Telefoon-abonné's. HET WOORD VAN BURGE MEESTER OORT. Dan is het woord aan oud-burgemees ter Oort. Het doet mij genoegen, zegt spr., nog eens mijn stem te mogen verheffen in deze raadszaal, die slechts weinig veran derd is, maar waarin sedert mijn vertrek ongetwijfeld nieuwe klanken zijn ge hoord. Oudaren verdwijnen van het too- neei, jongeren treden op en brengen hun élan en nieuwe denkbeelden mede. Zoo is 's werelds verloop, zoo zullen ook zij de toestand beschouwen, die van elders gekomen zijn en uit wier naam ik meen te mogen spreken. Het is goed in het teven, dat veel ver andert, dat men zicli niet vastwerkt in oude sleur. Br moet lijn zitten in veel en zeker in het groote huishouden der ge meente. Men noemt de burgemeester wei eens „burgervader", doch veelal voelt hij de band met de gemeente, als niet al te liedit aan en na eenige jaren gaat hij been. In zoo'n geval treedt de persoon, die voor de rechte lijn in het gemeente-/ bestel zorgt, op de voorgrond: de secre taris. Wat deedt gij, in het afgeloo- pen tijdperk van 25 jaar, het mooiste deei van uw leven? Viel bet antwoord in uw nadeel uit, er zou geen buitengewone raadsvergadering zijn, geen dochters aan wezig, die in vader's triumt deelen, geen gasten van buiten, geen gemeente-ambte naren, geen burgemeestersvrouw, die haar huis openstelt en tiaar disdh gereed maaktir oin u aanstonds te ontvangen. Allen brengen oprecht hulde aan de secre taris, die zoo volkomen voor zijn taak berekend is, die eenvoudig, ongekunsteld, zich niet op de voorgrond dringend, als stoere, scherpzinnige werker, geheel ver eenzelvigd is met de gemeente, met zijn Texel, dat hij met heel zijn ziel liefheeft. Een krachtige steun is 'hij voor de ge) meente, voor liet gem.-bestuur een krach tige steun in het lieden of verleden voor velen onzer, en voor zoo menige veineeni- ging of instelling, waarvan hij een ijverig bestuurslid is of was. Spr. herinnert aan enkele voorvallen uit eigen ambtsperiode, om de werkkracht, de ijver, liet inzicht en de volharding van de heer Jonker nog eens in een heldeT licht te plaatsen. 29 Sept. 1926. Rumoerige vergadering in hotel Texel. Het ging over de electrifn catic van liet eiland. Veel tegenwerking. De T.E.M. kwam er en groeide uit tot een krachtig instituut. De lieer Jonker werd secr. en kneeg de moeilijke plaats tusschen op het kweeken van reserves bedachte commissarissen en de voor la ger tarieven strijdende gemeente. Hulde aan hem, die de balans m evenwicht wist te houden. 21 Juni 1935. Raadsverkiezing. Groote spanning. Rustig en feilloos hanteert de heer Jonker de ingewikkelde Kieswet. Maart 1935. Jaarbeurs. Texel komt uit met zijn maquette. Een triumf, mede dank zij T.E.S.O., voor het V.V.V., voor zijn secr. Jonker, wiens toewijding veel bij droeg tot de bloei van ons vreemdelingen verkeer. Eind 1932 werd heftig gestreden vooir het beihoud van onze Z.V.S. Het lijvige dossier, daarop betrekking hebbende, vormt een blijvende herinnering aan de met eere verloren strijd, waaraan de heer Jonker zoo kradhtig deelnam. Nog tal van gebeurtenissen stipt spr. aan, om daarna aldus te besluiten: U beeft op Texel, dat u zoo lief is, een groote mooie taak gevonden; [bet zij u gegeven nog veel jaren uw ij land en zijn bewoners te dienen op de wijze, waarop u het tot beden deedt. Gij zoudt Texel niet voor een andere gemeente willen ruilen, maar Texel wil zijn secretaris) voor geen goud missen. Moge u en uw gezin nog vele jaren