TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Wat Texelsche grondmonsters leeren. Woensdag 28 April 1937 (Ingezonden.) Morgen zal in het gebouw een zeer bie- zondere samenkomst plaats hebben. De plechtige inzegening van onze eerste plaatselijke officieren zal deze avond n.l. geschieden. Bezoekt allen deze samen komst; ze begint om 8 uur. A.v.d. P. Nieuwe zaken: M. Hoogesteger, Oude- schild 133, schilder en behanger. J. Kui pers, Schildereinde 84, Den Burg, repara tie van rijwielen, enz. Wijziging Coop. Ver. „Oosterweeg brug", Oosterweg; in liq. getreden. Meegedeeld door de Kamer van Koop handel, dato 27 April. AUTOBOTSING. Zondagavond half elf botste tengevolge van een stuurdefect ter hoogte van de Ruitersplaats een auto, bestuurd door K. v. L., tegen de vrachtauto van mw. dei wed. Van der K., komende uit de richting De Waal. Eerstgenoemde auto werd ern stig beschadigd. Geen persoonlijke onge lukken. Het bestuur van de Vereen, voor Be drijfsvoorlichting voor de landbouw deelt mee: 1. Voor hen, die wat meer willen weten over bouw van betonkuipen of silo's om groen voer in te maken, ligt bij de heer Van den Ban, Koogerstraat, een uitge breide beschrijving met teekening ter in zage. 2. Wie meer wil weten over bouw van korrelmais, kan bij dezelfde gratis een handleiding halen. Weinig kooplust. De tweede markt van t.b.c.-vrij-rundvee, Maandag hier gehouden, gaf een teleur stellend resultaat. Bij een aanvoer van nog geen 40 stuks minder dan er aan-, gegeven waren was de kooplust gering, handel stug. Er waren maar een paar koopers van de overkant. De prijzen lie pen voor jonge versche koeien van 200— 225 gld., voor oude kalf koeien van 180 200 gld. Kwaliteit over het geheel goed. Geen biezondere prijzen. Nu troffen we 't ook slecht met het weer, terwijl ook dtij omstandigheid, dat deze markt samenviel met de groote voorjaarsmarkt te Hoorn, aan het marktbezoek niet bevorderlijk was. Wat kan gedaan worden om de be langstelling van elders te vergrooten Er is aan de markt op ruime ischaal publi citeit gegeven ook in de kop van N. Holland. Zou het gezamenlijk markten van t.b.c.-vrij vee van Texel te Schagen ot Purmerend de moeite loonen? Het is de vraag of de veehouders hun vee uit han den willen geven. Wie weet een oplossing? S.V. TEXEL. Ook de vriendschappe lijk gespeelde wedstrijd, tegen Watervo gels, dat in de competitie zulk een goede partij speelde, en waarin T. een andere opstelling probeerde, is voor T. op 'n teleurstelling uitgeloopen. Ook nu weer die machteloosheid, dat afwachten, dat onnoodig stoppen, waarbij met de bewe gelijkheid der tegenpartij geen rekening wordt gehouden. De voorzetten veelal on zuiver, soms het midden houdende tus- schen een voorzet en een schot,, of bij 'n voorzet het afwezig zijn van de binnen- speler aan de andere vleugel. Over het geheel misten we de ernst. Gomert Wit vliet speelde een heel nuttige partij, ter wijl zijn schoten op het doel beter lot verdiend hadden. Nic. de Graaf is ook geen middenvoor meer, Henk Ran bleet onder zijn vorm van de laatste tijd. Vla ming paste zich niet aan en speelde, zoo als zijn gemoedsgesteldheid hein dat in geeft, werkt niet hard of te hard, zijn doorspelen was veelal te hoog. Dan weer zien we brillante staaltjes voetbal, maar toch veel te weinig productief voor een speler van zijn kunnen. Hij moet een schakel in het elftal zijn, die altijd ver binding