De Kleine Verpleegster. ONS FOTOHOEKJE. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiv iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiHin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii /V •lllllllllll) lllllillllllllllll VOOR DE JEUGD. ||||!l||||||||||l! llllllllllll* iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii llllllllllll VOOR DE VROUW. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»iii!iiiiiiiiiiiiiiinii!|||||| DE NIEUWE MODE Bestelmerk: G. 78. Een zeer aparte japon in zwart met witte garneering ot in andere kleurcomb,, eenvoudig, doch ge kleed. De moderne halslijn, hoog aanslui tend, leent zich weinig voor gezette fi guren. Een goede oplossing is de een voudige halsgarneering, die uit twee ree pen zijde of satijn bestaat, die dubbel geknipt en slechts geknoopt worden. De ruimte aan de ingezette mouw wordt ver deeld over smalle nervures, zooals er eveneens 'twee naar elkaar toeloopende in opgaande lijn aan voorpand en twee kleine aan de rok gewerkt zijn. Deze laatste heeft een achterbaan, een voor baan met verkorte zijbanen en ingezette plooien. Patronen, in de maten 46 t.in. 52, kosten 30 ct. Gelieve de patronen te hestellenMu- zenstraat, Eten Haag, Vereen. Persbu- reau's. Postzegels bijsluiten. RECEPTEN. SPLITERWTENSOEP. Een pond split- erwten, anderhalve liter water, een pond sausijsjes (klein), halve witte kool, halve knolselderij, zout naar smaak. Zet de spliterwten in het water een nacht te weeken. Laat ze hierin zachtjes gaar ko ken. Laat nu de sausijsjes een kwartier zachtjes meekoken. Schaaf of snijd de kool en knolselderij in fijne reepjes. Kook deze groenten met weinig water gaar en roer dit met het kookvocht bij de split- erwtensoep. Breng de soep op smaak met wat zout en peper. Roer er voor het op dienen wat versch gehakte peterselie door. NUTTIGE WENKEN. i Als twee glazen in elkaar klemmen, giet men in het bovenste koud water en zet men het onderste in warm water. Giet minstens eenmaal per week ko kend water met soda door de afvoerbuis van de gootsteen. Dat voorkomt het op stijgen van een onaangename lucht. Goud en zilver reinigt men in lauw water met zeep of lauw water met am monia. Doublé wordt droog glimmend gewreven. FEUILLETON 58 Een verpleegster moet nooit met voorstellen of meeningen voor de dag ko men, vervolgde de hoofdverpleegster. Zij is eenvoudig een practische machine, die op een bepaalde plaats neergezet wordt, om bepaalde orders uit te voeren. (Dit had Jennie al tal van malen gehoord). Nu kunt u nagaan, hoe u in dit opzicht te kort bent geschoten; u ging maar waar u wou, en u deed precies of u thuis was. Eerlijk gezegd heeft uw naam al meer malen op het ontslaglijstje gestaan, maar dr. Huffy heeft voor u gesproken. Maar u bent nu zoo ongelooflijk uit de band ge sprongen, dat hij 't zeker met me eens zou zijn, als hij hier was, dat we u niet langer in het hospitaal kunnen laten. Hij zal wel blij zijn, als hij terugkomt van de reis met dr. Florenz, dat de heele kwestie afgedaan is. En toen voegde ze er bij, wegens die uitdrukking op Jennie's ge zicht: Je geeft toch toe, dat je mis bent geweest, is 't niet? ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiini|||||| llllllllllll INGEZONDEN llllllllllll ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllll!lllilllllllllrïlllllll!ll|||||| Geachte lezers. Even wil ik er op wijzen, dat het inge zonden stukje van Zaterdag j.l. „Texel in duisternis" door mij in geheel andere zin is bedoeld, dan door Red. wordt veronder steld (1). Is dit misschien de reden dat 't geheel gewijzigd is geplaatst (2) Dergelijke oefeningen, als Donderdag j.l. gehouden, dienen alleen om de bevolking zand in de oogen te strooien (3) daar niets ter wereld afdoende is tegen gasaanvallen (4) Zie brochure's Vrouwenvredebond. Met dank voor de plaatsruimte teeken ik J. BOS, Koogerweg 20. (1) Tusschen schrijven en bedoelen kan een groot verschil liggen. Ons en ons niet alleen, naar ons gebleken is was de bedoeling niet duidelijk. Sprak „Opa" dan in „raadselen" of was het „bittere ironie" (2) Aan de strekking hebben we o.i. behoudens