JUBILEUM-SPORTKRONIEK VODDEN. GEMEENTE TEXEL BESTRIJDING IEPENZJEKTE. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen onder de aandacht van betrokkenen, dat men op grond van het Koninklijk Besluit van 14 September 1935 (Staatsbladen 572) tusschen 1 April en 1 October in deze gemeente slechts dan geveld iepenhout met een doorsnede van 7 cM. of meer ook al is dit af komstig van gezonde hoornen mag la ten liggen, opgestapeld houden of ver voeren, indien: le. idat hout geheel is ontschorst; 2e. dat hout onder water ligt; 3e. door den Minster van Landbouw en Visscherij van dit verbod ontheffing is veneend. Tegen overtreding van het verbod is hechtenis van ten hoogste één maand ot geldboete van ten hoogste f 1000.— be dreigd. Texel, 13 Maart 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. VERVOER VAN GESTORVEN DIEREN. De Burgemeester van Texel brengt on der de aandacht van belanghebbenden, dat de eigenaar, houder of hoeder van een gestorven dier zoo spoedig mogelijk althans binnen twaalf uur, het cadaver moet vervoeren of doen vervoeren langs den kortsten weg naar bet gemeentelijk keurlokaal aan den Hallerweg te Den Burg. Dit verbod geldt niet, wanneer de keu ringsveearts daarvan schriftelijk onthef fing heeft verleend. Overtreding van dit artikel is strafbaar. Texel, 15 Maart 1037. De Burgemeester voornoemd, KAMP. NATUURMONUMENTEN. De jaarlijksche alg. vergadering van de Vereen, tot Behoud van Natuurmonu menten in Nederland zal worden gehou den op Zaterdag a.s., des nam. twee uur in de groote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam. De heer J. Drijver, onze vroegere plaatsgenoot, o.a. zal er spreken over de nieuwe Vogelvvet. Mede wordt er Buir- det's nieuwe vogelfilm vertoond. LANDBOUW EN VEETEELT. IETS OVER VEEVOEDING. VII. AFVAL PRODUCTEN van de Suikerfabrieken. Dit zijn: pulp, gedroogde pulp en me lasse stroop. Pulp, een eivvitarm en zeer waterrijk voer, wordt danook meest in de omgeving van de fabriek gevoerd. Ge droogde pulp bevat slechts 10 pet. water en meestal van 1030 pet. suiker. Me lasse stroop: zetmeelwaarde 48, vert. ei wit 5.4 pet. Dit stroopaohtig voedermid- det bevat ongeveer 40 pet. suiker. Me lasse stroop is lastig te verhandelen; ze vhaagt veei vaatwerk voor de verzending. AFVALPRODUCTEN VAN MELK. Gentritugemelkz.w. 8.6, vert. E. 3.3 pet. Karnemelk: z.w. 8.3, vert. E 3.2 pet. De voederwaarde van karnemelk is erg ongelijk, daar de eenie fabriek meer wa ter gebruikt dan de an dene. Twee liter goede wei is aan voeder- waarde gelijk te stellen met 1 L. onder-i melk. Het vetgehalte der wei verschilt: naar gelang magere ot vette melk ver- kaasd wordt. VLEESCH- EN VISCHMEEL. Vleeschmeel. z.w. 90, eiwit 67 pet. Voor bouillonbereiding wordt het versche rundvleescii met warm water uit getrokken. De rest wordt vervolgens ge droogd en gemalen en komt daarna als vleeschmeel in de handel. Indien vrij groote hoeveelheden vleeschmeel worden toegediend, oefenen ze een ongunstige invloed uit op de kwaliteit van boter, vleesch en spek. Vischatval wordt in de traanfabirieken met benzine uitgetrokken en gestoomd, gedroogd en gemalen. Het eiwitgehalte varieert tusschen 48—70 pet.het gehalte aan phosphorzure kalk bedraagt 20 pet. De samenstelling is echter zeer ongelijk. Phosphorzure vdederkalk verkrijgt men bij de bereiding van lijm uit beenderen.. De beenderen worden in de fabriek met zoutzuur behandeld, vervolgens wordt er fijne kalk aan toegevoegd. Phosphorzure voederkalk bevat gemiddeld 36 pet. plios- phorzuur. P. KIKKERT. (Wordt vervolgd.) TEXEL OP DE JAARBEURS. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag kreeg de Texel-stand 1500; 1800 en 2000 bezoe kers, o.m. een groote groep Fransche in- dustriëelen. De belangstelling was zeer groot; er werden heel wat nieuwe relaties aangeknoopt. Dinsdag kwamen er vele Belgen met o.a. de Belgische Minister Van Isacker. Ook de goedkoope treinen uit het Oosten en Zuiden van ons land brach ten veel bezoekers. INZAGE TOEWIJZINGSLIJSTEN 1937. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland maakt bekend, dat de toe wijzingslij sten 1937 inzake varkens ter inzage zullen liggen in De Lindeboom op 22 Maart a.s., van 1012 uur uur. GYMNASTIEK-VEREEN. TEXEL. Met enkele woorden schreven we Za terdag reeds over die zoo biezonder goad geslaagde uitvoering, welke de hoofd-afd van onze Gymn. Vereen. Vrijdag in Pen's Zaal gaven. Het succes was groot en verdiend. De zaal was bezet tot in. alle hoeken en ieder was tevree over wat geboden werd. Wat is eigenlijk gymnastiek? WERK, dat verricht wordt met het be wuste doel, het lichaam te vervolmaken en liet te doen toenemen in gezondheid kracht, bewegelijkheid, weerstandsvermo gen, lenigheid, behendigheid, enz. Bevordering van gezondheid, van een harmonische ontwikkeling. Er is dus alle reden om de beoefening van gymnastiek aan te moedigen en dit was ook een der doeleinden van de beide uitvoeringen van G.V. Texel. (Zondagmiddag kwamen in hoofdzaak de adsp.-afdeelingen op de planken): Propaganda. Er werd, scbrevfen we reeds, keurig ge werkt. Mej. Martrie Koorn en de heer C. Mets hadden een niet gemakkelijke taak op zich genomen, maar zij kweten zich daarvan op hoogst verdienstelijke wijze. De steun en voorlichting van een ervaren gymnast als de heer L. van Loo was daarbij zeer welkom, evenals de me dewerking van een klein orkest, dat, on- der leiding van de heer W. J. Jouwersma, mede zijn aandeel had in de bijval, welke ,,Texels" gymnasten oogstten. Er werden keurige staaltjes vertoond op de brug en op het paard, aan het rek en aan de ringen; van groote bedrevenheid en geheugentraining mede, gaven zoovvef de adsp.-leden als de ouderen blijk. Wat moeten die oefeningen, met zóóveel di verse figuren, aan voorbereiding schatten tijds en geduld hebben gekost. Iets bie- zonders was het matrozen-ballet; wat de dames, als rappe matroosjes gekleed, hier in te zien gaven, had ieders bewondering. Aardig gevonden, vlot uitgevoerd. Even eens was het een goede gedachte het verschil tusschen gymnastiekbeoefening „voorheen en thans", hier eens te die- monstreeren. Andere tijden, andere ze den. De gracieuze rhythmische oefenin gen, uitgevoerd door dames in vlug gymnastiek-toilet, voldeden zeer goed. Een dankbaar nummer was ook nu: oefe ningen met verlichte knotsen. Ook dit liep goed van stapel. Ook wat de heenenleden aan de toe stellen presteerden, legde getuigenis at van degelijke training onder bekwame lei ding. Onze G.V. telt stoere werkers, pit tige jongelui, van wie vereent en publiek nog veel plezier zullen beleven. Joost Kant is een tapdansvirtuoos, die vlugheid paart aau uithoudingsvermogen. Ook Zondagmiddag gat hij daar een staaltje van. Wat ook vermeld moet worden, is de opening met algemeene opmarsch en het zingen van een openingslied, tekst van Huib Fenijn. Ook aan het slot werd ge zongen en daarbij aangespoord tot toe treding als lid of adsp.