TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Texelsche Zaaizaden en Pootaardappelen. Zaterdag 27 Maart 1937 Nü hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon Bij dit nummer behoort een DERDE BLAD. DE HEILIGE VLAM. Van onze bekende poëet, de lieer H. Fenijn, verscheen een bundeltje poëzie, getiteld De Heilige Vlam, bevattende een 14-tai gedachten van ernstige strekking (Paschen, Bekeering, Vergankelijkheid, Zondagmorgen, e.a.). Dichterlijk talent, zeggingskracht, beeldende taal daarvan spreekt menige bladzij in deze bundel. In enkele dagen gingen tientallen exem plaren van de hand. De prijs bedraagt 25 ct. Franco per post, na ontvangst van 28 ct Adres: H. Fenijn, Oosterend. NATUURMONUMENTEN. Bijna f13000 voor de Schar en de Bol. Voor de aankoop van een paar vogel broedplaatsen op ons eiland, de Bol en ■bet Schar, werd door de Vereen, tot be houd van Natuurmonumenten een beroep op 'het groote publiek gedaan, dat bij tien duizenden van ons mooie eiland komt ge nieten. Dank zij veler medewerking, slaag den de beide aankoopen: het Schar is reeds eigendom van de Vereeniging ge worden en de overdracht van lvet gedeel te van de Bol kan dezer dagen worden tegemoet gezien. Aan giften en'rentelooze voorschotten werd voor deze aankoopen een bedrag van bijna f 13000 ontvangen AVRO-APPÈL. Het AVRO-comité alhier vestigt de aandacht op de Avro appèl-dag in het Olympisch stadion te Amsterdam op 6 Mei a.s. Doei van deze dag is: verstevi ging van de band van saamhoorigheid. Het hoogtepunt zal zijn een schaakwed strijd tusschen Dr. Max Euwe en Dr. Al- jechin met levende schaakstukken onder regie van Kommer Kleijn. Vierder staat er op het programma: zang onder leiding van Jac. Hamel, het oplaten van twee ballons, muziek, enz. Entree: staanplaats 15 ct., zitplaats 30 ct., marathontribune 50 ct., eeretribune 60 ct. Liefhebbers kun nen zich aanmelden bij de heer W. Bak ker, Apotheek-Weverstraat. Bij voldoen de deelname zullen de kosten gering zijn. Klimaat en grond werken op Texel samen voor de teelt van goede zaaizaden en goede pootaardappelen. Hiermee is wat te verdienen. Een groot algemeen belang kan door de bevordering van die teelt van zaaizaden en pootgoed worden gediend. Dit was voor het Bestuur der Vereen, voor bedrijfsvoorlichting voor de Texel sche Landbouw en in het biezonder voor haai' adviseur, de heer E. van den Ban, aanleiding, om deze zaak eens na der te bekijken en te trachten hier te ko men tot oprichting van een organisatie om de teelt en de afzet van zaaizaad en pootgoed hier te bevorderen. Met dit doel 'kwamen deze week de bestuursleden van de Texelsche landbouw organisaties bijeen in hotel Texel. Plm. 25 personen waren aanwezig. De vergade ring stond onder leiding van de heer C.J. de Lugt, voorz. van de Bedrijfsveneem- ging, die in ziin openingswoord z'ijn vol doening over de groote belangstelling uitsprak en in het biezonider welkom heet te Prof. Broekema, Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling te Wa- gemngen, die mede aan de uitnoodigiing gevolg had gegeven. Nadat de heer De Lugt het doei van deze vergadering uiteen had _gezet, gat spr. het woord aan Prof. Broekema. GOED BEGIN. Prof. Broekema begon met te ponsta- teeren, dat Texel al een en ander aan de teelt van zaaizaden en pootgoed gedaan heeft. Spr. herinnerde aan de arbeid van Dr. Dijt en wees op het bedrijt van de heer De Lugt, beide heeren verleenden Texel als leverancier van goede pootaard appelen een goede naam. Daarop kan worden voortgebouwd. Ik bezocht, ver- IIIIII9 VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 28 Mrt 20,38 5,46 5.46 18,26 M 29 21,44 6,08 5,43 18,28 D. 30 22,50 6,33 5,41 18 29 W 31 23,50 7.05 5,39 18.31 D. 1 April 7,44 5,36 18,33 V. 2 0.42 8,32 5,34 18,35 Z. 3 1,28 9,29 5,31 18,36 ANTI-REV. PROPAG VERGADERING. De zaal van hotel Texel was flink bezet, toen de heer Chr. v.d. Heuvel daar Dins-, dag op uitnoodiging van de A.R. Kiesver- eeniging een propag.