Gemeenteraad van Texel. Texelsohe Berichten Gemengd iMieuws Voorz.: de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. Afwezig, wegens ambtsbezigheden, de heer A. Epe. Na opening der vergadering precies om 3 uur en lezing der notulen, doet de voorz. mededeehng A. van het geschenk van Mr. D. Vis, twee candelabres, bestemd voor de raads zaal. Ze worden onder dankzegging aan vaard. B. van de kroon (een sierlijke en om vangrijke koperen kroon, zeer goed pas send in onze raadszaal), een geschenk van Mr Kamp aan de gemeente. Weth. Vlaming zegt namens de raad dank voor dit van goede smaak getuigend geschenk. Van die smaak getuigde reeds de restauratie van de Burgemeesterska mer. C. De voorz. brengt dank aan het Kleedingcomité, met welks arbeid hij weer eens van nabij kennis maakte. D. De kasverificatie van 25 Maart 1937 gat een gunstig resultaat. E. Met vliegveld zal Zaterdag 26 Juni door de Minister van Waterstaat vermoe delijk worden geopend. De K.L.M. zal van 1 Juli—31 Aug. tweemaal per dag een dienst Schiphol—Texel opderhoudenen kele reis f 5.30dagretour f8.2-maan- delijksch retour f9.—. F. De Rotterdamsche Bank N.V. ver laagde op aandrang van Ged. Staten haar debetrente (max. 3.75 pet.) Definitief goedgekeurd is nu het be sluit van aankoop van grond voor nieuwe o.l. school Oosterend. De Dir. van Ge meentewerken zal een bouwplan maken. Dit moet echter van hoogerhand worden goedgekeurd, zoodat het nog eenige tijd duurt, eer gebouwd kan worden. H. Door Staatsboschbeheer zullen drie kampeerterreinen te De Koog worden in gericht, resp. voor jongens, meisjes en gehuwden. Het bekostigt ook het toezicht. De gemeente verlaagde haar leges van 50 op 25 ct. f 2.50 waarborgsom wordt; gevorderd van elk kampeerder, die geen lid is van de Kampeerkaartencentrale. Wat de kiosken te De Koog aangaat wordt het uitsterfsysteem toegepast. Een waar borgsom wordt gevraagd ter juiste nale ving van de bepalingen. De heeren De Waard en Parlevliet stellen vragen. Voorz. antwoordt: Parti culiere houders van Kampeerterrein moe-, ten zich aan de verordening onderwer pen. Ze wordt eerst soepel toegepast. I. De heeren S.v.d. Vis en W. Burger, De Koog, verzoeken in de toegezegde rio- leering te willen voorzien. Na eenige dis cussie wordt besloten daarvoor f330. uit te trekken. Aan het groote plan voor De Koog f12000 kostende kan door gebrek aan financ. medewerking van direct belanghebbenden (9 van de 22) niet gedacht worden. 3. Ontslag-aanvrage van Mw. S. Dros- Alkema als Moeder in het Algemeen Algemeen Weeshuis. Ze werd ingediend wegens ongesteld heid en wordt eervol verleend. Een zuster van mevr. Dros is nu vervangster. Dhr Parlevliet brengt mevr. Dros dank voor haar buitengewone plichtsvervulling. 4. Ontslag-aanvrage van A. Brans als beambte in algemeenen dienst. Wordt eervol verleend. Ingang 17 Mei De heer Brans was 24 jaar in gemeentedienst. 5. Vaststelling kohier hondenbelasting Geraamd op f 1850.Accoord. 