De Kleine Verpleegster. Gemengd Nieuws Gemengd Nieuws BINNENLAND. De Ned. Natuurhist. Vereen, or ganiseert van 2229 Juli een leiderskamp voor NATUURSTUDIE te Renesse op Schouwen. Kost f 14,- voor leiders en leidsters van jeugdorganisaties, f 18,50 a f20.— (naar gelang men zelf een tent meeneemt) voor 'alle anderen. Nadere in lichtingen: mevr. H.Ruinan de Vos, secr.-penn., Nic. Beetsstr. 1, Arnhem, giro 156603. Groningen, stad, hield Donderdag avond van 1011 uur een geslaagde ver duisteringsproef. De stad lag in bijna volkomen duisternis. Hengelo. Door het breien van een takel, kreeg een 30-j. monteur, gehuwd en vader van een kind, bij Machinefabriek Stork een zwaar ijzeren blok op het li chaam. De man werd gedood. Te Groningen stortte de dekknecht H.Hendriks, gehuwd en vader van acht kinderen, van tien M. hoogte in het ruim van het schip Jantina, schipper Kruithof. De man was op slag dood. Den Haag. Voor de Tweede-Ka merverkiezing heeft de candidaatstelling plaats op 20 April; de verkiezingen 26 Mei; de verkiezingen voor de Eerste Ka mer 27 Mei. Van de A.R.-Tweede Kamercandi- daten is Dr. Colijn no. 1 en Mr. De Wilde no. 2 geplaatst. Te Tjallebert ontstond brand in het huis der fam. J. Knevelman, daar de kat 'n petroleumlamp omverwierp. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Groningen is Zaterdagavond de 18-j. Heyma per rijwiel in de Noorder haven gereden. Hij is verdronken. Utrecht. Op de Jutfaascheweg is een 65-j. wielrijder uit Zeist, die plotseling overstak, doodgereden door een auto, be stuurd door een 25-j. zakenman uit Boxtel. Te Tilburg is de 23-j. schoorsteen bouwer C. Jansen bij het afbreken van een schoorsteen op het terrein der N.V. Elias van 25 hoogte doodgevallen. Een deel van de schoorsteen liet plotseling los, terwijl het veiligheidstouw, aan de steiger gebonden, brak. LUCHTVAART. Op Ypenburg bij Den Haag wordt 2e Pinksterdag een nationale zweefvlieg- dag gehouden. Bij Spakenburg is vorige week een toestel van Soesterberg in het IJselmeer gestort. De inzittenden, res. Ie luit. Lint hout en korp. De Koning werden gered, licht gewond. Italië heeft nu een luchtmacht met 4080 officieren, van wie 2250 vliegers. Denemarken. Te Kopenhagen wordt in het groot de fabricatie ter hand geno men van sportvlietuigen2 zitplaatsen; de werkingsfeer 650 K.M. Prijs 7000 Kr. De Duitsche Lufthansa vervoerde in 1935 164000 pass. in 1936 232000 pass. Het postvervoer steeg met 84 pet.; het bedroeg in 1936 2.4 millioen Kg. In totaal werd 14.8 millioen K.M. ge vlogen, 16 pet. meer dan in 1935. Egypte zal vijf nieuwe militaire vliegvelden aanleggen. Ver. Staten, 9 April. De luchtmacht zal van 1—31 Mei in Californië Iuchtma- noeuvres houden met 2500 man en 344 vliegtuigen. FEUILLETON 57 RIJKDOM. Op zaal 17 sneed Fred Gossip nog een keep in zijn kurk 't waren er nu acht, één voor ieder jaar „binnen". Tijd is hier een ding van weinig belang, en toch al klinkt het als tegenspraak de eenige verandering, die we nog hebben. Vandaag is het een verjaardag. De zesde April. Twaalf jaar geleden. Een trompet die schalde, oceanen over. AI die jon gens veel meer waren we nog niet schreeuwden hun antwoord in aar de hooge hemel. Wat hadden we die dag gemar cheerd, met al de trots en het vertro* wen der jeugd. Weg herinnering. Laten we niet denken laten we niet vragen geef ons te drinken van het wegwisschen- de watei uit de bron der vergetelheid. De geordende wereld gaat maar door, komt vooruit, neemt toe in