TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Texelsche Berichten Benoeming Directeur P.T.T. kantoor. Oud-wereldkampioen Benj. springer Een boek van Burgemeester Kamp. Morgen heb ik weer koorts Neem uw hoed af Stroop uw mouw op Zaterdag 1 Mei 1937 z. z. UW SLAAP 's weer rust'R en Uw AKKER.CACHETS ZAKENNIEUWS. Blijkens adv. in dit nummer heeft de heer Jac. Boon zijn consumptie-ijsfabriek' en -winkel van de Nieuwstraat naar de Warmoesstraat (perceel naast de zaak van de heer Lafeber), verplaatst. Naar we vernemen is tot opvolger van de heer F. M. Posthuma als directeur van het P.T.T.-Kantoor benoemd de heer G. Keijser, thans directeur van het P.T.T.- kantoor te Rhenen, daarvoor te Holwerd. Als een biezonderheid kunnen we hier aan toevoegen, dat de vader van de heer G. Keijser te Den Burg op Texel geboren werd. BOOTD1ENST T.E.S.O. Met ingang van Juni is de bootdienst op Zon- en Feestdagen als volgt Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 17.20. Van Den Helder: 6.50; 10.00; 12.20; 18.30. De vroeg-boot op Zondagen vaart tot 1 Sept. De boot van 7.50 vertrekt na 1 Sept. om 7.30 van Texel. De boot van 10.00 vertrekt na 1 Sept. om 0.00 van Den Helder. Van 1 Juli1 Sept. vaart op Zon- en Feestdagen bovendien een „late-boot": 10.30 van Texel; 21.15 van Den Helder. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. De leerlingen van de 4e klas der Lagere Landbouwschool hebben nu twee dagen schriftelijk examen over al de landbouw-' vakken, op de school de laatste twee jaren met hen behandeld, achter de rug. In 0 opstellen hebben ze hun kennis kunnen luchten. Woensdagmiddag 4 Mei half drie is er nog een openbare les, tevens monde ling examen. Ouders van leerlingen en an dere belangstellenden zijn daar van harte welkom. Van de op het schriftelijk exa men gemaakte opstellen zullen er enkele worden voorgelezen. Het bestuur der school en de Landbouwconsulent zullen aanwezig zijn ter uitreiking van de di ploma's. We vernemen verder, dat jon gens, die zich willen opgeven voor de nieuwe eerste klas die 1 September pas begint dit nu al kunnen doen bij het hoofd der school de heer E. van den Ban. WALDORP-RADIO. Dezer dagen stelde de heer A. de Wilt ons in de gelegenheid eens kennis te ma ken met een radio-ontvangtoestel, voor zien van de nieuwste snufjes en van alle moderne gemakken: het Waldorp-appa raat, waarmee hij onlangs adverteerde. Het is uiterst selectief (geen stations dooi elkaar) en uitgerust voor ontvangst op lange golf en op korte golf. Vuurto rens, lantscTiepen, vissehersschepen met korte-golf-radiozenders hoor je met zoo'n Waldorp-toestel met gemak en plezier. Het is wonderlijk, hoeveel er buiten de gewone omroepprogramma's op korte en lange golf nog uit de aether kan worden gevischt. Het radio-menu is overvloediger naarmate men over beter toestel beschikt en naarmate men langer aan de disch kan zitten. Wij „tafelden" maar kort, doch lang genoeg om een zeer goede indruk} van toon, geluidssterkte, selectiviteit en ontvangst-bereik mee te nemen. COLLECTE VOOR TOEVALLIJDERS. Op Hemelvaartsdag wordt deze jaarlijk- sche collecte gehouden. In de groote Stichtingen te Haarlem en Heemstede worden thans bijna 500 patiënten ver pleegd. Een tehuis voor de onherstelba- ren, een herstellingsoord voor minder, ernstige zieken. Verledei jaar konden er niet minder dan 46 patiënten de Stichting voldoende hersteld verlaten. Voor dit in het geheel niet gesubsidieerde werk moet jaarlijks 'n groot bedrag door de particu liere liefdadigheid worden bijeenverza meld, daarom wordt een beroep gedaan op aller medewerking. Het geldt alle ge zindten. 'K. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder 2 Mei 0,37 9,29 4.28 19,27 M 3 1.03 10,40 4,26 19,29 D. 4 1,27 11,53 4,25 19,30 W 5 1,48 13.09 4,23 19.32 D. 6 2.07 14,27 4.21 19,34 V. 7 2.28 15,50 4,19 19,35 8 2,49 17,14 4,17 19,37 Maandag 3 Mei Laatste kwartier. in hotel Texel. Onder tamelijk groote belangstelling speelde Woensdag de oud-wereld-kam pioen dammen B. Springer, uit Den Haag, in hotel Texel een blindpartij met de Texelsche damkampioen C. Dijker; met 32 spelers van O.K.K. en niet-leden een simultaan-partij. De blindpartij nam vijf kwartier in be slag (8.25—9.4(5) en eindigde remise. De simultaanpartlj begon om tien uur en eindigde tegen 1 uur 's nachts. NicSi één partij van de 32 werd door de heer Springer verloren. De heeren C. Dijker, C. Roeper, J. Vonk en C. Kooiman brach ten het tot remise. De overige 2S tegenstanders van de heer Springer waren de heeren D. Lap, S. Ros, C. van Heerwaarden, S. van Heerwaarden, E. v.d. Kerkhof, M. Bakker, S. Hin, G. Keijzer, Joh. Hillenius, S. Kuijper, G. Wortman, N. Schumaker, J. Stam, G.Dros, J. Schaatsenberg, J. Pothman, A. v.d. Slik- ke, Joh. Koning, J. Bremer, C. Lap, S. Lap, A. Vonk, S. Dros, C. Eelman, P.v.d. Gaag, Wiijdsma, De Vries en Visman. In zijn openingswoord sprak de heer J. P. Standaart, voorz. van O.K.K., woor den van welkom, in het biezonder tot de heer Springer. Hij wees op de propaganda Welke O.K.K. in de loop van haar be staan steeds voor de damsport heeft ge maakt, en vertrouwde, dat ook deze avond daartoe zijn deel weer zou bijdragen. De verwachtingen ten aanzien van het spel van de heer Springer zijn hoog gespan nen. We zijn er zeker van, dat we in deze/ verwachting niet zullen worden teleurge" steld. Hierna voerde de heer Springer nog even het woord. Hij dankte voor de ge legenheid hem geboden, om ook hier de damsport meer populair te maken en sprak de wensch uit, dat deze avond tot versterking van het ledental van O.K.K. zou leiden. Hierop werd met de blindpartij een aanvang gemaakt. De heer C. Dijker plaatste zich voor zijn bord, terwijl de „ZUl DERZEE-LAND". In September a.s. zal bij de Amsterdam- sche uitgever Querido een boek van de hand van Mr. A. F. Kamp, onze Burge meester, het licht zien. 't Zal getiteld zijn Zuiderzee-land en ver lucht zijn met 25 illustraties, waaronder vele luchtfoto's, alsmede met een 15-tal teekeningen van de bekende illustrator Jo Spier. Het wordt een boek van groot formaat, bevattende de gansche geschiedenis en voorgeschiedenis van de drooglegging van de Zuiderzee. Een standaardwerk, een boek this van blijvende waarde, belooft het te zijn, waar op we te gelegener tijd gaarne terug komen. TENTOONSTELLING. Men schrijft ons: Op Zaterdag 8 en Zondag 9 Mei zal in het St. Janshuis te Den Burg een ten toonstelling worden gehouden van de werkstukken, in de afgeloopen winter ver vaardigd op de cursus voor R.K. Jeug dige Werkloozen, uitgaande van de R.K. Volksbond te Den Burg. Er werden cur sussen gegeven in houtsnijwerk en figuur zagen, terwijl ook een boekhoudcursus werd gegeven. Voor de meisjes (dezen waren gelukkig niet werkloos), werd een naai- en knipcursus georganiseerd. Menig fraai werkstuk is onder bekwame leiding vervaardigd, zoodat een bezoek aan deze tentoonstelling zeer zeker de moeite waard is. Tot bestrijding der kos ten voor aankoop materiaal en instand houding van dit nuttige werk, zal, na be komen goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, een verloting worden gehou den, waarbij fraaie zelfgemaakte voor werpen als prijzen beschikbaar worden ge steld. (Zie ook adv. in volgend nr.) F. Buijsman, secretaris. ZUID-EI ERLAND. MOTORCURSUS In aansluiting op de motorcursus van de heer Paagman komt nu nog een slot- avond over motoren en hun toepassing in de landbouw (zie advertentie). Deze cursus was een succes, dat we te danken hebben aan de belangelooze medewerking van de heer Paagman en die van de P.B.N.A. te Arnhem. Het onderwerp van deze slotavond belooft een