25 jaar S. *27. <Jexel KING PEPERMUNT EEN GEVAAR VOOR ONZE VOGELWERELD GEEN GEVAAR Aan het edele na tuurproduct ontleent King de weergaloos verkwikkende eigen schappen. De heer- lijke smaak en geur zijn het bewijs van de originele samen stelling. De natuur is niet te verbeteren. Een natuurlijke verkwikking/ BILJART-DEMONSTR ATI E. Groot was de belangstelling voor het optreden van de heer Martin Francois Soliën, „de grootste biljartkunstenaar van ons land", op Woensdagavond j.l. 111 de Oranejboom. Hij bond de strijd aan tegen twee Texelaars. Tegen de heer M. Bakker, De Waal bracht hij het tot 600 caramboles, de heer B. behaalde er 90. Ook bij het driebandenspel bleef hij overwinnaar op het groene laken. Hij be haalde 25 car., zijn tegenpartij 15. Na afloop werden de aanwezigen door hem vergast op een aantal kunst- en fantasie- stooten, zóó fraai, zóó getuigend van zijn meesterschap, dat ieder er z'n groote verwondering en lof over te kennen gat. Het was voor de biljartliefhebbers een avond om van te smullen en een leerrijke bovendien. W. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater AVE MARIA. Lang heeft het geduurd, voordat Gigli in een film optrad, maai" zijn eerste op treden hiervoor heeft de wereld van zijn unieke grootheid, ook als filmzanger, overtuigd. Thans zult u Gigli in zijn tweede film Ave Maria, kunnen bewonde ren. Als waardig partnerin heeft men hem in Ave Maria Kathe van Nagy toege wezen, terwijl de verdere hoofdrollen in deze Lumina-film, die geregisseerd werd door Johannes Riemann, vervuld worden door Paul Henckels en Harald Paulsen. Hoe buitengewoon deze film wel is, blijkt uit de cntieken in de groote bladen. De Telegraaf: Een zeer vlotte film. Voortreffelijk werk. Gigli is een groot zanger. N. Rott. Crt.Gigli verrukt de toe hoorders met zijn wonderschoon geluid, een en al vloeiend zonnegoud. Zelfs een wiegeliedje krijgt u verrukkelijk en teer van hem. Alleen om naar hem te luisteren reeds moet u de bioscoop bezoeken. Har telijk en zonder voorbehoud bevelen wij' deze film aan. Het filmwerk boeit en wordt voortreffelijk vertolkt. Voortreffe lijke monteering. Geen kosten zijn daarin gespaard. De Voorwaarts: Van ontroerende schoonheid is de scène in de kerjc, waan Gigli met zijn prachtig warm geluid het Ave Maria zingt. Een hoogtepunt bereikt Kathe in het dramatisch tafereel in het ziekenhuis. Het Vaderland: Geen wonder, dat de filïn in één weeK in 64 theaters te Berlijn, werd vertoond. Haagsche Crt.: Bij de eerste ver tooning was de bioscoop nagenoeg uit verkocht. Prachtige zang. Goed spel. De Avondpost: Men kan van de op namen volop genieten. Te bewonderen is de prachtige stem van Gigli, die tal van meesleepende liederen ten gehoore brengt. Het komt ons voor, dat het goed was, bij de samenstelling van ons Pinkster programma deze film als hoofdnummer te kiezen. Moge dit blijken uit een druk bezoek. De heer E. van den Ban, hoofd Lagere Landbouwschool, schrijft aan de N. Rott. Crt. naar aanleiding yan het artikel over Een gevaar voor onze Vogelwereld (door ons Zaterdag overgenomen) Met belangstelling las ik het artikeltje over bovenstaande in het ochtendblad B, van 2i Mei. Hier is vooral gesignaleerd het gevaar, dat de groote uitbreiding van het meeuwenaantal beteekent voor de be-' volking der natuurreservaten vele soor ten vogels verdwijnen daaruit, verdrongen door de meeuwen. Ik wou de schade van "het inderdaad zeer veelvuldig voorkomerf, der meeuwen in een ander licht plaatsen., Als landbouwonderwijzer maak ik dage lijks kennis met de strijd van boer, tuin-' der en pluimveehouder tegen alles wat zajn fok- en kweekproduct belaagt en zijn kans op behoorlijke broodwinning ver mindert. En heel dikwijls hebben we een meeuwenpraatje. Ik zet voorop, Sat de Texelaar een vriend is van vogels. Hij is