welvaart. En ééns in het jaar blijft ze stilstaan, met tranen op haar wangen, om een krans te leggen op het graf van haar „helden". En hier liggen wij. Hangende in een BUITENLAND Tsjecho-Slowakije. In de jutespinne- rij Etrich te Jungbach met 1000 arbeiders is wegens looneischen een staking uitge broken. De stakers houden de fabriek be zet. Italië. Het consulaat-generaal te Du blin is verheven tot gezantschap. Engeland. De Koning heeft vier ver tegenwoordigers van de Arbeidersklasse tot de kroningsfeesten uitgenoodigd. Frankrijk. Tijdens de wereldtentoon stelling te Parijs hebben toeristen geen paspoort noodig. Een geldig bewijs van Nederlanderschap is voldoende. Dantzig. De Senaat zou besloten hebben in de toekomst een rassenwetge- ving in te voeren, gelijk aan die van Duitschland. China. In de prov. Foekien zijn 200 personen overleden aan de zwarte pest, die er sinds eenige dagen heerscht. België. Te Luik zijn drie Neder- Iandsche saccharinehandelaars in hechte nis genomen. Italië streeft thans naar een ver drag met Roemenië. Tsjecho-Slowakije. Ontkend wordt, dat te Praag onderhandeld zou zijn met de Habsburgers. Italië. Een wetsontwerp is in stu die genomen, waarbij de militaire op voeding van de jeugd op alle scholen wordt ingesteld. Argentinië. De telefoonverbinding met Japan is officieel geopend. In Duitschland is zuiver wittebrood niet meer te krijgen. Eieren en vleesch zijn er voldoende. Wegens tekort boter wordt door de overheid er op aange drongen, de kinderen brood met jam te geven. Daily Tel. Duitschland. Hitier heeft Vrijdag generaal Ludendorff, die toen 70 j. werd, telegrafisch gelukgewenscht. Japan. Het Instituut voor physisch en chemisch onderzoek te Tokio beweert radium langs synthetische weg uit zilver verkregen te hebben. DAT IS KRAS China. Ruim tienduizend men— schen in de prov. Tsjetsjoean zijn sinds 1 Januari de hongerdood gestorven. De toe stand wordt nog erger. Gemiddeld ster ven er eenige honderden menschen per dag. In de laatste tijd zijn te Sjanghai en in de nabijgelegen plaatsen groote hoeveel heden rijst op de vuilnisbelt terechtge- men. KRANKZINNIGE WERELD. SPREKENDE GETALLEN. Voor weefstoffen bedroeg de groot handelsindex volgens The Economist Basis 1927 100.0 Jaar 1928 105.1 Jaar 1929 92.2 Jan. 1931 49.2 Jan. 1932 48.6 Jan. 1934 57.5 Jan. 1935 54.5 Jan. 1936 61.7 Oct. 1936 62.2 Nov. 1936 66.3 Jan. 1937 69.4 Maart 1937 74.2 soort vagevuur tusschen de kwieken en de dooden. Om te gieren. Wat hebben we een komiek plaatsje in het leven. Strijders platgeslagen. Ha, ha. Geef 'm zijn drankje. Stop 'm in bed. Taptoe in de stille zalen. Lichten uit. De slaap heeft de saaie omgeving weggeveegd een spiegel opgehouden voor het verleden. Zij komen uit op de mist van de tijd kameraden, gezichten, een stuk modderige loopgraaf, het Kraken van wielen, troe pen die elkaar passeeren op een smalle weg, schaduwen die vooruittrekken in de ochtendschemer, een jongen, die bij Sois- sons in het zand bijt. (Ik heb hem gister avond zijn avondgebed nog hooren op zeggen.) Opdringen; een andere stelling innemen. Ons goeie Derde 't Zestien de van 't Derde. Waarom weet je nou niet meer, jij van 't Eerste, dat we me kaar daarginds hebben afgelost. Ik heb bij Malencourt mijn portie gekregen. een vlerk kwijt, en een beetje gas op- geloopen en die kapotte heup. Ja, we zijn die dag heen en terug naar de hel ge weest. Maar ik zal je nog wat zeggen hierbij vergeleken was 't een hemel. Ver staan Hier