HEEL TEXEL WEET HET TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Als het staat in de Texelsche Courant. Texelsohe Berichten VOGEL-FILMAVOND. Het MEEUWEN-vraagstuk. Krachtige maatregelen gevraagd. Woensdag 19 Mei 1937 OPENLUCHTMEETING S.D.A.P. Men schrijft ons: De openluchtineeting van de Fed. Texei der S.D.A.P. is schitterend geslaagd. Ruim 000 personen waren op het terrein aan wezig. Velen van hen kwamen in optocht van Oudeschild, voorafgegaan door Hel ders Fanfare. De heer J. Westdorp heette allen hartelijk welkom. Wij hebben u hier bijeengeroepen om te deinonstreeren voor Vrede, Vrijheid en Welvaart, zei spr. Wij willen het roer radicaal om. Wij wil len met de daad toonen, dat een andere richting mogelijk is. Bovendien willen wij stelling nemen tegen elke dictatuur. Al leen een volk, dat in vrijheid leeft, karn groote dingen doen. Wij willen blijven vrije menschen, een vrij volk. Hierna, kreeg 3e heer Van der Vaart, weth. van Den Helder, het woord. Wij moeten, aldus spr., op 2b Mei een nieuwe volksvertegenwoordiging kiezen en wij doen dringender dan ooit een beroep op allen om over uw verantwoordelijkheid na te denken. Wilt gij verdere afbraak van het onderwijs, aanpassing aan steeds lager levensniveau, aibraak van sociale maatregelen en beperking van overheids bemoeiing? Stemt dan Colijn, de man van het vrije spel der maatschappelijke krachten, die de werkloozen voortaan naar het armbestuur wil verwijzen en waarvan te verwachten is, dat vele sociale maat regelen ongedaan zullen worden gemaakt. Wilt ge een doelbewuste welvaartspoli- tiek? Stemt dan de soc. dem, de partijd die de zekerheid wil scheppen, dat aan het volk in de toekomst de ellende van een crisis bespaard zal blijven, die in het Plan v.d. Arbeid een geheel andere koers heeft aangewezen, waardoor het Nederl. volk zal worden opgeheven uit de poer van ellende naar nieuwe welvaart, zoodaf) geen gebrek aan voedsel, linnen, dekens enz. meer zal bestaan, en arbeid voor duizenden wordt geschapen. De Nederl. regeering en de bezittende klasse zijn sterk tegen ons Plan gekant. Het oud-li berale beginsel van het vrije spel der maatsch. krachten, duldt geen inmenging in de macht van het grootkapitaal. Libe ralen, die vroeger wel zorgden voor ver-, kiezing van een soc. democraat, en samen wilden regeeren, hebben thans voor de SOAP geen enkel goed woord over. Al om is men angstig voor versterking van de soc. beweging. Uw stem beslist ook, ot wij onszelf zullen blijven of een geknecht volk worden, geregeerd door een dictator Als de crisis doorvreet, worden de gees ten verward en ontvankelijk voor een sterke man, die alles kan. Opheffing uit de ellende is het eenige middel, om de geestelijke verwording te bestrijden. Floe het fascisme onder Mussert zal worden, kunnen we begrijpen als we denken aan zijn zelf georganiseerde relletjes. Gelukkig is een groot deel van het volk voor deze buitenlandsche manieren niet ontvanke lijk. Men heeft geen behoefte om Mussert voor allemaal te laten denken. De eenige partij, die altijd voor de democratie op de bres heeft gestaan, die een uitweg uit het moeras heeft gewezen, is de soc. dem. Daarom allen uw s'tem uitgebracht op J.W. Albarda, no. 1 van lijst 2. SPORT OP TEXEL ||||||lllllll!lllllllll]|]|llllllltllllllill[lllllllllllllllll!!ltllll]lllllllllllililllllllll|||||| S.V. TEXEL. Ons 25-jarig bestaan is