In Pen's Schouwburgzaal FIENTJE OE LA MAR Met een lach door 't leven Op 3 punten dei et BRUIN Rijwielen. Garage KORSMAN f vertrekt Maandag naar Rotterdam. Oldenburger hengst Reclame rijwielen Neem dan Gebr. Planjé Vraagt M WITTE's Roggebrood ('t beste). Machines Automobielen Motoren Rijwielen. Luxe verhuur en taxi's Ruime 7- en 5-persoons auto's. Tandems, Bakfietsen rijwielen, kinderrijwielen een paar lichte jongens Schapen- en Lammerenkorrels Fa. A. Langeveld Pz. rijwielreparatie kinderwagen met vacht Op Dinsdag 20 April Entree f 1,-. BAL NA. D.E. Thee schenkt gelijkmatig af, daar zij zeer waterhou dend is; hierdoor is ook het laatste kopje nog frisch en geurig. ANNO 1753 D.E. Thee is zoo lijn van geur en smaak, omdat de alleen uit prima thee bestaande melanges geen deelen bevat ten, die een bit tere of wrange maak geven. D.E. Thee is ge mengd volgens het speciale D.E. systeem. Resultaat van ja renlange ervaring. Douwe Egberts werd opgericht in het jaar 1753. OUDESCHILD. VERGADERING ZIEKENFONDS OUDESCHILD. MET 70 TEGEN 67 STEMMEN TOT SAMENVOEGING MET „TEXEL" BESLOTEN. De buitengewone vergadering van het ziekenfonds, Zaterdag in 't Eigen Gebouw gehouden, werd door 140 personen be zocht, wel een bewijs, dat het agendapunt n.l. samengaan met Den Burg, in liet middelpunt van de belangstelling stond. De voorz., de heer T. Dogger, heet allen hartelijk welkom. Ik zal u straks heel veel te vertellen hebben, zegt spr. en ik hoop, dat de daaropvolgende bespre kingen rustig zullen verloopen. De notulen, gelezen door de secr., de heer P. Boom, worden goedgekeurd. De voorz. merkt nog op, dat Tandarts Ten Hooi heeft medegedeeld, dat hij zijnprac- tijk niet onder controle wenscht te stel len, m.a.w., geen medewerking wilde ver- leenen om na te gaan, hoeveel leden ge bruik van de overeenkomst met de tand arts maakten. Commentaar is hierbij over bodig, zegt de voorz. Hierna volgt het eenige agendapunt: ai of niet samengaan met Ziekenfonds Den Burg. De voorz. zegt: Hierover zijn veei woorden gewisseld en naar mijn meening onnoodig. Dat is veroorzaakt door een voorbarige publicatie in de Tex. Courant, afkomstig van de voorz. van Ziekenfonds Texel. Daar er veel misverstand heerscht over wat een maatschappij-ziekenfonds is^ zet voorz. de bedoeling daarvan uiteen. De Mij. stelt als voornaamste eisch: aan de menschen, die door te lage maatschappe lijke welstand niet in de gelegenheid zijn op behoorlijke wijze geneeskundige hulp te vragen, dit mogelijk te maken op ge makkelijke betalingscondities. Bijna alle geneesheeren en specialisten zijn lid van deze Mij. v. Geneeskunde. De Mij. geeït nu bij samensmelting de volgende voor deden op: le. Het fonds zal in de toe komst vrij zijn van alle tekorten, daal de Mij., die dekt als andere middelen on voldoende zijn; 2e. Kans op een crisis regeling. Hoe laag de weistandsgrens zijn zal, weet ik niet, doch al wordt maar een klein deel van onze leden geholpen, dan is het al de moeite waard, want het zijn de armsten; 3e. Is er in de toekomst meer te bereiken, daar 5Ü00 menschen meer invloed hebben dan 900; 4e. Betere regeling met specialisten en de zieken-l huisverpleging; 5e. Vervallen van alle af standsvergoeding voor leden buiten Oude- schild. Thans wordt hiervoor nog f0.75 gerekend (de kosten zijn fl.per be zoek, waarvan het fonds f0.25 betaalt.) Wat in de toekomst verder te bereiken is, valt moeilijk te zeggen, doch een sterk groot fonds kan meer doen dan een klein en daarom raad het bestuur samen voeging met klem aan. Het woord is hierna aan de leden: De heer Joh. Slaman zegt: De Mij. stelde als eisch, alle drie fondsen samen. Oos terend wil niet. Waarom wij dan wel? Het fonds werkt prachtig. De voorz. zegt, niet te weten, hoe het zal worden, maar we weten wel, dat we direct al meer moe ten betalen. Voor een kind wel 5 cent. Waarom dan samen? Het ziekenfonds is de eenige instelling, die door eendrach