ItXELSCHE COUKANT DERDE BLAD. Texeische Berichten Zaterdag 1 Mei ie37 llllllllllil o. ORi OP TEXEL llllllllllil lilliti>llliiilllllUUIIIIIliUllllUlillllllillllimillUillllllllllllllUllllillliillfllll|il||| S.V. TEXEL. Morgen wordt de wed strijd NederlandBeigie gespeeld, dit maal in Rotterdam, in liet nieuwe reijen- oord btadion. Reeds zijn een bU.UUU plaat sen verkocht, zoouat voor Nederland een record aantal bezoekers deze wedstrijd zal bijwonen. Van deze wedstrijd wordt verwacht, dat ons elttal revanche zal ne men voor de met 1—U verloren wedstrijd in Antwerpen, waarbij Wiiders uitviel en we dus met 10 man verder spelend een stroom van aanvallen moesten weerstaan, waardoor tenslotte de Belgen, die nogal ruw en untair speelden, wisten te winnen met het kleinst mogelijke verschil. Ook de Belgen zijn er van doordrongen, dat liet er 0111 gaat, maar ze behooren gere kend te worden tot de sterke interland elftallen, van Zwitserland werd met 21 en van Duitschland met 1—0 verloren. Hiermede wordt bewezen, dat de achter hoede en middenlinie heel sterk is, terwijl DS. F. VISSER. Ds. Visser heeft in het Hospitaal te Den Helder een "blindedarm-operatie on dergaan. Zijn toestand is redelijk wel. J. H. PANORAMA. De aandacht van neringdoenden wordt gevestigd op een in dit nummer voorko mende adv. van J.H. Panorama. VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana wapperde gisteren van de openbare gebouwen en van vele particuliere woningen de driekleur. EXTRA BOOT. Donderdagavond is mej. de wed. C. A. Witte alhier per extra boot naar Den Helder vervoerd om in het St. Lidwiiia- ziekenhuis te worden opgenomen. MR. A. F. KAMP VOOR DE RADIO. Vrijdag n.s. zal Burgemeester Kamp voor de V.P.R.O.-microfoon van 8.30 0 uur spreken over „De toekomstige bevol king der Zuiderzeepolders". Het orgaan van de V.P.R.O. geeft hierover een inlei dend artikel, verlucht met fraaie foto's. Hetgeen Mr. Kanip zal vertellen, zal ten deele worden ontleend aan het bock Zui- derzeeland, waarover we in ons 2e blad, schreven. U luistert toch ook? INGEKOMEN PERSONEN. De Vreede, Anna, De Koog 65, van Delft. Ter Horst, Engelbert, Weverstraat 12, van Hengelo. Boekkamp O., De Koog 65, van Gouda. Stegeman, Joh., Koogerweg la, van Den Helder. Stegeman, geb. Salomons, Koogerweg la, van Rotterdam. VERTROKKEN PERSONEN. Risseeuw, Suz., naar Kerkerade, Haan- raderweg 33. Lampers, Clasina, naar Den Helder, Celebesstraat 1. Visser, Gerrit, naar Den Helder, Spoor straat 12. Koningstein, Hendr. P., naar Den Hel der, Kanaalweg 174. Dernison, Maria, naar Den Haag, Pa- trij slaan 22. Slotemaker, Jan, en gezin, naar Den Helder, Vijzelstraat 175. Coevert, Jac., naar N.O.-Indie. FOK- EN CONTROLE-VEREENIGING. Aan het verslag, door de heer Jac. Roe per, omtrent de resultaten van de melk» controle uitgebracht, ontleeneu we, in aan sluiting op het verslag van de heer M., Zuidewind zie 2e blad het volgende: Door de leden is voor het doen dekken van plm. 120 dieren gebruik gemaakt van acht stieren alsmede van nog niet erkende stieren. Hieruit is op te maken, dat hef aantal stieren belangrijk kleiner zou kun nen zijn, terwijl daardoor mogelijk de kwaliteit der stieren is op te voeren. De cijfers over de resultaten in de af- geloopen tien jaar geven geen positief beeld var. vooruitgang der gemidd. pro ductie. Daarvoor zijn de omstandigheden waaronder de dieren gehouden zijn, te verschillend geweest. Het weer, grasgroei, het meer of minder toedienen van kracht voer, enz., drukken hun stempel op de, gemidd. productie van een bepaald jaar. Ook is door het wisselen van leden en het toetreden van nieuwe leden met on- geselëcte'erde koeien in sommige jaren het gemidd. cijfer ongunstig beïnvloed. Tevens is de verhouding tusschen de verschillende rubrieken als 2-jarige, 3-jarige, derdekak veren, enz., niet altijd gelijk. Ook dit be- invloedt de uitkomsten. Toch heeft de ervaring geleerd, dat we de controle niet kunnen missen. In net