TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Huldiging van Gemeente-Secretaris C. JONKER. Texelsche Berichten Woensdag 17 Maart 1937 KERKNIEUWS. Men schrijft ons: Door de ongesteldheid van Dr. Alb. Vis is er de laatste weken geen catechn satie aan de Doopsgezinde catechisanten gegeven. Daar eind Maart steeds de lessen beëindigd worden is nu besloten, de les-t sen te eindigen op Vrijdagavond 7 uur a.s., in de kerke kamer te Den Burg, waar de predikant ALLE catechisanten ook uit de buitendorpen zooveel mogelijk verwacht voor een gezamenlijke slot-les, met lichtbeelden, om het winter-seizoen at te sluiten. BELANGRIJK NIEUWS. Door de besturen der Texelsche Land bouworganisaties werden jl. Maandag aan besteed de gestorvenj lammeren, schapen en kalveren voor het seizoen 1937. De inschrijving werd in overleg met het college van Burgemeester en Wethouders gegund aan de heeren C. Ossen en A. N. Plaatsman. Alle dieren zullen thans op een nabij den Burg gelegen terrein worden ge vild en daarna begraven, een en ander onder politie-toezicht. HET VILLEN EN BEGRA VEN OP DE BOERDERIJ IS VERBODEN. Verwacht mag worden, dat de Texelsche veehouders in alle opzichten aan deze rege ling zullen medewerkenalleen dan zal Texel niet verplicht worden tot destructie wat voor de gemeente met groote kosten gepaard zou gaan. De prijzen, waarvoor werd ingeschreven, luidden Lammeren f 0,21 Schapen f 1,50 tot f 4, Kalveren f 1,50. VOOR TEXELS KLEEDINGCOM1TE. De heer Joh. Parlevliet, voorz. Tex. Kleedingcomité schrijft ons Het batig saldo voor het Kleedingcomité afgedragen door U.D.I., bedroeg f 266.31. Voorwaar een mooi bedrag. Wij danken alle geefsters en gevers voor hun prijzen, die in zeer belangrijke mate hebben bijge dragen tot het bijeenkomen van deze gelden. Onze dank aan U.D.l. is wel zoo vanzelf sprekend, dat wij hierop niet meer behoe ven terug te komen. Ook aan hen, die alle moeite hebben gedaan om loten te verkoo- pen en aan hen, die loten hebben gekocht, uit naam van wie straks hulp van deze gelden zullen krijgen, hartelijk dank. VERLOTING - WIJKVERPLEGING. In dank ontvangen door Klein Tooneel voor de verloting ten bate van de Wijk verpleging: Doos zeep, van P. Witte; ffesch abriko zen, Jac. Schrama; kleedje, Fa. P. Ver- berne; bus cacao, J. Zoetelief; kleedjes,, dames Pieper; fietstasch, N.N.; doos zeep, J.v.Beem; Edammer kaas, C.H. de Waal; schilderij, C. Witte Dz.; tulbandcake, Ja- min; fruitmand, M. S. Langeveld; flesCh odeur, wed. Uitgeest; sauslepel, R.Bak ker; lepeltjes Juliana en Benno, K Mantje; kleedje, wed Smit-Henkes; bussen verf, J.C.Roeper; limonade, G.v.d. Vis; zak doekje, juffr. Graaf; koperen wandbord" jes, J. Stam; doos sigaretten, tabak en pijp, Sigarenmag. Mooi Texel; gangspie- gel en snippermand, N.V. Vlessing; naai mand, Moerbeek; pyama, Jn. Dekker; Le pel en vork, N.N.; schemerlampje, Bak- ker's Ijzerhandel; wandversiering, Boek handel Parkstraat; schemerlampje van Doopsgez. Zusterkring De Koog; sier- trommei mèt toffees, N.N.; dienblaadje, N.N.; slavork en lepel, N.N.; blokkendoos, padvindersbeker, panaanvatter, picolo, To ko Alex; zelfstrikker, N.N.; kleedje, Mai- son Plaatsman; blik appelmoes en blik kersen, N.N.bus Van Houten's Cacao, Fa. Van der Kooi; twee po'tten zure ha ring, Jac. Mosk; ffesch odeur, "De Mag neet; Edammer kaas, C. Huisman; electr. strijkbout, N.N.; schilderij en vier zijden sjaals, J.v.Zoelen; Deventerkoek, N.N. tablet