met groote opgewektheid gevierd en de groote belangstelling, ons van alle kan ten betoond stemt tot groote dankbaar heid. Het geeft steun en vertrouwen voor de nieuwe periode die nu voor ons ligt en waarvan weer vele verwachtingen wor den gekoesterd. De aanwezigheid van Burgemeester, weth. Kager, de afgevaar digden der KNVB en NHVB met de ca- deau's, alsook de sympathieke woorden van de heer Kackzor en de overdracht van zijn vereeniging aan de onze; de nieuwe clubvlaggen van de supporters,(er waren er n.l. 2), de attenties van Sigaren magazijn Mooi Texel en C. Moojen, de plaatselijke vereenigingen, de schat van bloemen, al deze sympathiebewijzen zeggen ons, dat we steun zullen onder vinden, waar noodig, en dat ieders beste wenschen ons sterken zullen ook in tijden van minder gunstige aard, die door elke; vereen, moeten worden doorgemaakt. Het mooie feestprogrammablad, ons door de Tex. Courant geschonken, levert de bevestiging van het geschrevene. Hef. blijft voor ons S.V. Texel een prettige herinnering. Ook de lichtbeelden wekten; vele herinneringen en waren een zeer passend onderdeel van het programma. Daan Pool heeft ons hartelijk geamu- Voorz. Westdorp sloot met een woord van dank aan de spr., aan het Held. Fanfare, aan de heer Roeper voor het afstaan van het terrein, aan het Texels Fanfare voor de lessenaars. De leus zij, besloot spr.: Sluit de gelederen, opdat de reactie zich te pletter zal loopen. In optocht werd naar Oudeschild terug gewandeld. Er was groote belangstelling. Leuzen werden meegedragen als Voor Plan en Democratie, Vrede, Vrijheid, Welvaart, etc. Morgenavond, aanvang 8u. precies. Elk woord van aansporing tot bijwo ning van de buitengewone avond, mor gen in Pen's Zaal, is zeker overbodig. Texelsche Films van de heer A. Burdet, ingeleid door Burgemeester Kamp, toege licht door Dr. Jac. P. Thijsse. Zulke namen spreken voor zichzelf. Nog enkele tientallen kaarten (a 10 ct. plaatsbespreken, niet verplicht, 5 ct.) en de zaal is uitverkocht. Koopt ze NU. Voor de schooljeugd van het FIEELE eiland van 5e klasse en hooger, ook voor de Ulo-leerlingen, wordt morgenmiddag, aanvang half drie, een KOSTELOOZE filmvertooning met toelichting gegeven. T.E.S.O.-VER VOER. T.E.S.O. vervoerde van Zaterdag tot en met Dinsdag (boot 14.35 uur): 3708 passagiers, 657 rijwielen 84 auto's 76 motorrijwielen. (voor ziekenvervoer nog twee auto's) Vorig jaar van Zaterdag vóór tot en met MAANDAG na Pinkster: resp. 2923 889 49 22. In 1935 over hetzelfde tijdvak: resp. 3148 1128 61 72. EERSTE LAMMERENMARKT. Bij een aanvoer van 3122 stuks bewoog de prijs zich gisteren om de f 15.50. Laag ste prijs f 13.Hoogste f 18.Dat is dus meegevallen. Na onze voorspelling van Woensdag zal men zich hier en daar wellicht hebben afgevraagd, of die een niet al te rooskleurig beeld gaf. Ze was! evenwel gebaseerd op de prijzen, welke elders reeds voor niet-Texelsche lamme ren werden besteed en daaruit kon dus veilig een prijs van 1314 gld. worden afgeleid. De uitkomst heeft de verwach tingen nog overtroffen. De handel was vlot. Om tien uur was reeds een groot kwantum verkocht. De stemming was zeer goed. Wanneer nu de Leidsche markt Vrijdag meevalt, hebben we alle reden, om met vertrouwen de komende lamme- renmarkten tegemoet te gaan. De aanvoer was betrekkelijk gering, de koopers waren nogal talrijk. Ter vergelijking diene deze opgaaf van eerste lammerenmarkten Jaar Aanvoer Prijs: 1936 4287 7.50—11.25 1935 4913 3.50— 6.