LET OP DEN ORANJE-BAND! VERGADERING T.E.SO. De eerstvolgende vergadering van aan deelhouders van T.E.S.O. is bepaald op Woensdag 3 Maart en wordt gehouden in hotel Texel. IRIS DANFORDIAE. In net versiag van de 25 Januari te Haarlem gehouden bloembollenkeuring, Zaterdag gepubliceerd, lezen we in de (rubriek Bijgoed: De teer J. S. Dijt, Den Burg, verraste ons ditmaal met Iris Dan- fordiae, een Irisje van de grootte van reticulata, maar met mooie gele kleur. Een zeer bevallige, kleine Iris. V.V.V. MOOI TEXEL. Naar men ons meedeelt, komen al aar dig wat aanvragen, verzoeken om inlich tingen betreffende pen si ongelegenheid, e. d. bij het secretariaat binnen. „Zwart op wit" is reeds gebleken, dat de film „Jonge Harten", grootendeels ■op ons eiland opgenomen enkele studio-opnamen geschiedden te Amster dam daartoe, hoewei 'sinds kort in exploitatie haar deel bijdraagt. Wellicht kan in zoo'n programma met Jonge Harten een speciaal propaganda- filmpje voor Texel wonden ingelast? Ot desnoods een aansporing om inlichtingen in te winnen, alleen op het doek worden, geprojecteerd BEDRIjFSVEREEN. VOOR DE LANDBOUW. TEXEL. WAT HET GRONDONDER ZOEK LEERT. De resultaten van het onderzoek van verscheidene ingezonden monsters is nu terug. Het onderzoek op zuurgraad gaat Vlug en dit krijgt men danook spoedig. Volledig onderzoek vraagt meer tijd en de eerste resultaten daarvan zijn nuttin nen. Dat dit onderzoek, VEEL WAARD is, blijkt uit de uitslagen. Verscheidenen ontvingen bekalkingsadviezen bij te lage zuurgraad. Anderen, bij boojge PH ont vingen de raad op de onderzochte per- ceeleu mangaan-sulfaat te strooien. Onder zoek met het combiertoestel op zuur graad zooals door velen thuis en door mij op de Landbouwschool gedaan wordt, geeft geen voldoende aanwijzing HOE zuur of overkalkt de grond is. Alleen geeft dit onderzoek aan, of er sprake is van zuur ot niet. Dit onderzoek is dus maar oriënteerend, meer niet. Het onder zoek in Groningen echter geeft cijfers, waaraan men houvast heeft. En dit ook vooral voor de lichte gronden over de fosfor- en kalibehoefte van de grond. Ik schrijf 'hier eens enkele der gegeven ad viezen over. Dan kan men zelt o'ordeefen, of dit onderzoek noodig is of niet: Men spreekt hierbij van 't fosforzuurgetal en het kaligetal. Dit zijn getallen, die de hoeveelheid beschikbare fosfor en kali in de grond aangeven: Hier vijt adviezen uit de vele: 1. De fosforzuurge'taïïen zijn 'hoog. U zült op de Fosforbemesting kunnen gaan sparen. Ook de kaligetallen zijn gunstig. Voor granen kunt u ook op de kalibemes ting besparen. 2. Het fosforzuurgetal is hoog. U kunt de fosfaatbemesting wel achterwege laten. Het kaligetal is laag. De volle kalibe mesting blijft gewenscht. 3. Het fosforzuurgetal is zoo hoog, dat u de fosfaatbemesting wel achter wege kunt laten. Op de kalibemesting kunt u dit jaar gaan besparen. 4. Uw grond is ver-ontkalkt. We ra den u te beginnen met 4000 Kg. mergel, per H.A. 5. U kunt de fosforbemesting op per ceel A en B wel weglaten; en op peroect C en D op de kali gaan bezuinigen. En zoo gaat dat door. Opvallend zijn de hooge fosforzuurgetallen. 