heeft met de andere, hij is veelat juist het tegendeel en behoort de stem-» ming te bewaren en te bevorderen. Jan Bruin heeft dikwijls goed werk gedaan, met een weinig meer geluk had hij 2 doelpunten gemaakt. P. Neijens, moet zijn voorzetten beter afmeten, zijn schoten zuiverder plaatsen, ook aandacht aan zijn tegenstander besteden. Dat onbedreigd wegwerken van de tegenstanders brengt u. Het eerste getal, dat dus zeer de aan dacht vraagt op het analyse-rapport, dat men thuis krijgt, als men door bemidde ling der Bedrijfsvereen. grond liet onder zoeken, is het Ph. getal of zuurgraadgetal. We weten nu, dat dit voor lichte grond onder 7 moet liggen, d.w.z. lichte grond moet eenigszins zuur reageeren. Is het ge tal voor zand- en veengrond boven 7, dus, Ph. 7.1, 7.2, 7.3 enz., dan doen zich aan de gewassen dikwijls afwijkingen voor, die men samenvat onder de naamVeen koloniale haverziekte. Daar willen we 't vandaag over hebben. Eerst iets over de verschijnselen aan de gewassen. Bij haver spreken deze het sterkst. Meestal na half Mei als de planten' 3 a 4 bladeren hebben treden gele plekken op, waar dan ook slappe planten ontstaan. Bekijkt men die plan ten nauwkeurig, dan vindt men er met grijze vlekken halverwege het blad. Op die plaats knikt het blad soms door, die vlek- vlekken worden dor, maar de punt van net blad blijft toch lang groen. Bij gerst is het als bij haver, bij tarwe ook, met meerl en kleiner vlekken. Rogge geeft veel vroe ger verschijnselen te zien. Trage groei en gele plekken in het gewas. Ook aardap pelen willen niet, geel en slap zijn ze met dunne kleine blaadjes. Bieten, klaver, erw ten, boonen, allen idem zoo. Vooral bie ten kunnen er de heele zomer tot in Sep tember door lijden. De bladeren zijn bij de nerven gewoon groen, meer midden tusschen de nerven lichter van kleur, met kleine witte vlekjes, die later bruin wor den en verdrogen, ja zelfs gaten in de bladeren doen ontstaan, de buitenste bla den zijn het ergst. Het blad is broos, buigt niet meer mee. In verband met de arbeidswet zullen de slagerswinkels te Den Burg ingaande 1 Mei Zaterdags na 9 uur n.m. gesloten zijn. De heer Jb. Buijs verkocht zijn woon huis met erf aan de Wilhelminalaan wegens vertrek naar elders aan de heer H. Remmers. We vestigen uw aandacht op de an nonce, waarin een lezing, te houden ctoo^ de heer D. J. Scheffel, secr. Kamer van Koophandel, wordt aangekondigd. Onze vroegere plaatsgenoote, inej. F. Jonker Cd., in opleiding voor leèrares aan de Landbouwhuishoudschool te De venter, slaagde een dezer dagen voor het' theoretisch deel van het examen Ieerares», SPAAR EEN KWARTJE. 1 Mei moet van de Inkomstenbelasting, biljetten gedateerd Febr., twee vijfden be taald zijn; aanslagen op biljetten, geda teerd Mei t.m. Nov., geheel. Van grond- en personeele belasting, biljetten gedateerd Febr., moet 1 Mei voor twee tienden betaald zijn; indien geda teerd Nov., moet de belasting 1 Mei ge heel zijn voldaan. onze defensie in moeilijkheden. Arie en Herman zagen we wel eens beter. Ook Dirk Zuidewind speelde wisselend. Joost Ran vonden we de beste van de twee. Joop Dukers was neel goed op dreef< Jammer, dat hij z'n hand geblesseerd had. Watervogels heeft een sluitende ploeg. Geen zwakke plekken. Ze weten door hard werken en doorzetten hun doel te berei ken. Bij regelmatige training zullen ze 't volgend seizoen een goede beurt maken. Voor de aanvang