— 1934 4274 7.00—12.50 1933 2220 5.00— 8.- 1932 3958 5.00-10.- 1931 3807 19.00—25.— 1930 3671 22.00—2S.00 seerd en zijn rijm op ons Jubileum was een succes apart. Voor ons was het eerj avond om nooit te vergeten, terwijl wij ons gelukkig voelden, aan de heer Notaris Mulder onze erkentelijkheid op beschei den wijze te kunnen toonen. Dat deze avond zou worden benut om ondergetee- kende zoo biezonder te verrassen, hadden we allerminst verwacht. Het deed ons goed, te weten, dat zooveel spontaniteit aan de dag wordt gelegd voor een werk zaam aandeel in onze vereen. De harte lijke woorden, door Notaris Mulder ge sproken, en door de aanwezigen onder streept, deden ons goed, al hoewel we de overtuiging hebben, dat we zonder een goede samenwerking onderling niets zou den hebben kunnen doen. Gaarne dank ik allen voor deze onderscheiding (ook na mens mijn vrouw). Ik hoop, dat we ge zamenlijk, in de beste verstandhouding tot elkaar, de sport o'p nog hooger peil kunnen brengen en de leden tot steeds meer werklust zullen inspireeren tot heil van onze S.V. Texel. De Pinksterdagen brachten ons eerst Texel 3Oosterend 1, welke match na interessante strijd, waarbij O. reeds een 30 voorsprong had, toch nog met 43 voor T eindigde. Een 5-tal adsp. waren in het elftal opgenomen, die uitstekend voet bal te zien gaven. 2e Pinksterdag 12 uur: Texel 2Tex Boys 1. Beide elftallen verschijnen met Een gevaar voor onze vogel wereld De heer T. Reuvers, De Cocksdorp, schrijft ons: Door en tijdens de bescherming der meeuwen is het aantal andere vogels op Texel hard achteruitgegaan, vooral dat der kleinere, al mogen we m.i. niet alle schuld op de meeuwen schuiven. Immers onze ouders en grootouders wisten toch te vertellen, dat vroeger op 'Texel ook. ooievaars nestelden en met succes hun jongen hier wisten groot te brengen. Ook veel andere vogels. Men noemde de Eierlandsehe polder er zelfs naar. Doch in de natuur verandert ook alles naar de omstandigheden. M.i. kiezen de vogels rustige plaatsen en voor alles graag nieu we polders of land, waar vroeger eb en vloed kwamen. Veel vogels hebben zich nu verplaatst naar de Wieringcrmeer, ver nam ik, waar groote uitgestrektheden land liggen met nog betrekkelijk weinig men schen. Misschien is er meer voedsel voor de diverse vogels te vinden. Ook is miji opgevallen, dat vogels, vooral kieviten, een hekel hebben aan kunstmest, waar schijnlijk vanwege de lucht of stank, welke deze over het veld legt. Misschien Ook, dat deze bemesting het aas van dq vogels doodt of verjaagt. Verder is m.i. een voorname factor de natuurlijke vijand van de vogels, wezels, roofvogels en vooral katten. Deze laatste komen vanzelfsprekend meer voor als er meer menschen wonen. En dan ook niet te vergeten: ratten waar menschen wo nen, zijn katten en ratten en juist dezq ruimen ontzaglijk veel jonge vogels en eieren op. Een kat loopt kilometers ver, speurt alles af, ontziet niets en kan over al 'komen, alleen niet in de doornige, haagdoorn en duindoorn. Daardoor juist vindt men op Texel in bijna elk goed gej sloten haagdoornboompje een vogelnestje, maar waar men eerder tientallen nestjes met eieren vond van leeuweriken, kneu tjes, en/., enz., b.v. in elke greppelkant,, slootkant, tuinwal, enz., moet men nu werkelijk zoeken om er één te