't Is eenigs- zins te begrijpen, als we bedenken, dat meestal maar regelmatig jaar in jaar uit doorgegaan wordt met flinke fo'staatbe- mesting, terwijl veel gewassen maar wei nig fosfor vragen. Er is zoo een voorraad ontstaan, 't Is dan geld verspillen om met die fosfaatbemesting door te gaan, en daarom zeer gewenscht en dikwijls in uw voordeel ook al slagen uw ge wassen goed, uw grond te doen bemon steren. E.v.d.B. RADIO. DE ZEND AMATEUR. (Slot.) IN DE SHACK. Sta mij toe, geachte lezer, dat ik u tenj slotte in gedachten meeneem naar de „shack", het heiligdom eener amateur. U kunt dan zelt luisteren. We zetten de koptelefoon op, schakelen de ontvanger in en zullen de 40-meter-' band eens afzoeken, d.w.z. we zullen eens luisteren, wat er te hooren valt op een golflengte van 3842 meter, één der banden, die aan de amateurs zijn toege wezen. Zooals u de stations met uw om- roepdoos opzoekt door middel van die eenc knop, zoo zoeken wij cM. voor cM. die 40-meter amateurband af. Let op. Hoort u die morseteekens CQ, CQ, CQ de W4HF. Dat is een „W", een Amerikaan, die met een collega in verbin ding tracht te komen. We draaien iets verder: J4EA de TF2XA; een JapanneT heeft een IJslander aan de haak. Luister wat hij seint: ge ob tnx fer call ur rst 579 qra Tokio qrk? Wat dit beteekent? Goede avond boy, dank voor aanroep. Je komt hier in Tokio goed door met flinke sterkte en mooie toon. Hoe ont vang je mij Dan gaat de Japanner over op outi vangst, en als we iets doordraaien hoo ren we hoe de IJslander hem antwoordt: ge ok tnx fer rprt ur rst 454 qra Reykja vik, tnx copa 12 Watt, hetgeen zooveel beteekent als: „In orde, dank voor rap» port, je komt hier in Revkjavik behoorlijk door met goede sterkte, doch je toon is slecht". Verder beschrijft hij z'n zender. We draaien door: CQ CQ CQ de VKILB. WERELDBOND VAN KERKEN. Aan de oproep om Vrijdagavond samen te komen in de N.H. Kerk, waar Dr. J. C. Wissing, secr. afd. Nederland van de Wereldbond van Kerken, o.a. over deze organisatie spreken zou, gaven pfm. 180 personen gevolg. Dr- A. Vis ving in deze samenkomst aan met te laten zingen Ps. 89:1 en 7 (Zal eeuwig zingen van Gods goedcrtie- renheên) ,las een gedeelte uit het Evan gelie van Johannes, uit het 17e hoofd stuk, en opende vervolgens de samen komst met gebed. Nadat het Ghr. Zangkoor Harmonie, van Den Hoorn, directeur de heer U. Bouwsma, een tweetal liederen ten ge- hoore (had gebracht het koor bleek ons zeer goed geschoold; de zang was ver dienstelijk verkreeg Dr. Wissing het woord. Spr. ving aan met lezing van een ge deelte uit het Evangelie van Mattheus. Se hoofdstuk. Van zijn rede geven we hier een samenvatting. De naam Oecumenische Beweging is voor velen nog vreemd, maar eens was er een tijd, waarin de kerken, de ath.leten, de tooneelspelers, enz. uit de heele wereld oecumenische samenkomsten hielden. Het was in de tijd, dat er één God, één Kerk was. Zoo bleet het helaas niet. De volken zijn verdeeld, in groepen en groep jes, niet liet minst op godsdienstig gebied. In Amerika telt men wel 150 kerken en kerkjes. In het begin dezer eeuw echter is er een oecumenisch verlangen" ge komen meer en meer groeide het verlan gen het besef te versterken, dat wij tot 'een en dezelfde kerk behooren. De jeugd gat het goede voorbeeld. De Kerken volgden en zoo ontstond de Wereldbond van Kerken (om niet in herhaling te vervallen, verwijzen we naar het Ingez. Stuk op de 4e pag.) De Wereldbond werkt speciaal voor de vrede. Er is weer oorlogsdreiging alom. Zal de Bond een oorlog kunnen voorkomen Spr. durft geen bevestigend antwoord te geven. Alle kerken staan er nog niet achter, alle le-> den van de aangesloten kerken ook niet. We staan nog aan het begin, maar onze invloed is wassende. Wie durft in naam: van Jezus Christus één woord ter verde diging van de oorlog te spreken Alle kogels gaan ook door Zijn hart. Oorlog