-rede hield. Nadat de heer H. P Bolt, voorz., met gebed geopend had, verkreeg de heer Van den Heuvel het woord. We geven hier een beknopt overzicht van zijn betoog. Het gaat in de politieke strijd in hoofd zaak om de bevordering van het geluk van heel ons volk. We moeten het waar-, aohtig goede voor land en volk zoeken. Het streven moet thans zijn, die politieke constellatie te verkrijgen, welke voort zetting mogelijk maakt van de financ. politiek van de laatste vier jaar. Wel heeft deze in breede kring ontevredenheid ge« wekt, een Beter politiek achten we met mogelijk. Het Kabinet-Colijn heeft steeds gestreefd naar een sluitende begrooting en naar aanpassing aan het,peil, waartoe onze volkswelvaart is gedaald. Het is daarin niet geheel geslaagd, maar wan neer we bedenken, dat het volksinkomen van 4500 millioen gld. tot 3000 millioen gld. daalde, zal dat geen verwondering wekken. Bij het optreden van het Kabinet- Colijn was er op de Staatsbegrooting een tekort van 200 millioen gld. Thans minder dan 50 millioen, ondanks steeds hooger uitgaven en steeds lager inkomsten. Ten onrechte beweert men. dat de moeilijke financ. omstandigheden, waarin ons land verkeert, een gevolg van de aanpassings politiek van het Kabinet-Colijn zijn. Er is j*een dwazer theorie dan die van de koop kracht. Immers: wanneer die negeering de koopkracht van een bevolkingsgroep bevordert, moet dit ten koste van een andere bevolkingsgroep gaan. De over heid kan koopkracht verplaatsen; schep pen kan ze deze niet. De economische politiek van het Kabinet was en is nog steeds gericht op de verruiming van werkgelegenheid. Hiermee moeten we te kening houden bij de beoordeeling van de maatregelen tot contingenteering, tot steun aan de scheepvaart, aan de land bouw, enz. Deze politiek was en is nog een zegen voor land en volk. Wel bracht dat eensdeels verfhooging van de belas tingdruk mee, wargn die maatregelen achterwege geblevenveel grooter werk loosheid, dan we thans hebben, zou het gevolg zijn geweest. Ons land zou dan voor nog hooger uitgaven hebben ge staan. De laatste jaren staat de emigratie vrijwel stil (omvatte voor de oorlog 7000 personen per jaar), terwijl de jaarlijksche bevolkingsaanwas 1.75 a 2 pet. bedraagt en er nu practisch geen Nederlanders meer in het buitenland werken. Bovendien bracht de sterke inkrimping van in- en uitvoer belangrijke werkloosheid mee. Dat er desondanks toch maar 400000 werk- volgde prof. Broekema, de ontsmettings inrichting voor zaaigranen "in Waaletn- burg en kan u verzekeren, dat deze bui tengewoon goed in orde is. Waar Texel nu in de eerste plaats voor tie zorgen heeft? Prof. Broekema anti woordde: Van uw eigen bedrijven ma ken, wat er van te maken is. Steeds zelt het beste zaaizaad en de beste poters gebruiken. Heeft Texel op dit gebied zijn hoogste peil bereikt, dan u toege legd op de export. Om prof Broekema op enkele vragen te doen antwoorden, gaf de voorz. eerst aan de heer Van den Ban, de geestelijke vader van de plannen van deze avond, 't woord. De heer Van den Ban zette uiteen, hoe hij op de gedachte kwam een plan te ontwerpen voor de stichting van een organisatie voor de teelt en de afzet van zaaizaad en van pootgoed. Ik wil de le den van de bedrijfsveneen. aansporen tot verbetering van hun gewas, aldus spr. en een organisatie oprichten, welke haar bemiddeling verleent bij die afzet. Wan neer dit coöperatief geschiedt, wordt het algemeene belang daarmee bet best .ge diend. Omdat prof. Broekema op dit ge bied over groote practische en weten schappelijke kennis beschikt, prees spr. Texei gelukkig, dat deze thans aan wezig was om van advies te dienen. DE PLANNEN. De heer De Lugt gaf vervolgens een nadere uiteenzetting en wees er op, dat het Texelsche zaaizaad zeer gewild is. Aanbeveling zou verdienen een minimum prijs vast te stellen, opdat de extra zorg welke de teelt van zaaizaad en pootgoed eischt, behoorlijk beloond wordt. Dit laat nu nogal eens te wenschen over. Het is de bedoeling alle leden der be- drijtsvereen. gedegenheid te geven om toe te treden tot de op te richten organisatie, aan te duiden met T.O.K.A.Z.: Texelsche Organisatie voor kweek en afzet van pootgoed. De Tokaz zal haar doel trach ten te bereiken door middel van de ont smettingsinstallatie en door stichting en instandhouding van een pootaardappelen- bewaarplaats. Ze wil alles in het werk stellen om de gezondheid der gewassen te bevorderen. Zie zal alleen werken voor de handel in, volgens de bepalingen der N.A.K. goedgekeurd, zaaizaad en poot goed. Ze bemiddelt alleen. 