PUROL ws T WEEDE blad TEXELSCKE COURANT Texeische Berichten Het eerste vliegtuig op Vlijt geland. Woensdag 3 Febr. 1937 SLAGERS-TENTOONSTELLING. De n iet-af gehaalde prijzen, gevallen op de loten 237, 127, 244, 26S, 211, 274, 249 rrelieve men af te halen bij Gebr. Pere« boom voor Donderdagavond a.s. PRAAT-AVOND OUD-LEERLINGEN Lagere Landbouwschool. De praat-avond der oud-leerlingen is een week uitgesteld wegens de lezing van de heer Lienesch te De Cocksdorp. Dus nu: Woensdag 10 Febr. P. Kik kert over veevoeding en van P. de Graat een zakelijk verslag over de gemaakte excursie. VEREEN. TOT UITKEERING BIJ OVERLIJDEN V.I.OD. De gisteravond in De Lindeboom ge houden vergadering werd door 23 leden bijgewoond. Na opening door de heer IJ. Brouwer, voorz., en lezing der notu len door de heer P.Lieuwen, secr., dtaeJ de v oorz. mededeeling van de herkiezing van de heer Jac.Bakker Az. als comm. en van de beer Lieuwen als secr. EEN JUBILEUM. De heer P.Lieuwen zal 19 Febr. 40 jaar secretaris van V.I.O.D. zijn, voegde de voorz. daaraan toe. Hij is voor onze Vereen, een buitengewone kracht, die met voorbeeldige ijver en plichtsbetrachting zijn werk verricht. Wij dragen de secr. op onze handen en hopen, dat hem inog lang de lust en de kracht mogen blijven om V.I.O.D. op dezelfde wijze te blij ven steunen. In intieme kring zal het feit 19 Febr. worden herdacht. De beer Lieuwen dankte voor deze woorden en verzekerde, V.I.O.D. te zul len blijven dienen, zoo 'goed als in zijn vermogen lag. De Vereen, is een deel van mijn leven, sprak hij. Wij groeiden samen op. Geen wonder, dat zij mijn oprechte belangstelling heeft en dat haar wei en wee mij ter harte gaat. FINANCIEN. Aan het verslag ontke nen we, dat ontvangen werd 19475,65, uitgegeven f 0009,74. Batig saldo derhalve 13465,91. Totaal bezit thans f 89391,02 (in volgentd nr. kunnen we de rekening volledig opnemen) Opgemerkt werd, dat zij, die hun B-verzekering laten verval len, ingevolge bet reglement geen aan spraak kunnen maken op terugbetaling De Controle-comm. bracht bij monde van de heer H.C.Smit gunstig rapport uit. Penningm. en boekhouder (de heeren F. en Jac. van Heervvaarden, resp.) oogst ten de dank der vergadering voor bun ac curate werk. JAARVERSLAG. Aan het als steeds uitvoerig en met zorg bewerkt jaarverslag dat de heer P. Lieuwen, secr., uitbracht,» ontleenen we: Financiën. Aan premie werd in 1935 ontvangen f5129.61 en in 1936 f5199.47; een verhooging dus van bijna f70. Aan rente werd over 1935 ontvangen 14049.87, over 1936 f3984.99, dus bijna f65 minder. Nog te goed als achterstallige rente 154.62. Hierdoor aan rente totaal 110. minder. De uitkeeringen wegens overlij den bedroegen in 1935 f 2193.50, in 1936 4 3687.50, dus f1494 meer. Toch is er nog een overschot van f 3465.91, makende met het bezit 1935, bij het sluiten van boek jaar 1936 een bezit van f 89391.De gelden zijn als volgt belegd: hypothe ken f62090.effecten f 23000, op de bank f3258.64, kas f361.93, pensioen fonds f680.45. Leden: Uitgegeven nieuwe polissen67, overleden 43, bedankt 19, geroyeerd 7. 1 Jan. 1936 was bet aantal polissen 3432, 31 Dec. '3430. De controle geschiedde door de heeneti Joh. Kikkert, H. C. Smit en N. Ran. Uitkeeringen: 41 maal wérd 187.50 uit gekeerd, tweemaal f35, vijfmaal t6. Wiskundig onderzoek: Het verslag werd nog niet ontvangen, maar, het overschot in aanmerking genomen, kan bet niet on gunstig uitvallen. Het verslag over 1935 was alleszins gunstig. De premiereserve. 