is vernietiging van al wat voor Christenen waarde heeft. De Wereldbond wil steun verleenen aan een Volkenbond, niet zoo als deze nu is_, maar zooals deze moet zijn: behartigende de belangen en opko mende voor de rechten van het algemeen., Helaas was de Volkenbond niet bij machte Mussolini z'n prooi in Afrika te doen los laten. De Wereldbond kent geen verschil tusschen volkeren en rassen en talen;1 hij komt op voor allen, die verdrukt worden. Na de groote conferentie te Stockholm ontstond de z.g. Stockholm-beweging voor Practisch Christendom, die ziüh speciaal met vraagstukken op sociaal terrein bezig houdt. Zij beoogt ook 'het zakenleven te bezielen van de begeerte om de gemeen schap te dienen. De Lausanne-bevveging dateert van 1927. Zij bestudeert de vragen op het gebied van belijdenis en kerkorde. Wereldbond, „Stockholm" en „Lau sanne" komen in steeds nauwer contact met elkaar. Ook de Internationale Zen- Dat is een Australiër. We zullen eens probeeren, of we hem te pakken kunnen krijgen. We schakelen de ontvanger 'uit, de zender in en door middel van de sein-' sleutel roepen we hem aan: VKILB de PAOBT. Dit herhalen we 10 a 20 keer, en gaan dan weer over op ontvangst. We drukken in spanning de koptelefoon iels sterker tegen ons oor. Zou hij ons ge hoord hebben? Daar komt hij- Mis! Hj[ antwoordt een Italiaan, die hém ook heett aangeroepen. We zullen zelf eens CQ geven. De ont vanger uit, de zender in: CQ CQ CQ dd PAOBT. 15 tot 20 keer herhalen we dit, gaan over op ontvangst, draaien voor zichtig aan de condensatorknop, luisteren, ja, PAOBT de XE2AF. Dat is een ama teur in Mexico, die ons gehoord heeft en ons antwoordt U hoort 't: er is veel variatie op dt$ amateurbanden en 's morgens, 's middags en 's nachts, altijd komt men er ergens op de aardbol wel een paar tegen. Druk vooral is het, wanneer er door het een of andere land een internationale wedstrijd is uitgeschreven, welke in hoofdzaak hier op neerkomt, dat er in een bepaald tijdvak, b.v. een week, ©en1 zoo groot mogelijk aantal verbindingen moet worden gemaakt over zoo groot mo gelijke afstanden. E>e zend-amateurs zijn bij duizenden over de geheele aarde verspreid. Over 't algemeen hoort men weinig van hen; zij hebben hun eigen vereeniging en ihun eigen orgaan. Zij experimenteeren en bouwen en gaan rustig huns weegs, zon der dat de buitenwereld er veel van ge waar wordt. Maar toch zijn het deze inenschen, aan wie de radio-techniek, de kortegolt-tech- niek in het biezonder, zooveel te danken heeft. H. BRUIJN. RECENSIES. dingsraad wordt hierin de laatste tijd meer en meer betrokken. De Oecumenische beweging strijdt voor liet behoud van de ohristelijke grondsla gen van het leven van maatschappij en volken. Haar verdeeldheid als schuld be seffend, bidden de kerken in haar om de Heilige Geest, die haar tot ©en machtiger openbaring der eene Kerk vap Christus pp aarde zal maken. De Lutherscbe artsbisschop Nathan Söderbloin zeide: Verdeeldheden zijn een misdaad, eenheid is heilige plicht. Wie dit eenmaal heeft verstaan, diens ge weten kan zich niet meer bij de verdeeld-; beid neerleggen. Het gebrek aan eenheid zal hem als een vuur branden. Dr. Wissing eindigde met de opwek king, toe te treden als lid van de Wereld bond van Kerken, waarna Ds. E. C. B, Kok, van Oosterend, meedeelde, dat het in de bedoeling ligt een afd. Texel van de Wereldbond op te richten. Ds. Kok liet vervolgens samen zingen Gez. 58 7 (Ruwe stormen mogen woeden) en sloot hierop met dankgebed. OUDESCHILD. TEXELSCHE