Voor de Feestdagen. School met de Bijbel-Oosterend. Herdenking 50-jarig bestaan. ADVERTENTIËN 18 Mei hopen m Motorrijwielen Geen beter adres Voor de Pinkster. SPAART UW GELD. pijpen voor pompen. Fijn Krentenbrood, Koffie- en Gemberbroodjes, fijne opgemaakte Koekjes, C. MOOJEN, Tel. 32. Putter Petroleumstellen Rijwielbanden, Onderdeelen, MACR0NEN HORLOGES. In vorig nummer hebben we met een enkel woord melding gemaakt van de her denking van het 50-jarig bestaan van de School met de Bijbel alhier, een sobere herdenking, welke Dinsdagavond plaats had in de Oeref. Kerk. Hoe gaarne had men aan deze avond een feestelijk cachet verleend en het jubileum ook met de jeugd eens feestelijk gevierd. Een droevig sterfgeval, het overlijden van Meester Bakker, was oorzaak, dat hiervan werd afgezien. Het was, schreven we reeds, een goed bezochte herdenkingsavond, door de heen Joh. A. Eelman als voorz. van 'het School bestuur geleid. We zullen riiet in herhaling treden en aanvangen meï het OPENINüSWOÜRD VAN DE VOORZITTER. Na zich in het biezonder tot de verte genwoordigers van de Kerken, van de burgerlijke gemeente en van de School voor Chr. V.O. te Den Burg en tot de leden en oud-leden van het personeel te hebben gericht, herdacht spreker de heeren Jansma, Schooneveld en W.Bakker en mej. Bakker, de school en de Vereen,, door de dood ontvallen. De aanwezigen, hoorden deze woorden staande aan. In het biezonder stond spr. stil bij het zoo. plotseling heengaan van Meester Bakker, die 34 jaar de school met liefde en trouw naar zijn beste krachten diende. De Heer schonk hem biezondere gaven van hoofd en hart. Hoe treffend kon hij vertellen van de Bijbelsche geschiedenis. Mogen zijn nabestaanden de troost en de sterkte des Heeren in deze droeve dagen ondervinden, aldus spreker. Vervolgens las spr. Deut., 8e hoofd stuk, om daarna in korte trekken je ge-, wagen van de ontwikkelingsgang der schlool: Het begin was klein en de zor- gen waren vele, doch de Heere hielp door al de moeilijkheden heen. Door de gelijkstelling van biezonder en openbaar onderwijs werden de finaiic." zorgen de- laatste jaren zeer verlicht. Smaad en spot, vroeger wel eens ons deel, hebben we niet meer te verduren. We hebben 'n school,'n woning voor het hoofd, enz., die er we zen mag. We zouden zeggen, dat we in Kanaan zijn. Maar alle lof komt toe aan de Heere alleen. Sterke beenen zijn het, die de weelde kunnen dragen. Waakt en bidt. Niet verslappen. Hebt liefde voor de leerkrachten der school, bidt voor hen. Bekwame öod hen voor Tiun taak. DE SECRETARIS GEEFT EEN STUK HISTORIE. Uitvoerig en welverzorgd was het ver slag, dat de heer C. Timmer uitbracht, We zouden er een krant mee kunnen vul len, doch moeten ons tot de hoofdzaken bepalen. 11 Maart 1883 kwamen 23 personen in vergadering bijeen, met het doel te ko men tot oprichting van een vereeniging tot Stichting van een School met de Bijbel te Oosterend. Ter opening werd gezongen Ps. 78: 2 en 3. Een reglement werd vastgesteld; een bestuur gekozen en wel de heeren P. Bakker, voorz., P. Plaatsman, secr., G. Vlaming, penn., W.A., Eelman, A. Bremer, C. Saris, 'C. Kooger, Jb. Daalder, S. Dros. Tot eere-voorz. werd benoemd Ds. Klaasen. 16 Juni 1S83 werd de vereen, als rechtspersoon erkend, waarop 4 Juli 1884 tot bouw eener schooi werd besloten. Helaas moest dit besluit door fi nanc. bezwaren 16 Aug. '84 weer worden ingetrokken. 14 Juni 18S5 werd opnieuw tot schoolbouw besloten en daar op volgde 1 April '1887 opening der school met 47 leerlingen en met de heer R. Jansma, van Bunschoten, als hoofd. Een tijdperk van veel moeite en zorg was achter de rug. Het was hier een Rehoboth, de Heere had ruimte gemaakt. 