er trotsch op, dat Texel het vogeleiland heet, en weet de schat, die het eiland aaitf gevederde bewoners bezit, te waardeeren. Zelfs de schooljeugd stoort hier geen nesten. Maar er zijn vogels, die het hemi te bont maken, terwijl andere, 'die hij graag ziet, verdwijnen. Opvallend klein is op Texel het aantal leeuweriken, en steeds geringer wordt het aantal kieviten. Kleine zangvogels zijn er betrekkelijk weinig. Meeuwen en scholeksters overheerschen. En wat vertellen nu de menschen, die de meeste uren van de dag buiten en op het veld zijn. Ik wil enkele dingen ver melden die ik hoorde uit hun mond. Vijf en twintig jaar sportvereeniging! Er is een feest in het zicht, evenals bij iederen zilveren gedenkdag. In die jaren werd door de Texelsche Sportvereeniging goed werk gedaan, door en voor jong, oud en heel oud. We kennen allen de symptomen van een belangrijken dag voor de vereeniging. Op bepaalde Zondagen beduidt een volle bus vol mannen of jongens met de be kende rieten koffer-mandjes een belang rijke voetbalgebeurtenis, vaak aardig om rankt door vrouwelijk enthousiasme, van ver gekomenHet resultaat voor Texel is dan later wel af te lezen van de be kende gezichten of te beluisteren uit de mate van luidruchtigheid, waarmede dege nen, die vol verwachting heentrokken, te rugkomen van het terrein, waar al zoo menige overwinning en tevens de neder laag van de andere partij werd bevochten: of geleden, het veld, waaraan ouderen goede herinneringen hebben en waar jon geren hopen te komen tot hun beste prestaties. Sport is ontspanning door inspanning, voor spelers en een genoegen voor de kijkers, die als voortreffelijke stuurlui meestal langs het lijntje staan. Sport wordt beoefend na een week of dag van ingespannen werken met hoofd of handen, om eindelijk het lichaam eens zijn gezonde kans te geven. Het is een gelukkig verschijnsel, dat in onze taal het woord „sportiviteit" alleen maar een goede klank heeft, want „spor tief" beteekent „goed, eerlijk in den strijd", terwijl daarentegen „onsportief" maar dat komt niet voor op Texel. De wedstrijden, die met sportprestaties nu eenmaal onafscheidelijk verbonden zijn, ZENDINGSSAMENKOMST TWEEDE PINKSTERDAG. Men schrijft ons: De trouwe bezoekers van de Texelsche Zendingsdagen zullen er zich over ver wonderd he'oDen, dat het Zendingsfeest dit jaar niet in de bekende duinvallei te De Koog gehouden wordt, maar in de N. H. Kerk te Dien Burg; ze zullen het echter wel begrijpen en waardeeren als we wijzen: le. op de vroege datum van dit Pinksterfeest, waardoor de weersge steldheid te meer kans geeft op misluk king in de openlucht en 2e. als we wijzen) op het biezondere karakter van deze Zen-; dingssamenkoinst. Hierin zal n.l. een blij vende band gelegd worden met een be^ paald onderdeel van het Zendingsterrein, met de arbeid op de Sangir- en Talaut- eilanden ten N. van Celebes. Steeds meer wordt het als een ideaal gezien, de ge meente in het Moederland in speciaal contact te brengen met een afgebakend Zendingsgebied, een stukje van de totale Zendingsarbeid. Voor Texel werd nu een prachtige aanleiding hiertoe gevonden, in de aanstaande uitzending van F. Duinker, oud-Texelaar, naar de genoemde Sangir- en Talaut-eilanden; aan velen onzer is De meeuwen vreten de eieren en ook de jongen op van alles wat op de grondj broedt en het nest niet of onvoldoende verbergt. Men nam waar, dat ze kievits eieren verslonden en ook jonge kieviten.. Men zag zorgzuldig beschermde en regelmatig geobserveerde leeuweriknesten, met al bijna volwassen jongen op een goede dag door meeuwen verwoest. Ook van scholeksters vertelt men deze euvel daden. Kuikenfokkers houden hun kleine kui kens onder gaas of in de hokken vooi^ de meeuwen. De grootste hoenderpark houder hier, vertelde me, om hei gevaar voor gedeeltelijke