Nog eensZaaizaad ontsmetting op Texel. Een bericht en een verzoek van Texels Fanfare. fen worden. De groote landbouwbladen hebben weer artikelen over zaaizaadontsmetting en van de Plantenziektenkundige Dienst ver scheen laatst weer een publicatie, waarin was afgedrukt een inleiding van Ir. Ven hoeven over dit onderwerp op de lanii bouwweek te Wageningen. Wij willen, nu de zaaitijd der zomergewassen nadert, er HIER ook nog eens 'op wijzen, om te maken, dat IEDERE landbouwer op Texel er van leest. Allereerst haal ik enkele uiti spraken Van de bekende plantenziekten- kundige Ir. Verhoeven aan: „De ziekten, waartegen ontsmet moet worden, zijn in twee categorieën in te doelen, n.t. die, waarvan de veroorzakers zich uitwendig aan de korrels bevinden, zooals A. steen- brand bij tarwe en gerst, stnepenziekte bij gerst en haver, stuifbrand bij haver, enz., enz. en B. die, waarbij1 de ziekte*- kiemen meer inwendig in het zaad zijn ge drongen, als stuifbrand bij tarwe, gerst, enz., enz. Voor de eerst genoemde ziek ten ontsmet men met chemische middelen. De voorschriften luiden als volgt: NAT-ONTSMETTING. HAVER. Stuifbrand, kiemschimmels en strepenziekte worden bestreden door om scheppen met een oplossing van 50gram Ceresan of Germisan op 4 L. water; vol doende voor 1 H.L. haver. Zwak zaad geve men minder. ZOMERTARWE. Steenbrand bestrijd© men met 'n oplossing ter sterkte van 3 pet. Ceresan of Germisan: 3 L. voor "I H.L« Voor zwak'zaad de halve sterkte en niet meer dan 2 L. GERST. Strepenziekte wordt op, dezelf de wijze bestreden als voor steenbrand bij zomertarvve is aangegeven. Abavit heeft bij de genomen proeven tegen stuifbrand in haver, steenbrand iin tarwe en gerst en strepenziekte bij gers'1 zoodanig resultaat opgeleverd, dat het voor verdere proeven in aanmerking komt. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundvee-verz. „Texel". H.H. Veehouders! wordt allen lid! TEXELSCHE FILMS. Men schrijft ons: Dinsdag, (vorige week), na de repetities wachtte directeur en leden van Texels Fanfare een aardige verrassing. De heer G. J. Duiinker heeft toen in de „studio" een tweetal films uit Texels Filmarchief afgedraaid en wel speciaal die, waarin. Tex. Fanfare medewerking verleende bij verschillende gebeurtenissen (ramp van de Oakfond, de feesten op 7 en. 8 Jan,.) Het was een prettig idee, voor directeur en leden nu eens als toeschouwer te funi-i geeren en zichzelf als filmartist te zien Allen waren uiterst voldaan en vooral de jongens waren enthousiast. Ook hetgeen de film ons liet zien van o.a. een oefe ning met de reddingboot, bal-masqué, vliegveld in wording, enz., was zeer in* teressant. De beelden waren zeer duide lijk en de toelichting was zeer goed ver* zorgd. Het was voor allen een zeer pmet-i tig uurtje. Namens allen dank voor deze aardige attentie en in de ware zin van het woord i Tot Wederzien. J.S. ONTWIKKELINGSAVONDEN. in het Glazen Paleis. Toeganke lijk voor alle jongelui van mins tens 16 jaar. Maandagavond sprak de heer A. Brans, schipper, gedetacheerd op Hr. Ms. Vlieg kamp „De Mok", in de serie-ontwikke- iingsavonden over „Vliegen". Niet minder dan 96 jongelui luisterden ademloos naar hetgeen de spreker in zijn lezing mede deelde. De ontwikkeling van de burger en militaire vliegkunst werd op levendige wijze verhaald. Met platen en teekenin- gen verduidelijkte de heer Brans het ge sprokene. Er was groote aandacht bij 'het uitge breide auditorium. Met een heel aparte humor