vinden. Zoo gaat het met alle kleine vogels; ze komen nog slechts sporadisch voor. Jam mer, maar Texel gaat geweldig achteruit wat betreft broedende vogels. Vooral in Eierland en in de duinen is dit zeer goed te constateeren. Ik geloof vrij zeker, dat de meeuwen heel wat schuld daaraan heb ben M.i .is het verkeerd, dat de fnenschen zich bemoeien met de natuur, door enkele vogels extra te beschermen, want daarmee verstoort men het evenwicht. Wij zien dagelijks, dat de meeuwen geweldig in aantal toenemen en dat deze alles ver slinden, kuikens, jonge konijnen, en zelfs jonge bergeenden, als ze er de kans 'toj krijgen. Moedig verdedigen de bergeen den hun jongen. "De woerd en de eend blijven steeds bij de jongen en geleiden deze op waarlijk vernuftige wijze van de duinen af naar de Roggesloot. De berg^ eenden broeden achter De Cocksdorp in de duinen vrij talrijk. Hun aantal is sterk toegenomen tijdens bescherming van deze prachtvogel. Ze maken hun nest bij voor voorkeur in een bewoond konijnenhol. Nu de konijnen echter grondig worden uitge roeid, zoodat men ze na enkele jaren nog alleen in het Museum zal kunnen zien, zal mettertijd ook de "bergeend Texel wel vaarwel zeggen. De meeuwen, welke zelf jongen hebben, voeden deze voor zoover ik na kan gaan, niet kleine visehjes, maar liet zijn de meeuwen, welke aan troepjes vliegen, die op roof uitgaan en juist zoo'n troep bij elkander voelt zich schijnbaar sterk- Men kan constateeren, dat de één niet voor de ander wil onderdoen. Ik heb hert haaldelijk gezien, dat na zoo'n stroop tocht een heel nest konijnen was verdwe nen, ook kuikens uit een met gaas om-i heinde ruimte. Zelfs volwassen meerkoe ten, welke bij strenge vorst in een wak bijeen zaten, werden, als de meeuwen honger krijgen, net zoolang gedwongen, te (luiken, totdat ze van vermoeidheid niet meer konden, waarna de meeuwen ze op het ijs trokken en onder groot gekrijsch uit elkaar scheurden en oppeuzelden. Het is m.i. niet noodig, dat de meeuwen zoo beschermd worden, want juist daardoor komen zooveel exemplaren op het land voor, waar ze feitelijk niet thuis hooren en ook meer schade dan goed doen door al de nuttige regenwormen weg te van gen. De meeuw zal gerust niet uitsterven, want elke jager weet maar al te goed, dat) men een meeuw, al jaagt hij op de kui kens, niet licht onder schot krijgt. De heer A. Smit, Den Hoorn, schrijft ons De heer II. Bakker schrijft, dat de meeu wen zoo erge roovers niet zijn, maar dat ben ik niet met hem eens. Ik kan me voor stellen, dat de heer Bakker daar als vogel bewaker een andere kijk op heeft, maar de feiten stellen de bestrijders m. i. in het gelijk. We hebben van de meeuwen door een te veel van deze vogels niets dan schade te duchten. Veel varkens maken de spoeling dun. Door honger gedreven, gaan de meeuwen op roof uit. De gevol gen zijn bekend en schadelijk. Zoolang de meeuwenkolonie er is, gaat de vogel stand vooral die der zangvogels on rustbarend achteruit. Texel is nog het vogeleiland, maar wanneer men aan die meeuwenplaag geen einde maakt, zal die naam geen stand kunnen houden. De heer R. Schaap, vogelwachter, Eierland, deelt ons mee Een jaar of zes terug was er bij De Cocksdorp in de Eendracht een aardige klutenkolonie. Maar de meeuwen hebben daaraan een eind gemaakt. Op de Schor ren wordl door eterrapen aan het aantal zwartkopmeeuwen paal en perk gesteld. Ze