6. Aanwijzing gedeelte van den Mid- dellandschen weg als geschikt om daaraan een woonhuis te bouwen. Aan de heer K. Kalis wordt op verzoek ontheffing van de bouwvergunning ver leend. Dit geeft ter plaatse, bij de Schil- derweg, geen bezwaar. .7 Credietverleening voor steun in na- tura aan werkloozen in 1937. Zie hierover vorig nr. Dhr Parlevliet noemt de toestand voor veel werkloozen aangaande kleeding en schoeisel thans slechter dan ooit.Dhr Dogger zou bij aankoop goederen ook gaarne kleine winkeliers, wie het slecht gaat, begunstigd zien. Dhr Parlevliet zegt, dat het eerste plicht van het Coi mité is: zooveel mogelijk goed bekomen voor het aanwezige geld, bij wie ook. i Dhr Dogger: Kleine winkels zijn niet duurder. De voorz.: Dat is ook niet beweerd. Dhr Leber vindt, dat de Mid denstand niet uitgeschakeld moet wor den. De voorz. merkt op, le. dat we ons aan de voorschriften moeten houden en 2e., dat men op bonnen minder zou krijgen dan nu. Op een vraag van dhr Henkes antwoordt dhr Parlevliet, dat het Comité een inschrijving houdt als 't zijn voorraad moet aanvullen. Het voorstel wordt ingewilligd. 8. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1937. Zoo geschiedt en wel op voorstel der Comm., de heeren Keijzer, Henkes en Dros. 9. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te De Waal. De voordracht luidt: 1. Mej. G. Eelman, tijdelijk onderwijze res te Zuid-Eierland; 2. Mej. K. P. Klimp, tijdelijk onderwij zeres te De Waal; 3. Mej. D. Bakker, kweekeling met akte aan de R.K. School te Den Burg. Alvorens tot stemming wordt overge gaan wordt de openbare vergadering voor 15 mnt. geschorst. Dan wordt gestemd. Uitslag: Mej. Eelman 4, mej. Bakker 4, mej. Klimp 3, blanco 1. Tweede vrije stemming: mej. Eelman 4, mej. Bakker 3, mej. Klimp 3, blanco 2.. Toen stemming tusschen mej. Bakker en Klimp over de vraag, wie met mej. Eelman in herstemming zou komen. Uit slag: mej. Klimp 7, mej. Bakker 4, blanco één. Tenslotte de eindstemming: mej. Eel man 8, mej. Klimp 4, zoodat gekozen wérd mej. G. Eelman. Dhr Henkes merkt op, dat hier een „rood luchtje" aan zat, waarop de voorz., volgen laat, dat zulks met de zaak nietsi heeft te maken. 10. Ingebruikgeving gedeelte luchtvaart terrein. Ingekomen zijn verzoeken van Shell en A.P.C. om een vulstation bij het vlieg veld te mogen oprichten. Onder nader te bepalen voorwaarden wordt Ijet verzoek ingewilligd. 11. Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het gebruikmaken van het lucht vaartterrein in Eierland. We schreven reeds over dit voorstel. Het wordt goedgekeurd. Officieele naam van het vliegveld is Texel. Zoo noodig wordt nog een hangar gebouwd. Dhr Parlevliet brengt B.enW. hulde voor wat ze bij de K.L.M. wisten te bereiken. 12. Idem op de heffing en invordering van een rioolgeld. Het aantal aansluitingen bedraagt 890; 315 perccelcn hebben tevens W.C.-aan sluiting en van deze zelfs eenige met meer dan een. De opbrengst wordt be groot op 575 maal f0.75, plus 315 maal f2.50 plus 20 maal f 1.75. Totaal f 1250.. Goedgekeurd. Fractie Gemeentebelang stemt tegen. Ze stemde destijds ook hier om tegen de begrooting. Ze gaf aan an dere exploitatie van het voor vliegveld bestemd terrein de voorkeur. Dan zou die belasting onnoodig zijn. 13. Aanvrage van A. L. Jonker om ver goeding ingevolge artikel 13 der La- ger-Onderwijswet 1920. Door de heer A. L. Jonker, Labora, Eierland, sinds Maart hier woonachtig, is verzocht, hem ingevolge art. 13 L.Oi Wet 1920 de kosten te vergoeden, ver bonden aan het bezoeken door zijn kind van