kruidde Sjpr. zijn vaak gezellige verhalen, die hij besloot met het voor lezen van een stuk proza, waarin een pa rachute-springer vertelt van zijn eerste sprong. Nog vólgde de demonstratie van een heusche parachute, die gemonteerd werd op een der aanwezige jongelui. Burgemeester Kamp bracht sohipper Brans dank voor het geboden© en sprak de wensch uit dat de aanwezigen eens het Vliegkamp mogen komen bezien onder deskundige leiding. De zomer zal worden afgewacht om eens een avond naar De Mok te kunnen gaan teneinde bet kamp te bezichtigen. De volgende Maandag spreekt de heer M. J. OeTe, onderwijzer aan de UloAover een nader aan te kondigen onderwerp. DROOG-ONTSMETTING. HAVER te ontsmetten met 4 gram Ge resan of Tutan per Kg. zaad. Zwakke partijen 3 gram. TARWE met 3 gram Ceresan of Tutan per Kg. zaad. GERST met 3 gram Ceresan per Kg. zaad. Abavit- droogontsmetter komt in dezelfde hoe* veelheden gebruikt, voor verdere proef nemingen bij haver, tarwe en gerst in aan merking. VLASZAAD te ontsmetten tegen Botry- tis of Colletotrichum (Gloeosporium) met 250 a 300 gram Abavit-droog, Ceresan- droog of Tutan per 100 Kg. zaad. ROGGE wordt ontsmet met een 1 pet- oplossing van Abavit-nat, Geresan-nat of Germisan en wel 3 L. per H.L. zaad. Bij» droogontsmetting van rogge gebruihe men 2 gram Abavit-droog, Ceresan-droog ot Tutan per Kg. zaad. Tegen stuifbrand helpt alleen warmwa- terbehanrieuirg. «r. Verhoeven zegt: „De noodzakelijkheid van warrnwaterbehande- ling is grooter geworden, doordat in de laatste jaren de stuifbrand in tarwe en gerst sterker is gaan optreden. Enkele van de thans verbouwde rassen zijn sterk vatbaar. Hiertoe moeten gerekend wor den de tarwerassen Juliana, Vilmorin 27, Emma en Benoist 40 en de gerslrasser, Kenia en MajaIn vele gevallen wondt de oogst er aanzienlijk door verlaagd, zoodat toepassing van de warmwaterbe handeling, het ©enige middel om deze ziekte te bestrijden, hoe langer noe meer noodzakelijk is te achten." Er zal deze zomer weer veel Kenia- gerst op Texel worden verbouwd. Vorig jaar was de stuifbrand erg. We hebben nu een goede warmwaterinstallatie. Men make er gebruik van. De drooginrichting zal binnenkort ook klaar zijn, zoodat men nu maar op te geven heeft, hoeveel zaad men wil -doen ontsmetten. Het wordt dan tegen kleine vergoeding gehaald en later gedroogd thuisbezorgd. Desver- langd wondt zelfs chemisch ontsmet. Men leze de advertentie in dit en volgende rars. E.v.d.B. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. 0 Handelsinformatie- en Incas- 0 sobureau voor de Midden- O 0 stand, opgericht 1864, biedt O 0 in deze tijd groote voordee- Q 0 len. Q Een volledig prospectus, Q 0 waaruit zulks duidelijk blijkt 0 met een ex. van de 14-daag- (3 sche zeer verzorgde courant 0 wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Q Voor Mid-denst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- TEXELS KLEEDING COMITÉ. Hier volgt de uitslag van de Zaterdag gehouden verloting. We maken er mel ding van, onder betuiging, namens dat comité, van hartelijke dank aan wie prij zen schonken en aan wie loten hielpen, verkoopen. Lot no. 1819 Schilderij (kakatoe), 1839 rookstel, 2464 stoel, 607 presenteerblad, 2654 compöteschalen, 1565 overhemd, 2201 theeblaadje, 1967 fruitschaal, 1775 room- stelletje (kristal), 955 kruik met kruiken- zak, 1642 koektrommeltje, 1130 room» stelletje (plateel), 476 slagroomklopper, 1372 gehaakt kleedje (wit-ovaal), 535 boek, 2607 