afslachting vans^ zijr» diertjes zijn kuikens geheel binnen op te fokken. Treffend is, dat hij nooit en dan van de 800 kippen één ei op het land in de rennen vindt. Dat gebeurt toch anders op elk hoenderpark. De meeuwen hebben het echter hier zeer spoedig in het oog en doen het verdwijnen, als er een wordt verloren door een kip. Men nam waar, dat in kippenhokken, wat ver van de woning, zilvermeeuwen regelmatig eie ren diefden. Wilde eendenkuikens ver dwijnen ook voor een groot deel in de meeuwenmaag. Nu zijn er, die beweren, dat de meeu wen achter ploeg of wiedmachine op de akker veel nut doen door opruiming te houden onder de ondergrondsche vijan den van de boer of de tuinder. Ik doe al eenige tijd mijn best er achter te komen, of dit waar is en kon tot nóg toe alleen constateeren, dat de meeuwen enorm veel regenwormen verslindenen die mogen liever in de grond blijven. Momenteel wordt het gewas geweldig geplaagd door de vreterij van de koperworm of ritnaald, larve van de kniptor. Die zijn er op Texel ontzaglijk veel. Ik raapte ze achter de ploeg en achter de wiedmacliine en legde ze in een aangestampt kuiltje, terwijl kunnen een wijdere strekking hebben clan het winnen alleen. Eenerzijds is er de strijd, dien men beslist wil zien door liet winnen van de beste anderzijds staat de zaak onder leiding, die door beide partijen en door het publiek moet worden aanvaard, ook als men het er niet mee eens is. Dit laatste eischt beheer- sching. Ook in het gewone leven zijn er wed strijden te spelen, zoowel voor mannen als jongens, tegen anderen en tegen zich zelf. De sportiviteit, op het voetbalveld geleerd en aangewakkerd, zal niet nala ten van gunstigen invloed te zijn op de geheele levenshouding der spelers. De training, die noodig is, eischt even zeer wilskracht en doorzettingsvermogen als de wedstrijd zelf. Daarvan zijn voor den argeloozen voorbijganger langs net sportveld op donkere Donderdagavonden de felstralende booglampen het teeken: er wordt geoefend, weer of geen weer. Mijn wensch bij dit zilveren feest is, dat Bestuur en leden bij die gelegenheid mo gen ervaren, dat het alle moeite en in spanning waard is geweest, deze vereeni ging te leiden en er voor te werken, elk op zijn eigen plaats, in welk elftal en in welke kwaliteit het ook moge zijn, van aspirant tot veteraan, allen deel van die eene sportvereeniging. Deze moge door voortdurend eendrachtig werken komen1 tot steeds grooter bloei, door ware spor tiviteit tot goede resultaten, tot vreugde van Bestuur en leden en tot heil van sportief-belangstellend Texel. MEi, 1937. MR. A. F. KAMP, Burgemeester van Texel. deze nog wel bekend; de anderen zullen hem leeren kennen, als bij a.s. Maandag middag spreekt over zijn roeping: „Waar om word ik Zendeling". De eerw. heer W. v.d. Beek is iemand, die reeds op dit terrein gewerkt heeft (zie advertentie). De bijeenkomst op de 2e Pinksterdag is voor heel ïexei belangrijk, maar voor al voor onze vele Texelsche Zendings vrienden, die voortaan van „onze eigen Zendeling" kunnen spreken. We ver wachten dan ook, dat zeer velen Maan dagmiddag van hun belangstelling en blijdschap over deze gebeurtenis zullen blijk geven door hun aanwezigheid en dat de Zendingsijver nog zal toenemen; daar bij zal kunnen helpen, de deze week tot stand gekomen nieuwe Zendingsorgani satie, die we „THEZA" noemdenTexel sche Hervormde Zendings Actie; daarin zijn de pas op de verschillende dorpen gestichte Zendingscommissies samenge bracht; maar ook hierover hoort u Maandag meer. U komt immers? Het N.H. Kerkkoor van Den Burg zingt voor ons onder leiding van Mw. Visser; orga nist is de heer J. Visser. Het programma (tegelijk toegangsbewijs) is voor 10 ct. verkrijgbaar aan de kerk. De heer H. C. Bakker, vogelwachter, schrijft ons: In de Tex. Courant van Zaterdag 