22 April '89 werd een fonds gesticht voor bekostiging van een tweede leerkracht; als eerste werd als zoodanig benoemd de heer C. Schuil. Als hoofden waren resp. werkzaam de heeren R. Jansma, A. Schooneveld, J. Pool, G. Lievaart en thans de heer H.P. Bolt; als onderwijzers: C. Schuil, K.Vink, W. v.d. Heide, W. Raman, W. Bakker, Van Hemessen en J. ten Hoope; als on derwijzeressen mej. Leene, mej. Kikkert, mej. Kersten, mej. van de Koppel, mej. Van Amstel en thans mej. Roepman en mej. Tr. Vlaming; als kweekelingenA. Bremer Dz., C. Timmer Mz. en A. Tim mer Jnz. Het aantal leerlingen bleef toenemen: April 1897 al 75. In 1898i werd danook een tweede lokaal bijge bouwd In 1911 werd de bouw van een nieuwe school besproken. Maar tot vaste plannen kwam het echter niet. Dat duur de wel tot 1924, toen de Inspecteur drin gend op verbetering aandrong. 30 Mei 1925 werden bij B.enW. gelden vooreen nieuwe school aangevraagd. Het verzoek werd ingewilligd en 26 Oct. 1927 had de officieele opening plaats. De oude school werd Gebouw voor Chr. Belangen. 26 Oct. 1931 werd het 3e lokaal, dat nog bijgebouwd moest worden, in gebruik ge nomen. Tusschen de inwilliging van de aanvrage en de ingebruikneming van het lokaal verliepen twee jaar als gevolg van het kerkelijk conflict van 1926, dat niet tot het kerkelijk terrein beperkt bleet., 19 Jan. 1912 werd het 25-jarig bestaan der school feestelijk gevierd. Wat het personeel betreft, kan nog ver meld worden, dat mej. J. Bakker 1 April 1915 25 jaar aan de school verbonden, was, eerst voq,r de verzorging der loka len, later voor het handsverkonderwijs. 4 Juli 1929 werd haar op verzoek ontslag verleend op de meest eervolle wijze. Trouw en met toewijding diende zij de schooi wei 40 jaar. Blijde en droeve dagen wisselen in het leven elkaar af, Meester Bakker heeft deze dag, de herdenking van het 50-jarig bestaan, niet meer mogen beleven. De school was hem hef. 34 jaar vertelde hij de kinderen op de hem eigen eenvoudige en kinderlijke wijze van de Heere Jezus.- Geve de Heere, dat zijn leerlingen, ouder geworden, van de hun onderwezen "begin selen niet afwijken. Moge de Heere, besluit de secrv die ons reeds zoo rijkelijk heeft gezegend in het bezit en het behoud onzer school, ons nog in lengte van dagen dit voorrecht doen genieten. Het begin was moeilijk. Het heeft de genoemde mannen toen veel strijd en gebed gekost. Doch God heeft hun gebed verhoord en wij mogen van dat moeizaam streven de vruchten pluk ken. Dat de dankbaarheid daarvoor dan heden niet ontbreke. De voorz. dankt de secr.Het is zoo goed als wij steeds van hem gewend zijn, zegt hij. DE HEER W. SLORT SPREEKT. De heer Slort vertelt van zijn eerste, bezoek, 14 jaar geleden, aan Oosterend, waar mej. Kersten (thans zijn echtgenoote) onderwijzeres aan de School met de Bijbel was. Spr feliciteert het Schoolbestuur met l'iit gouden jubileum. Ik voel mij, hoofd van een plm. 14 jaar bestaande school, als een jongetje tegenover een oude baas, van 50. Aaln beide scholen, is echter de heerlijke taak opgelegd Gods Koninkrijk uit te breiden. Moge hetu, besloot spr., gegeven zijn, nog veel kin derharten tot Jezus te brengen. DS. E. C. B. KOK VOERT HET WOORD. Ds. E. C. B./Kok, Geref. Pred. H.V., geeft zijn blijdschap te kennen over het feit, dat hem voor deze samenkomst een uitnoodiging bereikte en zeide God dank baar te zijn voor het Chr. Onderwijs. Ge denken, aldus Ds., is een moeilijk werk. Gedenken is schuldbelijden. Het licht valt daarbij op het werk van menschen. Dan zien we onszelt als zondaren. Laat ons niet verdeeld zijn. Voor het kruis- van God staande valt alle onderscheid weg; dan heeft God alleen gelijk. Het belangrijkste is: Hioe ziet God ons, hoe ziet Hij de School? Groote droefheid is er bij ons, wijl wij nog geen leden van de Schoolvereen. kunnen zijn. Maar blij ben ik, wijl ik hier genoodigd ben. Ik heb er iets in gevoeld van toenadering en daar voor heb ik God gedankt. Mijn hartelijke gelukwensch is geen vrome wensch maar een oprecht gemeende. Zij deze dag het begin van weer naast elkaar staan, een weer één zijn, ook op schoolgebied. Wij allen immers willen dienen: Jezus