De Kleine Verpleegster. Brieven van Texelaars in den Vreemde. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1904 ZATERDAG 29 OCTOBER 1904 1932 73.3 1933 90.4 1934 97.7 1936 107.4 v. -.-Jit.-. JOSEPH CAILLAUX. Een vooraanstaand Firansch politicus, voorz. van de financieele Commissiie uit de Senaat. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rund vee verz. „Tiexel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L. (Premie verlaagd tot 2 pet. p.j.) H.H. Veehouders! wondt allien lid! Weenen, Maart 1937. Weenen was vroeger" de hoofdstad van net maeïitige 'Oosten rijk-Hongarijenu - van de republiek Oostenrijk. Het heeft bijna twee millioen inwoners, dat is meier dan dubbel zooveel als Amsterdam. Ze ligt aan het z.g. Wiener bekken, aan de voet van het Wiener Wald. Het Do- nau-kanaal, eertijds een vertakking van de Donau, leidt door het N.O. der stad en neemt Ihet riviertje de Wien in zidh op. De stad Weenen is in 21 districten (Be-' zirke) verdeeld. Het eerste district ligt in het centrum der stad; hier vindt men de belangrijkste winkelstraten, hotels, - caf's, enz. Dit oentrum wordt omgeven door de prachtige Ringstrasse, waar 'de voornaamste openbare gebouwen en par ken zijn gelegen. Tal van gebouwen zijn hier met groote witte beelden versierd, boven op de daken en aan die muren, ja, overal zie je ze. Het is duidelijk, dat het geld hier vroeger de toon aangaf. Hoe veel 'geld moeten die beelden wel ge-1 kost hebben. Meesterwerken van beeld-- 'houwkunst zjjn de standbeelden van Aartshertog Karl en Prins Eugenius. Ook de z.g. Pest-zuii, een door Keizer Leo pold I opgericht reuzen-standbeeld ter herinnering aan liet uitroeien 'der pest-epi- 'dëmie, is 'de moeite waard om aandach tig te bezien. Op het Stefansplein staat de Stefans- dom, een der schoonste bouwwerken van het Gotische tijdperk, in 1144 door Hein- rich II gesticht en i n 1579 voltooid In de Stefansdom is een groot aantal" grafmonumenten te bezichtigen; onder de kerk bevinden zich uitgestrekte catacom ben, welke nog gedeeltelijk voor het pu bliek toegankelijk zijn. De 137 M. Iiooge slanke toren is van alle stadsdeelen uit zichtbaar. Het dak is met kleurig mozaïek ingelegd, een mee sterwerk op zidiizeTf. Ik zou zoo kunnen doorgaan met alle mooie gebouwen te beschrijven, ma-a-a-r dan zou het Tesselaartje zeker te klein zijn. Voorloopig wil ik het hierbij laten. Tot een volgende keer. PIET HILLEN FEUILLETON 50 Het hospitaal ging als op muziek, en Jennie ging mee. De loopende patientein vormden opgewekte groepen in het café van Skinni en Henri, om met de jongens van de heuvels te praten over de vooruit zichten op een spoedige aftocht. Califor- uië, Texas, Florida. Iedere naam was een zak goud aan de voet van een regenboog. De gekluisterden riepen luid om pen en papier, en iedere man schreef aan 'de een of andere vrouw .'dat hij wel gauw weer zou kunnen loopen. De Oroote Baas ging een rij uienplant,es zetten, en Jake had een groene das om, en Pop, de zeven-en negentigjarige veteraan uit de Mexicaan-; sdhie oorlog, was verliefd op de nieuwe verpleegster. En dat was nog lang niet alles. Ze hadden vandaag gehoord, dat er een beroemde chirurg uit Frankrijk zou komen, die een heel nieuwe methode had en wonderen deed. En minstens vijf mani van het Blijvend Gedeelte vroegen maar vast ontslag uit die eerzame, maar verve lende organisatie. In de zalen schreeuwden de mannen aan alle kanten om de barbier. Deze prik- VOOR DE VROUW. RECEPTEN. GROENTESOEP (vier pers.) 1V-» L. kokend water, half kopje gewassohen rijst, een stukje prei, knolselderij, bloem kool, plakjes winterwortel, paar sprui tjes, enz., twee theelepels zout, drie thee-- lepels Maggi's Aroma. Snijd de groenten in stukjes en wasch z-e. Doe alles in liet kokende water, voeg de gewasschen rijst en het zout toe. Laat alles heel zachtjes drie kwartier koken. Maak de soep af met Maggi's aroma en een beetje fijngehakte peterselie. AARDAPPELCROQUETTEN. Een hoeveelheid stijve purée, goed op smaak; een klein uitje. Maak van aardappelpuree met het zeer fijngehakte uitje een sma-i kelijk mengsel. Vorm hiervan croquetten, haal ze door geklopt ei en