DOUWE EGBERTS WEE 1 ■éetek! Oft3 fUU Een Referaat over Texel De Verduisteringsoefening. minmimiImm Die Burgemeester van Texel maakt be kend ,dat de Keuringsraad voor de Inge schrevenen voor den dienstplicht dezer gemeente zitting zal houden te Den Burg in de U.l.o.school aan het Sohildereind op Dinsdag 27 April 1937, des voormid dags om 9 uur precies, vooir ingeschre venen wier geslachtsnamen aanvangen met een der letters A tot en met J, benevens voor Kaczor J., Kageir T. C. en Keesom H. W., en des namiddags te 1.15 uur voor de overigen. Voor nadere biezanderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texei 3 April 1937. De Burgemeester voornoemd, KAMP. TEXELS FANFARE. Een nabetrachting moge nog volgen op de beide concerten, welke Tex. Fanfare onder leiding van haar bekwame dirigent, de heer Joh. Dol, Vrijdag en Zaterdag in hotel Texel gegeven iheeft. Het programma was welverzorgd en werd afgewerkt op een wijze, welke aan nauwgezette en Langdurige s'tudie onder deskundige leiding geen twijfel liet. Geopend werd met een pittige marsch, Blaze Away, van Holzmann. Daar zat een fiksch tempo in, dat goed wierd vol gehouden. Een kranig begin. Wie in de muziekliteratuur geen on bekende is, weet, dat Stradella een der grootste oratorium-componisten uit het midden van de 17e eeuw was. Hij leidde een avontuurlijk leven; in de 19e eeuw werden episodes uit dat leven muzikaal gedramatiseerd in een opera en wei in die van Friedr. von Flotow, welke Stra- delLa's naam als titel draagt. Bijna een eeuw is ze oud, maar ze wordt nog im mer opgevoerd. Het fragment, dat Tex. Fanfare er ons van 'bracht, stelde horige eischen, maar de moeilijkheden werden knap overwonnen. Het klankgehalte viei te loven. Van de befaamde Walskoning "Joh. Strauss hoorden we de niet minder be kende wals Aan de schoone blauwe Do- nau. Niet altijd was de klank zoo „lief lijk", als we die mochten wenschen, de zoet-vloeiende melodie deed het. De niet geringe moeite, welke dirigent en leden zich moesten getroosten om deze wals in 'te toideeren, vond rijkelijk belooning. Van de Belgische componist Paul Gil- son voerde het corps uit: de fantasie Cappriccio. Een toonstuk^ vol dolle bui telingen (capriolen), felle contrasten, soms zelfs comisohe effecten. Geen „peulschilletje" voor onze muzikanten, die het straks als verplicht nummer op het a.s. concours van de W.-Friesche Bond zullen hebben uit te vcneren. Maar wan neer de „fijne puntjes" straks mede ver zorgd zijn, krijgt onze Fanfare zeker een goede kans. Als vrij nummer werd voor het a.s. concours Die beiden Blinden, van Mchul, gekozen. Mchul was een der beste opera componisten van zijn tijd. De keus mag een gelukkige worden genoemd. Het is een zeer melodieus muziekwerk, dat wel iswaar de muzikanten voor menige zware taak stelt, maar bij degelijke voorberei ding succes waarborgt. Reeds deze avond bracht het corps het er goed af. Dit gold ook van het fragment uit Ad. Adam's komische opera La Poupée de Nuremberg (De Neurenberger pop). Ad. Adam heeft meer dan 50 opera's gecom poneerd (begin vorige eeuw) en nog zijin er, die regelmatig, meest fragmentarisch, ten gehoore worden gebracht. „Si j' étais roi" is hier wellicht het meest bekend, De heer N. Kortenhoeve speelde wat we de „titel-rol" zouden kunnen noemen (sopraan-sax.) en deed dat alleszins ver dienstelijk. Met de marsch Koning VoetbaT, van W. Schootmeyer, en de raestmarsdh van Van der Glas als toegift, werd het muzi kaal gedeelte van het programma gesloten. Een enkel woord nog over het blij spelletje, dat ter variatie het Fanfare menu sierde. Het was de historie van een papa en zijn schoonzoon, die, tezamen en in vereeniging met een vriend, hun resp. echtgenooten „voor het tapje" hielden. £ij hielden z.g. wetenschappelijke Confereif- ties, maar gingen in feite gezellig „aan de rol", wat de vrouwtjes ten slotte toch aan de weet kwamen, dank zii een ..aardschok". die het conferentiestadie trof, maar waarvan de heeren blijkbaar nietshadden....'