liggen we. Lente. Er gebeurt iets eigenaardigs, prikkelends in de lucht. Die teere schoon heid van April, die iets angstigs in zich heeft. Nog steeds dat klimopblad aan 't venster, door iedere windvlaag bewogen VOOR DE VROUW. DE NIEUWE MODE MODERNE MIDDAGJAPON, Succespatroon 1940. Pry's 0.25 plus f 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Deze japon kan gemaakt worden van dof en glimmend satijn, waarbij het midden stuk b.v. stof en de rest glimmend wordt of omgekeerd. Aparter en tevens meer sprekend is een combinatie van rwart en turkois of een andere mooie kleur blauw, waarmede de ceintuur tevens uitgevoerd wordt. Men kan ook een tusschenstuk ne men in bedrukte crêpe de chine, hetgeen eveneens een aardig geheel geeft. De hals heeft een smal kraagje (op staand) en biedt een goede gelegenheid een mooie clips of broche te dragen in antique uitvoering. Mouwen, die driekwart lang lijn, vor men één geheel met bovenstuk. Voorbaan uit één gedeelte, achterbaan twee deelen. Ben. stof pl.m. 3.60 M. van 1 M. en 50 c.M. voor garneering. Patronen in de maten 40 t/m. 46. Gelieve de patronen te bestellen: Mu- zenstraat, Den Haag, Vereen. Per9bu- reau's. Postzegels bijsluiten. RECEPTEN. APPELRIJST: half pond rijst, één liter melk, een stukje citroenschil, een pond appels, één 'of twee afgestreken eetlepels boter. Wasch de rijst en kook ze in de melk met de suiker, citroenschil en boter zachtjes gaar. Kook de appels afzonder lijk gaar, nadat ze in kleine schijfjes zijn gesneden. Vermeng de rjjst met de appels en dien ze op met suiker en kaneel. op een doode tak, die weer tot leven uit gesproten is. Wij kunnen niet anders wij moeten hopen. Het veegt door de za len in rijzende en deinende golven, het tilt ze op, rij na rij, 'laag op laag van verminkte menschenvracht opgezweept tot kalme, trillende geestdrift wegens die gefluisterde belofte der lente; een be lofte van wetten, zoo fijn afgewogen, dat verliezen winnen is, en het verslagen neervallen de aanraking is van de zoom der victorie en het sterven herleven is. Er informeert iemand: Waar is Jennie toch? Waar zit Jen nie toch Zie'je wel? Ik dacht wel, dat er weer een steekje los zou zijn. Jennie zat in haar kamer midden op de vloer, met haar heele bezit om haar heen. Zij was aan het inpakken. Het lukte haar niet erg; ongeveer ieder stuk, dat m het oude koffertje ging, moest er weer een keer uit. Als zij zien kon, zou het wei beter gaan, dacht ze, maar er was zoo'n vreemd waas voor haar oogen. Jennie ging weg. Weg uit No. 80. Deze kamer was haar kamer niet meer. Het groote sombere hospitaal met zijn stille gangen en zijn tragische deuren en zijn broedende, wachtende zwijgzaamheid, was geen deel meer van Jennie's leven. Na bijna twee jaren vliegen, om een einde- looze taak bij te houden, in liefde en toe wijding voor haar „jongens", in bijna niet GEESTELIJK LEVEN. Amsterdam. Ter gelegenheid van zijn vijftigjarig bestaan in Mei houdt het Leger des Heils op Hemelvaartsdag in het R.A.I.