doen er nu geen kwaad, maar zonder die beperking zou 't er niet de andere vogels slecht uitzien. Waar de Zilvermeeuw al te talrijk wordt is schade zeer zeker niet te voorkomen. Ook jonge bergeenden gaan er dan beslist aan. Van bevoegde zijde vernemen we, dat ons Gemeentebestuur zich tot de Minister van Landbouw en Visscherij heeft gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de meest krachtige maatregelen tot beper king van het bovenomschreven meeuwen kwaad worden getroffen. Na deskundige voorlichting kwamen B en W. tot de conclusie, dat strenge maat-' regelen absoluut noodzakelijk zijn. HOE VOL HET WAS. De groote hotels en pensions waren de Pinksterdagen geheel of grootendeels be zet. Dat belooft wat goeds voor het sei zoen. eenige invallers. T. begon zelfs met 9 spelers. Toch kan T. het eerst bolwer ken, daarna nemen de Boys de leiding', 1—0. Met een mooi schot maakt K. Kik kert gelijk en even later zelfs fraai 21. lntusschen is T. compleet, maar er wordt met te weinig overtuiging gespeeld. Einde 3—4 in het voordeel der gasten. Texel Adsp. A waren op bezoek bij De Cocksdorp A, waar met 6—0 werd gewonnen. Wel waren er wat invallers, maar toch waren we veel sterker. De noo- dige lust ontbrak echter, zoodat maar zel den mooi spel te zien werd gegeven. Texel Comb.Texel Veteranen. Dit is een zeer geanimeerde wedstrijd ge weest, waarbij, zooals te verwachten, de jeugd de anderen steeds een slagje op voor was en vooral in de tweede helft vermoeidheid een spaak in het wiel den veteranen stak. Maar we hadden Halle in het doel en het was uiterst moeilijk hem: te passeeren, talrijke goede schoten heeft hij zeer verdienstelijk verwerkt, stevig bij gestaan door Ab. Dros en Piet Neijens, bovendien speelde Niek een prima spil- partij, terwijl de kanthalfs zeer nuttig werk deden. De aanval speelde soms heei aardig samen: Voor de rust neemt T. de leiding. Jammer, dat de rechtsbuiten uitvallen moest. Na de rust scoren de Veteranen kort achter elkaar tweemaal: 21 dus, terwijl een ander doelpunt door buitenspel verloren gaat. Er komen knel lende schoenen en we raken vermoeid. T. weet door Jn. Bruin 2 goede doelpunten te maken, zoodat het einde komt met een verdiende 3—2 overwinning voor Texel. Naar we vernemen wordt reeds a. s. Zondag de beslissingswedstrijd tegen Alk- manr in Den Helder op het veld van „HRC" gespeeld. We geven onze spelers in overweging zich goed voor te bereiden en alles te doen of te laten, wat in het belang van het lichaam is en zoo mogelijk de training te benutten. Leest de bekend makingen over gezamenlijk reizen en geeft gevolg aan de oproep om tijdig op te geven. Training Deze week Donderdagavond aanvang half acht, alle leden. Woensdag avond, Adspiranlen jonge klasse 6,30 uur, Zaterdagmiddag adsp. grootere klasse 3,15 u. Indien mogelijk zullen we deelnemen aan de Adspirantendag te Alkmaar, vermoede lijk op Zondag 27 Juni a.s. De verloting. Zaterdagavond vond de trekking plaats. De 101 prijzen, uitgestald in de etalage van sig. mag. „Mooi Texel" kunnen worden afgehaald bij De Graaf's lunchroom. We zeggen gaarne dank aan de schenkers van al deze prachtige cadeaux die ons het geheele werk aantrekkelijker maakten. Voor de Adsp. wedstrijd Texel A Tex. Boys A vragen we uitstel aan, als inderdaad Texel 1 te Den Helder moet spelen. D.D

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5