8 Mei las ik een stukje uit De Levende Na tuur, enz. onder bovenstaand opschrift. Dit stukje geeft m.i. een niet erg dui delijk beeld van de zilvermeeuwen, niet alleen omdat er een ander soort meeuw (kapmeeuw. Red.) bij afgebeeld staat, maar ook, omdat de rooverij van de zil vermeeuwen daarin m.i. zeer sterk wordt overdreven. Het is gemakkelijk genoeg, om van alle rooverij de zilvermeeuw de schuld te geven, want die kunnen zich daartegen niet verdedigen, maar er moeten dan toen eerst wel duidelijk bewijzen zijn, want er kunnen ook andere oorzaken zijn. In de broedtijd en vooral wanneer de zilvermeeuwen zelf jongen hebben, is bet in een meeuwenkolonie duidelijk te zien, wat voor voedsel de meeuwen gebruiken, want dan wordt er heel wat gebracht door de meeuwen. Voor zoover ik het dan bekeken heb, halen de zilvermeeuwen hun voedsel wel ongeveer voor 98 pro honderden meeuwen de ploeg volgden. Na 3 ommegangen en wat rust was alle leven verdwenen uit de versch gescheurde grond alleen de koperwormen lagen er nog. Een leerling van me vertelde me van de volgende door hem gedane aardige waarneming. Een meeuw achter de ploeg scheen op een gegeven moment te veel van het goede te hebben en ontlastte de;< krop. Een prop wormen lag op het land. Hij ontwarde de kluwen en telde58 regenwormen, maar geen koperwormen. Toch is het zoo noodig, dat die worden opgeruimd. Dat doen vooral spreeuwen en kleinere zangvogels, maar die blijven;! wel op een afstand als een hondertl DE WAAL. GEDIPLOMEERD. Onze plaatsgenoote, mej. M. Former behaalde 12 Mei te Alkmaar haar diplo ma-kraamverzorgster. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS. 2e Pinksterdag om 2 uur op Boysveld. Een „Van Heerwaar- dens" elftal tegen Boys 2. Elftal- Jac.v.Heerw. Jacz. P.v.Heerw.Fz. Th.v.Heerw. Wz. N.v.Hèerw.Fz. H.v.Heerw.Sz. Jac.v. Heerw. Jacz. .Hv.Heerw.Wz. Th.v.Heerw.Jacz. Jac.v. Heerw.Wz. S.v.Heerw. L.v.Heerw. Fz. Boys 2: P.v.Sambeek J.Rijk J.SchramaGz. Nic.Witte C.deVeij W.Willemse KeesWitte J.Hopman KeesWitte H. Schrama S.J.Zijm Boys-combinatie tegen Texel 2—3 comb., 2e Pinksterdag om 12 uur op Texelveld. Elftal: P.v.Sambeek C.Graaf M.Bakker P.v.Heerw De Valk J.v.Sambeek D.Witte J.Schrama W.Ran A.v.Sambeek H. Hopman. - C.G. TONNEMA CIE. FABR. VAN KING PEPERMUNT SNEEK cent uit de zee, voor de rest gebruiken ze ook nog wel wat andere rommel, maar jonge vogels? Daar heb ik nooit wat van kunnen waarnemen. Wel zijn er enkele meeuwen, die af en toe een kijjei gebruiken, als ze er een kunnen bemach tigen, en soms ook een ei van andere vo gels, maar dat geeft m.i. nog geen aan leiding om de zilvermeeuwen nog krach tiger te bestrijden, dan de laatste jaren- al gedaan wordt door middel van eieren rapen. Typisch is ook wel, dat het aantal bergeenden, dat in de Westerduinen broedt, de laatste tien jaar vooral niet achteruit gegaan is, de wulpen en schol eksters evenmin. Met het bovenstaande wil ik niet bewe ren, dat de zilvermeeuwen nooit een jonge vogel verslinden, maar het is dunkt mijl nog niet zoo erg, dat we van een gevaan voor onze vogelwereld kunnen spreken. mm Wie schrijft ons ook eens over dit al leszins belangrijke vraagstuk? Red. meeuwen krijschend en klapwiekend de ploeg volgen. Bovendien ik zei al er zijn op Texel te weinig kleine zang vogels. Meeuwen, kraaien en houtduiven die zijn er veel maar die ziet ieder, die zijn brood» uit de bodem winnen moet, liever weinig. Is dat kleine goed hier ook verdrongen In het bedoelde artikel wordt op de raad gewezen van Dr. Van Dobben i op groote schaal gaan vergiftigen met strychnine-eieren. Ik zou er bij willen voe gen: verklaar de meeuwen voor een paar, jaar als schadelijk gedierte, opdat iedere daartoe bevoegde vergunninghouder aan- de opruiming kan meewerken.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6