-lid. Welke ge neugten en welk nut daaruit voortvloeien hebben beide uitvoeringen wel duidelijk aangetoond. Zondagmiddag was de zaal wederom geheel bezet. Aan het slot bood namens de meisjes-afd. Agues Uitgeest aan de leidster mej. Marrie Koorn DPd. bloe men en een vulpotlood aan, welke ge schenken Frouke Rab van een woord van waardeering vergezeld deed gaan. Mej. Koorn dankte daar hartelijk voor, maar betrok in deze hulde ook de heer Van Loo, die haar, voor het eerst als leidster op tredende, zoo flink terzijde had gestaan. Namens de jongens-afd. bood Max Mul der aan de heer C. Mets een kapstok aan. „Dit is voor uw toekomstig huishou den", merkte Max droogjes op. Ook de heer Mets aanvaardde het geschenk in hartelijke dank. De heer Van Loo spoorde leden en adsp. nadrukkelijk aan, alle zeilen bij te zetten om een goed figuur te slaan op de a.s. Gymuastiekdag te Schagen, waaraan G.V. Texel als lid van het Kon. N'ed. Gymn. Verbond zal deelnemen. Voor zoo ver zijn taak als leider van O.K.K. te Den Helder dat toelaat, zal hij gaarne Texel met raad en daad bijstaan. De heer Kiljan sloot hierna met de wensch, dat beide uitvoeringen hebben mogen bijdragen tot propaganda voor de gymnastiekbeoefening. Onzerzijds bestaat daaraan geen twijfel. y EB ffi ffl Van Texels Fanfare jfi gj word' elk donateur, ffi fg Dat steunt er de leden ffi EE bij 't streven. EB [g Om steeds bij hun spel Eg •g ten plezier van een elk Eg (g Het best' van 't beste te geven. Eg EB 6. a EB @B ffiaaffiffifflEffiffiffi y fflffifflffltg[gffl®BBa VOOR MUZIEK VRIENDEN. Teneinde ook de muziekvrienden uit andere deelen van ons land in de gelegen heid te stellen de uitvoering van de Mat- thiius-Passion te Amsterdam op Palm zondag a.s. onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg, bij te women, wordt in samenwerking met de Directie van de Ned. Spoorwegen, door het Concertge bouw N.V. een beperkt aantal „gecombi neerde spoor entreebiljetten" (tweede en derde klasse) uitgegeven. Deze biljetten, zijn o.a. verkrijgbaar aan het station Den Helder. ([ngez) DE KOOG FEESTAVOND MODERNE LAND ARBEIDERSBOND. Zaterdagavond werd in hotel De Toe komst het 5-jarig bestaan van afd. De Koog der Moderne Landarbeidiersbond op feestelijke wijze gevierd. De voorz., de heer B. Kiewiet, kon in zijn openings woord wel 130 aanwezigen het welkom toeroepen. Het doel van deze avond is, aldus spr., het 5-jarig bestaan van onze afdeeling eenigszins feestelijk te vieren, en de nog niet-georganiseerde fabdarbei- ders hier aan te sporen om tot onze bond toe te treden. Hierna voerden eenige feden van de tooneelclub „Ons Genoegen" een blijspel op, getiteld De Macht van de Vrouw. Me dewerkenden waren mw. T.Daalder-Bonne, mw. J. Bonne-den Braven, mej. A. Kie wiet, en de heenen J. Kiewiet, W. Pran ger en H. Donker. Vervolgens sprak Hoofdbestuurslid Van der Wielen een propagandistisch woord. Het deed spr. genoegen, te constateeren, dat het kleine groepje mensChen, dat 5 jaar geleden was een afd. op te bouwen, hierin vrij goed geslaagd was. De orga nisatie is niet voor niets geweest. Spr. feliciteerde de