mochten we felicitatie van de W-voorz., vergezeld van het „bloe metje" in ontvangst nemen. (In volgend nr.: het verloop van deze vriendschapp. wedstrijd.) AlkmaarQSC werd 30, zoodat in het allergunstigste geval Texel gelijk zou kunnen komen en een beslissings wedstrijd moeten volgen. We zullen daar niet op rekenen. Alles is echter mogelijk. Het is immers voetbal? Deze week is Gom Witvliet naar Drente, Koekange, vertrokken, waar hij een nieuwe werkkring gevonden heeft. We hopen, dat hij zich in zijn nieuwe omge ving met succes zal kunnen inwerken, en dat hij daar een goede toekomst tegemoet gaat. Wellicht vindt hij daar wel een club, om de sport, die hem lief is, te kunnen beoefenen. Trainen. Donderdagavond leden, aan vang 8 uur; Adsp. Zaterdagmiddag 3 u. Komt zooveel mogelijk op tijd. D.D. TEX. BOYS 1—DE MOK: 1—5. We ontvingen gaarne het Mok-elftal op ons* terrein. Door het keurige spel van de Mok is ook met deze uitslag bewezen dat de Mok sterker en veel tactischer speelt dan de B's. Het zeer snelle spel van de Hoe nu de kwaal te bestrijden? Daar overkalkte perceelen er mee "behept zijn, spreekt het vanzelf, dat we voor deze deze geen basische meststoffen gebruiken, dus zwavelzure ammoniak en super, maar geen chili of slakkenmeel. Diepgaand on derzoek leerde, dat echter niet die over- kalking directe oorzaak is. In de lange rij van elementen, die de planten noodig hebben, schijnt ook Mangaan voornaam te zijn. En dit schijnt op de lichte gronden bij deze Kalktoestand niet in opneembare toestand aanwezig te zijn. Mangaan is danook geneesmiddel en ieder die hooge Ph.'s op lichte gronden heeft, doet wijs ook al had hij nog geen last van sterke afwijkingen, een 25 Kg. mangaansulfaat per H.A. te strooien uit voorzorg. Een licht aangetast gewas kan door Mangaan sulfaat «enezen worden. 50 tot 100 Kg. pe.r H.A. is dan noodig van waterarin mangaansulfaat. Bij zomergranen strooit men het als het tweede of derde blad te voorschijn komt; wintergranen in April (liefst begin April)aardappelen 2 weken na 't opkomen; bieten alleen als men de ziekte constateeren kan na het opeenzetten. Bij bieten lost men wel 1.5 Kg. in 100 L. water op en sproeit dan 1000 L. daarvan p. H.A. met de sproei- machine, 2maal met 4 weken tusschen- ruimte. De bladeren nemen het opgeloste Mn. ook op. Strooien is gemakkelijker, dan ook in tweeën, b.v. 2-20 Kg. per H.A. Ook geeft men wel "één keer 50 Kg. Daar de hoeveelheden per H.A. zoo klein zijn, is 't goed, het zout met droog) zand te mengen, 't Best is het, als 't zout zoo vlug mogelijk in de grond wordt ge spoeld, dus strooien, als men denkt dat er regen komt. Vooral een stortbui op pas gestrooid Mangaan doet wonderen. (Wordt vervolgd.) Excelsior hoopt op Hemelvaartsdag te Hoorn aan het concours deel te nemen. Zaterdag maakte het corps onder groote belangstelling zijn eerste marschoefening., WONINGBOUW. In de Hoekstraat zal een woonhuis wor den gebouwd voor de heer H.Mulder vol gens een plan van hemzelf, die tevens het timmerwerk zal uitvoeren; de heer Jb. Drijver zal het metselwerk uitvoeren. ZAKENNIEUWS Daalder's Groenten- en Fruithandel zaï deze week worden verplaatst van Kerk plein naar het pand Peperstraat, hoek Nieuwstraat, dat geheel verbouwd is. De winkel is zoo doelmatig mogelijk inge richt; hij geeft door zijn hoekraam een gezellige aanblik. De heer Mulder, die 't bouwplan maakte, heeft hier iets goeds