camisole, 2227 schilderijtje (rozen), 1227 -doos met flacon en zeep, 1548 kussen, 1750 bloempot, 567 schortje (grootste), 1506 vaas (zwart), 25 schilde-, rijtje (anemonen), 1591 bloemenkan (Keulsch), 1608 camisole, 1316 vaas (lila Leerdam), 2584 vaas (geel en bruin), 777 geborduurd kleedje, 1352 sigarenaan steker, 1249 zijden kleedje (ovaal), 1174 bon schoennep. f 1.50, 1660 schilderijtje (boerenkar), 2273 schortje, 1472 bakoven, 1069 cactuspotje (zwart)" 2219 vaas (rood) 921 camisole, 2605 vaas dila Leerdam), 2157 kleedje (gehaakt rondt, 1716 twee cactuspotjes (zwart), 66 blik biscuit. 13S1 kleedje (blauw g-eb.J, 1730 twee cactus potjes (gekl.), 1929 vaas (bruin glas), 1833 étui lepeltjes, 2156 kleedje (rond zwart), 2296 bon schoenrep. fl.00, 764 bloempotje (asbest), 2587 pannelappen (blauw), 1605 bloempotje (geel), 1624 bonbonbakje, 336 busje koeken, 1299 schil derijtje (zwanen), 2169 pannelappen (ro se), 751 cactuspotje (zwart), S67 flaconl vlekkenwater (groot), 1271 waschhandjes, 609 eierwarmers, 99 pannebordje, 2*515 fl. vlekkenwater (klein), 1681 muts, 960 sportriem, 1430 idem, 166S idem, 667 idem, 951 idem, 235 aardappellepel en: vorkjes, 562 sierhanddoek. Tegen overlegging van het lot kunnen de prijzen vandaag nog worden atge- I baald in Bakker's Ijzerhandel; daarna bij jje heer A. v.d. Meul-en, Weverstraat.- PRO PAG AND A VERG ADERING N. C. L B. De Vrijdag in hotel Texel gehouden propagandavergadering van de Ned. Chr. Landarbeidersborad werd door plm. 130 personen bijgewoond. In zijn openingswoord heet voorz. Van Liere de aanwezigen hartelijk welkom, in het biezonder de heer D. Seunninga, oen der twee sprekers van deze avond (de heer M. Ruppert verscheen eerst later ter vergadering) en de leden van Muziek- vereen. Exoelsior, die muzikale medewer king zouden verleenen. Nadat op verzoek van spr. was gezon gen Ps. 68:10 ging de heer G. Seunninga voor in gebed. Excelsior gat vervolgens ©enige nummers ten beste. De heer Seunninga sprak hierna over: Gevaren, die dreigen. We zien over de geheel© wereld een ontzettende maat schappelijke worsteling, die haar weerga niet vindt, zoo begon spr. Toen in 1918 de wereldoorlog ijfgeloopen was, kregen verschillende landen andere staatsvormen, andere maatschappelijke verhoudingen. Vele arbeiders dachten, dat heilstaten zou den worden gesticht. Maar dit werd eem desillusie. Spr. gat een overzicht van bot-i singen tusschen volksgroepen in vroegere eeuwen en vervolgde: Gods wegen zijn wonderlijk en de menschen zijn ©en in strument in Zijn hand. Begin 19e eeuw brak ©en tijd van in dividualisme aan. De arbeider kwam in het gedrang. Eerst werd een neutrale oir* ganisati© in het leven geroepen. Er vverjd toen nog uitsluitend aan de boterham ge dacht, maar dit is individualisme en libe» ralisme. Ook de Chr. arbeiders waren lid, maar zij zagen, dat hun handeling in strijd was met God. Voor het maatschap pelijk leven moest ©en organisatie ko men met Christus. Het liberalisme en het socialisme trachten te vergeefs de Chr.. organisatie de kop in te drukken. Na een vijftigjarige strijd hebben we naast libera lisme en socialisme onze plaats kunnen innemen. Niet door eigen kracht, maar door God. Ook in eigen kring hebben we nog vele vijanden. Immers moeten wij ook op het terrein van de kerkstaat rich ting kiezen. Het is verklaarbaar, dat, toen de crisis kwam, velen als lid tot onze organisatie toetraden (steunregeling). Maar verkeerd is het, allereerst aan die