en Die gekruisigd. Mogen wij allen elkaar vinden. God zegene u. HET WOORD VAN CAND. WOUDA. Candidaat Wouda zegt er niet aan te twijfelen, of hij spreekt namens de Ker- keraad der Geref. Kerk (hoewel door deze niet afgevaardigd), wanneer hij zijn hartelijke gelukwensch overbrengt. Verder haalt spr ook hoofdstuk 8 van Deut. aan, waarin sprake is van Gods geboden, door welke te volgen wij Gods zegen deelachtig kunnen worden. De voorz. dankt de heeren Slort, Ds. Kok en Cand. Wouda voor hun goede wenschen en voegt er aan toe, dat dé School geen kerkelijke is. De drie predi kanten werden uitgenoodigd, omdat kin deren van hun leden de school bezoe ken. Moge in de toekomst, eindigt de heer Eelman, op al onze dorpen een Chr. School staan. MEESTER VINK. Eigenlijk oud-meester, want de heer Vink is geen onderwijzer meer. Hij ging in de journalistiek en is nu chef-redac teur van de Chr. Rotterdammer. Maar als Meester Vink is hij hier het best be kend. Spr. begint met een woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis van Meester Bakker en geeft dan een breedvoerig overzicht van de strijd, wélke de Chr. School te voeren had, alvorens zij de eervolle plaats kon bekleeden, welke ze nu inneemt. Spr. gewaagt van de strijd om de Bijbel, die ten slotte geheel van de school verdwijnen moest; van de zware financ. druk, waaronder eerst de Chr. scholen gebukt gingen, van de lang ver beide financ. gelijkstelling; van de poli tiek, die de school meer en meer tracht te overheerschen; van Duitschland, waar geen vrijheid van onderwijs meer bestaat. Het werkt aanstekelijk. Zelfs in Liberale kringen in ons land wil men 'die kant Uit Het gevaar dreigt, dat de Gemeente van Christus door ongeloof afgebroken wordt. Daar moeten wij voor waken. EEN OUD-LEERLING. Als oud-leerling van Meester Jansma haalt de heer Joh. A. Eelman eenige herinneringen op; spreekwoorden vant meester Jansma en zijn liefde tot het zendingswerk. MEESTER POOL. Dan spreekt het vroegere schoolhoofd, de heer J. Pool, thans rustend onderwij zer. Hij zegt met blijdschap aan de uit noodiging gevolg te hebben gegeven, daar hij aan de school zoo aangenaam heeft mogen werken. Hij gewaagt van de strijd, welke aan de stichting van de school voorafging en van de' met Gods hulp bevochten zegepraal. Hartelijk feliciteert hij de Vereen, met haar jubileum. Gaar ne had hij zich afzonderlijk tot Meester Bakker willen richten, die de Heere wei nige dagen terug wegnam. Hoe prettig ging hij met zijn leerlingen om, hoe aan genaam was zijn leertoon, hoe degelijk en uitstekend zijn onderwijs. Houdt hem, beveelt spr. aan, in eere. Ook de heeren- Jansma en Schooneveld en mej. Bakker, die heengingen. Geeft aan hun portretten een plaats in uw Bestuurskamer. Ten slotte richtte spr. zich tot de oud-leerlin gen met de wensch, dat zij, ouder ge1 worden, wel zouden bedenken, dat van alle goederen de geestelijke de hoogste zijn en dat de Eeuwigheid ver uitgaat bo ven de zeer korte spanne tijds, gedu rende welke wij op aarde leven. MEJ. LEENE. Mej. Leene krijgt dan het woord. Zij was twee jaar aande school werkzaam en nam daarvan zoo prettige indrukken mee, dat ze gaarne overkwam om het 50-j. bestaan mee te herdenken. Ze vertelt van aardige voorvallen uit de tijd, dat zij hier werkte; van de Oosterender jeugd, leergierig en aanhankelijk en be paalde zich tenslotte bij een groot ge vaar, dat alle jeugd in deze tijd bedreigt: het gevaar, af te glijden naar een af grond door gebrek aan zelftucht; doordat de mensch een liefhebber werd van zich zelf en niet voldoende weet van zelfver loochenende liefde. MEVR. DE VR1ES-KIKKERT. Mevr. De VriesKikkert, thans niet meer bij het onderwijs werkzaam en nu woonachtig te Wassenaar, verliet 16 jaar geleden de School met de Bijbel hier, waar ze werkzaam was. Ze vertelt van haar werk, ook van de jaren, dat ze de. Normaalschool hier bezocht en les kreeg van meester Pool. Veel ook