de School met de Bijbel te Ooster end, op 8.5 K.M. afstand. De heer Jonker heeft drie kinderen, resp. 75 en 1 jaan en is financieel niet in staat genoemde kosten geheel of gedeeltelijk te betalen, waarom B.enW. voorstellen de aanvrage in te willigen en ingaande 30 Mei tot we deropzegging de autobuskosten, f60. p. jaar, te vergoeden. Dhr Parlevliet is tegen inwilliging. Hij vindt, dat dhr Jonker zelf wel betalen kan en dat hij anders een goedkooper huis moet zoeken of dichter bij Ooster end moet gaan wonen. Hij waardeert het zeer in de r.k., dat zij niet zulke aanvra gen doen. Dat zou veel geld kosten. 17 K.M. per dag fietsen vindt spr. niet erg. Dhr Leber dankt voor het pluimpje aan de r.k. en hoopt, dat het zoo blijft. Dhr Dogger wijst op de wet, die het eischt. De voorz. zegt de wet te eer biedigen, maar tevens het feit buitenge woon te waardeeren, dat de Texelaars van dat wetsartikel vrijwel geen gebruik ma ken. Waar zouden we anders blijven, vraagt spr. Namens B.enW. heeft Weth. Vlaming met dhr Jonker een onderhoud gehad. Weth. Vlaming vertelt hiervan: goedkooper wonen bleek ondoenlijk, zelf betalen idem. Dhr Parlevliet wil het kind laten fietsen, maar de voorz. acht dit niet te doen. Het voorstel wondt dan aangenomen; tegen stemmen de hee ren Parlevliet, Henkes, Dogger, De Lugt en Dros. 14. Verpachting standplaatsen op het zeestrand nabij De Koog. Hierover is Woensdag al geschreven. Dhr Parlevliet vindt 5 ct. voor een bad hokje nog te duur en verhuur van het strand voor twee jaar te kort. De raad ziet geen bezwaren. Goedkeuring volgt. 15. Pacht van een gedeelte zeestrand bij het Westerslag en verpachting van standplaatsen aldaar. Na overleg met het Rijk stellen B.enW. voor, een gedeelte strand bij het Wester slag, van paal 15 tot 250 M. ten N. vart deze paal onder nader omschreven voor waarden van het Rijk te huren voor 125 p. jaar met het recht van onderverhuur. B. en W. zouden de standplaatsen van twee consumptietenten aldaar willen ver pachten en de exploitanten om beurten willen verplichten, het pankier aan het einde van het slag zandvrij te houden. Dhr Dogger vraagt, welke verantwoor delijkheid voor de veiligheid de Ge meente hier op zich neemt. Voorz. antwoordt: Geen enkele. Wie onder toe zicht baden wil, ga naar De Koog. Dhr Parlevliet beveelt plaatsing van een fietsenstalling aan. Het voorstel van B.enW. wordt aangenomen. 16. Financieele regelingen. Goedgekeurd z.h.st. RONDVRAAG. Stempelen. Dhr. Parlevliet vraagt, of de werkloozen te De Cocksdorp ook' in de zomer niet kunnen stempelen, waar dat in de \^.nter gebeurt. Ze moeten nu naar Den Burg, elke week 200 K.M. fietsen. Voorz. antwoordt, dat zulks na 1 Mei niet meer mag. Regenverlet had dhr Parlevliet gaarne soepeler geregeld. De voorz. zal het onderzoeken. Of de straatweg op de Brink er dit seizoen nog komt, vraagt zelfde spr. Voorz. bevestigt. De gaten in enkele wegen van Staatsboschbeheer zijn vele (Ruysweg). Dhr Parlevliet vraagt op verbetering te willen aandringen en brengt tenslotte Burgemeester en Mr. D. Vis dank voor hun aardige attenties. De rioleeringskwestie te Oudeschild wordt door dhr Bruin nog eens bespro ken. Voorz. deelt mee, dat het wachten is op de beslissing van Directeur Rijks waterstaat. Eerst