FILMS. Op Zaterdag 20 Febr. a.s. zullen in het Eigen Gebouw Tiexelscbe Films wor den vertoond, alsmede een reeks licht» beelden, vervaardigd naar Texelsche pren ten, foto's en oudheden van jaren her. De oudere Oudeschilders vooral zullen hiervan „smullen". De Ada van Holland, Jossie's huusie, Jan Kalis op de deli; de Schans, zooals die vroeger wasdat alles passeert weer eens de revue! De avond is toegankelijk voor 'abon- né's en huisgenooten. Kaarten zijn van morgen at verkrijgbaar. FEESTAVOND LAND ARBEIDERSBOND. Dat de feestavonden van de Landarbei dersbonden met het gezelschap Romeijn populair geworden zijn, bewees het groo te getal feestvierders, dat Zaterdag het Eigen Gebouw tot i n alle hoeken bezette. Het gezelschap is dit ook alleszins waard. De revue „Wij brengen U" zat prachtig in elkaar, de tafereelen volgden elkaar in snel tempo op en waar overigens tooneel- verandering eenige tijd noodig had, zorg de Jacq Presser, humorist, voor aanvul ling. De propaganda voor de Landarbei- dersbond voerde de boventoon. Voorz. Westdorp heette namens de Fed. van Moderne Landarb. Bonden allen welkom, vooral het Modern Kleinkunst Ensemble en de spr. C. Ham uit Anna Paulowna. In de proloog Wij brengen U flitsten de beelden als in een film voorbij: de be wapening de ellende der werkloosheid de nazi's Mussert waanzin en als uitkomst: Het Plan van de Arbeid. Hier op speelde onder doodsche stilte Rie Vos twee vioolsoli, Standchen, van Schu bert, en Kubliksenenade, begeleid door Wim Wegerif, piano. Voortreffelijk! „De brief van de Minister" toonde aan, dat de verplichte arbitrage, waaraan werk gevers zich in loongeschillen moeten on derwerpen, voor de arbeiders van groot belang is. Daarna volgde: Bruiloft in Tul penland. De strekking was, dat het re- su'taat van de werkers in het bollenbedrijf, bloemenpracht, een genot is voor velen, doch dat zij maar een schamel loon ver dienen. Het decor was schitterend. Voor IN WEER EN WIND. Bij de N.V. W en J. Brusse's Uitg. Mij. te Rotterdam ver scheen, onder redactie van de bekende na tuurhistorische publicisten Rinke Tolman ds. J. I. van Schaick, de eerste afleverin; van In weer en wind, geïll. maandblad, ge wijd aan natuurleven, reizen, volkskund en buitensport. Rinke Tolman maakt di lezer duidelijk, dat er in de veel gesmad Louwmaand voor de natuurspeurder tal va: verrassende ontdekkingen zijn te doen, bekende weerkundige Chr. A. C. Nell wij een interessante meteorologische beschou wing aan Januari, terwijl ds. J. I. v. Schaic zijn opgetogenheid uit- over de landschap pelijke bekoring die er van Zeeland niet in de laatste plaats van Walcheren uitgaat. De geoloog P. v. d. Lijn schetst overtuigende wijze, dat steenen geen dooi dingen zijn, maar objecten met een uiter? boeiende historie, S.J. v.d. Molen karak teriseert Slooten in Friesland als ,eei stadje van oude gave schoonheid, wa: de minnaar van zuivere architectonisd verhoudingen zijn hart kan ophalen, t wijt een tweetal medewerkers de sk sport verheerlijken. In tal van kortei bijdragen, veelal aan de hand van belan. wekkende recente publicaties, wordt ee groote verscheidenheid van onderwerpe aangeroerd. Tientallen fraaie foto's teekeningen zijn kwistig tusschen de wisselende, onderhoudende en instructie:- tekst gestrooid. Aan de typografische vei zorging van het periodiek heeft die uit geversmaatschappij groote zorg beste© afwisseling speelde Wim Wegerif e« accondeonsolo. Toen volgde een bezoe aan een werkkamp voor jeugdige wei