aangename af wisseling te worden op verkiezingsrede voeringen. Ieder belangstellende boven 16 jaar is welkom. u H r zenuwen worden gekal meerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten heer Springer „blind" speelde, d.w.z. zon der dambord voor zich en zonder eenige aanteekening te maken. Met groote aan dacht volgde het vrij talrijke publiek de gang van de schijven op het groote de monstratiebord 1.20 bij 1.20 M. op net tooneei opgesteld. Wat de heer Sprin ger in deze blindpartij presteerde, is on gelooflijk. Hij moet over een wel buiten gewoon sterk ontwikkeld voorstellings vermogen beschikken, om een partij te spelen en een kranige partij /onder een bord voor zich te hebben. We hadden na beëindiging van deze partij, welke, zooals gemeld, remise werd een kort onderhoud met de heer Srr i- ger, die ons verzekerde, dat O.K.K. in tie heer C. Dijker een goed dammer heeft. Het einde van de partij kwam vrij onver wacht. Na een half uur was de stand zwart-wit: 13—13; na een uur 9—9. Te gen het einde teekenden we deze stand aan: (Springer zwart; Dijker wit.) 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Toen ging het spel als volgt verder: Zwart Wit 21—26 45-40 21—28 39-33 28—48 40—34 48—30 35— 2 De heer Standaart bracht de heer Sprin ger dank voor het genot, de aanwezigen door het spelen van deze partij geschon ken en meende aan de heer Dijker een compliment niet te mogen onthouden. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voelt dik worden en U onprettig en rillerig begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ooit en Uw verkoudneid 'gaat niet door". "AKKERTJES" stellen nooit teleur I Nederlandsen Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep( rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hootdpi)n, enz. Per 12 sl. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumunt SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Hier volgt nog het ver loop van de wedstrijd Texel—Watervo gels. Na een verkennen komt Jan Bruin voor het W-doel, ontvangt de bal van De Graaf en schiet uitstekend, precies tegen de paal. T. komt terug, voorzet gaat voor het doel langs. P.Neijens schiet naast. De W-aanval is nog niet inge werkt. T. kan eenige malen aanvallen, maar keeper en backs komen er al betei' in en retourneeren alles. Na eenige afge slagen aanvallen komt W. gevaarlijk op zetten, maar door goed nitloopen rédt Dukers. De voorhoede van beide par tijen, strandt veelal op buitenspel. Maar ten Vlaming peutert te veel. LJit een goede kans schiet de W-rechtsbuiten naast. Als D. Zuidewind mist, komt de W-midvoor vrij voor Duker^, die vallende stopt en daarna corner werkt, welke opnieuw cor net wordt. Dan is T. in de aanval. P. Neijens komt vrij voor de keeper na goed aangeven der halflinie, maar z'n tikje, in de hoek bedoeld, komt afgemeten in 's keepers handen. Henk Ran kan de maat niet vinden, bovendien wacht hij te lang. Een W-aanval levert een vrije schop op; deze wordt over geschotenW. valt meer en meer aan. M. Vlaming kan, ondanks herhaalde pogingen, niet door de verdedi ging heenbreken. W-midvoor lost een Toen volgde na korte pauze de siinul- taanpartij. Afgesproken werd, dat de spe ler, die twee stukken op achter zou ko men als verliezer zou worden beschouwd. Het resultaat hebben we reeds gemeld. Na afloop bracht de heer Standaart dank voor het prettig verloop van deza leerzame avond en wekte hij op, om als lid van O.K.K. toe te treden. ONDERHOUD MET DE OUD- WE RELD-K AM PIOEN. We hadden een kort onderhoud met de heer Benj. Springer, die, zooals we in 'n vorig nummer reeds schreven, in Nov. 1928 op de titel van wereldkampioen be slag legde. Eerder was de Nederlander 1 lerm. Hoogland Jr. drager van die titel. Kort nadat de heer Springer kampioen werd, trok hij zich uit