moet de dijk in het N. klaar. Oi de distributie van vet nu over de winkeliers gaat, vraagt dhr Bruin. Voorz bevestigt. Als de een het doet,' moet de ander ook wel. De winst is echter heef klein. De huisnummering aan de Ooster- enderweg is nog niet in orde, klaagt dhr, Van der Vis. Dat geeft moeilijkheden. Voorz. zegt verbetering toe. Hoe staat het met de Zuiderzee- steunwet? vraagt dhr Van der Vis. Voorz. antwoordt, dat het overleg tus schen Waterstaat en Visscherij nog niet afgeloopen is. Persoonlijk heeft Mr. Kamp de zaak met de Minister besproken. Misschien moeten we wachten op het nieuwe kabinet. Nog eens de rioolkwestie te Oude schild, nu besproken door de heer Dog ger wegens 'n klacht van mej. Krijnen Boon. Met enkele kub. M. zand is de boei z.i. voorloopig verholpen. Voorz. deelt mee, dat BenW het mogelijke deden, maar dat Rijk en Prov. maar niet willen be talen. Dhr Leber tenslotte vestigde de aan dacht van BenW op door de zilvermeeu wen aangerichte schade onder onze vo gels. Dit bleek reeds de aandacht van BenW te hebben. Met de heeren Drijver, Thijsse en Burdèt zal hierover gespro ken worden. Hierna volgt te kwart over vijf deze prettige in vlot tempo gehouden raads vergadering. NAAR ONS VLIEGVELD. Gistermiddag hebben de leden van de Raad met gem.-secr. Jonker en directeur van gemeente-werken Tiessen onder lei ding van Burgemeester Kamp een bezoek aan het Vliegveld gebracht. Daar werd eerst het keurig ingericht gebouwtje be keken, dat als wachtlokaal zal dienen niet alleen, maar dat ook aan een K.L.M.-kan toor en een voor de havenmeester plaats heeft ingeruimd. Aan de wachtkamer, waarin nog een buffet zal worden ge plaatst, grenst een' keuken. Het interi eur ziet er frisch uit; de kleuren zijn met- smaak gekozen, terwijl men, binnen zit tende, een mooi uitzicht op het vliegveld heeft. Een telefooncel is aanwezig, de sanitaire inrichting is welverzorgd, ter-' wijl naast het gebouwtje nog een garage in aanbouw is. Op het dak zal nog met witte letters van 3 M. groot het woord Texel wor den aangebracht. Het veld bleek in goede conditie te ver- keeren. De grasmat is in orde. In het midden is een z.g. landingscirkel aange bracht, 15 M. in doorsnee, terwijl bij het' stationsgebouwtje op een hooge paal een z.g. windzak, 3 M. lang en met 0.70 M., doorsnee de windrichting aangeeft. De officieele opening van het veld zaï plaats hebben Zaterdag 26 Juni, vermoe delijk in tegenwoordigheid van de Minis ter van Waterstaat. OUDERAVOND. Op de Dinsdag in het Glazen Paleis be legde ouderavond waren 50 ouders van de o.l. school bezoekende leerlingen aanwezig. Op verzoek van eenige ouders spfak de heer H. Kraai, hoofd der school, over het onderwerp Bijbelkennis op de openb. school en wel in verband met de actie, daarvoor gevoerd door de heer G. van Veen, adj.