-gebouween z.g. Mammouth- bij eenkomst. België. In een nota deelt Kard. van Roey mee, dat hij de Rex-beweging een gevaar acht voor land en Kerk. Duitschland. Mgr. BornewaSser, Bisschop van Trier, heeft openlijk gepro testeerd tegen de Duitsche schoolpolitiek. Ver. Staten. In het overstroomings- gebied van de Ohio zijn ruim 300 kerken, geheel of deels verwoest. Plannen zijn gemaakt om deze weder op te bouwen. Besloten werd niet meer voor elke ker kengroep een kerk te bouweiij doch ge meenschappelijke kerken voor* de geza menlijke confessies. Rome. De Pauselijke Academie, waartoe 70 geleerden van allerlei nationa liteiten behooren, komen op de 80e ver jaardag van Z.H. de Paus, 31 Mei, bijeen. Lid van die academie is o.a. onze vroegere plaatsgenoot, prof. dr. W. H. Keesom. In Sovjet-Rusland doet het gods dienstig leven meer van zich spreken. De bronnen van inkomsten der kerkelijke ge meenten zijn: de verkoop van kaarsen, kruisen en ikonen Daar de industrie geen kerkelijke voorwerpen vervaardigt, ver vaardigt men die voorwerpen alle thuis. Voorts moeten de collecten in de kerk nogal wat opbrengen. De gemeenten be steden veel geld voor hun koren. De Russische kerk kent geen orgels, muziek is in de kerk verboden, de koren zijn de eenige wijze om de dienst op te luisteren. Voor de geestelijken, die van de staat geen subsidie krijgen en hooge belastin gen moeten betalen, hebben de gemeenten speciale omslagen ingevoerd. ESPERANTO. WE WINNEN WEER. Engeland. Aan het trampersoneel te Sheffield is verlof verleend tot het dra gen van de Esp.-ster. Men heeft in die stad een Esp.-groep van 200 man tram personeel. Denemarken. Het Esp. werd toege laten als leervak op de technisclie saho- len. Frankrijk. Op de scholen voor tedhn. onderwijs mag Esp.-onderricht worden gegeven. Frankrijk. De Neutrale Esp. Bond houdt van 1417 Mei te Parijs een con gres. President Lebrun aanvaardde het beschermheerschap. Vijftien ministers heb ben zitting in het ©ere-comité. NUTTIGE WENKEN. Dweilen onderhouden: na gebruik flink uitwringen en drogen. Worden ze vuil, dan weeken, flink uitdrukken en wasschen in warm sodawater met zeep. Einaille, dat van binnen zwart ge worden is, reinigen: uitkoken in een op lossing van een kwart pond chloorkalk en een kwart nond potasch in 5 L. water. Flesschen reinigen: vullen met fijne houtskool en water, eenige tijd laten staan, flink schudden en dan spoelen met schoon water. GLASPAPIER verwijderen (van be lang in deze schoonmaakdagen)gebruik hiervoor een sterke loogoplossing. Fijn borstelwerk reinigt men in lauw water met ammonia. Erg vuil? Dan ook zeep gebruiken. Naspoelen in koud water. Het houtwerk zoo droog mogelijk houden. Grove borstels in water met soda. te dragen smart en verlies, in duisternis die mettertijd licht werd; tusschen grijze muren, die de muren van een tehuis wer den voor Jennie, omdat zij geen ander had; nadat zij haar hart zoo gebonden had hier, dat zij het niet meer terug kon krijgen nooit ging Jennie. Was zij ontslagen. Zij had hier niets bereikt; zij had niet geholpen. Dat had de hoofdver pleegster haar gezegd. Bedoelt u, had Jennie gevraagd, met een ontzettende ernst in haar stem, want zij wou klare wijn hebben, bedoelt u, dat ik geen goede verpleegster ben? Als verpleegster, kwam kortaf het antwoord, bent u absoluut niets waard, 't Zou dwaasheid zijn, als u in het vak bleef. Daarom kan ik u ook geen getuig schrift geven. Jennie stond daar, met heel groote en heel heldere oogen. Zij wist niet, hoe lang zij zoo stond- Het kon niet zoo lang geweest zijn als het haar toescheen, want niemand zette haar de deur uit. Na een poosje voelde zij, dat er weer leven in haar voeten be gon te komen, en dat zij er weer op zou kunnen loopen. C>e hoofdverpleegster, scheen het, had de heele tijd doorgesproken, en Jennie ving van die lezing-voor-haar-alleen het laatste stukje op. (Wordt vervolgd.) >v

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4