afd. hiermee. Met de regel maat der klok strijden we verder, en overal winnen we meer veld. We zien dan ook met groote belangstelling de a. s. verkiezingen tegemoet. "Watwifmen? Mieesukkelen met onze tegenstanders Of vooruitstreven met onze partij om het Plan van de Arbeid te verwezenlijken? Spr. hoopte dit laatste. Deze crisis brengt wel heel veel narigheid, maar is niet vreemd aan de opbloei van onze Mo derne Bond. De arbeiders verlangen n.l. een betere levenspositie. En als men he den nog eet, is dit te danken aan het feit, dat een Arbeidersbond is geweest, die steeds voor de belangen der arbeiders op de bres heeft gestaan en nog steeds staat, De arbeiders in Nederland hebben er voor gezorgd, dat de positie in hun ge zinnen thans is, wat ze is. Men ziet deze positie echter gaarne nog beter. Wij zijn er ook elke dag nog aan bezig deze te verbeteren. Op sommige plaatsen in ons land was de organisatie minder goed. Toen we daar een poging deden, stuitten we op de onwil van burgemeester en boeren; toch hebben we ook daar over wonnen. De vrouwen hebben ook belang bij de organisatie, de contributie komt meervoudig terug. Spr. eindigde zijn vu rig betoog met de wensch, dat afd. De Koog op de weg, die 5 jaar geleden be treden werd, zou voortgaan. Ter herinnering aan het vijfjarig be staan, bood de heer Westdorp van De Cocksdorp, namens Federatie Texel van de Mod. Landarbeidersbond, de voor zitter een boek aan, getiteld De Vakbe weging en haar Problemen, door C. Lam- mers. De heer Westdorp hoopte, dat het 'boek lang in het bezit van afd. DeVoog zou blijven, en sprak de wensch uit. dat men het burgerlijke blad uit de wo ningen zou bannen en het arbeidersblad zou binnenhalen. De voorz. dankte de heer Westdorp voor deze attentie. Na de pauze voerden eenige leden van de tooneelclub nog een toonieelstukje op, getiteld: Een pootig wijfje. Medewerken den: mw. T. DaalderBonne, inw. R. Pranger—Donker en de heeren W. Pran ger, A. Bonne en P. de Ridder. Hierna dankte de voorz. de aanwezi gen voor hun aandachtig gehoor en de leden der tooneelclub voor hun goed spel. Spr. sprak de wensch uit, dat velen als lid van afd. De Koog zouden toetreden, Een gezellig bal besloot de avond. KWEEKERS, laat u niet g] 83 bedriegengg Kijk op VLIEG" uw bollen na EB gj 't Is een zaak van veel jij j£ beteek'nis. j|j EB Wie 't verzuimt, EB krijgt last en scha. EB k 88 ffl 6- m y as OOSTEREND. DS. J. J BUSKES. De Internationale Organisatie tegen Oor log en Militarisme, waarbij o.a. aangesloten Kerk en Vrede en Jongeren Vredesactie, bereidt haar eerste intern, congres voor. Het wordt van 1—5 Aug. gehouden te Pa rijs, waar Nederland o.a. zal worden ver tegenwoordigd door onze vroegere plaats genoot, Ds. J. J. Buskes. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. De TX 32, Vrijdag aan de afslag te Sche- veningen, had een besomming van f380, volgens het Handelsblad van Zaterdag. DF COCKSDORP. ZANGUITVOERING CRESCENDO. Zaterdagavond gaf de Gem. Zangvereen. Crescendo uit Midden-Eierland onder leiding van de heer C. M. Plomp een zeer geslaagde uitvoering in hotel De Hoop. Toen tegen 8 uur de voorz., de heer M. Bakker, een kort openingswoord uitsprak, was de zaal vrij goed bezet. De voorz. memoreerde het 5-j. bestaan der vereen. De feeststemming liet niets te wenschen over. Niet minder dan 15 zangnummers