- dir. van het Nutsseminarium voor Paeda- gogiek te Amsterdam. De heer Kraai las voor uit het daarvoor door Herman Mid dendorp geschreven boekje, Bijbelkennis op de openbare school en belichtte de motie ven zoowel van voor- en tegenstanders. Na de pauze demonstreerde de heer J. Usi de Philipsfilmstrookprojector, een bui tengewoon prnctisch leermiddel, voor dit doel op verzoek door de Texelsche Crt. in bruikleen afgestaan. Besloten werd tot aan koop van een soortgelijke projector over te gaan en de kosten, ook die van lichtbeel den, uit het schoolfonds te bestrijden. ZAKENNIEUWS. Blijkens adv. in dit nr. opent mej. S. Eelman, gediplomeerd coupeuse, in het per ceel, vroeger bewoond door de fam. P. de Ruijter, een Dames-modezaak, speciaal voor garneering, handwerken, kousen, sjaals, handschoenen, enz. LAMMEREN Op de Leidsche markt was de wolvee handel gister niet vlot, naar men ons meedeelt. Prijzen van 10-12 gld. Enkele 14 gld. FEEST S.V. TEXEL. Een fleurig feest was het, dat gisteren ter gelegenheid van het 25-j. bestaan van S.V. Texel in Pen's zaal werd ge vierd: veel bloemen en andere geschen ken veel sprekers met woorden» van op rechte waardeering. Een bovenst-beste stemming. Bij notaris Mulder was de leiding in zeer goede handen. Een hartelijke huldiging viel de fam. Dapper ten deel. De heer Dapper mocht van de adsp. en oud-adsp, onder een toespraak van de heer Broekman een fraaie fauteuil, mevr. Dapper een keu rige bloemenmand in ontvangst nemen. De heer Jan Bruin Wz. bood de vereen, namens de supporters een nieuwe Cïub- vlag, de heer Reijnders namens de Hel- dersche Courant een zilveren medaille, namens voetbalvereeniging Helder een bloemenmand aan; de heer Draaier, be stuurslid Kon. Ned. Voetbalbond, een archiefkastje voor de secr.; de heer Del- vaux, voorz. N.H.V.B., een soortgelijk voor de penningm. De heer C.A. Kac- zor deelde mee, dat V.V. Oudeschild is opgeheven en hoopte, dat de oud-leden nu in Texel aangenaam zouden mogen samenwerken. De heer Dapper zeide hier niet aan de twijfelen, dankte allen voop de goede wenschen en bood vervolgens aan notaris Mulder, die de vereen, steeds met raad en daad steunt, namens deze een zeer mooie sigarenbeker aan. Een groot aantal bloemstukken en ge- lukweiischen getuigde verder van de sym pathie, welke men S.V. Texel toedraagt. Gewaardeerd bleek te worden de ver— tooning van een reeks (bijna 50) licht beelden, aangeboden, evenals het feestnr., door de Texelsche Crt., toegelicht door de heeren H.Ran en D.Dapper met een woordje tot slot van onszelf. Met het optreden van de conferencier zanger-humorist Daan Pool (Tommy Bou- man was door ziekte verhinderd) kwam het einde van het officieele gedeelte van deze „knalavond". Gezellig bal met mu ziek van Jan van den Brinks Band volgde, (zie ook volgend nr.) BINNENLAND Te Den Bosch kreeg de gemeente ontvanger Van Bergeyk wegens verduiste ring van f1700 acht mnd. Rotterdam's electr. centrale gaat jaarlijks 75 millioen K.W.U. aan Den Haag leveren. Te Rotterdam werd tegen de 68-j. oud-directeur der N.V. Patria Verzek. Mij., wegens vervalsching der balans en winst- en verliesrek. er werden ver liezen van f70.000 en f 150.00 geheim gehouden anderhalf jaar geëischt. Te Rotterdam zijn twee 16-j. jon gens aangehouden, die met fSOO aan de haal gingen, welke zij op de giro moes ten storten. Te Staphorst viel een 5-j. meisje in een tobbe kokend water. De kleine werd er direct uitgehaald, doch overleed spoe dig. Te Delft kwam op de veemarkt een auto aan met lammeren uit Friesland. We gens onvoldoende luchttoevoer waren er 21 gestikt. Er is procesverbaal opge maakt.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 10