31 Dec. 1935 bedroeg f75329.75 voor uitkeering bij overlijden en f 1319.86 voor de pensioenverzekering. Totaal 176649.61. Ten opzichte van het verzekerde kapitaal van f300300.blijkt duidelijk de sterkte van de Vereen. Het vrije kapitaal steeg tot f10307.Erkentelijk is het bestuur voor opname van een beknopt wiskundig verslag in de Tex. Crt., waardoor ook de leden buiten Texel, meest abonné's, van de stand van zaxen kennis hebben kun-, nen nemen. Bestuur: In de plaats van de lieer W. N. Kelder, niet herkiesbaar, werd geko zen de heer C. Bruin Pz. De heer J. van Heerwaarden werd als boekhouder her kozen. 21 Januari werd commissaris "Jac. Bakker Az. bij enkele candidaatstelling herkozen. Ook de heer P. Lieuwen, secr, werd herkozen. Verzekeringkamer: De heer Stemp, Hoofdcommies, heeft 14 dagen de heele administratie gecontroleerd en verze kerde na dit onderzoek, dat alles keurig in orde was; nergens mankeerde iets aan. Zulk een oorileel stemt het bestuur tot groote tevredenheid, in de eerste plaats de penningmeester, te wiens huize het onderzoek in hoofdzaak plaats had. Premiebetaling: De achterstand be droeg eind 1935 f51.98, eind 1936 f39.14,, 21 Jan. I.I. nog minder. Eind 1935 was er geen achterstallige hypotheekrente, eind 1936 f54.62. Boden: Over het werk van de heeren Buijsman en .Alderlieste is bet bestuur tevreden. Klachten kwamen niet in. Met de beste wenscben voor V.I.O.D. en haar leden sloot secr. zijn keurig ver slag. Ook de secr. werd dank gebracht. Hooger uitkeering Secr. deelde mee, dat de heer Bneemer, wisk. advi seur, afraadde de uitkeering van fS7,50 op tlOO,(tie brengen. Dit zou in ver band ook met de dalende rente bet fonds te zeer verzwakken. Op een opmerking uit de verga dering deelde de voorz. mee, dat het bestuur overwegen zal een vergoeding toe te kennen aan de penningmeester voor zijn hulp, tijdens het onderzoek van de heer Stemp verleend. Vierder zeide de voorz., In antwoord op een vraag, dat het in de bedoeling ligt, waar mogelijk, weer hypotheken te plaatsen. De penningmeester wees er nog op, dat het allereerst noodig is een overlij- densbevvijs, door de dokter geteekend, te overleggen, wanneer men een uitkee ring in ontvangst komt nemen. Op een vraag van de beer H.C.Smit antwoordde de voorz, dat de jubileum- dag van de secretaris, 19 Febr, zeker niet onopgemerkt voorbij gaat. Te ruim elf uur sloot hierop de lieer IJ. Brouwer deze vergadering, welke zich door een zoo prettige toon kenmerkte. DRIEMAAL TWEE. Vorige week bracht een koe van de heer L. Kalis, de Laagte, evenals in 1935 en 1936 twee flinke kalveren ter wereld. WEER THUIS. De heer Joh. Moerbeek, leider van Gymn. Vereen. Texel, beeft Zaterdag 'i) Hospitaal te Den Helder kunnen ver laten. Onze gelukwensch PROF. KEESOM. Aan Dr W.H.Keesom te Leiden is ver gunning verleend tot het aannemen van de versierselen van Officier van het Le gioen van Eer van Frankrijk. HENRI DE GREEVE, PR. Doordat TESO zich Zondag door ijs gang beperken moest tot 'n enkele dienst ('s morgens), kon de weleervv. beer Henn de Greeve het eiland niet meer bereiken. De aangekondigde propag. avond is tot nader datum uitgesteld. Vergeefs