van voorspoed ge geven worden tot zegen van de gemeente Texel, (applaus.) DANKWOORD VAN DE JUBILARIS. Ziohtbaar ontroerd door zooveel 'op rechte bewijzen van genegenheid en waar- deering, spreekt de heer Jonker woorden van dank, eerst tot Burgemeester Kamp, die het initiatief nam tot deze huldiging, welke hem deze dag tot een onvergete lijke maakte. Ik dank u hartgrondig voor de prettige wijze, waaronder ik onder u mocht werken. Heienen Wethouders en leden van de raad, ik dank u voor uw te genwoordigheid, en voor de genegenheid, waarvan u heeft getuigd; voor de waair- deering van mijn werk. Wat u, weth. Vla ming deed, zegt voldoende omtrent de verhouding, welke er tusschen ons be staat. Vriendelijk dank voor uw hartelijke woorden. Een woord van warme dank ook richt ik tot hen, die voor mij een reis naar Texel hebben gemaakt. Ik voel mij niet in staat uitdrukking te geven aan mijn gevoelens, nu ik u, mijn vroegere chefs, hier tegenwoordig zie. Laat ik u slechts mogen zeggen, dat ik aan u veel verschuldigd ben. Ik dank u daar harte lijk voor. Aangenaam treft het mij, ook oud-leden van de raad aanwezig te zien; ook u mijnheer Dijt, oud-wethouder, die mij zoo groot vertrouwen schonk, en heeren Joh. Koning en J. C. Visser, die hebben medegewerkt tot mijn benoe ming. Ook de ambtenaren, met wie ik samenwerk, zie ik hier; zonder hun steun, zou ik mijn taak niet kunnen vervullen. Getroffen hen ik door het stoffelijk blijk van waardeering, dat mij is aangeboden. Ik heb in de hulde, die mij gebracht zou worden, toegestemd. Het zou een pret tige herinnering, ook voor <je kinderen zijn. Toch moeten wij er ons rekenschap van geven, dat een mensch uit zichzelf niets vermag. Ik denk hier aan ouders, leermeesters, chefs, huisgenooten, wier steun ik in zoo ruime mate heb mogen ontvangen, ook van hen, die zijn heenge gaan. Hiermee besluit de heer Jonker zijn dankwoord en dan verklaart de voorz. deze buitengewone raadszitting voor ge ëindigd. DE RECEPTIE. Zeer druk was de receptie. Een groot aantal particulieren en \ertegenwoordi-' gers van vereenigingen en instellingen kwam de heer Jonker en zijn beide doch ters complimenteieren. Een schat van bloe-i men hersdhiep raadszaal en burgemees terskamer in een bloementuin. Behalve van familieleden merkten we bloemstuk ken op van afd. Eierland en Texel van de Holl. Maatsch. van Landbouw; Ned. Chr. Boud van piersoneel in publieke dienst, afd. Den Burg; N.V. T.E.S.Oi; Afd. Den Burg van Mooi Texel, Hoofd bestuur Mooi Texel; Biestuur Alg. Wees huis; Bestuur Afg. Tcx. Middenstandsrer- eeniging en Uitgeverij N. Samson te Af- pben a .d. Rijn. MUZIEK- EN ZANGHULDE. Te ruim half een bracht Texiels Fan- tare, onder leiding van Je heer Joh. Dol. de jubilaris een inuziKaïe hulde. De beer Jb. Schrama, voorz., richtte tot de heer Jonker woorden van waardeering en over handigde hem een vers, van „onbekende dichter", dat leden van liet coirps die ju bilaris toezongen. Hier volgt liet: Laat nu muziek en zang weerklinken, De Secretaris jubileert, Hij viert zijn zil'vren Jubileum En wordt vandaag daarom geëerd. Refrein Van Oosterend tot 't Westerstrand, Vanat Den Hoorn tot Eierland. Van Oudcschild tot aan De Koog, Heel Texel zingt: „Hij leve hoog!" De kapiteins, zij gaan en komen, Maar li ij staat onvervaard en stoer Als een bescheiden eerste stuurman Trouw op zijn post aan Texel's roer. Wij wenschen U nog veie jaren, Vol van een vruchtb're werkzaamheid. En dat Ge ook nog