^ÏÏogel- cTilm-avoiió. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT AKKERTJES Texelsche Berichten 'n "Akkertje" beschermt U REIST PER WACO Zaterdag 15 Mei 1937 WETTELIJKE TIJD. Burgemeester en Wethouders van Texei brengen ter openbare kennis, dat de ZO MERTIJD dit jaar zal aanvangen op Za terdag 22 MEI a.s. te twee uur in den voormiddag, dus in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. In verband hiermede zullen de toren klokken des voormiddags een uur worden vooruitgezet. Texel, 14 Mei 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. Gaarne wil ik de aandacht van de Texelsche bevolking vestigen op den Vo gel-film-avond, die door de Texelsche Courant op Donderdag 20 Mei wordt georganiseerd Met groote erkentelijkheid tevens mag worden vermeld, dat het ini tiatief tot een dergelijke bijeenkomst is: uitgegaan van de op Texel bekende hee- ren A. Burdet en Dr. Jac. P. Thijsse. die belangeloos hun medewerking ver- leenen. Laatstgenoemde, die immers op Texel zijn loopbaan begon, zal de noo- dige toelichting verschaffen, op de van hem bekende enthousiaste, welsprekende wijze. De heer Burdet brengt jaarlijks ook geruimen tijd op ons eiland door met fotografeeren en filmen van vogels. Verleden jaar nog schonk hij een aantal van zijn prachtige foto's aan onsTexelsch Museum. Het is wel bekend, dat Dr. Thijsse Texel eigenlijk voor de Nederlanders-niet- Texelaars heeft „ontdekt", zooals hij dat in een zijner publicaties noemt; hij was, het, die Texel de groote bekendheid aan den overkant heeft verschaft en daardoor, ook aan zich heeft verplicht de vele dui zenden, die op Texel des zomers een stuk van hun gezondheid en wat onbezorgd geluk komen terug winnen. Doch ook de Texelaars zijn Dr. Thijsse dank verschul digd; een woord van aanbeveling van deze autoriteit op het gebied van natuurschoon plant- en vogelkunde „doet" het 'm bij; duizenden in den lande. Ik vertrouw, dat een volle zaal op 20 Mei aan de beide genoemde heeren zal toonen, hoezeer hun komst en moeite wor den gewaardeerd om ons 'iets te laten zien van de schoortheid van het vogelleven op ons eiland, zooals slechts de geduldige waarnemer die aanschouwt en waarvoor de gewone mensch vaak den tijd en het speciale orgaan schijnt te missen. Dc Texelsche Courant breng ik dank, dat zij dezen avond heeft willen mogelijk maken door de organisatie op zich te nemen. Moge de Texelsche vogel-film-avond in alle opzichten slagen. Mr. A. F. KAMP, Burgemeester van Texel. •Illlll RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand April 1937 Ingelegd f 7757.86 Terugbetaald 14837,27 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 7079,41 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 COOP. BOERENLEENBANK. Te ruim half negen opent de voorz., de heer C. S. Zijm, de vergadering. Hij spreekt zijn spijt uit over het teit, dat slechts 19 van de 798 leden aanwezig zijn« De heer J. Roeper Nz., lid van de Raad van Toezicht, is door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Voorz. hoopt hem bij de volgende vergadering weer welkom te mogen heeten. De notulen worden onder dankzegging aan de secr. zonder eenige aanmerking' goedgekeurd. Aan het jaarverslag van de heer C. Graaf, kassier, als steeds in de puntjes verzorgd, ontleenen we het volgende; Er vertoonen zich teekenen van ople ving, lichtpuntjes, maar de crisis is nogi niet voorbij. Verre van dat. Land- en tuinbouw en veehouderij stonden nog on der zware druk, ondanks verstrekkende regeeringsmaatregelen en steun. Ookj de Boerenleenbanken hebben zorgen ge kend, doch het stemt tot voldoening, dat ze er ook in 1936 in geslaagd zijn de vei- ligheid van haar toevertrouwde gelden hoog te houden. Eind vorig jaar werden als gevolg van de depreciatie van de gulden op 26 Sept. de geldmiddelen ruimer. Er kwam over het geheel meer geldruïmte. Bekend is, dat zulks een