bereikt. De reeds jaren bestaande zaak wordt op dezelfde wijze voortgezet. JUBILEUM SCHOOL MET DE BIJBEL. Het 50-jari.g bestaan van de School met de Bijbel zal worden gevierd in een her denkingssamenkomst in de Geref. Kerk op Dinsdag 11 Mei a.s., waartoe o.a. de oud-leden van het personeel en oud-leer lingen, voor zoover nog 'in leven, zullen worden uitgenoodigd, alsmede een depu tatie van de School voor Chr. Volkson derwijs te Den Burg. Des morgens 10 uur wordt de jeugd een feest bereid. gasten heeft tot hun succes veel bijge dragen. Het B-spel is te langzaam en veel te kort. Het opstellen van iedere speler vraagt waarlijk de aandacht. Het was een der mooiste en plezierigste oefenwedstrij den. Het eenige tegenpuntje, dat jullie maakte, gaf het bewijs, dat jullie er ook kijk op hebt. We zijn de Mok hartelijk dankbaar voor hun bezoek. M. SVC. NIEUWS. Al staat voor Zondag de interlandwedstrijd „Holland-België" op het programma, toch werden ook wij nog bedeeld: de laatste comp.-wedstrijd tegen Succes 3. Wc hopen, dat niets in de weg, staat. De competitie, die voor ons toen al lang duurt, is dan achter de rug. S., V.C.-ers, indien we ongeslagen willen blij ven in dit seizoen, zal er door allen uiterst snel en onvermoeid gespeeld moeten wor den. Een veld, dat zeer effectvol is; een 2e elftal ,dat reeds kampioen is; dat zijn, factoren, welke wij niet uit het oog moe-i ten verliezen. De kans bestaat, dat Succes haar reserve in het veld zal laten ver schijnen, om de eer te genieten, ons de eenige nederlaag te hebben toegebracht. Hier geldt de leuze: „Pak aan". De wedstrijd begint om 9 u. 30. Wanneer alles op rolletjes gaat, kunnen we met da boot van 12 uur terug om 's middags naar Han Hollander te luisteren. Sup porters dienen zich voor Donderdag avond' 8 uur op te geven bij de secr., bus- kosten vaste wal 50 ct. (Elftal zie Zater dag nummer). De photo van ons le elftai ziet er keurig uit. Wie een blijvende her innering van de nog ongeslagen kampU oenen wil hebben, kan ze bekomen bij de penningmeester. J.B. DE COCKSDORP. De heer M. Boon had het buitenkansje in z'n haringnet een zalm te vangen van 42 pond. Het dier was 1.30 M. lang. Naar onze corresp. meldt, was het op treden van prof. Melorini als goochelaar, buikspeker en conferencier een groot suc ces. Zoowel 's middags als 's avond» was de zaal van Loodsmanswelvaren Za terdag flink bezet. De toeren van prof. Melorini, die soms aan het ongelooflijke grensden, vielen biezonder in de smaakj en oogstten welverdiend applaus, 's Avonds werd de voorstelling met bal be sloten, dat druk en gezellig was. Aan het 1-Mei-feest zullen meewerken de Stem des Volks, Tooneelvereen. P.A. V.U. en een propagandist van elders. 'REGELING ANSJOVIS 1937. Officieel wordt meegedeeld, dat, hoewei ook in het a.s. seizoen zeer waarschijn-) lijk weinig ansjovis zal kunnen worden aangevoerd, het zouten van ansjovis zal worden verboden, zoodra een hoeveelheid van 50.000 ankers is gezouten. Openbaar wordt aanbesteed de bouw van een landarbeiderswoning voor de heer Abr. Blom en een voor de heer J. C. vam Heerwaarden (zie adv.) Door architect Schermer wordt aanbe steed de verbouw van hoeve Labora. Zie adv. De Ned. Zuivelcentrale verhoogde 26 April de margarineaccijns met 4 ct. per K.G. Voorjaarsmarkt te Hoorn, 26 April: Aanvoer 1153 stuks. Melkkoeien 160-280; vare ot gelde 140-225; stieren 190-230; jonge stieren 