moogt beleven Ben minder zorgenvolle tijd. Ei- was van, de zijde van lvet publiek groote belangstelling, dank zij liet fraaie weer, dat deze huldiging begunstigde. Hartelijk dankte de lieer Jonker voor deze attentie, welke hij zeer op prijs zeide te stellen. Hiermee was liet officieele gedeelte van het huldigingsprogramma afgewerkt. Ten huize van Burgemeester Kamp vereenig- den de genoodigden zich aan de feest- disch. Een zonnige bladzij in Texels ge schiedboek is iiet, welke het verslag be vat van deze glorieuze dag; een dag, welke ook niet-ingewijden eens duidelijk heeft gemaakt, welk een onschatbaar voor recht het is, wanneer een gemeente mag bouwen en vertrouwen op de kennis en de kracht, de liefde en de lust, van een persoon als die heer C. Jonker, secreta ris onzer gemeente, heeft getoond te zijn. TWEEDE-KAMER-KIEZERS. Het aantal personen, dat gerechtigd en verplicht is deel te nemen aan de a. s. Tweede Kamerverkiezing, bedraiigt in onze gemeente 4627. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Fam. V., Westermient f 1,50 C. P. Gz., Oosterend 2.50 Fam. P., den Burg 2,50 GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Fain. V., Westermient. f 1,50 STILLE OMGANG. Aan de Stille Omgang te Amsterdam, namen in de nacht van Zaterdag op Zon dag 67 katholieken van ons eiland deel. Het gezelschap stond onder leiding van pastoor Brinkman. DOOR AUTO GEGREPEN. Toen gistermiddag omstreeks vijf uur liet 8-jarig zoontje Piet van fam. De B. voor de ouderlijke woning aan het spelen was, werd hij bij het oversteken van de rijweg door een auto, bestuurd door G. V., gegre pen. De chauffeur remde uit alle macht, waardoor liet ventje niet werd overreden. Het werd in een greppel geworpen, maar kreeg slechts enkele schrammen. Dat liep est af. GEZELLIGE AVOND C.J.M.V. Ter gelegenheid van haar jaardag hield de C.J.M.V., alhier, Maandagavondfeest in Eben Haëzer. Omstreeks 8.15 opent Ds. Visser met te laten zingen en met gebed. Ds. heette de uitgenoodigde vereen, hartelijk wel kom. Het waren de Zusterkring, groote en kleine meisjes vereen., Ned. Hen'. Kerk koor, bestuur Ver. Chr. Belangen, Kerk bestuur, Jongenskoor en Jongensclub. Ds legde er de nadruk op, dat de feestavond naast veei pret, een diepere, beilige be-i teekenis moest hebben en deelde verder mee dat het voor hem'n dubbel heuglijke dag was, daar hij vóór zes jaar als pre dikant zijn intree deed in deze gemeente. Op deze mededeeling volgde een hartelijk applaus. Na samenzang hield Ds. een bijbelbespreking naar aanleiding van Han delingen 19:23. Het Ned. Herv. Kerkkoor bracht vervolgens o.I.v. mw. VisseirDe- wald eenige liederen ten gehoore, evenals het jongenskoor, leidster eveneens mw. VisserDewalcl. Het kerkkoor bewees op nieuw, dat onder bekwame leiding en door trouwe studie veel schoons bereikt kan worden. Het klonk heel mooi en zuiver. Niet minder deed het jongenskoor zijn best. Een pluimpje is dubbel en dwars verdiend, hoor. De heer C. de Jong de clameerde Angstavond, van Heyermans, daarna luisterden we naar De Wacht) parade, door de heer J. Visser en mw. Visser-Kalf vierhandig op de piano ver tolkt. We werden vervolgens vergast op een laclinummert e, getiteld Onraad, door P. de Boer. We maken kennis met een vrouw des huizes (mej. C. Dob) die zeer zenuwachtig is en b-ij de gedachte aan in brekers al kippenvel krijgt. Als op een avond haar dienstbode (mej. Tr. Boon) de deur niet gegrendeld heeft en ze op zolder gestommel