., gemerkt. .Het stuk liep vlot van stapel en was voor de meesten een ^genoeglijk slot var. 4e avond; slot voor zoover men dan niet aan het bal deelnam, dat danslustigen nog geruime tijd op de been hield. Zaterdag werd de uitvoering herhaald. Toen was de zaal goed bezet. EEN MOOI STUK WERK. Door de welwillende tusschenkomst van Burgemeester Kamp mochten we ter in zage ontvangen een referaat, blijkens het welk de hèer G. G. M. Tjaden, studee- rende aan de Hoogeschool te Utrecht, ons eiland tot het onderwerp eener breedvoe rige beschouwing heeft gemaakt. Zijn verhandeling omvat niet minder dain 55 pagina's folio, compres getypt, alsmede een grafische voorstelling van de loop der bevolking 1852 tot heden en een z.g. leeftijdenpyramide (hierover later meer.) De lieer Tjaden heeft ons toegestaan gedeelten, die ons daartoe geschikt voor komen, in ons blad af te drukken, van welke gelegenheid we gaarne gebrui'k zul len maken. In hoofdstuk IX lezen we onder ONTWIKKELING DER BEVOLKING onder meer het volgende: De geestelijke ontwikkeling van de be volking staat zeer hoog in vergelijking met vele andere boerengemeenter (platte landsgemeenten.) Omstreeks 1900 werd opgemerkt, dat prooentsgewijze Texel en Alkmaar het grootst aantal lotelingen le verden, dat lezen en schrijven kon van alle gemeenten in N.-Holland. Dit doet vreemd aan voor een streek zoo buiten alle groote verkeer. Als oorzaken kunnen genoemd worden gedurige omgang met de vreem delingen, de belangstelling voor weten schappelijke zaken, die de bewoners van noordelijke, Friesche afkomst meer heb ben dan de bewoners i'n liet Zuiden van ons land, waar men in zijn vrije tijd meer belangstelt in kermissen, feesten en uitgaan. Dit laatste blijkt o.a. heel duidelijk, vepvolgt de heef Tjaden, uit de belang stelling voor Esperanto, die er op Texel bestaat. Sommige vreemdelingen noemen Texel wel eens: het Esperanto-eiland Zoo'n vaart loopt het wel niet, maar 't is toekerend, dat er b.v. tweehonderd cur sisten zijn. Het tweede Esperanto-monu ment van Nederland werd op Texel op gericht (het eerste in Berpen-op-Zoom). De Texelse he Courant maakt sinds 1925 een intensieve propaganda voor de we reldtaal, hetgeen er veel toe bijgedragen zal hebben, dat er wellicht geen tweede gemeente in Nederland is, waar men zoo veel belangstelt in deze taal. Het inzicht van de bevolking in weten schappelijk opzicht maakt ook begrijpelijk, waarom de boeren zooveel mogelijk t.b.c.- vrij vee wenschen te hebben. (Wordt vervolgd.) LICHT IN DE DUISTERNIS. len behoeve van de luchtverdedi ging beschikt de Amerikaansche luchtmacht over deze reusachtige schijnwerpers, aetherlidit ter sterkte van 800 millioen kaars, waarmee men zelfs vliegtuigen in de stratosfeer bereiken kan Aan de vooravond van Texels eerste verduisteringsoefening nog een enkel woord, opdat ieder wete, wat hij doen kan en doen moet om de proef volle dig te doen slagen. We wijzen er met nadruk op, dat zij, die zich opzettelijk niet aan de voorschriften houden, met een hoioge geldboete kunnen worden gestraft (zie offic. publicatie op le pag.) We vertrouwen echter, dat ieder zijn medewer king zal willen verkenen, opdat Texei bij een eventueele luchtaanval onvind baar zij. In oorlogstijd is gevaar niet denkbeeldig, ook al is Texel in geva ren klasse 111 ingedeeld. De snelheid van vliegtuigen in aanmerking genomen, ligt ons eiland vlak bij de oorlogshaven en vestingstad Den Helder, terwijl niede vliegkamp De Mok en onze electr. oen- trale gewilde mikpunten kunnen zijn. KAMERLID W. DROP SPREEKT Voor een tamelijk goed bezette zaal sprak Zaterdag in De Oranjeboom, op uitnoodiging van de Fed. Texel der S.D. A.P, de lieer W. Drop, uit Rotterdam, Lid van de Tweede