afgeloopen jaar werd van 120 dieren een volledige melklijst opgemaakt, 17 erkende, 16 niet-erkende vaarzen 9 erkende, 22 niet-erkende vaarzen 3 erkende, 11 niet-erkende 3e kalvers 21 erkende, 21 niet-erkende oudere. Het aantal erkende dieren bedroeg in 1936 42 pet. van het totaal; vorig jaar 33 pet. Zes lijsten werden tusschentijds afge broken. In 1936 werden van plm. 60 kalveren 'n schets ingeleverd en waren in het bezit) der leden nog 19 stamregisterkoeien. Door een lid werd drie jaar terug een 3-tal kalveren aangekocht, twee z.g. wilde, van welker productie niets bekend was, en een, wier afstamming deed verwachten, dat men er in de toekomst een goed prof ductief dier aan zou hebben. Uit de melk- staat 1936 blijkt het volgende: de „wil den" hadden een gemidd. productie van 3501 Kg. melk, 110 Kg. vet, 3.14 pet. vet, 311 melkd.de productie van (de 3e twee-> jarige was in 1936: 3946 Kg. melk, 14S. Kg. vet, 3.75 pet., 306 melkdg. Dus 3S Kg. vet meer, een waarde van 45 gld. Sprekende getallen. (Wordt vervolgd.) MEIERBLIS. Gisteravond brandde, de traditie ge trouw, onze meierblis weer. Op tal van plaatsen vlamden de vuren hoog op, tot vreugd van jong en oud, meest in grooten getale aanwezig. ZAKENN1EUWS. Vandaag opent de heer J. Nauta zijn nieuwe zaak in de Weverstraat, een prach tig pand, gebouwd volgens plan van ar chitect Igesz. De voorgevel is van keurige gele steentjes opgetrokken, de plinten van geglazuurde blauwe steen. Het pui is in teakhout uitgevoerd. Het geheel maakt met zijn fraaie etalages 12 strekkende meters een royale en moderne indruk. Voor de winkelbetimmering is Oregon- pine-triplex gebezigd; het is lichtgrijs ge beitst en maakt een mooi effect, dat door fotografieën, daar tegen aangebracht, nog wordt verhoogd. Achter de winkel bevindt zich het ruime atelier, smaakvol iijgc- richt en met wel 15 a 16006 kaars ver licht. De donkere kamer is voorzien van de nieuwste technische apparaten. De winkelvoorraad is belangrijk uitge breid. Niet alleen foto-artikelen vindt 11 er te kust en te keur, maar ook souvenirs en portretlijsten, alsmede religieuse arti kelen en kerkboeken. Een groote verandering, vergeleken bij de zaak in de Hoogerstraat. Een groote verbetering tevens en een verfraaiing van de Weverstraat. Uitvoerders waren: timmerman-metse laar Jb. Drijver, schilders Graaf, loodgie ter Oele en electr. M.Bakker. V Op een pitnoodiging daartoe hebben we gisteren even een kijkje genomen in het filiaal van De Eendracht aan de Koo gerstraat, eerder gevestigd aan het Schil- dereind. Volgens aanwijzing van architect, Igesz werd de winkel, waarin eerst Ditw gisterij D.Toolens werd gedreven, in wendig verbouwd en gerestaureerd. Het geheel ziet er biezonder fraai en frisch uit - alles is op hygiëne ingesteld. De aandacht verzocht men ons vooral te willen vestigen op de electr. koelkast en op de gesteriliseerde melkproducten» welke nu ook verkrijgbaar zijn. Uitvoerders waren: metselaar Buijsman, timmerman Smit, schilder Toolens, electr. M.Bakker en loodgieter Oele. EEN MOEILIJK GEVAL. Men schrijft ons: Volgens het zeggen van sommige perso nen, moet het tijdens en vooral 11a de ver gadering, waarin Mussert sprak, nogal rumoerig zijn toegegaan op straat. Dit rumoer zou ontstaan zijn op aanstoken van enkele vooraanstaande personen van de R.K. Staatspartij en van de R. K. Propag. Club Wegens deze beschuldiging gevoelden de met name genoemde perso nen zich ernstig beleedigd. Op uitnoodi- ging van de voorzitter der R.K. Staats partij werd Woensdagavond in de Oranje boom met drie heeren van de N.S.B. een conferentie belegd, 0111 deze onverkwikke lijke historie tot klaarheid te brengen., Er moet fel zijn gedisputeerd. Bij de ge houden besprekingen bleek, dat deze per soonlijke beschuldigingen elke grond van waarheid misten. Nu is laster een leelijk ding en degene, die daardoor getroffen wordt, is moeilijk in zijn eer te herstel len. Aanvankelijk was geen overeenstem ming te