het actieve dam- leven terug en stelde hij zijn titel ter ber schikking. In 1934 maakte in een match Raichenbach (Fr.) Keller (Ned.) eerst genoemde zich daarvan meester. Vergeefs poogde vorig jaar de Nederlander Joh. Vos hem die titel afhandig te maken. Binnenkort is weer een aanval op de we reldtitel te verwachten en wel van de zijde van de heer Springer, daartoe van wege de Dainbond aangezocht. De heer Springer wijdde zich al op jeugdige leeftijd aan de damsport. Hij schaakt ook, maar naar dammen vooral gaat zijn belangstelling uit. Aanpakken, doorzetten, aldus de heer Springer, dat is het werk. Je er op toeleggen met hart en ziel; je kennis door studie verdiepen, trainen, zoo nu en dan bij sterke dam mers je licht opsteken. We vroegen nog, hoe het met de hui dige ontwikkeling van de damsport staat. De heer Springer antwoordde, dat aller- wege opleving merkbaar is, zoowel van de dam- als van de schaaksport. Of de grootere belangstelling voor schaken ten koste van die voor dammen gaat? Hierop gaf de heer Springer een beslist ontken nend antwoord. We zien thans met belangstelling het wereld-damtournooi Raiclienbach--Sprin- ger tegemoet. Moge onze landgenoot ze gevieren. P.S. Het adres van de heer Springer is: Wingerdstraat 26, Den Haag. VOOR HET VERLEDEN. VOOR DF. TOEKOMST. plotseling hard schot, maar Dukers is op zijn post. W. speelt goed samen en weer moet Dukers ingrijpen. Bij een voorzet van l\Neijens redt de W-keeper uitste kend Dirk maakt hands, het schot gaat naast; na een T-aanval komt de bal weei} voor ons doel, weer hands, wordt ge mist. Om beurten aanvallen. M. Vlaming zet voor, Jan Bruin schiet naast. Vrije schop op W-doel wordt met moeite af geslagen. Rust. Het spelpeil is bij Texel nog meer ge zakt en we zien in de voorhoede een spel# letje, dat zonder meer afgekeurd moet wor den, veel te hoog, zonder begrip, gaat dq bal maar ergens heen. Plotseling zien we een geweldig schot van Gom Witvliet, waarmede de keeper alle moeite heeft. Even later zwenkt Henk Ran naar binnen Hij schiet tegen de paal, terwijl P.Neijens weer juist naast schiet. Voorzetten zijn te scherp. Nic geeft door naar M.Vlaming, deze wordt van de bal afgewerkt en weg is de kans. Talrijke buitenspelgevallen. Een snelle W-aanval volgt, schot gaat precies naast. Ook T. weet niet verder dan een corner te komen. Jn.Bruin schiet in, keeper redt. Vrije schop voor W. gaat over. Linksbuiten van W. komt vrij, hij wacht te lang, de bal gaat corner. Deze, corner wordt door te laat herstellen door de rechtsbinnen benut01. W^ aange spoord door dit succes, valt opnieuw aan en spoedig is het 2—0 als de achterhoede te slap wordt, terwij een voorzet door Dukers wordt onderbroken. Dirk maakt hands. Penalty. Deze wordt precies naast geschoten, maar Dukers was op zijn post. T. valt aan, de terugkomende bal wordt door Gom Witvliet ineens ingekogeld en corner gewerkt. P.Neijens passeert alles en schiet in, de keeper komt achter de lijn en de stand is 12. Een W-aanval levert niets op. P.Neijens wil hetzelfde spelletje herhalen, z'n schot gaat achter. Er wordt in de T-aanval geknoeid, ondanks de druk, die hij gaat uitoefenen; als W aanvalt en Dirk Zuidewind niet direct wegwerkt, maar bij het passeeren de bal kwijt raakt, volgt een goede pass en W. leidt met 3-1. T. neemt het spel in handen, maar door het zeer slordige spel ën het door el kaar gooien der spelers, blijft succes uit. Gomert Witvliet breekt goed door de ver dediging heen, zijn schot faalt. De geest van het elftal is slecht. Onder deze om standigheden kunnen we niet veel goeds verwachten en zal een krachtig ingrijpen na afloop der comp. nuttig kunnen wer ken om de goede geest, die in een ploeg onmisbaar is, te herstellen. Van Dam leidde goed. D.D.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5