Kamer. De heer Alb. Backer, leidde te 8.15 uur spr. met een kort woord in, daarbij wij zende op de critiek, in woord en geschrift de laatste tijd ook op Texel op de S.D. A.P. geoefend. In beknopte vorm volgt hier het be toog van de heer Drop. Toen in 1872 te .Den Haag vpor de eerste maal een socialistische congres werd gehouden, was er een burgerlijk blad, dat de deelnemers betitelde met „een bende kere.s wie men de onbeschoft heid, de moordlust en de roofzucht van de facies kon lezen". De N.S.B. vertelt vandaag niets nieuws. Maar de S.D. A P., opgericht 1894, heeft zich opgewerkt tot een der grootste partijen in den lande, met afd. in 800 van de 1100 gemeenten, piet 90.000 leden, met 22 vertegenw. in de 2e Kamer, met in 550 gemeenten 1500 raadsleden, met in 137 gemeenten 168 wethouders, met in 11 prov. 126 leden in -te Prov. Staten en in 8 van de '11 prov. ook Gedeputeerden. Aan de SDAP komt de verdienste toe, groote verbetering te hebben gebracht in het lot der arbeiders klasse. Flerinner u, hoe treurig de toe stand was in de Engelsche textielindustrie met haar vrouwen- en kinder-arbeid; in de visscherij met haar drijvende doodkis ten; in de mijnbouw (G. Hauptman: De Wevers; H. Heyermans: Op Hoop van Zegen en Gliick Auf). Ten onrechte ver wijt men de SDAP de „misdadige woe ling" van April 1903. De spoorwegstaking werd verloren, maar vast staat, dat de regeering woordbreuk pleegde. Thans wordt wèl geluisterd naar de stem van de spoorwegarbeider, dank zij de organi saties, aan de versterking var' welke dage lijks nog gearbeid wordt en moet wor den. Dan pas (heeft ook een arbeider wat in te mengen. Wij ijveren voor sociale verzekering, beter onderwijs, ook voor het arbeiderskind, beter huisvesting. Dr. Kuyper en Dr. Schaepman wezen in hun tijd reeds op de groote achterstand op dit terrein in ons land, maar hoewel de chr. partijen 20 jaar de meerderheid had den en 12 jaar een daarop gebaseerd mi nisterie kwam er van verwerkelijking van haar beginselen niets terecht (Zondagshei liging, vaccinatie, staatsloterij, processie verbod). Sinds 1925 heeft ons land een bewind, dat niet op een bepaalde meer derheid in de Volksvertegenwoordiging steunt. Aan deze toestand moet een eind komen. Hoe de NSB ook op het pari. stelsel scheldt, p.i. is een parlementaire regeering eiscli om een gezond politiek staatk. leven te krijgen. Die regeering zal dan een programma moeten uitvoeren, passende bij de eisch van de tjjd. Volgens bet verslag in de Tex. Grt. be toogde de heer Van den Heuvel (A.R.), dat 'de fiuancieete politiek der laatste 4 jaar moet worden voortgezet. Wij bewe nen het tegendeel. Ook bestrijden wij hem, waar hij de koopkrachttheorie dwaasheid noemt. In menig opzicht zijn wij het met de buiten 1. econ. politiek van het Kabinet-Colijn eens, maar van zijn b-innenlandsche aanpassingspolitiek moeten we niets hebben, om lat deze het loonpeil en daarmee de koopkracht te veel aantast: 40 jaar terug was het in komen der arbeiders, werkzaam in am bacht of bedrijf, 10 pet. van het volksin komen; thans 40 pet. Kabinet-Colijn's crisisbeleid wekt alom ontevredenheid. De contingenteeringspolitiek werkt verstar rend op het bedrijfsleven. Mir. Van Ba len is er in zijn boek Het werkende Land glad naast. De groote bedragen, voor werkloozensteuii uitgetrokken, zijn nog veel te gering. De gesteunden leven op de rand van de armoe en hebben geen. maatschappelijke weerstand. Wij willen doelmatige productie. In 1935 gingen naar de mesthoop 21 millioen komkommers, 3.5 millioen krop andijvie, 0.6 millioen ■bos peen, 6 millioen Kg. boonen; het aan tal werkloozen steeg van 1931 tot 1936 van 136000 tot 472000. In elk opzicht ALS HET MOET, in oorlogstijd, wan neer een luchtaanval dreigt, zal iedere aansporing om Texel te verduisteren wel overbodig zijn. Dan beseft men ten volle, wat er op het spel staat! Maar