dan ons onderschrift niets gewijzigd. (3) Dit noemen we, zacht uitgedrukt, een zeer ongepaste bewering. „Zand in de oogen strooien", dus misleiden, bedriegen, verblin den We zijn van het nut van verduiste ringsoefeningen overtuigd. Naarmate het doel van een luchtaanval beter aan het oog onttrokken is, zal de uitwerking minder ernstige gevolgen hebben. (4) Afdoende helaas niet. We kennen gassen, waartegen men machteloos is (mos terdgas b.v.) Maar ontslaat dit ons van de plicht te zorgen, dat de kans op een lucht aanval tot een minimum wordt bïperkt Het is nimmer de bedoeling van zoo'n verduis teringsoefening de bevolking in de waan te brengen, dat het oorlogsgevaar daarmee afdoende bestreden wordt. Dat hebben we nimmer beweerd en dat zullen wij, niet minder vredesgezind dan U, ook nimmer doen. Red. No. 11. Dii is LO VERMEULEN. Hij wordt 31 Augustus 1937 twaalf jaar en woont op Wes tergeest. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll llllllllllll OVER OPVOEDING. llllllllllll ||||||:illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Fröbel. Men moet iets uit de mensch halen; niet er wat in brengen. Carneri: Waar het bij de opvoeding op aan komt? Op veredeling van het ego- isine. Weber: Tot opvoeder moet men eigenlijk geboren zijn, evenals tot kunste naar. Daniël Stern: Er toe aansporen vrij willig te doen wat noodig, goed of nuttig is. Daarin bestaat het gansche geheim van een verstandige opvoeding. Jennie gaf het grif toe. O ja ik ben zoowat altijd mis. En het gekste is ik tob er eerst zoo ver schrikkelijk over wat het beste is. Zij had de stille kamer van zaal 10 op geknapt. De muren beschilderd, gordijnen opgehangen, een kleed neergelegd en boe ken, en een zacht licht laten schijnen, Zoo dat baron Keating, een kunstenaar, die lag te sterven en leed door de schrilheid van die witte muren („ik kan niet tegen iets leelijks opkijken, Jennie") nog een laatste herinnering van schoonheid kon krijgen, om mee te nemen in de Duisternis. Jennie had zoo over hem getobd, dat zij nachten niet had kunnen slapen. Terwijl zij met wijdopen oogen in de donkere uren lag te staren,' was zij tot haar besluit gekomen. Zij had toen begrepen, dat het haar ont slag kon kosten. Zij kon er niets aan doen. Het had haar een dringend géval geleken een kwestie van leven of dood. En er was zoo weinig noodig ge weest, om die kamer mooi te maken. Met een paar uurtjes werk en Jennie's spaar pot was 't gebeurd. Het was geen eigenzinnigheid of weer spannigheid, die haar tot zulke dingen dreef een kracht, die sterker was dan Jennie, lichtte haar buiten zichzelf, en wierp er haar hals over kop in. Dit alles drong nu in haar naar boven wat zij had willen doen Tioe zij I 13. De rust duurde niet lang, want op hetzelfde ogenblik schoot een grote auto met veel toeterlawaai langs hun wagen. Manus spitste de oren en be gon harder te lopen. Maar vader hield nu de leidsels goed vast en beduidde Manus, dat hij zich kalm moest hou den. Toch bleef Manus onrustig. Hij liep ook nog niet zo lang voor een wagen op de rijweg. DE PR1JSWINNERS. De oplossingen van de laatste negen raadsels waren: 1. Stok, stek, stuk. 2. Loodgieter. 3. De morgenstond heeft goud in de mond. 4. Braaf. 5. Achttien. 6. Am sterdam. 7. Broos. 8. Kram. 9. Kaas Oplossingen ontvangen van: Lucia Stie- kema, Leo Keijser, Afie Koorn, Ria Witte, Maatje van Leeuwen, Gretha Witte, Nic. Alb. en Corn. J. Swaerts, Rika Keijzer; Frans, Karei en Hetty Roeper; Dora van Heerwaarden. Maarten Roeper, Jopiev.d. Vliet, Henk Bakker, Corrie Keijser, Trijntje en Corn. Henkes, Corrie Witte, Aagje en Janny Pool (natuurlijk mogen jullie ook in het fotohoekje; wanneer jullie trouw raadsels oplossen, winnen jullie zeker ook eens een boek), Jan J. Roeper (jij schrijft een „vaste" hand, Jan. Ging het moeilijk op die schrijfmachine?) Guurtje Dros, Jannie v. Heerwaarden, Marietje Schraag, Corrie v. Heerwaarden, Duwie Schraag, Hanny v. Heerwaarden, Dirk Krijnen, Piet Kok, Thijs v. Heerwaarden, Nellie Bak ker, Meiert, Lies en Simon van Heer waarden, Dora Bakker, Adrie Flens, An nie Zijrn, Rika Bakker. iö. NU OPGELET! Welke getallen of welk getal staan of staat. 