60-90; pinken 90-140; gras kalveren 40-80. Handel vlug Wolveemarkt Sneek, 27 April: Scha pen duur en iets hooger, 18-32 gld.; lam meren goed prijshoudend, 5—9 gld. STAND VAN HET BOLGEWAS. Door het Ministerie van Landbouw en Visscherij zijn op plaatsen, waar veel bloembollen geteeld worden, oogstcorres- pondenten voor de blocmbollengewassen aangesteld. Voor Texel werd hiertoe aan gewezen de heer H. Bruijn. Door deze correspondenten wordt op bepaalde datal de stand der diverse gewassen opgegeven, zoodat men een goed overzicht krijgt van de stand der gewassen in geheel Neder land Hier volgt het eerste overzicht/ n.l. van de stand op 15 April: In het algemeen vertoonen hyacinthen, tulpen en narcissen een goede stand, welke iets beter is dan het vorige jaar om deze tijd. Wel wordt, tengevolge van de vele regens in de afgeloopen winter plaatselijk melding gemaakt van eenige waterschade. De gevolgen zullen beter waargenomen kunnen worden, wanneer dei weeromstandigheden verbeteren zullen. Hyacinthen staan in volle bloei en ver toonen een goede stand. Geen vorst- otj hagelschade. Vroege tulpen. Hoewel enkele soorten ten tijde van de berichtgeving in bloei, stonden, wordt de massa eerst in de laat ste week van April in bloei verwacht. Het gewas staat er goed voor,, in Friesland zelfs iets beter dan vorig jaar. Darwin-, Mendel-, Late- en andere tul pen. De bloei van de massa kan eind April en in de eerste weken van Mei verwacht worden. De stand is goed, behoudens eenige waterschade, o.m. in Noord-Hol land en Friesland. Plaatselijk treedt een weinig „vuur" op. Narcissen. De bloei van verschillende soorten heeft reeds plaats gehad. De ver wachtingen zijn goed en in vergelijking met het vorige jaar iets beter. Schade! door hagel of vorst komt niet voor, wa terschade onbeduidend. Te Kerkrade zijn twee vrouwen aan gehouden .die frauduleus een wringer en 1000 scheermesjes uit Duitschland hadden ingevoerd, de wringer verstopt in eeq kinderwagen, waarin twee kinderen zaten j de scheermesjes in een handtaschje ver borgen. Roermond. Wegens opheffing van de personentram naar Roosteren is aan 24 man van het personeel ontslag aangezegd. Er komen autobussen. Spanje. De Witten hebben aan het Biskaje-front Durango en Eibar bezet De Rooden staken Eibar in brand. China. In Kwantoeng zijn 60 lepra- lijders op bevel van militairen met geweld uit een missie-ziekenhuis weggevoerd ei doodgeschoten. LEGER DES HE1LS. HANDELSREGISTER. BEDRIJFSVOORLICHTING.. MARKT VAN T.B.C.-VRIJ VEE. ||||||iiiiiiiiiii!iiiiiiiiliiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| llllllljllll SPORT OP TEXEL ||||||||il|| ||||||llllllllllllllllll!llllllllllll!!lllllllllllllllllllllll:illllllllllllll!lllllllll!.ll!l|||||| ZAKENNIEUWS. ONDERHANDSCHE VERKOOPING. ALG. TEX. MIDD. VEREEN. EXAMENS. E.v.d.B. OOSTEREND. MUZIEKCONCOURS. DF. COCKSDORP. EEN BUITENKANSJE. DEN HOORN. PROF. MELORININ. OUDRSCHIl.n 1-ME1-FEEST. EIERLAND. WONINGBOUW. VERBOUW LABORA. ||||||!!lllll!lllllllllllllllllllll!lllll!llllllllllllllll!l[l!lllllllllllllllllllllllllllllll|||||| illlllllllll LANDBOUW VEETEELT lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllll ||||||llllilllllllllllllll!llllllllllllilllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Illlllllllll GEMENGD NIEUWS IIIIII'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiIIHII

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5