ook dan kan men FOUTEN maken; fouten, die ons noodlottig kunnen zijn. Daarvoor te waken is het .doel van de luchtbescher mingsoefening van morgenavond. IEDER DOE DAAROM ZIJN PLICHT. Door het dichtstoppen van reten en kieren, door het afdekken van ramen of het tijdelijk dooven der verlichting kan het gevraagde effect worden be reikt. Men doet goed zelf even voor het begin der oefening zijn eigen woning te controleeren van buiten af. Gedacht moet worden ook aan de achterkant dei- woningen en de zoldervensters. Voorts zal ieder, die de gepubliceerde gedragsregelen goed leest, daarin alle heeft Colijn gefaald. Wij willen opbou wende politiek; ons Plan v.d. Arbeid be oogt de uitvoering van 56 groote werken in drie jaar tijds; werk voor 200 duizend werkloozen. Daarvoor zou zes millioen gld. geleend moeten worden; niets erg, want van 19141924 werd voor niet-pro- ductieve doeleinden wel 1667 mill, ge leend. Het belastbaar vermogen'daalde tus- sehen 1931 en 1936 van 15.5 op 11 mil liard; het volkslnkoimen van 4 op 2.5 mil liard, maar "Mr. Trip noemt ons "land, crisis ten spijt, schatrijk: sinds 1930steeg het tegoed bij de Ned. Spaarbanken met vier milliard. In tegenstelling met de an dere groote polit. partijen vermeldt het program der SDAP ditmaal maar enkele leuzen. Oplossing van het werkloosheids vraagstuk is een onzer voornaamste doel einden; de gansche gemeenschap is daar mee gebaat. Wederopbouw van de sociale zorg beoogen we. Onze pogingen, om Texel onder de Zuiderzeesteumvet te doen vallen, hadden succes. De taak van Gemeentebestuur en Visschersveneen. is nu. te zorgen, dat die wet UITGEVOERD wordt. Daarvoor zijn tact en eensgezind heid noodig. Reeds werd deze zaak met de Burgemeester besproken. IN MEI zal met de uitvoering van het besluit wel be gonnen worden, (applaus.) Bewapening. Na de oorlog bepleitte cl-e SDAP nationale ontwapening. Thans, nu Frankrijk en België zich kradhtig wape nen om Hitler in bedwang te houden en gevaar dreigt, moeten we helaas van ont wapening afzien. Ook al, omdat we de de mocratie tegen fascisme en dictatuur willen verdedigen. Ir. Mussert maakte de leus van Michiel de Ruvter „Vroom en vermetel" (Tilburg, 1935) tot de zijne, maar niemand heeft daartoe minder het recht dan 'hij, die de persoonlijke gees telijke vrijheid beknotten, het onafhanke lijk volksbestaan aan banden leggen wil. Wij moeten onze getoofs- en gewetens vrijheid bewaren; onze rechten niet prijs geven; streven naar verwerkelijking van gerechtigheid. Daarop is het streven der SDAP gericht. Spr. besloot zijn met aandacht gevolg de rede met een gedicht, eindigende met Aan het stuurrad der wereld staan wie, ReCht overeind. De samenkomst werd gesloten door de heer A. Backer, die nog aanspoorde tot aansluiting bij de SDAP en tot het lezen van een dagblad der Arbeiderspers. gewenschte aanwijzingen vinden, welke, kort samengevat, aldus luiden: 1. Blijf van de straat 8 April, Don derdagavond, van 910. 2. Zorg er voor, dat geen licht noch aan de voorzijde noch aan de achter zijde, noch uit de dakvensters, noch uit uw woning of bijgebouwen straalt. Winkeliers: Denkt om uw lichtrecla mes, enz. 3. Volg de aanwijzingen, die u on verhoopt warden gegeven door de po litie, STIPT en terstond op. De oefening wordt gehouden voor Tie GEHEELE gemeente. De bevolking, zoo wel binnen als buiten de dorpen, 'is er dus in 'betrokken. HET AANVANGSSEIN. Het sein voor de aanvang zal'éven voor 9 uur worden gegeven door het driemaal even verminderen der electrische spanning vanuit die centrale; evenzoo bij het einde. E>e straatverlichting wordt gedoofd. Stra ten en wegen behooren uitgestorven te zijn. Illllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll llllllllllll GEMEENTE TEXEL i KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. mm m I L:

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2