was nog getracht een reis met de motorkotter van schipper Krijnen te doen maken. IJSPRET. Het was ijspret van korte duur ditmaal. De 'félle kou lokte niet tot rijden uit. Bovendien was het ijs niet overal in beste staat. Op de Elemert was het Vrijdag aardig druk. De baan werd 's avonds- verlicht. Zaterdag Ihiefcl gramofoonmuzïék van M. en A. J. Vonk er de stemming in. Van de baan van IJsclub Den Burg in de Hemmer is minder druk gebruik ge maakt dan gewoonlijk. De omstandig heden waren ditmaal ongunstig. WERELDBOND VAN KERKEN. (Ingezonden.) Doel van de Wereldbond van Kerken is: het zedelijk-geestelijk klimaat der aarde door de verkondiging van liet Evangelie en Zijn beginselen veranderen, zoodat het monster van de oorlog er niet meer leven kan. De Wereldbond wil die atmosfeer van denken en willen scheppen, waarin de idealen van de ware Volkenbond tot werkelijkheid kunnen worden. Wie daar meer van weten wil, bezoeke de propa- ganda-avond, welke Vrijdag in de Ned. Herv. Kerk belegd worden, (zie adv.) BELASTING BETALEN. 1 Febr. had van de Inkomstenbelas ting, biljetten gedateerd Aug, vijf acht sten betaald moeten zijn; van biljetten gedateerd Nov, twee vijfden. Van de grond- en personeele belasting en doode-handbelasting, biljetten geda teerd Nov, had 1 Febr. twee vijfden be taald moeten zijn; biljetten, gedateerd Aug, geheel. Aan het kantoor van de Rijksontvanger kunt u tot en met morgen, aan het post' kantoor nog tot en met Zaterdag betalen. Daarna komt er een aanmaning a 25 ct. Mededeelingcn van Texels Bioscoop-Theater „Sanders van de Rivier" is zonder twij fel een van de spannendste en interessant ste films van de laatste tijd even span nend en interessant als het boek van Edn gar Wallace, dat tot basis voor de ver filming diende. Toen deze schrijver in het einde van de vorige eeuw met het pu- bliceeren van romans begon, behoorde „Sanders of the River" tot een der eerste. Geen wonder, want Wallace kwant toen juist uit Afrika terug, waar hij als korporaal bij de Britsche Militaire Ge neeskundige Dienst aan enkele straf ex pedities deelnam. Later trok Wallace nog eens naar Afrika ditmaal als jour nay list toen in de Belgische Congo op stootjes plaats vonden op de rubberplan tages. Ongetwijfeld is Edgar 'Wallaoe dus bevoegd om over Afrika te schrijven. Hij wijdde er niet minder dan zeven boe ken aap, waarvan „Sanders of the River" het bekendste is. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI" M. B., Eierland fl. ONTWIKKELINGSAVONDEN. in het Glazen Paleis. Toeganke lijk voor alle jongelui van mins tens 16 jaar. Ook de avond, waarop de heer T. A. Hermes, oud-directeur van de Handels school 'te Semarang, over het leven in Indië sprak leven in de uitgebreidste beteekenis van het woord was er weer een, welke de algemeene belangstelling lvad. De heer Hermes heeft heel veel en prettig verteld, van menschen en dieren, van het klimaat, van de middelen van bestaan, over vulkanisme, enz. en vond een zeer aandachtig gehoor. Tal van lichtbeelden dienden ter illustratie. Een kostelijke avond. Er waren bijkans zestig luisteraars! Maandag a.s. zal de heer H. Kraai spre ken over voorwereldlijke planten en dieren. Daarbij zal een film worden ver toond. Dat belooft ook weer interessant te worden. Het vliegveld Vlijt is gistermorgen in gewijd, al is het