tige samenwerking in stand wordt ge houden. Straks raken we misschien onze bestuursleden kwijt, en hebben we niets meer te zeggen. We willen wel extra be talen, als Oudeschild tekort komt, doch we weigeren voor Den Burg te betalen. Daarom geen samenwerking. De voorz.: Doel der samenwerking is om voor de leden meer te kunnen bereiken. De tegen standers zien spoken. Waarom is Den Burg duurder? Omdat ze de afstands vergoeding voor alle buitenleden voor rekening van het fonds genomen hebben. Het is een sociale maatregel, alle léden gelijke rechten. Mochten we niet aanslui ten, dan zal toch ook te Oudeschild ver hoogd moeten worden, b.v. voor aanslui- sluiting tandarts, de rechten, die we prijs geven, zijn nihil. Het fonds te Den Burg is precies als 't onze. Lange tijd zijn wei door contributieverschil tegengehouden, doch nu Den Burg verlaagt, is er geen bezwaar. Er zijn in de loop der jaren nieuwe en groote zorgen gekomen, die het moeilijk maken de eindjes aan elkaar te knoopen. Laten de leden zich niet bevreesd maken: ons fonds krijgt men nooit. Er komt cén administratie en één contributie, anders verandert er niets. En als het te genvalt, is er dan iets weg? We zijn be sloten om voorloopig ieder eigen bezit te houden, dus als de afspraken niet nage komen worden, kunnen we direct weer op de oude voet voortgaan. Laten we ons daarom niet door vrees laten beïnvloeden en deze nuttige zaak aanvaarden. Dhr P. Kaan wil 1 cent meer betalen om de buitenleden vrij te stellen van afstands vergoeding; dan hebben we z.i. Den Burg niet noodig. Voor één fonds hebben we geen 2 besturen noodig en dan zal ons bestuur gauw overbodig zijn. Dhr Dogger: We houden eigen bestuur, maar. er komt één administratie. N.V.V. en Chr. Vakverbond hebben ook diverse aangeslo ten organisaties en één hoofdbestuur. De aangesloten bonden houden daar ook hun zelfstandigheid. Dhr Kaan: Miehels wordt administrateur, dus de baas en ons bestuur is overbodig. Dhr Dogger: Altijd heeft het bestuur uw belangen ge diend, waarvan ik 12 jaar. U hebt ons altijd vertrouwd, waarom nu niet? Wij meenen uw belangen door samensmelting te behartigen. Verwerpt u dit, dan is 't vertrouwen weg. Dhr Kaan: Waarom kan nu niet meer, wat 12 jaar wel kon? Dhr Dogger: Wanneer we tekort had den, rekenden de dokters 65 pet. inplaats van 70 en de gemeente betaalde ook 5 pet. Dit is bekend geworden en terecht maakte Den Burg hier ook aanspraak op. Dit is niet gebeurd, doch het gevolg is, dat ook ons fonds die voordeden niet meer krijgt. Hoe moeten we in de toe komst onze tekorten, die dit jaar f 700. waren, dekken? Wanneer we één fonds hebben, wordt door de Mij. de afdracht aan dokters etc. geregeld. Dhr J. Vlas vraagt ot het waar is, dat Miehels reeds bij Blom is geweest om de boeken. Dhr Dogger: Dr. Eggink heeft gezegd. Moe ten jullie een mooie zaak door Oosterend in de war laten sturen." Zet door, Oos terend volgt dan wel. Toen kwam ook ter s.prake het verwjjt van de dokters, dat ze geen volledige inzage van de boeken kregen. Met medeweten van voorz. en secr. heeft Miehels toen gelegenheid ge kregen de adin. in te zien. Deze bleek prima in orde te zijn, doch tevens bleek, dat de doktoren nooit om een ledenlijst hadden gevraagd. Dhr J.Vlas vraagt verder, wanneer men in aanmerking komt voor een crisisregeling. Dhr Dogger zegt: Beloven kunnen we niets en we we ten ook niet, hoe hoog de weistandsgrens gesteld zal worden. Dhr Jac. Bruin deelt mede, dat in de regeling zullen vallen degenen, die in de werkverschaf fing en steunregeling zijn opgenomen en daarmee gelijkgesteld. Dnr Jac. Boon zegt een circulaire van de Federatie voor Ziekenfondswezen in Nederland gelezen te hebben. Hierin wordt ernstig tegen de Mij. gewaarschuwd. De heer Boon meent dat men I of 2 jaar de regeling zal handhaven en dan het fonds' met huid en haar verkoopen. De heer Jac. Bruin zegt het standpunt van de Federa