chocolade, N.N.; doos bonbons,, J. H. Kikkert; (ampekap, Jac. Bruin;bus cacao, D. P. Koorn; Edammer kaas, S. Keijser; doos bonbons, wed. Witte; wor sten van Ran, Pereboom en Visser;twee doozen Post, N.N.twee doozen zeep met eau de cologne, Mej. R. Smit; doos bonbons, A. Kalf; bakoven, J. Agter doos zeep, J. Hillen; kleedje, N.N.; bor stelgarnituur, Dros' Magazijn. Heeft u nog geen lot? Koopt u er dan' tijdig een. In de etalage van Sigarenma gazijn Van Ham, hoek Parkstraat, vindt u de prijzen uitgestald. Voor de uitvoering op '2e Paaschdag gaat de kaartverkoop al'best. Wilt u niet teleurgesteld worden, voorziet u dan tij dig van een toegangsbewijs. Ze zijn ver krijgbaar a f0.60 bij K. Pen, Den Burg en aan 't Jachthuis te De Koog. M.M, OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 8 Maart: 614 Kg. wulken 19»ct. 10 Maart: 461 Kg. wulken 20Va ct.44 Kg. garnalen 15 ct. 11 Maart: 277 Kg. wulken 22'- ct.; 64 Kg. garnalen IS ct. 12 Maart: 58 Kg. wulken 20 ct. OOSTEREND. NEDERLAND EN ORANJE. Vrijdagavond kwam hier de A.R. Kies- eeniging in jaarvergadering bijeen. De voorz., de heer H. P. Bolt, opende de vergadering; spr. liet zingen Ps. 25:21 en ging voor in gebed. Nadat gelezen was Ps. 25, 110, heette de voorz. de aanwezigen welkom. Na lezing der notu len door 2e secr., A. de Visser, bracht penningm. Joh. A. Eehnan zijn financieel verslag uit, waaruit bleek, dat het saldo, hoewel ai'klein, nog eenigszins was terug- geloopen. Daarna had de bestuursverkie zing plaats; aftredend waren de heeren A. v.d. Brink, le secr., (herkiesbaarj, en C. Timmer Jz., (niet herkiesbaar). Her kozen: de heer A.v.d. Brink en gekozen Joh. Daalder Pz. Als nog gezongen zijn twee coupletten van het Wilhelmus en onderwijl de gebruikelijke collecte is ge houden, is het woord aan de inleider, Ds. Van der Leer, die als onderwerp: gekozen had: Rechtvaardige critiek op A.R. Het is plicht, aldus spr., ons te sterken in de kennis van eigen beginselen en dan ook vanuit het eigen beginsel critiek te oefenen op velerlei opvattingen en lee ringen, die in het politieke leven worden verkondigd door de verschillende partijen. Daarnaast moet echter ook plaats zijn voor zelf-critiek. Deze zal ons niet verne deren, doch verhoogen. Reeds Groen van Prinsterer wees er op, dat men wèl klaag de over Regeering en Kamer, en wat niet al, doch dat men het klagen over zich zelf vergat. Daarom wilde spr. helpen' klagen, niet over de Regeering ot over de leden der Kamer, van Staten of Gemeen teraad; hij Wilde geven opbouwende cri tiek over ons, a?s leden der "A.R. Partij. Daarbij ging hij uit van Groen's ge schiedenis; hij gaf aan de hand van vele citaten uit Groens geschriften eenige hi storische biezonderheden. De spiegel der geschiedenis werd voorgehouden, oodat we daarin eigen tekortkomingen zullen zien. Als eerste werd gesteld, dat Groen was een „veldheer zonder leger". Velen, die hem toch behoorden te steunen in de strijd, lieten hem alleen staan. Groen'» weekblad „Nederlandsche Gedachten" hield het slechts een paar jaar uit. Groens dagblad „De Nederlander" moest het na 5 jaar opgeven. En dat alles vanwege de onverschilligheid der geestverwanten. Deze gebeurtenissen zijn leerrijk voor onze tijd. Wij hebben een leider onzer partij, eigen pers, enz. maar laten nu ook allen zich leiden en voorlichten? Zijn er ook thans geen A.R., die, aTs het aan ben hing, met evenveel gelatenheid onze A.R.