Fok- en Controlevereen. 1 Maart 1927-1 Maart 1937. Brieven van Texelaars in den Vreemde. De heer M. Zuidewind, secr., schrijft: Op 1 Maart j.l. bestond de Fok- en Controlevereen. tien jaar. Kon in het over zicht van de eerste vijf jaren gewaagd) worden van voortdurende uitbreiding, na dien nam het ledental af. in 1932 was1, het 54, in 1933 44. In de volgende viert jaren werd het nog kleiner. In het 6q vereen, jaar werden de afkomsten van het melkveehoudersbedrijf al minder; ze wer den en bleven slecht tot op de huidige dag. Er moest bezuinigd worden, maar men bedacht niet dit is althans aan twijfel onderhevig dat het geld, aan melkcontrole besteed, de inkomsten ver meerdert. De leden-oprichters, die nu al tien jaar hun melkvee geregeld contro leeren, zagen het vetgehalte steeds stij gen. Gelukkig zijn er van de uitgetreden leden maar heel weinig, die de controle hebben stopgezet, daar de Eendracht haar leveranciers in de gelegenheid stelde voor 10 ct. per monster te laten onderzoeken, tiiervan wordt heel UruK gebruik gemaakt en jaarlijks stijgt aan de ïaonek net ge- iniua. vetgenanc. nel doel „veei melkvee onder controleis dus bereikt. Voor in voer van goede stieren wordt door meen dere combinaties van veehouders gezorgd. De Fokvereen. is er en door haar bemon stering onder voorschrift kunnen op lexei zelf ook de stieren gerokt worden van erkende afstamming, alzoo ingevoerde en zeltgelokte stieren. Deze laatste ook al vaak van moeders met beste productie cijfers, zorgen er voor, dat het vetgehalte der Texelsche melk langzaam maar zeker stijgt. V Uit de mooie jaarlijksche overzichten van de controleur blijkt, dat de minst productieve dieren voorkomen onder het jonge melkvee. Dit vyprdt zoo gauw mo gelijk verkocht; deze selectie vraagt van de eigenaar geen geldelijke offers. Con- suinptiemelkers vragen niet naar vetge halte en voor de vetweiding zijn die slechte jonge melkkoeien vaak de beste. Op ongecontroleerde bedrijven gaat dat afzetten van vee heel anders, soms juist tegenovergesteld aan de boven omschre ven wijze. Dit koint met altijd tot uiting,, doch op veebedrijven, waar aan melk controle wordt gedaan, komt dit aan het licht. Een enkele maal bleek dan, dat een veehouder zijn allerbeste koe verkocht had. De Fokvereen. telt nog 12 leden, die van de aanvang af lid zijn. Zij fokken de beste productiedieren en houden die aan. Zij houden zich aan één en dezelfde lijn, die men kjnt. E>e dieren worden ter dekking gebracht bij een der beste ingevoerde stieren. De afstammelingen hiervan zijn al aardig doorgefokt. Slechte nakomelin gen komen minder voor. De beste manne lijke afstammelingen worden door vee houders, al of niet aangesloten bij de Fokvereen., vaak graag verkocht. Een be wijs, dat het werk der vereen, op prijs wordt gesteld, dat de vereen, nuttig werk doet, waarvan ook niet-aangeslotenen pro- fiteeren. De leden echter bereiken meer. Zij zijn de eersten, die er hun bedrijf mee vooruitbrengen; het beter rendabel maken. Dit komt tot uiting in de jaarver slagen, waarin melding werd gemaakt van een bedrijf, waarin na 9 jaar controle het vetgehalte met een half pet. was geste-> gen. Dit beteekent bij de huidige lage zuivelprijzen nog een meerdere opbrengst) van f25 per koe. Wie op melkcontrole bezuinigt, bedriegt zich dus. Resultaat is: nog minder ont vangsten. Melkcontrole is een algemeen belang, nu de melk voor gezamenlijke rekening op de fabriek verwerkt wordt, want wat heeft een fabriek aan een groote hoeveelheid melk, waar maar weinig uit te halen is? Dat geeft een naar verhouding te hoog onkostencijfer. V Bij de keuring voor het fokregister op Texel met het oog op de onkosten eens in de twee jaar was bij de laatste rondgang de vooruitgang van het exteri-- eur der in aanmerking komende koeien duidelijk zichtbaar. Om voor inschrijving in aanmerking te komen, moet minstens één melklijst bekend zijn. Het puntental moet minstens 75 zijn. Bij de laatste keuring werden 22 koeien ingeschreven Jaarlijks wordt in het laatst van Maart te Den Burg een stierenkeuring gehou den. Lang niet alle jarige stieren, welke worden aangeboden voor de fokkerij, wor den ter keuring aangeboden. Op zijn hoogst waren er tien; ook zijn er vaale minder voorgebracht. Dit voorbrengen van stieren is niet ieders werk. Vergeleken bij keuringen aan de vaste wal van N.