1. In het vierkant maar niet in de cir kel, in de driehoek of in de zeshoek? 2. In de zeshoek maar niet in de drie hoek en cirkel? 3. In de cirkel, maar niet in vierkant en driehoek? 4. In alle figuren behalve in de driehoek? 5. In driehoek en zeshoek maar niet in de beide andere figuren? Wanneer je al deze vragen in drie minuten kunt beant woorden, ben je een bolleboos, hoor. het bedoeld had. En impulsief keerde zij zich naar de hoofdverpleegster zag op dat strakke, onaandoenlijke gezicht, hoe nutteloos ronduit spreken was. Ter wijl zij daar stond, voelde Jennie de af stand tusschen hen beiden al grooter en grooter worden; tot de ééne heel daar ginds stond, en de andere verweg daar, buiten bereik van elkanders stem. Spreken hielp niet. Zjj Kon 't niet eens verstaan, vanuit zoo'n ver land. Jennie hief dus een hand op, als droevig tee ken van afscheid, en liep voor de laatste maal die kamer uit. Jennie kon niet merken, dat de oogen van de oude vrouw haar volgden; haar kleine, geknakte figuurtje de banier der jeugd neergehaald. Voor de oogen van de hoofdverpleegster liep daar iemand anders weg een jonge jongen, trotsch en beleedigd en boos om haar strakke weigering liep weg, om nooit weer bij haar terug te komen. Zij deed een stap naar Jennie toe bleef toen staan. Neen, 't Was beter, Jennie had ongelijk. Zij zou altijd van die dingen blijven doen, in de gloed van een verbazingwekkend vuur, dat in een teer en zacht hart brandde. Jennie ging inpakken. Er kwamen .geluidjes tot haar, bekend en lief. Het Fluit-, Trom- en Hoorn korps (drie oude mannen) was buiten in 14. Lijsje zag een beetje witjes en dacht: „Gelukkig, dat vader goed dc leidsels vasthoudt". Nu draafde Ma nus weer regelmatig de wegen af. Het was nog maar een kwartiertje rijden] dan zouden ze op de markt zijn. Va der moest er enige balen gemalen graan brengen. Hij zou dan meteen kijken, ot hij niet wat kippen kon kopen. Bii loting vielen de drie boeken ten deel aan LIESJE VAN HEERWAARDEN, Post weg 89, Eierland, 10 jaar. NELLIE BAKKER, Duinweg B 148, 10 jaar. NIC. SWAERTS, Kerkeplaats O 32, Uit te kiezen in de Boekhandel. DRIE EXTRA PRIJZEN worden be schikbaar gesteld voor de kinderen, die voor 1 Juli de meeste oplossingen heb ben ingezonden sinds 1 Januari. NIEUWE PRIJSRAADSELS. We zetten de reeks weer voort: 4. Vul eens in: F om mij te zenden. S stevig windje. 5. Met een A vijf vingers, met een O vier poten. In beide gevallen vier letters. 6. Mijn oom heet LEO DRAPON. Hij woont in Gelderland maar waar? Met het inzenden wachten tot na no. 9. Met vriendelijke groeten, lullie OOM KO. EEN „LEVENDE" VOGELVERSCHRIKKER. Je kunt er zeker van zijn, dat deze vo gelverschrikker zijn dienst zal doen. De tekening is duidelijk. Zorg voor stevige spiraalveren (uit een oude matras ot stoel) en meneer zal zo beweeglijk zijn bij het kleinste briesje als je maar ver langen kunt. de zonneschijn aan 't oefenen; en rare, onwelluidende wijsjes snerpten gezamen lijk, verloren elkaar, grepen elkaar gauw weer vast, hielden een maa't of twee maat, en raakten dan weer los. Het ge ronk van de ziekenauto, die aan de ach terpoort stopte. Stemmen. Er floot iemand. Herinneringen schoven voorbij. Drukke, gelukkige dagen. Mannen die „het haal den" en teruggingen naar huis; en man nen, die voorbij het Westen waren ge gaan. Onder het pakken was haar het scheepje van Erney in handen gekomen, en zij bleef er peinzend naar zitten kij ken. Wat moest zij er mee doen? Mee nemen? Niemand anders gaf er iets om; en het was haar fout geweest, dat zij overal zooveel om gegeven had. Jennie veegde haar handen af met een wimpel, die een van de jongens haar gegeven had, en wenschte, dat zij een moeder had. Zij had behoefte om haar hoofdje neer te leggen op de schouder van een moeder en maar te huilen, te huilen. Een der verpleegsters klopte op de deur en draaide aan de knop. Had zij het gesnuif daarbinnen gehoord? Een oogenblik even belet, zei Jennie, en zij probeerde op te houden. Nu was zij klaar alleen nog ver- kleeden. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 4