bevatte het programma. Met gevoel werd er gezongen en met aan dacht geluisterd. Vooral^de nummers, die na de eerste pauze werden uitgevoerd, waren heel mooi. We noemen hiervan Lentelied, dat zeer in de smaak viel, doch ook Bruids vaart en Spinliedje oogstten veel bijval. Met voldoening kunnen directeur en leden op deze avond terugzien. Na de pauze werd opgevoerd de Bruiloft van Knelis en Mar in Texels^dialect, geschreven door de heer M. J. Oele, hetgeen ook op zeer verdien stelijke wijze werd vertolkt. Een gezellig bal volgde. EIERLAND. EEN FLINK GETAL. Bij de veehouder M. Koorn óp hoeve Wageningen bracht een zeug 19 jongen ter wereld. Moeder en kroost bevinden zich in beste welstand. S.V. TEXEL 1912-1937. JAAR 1930. Niek de Graat "benoemd tot opvolger van Henk Bruijii (penmiingm), die jaren lang de S.V. zijn beste krachten leende en zeker niet in de prettigste tijd, want het is geen prettig baantje ondanks zuinig beheer, steeds met geldgebrek te moeten kampen. Er wordt weer met animo getraind. We eindigen weer als no. 2 in de comp. Bezoek van deK F. C.-adsp. Prettige dagen. JAAR 1931. Zware strijd om het kam pioenschap. Een nek-aan-nek race met Schagen, dat kampioen wordt. Op 2e Pinksterdag een dames-voetbalmatch. Groote belangstelling. Groot officieel succes. Pushball-wedstrijd. De kas weer belangrijk versterkt. T. wint met 21 van een sterke H.R.C.-comb. te den Helder. Wederom bezoek van de K. F.C.-adsp. - De comp. wordt ingezet met de strijd tegen BKC 1. Niemand van de bij deze wedstrijd aanwezigen zal ge dacht hebben, dat Texel "dat toen zoo laks speelde, drie mud. later kampioen zou zijn. De prestatie is er echter des te mooier om. We zijn nu uitgestudeerd in de Noordboll. Voetbalbond. De weg naar de K.N.V.B. staat open. 'Maar die is ook niet met rozen geplaveid. Om straks in de groote Bond een goed figuur te slaan of, liever gezegd, mee te kunnen komen, zal er geducht getraind moeten worden. (Wordt vervolgd.) „Haal vodden van je moeder, dan krijg je een molentje". Zoo riepen opkoopèrs in de jaren onzer kindsheid langs de straat. De vodden hadden vrijwel geen waardevoor een handvol kreeg je als kind een papieren molentje; u kent ze wel, van een stukje papier ge knipt en met een speld aan een stokje bevestigd. Sinds enkele jaren gaan voddien weer eenige waarde vertegenwoordigen; de laatste maanden steeg de prijs aanmer kelijk en meermalen komen hier lui van elders de huizen langs om voddien in te koopen. D'r is nu wat mee te verdienen.. Volgens de Daily Express heeft de Ver een. van Engelsche voddenkooplieden in haar pas verschenen rapport vastgesteld, dat de prijs der vodlden in de loop van twee maanden met twaalfhonderd pet. ge stegen is. Dit schijnt, voegt het blad er aan toe, een gevolg van bewapeningswedloop te zijn. En werkelijk, hoe vreemd het ook moge schijnen, de zware industrie heeft be hoefte aan een geweldige hoeveelheid vod den voor het schoonhouden der machines. Bovendien dienen deze vodTdien voor de fabricage van grof soldatengoed. Ook voor papier, maar dan voor heei best papier, dat de „tand des tijds" moet kun nen weerstaan. Vodden oorlogstuig oorlog en „vodjes papier" (zoo noemt meli immers plechtig gesloten, maar niettemin met voe ten getreden verslagen), hootren 'helaas bij elkaar.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2