leerde zij van meester Bakker, die haar vaak bij stond; die zoo geduldig was en zoo mooi kon vertellen; die een oprecht Christen en een geboren paedagoog was. Vier jaar werkte ik met hem samen aan de school, besloot spr., die mij tot een zegen was. Wat een rust voor de ouders, te weten, dat hun kinderen een School met de Bijt bel bezoeken, met de Bijbel, die noodiger is dan brood. OUD-LEERLING J. VLAMING. Men klaagt wel over de jeugd van thans, maar dat ze vroeger „ook niet best" wasdaarvan doet de heer J. Vlaming (Oostwijk) als oud-leerling een boekje open. Of de school nog 50 jaar zal bestaan Spr. wijst op Rusland en Duitschland en op het streven van Libe ralen zelfs in ons land en eindigde met) de wensch, dat allen sterk zouden staan in 's Heeren Kracht. Nadat de voorz degenen, die het woord hebben gevoerd, heeft bedankt en dank heeft gebracht voor de betoonde belang stelling, voert als laatste spreker de heer Bolt het woord. SLOTWOORD VAN H. P. BOLT. De heer Bolt begint met te vertellen, van de veranderingen en verbeteringen aan de -schoo/l ib de loop van de 50 jaar, van het toenemend aantal leerlingen, van het personeel. Ook deze spr. wijdt woor den van waardeering aan de nagedachtenis van meester Bakker, die, hoewel lichame lijk niet sterk, met liefde en toewijding 34 jaar zijn taak vervulde en zich daarbij- onderscheidde door zijn vriendelijk en zacht karakter. Nu werd hij afgelost, maar lang zal hij voortleven in onze gedachten. Doch wat mag zijn veranderd, aldus spr., de school is nog dezelfde. Blijve heel ons leven gericht op het eene noodige. De Bijbel is een lamp voor onze voet, een licht ojp> ons pad. God geve de onder wijzers wijsheid en kracht, opdat zij on derwijzen zooals Hij dat wil en de kin deren komen tot hun Heiland en Heer. Hierna verzoekt spr. samen de Avond zang te zingen om daarna te sluiten met dankgebed. Vermelden we nog, dat ter afwisseling van de toespraken gezongen werd hiertoe liet het Bestuur een keurig boekje drukken met een 12-tal liederen. bb O GOËNGA en J. GOËNGA-Velllnga hun 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Fam. PLOEG. W. EELMAN en N. EELMAN-Lap betuigen hiermede ook namens wederzijd- sche familie hun hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling vcor en bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg, Mei 1937. Langs deze weg betuigen wij onze innige en oprechte dank voor bijstand en meeleven in de laatste levensjaren van onze geliefde moeder, wijlen Wed. S. BOON -Kiljan ondervonder. Zuster Meijer voor haar hulp tijdens de ziekte en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer, de overledene bewezen. Namens de familie BOON. Den Hoorn, 11 Mei 1937. TE KOOP in prima staat zijnde Gillet 500 cM' Ariel 350 D.K.W 250 Simples 98 C. DROS, Eierland. voor solied dames-, heeren- en kinder schoenwerk dan in de van onds bekende schoenwinkel van JOH. KIKKERT. Bestaat reeds 51 jaar Dameskousen, in alle kleuren, v.af 39 c Heeren sokken 35 Heeren zelfbinders 35 "n Jongens sportkousen 62 Meisjes 35 Skisokjes in wit en gekleurd 20 Beleefd aanbevelend. Wed. G. J. VINKEN In plaats van welput slaan wij Steeds ruim voldoende water. Vraagt prijs en prospectus. J. KILJAN, den Burg. Diverse soorten GEBAK. Luxe Brood- en Banketbakkerij 1 2 3 en 4 vlam Prijs 1,65 2,35 3,50 4,70 Lekbladen voor 1- en 2-vlam 30 ct. 3-vlam 45 en 4-vlam 60 ct. Voorradig in groen, bruin, grijs, zeegroen rood en blauw. BAKKER'S I|zerhandel. Groote voorraad. Prijzen zeer billijk. F. ZEGEL, Parkstraat 3 cent per stuk. Bakkerij DE HOOP. Heeren zakhorloges Heeren polshorloges Dames polshorloges Grootste soiteering Nieuwste modellen l age prijzen Vakkundige behandeling Beleefd aanbevelend R. BAKKER, gedipl. horlogem., opticien. 353535 W 35 S3 3535(XI il □nmmnnmmmiAiixim EDEncnmcnracncECECE girarnrTKTttnrnfTïfTijTi BB BB FB DANKBETUIGING.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2