TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Zaterdag 17 April 1937 uimininurniiiijjjjjj ||||||jiii!iiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiHi»ii>iiii|||lll llllllllllllllllll HOE LAAT Illlllllllllllllll ||||||,iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Vertrek Den Helder: 0.12.20; 6.30. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. \V. R. S. Texel f2.50. (ontvangen op AVRO-avond.) KUPERS KOMT. Naar men ons meedeelt zal in de plaats van de heer Paul Kiès hier voor de Fed. Texel der S.D.A.P. optreden de lieer Kupers en wel op Donderdag 20 Mei. DIRECTEUR T.E.S.O. Bij de stemming ter voorziening in de a.s. vacature-Directeur der N.V. T.E.S.O. zal het aan groote belangstelling niet ontbreken. Er wordt actie gevoerd aan alle kant. Aangenomen, dat 600 stemmen uitge bracht worden, zal een getal van min stens 301 bereikt moeten worden, om voor de directeursfunctie in aanmerking te komen. En wanneer geen der drie dit haalt Dan zal volgen: öt een stemming tusschen de twee can didate^ die de meeste stemmen op zich vereenigden öt een tweede vrije stemming; indien deze tweede vrije stemming niet tot het gewenschte resultaat leidt (wat zeer wel mogelijk is), zou een derde stemming maar dan tusschen de twee candidaten met de meeste stemmen, bij de 2e vrije stemming verkregen de eindbeslissing moeten brengen. De statuten van T.E.S.O. geven in deze aangelegenheid geen bindend voorschrift. Het Bestuur zal uitmaken, hoe gehandeld zal worden. JAARVERGADERING TEX. BOYS. De jaarvergadering, Donderdag in De Zwaan gehouden, was door een flink aantal leden bezocht. Voorz. C. Graaf opende en hierna ver kreeg secr. J. v. Heerwaarden het woord om een uitvoerig verslag uit te brengen over het afgeloopen jaar. Het bleek de vereen, naar wensch te gaan. Ook de pen ningmeester was niet ontevreden. De hee- ren M.Bakker en Nic. Witte werden aan gewezen om de bescheiden van de pen ningmeester te controleeren. Hierna werd een verslag uitgebracht van de competitie. Kapelaan Grent verkreeg het woord en las het nieuwe reglement voor. Hij legde er de nadruk op, dat ieder lid van de Tex. Boys lid van de congregatie moet zijn. De heer J. Zijm bedankte wegens zijn werkzaamheden als lid der elftal commissie en de heer»Jac. Rijk werd in zijn plaats benoemd. Het bestuur werd in zijn geheel herkozen, met groote meer derheid van stemmen. De terreindienst zal voortaan geschieden door W. Ran, Th. Kager en Jac. Schrama. Verder wer den er verschillende besprekingen ge voerd. De heer De Valk zal deze zomer als trainer optreden, 's Maandags wordt er gevoetbald en Donderdags wordt de athletiek beoefend onder leiding van de heer Kievits. Het bestuur deelde nog mede, dat er vijftig meter banken zullen geplaatst worden. Met de opwekking trouwe leden te blijven, werd deze avond door de voorz. gesloten. Op ons verzoek aan Oudeschild is nog .geen antwoord gekomen. Zie Zater dag in het kastje Zwaanstraat. B. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiillliiii!iiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiii|||||| lllillilllll SPORT OP TEXEL llllljiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüillllll Elftallen voor Zondag a.s. Texel 1: J.Dukers D.Zuidewind J.Ran H.Neijens N.deGraaf A.Huizinga H.Ran P.Kikkert M.Vlaming G.Witvliet P.Neijens Res.: J.Bruin, A.Verseput. Texel 2: W.Geus K.Drös S.Langeveld M.Koorn J.Gieles J.Helsloot A.Dros H.Zinn B.Kiewiet N.Ran J.Broekman Texel 3: L.Goënga G.Wilner C.Zutphen H.v.Dijk H.Boon H.Kuiter F.Durieux K.Appelman C.Bakker Kl.Kik- kertPz. K. Kikkert DAMMEN De aangekondigde damwedstrijd met de oud-wereldkampioen Springer in hotel Texel is bepaald op 28 April Houdt die avond vrij. DE KOMENDE KERMIS. Voor de a.s. kermis worden verwacht: Vennolen's Autoscooter, Kingbergen's Schouwburg (plaatsbiedende aan 1500 personen), een zweefmolen (van A. Bak ker), een