paneermeel. Bak ze in slaolie mooi bruin. DE NIEUWE MODE VOORJAARSJAPON A 226. Dit sportieve toiletje is van grijs wol len diagonaalstot fnet rood beenen kmoo- pen, fantasiezakjes en een doorgestikte ceintuur met metalen gesp. Patronen ver krijgbaar in 96 en 104 c.M. bovenwijdte. A2.26 De 2-baansrok, die middenvoor twee plooien krijgt, wordt vanboven op de tailleband gezet, de linkerzijde ongeveer 20 c.M. als split afgewerkt en met druk kers gesloten. De ouderkant krijgt een zoom van vijf c.M. Het lijfje met dub bel schootje wordt middenvoor gesloten met knoop en knoopsgaten en heeft hier voor een aaneengeknipte inslag van zes c.M. Benoodigd: 2.80 M. stof van 1,40 c.M. breed, negen beenen knoopen en een gesp voor de ceintuur, welke een rechte reep is van 90 bij 10 cM. Gelieve deze patronen, ontleend aan het N. Modeblad, onder bij sluiting van het bedrag aan postzegels, te bestellen aan dit adres: Uitg. Mij. Neerlandia, Kr. N. Gracht, Utrecht. Pirijs 25 ct. 't Nieuwe Modeblad: meest gelezen damestijdschrift van ons land; 6 nrs. per 3 mnd. f 1.20. Per post tl.5Q NUTTIGE WENKEN. Om pudding of vla vlug af te koe len, plaatst men ze in een bak met wai ter, waarin blauwsel zooals voor de wasch wordt gebruikt, is opgelost. kelbare heer begreep niet hoe warme lucht en zonneschijn op de gemoederen kunnen werken, hij dacht, dat ze hem voor die gek hielden en bij iedere schreeuw werd hij boozer en zenuwachtiger. Amos, komt de barbier nou haast in de Goederenwagen Iedere zaal had een naam. Zaal 17 was de Goederenwagen, ter eere van de oude dagen van „veertig manschappen en acht paarden". Óp reis ergens naar toe, ziet u, bestemming onbekend. Barbier schiet op. Aan deze kant van de wagen zitten de manschappen kom op met je kwast. Aan die kant zijn de paaiden daar moet je een roskam voor nemen. Wat nou? Wie? Hij begreep 't niet. Hij werd nog opgewondener en nijdiger. Paarden daar. Heb je geen oogen Manschappen aan deze kant. Laat hem todh met rust, halve gare. Die flauwiteiten Een man, wie een been was afgezet en de ruggegraat verdraaid en die zeven eer volle vermeldingen had, vroeg de attentie der menigte. Hé, slachtoffers van Mars, luistert. Ik zit een vragenlijst in te vullen voor ontheffing van belasting, 'heeft een goo cheme advocaat opgemaakt, hier heb je vraag tien. Bent u zestig dagen in de oorlog geweest? Geschreeuw en gejouw. „Zestig dagen WOORD EN DAAD Benoemd tot gemeente-secretaris de heer J.Ruibing en wei" "Bij Toting, daar'hij no. 1 van de voordracht zoowel als de heer A.Langeveld, ambtenaar ter secre tarie, die niet op de voordracht stond, vijt stemmen bekomt. Tweemaal achter een was de uitslag van de stemming 5—5. Toen moest het lot beslissen. De heer J.Ruibing was le klerk ter Prov. Griffie van Friesland, te Leeu warden. Afwezig: de heeren C.P.Keijser, Ko ning, Mets, Lap en Dros. De heer Ruibing wordt als ge- meente-secr. geinstalleerd. DINSDAG 4 OCTOBER 1904 Afwezig: de heeren Keesom, Mets en Koning. Aanbieding Gemeentebegrooting. Ze sluit met een bedrag van f60825, Tegenwoordig alle leden; één vacature. Voorz. wijdt woorden van waardee ring aan de nagedachtenis van Ihet raads-, lid Sijbr. Koning Pz., in de leeftijd van zeventig jaar op 27 Óct. 1904 te Oosten-, end overleden. „Hij was een man uit één stuk, die de belangen dier gemeente 164 SPREKENDE GETALLEN. Van motorrijwielen gesproken. No. 1 is Duitschland met 800.000. No. 2 Engeland met 650.000. No. 3 Frankrijk met 470.000. No. 4 Italië met 100.000. Vergelijkend overzicht onderzee booten: Mogendheid Tonnage Aantal Ver. Staten 67410 75 Japan 62298 53 Britsche Rijk 56144 54 VAN TEXELS RAAD. met hart en ziel voorstond; een degeliji en braaf mensch". Aldus de voorzitter Ingekomen: een dankbetuiging vai de lieer Muller, onderwijzer te Oude schild, voor de door het Gemeentebestuui betoonde belangstelling bij gelegenhei» van zijn jubileum, veertig jaar in diens der gemeente, vijftig jaar als onderwij zer. Gemeentebegrooting 1905 vastge steld: f60825, Begrooting Aig. Armbestuur vast gesteld: t4252,—inbegrepen f3800,—ge meentesubsidie. Benoemd tot onderwijzeres nuttig» handwerken te Z.Eierland inej. A.Dous ma. Vaststelling kohier Schoolgeld kwartaal 1904. f669, MAANDAG 21 NOVEMBER 1904 Afwezig: de heer Mets; één vacature Ingevolge aanschrijving door 'Ged Staten wordt de leeftijd, waarop kinderen tot de o.I. school kunnen worden toegel laten, bepaald op 5 jaar en zes mnd. (waJ vijt jaar) - Ingesteld wordt een Commissie tol voorbereiding herziening marktwezen: de heeren Keesom, Roeper en Dros. Herziening Reglement Aig. Arm bestuur. Voortaan wordt de secr. niel meer door de Raad maar door het Arm bestuur benoemd. Tevens wordt een pen nmgmeester aangesteld. 