zeer belang rijke daling op de geld- en fondsen- markt tot gevolg had. De eerste dagen na de depreciatie was het publiek wel even' wat zenuwachtig, maar Minister Colijn's radio-rede maande tot rust en bracht eenige ontspanning. Toen bij het op vragen van het geld bleek, dat men het volledig terugkreeg voor elke gld. 100 ct. en men voor het geld ongeveer het* zelfde koopen kon als voor de depreciatie, was de onrust sjjoedig verdwenen. In de eerste dagen werd wel eenig geld bij de Boerenleenbanken opgevraagd, om de noodige inkoopen te doen of om te hanv steren, maar de opvragingen bleven ver beneden de verwachtingen, welke voorai door de tegenstanders van devaluatie wa ren gewekt. In de week van 23 Sept.3 Oct. werd door de Banken aan de Centr. Bank niet meer onttrokken dan gedeponeerd. 'Van orrrust was geen sprake, wat ook uit het verloop der gelden bij andere banken blijkt Het venrouwen is niet geschokt. Integendeel: er is bij wijze van spreken meer vertrouwen dan ons lief is, want er vloeit meer geld toe dan loonend wordt uitgezet. Door omzettingen van vreemde valuta's in guldens, stijgen de saldi in guldens. Er ontstaat een groote verruiming van de geldmarkt. Maar dit geeft moeilijk heden, want bij veel aanbod is de prijs laag en we zien danook, dat het „korte" geld bijna niets meer waard is. Het z.g. daggeld, dagelijks opzegbaar, doet ongeveer een 'kwart pet. en is zelfs niet altijd te plaatsen. Dit heeft geen betrekking op onze Boerenleenbanken. Door onze Banken wordt aan de spaar ders altijd een billijke rente vergóed en bij hef verleenen van voorschotten en ci'edieten wordt de rente ook niet te hoog1 opgevoerd. Het gaat niet om de groote winsten, al dient er door onze Banken een behoorlijke winst te worden gemaakt om een reservefonds te vormen. Het afgeloopen jaar was voor onze Bank niet ongunstig. We kunnen gerust zeggen: het was bevredigend. Over 1936 is bij onze Bank een WINST gemaakt van f7733,06, wat, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, gunstig is te noe men. HET LEDENTAL bedroeg 1 Jan.S06, bijgekomen zes, afgeschreven: door over lijden 13, wegens liquidatie van een ver- eeniging één. Aantal leden 31 Dec. 798. De rente, vergoed voor vaste spaargel den (4 pet.) en voor dagelijksch opzeg bare gelden (2.75 pet.) beliep f67794.33. Hiervan werd f65998.89 op 31 Dec. bij geschreven en f 1794.44 uitbetaald. De kassier eindigt zijn verslag met de beste wenschen voor de Bank en haar leden en met dank te brengen aan Be stuur, Raad van Toezicht, en vele leden voor de goede en prettige samenwerking en het genoten vertrouwen. De REKENING en BALANS worden, na een verzoek van de heer P. Dros Bz. om inlichtingen, goedgekeurd met dank aan de boekhouder. De rekening vermeldt aan ontvangsten: Spaargelden f372900.06; Termijndeposi to's f 177596.52; Terugbetaalde voor schotten f 185200.50; Van rekeninghou ders f715325.57; Op de reserve ge brachte winst f 6122.68. Totaal i Uitgaven o.a.: Terugbetaalde spaargelden f408797.32; Termijndeposito's f 143921.96; Voor schotten f169275. Aan rekeninghouders f 670853.32. Uitgegeven rente voor spaar gelden f 15780.57; Salarissen f3300. Afschrijvingen f2832.32; Op de reserve gebrachte winst f6122.68; Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar f6690.01. Totaal f2133026.62. De balans sluit met f2137846.29 en geeft een saldo winst aan van 'f7733.06. De uitstaande voorschotten beloopen f1318771.De vaste goederen verte- fenwoordigen een balanswaarde van 1500.