- pers een bloedtooze dood zouden laten sterven? De stem der leiders is er wel, maar bereikt hen niet. Hetzij, dat zij een z.g. neutraal blad lezen, hetzij dat ze hun A.R. dagblad lezen alleen voor de nieuwsberichten. Dezulken bindt spr. op het hart de klacht van Groen: dat hij door zijn vrienden uit het veld is gesla gen. Hoe groot het gevaar ook is der verderfelijke leeringen, die rondom ons gehoord worden, het grootste gevaar ligt in eigen slapheid en in gebrek aan medeleven. Hiertegenover stelt spr. nu het woord van Groen: „In ons isolement ligt onze kracht". Dit beteekent niet, (gelijk vaak verkeerdelijk wordt verklaard): In ons alleen-staan ligt onze kracht. Groen heeft het bedoeld als: „In onze zelfstan digheid ligt onze kracht". Dus in het vasthouden aan eigen beginsel. Niet in getalsterkte, niet in het aantal uitge brachte stemmen op de A.R.-lijst. Onze roeping gaat niet op in het stem men van een A.R. bij deverkiezingen. Wie daarmede volstaan wil, is in zijn roeping, tekort geschoten. Roeping is óók en bo venal: mee te leven in de heilige strijd, Zoo heeft Groen telkens veer een beroep gedaan op het „volk achter de kiezers" Hun steun en vertrouwen gaf hem kracht. Spr. sprak de wensch uit, dat wij allen begrepen mochten zijn onder dat volk, waarvan onze A.R.-leiders kunnen zeg gen, gelijk Groen het eens getuigde: „Het orthodoxe volk is mij, waar ik getrouw was, nooit ontrouw geweest". Hiermede eindigde spr. zijn mooie en met aandacht gevolgde rede. Een enkele vraag werd door Ds. helder en duidelijk beantwoord. Voorz. deelde o.a. nog mee, dat als afgevaardigden naar de Deputaten- vergadering benoemd zijn de beetren K. Vlaming en A. v.d. Brink. Hierna sloot Ds. v.d. Leer met dankgebed. Het was voor de A.R. Partij een mooie en leer zame avond. D. Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- den: guirlandes, serpentines, mut- sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Het was een feestdag in de ware zin vair het woord, de dag van gisteren, toen de heer C. Jonker 25 jaar als secretaris in dienst was van onze gemeente. De raadszaal was getooid met een schat van bloemen. Het weer werkte mee; het was een dag, zooals Maart er maar zelden een geeft. Er heerschte een opgewekte stemming, zooals past bij een jubileum, waaraan groote belangstelling, ook van elders, en muziek van Texels Fanfare nog meer luister bijzette. In een buitengewone raadsvergadering werd de heer Jonker gistermorgen gehut- digd. Het college van B. en W. was voltallig, alsmede de Raad, met uitzondering van de heer Jb. Bruin, die kennis gat door verblijf elders verhinderd te zijn. Verder merkten we i.n de Raadszaal op de heeren oud-burgemeester Oort, oud burgemeester Gaarlandt, oud-gemeente- secr. Hajenius, (thans oud-burgemeester van Goes), oud-gem.-secr. Ruibing (thans gem.-secr. van Zutphen), L. Daalder en J. Reitsma, vroeger ambtenaren ter secre tarie alhier, oud-wethouder J. S. Dijt, oud-raadsleden Jac. Boon, B. Dros, Joh Koning, M. Kuip, W. H. Lap, J. Pisart* C. v. Scharenburg, C. Stoepker, J. C. Vis ser, M.W. de Graaf; A. Dros, voorz. Alg. Weeshuis; verder de heeren gemeente-art sen Westerhuis en Boswijk; ambtenaren, werkzaam ter secretarie; de heeren Ties- sen, Veldstra, Broekman, De Rode, en E. Noordijk; leden van het jiersoneel van rijks- en gemeente-politie, gemeente-ar beiders, enz. Ook waren er verscheidene familieleden van de jubilaris, o.a. zijn beide dochters Te elf uur wordt de heer C. Jonker door de heer A. Epe binnengeleid. Allen verheffen zich daarbij van hun zetel. Na dat allen weer gezeten zijn, opent Mr. Kamp deze buitengewone vergadering. VOOR 25 JAAR. Eerst verzoekt de voorz. aan de wetli. Kager de notulen te willen lezen, van de vergadering van 21 Febr. 1912 en wel het gedeelte ,dat betrekking heeft op de benoeming van de heer C. Jonker tot gem.