Ivoort, is ze heelemaal de kluts kwijt. Ook haar man (L. Kui per) blijkt een held op sokken. Ten einde raad wordt de politie opgebeld. De agent (A.v.Kooten) zal het zaakje wei even opknappen. Maar juist, als hij zijn dapperheid zal gaan toonen, komt de zoon des huizes (J. Huisman) de kamer binnen. Hij bleek op de zolder te hebben rondgescharreld Het werd aardig weergegeven. L. Kuiper droeg hierna nog voor. In de pauze werd op thee en koek ge- tractcerd, terwijl mw. Visser-Dewald,vi ool, mw. VisserKalt, piano en de heer J. Visser, voor muziek zorgden. Ten bate van de kas der Veneen. voor Chr. Belangen werd een verloting ge houden. Na een voordracht van A.v. Koo- ten volgde samenzang. Tenslotte werd door eenige 'eden van de jongemannen- en meisjesvereen. opgevoerdDoor de diepte, spel van het Friesche land in 3 bedrijven, door P. de Boer. In liet kort verteld, komt het hier op neer: Radersma (C. de Jong) boer in de Friesche greidhoek, is door de crisis niet gespaard. Hij gaat ien gronde. Alles zal worden verkocht, ook zijn prachtige veestapel. Zijn zoons Wietse (S. Bruin) en Sjoerd (G. Maat) gaat het ook niet voor de wind. Raders ma wordt door een van zijn crediteuren, een veevoederhandelaar (D Koorn) voor alles uitgemaakt. Sjoukje (M. Maat Nd.; ziet ook geen heil meer in de boerderij. Van haar besluit om te gaan dienen, wil len haar ouders echter niet weten. Vree- selijk wordt de toestand, als de curator (H. Bakker) de boel komt opschrijven. Dan komt er uitredding. Hessel de Jong (D. Koorn), een flinke, jonge boeren knecht, aan wie Sjoukje haar hart heeft verpand, koopt veel vee en huurt de boer derij. Groot is de verbazing en blijd schap van boer Radersma en zijn vrouw (Janniie Maat) als zij dit hooren. Im mers: Radersma draagt een hoogmoedig hart. Hij had nooit geduld, dat die arme, boerenknecht met zijn dochter zou hu wen. Ennu blijkt, dat de knecht er wei degelijk goed voorstaat. Radersma stemt er in toe, dat Sjoukje Hessel's vrouw wordt, 't Wordt een blij einde, temeer daar Hessel zijn schoonouders verzakt, bij hem op de boerderij te blijven. Vermelden we nog, dat Tr. Belman als boerenmeid en J. H.Kikkert als boeren knecht optraden. Br werd goed spei ge- geren, vooral door de heer C. de Jong. De klok wijst reeds 12 uur als met sa menzang en gebed deze welgeslaagde avond gestoten wordt. W. die in sluitingstijd van de kanto ren bereikbaar zijn: DEN BURG: No. 9. 11. R. Kikkert, hotel De Lindeboom. N.V. Boekhandel en Drukkerij, vjh. Langereld en de Rooij. E. S. Boekei, Parkstraat. Dokter D.E.W.C. Boswijk, Warmoes straat. 20. N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing. Dokter S. R. Vellenga, Weverstraat K. Pen, hotel De Oranjeboom. Dokter D. H. Hellema, 'Julianastraat 41. Dros' Ing. Bureau en Auto-eentrale. 55. Mr. A. F. Kamp, Burgemeester. W. H. Lap, Julianastraat. P. Bakker, Monteur Telefoon, War moesstraat. 13. 16. 23 27. 39. 61. 70. 108. Directeur P.T.T.-kantoor (woonhuis) DE COCKSDORP: 5. J. Bakker, Agent Wijsmuller en Doeksen. 7. Dokter Joh. Westerhuis. 10. M. J. Witte, hoeve Madura. 16. Th. Reuvers. OOSTEREND: 10. Jan Brouwer Jz., Weststraat. OUDESCHILD. 2. J. D. Bakker, Café Havenzicht. 5. P. Dekker Jz., Café T E.S.O. 9. S. Hemelrijk, havenmeester (woon huis.) 10. Rijkshavenkantoor Waterstaat. DE KOOG: 1. Strandhotel Prinses Juliana. 2. A. Epe, BoschwaChter. 