steun te deraken. Ons streven is gericht} tegen de zonde, die de oorzaak is van die huidige crisis. Toen in 1918 de oorlog beëindigd werd, greep in Rusland de dic tatuur van de arbeid, meteen de macht. In Duitschland kwam ©en demo cratische staatsvorm. Christus wand daar echter vergeten en de souvereiniteit kwam in Duitschland en Rusland aan het volk. Hier leven we, dank zij de Chr. o,r-\ ganisaties, in vrijheid. Opgepast echter L.T.B Ter aanvulling van ons verslag zij nog vermeld, dat het batig saldo van het Slachtveefonds over het afgeloopen jaar 12.75 bedroeg. Het kassaldo was groot f 2964.97. B. Hedenavond om zeven uur zal bij gun stig weer door Tex. Fanfare een groote rondgang met muziek gemaakt worden en wel per auto, welwillend afgestaan door de heer C. Boon. Deze rondgang is bedoeld niet alleen als een aanwijzing, dat de leden op komst zijn om de ingevulde inteeken- biljetten terug te halen, maar ook als een middel om de koorden der beurzen wat losser te maken en ook als een laatste aansporing voor hen, die het biljet nog niet hebben ingevuld. Laat toch vooral niemand denken, dat zijn bijdrage te klein isalle bedragen, hoe klein of hoe groot ook, wor den dankbaar aangenomen. Na de rondgang, om ongeveer 8 uur, wordt door alle leden gelijktijdig, over heel den Burg verspreid, een aanval op de los gemaakte beurzen ondernomen. Het resul taat lijkt ons niet twijfelachtig. Als alles zijn gewone gang gaat, lijkt het vaak, of er niet zooveel belangstelling voor het Fanfare bestaat, maar de laatste tijd heeft bewezen dat, wanneer het bestaan van dat Fanfare wordt bedreigd, de belangstelling niet alleen zeer groot is, maar dat er ook velen zijn, die voor dat bestaan willen strijden. Welnu, de leden doen hun best om dat bestaan te verzekeren. Maar zij alleen kunnen dat niet klaarspelendit is alleen mogelijk met uw steun, met uw medewerking. DAAROM: STEUNT ALLEN UW FAN FARE. DE COCKSDORP. DE NIEUWE INLAAGDIJK- De werkzaamheden aan de nieuwe dijk zijn thans zoo ver gevorderd, dat aanslui ting is verkregen met de berm van de oude 'dijk van Eierland. Er zullen echter nog heel wat kipkarren zand aangevoerd moeten worden, eer cle dijk geheel op hoogte is. voor socialisme, communisme en nat.-so- cialisme Hier geen dictatuur, maar ons enkel gebonden gevoelen aan het Woord van God. Wij moeten toonen, dat alleen bij het kruis van Golgotha uitkomst ver wacht mag worden. Tachtig jaar lang hebben onze voorvaderen voor de vrijheid gevochten. Ook wij willen vrij zijn en zullen ons nooit in de armen van de dicta tuur werpen. Strijdt' dus voor de Koning van waarheid en recht! Tijdens de pauze liet muziekvereen. Ex celsior, directeur de beer C. Rremer, zich eenige malen hooren en werd het bonds lied gezongen. Hierna sprak de heer M. Ruppert over: Christelijk beginsel juist nu. Spreker be gon met de juiste beteekenis van het woord beginsel uit te leggen en besprak- in bet kort de beginselen van liberalisme, socialisme en nationaal-soc. Ons begin sel, zoo ging spr. verder, zegt: Hebt uw naasten even lief als uzelf. Dit beginsel is niet door menschen gemaakt, maar is door God in Zijn Woord geopenbaard. Velen rneenen, dat ze God kunnen dienen, zon der zich iets van hun medemenscben aan te trekken. Maar ze geven blijk het Qhr. beginsel niet te hebben doorgrond. Wij eeren de arbeid aTs ©en goddelijke roeping en weten, dat gelet moet worden niét zoo zeer op wat gedaan moet worden, maar op het hoe. Het socialisme