-secr., welke met alg. stemmen ge schiedde, zonder dat een oproep had plaats gehad. De toenmalige voorz. felici teerde de heer Jonker met 'deze hooge on derscheiding, welke afdoende bewees, dat de heer Jonker de aangewezen man was ter voorziening in de vacature. U had een uitnemend voorganger, aldus de voorz. Moge de raad later met voldoening op zijn besluit terugzien. MR. KAMP SPREEKT. Hierna neemt Mr. Kamp weer liet woord, die op geestige en vaak treffende wijze de jubilaris hulde brengt voor het geen hij in dienst van de gemeente deed. Wel was het de wensch van de heer Jon» ker er geen drukte van te maken, onopge merkt mocht dit feit toch niet voertrijgaan. Velen kwamen van elders op deze dag; dit is bevordering van vreemdelingenver keer, dat zoozeer de belangstelling van de heer Jonker heeft; de belangstelling ook van ingezetenen is groot; ook van de zijde van wie anders niet zooveel'belang- stelling in wat hier besproken wordt aan de dag leggen; zij zijn daarom niet min der welkom, aldus spr. "Zij allen zijn gekomen, mijnheer Jonker, om te getui gen van waardeering voor uw werk. De Burgemeester spreekt namens de ambtenaren, van gemeente-secretarie, T. E.M. en Politie, en gewaagt van het ge voel van veiligheid, dat aanwezig is, wan neer men vaart op het compas van de ge meente-secretaris, die immer een oog in bet zeil houdt. Spr. prijst zijn zieer ge fundeerde vakkennis, zijn charmante en bescheiden persoonjjjkheid, zjjn groote gaven van Jioofd en hart. Nimmer klopt men bij de heer Jonker vergeefs aan om advies, wie men ook is, terwijl hij het ook aan materieele steun zoo noodig niet doet ontbreken. U houdt de ambtenaar hoog op een wijze, welke niet te overtret-i 'ten is, vervolgt spr. Er zijn menschen, die zoo gaarne afgeven op ambtenaren, maar u zijt een sieraad van de ambtena renstand. Een man, bekwamer in zijn vak dan u, ken ik niet. Spr. wil ook een woord van persoon lijke dank spreken: Groote bewondering heb ik voor de alleraardigste wijze, waar op u mij hier ontvangen hebt en voor de moeite, welke u zich heeft getroost, om mij in de zaken der gemeente in te wij den. Toen ik pas tot burgemeester was benoemd, werd mij af verzekerd, dat ik in u een rustig, ervaren en betrouwd raads-: man hebben zou. Inderdaad heb ik die eigenschappen in u ontdekt en ik waar deer die ten zeerste. Toen, bij u thuis, gaat spr. verder, uw jubileum ter sjxrake kwam, heeft u uw dochter te kennen gegeven, dat'het al lang voorbij was. Dit bracht ons op de ge dachte, u een herinneringsalbum aan te bieden, teneinde uw geheugen op dit punt AAN DE HEER C. JONKER. De dagvorstin was opgestaan, Zij had het feestkleed aangedaan, Dat straalde door de doornen. Met vogellied en vleugelslag Was daar de heugelijke dag Der huldiging gekomen. Gelijk een dam het water stuwt, Dat wild tegen de glooiing ruwt, Bij dagen en bij nachten, Hebt gij, voor menschen, ongezien, Een kwarteeuw het gemeen gediend Met ongekende krachten. En wie deez' dag u werd gewaar, Gelijk een teer beroerde snaar, Verheugd en toch bewogen Die heeft gevoeld die heeft doorgrond De band, die u aan Texel bond, Die las het in uw oogen. Wanneer gij, blad'rend in 't geschenk, Uw levensweg weer overdenkt En nog eens mag aanschouwen Dan zal het u tot vreugde zijn, Dat gij aan Texelsch bloei zoo fijn, Zoo hecht mocht medebouwen. 