z.g. „waggelkamer", enz. FOTO's S.V.TEXEL. Foto's, uit de eerste jaren van de ver- eeniging vooral, geschikt voor de jubi leum-lichtbeelden-rij, worden uiterlijk op a.s. Maandag ingewacht aan ons bureau (We vragen ze slechts in bruikleen). VOOR DE TWEEDE KAMER. De heer S.C.Eelman deelt ons mee, dat hij door de Plattelander.sbond in drie Kieskringen candidaat is gesteld voor de Tweede Kamer. In de kring, waartoe on ze gemeente behoort, staat hij no. 5. FIENTJE DE LA MAR. De belangstelling voor het a.s. optre den van Fientje de la Mar c.s. belooft groot te zullen zijn. De groote pers is vol lot óver haar gezelschap, doch bo venal prijst ze „Neerlands grootste caba ret-artiste". Vorige week nog reisde ze per vliegtuig naar Boedapest. Van hagr optreden aldaar schreef de Telegraaf: De Hollandsche avond was een succes, voor al dank zij Fientje de Ia Mar. Zij verover de de Hongaren en toonde zich in al haar veelzijdigheid een voordrachtkunste nares van beteekenis. DEN HOORN. PPOF. MELORIN1. Zaterdag 24 April zal, behoudens goed keuring door de Burgemeester, in Loods manswelvaren optreden prof. Melorini, be kend goochelaar, buikspreker, enz. des middags van 2-4 voor de jeugd tegen 20 et. entree; ouderen 30 ct. Des avonds voor ouderen tegen 50 ct.bal na (adv. volgt) OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag 13 April: 200 Kg. garnalen 15 ct. 14 April: 544 Kg. garnalen 15 ct. 15 April: 539 Kg. garnalen 15 ct. MOTOR-TANKSCHIP. Vrijdagmiddag is in de haven gearri veerd het motortankschip „Oome Biem", bestemd voor de Coöperatieve Aankoop- vereeniging te Oosterend. Het is een mo torschip, dat tot tankschip is omge bouwd en dat moet dienen om de benoo- digde olie, etc. voor de motors en kot ters uit Amsterdam te halen. Voorloopig zal het schip eens per 14 dagen varen. Schipper is de heer P. Plaatsman. BINNENLAND Te Amsterdam is een 23-j. vrouw uit een raam eener tweede verdieping van een woning in de Tasmanstraat ge vallen. Met inwendige kneuzingen -is zij naar het Binnengasthuis vervoerd. Amsterdam. In de Sarphatistraat is een jongen door zijn fiets gezakt. Hij kreeg een hersenschudding. Ridderkerk. Donderdagnacht is brand uitgebroken in boerderij A. Visser, eigen dom van weduwe Lucardie te Rijswijk. Van de inboedel kon niets worden gered. Zeven koeien, vier paarden en eenlgc kalveren kwamen om. Verzekering dekt de schade. Dordrecht. De onderbouw van de nieuwe verkeersbrug over de Merwede is zoo ver gevorderd, dat binnenkort begonnen kan worden met het plaatsen van de overspanningen. Enkhuizen. De veerpont, die vroeger de dienst tusschen Enkhuizen en Stavo ren heeft onderhouden, wordt thans be drijfsklaar gemaakt voor de tocht naar Terschelling, waar het vaartuig dienst zal doen bij de pogingen om het goud uit de „Lutine" boven te brengen. Te Asperen is het 4-j. zoontje van een bakker door een auto doodgereden. Boskoop. De groote bloemententoon stelling zal Woensdag door minister Deckers worden geopend. Den Haag. Woensdagavond raakte een 6-j. knaapje, wonende aan de Haag- weg, bij het spelen voor het ouderljjk huis in de Loosduinsche vaart. Een 14-L jongen bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en redde de 6-j. jongen. Noordwijk houdt van 28 April tot 1 Mei een tulpenfeest. Ook komen hier een bloemencorso, versiering van de hui zen met bloemen, enz. !|||||:illlllllllllllllllllllU lllillilllll RECHTSVRAGEN. ||||||ll!!llllll!lllllllllllllll!!lllllllll!lllll!lllllllllllllll!lll!lllllll!llllllllllllllll|||||| i Leeuwarden. De 27-j. dienstbode te Meppel, die haar meesteres zoo'n klap met een hamer gaf, dat zij aan de gevol gen overleed, kreeg 6 jaar gevangenis. Ballerospel. Te Groningen is tegen een warenhuis proces-verbaal opgemaakt wegens het doen beoefenen van het bal lerospel. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIl|||||| lllillilllll SPORT. Hlllllllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit!iiitiiiiiiiiiiin|||||j Athletiek. Te Milaan verbeterde Lan- zi het wereldrecord 600 M.: 1 mnt. 17,6 sec. Het stond met 1 mnt. IS,4 sec. op naam van de Amerikaan Eastman (1934 Stockholm). Voetbal. Duitschland speelt 25 April te Hannover tegen België. Voetbal. De laudenwedstrijd Neder landFrankrijk is bepaald op 31 Octo ber. |||||illl!lllini!lllll!!lll!IIIIIIIIII!ill!llllllllllllllllllllllllllll!llllllltllllllll!llll|J|||| mill UIT ONZE KOLONIËN. ||||||:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI!IIIIIIIiiiiiiii|||||| O. Indië. Java. Bandoeng. I>e di recteur van het departement van econo mische zaken, Mr. Hart, verklaarde, dat Ned.-Indië weldra de volle 100 pet. rub ber kan produoeetnen. De eerste 5 a 6 jaar zal er geen tekort ontstaan. O. Indië. Java. De Sultan van Djok jakarta zal zich verloven met de 19-j. Nadio Afouraz, een Grieksch meisje, dat hij tijdens wintersport te St.-Moritz leerde kennen. l|||||iiiiiiiii]|iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiitiniiii|||||| lllillilllll LUCHTVAART. ||||||!llllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllll'lllllllllll||jj|j - Op vliegveld Twente is een Duitsch legervliegtuig, dat van Oldenburg op weg was naar Dusseldorf, geland. Slecht weer had hem uit de koers gedreven, verklaar de de 20-j. piloot. - Engeland. Te Birkenhead liejp van stapel het vliegtuigmoederschip Ark Roval. Het is het langste schip, dat ooit te Birkenhead van stapel is geloopen: lengte 240 meter, de waterverplaatsing bedraagt 22.600 ton. Het schip, dat 70 vliegtuigen kan meevoeren, is het zevende vliegtuigmoederschip der Britsche marine. - Engeland. In Hertshire is een ge vechtsvliegtuig omlaag gestort, waarbij de piloot is gedood. Het aantal ongeluk ken bij de Engelsche luchtmacht gebeurd, is hiermee gestegen tot 21het aantal daarbij gedoode vliegers tot 33. Italië. Genua krijgt een militaire luchthaven. Den Haag. Donderdag is het eerste deel van de rijksweg naar Utrecht offi cieel opengesteld en wel het deel tus schen De Vliet te Voorburg en Zoeter- meer; 10 K.M. weg, welke 2.5 millioen gld. kostte. --- Den Haag. Verdacht van verduiste ring van f60.000 is een notaris hier ge arresteerd. Rottum. Wijlen mej. R. Buning te Rottum heeft aan de~ Ned. Herv. Ge meente f23.000 vermaakt. Bij Heelsum zijn op heeterdaad be trapt twee dieven, die bezig waren op het dak van de villa Kievitsdal lood te stelen. De diefstal werd opgemerkt door voorbijgangers. De daders vluchtten, doch met behulp van een politiehond werden zij spoedig achterhaald. Er lag een hoe veelheid van 200 Kg. lood gereed om te worden meegenomen. Geysteren. Volledig licht werd ge bracht in de moord op pastoor Litjcns. Vier verdachten, die reeds geruime tijd in arrest zaten, hebben thans bekend in Januari van het vorige jaar de pastoor van het leven te henben beroofd door worging met een handdoek. Hun voet afdrukken hebben hen verraden. BUITENLAND Duitschland. Gezien de groote be dragen, voor de Winterhulp geofferd, mogen tot 1 October 1937 geen gelde lijke inzamelingen worden gehouden. Ook kerkelijke collectes zijn verboden. In Duitschland zijn alle Joodsche - politieke en sportbijeenkomsten verboden tot 15 Juni. Duitschland. De regeering heeft weer 41 personen met hun gezin van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. Hun bezittingen worden door de staat ingepiktOnder die 41 bevindt zich o.a. de bekende schrijver Ludwig Renn. Engeland. Aan de kroningsvlootre vue te Spithead op 20 Mei zullen 17 lan den met een oorlogsschip deelnemen. Ne derland met de Java. Italië doet niet rriee. lllillilllll VAN DE BOEKENPLANK, lllillilllll iiiiii""'""""""""ii"iiiiiiiii"it"iitiiiitiiii'iiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiii Ter perse ging een boek over dr. Colijn: „De levensroman van dr. H. Co- lijn". In romanvorm heeft de auteur, de heer R. van Beest, het leven van Dr. Co- lijn