loozen, door de Moderne Landarb. Boi georganiseerd deels door de regeerin gesubsidieerd. De bondsbesttiunder, de heer C. Han sprak nu een kort propagandistisch woon We stippen hieruit aan: S.D.A.P. en V.V. bestaan nu plm. 50 jaar en brachte veel tot stand. Vijftig jaar geleden stond er geen werkloozenzorg, get ziekte- en ongevallen wet. Kinderen 6 jaar en ouder soms 14—16 uur in fabriek, soms met dag- en nachtploeg Dit alles is veranderd. Een schande dat voor arbeid van kinderen op het lam nog geen leeftijdsgrens is gesteld arbeiders zijn door organisaties op 'hoo ger plan gebracht. Ze hebben thans ge Legemheid om invloed uit te oefenen de samenstelling van besturende college: Toch is nog maar een klein deel der beiders georganiseerd: in de agrarisch schei bedrijven 74000 van de 250.000. Doo fluit, deze massa ongeorganiseerden hebben w een in het verleden niet meer kunnen berei digt. gei ken. Onze leus is, dat de grond en productiemiddelen ten bate moeten ko kopb men van de geheele menschheid. moeten weg uit de chaos, die er than heerscht. Het groeiend beset, dat er eei betere wereld moet komen, tracht mei met geweld te onderdrukken (Duitsch land, Oostenrijk, Italië, Spanje), dod evenmin als men vroeger met geweld nieuwe ideeën kon tegenhouden, zal mi dit ook nu kunnen. Wij voelen, dat eei dergelijke chaotische wiereld niet kan blij Idig ven bestaan en dat een socialistische maatschappij volgen moet. Men heeft geeringsmaatregelen moeten nemen, in de richting van socialisatie jgaan, overheidsbedrijven (gas, efectriciteit, wa "terleiding) schakelen de particulieren uit voor Het is een overgang naar een andere we daar Tteld, een .maatschappij, waarin geen ge de r brek zal zijn bij overvToed, geen ellei dijk mgci Dc Tex. OVV Wat< Texe Held Tex. bij ontzaglijke rijkdommen. 'En daaroi durven wij ook 11 deze donkere tijd on vlag hoog te defien. Strijd mee, voor u zeiT, door voor net nagesiao een wereld te veroveren, waar vrij heid, arbeid en brood is voor allen Na deze met vuur uitgesproken rede j'j zong het gezelschap Romeijn „Maak een echt plezier" Na de pauze trad eerst de humori: Jacq Presser op, gevolgd door een seen* waarin werd gedemonstreerd, dat zuivel bewerkers zoo'n laag loon verdienen, da vaak genoodzaakt zijn, clandestien surro gaat te maken. Nog traden op Rie Vo- Wim Wegerif en Rita Ross. Het sf van de avond kwam met fragmenten 190 1914 1918 1928 1933 wereld, arbeidzaam, vredelievend, de oor log, verwording, het Hitler-regime. Ee mooi -slotlied bekroonde deze propaganda avond. Na gezamenlijk de International L. gezongen te hebben, sprak voorz. West erl' dorp om bijna 12 uur het slotwoord. De Federatie kan op een gesTaagde avond terugzien. In de pauze werd cle trekking gehouda van de verloting voor 't Eigen Gebou:: De hoofdprijs: fiets, stofzuiger of drei soir viel op nr. 83, verder prijzen o nrs. 132, 351, 371, 419, 439, 458, 481 511, 531. Prijzen kunnen tot uiterlijk Maart aan 't Eigen Gebouw worden a(ge haald. P.S. Wie een verkeerde jas heeft mee ®aiJ genomen, wordt dringend verzocht den terug te bezorgen bij A. Hemelrijk, Oude schild. 6 heer Pro: 8 een SO de i best Hz. II plao IC bou\ 15 gen 18 Begi 19 gen C. 1 W. Lok; 16 „Bel 20 kam- Kikk 22 krac Tl dorp verd elka: blijfl te h er g jullie p wete nog balk nooc O. geno W( Het nu e gen. 2-0, staat maar punt later Na c aanv stanc weet een 4-2, ideals inde Vo ieve vadei etui; eid voor le tr den laatst Eierl;

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2