16 Maart 1937. HU1B FENIJN (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) op te frisschen. Het werd met groote vaardigheid en zeer artistiek samengesteld door Mr. D. Vis, te Bergenhet bevat veertig origineelie teekeningen. De aan bieding geschiedt namens die meeste hier aanwezigen. Het album geeft bee (den uit uw levensloop. Het vangt aan met uw geboortehuis; dit stond in Den Burg, ai noemt u zich zoo graag Hoornderdit stellig mede vanwege Se school van meester Schaap, waair u een zoo goedie opleiding genoot. Die school staat er ook in, evenals nog verschillende andere plaats jes in Den Hoorn. U vindt er ook in een teekening van oud-veldwachter Duinker, die nooit veel verbalen maakte; het eeni ge, dat hij maakte, gold u. Toch was het Duinker, die van u getuigde: Hij is niet als de andere jongens, alleen wat harte lijker. Deze woorden zou ik bovenaan het verslag van deze dag willen schrijven, want hartelijkheid is een karaktertrek, die zich openbaart voor ieder, 'die het genoegen 'beeft, dagelijks met u om Ce gaan. Spr. Desiuit met oe Tieer Jonker op recht te danken voor wat hij voor de gey meente in bet algemeen, voor spreker in het biezonder geweest is. (applaus.) WETHOUDER VLAMING SPREEKT. Hierop verkrijgt de heer KI. Vlaming, wethouder en oudste raadslid, het woorjd. Spr. gaat de loopbaan van die heer Jon ker na van de dag, waarop hij in 1902 tot klerk ter secretarie werd aangesteld,, tot op de dag van heden. U beeft zich grootendeels door zelfstudie bekwaamd, zegt spr., en waart op 26-jarige leeftijd reeds secretaris. U zijt met de werkzaam heden, aan dit ambt verbonden, samenge groeid. U houdt niet van uiterlijk ver toon, maar wij mochten deze dag toch niet laten voorbij gaan, zonder u, d'iedoor uw persoon en uw arbeid zoo zeer onze hoogachting en dank verdient, hiervan te doen blijken. U waart een leidsman en raadsman als geen ander, al hield u zich ook steeds op de achtergrond- Uw glo rie en uw eer is het, niet alleen die zaken| en toestanden goed te zien, maar ook ze te overzien. Het publiek wete, welk een, kracht wij in de heer Jonker hebben. Ook op het wijde terrein buiten uw ambt heeft u zich bewogen en ook daar legde u groote werklust, kennis en door zicht aan de dag. De heer Vlaming memoreert, hetgeen de heer Jonker tot stand bracht in de mobilisatiejaren; herinnert aan zijn ar beid inzake de ontwikkeling van onze badplaats, strandexploitatie, Nutsbouw- stichting, Landarb. plaatsjes, vreemdelin genverkeer, noodcentrale en T.E.M., ge- meentebegrooting, kasverificatie, bouw plannen, werkloozenzorg. Telkens tref fen ons de weldoordachte adviezen van de heer Jonker, zijn groote ervaring, zijn heldere blik, zijn kloek verstand. U waart het geheugen van de raadsleden, verzekert de heer Vlaming. Groote dank is de gemeente u verschuldigd. £pr. eindigt met namens de raad geluk- wenschen aan te bieden en de wensch uit te sj>reken, dat de heer Jonker onder Gods zegen zijn taak verder moge vervul len tot vreugde van hemzelf en in het belang van heel Texel; van allen, die hem liet en dierbaar zijn, van zijn beide dochters in het biezonder. (applaus.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5