heeft de col lectieve arbeidscontracten bestreden. Toch moet het thans de klassenstrijd laten va ren. Alleen op pïanvergadefingen enz. oefent het klassenstrijd-idee nog invloed uit. Het Chr. socialisme hield voet bij stuk en vvenschte be Jrijfsraden, maar geen socialistische Wirtschafft. De kracht van ons beginsel wordt zelfs door Hitier en Stalin ingezien, vandaar hun strijd. Vooral nu ontwikkelen zich stroomen, die ons Chr. geloot uit de weg willen ruimen. Blijft of wordt juist nu lid van onze or ganisatie. De communisten en Mussert zeggen: Er bestaan nu maar twee moge lijkheden: communist of fascist, maar zij weten, dat zij liegen. Wij zeggen: voor ot tegen Christus. Comm. en fase. kennen aan bet Chr. geloof geen invloed op bet maatschappelijk leven toe. Men duldt, zoo zegt min. Slotemaker de Bruine, al leen Christelijk leven 'tusschen de muren. Christus heeft echter ook recht op een plaats in het maatsdi. leven. Daarom al leen 'bet diristelijk beginsel. Na deze met overtuiging uitgesproken rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen; er werd geen gebruik van gemaakt. Excelsior vroeg nogmaals de aandacht. Voorz. dankte daarna spr. voor hup rede. Excelsior voor de muziek, de aan wezigen voor hun opkomst. Nadat nog gezongen was gezang 180:1 ging de beer Ruppert voor in dankgebed. EIERLAND. ONTWIKKELING. Hedenavond spreekt Dokter Westerhuis iin de school te Z.-Eierland over Concen tratie en Welsprekendheid. OUDESCHILD. DE STEM DES VOLKS. De uitvoering van Je Zangvereen. De Stem des Volks is goed geslaagd. Er was een vrij talrijk publiek, hoewel 'n vorige avond wel eens beter bezocht is geweest* De wegbljjvers hebben veel gemist, want er werd goed gezongen en de tooneeb stukjes vielen zeer in de smaak, zoodat er de heele avond ©en prettige stemming beerschte. Na een kort openingswoord zong De Stem des Volks achtereenvolgens De In ternationale; Eens; Vrede; Morgenrood; Jerusalem Surge; Sicut obis; Parelende web be en het Jonge Jaar. Hierbij waren twee Pa.'estijnsche gezangen, Tie veel in R.K. kerk gezongen woruèn, van 5e be kende componist Pa'estrina. Ze werden in het Latijnsch gezongen, en naar ons van bevoegde zijde werd verzekerd, goed ook, wat de directeur, de beer Plomp, heel wat inspanning zal hebben gekost. De zang oogstte een dankbaar applaus. Het gedeelte na de pauze werd gevuld met een 2-taf tooneelstukjes, een éénacter, getiteld „Hel", en een klucht „Terug van de Kongo". „Hel" gaf een beeld uit de oorlog. Luitenant Gold is geridderd, om dat hij 6 tegenstanders heeft gedood. Zijn ouders en vrienden willen hem hul digen, doch dan blijkt, dat hij daar heele» maai niet van gediend is. Hij heeft de verschrikkingen van "de oorrog meege maakt en kan het beeld van zijn laatste slachtoffer niet vergeten. Deze man had een medaillon om met een portret, dat veel leek op dat van Gold's meisje. De brekende cogen achtervolgden hem overal. En al die ellende en vernietiging voor 't spel van eenige diplomaten en belang hebbenden. „Nooit meer meedoen aan'die waanzin", was de strekking van "t stuk. Het 2e stukje was van een ander genre- Het was een spel vol vergissingen en minnarij. Soms leek de situatie hopeloos, doch alles kwam op zijn pootjes terecht. De aanwezigen hebben er onbedaarlijk om gelachen. Het was voor directeur en leden een waardig slot na ©en jaar van ijverig stu» deeren. Met een dansje werd de avond besloten.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2