—. Res. fonds f 156500.29. BESTUUR. De aftr. heeren J. Keijser Az., als lid van het bestuur, en M. Kuip, als lid van de Raad van Toezicht, worden' ieder met 18 stemmen en 1 stem blanco herkozen. Beide heeren nemen hun benoe ming weer in dank aan. LEENING VAN f50.000.Hierna doet de voorz. mededeeling van een bereids in gewilligd verzoek tot het verstrekken van een kasgeldleening ad f50.000 aan de Dertig Polders. Volgens de statuten be hoeft een dergelijke leening de goedkeu ring van de Alg. Vergadering. De ver gadering gaat met deze leening accoord. Hierna worden wegens vertrek naar buiten Texel een 4-tal leden als lid af gevoerd. Voorts doet de voorz. mededee ling van de in de Tex. Crt. reeds aange kondigde gewijzigde rentevoet per 1 Ja nuari j.l. Daar de rondvraag niets oplevert, kan reeds om 9.40 uur de voorz. met dankt aan de aanwezigen voor de betoonde be langstelling de vergadering sluiten. Als 't gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en slaat morgen gezond en prettig opl AKKER.CACHETS KERK EN VREDE. Slechts een gering aantal personen was Woensdagavond in de Doopsgezinde kerk alhier bijeengekomen om te luisteren naar hetgeen Ds. A. J. Wartena, van Zevenaar, in zijn rede „Tegen de stroom op" voor Kerk en Vrede getuigen wilde. Ds. Papineau Salm, van De Cocksdorp, opent met te laten zingen Ps. 25:2, leest vervolgens 'Matth. 5:3848 en gaat dan voor in gebed. Spr. heet de aanwezigen namens afd. Texel van Kerk en Vredei hartelijk welkom, in 't biezonder Ds. Wartena. Ds. zegt niet verwonderd te zijn over de matige opkomst, want er zijn volgens hem veel factoren, die het sa menkomen verhinderen, doch Ds. wijst er op, dat 't juist nu dringend noodig is, dat Kerk en Vrede zijn stem laat hooren. Niet in de eerste plaats om concrete po litieke punten, maar omdat de stem der Kerk zoo zelden wordt vernomen. Kerk en Vrede wil getuigen van de macht van het Koninkrijk Gods, van de liefde, maar niet van het geweld. Onze getuigenis lijkt vooral thans zoo onwerkelijk, en daar om staat de groote massa niet achter ons. Maar we mogen niet ophouden, want het was ook een kleine groep, die de vrij heidsoorlog streed en godsdienstvrijheid bevocht. Zij overwon, doordat zij wist wat zij wilde. Kerk en Vrede zal mogelijk klein blijven, maar zijn stem moet wijd en zijd blijven klinken. Ds. Wartena krijgt vervolgens het woord. Spr. wijst er eerst op, dat na het einde van de wereldoorlog de menschen vol afschuw tegen de oorlogsgruwelen gqtuigden. Er werd overal een groote Nooit-meer-oorlog-actie op touw gezet. Tenslotte kwam er een Volkenbond. Bijna alle landen traden toe, ook Duitschland. Men dacht: Nu zijn we een stap nader weg met de oorlog, die ten hemel schreiende gruwel. Er werd een volkspe titionnement naar Genève gezonden, om Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die past; ook past bij uw beurs; BOEKHANDEL PARKSTRAAT. ontwapening te verzoeken. Dit alles klinkt nu bijna als een fabel, 't ls thans allesi bewapening wat de klok slaat. De wereld is vol oorlogsgerucht en oorlogsdreiging. Alle landen zijn tot de tanden gewapend. Het eene volk koestert nog grooter wan trouwen dan het andere. Frankrijk riep, we willen de oorlog niet maar we móé ten. Duitschland biedt 'n elk vrede aan. Rusland noemt het een schandaal, dat 't van oorlogszuchtigheid verdacht wordt. Overal zegt men: Wij willen vrede.. Maar Mussolini zegt: Die vrede zal mijn vrede zijn. Ik zal de vrede opleggen, des noods met gepantserde vuist. Alles is veranderd, ook de oorlog, 't ls geen strijd meer van geschoolde legers, maar een oorlog van legers, gevolgd door ge ordende burgers. De oorlog wordt ge voerd over het geheele land. Denk aan de Spaansche strijd, waarbij steden met weerlooze burgers volkomen uitgemoord worden, hoe wreeder, hoe beter. (Guer nica). Het volkenrecht is vernietigd. De oorlog richt zich nu naar mogelijkheden om de vijand geheel en al te vernietigen. De wereld ziet er zoo geheel anders uit dan in 1924, toen K. en V. minder te verduren kreeg. De regeeringen weten, hoe aan 't bewind te blijven. Zij stellen zich op de geest van het volk in. Zij zeggen: Wie moeten alles doen om ons volk te bescher men. Zóó is de stroom. Eu we zijn fan tasten, als we deze dingen niet goed on