dan niet officieel. Oin halt 11 daalde het eerste vliegtuig, een mi litair toestel van de „overkant", dat daar door de plotseling opkomende mist geen landingsplaats meer kon vinden. Het koerste naar Texel en kon hier strijken op de fluweeleu „mat" van ons vliegveld. Was het een wonder, dat de schooljeugd niet meer te houden was? Door de ramen had ze al eenige tijd liet vliegtuig zien rondcirkelen. Het geklos van snel voort bewogen klompen over de nog halfbevro ren weg 'deden het verlangen, 'die hoop, het vermoeden tot zekerheid worden- Toen eindelijk personeel en leerlingen bij het toestel aankwamen (gelukkig was jgr nog geen politie te zien), was reeds on geveer heel Zuid-Eierlaind vertegenwoor digd, groot en klein. Tot onze verrassing hoorden we, dat de piloot niet wist, dat dit het vliegveld was. Immers, het droeg geen uiterlijke kenteekenen. Zoolang dit het geval is, zul len wellicht ook geen sportvliegtuigen de landing wagen. Maar daar zwijgen we over. „De beste stuurlui staan aan wal". Met dat al we hebben van het on gewone schouwspel genoten en nog me nigmaal zal deze landing het onderwerp van het gesprek zijn, temeer, daar de pi- Toot en de mitrailleur-schutter het pu bliek vriendelijk en geduldig te woord stonden. Tot zoover onze correspondent. Een telefoontje van een welwillende Eierlan- de: bracht ons eerder dan de post in ken nis met deze gebeurtenis: de landing van het eerste vliegtuig op Vlijt. We togen er heen en vonden majoor A. Langeraar, piloot, bereid ons nog eenige inlichtingen te verstrekken. Met nog een toestel was men boven De Kooy bezig geweest met mitraiileursChieten. Plotseling kwam een dichte mist opzette, welke het onmogelijk maakte De Kooy terug te vinden. Het ©ene toestel zocht het Zuiden op, het an dere Texel, waar het op vliegveld Vlijt keurig werd neergezet. Het bekwam niet de minste schade, terwijl "het vliegveld deze "krachtproef bezoek van een vliegtuig van plm. 1500 Kg. zwaar op een door ingevallen dooi wat drassige gras< mat goed doorstond. De heer Tie9en heeft zich hiervan ter plaatse overtuigd. Het tweede toestel heeft met goed ge volg een noodlanding gemaakt te Gieten (Drente) Rijks- en gemeentepolitie waren ter be waking aanwezig. Het toestel, een Fokker C 5, ook wel Z-toestel genoemd, was met twee j>erso- nen bemand: majoor A. Langeraar en korporaal-nntraiUeurschieter K. Doolaard. Een vliegtuig van groote afmetingen was het; de vleugelwijdte bedroeg wel 14 M. Op onze vraag, hoe lang het nog wiel in de lucht had kunnen blijven, ingeval niet spoedig een geschikte landingsplaats zou zijn gevonden, antwooixhle majoor Lan geraar „omstreeks drie a vier uur." Over de hoedanigheid van ons vliegveld bleek de piloot best te spreken. Telefonisch stelde hij zich met De Koov in verbinding om verslag te doen; wanneer De Kooy weer „mist-vrij" zou zijn, zou 'daarvan bericht worden gedaan. Dat bericht kwam omstreeks '2.15 uuf, waarop het toestel meteen het luchtruim koos. De start had een vlot verloop. Texels vliegveld is „ingewijd" en heeft reeds bewezen deugdzaam en nuttig te zijn,, waarover we reden hebben ons te verheugen. Zoo is dan het eerste vliegtuig Op ons vliegveld neergedaald, Alhoewel de openingsdatum Toch nog lang niet was bepaald. Maar het stoorde zich in 't minst niet Aan die officieele „pret": 't Heeft