tie, n.l. een onafhankelijk fonds, toe te juichen. Dan moet men echter beginnen met eigen dokters en een eigen zieken huis. Daarvoor is ons fonds te klein. En gelooft men, dat de leden een andere dokter zouden accepteeren Dhr Dog ger: Als we naar de Fed. zouden gaan, zouden we zonder dokters en specialisten komen. Dat Oosterend hiertoe zou over gaan, is uitgesloten, daar spr. zelf de contracten van Oosterend met de Mij. heeft gezien. Dhr A. Backer spreekt als voorstander. Het is te gek om te zeg gen: het is altijd goed gegaan, waarom nu niet. Tientallen dingen zijn gekomen, waaraan men vroeger niet dacht. Vereenigd kan men veel meer bereiken, en we moeten een offer voor de werkloo- zen brengen. Blijkt het, dat aan onze ver wachtingen niet wordt voldaan, dan gaan wij weer terug. Vrees voor denkbeeldige gevaren mag ons niet weerhouden. - Dhr D. M. Vlas vraagt, waarom de Mij. nu niet voor élk fonds afzonderlijk de voor: deelen kan behalen. Dhr Dogger: In iedere gemeente is maar één fonds, hier zijn er drie. Dit geeft extra werk en dit wil men voorkomen. Dhr Henkes zegt een groot voorstander te zijn en wekt allen dringend op, voor samenvoeging te stemmen. Dhr Elermes zegt, dat de dok ters belang hebben bij een goede gang van zaken in een ziekenfonds, daar dit hun een groote bestaanszekerheid geeft. Daarom ziet de Mij. ook toe op de fond sen. Met het Mij.-kapitaal, dat de dokters zelf bijeengebracht hebben, steunen ze zoo mogelijk de fondsen door tekorten weg te werken, doch hiervoor willen ze invloed op de gang van zaken hebben. Als sa menvoeging dus de tekorten kan verhel pen, is deze beslist noodzakelijk. Dhr Dogger dankt de heer Hermes voor zijn pleidooi. Hij voegt er aan toe, dat er een jaar is geweest, dat Oudeschild veel blin dedarmpatiënten had, een ander jaar heeft Den Burg die. Dit brengt overbelasting, maar een gezamenlijk fonds kan dit beter dragen. Hierna volgde pauze teneinde de leden gelegenheid te geven de kwestie te be praten. De stemming leverde op: 70 voor; 67 tegen en 3 blanco-stemmen. De voorz. was door dit resultaat zeer teleurgesteld. De meerderheid was hem veel te klein. Spr. zeide nog, dat als de vergadering dit wilde, Dr. Eggink bereid was, de kwestie nogmaals uiteen te zetten. Wenschte men dit niet, dan moest de sa mensmelting als een feit worden be schouwd. De vergadering vond een uiteenzetting van Dr. E. overbodig, zoodat samenvoe ging een feit was. De voorz. dankte voor de aangename besprekingen en hoop te, dat het fonds de voordeden van het besluit zou mogen ondervinden, waarmee deze bewogen vergadering ten einde was. Zij, die hun paarden bij een willen doen gelieven dit voor of a s Maandag op te geven bij Joh. KIKKERT, Westergeest Union - Gazelle - Burgers - Simplex Overigens alle andere merken verkrijgbaar goed en niet duur. F. ZEGEL, Den Burg. Aanbevelend M. ZEGEL Oudeschild HEEFT U EEN AUTO NOODIG? en het is O Ké. Nu ook zonder chauffeur, de laagste ta.deven. Beleefd aanbevelend, GARAGE PLANJÉ, Tel. 707 Weezenstraat 48, Den Helder Reparation aan Aanbevelend, J. KUIPERS, Schildereind 84, den Burg Kanaal weg 103, Den Helder. Telefoon 571. Passagiers verzekerd. Ruime stalling. TE HUUR Aanbevelend, F. ZEGEL, Parkstraat. GEVRAAGD: voor bloembollerwerk-(lang werk). Gebr SCHUMAKER. de Koog. cl f 9, per 100 KG af pakhuis. Aanbevelend, Voor alle voorkomende bevelen wij ons beleefd aan. F. v. HEERWAARDEN Zd. TE KOOP: een zoo goed als nieuwe en een Box. W BULTHUIS, Molenstr. 24, den Burg G22 Aanvang 8 uur. de gevierde cabaret- en filmster komt in de Cabaret-Revue Fientje de la Mar - Paul Ostra - Joop de Leur in een aaneerschakeling van liedjes, schetsen, parodieën en imitaties. Plaatsbespr. a 10 ct. op de dag der uitvoering van 12—1 uur Half 1 loten Voorziet U tijdig van kaarten. Let welFientje de la Mar komt niet op de FILM, doch PERSOONLIJK «5»

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 3