der de oogen zien. Vreemd lijken de woorden van Jezus Christus, die zei: Gij zult hooren van oorlogen, en ge ruchten van oorlogen. Maar dit moet alles geschieden en nog is "het einde en niet. Hoe kan Hij dat gezegd hebben? Hij was gekomen tot een van God afge vallen wereld, die gegrepen wordt door de zonde. Dit is niet te vergulden, ditopen- baart zich, de zonde moet tot het uiterste1 doorgaan, opdat blijkt, hoe groot dat verderf is. Zijn woorden zijn zoo onbe grijpelijk, dat we geneigd zijn om te zeggen: Ga weg van ons; Zijn woorden gaan tegen ons in. Onze zelfzucht is zoo krachtig, dat het ons zeer moeilijk lijkt, om ons van onszelf los te maken en het met God te wagen. Daarom zien de re geeringen geen kans om het met God al leen te probeeren. Cromwell, de groote figuur uit de F.ngelsche .geschiedenis sprak: Handel met God, maar houd' het kruid droog. Vrome Colijn, zoudt ge zeggen, is een eerste christen, maar m*t| wapens. Bedenkt echter, dat 99 pet. der bevolking bewapening wenscht. Men wil de oude traditie gehandhaafd zien en ver dedigen, desnoods tot de laatste man. Dat is verklaarbaar, want velen slaan de Bijbel open en beroepen er zich op, dat' ook in de Bijbel vele oorlogen in een gunstig licht gesteld worden. Ook de Ned. Herv. Kerk, die in de meeste plaat sen haar poorten voor onze samenkomst! sluit, houdt de traditie van het volk hoog. Krachtig is de stroom, waar wij tegenin moeten. Er is veel verleiding en laster. Men schreeuwt nu van bewapenen, om gereed te zijn iedere aanval te keeren. Leden van K. en V., hebt ge u goed re kenschap gegeven van wat ge getuigt? Mogen, kunnen, willen we zeggen: Oorlog is zonde? Ja, want dit zal gehandhaafd blijven- Ik heb God meer te gehoorzamen dan de menschen. Eerst moeten we ons rekenschap geven van hetgeen Dod van, ons vraagt. Onze Kerk schijnt evenwel op 't standpunt te staan, dat ze zich aan de re geering moet onderwerpen. In Duitschland is het zelfs zoover, dat men voor land verrader wordt uitgemaakt, wanneer men een overtuiging uitspreekt, welke niet naar de zin der regeering is. We) moeten onze Heiland blijven volgen. An ders dwalen we af en worden we gegre pen door nationale instincten. Wij neb ben een groote plicht, de plicht om ta handelen naar Zijn woord, naar Zijn wil en niet naar die der menschen. Eerst dan zal het ons gelukken, onze vijanden lief te hebben en wel te doen degenenf die ons haten. Ds. Wartena verzocht vervolgens te zin gen: „De tijd is daar, de .zoon van God strijdt om de koningskroon". Van de ge legenheid tot het stellen van vragen werd: door een tweetal personen gebruik ge maakt. Nadat spr. deze had beantwoord, nam Ds. Papineau Salm nog even het woord. Ds. bracht Ds. Wartena dank voor zijn rustige, leerrijke toespraak en wekte op, lid te worden van Kerk en Vrede. Spr. ging hierna voor in (gebed, waarna nog samen gezongen werd van Gez. 50 het laatste vers. W. AUTOBUSDIENSTEN naar Hoorn, Edam, Amsterdam en geheel West- Friesland. Inl. WACO, Kanaalw. 137 den Helder Tel. 773 en V.V.V. Mooi Texel. ||||||iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iniiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiii|||||| lllll GEMEENTE TEXEL |||ll i|jjj|:iiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii||jj|| m Illlll# VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum Op: Onder Op: Onder: 7. 16 Mei 10,25 0,22 4.03 19,50 M 17 11,39 0,45 4,02 19.51 D. 18 12,52 1,04 4, 19,53 W 19 14,02 1.22 3,59 19 54 D 20 15.11 1,40 3,57 19,56 V. 21 16 19 1.57 3,56 19,57 7. 22 „z.t 18.26 3,18 4,55 20 58 Maandag 17 Mei Eerste kwartier. JAARVERSLAG. f2133026.62. AKKER Hederlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product Griep, rheumalische pijnen, Zenuwpijnen, Hooldpi|n, enz. Pér 12 si. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker üumont

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5