de eer'wijn en de toespraak Rustig aan de kant gezet. Weg de reuze redevoering, Hoe zorgvuldig voorbereid; Weg het welkom aan de eerst'liug Op ons mooie Vliegveld Vlijt. Alle gekheid op een stokje: 't Is thans een bewezen zaak, Dat 't een vliegveld op z'n best is, Rijk berekend voor zijn taak. Moge dra de dag aanbreken, Dat in Hollands luchtverkeer TEXEL ook zijn eigen plaatsje In mag nemen, met veel eer. IIUIB DE RIJMELAAR. DORPSKRING STEUNT ELKAAR. De jaarvergadering van Dorpskring Steunt Elkaar, in het café van de heer Joh. D. Bakker, was slechts door 5 leden, buiten 't bestuur, bezocht. De voorz., die heer C.A.Kaczor, sprak danook zijn groote spijt hierover uit. De gladheid en het slechte weer zullen daaraan niet vreemd zijn geweest. De notulen, door secr. G.Blom gelezen, werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de penningm. stippen we aan: inkomsten: contributie f 1658.60, rente 41432.17, terwijl aan hypotheek was in gelost f725.—. Uitgaven: uitkeeringen f946. uitgege ven hyp. f700.—, salarissen f306.—, di verse onkosten f 68.62, effecten t 2025. De balans was als volgt: 22 hypotheken f23125; 5 effecten t'6500; Rijkspostspaarbank f 15.39; achter stallige contr. f 120.40; Ioopende rente 4 550.30; saldo in kas f579.33. Totaal be zit 4 30890.42. Vorig jaar f29205.62. Voor uitgang f 1684.80. Er waren 6 m'euwe feden ingeschreven, atgeschreven 17t stand per 31 Dec. 1936 916 leden. De boeken werden door een lid van de Verzekeringskamer gecontroleerd en in orde bevonden. Voorgesteld werd geen hypotheken rneer te versbekken, voordat contanten en effecten een waarde van 110.000 zouden bedragen. In tie plaats van de aftredende commis saris S. Kuiper (niet herkiesbaar) wend, nadat de eerste vrije stemming geen re sultaat opleverde, gekozen de lieer J. S. Dros. De voorz. dankte de heer S. Kuiper voor het werk in het belang van die Ver een iging verricht. De heer Kuiper dankte hierop voor ide aangename samenwerking. De rondvraag leverde niets op, waarna de voorz. met een woord van dank sloot. FEESTAVOND. Fed. Texel Moderne Landarbeiders or ganiseert 7 Febr. in het Eigen Gebouw een feestavond met het Gezelschap Ro- meijn. Eerst worden kaarten verkocht aan leden, daarna, zoo er over zijn, aan anderen. Voor de leden worden plaat sen gereserveerd. W. IJSBREKER. Maandagmorgen werd vanwege de Shell de kleine motorsleepboot (ingericht als ijsbreker) Nellv gecharterd om aan Schipper Plaatsman gelegenheid te geven een lading olie van 'Eten Helder naar Texel te vervoeren. Dat ging zeer goed zoo. Ook schipper Wuis en andere sche pen kouder zoo binnenkomen. In de loop van de dag verdween hiet ijs. De kotters konden 's morgens al weer uitvaren. BOOTDIENST T.E.SO. Zaterdag en Zondag stak de Dokter - Wagemaker maar éénmaal, in beide rich tingen, het Marsdiep over ('s morgens), Maandag driemaal. Gisteren was de dienst weer normaal, uitgezonderd de reis van tien voor zes van Texel; deze verviel doordat de boot te Den Heldler „over' nachtte". Met ingang van heden hoopt de boot zich weer geheel aan haar dienst regeling te kunnen houden. Ijsvermaak geelt ruwe huid verzacht - geneest ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii,iiii|||||| HET BOEK VAN WALLACE. EIERLAND. HET EERSTE. OUDESCHILD

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5