3. R. Daalder, Hoofd van de kustwacht. OUDESCHILD. VOETBALCLUB OUDESCHILD. De uitvoering van voetbalclub Oude- schild is ondanks het slechte weer, goed geslaagd. Wel had de opkomst grooter gekund. De voorz., de beer Kaczor, heette allen hartelijk welkom, waarna spr. een overzicht gat van de geschiedenis der club, die nu 5 jaar bestond. Het le jaar wist hel ie ernal een 2e plaats in die competitie te behalen, het 2e jaar was het le elftal kampioen, het 3e jaar was het 2e elftal kampioen. Dat waren dus goede prestaties. Daarna volgde de inzinking: Het 2e elftal moest worden opgeheven, terwijl "het reel moeite kostte het le steeds volledig samengesteld te krijgen. De voorz. deed danook een dringend be roep op de jongeren om lid van de voet-i balclub te worden, teneinde de club weer nieuwe lauweren te doen behalen. Hierna werden een paar een-acters op- Igevoerd, n.L Alles op afbetaling. De géhee'e inboedel, piano, schilderijen, vi ool, etc., was op afbetaling gekocht, maar de termijnkwitanties bleven onbetaald. Dit gat tot allerlei verwikkelingen aanlei ding, maar juist toen alles spaak zou Ioopen, bracht een erfenis uitkomst. Het tweede stukje was getiteld: De omge keerde wereld. Er werd vlot gespeeld' en de aanwezigen vermaakten zich kostelijk. Met een zeer gezellig bai werd besloten. Het was voor die voetbalclub een goede avond, die een batig saldo opleverde, wat de penningmeester zeer welkom was. DEN HOORN. DE ONEENIGHE1D. De heer T. Bakker, commissaris van Zuivelfabriek De Onderneming, schrijft ons, dat het aftreden van de commissaris sen D. Witte, T. Koorn en T. Bakker, niet in verband stond met een nieuwe boekhouder. In Dec. reeds gaven zij te kennen, dat zij in de eerstvolgende jaar vergadering zouden aftreden. In vorig nummer stond, dat r.k. leden aan benoeming van de heer Riteco de voorkeur gaven. De hear T. Bakker voegt hieraan nog toe, dat zij dit grondden: le. op het feit dat de heer Riteco aan DEN HOORN woont terwijl de thans benoem de zich te Den Burg gaat vestigen; 2e. oo het feit, dat de heer Riteco van del gegadigden de bekwaamste is. De heer Bakker herinnert in verhand hiermee aan hetgeen directeur P. Drijver m de vergadering van Dec. 1936 be toogde: DE INDUSTRIE MOET AAN DEN HOORN BLIJVEN. Over bet salaris is nooit gesproken. (Er is wel over geschreven. Onze bericht gever doelde n.l. op liet schrijven, waar in de wensch te kennen werd gegeven, dat aan het ambt van boekhouder een behoorlijke salarieeriug, geen fooi, zou worden verhonden. Red.) In het schrijven van de hear Riteco aan het bestuur stond, dat hij de boek houding wenschte bij te houden tegen een BILLIJKE VERGOEDING, doch dat hij zich voor een inschrijving naar de be trekking niet wenscht te Ieenen. Aldus de heer T. Bakker. V Van meerdere zijden werden we om trent deze netelige kwestie ingelicht, zoo dat we vertrouwen een zuiver beeld van de toestand te hebben kunnen geven. Het feit, dat ter voorziening in de vaca ture-boekhouder een inschrijving werd gehouden, heeft ontsiemming gewekt. Het gaat, zoo verzekeren tegenstanders van inschrijving, om een vertrouw enspost en om de vervulling van een betrekking, waarbij het aankomt op bekwaamheid en accuratesse. Voorstanders van inschrij ving betoogen, dat de fabriek daardoor zoo voordeelig mogelijk geholpen wordt. Hiertegen wordt echter weer ingebracht, dat geruime tijd terug reeds een aanbie ding werd ontvangen van een administra tiekantoor te Den Burg. Deze was nog lager dan de thans geaccepteerde.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6