-Holl. is er voor ons Texelaars nog wel iet^J te leeren. De dieren worden er voor de fokkerij niet beter door, maar het „voor brengen" speelt toch ook een rol. Op een enkele uitzondering na werden alle aangeboden stieren steeds goedge keurd om voor de Fokvereen. te gebruiken. Een afstammeling er van, mits van gecon troleerde moeder, mag geschetst worden en wordt dus door de Bond erkend van bekende afkomst te zijn. Dit zal voor de vrouwelijke afstammelingen mogelijk wel zoo blijven, doch voor 1-jarige stieren worden in 1938 hoogere eischen gesteld. Om goedgekeurd te worden moeten deze dan afstammen van een stamregister-koe en stamboekstier. Een overzicht te schrijven van een ver- eeniging, die al is het door biezondere, omstandigheden de laatste jaren achter uitgaande is, is geen prettig werk. Daar om eerst het groote nut en het beoogde doel naar voren gebracht. Het aantal ingeleverde schetsen der pas geboren kalveren is het hoogst geweest in 1931, n.l. 117. In de daarop volgende ja ren is dit, gelijke tred houdende met het achteruitgaand aantal leden, geleidelijk verminderd tot op de helft, doch, omge rekend per lid, is het nu, in 1937, hooger, n.l. in 1931 twee ingeleverde schetsen" en thans drie. Aldus een lichtpuntje, een be wijs van meer ambitie onder de leden. Het aantal koeien onder controle, omgerekend* jier lid, was in de eerste vijf jaar soms ruim negen, in het boekjaar 1936—1937 was dit zelfs gedaald tot minder dan zeven. De onkosten, welke per koe worden be rekend, werden per bedrijf wel lager, doch de penningmeester ontving minder en kon de rekening niet sluitend krijgen. Noodgedwongen werd tot verhooging van de omslag per koe en tot verlaging van het loon der monsternemers overgegaan. De slechte afkomsten van het melkbedrijf en het daardoor scheuren van grasland; was oorzaak van de daling van het aantai stuks melkvee. In de eerste vijf jaren zijn enkele fok- veedagen voor rundvee gehouden, die schitterend slaagden. In de laatste jaren is op de algemcene vergadering meerma len besloten weer een fokveedag te hou den, maar een heel droge nazomer of een. te kleine aangifte was oorzaak, dat de rundveefokdag werd afgelast. Het wach-i ten is op betere tijden en op de daarmee gepaard gaande grootere animo. Dat de activiteit der leden nog niet geheel zoek is, bleek op een vergadering in Maart 1936. Toen werd o.a. het aan- koopen van een prima stier door de Fok vereen. ter sprake gebracht. Deze stieif zou over heel Texel moeten worden rond geleid. In de 29 Maart daartoe speciaai belegde vergadering zette de voorz. het doel uiteen. Er zou op minstens honderd koeien gerekend moeten kunnen worden Zoover kon men het echter niet brengen Toen bracht een lid van stierenvereen. Den Hoorn ter kennis, dat zijn vereen, te kort werk had voor drie stieren maar te veel voor twee. In verband hiermee zag' de Fokvereen. af van aankoop van een stier. Ze trad in overleg met Den Hoorn met het resultaat, dat er, ondanks nogal zware voorwaarden ruim 30 koeien naar Den Hoorn zijn geweest. Een woord van lof is op zijn plaats aan het adres van de veehouders, die zich door moeite noch' extra kosten lieten afschrikken. Moest vorig jaar monsternemer Schraag wegens ziekte ontslag nemen, helaas moet het tiende jaarverslag van zijn overlijden melding maken. Vele jaren deed hij ten genoegen van Bestuur en leden zijn werk. Het renteloos voorschot van het oud lid A.Poot kon dit jaar geheel worden af gelost. De vereen, heeft nu geen schuld meer. Schriftelijk is aan de heer Poot voor zijn belangelooze hulp dank ge bracht. Vóór het eindigen van het boekjaar 1936-1937 gaf zich nog een drietal leden; op; ze zijn eigenaars van een aantal koeien, dat ver boven het gemiddelde van! vorig jaar is. Twee leden traden uit, van: wie één, omdat hij geen melkvee meer op zijn bedrijf houdt. De vereeniging is nu door de crisis heen. Ze wordt weer sterker en zal zich door haar nuttig werk zeker handhaven. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paardenverzekering D.E.L. (Premie verlaagd tot 2 pet. p.j.) H.H. Veehouders! wordt allen lid! WOORD EN DAAD VAN TEXELS RAAD. Alg. Armbestuur: herkozen de hee- ren Jn. Rab Sr. en Jn. Mantje Cz. en. mw. T. ZoeteliefGraaf. Alg. Weeshuis: herkozen de heeren A. Dros Albz. en Jb. Kooiman Gz. én mw. N. KeesomDijt. Benoemd tot onderwijzeres nuttige handwerken te De Koog: mw. A. Heero ma. Besloten wordt presentiegeld toe te kennen aan de leden van het Alg. Arm bestuur: f10 per lid per jaar. Alg. Politieverordening wordt her zien en opnieuw vastgesteld. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van het Kanaalplan-comité, om f 300 beschikbaar te stellen voor nader onderzoek (8 tegen, één blanco). Besloten met alg. stemmen om in de kosten van verharding van een gedeelte weg De Waal-Oudeschild voor een derde deel bij te dragen. Vaststelling suppl. kohier honden belasting: f21. DONDERDAG 31 JANUARI 1907. Afwezig: de heer Zijm. Vaststelling schoolgeldkohier le kw. 1907: f662.—. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mej. D. Boon, onderwijzeres nuttige handwerken te Den Hoorn. Met alg. stemmen wordt op verzoek aan de heer Tj. van der Zee concessie* 184 verleend voor het voortbrengen van licht, warmte en kracht voor de hcelc gemeente (stichting gasfabriek.) Bespreking stichting haven en steiger bij Oost. Beslissing verdaagd. Wijziging reglement A! Weeshuis en wel waar het handelt ovei de toelating van kinderen: 314 jaar, ork van on echte; uittreding op 21-j. leettijd. ZATERDAG 9 MAART 1907. Afwezig: de heer Langeveld. In antwoord op een desbetreffend verzoek deelt de Minister van Waterstaat mee, dat wegens te hooge kosten niet kan worden overgegaan tot openstelling van het telegraafkantoor voor interlocaat ver keer. Voorz. deelt mee, dat blijkens van Ged. Staten ontvangen bericht, het salaris van de burgemeester op f 1250 werd ge laten, doch dat van de secr. van fllOQ op f 1250 is gebracht. Voorz. doet voorlezing van de voor waarden, op welke concessie voor de stichting van een gasfabriek is verleend. De fabriek zal gereed zijn voor 22 Febr. 1908. De concessie wordt verleend voor 30 jaar. De prijs voor straatverlichting) zal bedragen: 1.25 ct. per uur per pitx voor particulieren 1 1/3 ct. per uur per pit; kookgas 10 ct., krachtgas 8 ct. per kub. M. Bij overschrijding van een be paalde afname zal de prijs per uur op één ct. per pit komen. 1S5 Alt-Ahlen, West-Falen, 27 April 1937. Dinsdag gingen de koeien de wei in. Dat gaf heel wat minder werk aan de winkel, van welke gelegenheid ik gebruik heb gemaakt, om met een vriend, ook 'n Hollander, de omgeving eens te verken nen. Natuurschoon, schreef ik al, is hier rijkelijk te vinden en daarvan genieten we danook volop. We raakten eerst wat verdwaald in de bosschen, maar kwamen toch weer op het goede pad tenslotte.- Onderweg zagen we nogal wat hazen, konijnen en herten, ook veel fazanten. Kieviten zijn hier ook nogal veel, maar kievitseieren zoeken is verboden. Dat is dus anders dan in Holland. Meeuwen en kraaien heb ik hier niet gezien. Wel veei, mollen. Daai wordt met klemmen door de boeren jacht op gemaakt en met goed ge volg ook. Nu dit stukje verschijnt is het 1 Mei. Dan wordt in Duitschland de Nationale Feestdag gevierd en is het kermis in Alt Ahlen. Met vriendelijke groeten, WIM BROUWER. SPORT OP TEXEL DE COCKSDORP. S.V.C.-NIEUWS. Zooals gemeld komt morgen SVC 1 uit tegen Succes 3. Dus vroeg uit de veeren, want met de eerste boot moeten we over. Vertrek bus 6.45 u. Opstelling voor morgen: W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn. Eelman C.Zuidema Jn.Reuvers Jb.Eelman Res.: A.Kalis, C. Troost. Op Hemelvaartsdag speelt ons le een Gouden Kruiswedstrijd tegen de win naar van BKC 2—W.Waard 2. - J.B. PROF. OTTO SCHMIDT, bekend Rus sisch poolrei,. ger, nu met vliegtuigen op weg naar de Noordpool. DF. COCKSDORP. VOOR EEN SCHOOLREISJE. Het reisje naar Amsterdam, dat de kin deren van de hoogste klassen der o.l. school alhier het vorig jaar maakten, is zoo goed bevallen, dat er ook thans weer; plannen worden beraamd voor een tocht over het Marsdiep in de komende zomer- Dat zoo'n schoolreisje nuttig en leerzaam is, daarover zijn ouder, en onderwijzers- het eens, doch de financiee!e kant vormt dikwijls een struikelblok. Daarom wordt het genot van zoo'n uitstapje minstens verdubbeld, als de kinderen zelf voor die reiskosten kunnen zorgen. En dat heb ben ze het vorig jaar schitterend klaar gespeeld. De zang- en tooneelavond brach ten aardig wat in het laadje. Dat zullen) ze dit jaar weer probeeren. Onder leiding van hun onderwijzer, de heer Zondervan, zijn weer eenige liedjes ingestudeerd en is een tooneelstukje, in drie bedrijven nog wel, op 't oogenblik in studie. Op 8 en 12 Mei zal de uitvoering plaats heb ben. Of de zaal van hotel De Hoop dan weer geheel gevuld zal zijn? Daaraan twij felen we geen moment. ADAMSON ALS SCHOONMAAKHULP f i 2. CotWrtgh. P. 6. Bo, 6 Copenhagen r - y :"v.v' N\'ê< :;Vv;

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6