beschreven. Te bestellen in de Boek handel. ||||||llllll!llllltlllllllllllllltlllllllllllllllll!llllllll!lllltllllllllltlllltlllllllllllll|||||| lllillilllll RADIO. lllillilllll ||||||:i!llllllllllllltlllllltllllllllllllllltllllllllllllllltllllllllllllllttll||||||||||llll|||||| Amsterdam. De Vereeniging tot op richting van een Ned. Herv. Radio-Om roep heeft vergaderd. Zij wil een z.g. biezondere omroep voor het uitzenden van kerkdiensten en het behandelen van kerkelijke vraagstukken, alles in dienst der Ned. Herv. Kerk, stichten. Zweden, met zijn 6.5 millioen inwo ners heeft zijn millioenste luistervink ge kregen, een kleermaker-in-ruste, die een jubileum-beker ten geschenke kreeg. ||||||:||lllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!lllllllll|lll|lll|||l|||l|||||l||llll||||||| Hlllllllll ZOO SPRAK.... Hlllllllllll MINISTER COLIJN: God maakte't ruilverkeer tot een noodzakelijkheid, maar de mensch, in zijn eigenwaan, verdeelde de wereld in afgesloten hokjes. PRESIDENT ROOSEVELT, Ver. Sta ten: De democratie kan niet bloeien in 'n atmosfeer van internationale onveiligheid, gevolg van in uitersten vervallend milita risme, van onderdrukking der vrijheid van spreken en van godsdienst. ||||||""IIIIHHIIIII!l!llllll!lllllllllllllll!lllllllllllll!llll!lllllllllllllllilllllllll|||||| lllillilllll ESPERANTO. lllillilllll iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii VOOR ESPERANTISTEN. Dum Pasko ni nee havis bonan Espe- ranto-tagoii. Multaj gesainideanoj venis ai nia insulo, al Ia t.n. „Vemcla insulo" pon- ka. vidi mian Esp. monumenton kaj por meti floroju honore de nia Majstro, pro 5(1 ja-ra ekzisto de nia lingvo. Kion ni, anoj de Ia Verda insulo, taris por lionori D-ron Zamenhof? Ni promesii unu al la alia dum la nuna jubilea jaro fari ion poir Esperanto. Nur tiel nia insulo ree rajtas porti la Esp, honoran titolon. (Fakte pro Ia longa dor- mado ni jam iom perdis tiun rajton) Ni kunlaboru. N-e restu ekstier la Esp. organizoj. Vi estu ano de iu ajn nacia Esp. asocio. Informojn pri kotizo k.t.p. volonte donas le sekretario de la Teksela Esperanto Federacio: Joh. M. Duinker, Parkstraat 10, Den Burg. - Engeland. Wegens een geschil be treffende overuren zijn 2000 mijnwerkers te Ebby Vale in staking gegaan. Polen. 800 stakers houden een mijn te Kattowitz bezet. Rome. De Oostenrijksche bondskan selier Schuschnigg zal gp 22 April te Venetië Mussolini ontmoeten. Spanje. Voor de vierde keer sedert Zondag zijn Donderdag granaten op Ma drid gevallen. Verscheidene dooden. Japan. 2800 man personeel van de trein Tokio-Nikko staakt; het eischt ver hooging van loon wegens de met 20 pet. sinds kort gestegen kosten van levenson derhoud. Japan, heeft optochten op 1 Mei ver boden. China. Elf visschersschepen met 70 vissghers worden vermist tengevolge van de storm, die bij de kust van Korea heeft gewoed. - Ver. Staten. De staalprijzen stijgen al meer:..... Winst Republic Steel was le kwartaal grooter dan in geheel 1935. - Ver. Staten. Te Detroit heeft de po litie met traangasbommen 150 stakende personen, meest vrouwen, uit de „Yale"- slotenfabriek, die zij bezet hielden, ver dreven. De stakers wierpen echter de bommen, voor zij ontploft waren, terug, en bekogelden de politie met stukken lood. Ver. Staten. Oakland. De afd. van de U.A.W. deelde 16 April mee, dat de Ford Motor Cy. voor het eerst een vak- vereen. heeft erkend. Ver. Staten. Greta Garbo wil het Amerik. burgerrecht verwerven door zich metterwoon te vestigen te Hollywood. Ver. Staten. De kunstzijde-industrie bloeit op met als gevolg: sterke uitbrei ding van de productie-capaciteit. De rentabiliteit verbetert. 'Mexico. (Stad). Tijdens de installa tie van een nieuwe aartsbisschop, is de vloer van de kathedraal onder het ge wicht van de duizenden aanwezigen be zweken. Eenige personen werden zwaar gewond.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9