'Van handel drijven, zal zij zich onthouden. Ze zal regelmatig lijsten aanleggen van doorhaair aangeboden goedgekeurde partijen zaai- loozen zijn, is te danken aan de politiek van het Kabinet-Colijn en het voorgaan de, die samen in de laatste jaren o.a voor 2165 mill. gld. groote openbare ver ken lieten uitvoeren. Wat de sociale politiek betreft: in geen land ter wereld wordt er voor de werk- loozen zooveel gedaan als in het onze. Zelts Zweden komt bij ons achter. Van de leuzen-politiek der S.D.A.P. moeiei we niets hebben. Ook niet van haar Plan van de Arbeid, waarvoor we 600 millioen zouden moeten leenen. Aangenomen, dat dit kon: de aangeduide werkobjecten dra gen niet bij tot verhooging van de wel vaart; ze geven wat mfcer werk, maar na uitvoering zitten we weer met onze werkloozen en met een sterkgestegen staatsschuld bovendien. De A.R. Partij streeft naar versterking van de weermacht en wel tot het peil, dat vereischt is tot waarborging van onze onafhankelijkheid. Zonder een behoorlijke defensie loopt ons land groote kans in een oorlog betrokken te worden. Dit za gen ook de V.D. en de S.D.A.'P. in. Zij wijzigden hun koers, maar met bekeer lingen moet je, in het algemeen gespro-/ ken, voorzichtig zijn. Het gaat ook om het behoud van onze Gij hebl kou gevat I Gij hoesten Gij „doet' er niets aan. Past opl Bijna alje ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akker's Abdijsiroop, die als balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel bij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. zaad en pootgoed en deze lijsten ter be schikking van de handel stellen. Er zal voor die producten reclame wonden ge maakt. Ze zal zich toeleggen op bevorde-. ring van het contact tussdhen de leden kweekers op Texel en de handel. Het ligt in de bedoeling een overeen komst tot stand te brengen tusschen de Tokaz en een erkend kweekersbedrijt op Texel, waarbij dit bedrijt zich verbindt elite- en(of) stamzaad en pootgoed van op de voorgrond tredende rassen te ver meerderen en het origineele product at te leveren; op Texel alleen aan leden der Tokaz ter verdere vermeerdering, onder uniforme en aannemelijke voorwaarden en met het recht van deze vermeeirdiers voor verkoop volgens Tokaz-reglement. Verder zal de Tokaz streven naar gezamenlijke aankoop van origineele zaaizaden, voor aangifte waarvan regelmatig de gelegen heid wordt opengesteld. De leden zullen verplicht zijn, dit zaad, voor zoover door de Plantenziektenk. Dienst aangeraden, te doen behandelen met warm water tegen sluifbrand aan de ontsmettingsinrichtiing der B.V.T. Tweede nabouw wordt tiootr de leden niet ter keuring aangeboden. Eerste nabouw wel, maar getracht wordt, zooveel mogelijk origineel zaad te ge bruiken. Het bestuur zal élk voorjaar bekend maken, voor welke rassen GEEN reclame zal "worden gemaakt en voor welke ze haar bemiddeling zal verleenen bij de gezamenlijke aankoop van poctgued en de afzet daarvan. De leden zijn ver plicht,. jjersonen door het bestuur voor extra inspecties aangewezen, steeds tot hun bedrijven toe te laten ter keuring der opgegeven partijen. Prof. Broekema be veelt aan, deze personen, met de keuring belast, de bevoegdheid te verleenen, par tijen at "te keuren, ook af zou de N.A.K. ze hebben goedgekeurd. Er zullen in overleg met de leden door het bestuur minimumprijzen worden vastgesteld voor elk opgegeven en aangeboden gewas, waaronder voor de zaai ot de poot niet wordt verkocht dan na overTeg met het bestuur, leder lid der Tokaz verbindt zich van elke door hem verkochte partij zaai zaad of pootgoed, die hem voor de lijst was opgegeven, een nader te bepalen percentage van de bruto opbrengst te storten in de kas der B.V.T. (afd. Tokaz.) Al deze voorstellen gaven aanleiding tot een breedvoerige gedachtenwisseling. Prot. Broekema vertelde van hetgeen hij op dit gebied ervaren heeft. Hij wees MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANO. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prosjiectus, O waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 11-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6Hjnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- feu worden. burgerrechten, van onze vrijheden. Wie niet als de A.R. beleidieit, dat de bron van bet overheidsgezag alteen ligt in de souvereiniteit Gods vervallen ot tot des potisme ot tot een 1e slap hantoeien van het gezag. De geschiedenis geeft daar de bewijzen van. Drie kwart van ons we relddeel zucht onder de dictatuur. Een positief christelijke staatkunde is die beste waarborg, om dat in ons Tand 'te verhoe den. Daartoe moet de eenheid van alle geloovige protestanten met alle kracht worden bevorderd. Wij, die in vijt-zes groepen uiteenvielen, kun mem in dit op zicht veei teeren van de katholieken, die zidi hecht aaneensluiten. Sluit u aan, besloot spr., bij de grootste en ou'dste staatspartij, de A.R. Staatspartij, die land envoikten zegen wil zijn door de bevor dering van het waarachtig volksgeluk, (applaus.) Twee personen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer J.Vlaming zei iiet vrijwel met spr. eens te zijn, maar zou wel eens een vraagteeken willen plaatsen achter de op voeding in de chr school; hij oritiseerde de houding van zekere Oosterenders, die in naam Christelijk zijn maar niet in de practijk, daar zij hem, die overging naai de Genet'. Kerk H.V., met minachting bejegenen, hetgeen een christen onwaar dig is. - De lieer Van den Heuvel ant woordde, dat ieder A.R. naar zijn begin sel behoort te 'even en wees er verder op, dat men aan A.R. geen theologisch tintje mag geven en nimmer bet beginsel mag verloochenen wanneer men ziet, dat be paalde z.g. A R personen daar niet naar leven. Uitvoerig I e antwoord de spreker tevens een vraag van de beer J. Hin over ordening Naar sprekers inzicht Ibeeft de overheid olp idit gebied slechts ©en be perkte taak. Hierna volgde sluiting door de lieer Van den Heuvel met dankgebed. op de moeilijkheden, welke de handel de organisatie in de weg kan leggen en op de belangrijke plaats, welke aan de di recteur der organisatie moet worden toe gewezen. Met de vervulling van 'deze functie valt ot staat de Tokaz. Prof. Broe kema bepleitte de noodzaak van de aanleg van proefvelden; de beer Van den Ban voerde hierover met hem reeds drukke correspondentie. Naast de ontsmetting een beter inrichting dan die op Texel zag ik nog nooit, aldus prof. Broekema - - is ook een juiste sorteering en schoo ning van groot belang. Een goede op slagplaats, een uniforme verpakking, doel matige reclame zoo waren er'tal van wenken, waarmee die op te richten orga nisatie haar voordeel kan doen. Hier was een man aan het woord, doorkneed in deze aangelegenheden. Dat kon ieder merken. Aan het eind der voorloopige besprekin gen gekomen werd een commissie van zes personen benoemd (E.v.d. Ban, voorz.; A. J. Keijser, Joh. de Graaf, P. Dros, De Visser en H. Leber); deze heenen namen op zich, het voorloopig reglement nader uit te werken. De voorz. sloot hierop de vergadering me't de wensch, dat dieze 6e- sprekinger vrucht zouden dragen en met een woord van dank vooral kan prof. Broekema voor diens buitengewoon be langrijke adviezen. HERKOMSTPROEVEN. Haver, tarwe, gerst, ook op Texei Prot. Broekema Iaat door het beele land o.a. proeven nemen met Adelaatr- haver, v. Hoek-zomertanve en Kenia zo- mergerst, alles le nabouw, de haver uit 10 streken van het land, cle tarwe uit 8, de gerst uit 6. 't Is om te zien, ot nu in-i derdaad zaaizaad uit bepaalde streken betere gewassen geeft. Op Texel komt ook zoo'n proef, ook Texels zaad zal hier meedingen. Prof. Broekema vraagt daarvoor: 25 Kg. eerste nabouw AdelaarshaveTj 25 Kg. eerste nabouw v. Hoek z.te 25 Kg. eerste nabouw Kenia g. alles prima zaad op Texel geteeld. Wie kan me daaraan heljien Gaarne sjxiedig bericht bij de heer K.Lap, Withelminalaan, Den Burg, met prijsopgave. E.v.d.B.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5