bereiken, De leden van de R.K. Staatspartij, verklaarden, eventueele inci denten, welke zouden zijn veroorzaakt, maar waarvoor zij niet aansprakelijk ge steld konden worden, te betreuren en voor zoover mogelijk te willen medewerken, 0111 in de toekomst iets dergelijks te voorkomen. Tenslotte verklaarde de kringleider van de N.S.B., met volle instemming van zijn ter vergadering aanwezige partijgenooten,, overtuigd van de onschuld van de met; name genoemde personen, bereid te zijn in de Texelsche Courant van heden deze in hun eer te herstellen. Na nog afge sproken te hebben, dat de verkiezings-. strijd op waardige wijze gestreden zou worden nam de bespreking een eind. Toch moet er nadien nog weer iets gebeurd zijn, want de volgende middag ontving een der heeren de volgende tele fonische mededeeling van de kringleider,, lilidende: „Ik heb over het besluit na- de besprekingen nog eens nagedacht, maar ik voel er niets meer voor, dus zoeken, jullie het nu zelf maar uit". De spanning schijnt dus nog niet ten einde. Laat ons hopen, dat het gezond; verstand zegeviert. Wij wenschen ons in deze zaak geen partij te stellen, maar zullen gaarne en ten volle medewerken om de moeilijkhe den, waarvan in bovenstaand stukje mel ding wordt gemaakt, uit de weg te rui men. Er zijn r.k. winkeliers, die er door benadeeld worden. Er zijn N.S.B.-winke liers of die men daarvoor houdt die er op hun beurt de dune van worden Dat gaat de verkeerde leant uit. Houdt de hoofden koel, blijft redelijk en schikt deze zaak in der minne. Waar moet het heen, in de kleine gemeenschap, welke binnen Texels duinen en dijken besloten ligt, wanneer we elkaar gaan boycotten elkaar beschimpen en belasteren"5 Laat het uit zijn! Red. T.E.S.O. STATUTEN. Van bevoegde zijde vernemen we, dat het in de bedoeling van het T.E.S.O.- bestuur ligt, in een binnen afzienbare tijd. te houden vergadering, de aandeelhouders' voor te stellen over te gaan tot wijziging van de statuten inzake stemrecht en stem* men-bij-vohnacht, teneinde moeilijkheden eu onaangenaamheden, als zich bij de directeursstemming voordeden, te voorko men. DEN HOORN. KERKNIEUWS. Wegens ziekte van Ds. Visser is hier 's avonds dienst, 0111 7.30 uur, in plaats van 'smorgens. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: '23 April: 400 Kg. garnalen 15 ct. 24 April: 300 Kg. garnalen 15 ct. 26 April: 330 Kg. garnalen 15 ct. 27 April: 183 Kg. garnalen 15 ct. 28 April: 650 Kg. garnalen, 15 ct. 29 April: 150 Kg. garnalen 15 ct. DE MOK. GESTRAND. Donderdag daalden in het Haringvliet voor MiddeTharnis twee vliegtuigen van De Mok. De bestuurders, lezen we in de Telegraaf, hielden geen rekening met de eb, zoodat ze niet weer konden opstijgen. Althans niet zoodra ze wilden. De be manning bereikte in een meegenomen rub berboot de vaste wal. OOSTEREND. STOP. J.B. werd door de kantonrechter te Den Helder tot aciit gld. boete of vier dagen veroordeeld, omdat hij o peen avond geen gevolg gaf aan het witte stopsein van de controleerende veldwachter Looijen. B. meende, dat het een rood licht had moe ten zijn en had aan het witte licht geen aandacht geschonken. DE COCKSDORP. OPRUIMING WRAKKEN Gisteren maakte de motorreddingboot John Hodshon een tocht door de Eier- landschc gronden om een onderzoek in te stellen naar de ligging der wrakken van de Oakford, de Tangö en de Stanley Behalve de heeren Lap en Epe maalde de techn. ambtenaar van de Waterstaat,, de heer Zeijlstra, de tocht mee. Gebleken is, dat vooral het wrak van de Oakforii gevaarlijk ligt voor de vaart in de Eier- landsche gronden, zoodat het alleszins aanbeveling verdient, dit op te ruimen, waartoe danook de noodige stappen zul len worden gedaan. Mocht tot opruiming van dit wralv worden overgegaan, dan zal ongetwijfeld ook de noodige aandacht aan de andere wrakken worden besteed. Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Hllllilllll GEMENGD NIEUWS ||||||iiiiiiiiiiiiaiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniii|||||| Bij Hulst reed een 14-j. meisje op haar rijwiel tegen een fietser op. Zij viel, maar vervolgde haar tocht. De volgende nacht evenwel overleed zij. Spanje. Gisteren is vijf K.M. uit de kust bij Santander het national, pantser schip Espana door regeeringsvliegtuigen tot zinken gebracht. De 854 opvarenden werden gered. Genève. Het jaarrapport van het Internat. Arbeidsbureau meldt, dat de eco nomische toestand vooruitgaat. Ook voor uitgang op gebied van sociale wetgeving. Engeland Bij Sotheby zijn 539 brie ven van Napoleon aan graaf Mollien voor 3700 pond geveild. ||||||llllllll!lllllllllllllllllllllllllllllll!lltllll!lllllll.lllllllllllllllllllllll!lllllll|||||| lllllüillll LANDBOUW VEETEELT ||||||||||1 lllilliiliiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Alkmaarschc graanmarkt, 30 April, voertarwe 7.50-8.50; gerst 8.50-9.50; haver 8,-; bruine boonen 9-12,50; citroenboonën 18-24; duivenb. 7-10.50; witte boonen 25; kl. groene erwten 8-10; grauwe 8-23; vale 8-15. Leeuwarden. 30 April. 828 lamme ren 8-12 gld. vette schapen 15-36; weide- schapen 14-28 gld. Wolveiling Londen 29 April. Han del vlot. Levendige vraag. Prijzen vast. PREDIKBEURTEN ZONDAG A.S. HERV. GEMEENTE. Den Burg vm. 10 uur ds. Moen. Maandcollccte. Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Doop. Extra collecte. Extra mededeeling. Koog nm half 8 ds. van 'l Hooit Den Hoorn, nm 7.30 uur ds Moen Maandcollccte. Oosterend vm. 10 uur ds. A.W.Kok. de Cocksdo/p vm 10 uur ds. Salm Ma andcollecte. Zuid-Eiorland n.m. 3 uur Ds. Salm GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Kok nm. 3 u dezelfde in de voorhoede nog niet de juist op stelling is gevonden om productief te zijn. Volgens Hollander zou a.s. Zondag de meest beproefde en sterkste aanvalslinie in het veld gebracht worden. In Rotter dam en bij al de luidsprekers zal het wel hoogspanning zijn, waarmede ieder geladen is. De elftallen zijn als volgt: Nederland. Leo Halle Wilders Caldehove B.Pauwe Andriessen Van Heel Wels Vente Bakhuis Smit Van Nellen v.d.Eijnde Raimond Braine Capelle Voor hof Buijle De Winter Stijnen Dalem Joacim Paverick Badjou ln het Nederl. elftal is eindelijk Kick Smit weer opgesteld en menigeen zal met vertrouwen het werk van dit binnentrio tegemoet zien. Op ons terrein speelt Texel 3Texei 2, aanvang 12 uur. Dit als afscheid vaiv Appelman, die de dienst verlaat en naar Ameland terug gaat. Onze Jubileumfeestavond nadert met rasse schreden. De voorbereidingen zijn in volle gang. Diverse medewerkers heb ben reeds het hunne gedaan om alles zoo goed mogelijk te doen slagen. Binnenkort volgen publicaties. Enkele leden verzamelen prijzen voor de verloting, waarvoor we reeds een flink aantal mochten ontvangen. Binnenkort volgt publicatie. Heeft u ai een paar lootjes gekocht? blaast u! We zijn nog vol hoop, dat we tegen Alkmaar een gunstige uitslag bewerken, opdat we in de gelegenheid komen voor de eindstrijd te mogen vechten, in spor tieve zin. De training was uitstekend bezocht. Mocht dit zoo doorgaan, dan zal de elf talcommissie daar haar candidaten kun nen vinden, niet alleen voor het le maar ook voor de overige elftallen. Zoo komt het. Op Hemelvaartsdag wordt gespeeld Texel B—Texel A. Na de eindbeslissing in de proniotiecomp. vangen we met de onderlinge competitie aan. Trainen als gewoonlijk. Over de Donderdagavond (Hemelvaartsdag) zullen we in de volgende Tex. Courant berichten. - D.D. Ter oefening Texel 2Texel 3: 12 uur. T. 3 in 't wit: L.Goënga G.Wilner C.Zutphen H.v. Dijk H.Boon H. Kuiter Durieux Appelman C.Bakker Kikkert Kik kert T. 2 Groen-zwart: W.Geus J.Helsloot S.Langeveld M.Koorn J.Gieles J.Broekman A.DrosDz. H.Zinn B.Kiewiet J.Komdeur NicRan Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs: Voor Feestelijke bijeenkomsten als steeds in ruime mate voorhan- den: guirlandes, serpentines, mut- 4 sen, maskers, feestliederen, enz. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9