165] De kolenproductie in het Roer bekken, Duitschl., neemt gaandeweg to-e Jaar millioen ton 1929 123,6 Verdeeling van de goudvoorraad Febr. 1934: Ver. Staten 6.8 millioen dol lar, Frankrijk 5.1, Engeland 1.5, andere landen 6.7. Op 31 Oct. 1936: Ver. Sta ten 11.0, Frankrijk 3.1, Engeland 2.0, andere landen 5.4 mill, dollar. Let u eens op de verschuiving. EEN „SCHRIJFMACHINE" VOOR GEHEIMSCHRIFT. OM ZELF TE MAKEN. De zaak is doodeenvoudig. Je plakt beide schijven op een stukje carton, knipt ze uit, legt ze op elkaar (de kleine boven) en verbindt ze door een papier klemmetje (met twee punten, die je kunt ombuigen.) Dan is je „schrijfmachine" voor geheimschrift klaar. W-el moet je zorgen, dat je vriend of vrienden, aan wie je schrijven wilt, ook zo'n stel schijven heeft. Je spreekt met elkaar af, hoe je de schijven gebruiken zult, b.v.: „Leg de kleine schijf zo, dat de P van de kleine onder de A van de grote schijt komt". Dan kan je in geheimschrift verder gaan, omdat je dan allebei weet: P is A, D is B, Q i s C, M is D, G is E, enz. Het makkelijke van zo'n stel schijven is, dat je, bij verandering van de sleu tel, (b.v. het alphabet Iaat beginnen met B-op ide kleine schijf), toch vlug de let ters op :1e grote kunt vinden. Je diraait die B dan onder de A op de grote schijt en klaar is Kees. Zij zwegen om exen een balans van kwet suren op te maken, in die zaal vol reddle/ loos verminkten. En toen barstien zij weer uit: Zestig dagen. Geef hem z'n vet. En niet te zuinig. Moet je aan Jennie laten zien. Die lacht zich krom. Wat is de volgende vraag, jog? Het beloofde rijk te worden. - Vraag elf: Is er toen gevoohten? Zeg, smeer 'm mom je maakt er wat van. 't Is waarachtig. Lees dan zelf. Hier, geef eens door. 't Is zoo, waarachtig. Laat mij daarop antwoorden. Nee, laat mij het hem vertellen. Het was een heele opschudding, terwijl de veertig manschappen en acht paarden papier en pot.ood opscharrelden. Hé barbier weet jij ook, of er gevochten is? Hoor eens, ordonnans, dat slik ik niet. Ga de baas maar ro;epen. Die slikt 't ook niet. Voor een soldaat is niets te goed nog veel te goed. Er begon iemand te zingen en de hee le zaal deed mee: Iedereen is idioot, Als ie klein is, wil ie groot. Als ie groot is wil ie klein, Iedereen wil anders zijn. Waar blijft die barbier 1 Barbier barbier. Dezelfde lentelucht, die de andere jon gens prikkelde tot stoute plannen en dol- le ^grappen, steeg ook naar zaal no. 10 (de zaal van Petrus; zelfs daar moes-, ten ze een grapje mee maken) en naar het smalle be:l, waarop baron Keating lag te staren naar de witte muren, \ve-i temde, dat hij ging stenen. De geurige zonneschijn leidde hem te rug door twaalf hopelooze .jaren een vroegere 'ente in Parijs en een troep studenten, die 's nachts door de stra ten marcheerden, zacht fluitend. Spanje onder een April-hemel. De kanalen van Venetië. Een poort van een paleis. Hiet lied van een gondelier, zoet vloeiend. Hij was schilder geweest en had als schilder de schoonheid liefgehad en n-tt lag hij al maanden en maanden en maan den (hij wist niet -eens meer, hoeveel maanden wel) naar die witte, onbarm hartige muur te staren en nu wist hij dat hij nooit meer iets anders zou zien Ginds, voorbij de poort van bet hospi taal, voorbij de uitgebreide vlakten en de oude grijze heuvels, bewoog er een wereld van tintelende kleuren, waar om verschillige menscben hun onverschillige blik op konden laten rusten. En hij voor wie een enkel straaltje tint zoo veel zou beteekenen moest weg en mocht het niet meer zien. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4