x X WOLKEURING 1936. 41 On ge N M5KEERT .NIETS! I GE GIFTEN VOOR HET WITTE KRUI?. N.N., Den Burg f 5. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Den Burg f5.—. C. E., Pdjpersdijk f2.—. BLOEMBOLLENCULTUUR. Het was al weer de saneering, of, met een minder afschrikwekkend woord: het waren al weer de „bedrijfsmaatregelen" welke de hoofdschotel vormden van het menu, dat de leden van de afd. Texel van Bloembollencultuur Dinsdag in De Oranjeboom werd voorgelegd. De heer H. Leber, voorz., was over de opkomst nogal tevreden en had ook het genoegen een paar nieuwe leden welkom te mogen hee- ten. Wat de saneering aangaat, meende spr., dat het vak een feller strijd wacht dam ooit. Overigens mogen we de toekomst z.i. met vertrouwen tegemoet zien. Da devaluatie, najaar 1936, liet niet na, de bollenhandel gunstig te beïnvloeden. In de ons omringende landen is sprake van: economische opleving en versterking van de koopkracht gaat daarmee gepaanil. Daar komt bij, dat Amerika hoop geeft op vrije invoer van narcissen, terwijl naar. alle waarschijnlijkheid het contingent, dat naar Duitschland mag worden geëxpor teerd, 3e kwartaal 1937 grooter zal zijn, dan het vorige jaar. We staan blijkbaar' op een keerpunt en meer dan ooit krijgt nu deze vraag beteekenis: Moeten de sa- neeringsmaatregelen worden gehandhaafd of niet? De Bond tot het Behoud van het Bloem bollenvak pleit sterk voor opheffen. Het regent de laatste tijd ingezonden stukken,, pro en contra, in de vakpers en circu laires in de brievenbussen van de kwee kers. Voor velen wordt het op deze wijze moeilijk een beslissing te nemen. Met waardeering spreekt de voorz. over de heer W. Schumaker, die onlangs is overleden. Hij bekleedde in de Texelsche kweekerskringen een belangrijke plaats. De heer N. Schumaker, broer van de overledene, dankt voor die woorden. Hierna verklaart de voorz. de vergade ring voor geopend, de wensch daarbij uit sprekende, dat de te nemen beslissingen in bet belang van het heele vak mogfen) zijn en dat de besprekingen zich door een goede toon mogen kenmerken. Na het lezen van de notulen doet de voorz. mededeeling van de ontvangst van een ingekomen stuk van de heeren De Brabander en Bakker, behelzende bezwa ren tegen de saneering en het verzoeïc deze "brief samen mef de beschrijvingsbrief voor de alg. vergad. te willen behandelen.' Er wordt over gestemd, met het resultaat,, dat aan't verzoek met groote meerderheid van stemmen niet wordt voldaan. Tot afgevaardigden ter alg. vergadering worden benoemd de heeren S. J. Flens (volgens rooster) en T3. W. van Santen' laatstgenoemde na twee vrije stemmingen en herstemming tusschen de heeren G.W. van Santen, J. Pardevliet en J. List. VAN OVER DE GRENS. 1BR1AND, DE VREDESAPOSTEL. Zondagmiddag is aan het hek van het ministerie van buitenl. zaken aan de Quaï d' Orsay te Parijs 'n basreliëf ter herinne ring aan Aristide Briand onthuld. Dit monument symboliseert Briand als apos tel van de vrede. Bij deze gelegenheid' wees minister-president Blum er op, dat Briand, die op deze dag 75 jaar zou zijm geworden, groot werk voor de vrede in Europa had verricht. Hij zou derhalve niet slechts voor Frankrijk, maar voor geheel Europa een legendarische vredes- held blijven. Blum had daarbij kennelijk niet de moed, het ideaal van Briand aarp de huidige toestand te toetsen, want in derdaad heeft het streven van deze on vermoeide werker voor de vrede slechts weinig vrucht gedragen. Liever legde Blum er danook de nadruk op, dat het voor een goed deel aan Briand's werk is toe te schrijven, dat Frankrijk op het) oogenblik een natie is, die voor alles de vrede wenscht en dat er tusschen de ver schillende klassen in Frankrijk geen ver schil van meening bestaat over de vredes politiek, die het land te voeren heeft. PE GELDMIDDELEN VAN FRANKRIJK. Blum had overigens wel reden, om er eens op te wijzen, dat er tenminste op een gebied eensgezindheid in Frankrijk heerscht. Want op ander terrein schort het daar nog wel eens aan. Zoo is op hel) oogenblik het land weer in rep en roer» over de financieele moeilijkheden, waar onder Frankrijk gebukt gaat. De Fran- sche beleggers hebben het vertrouwen in het experiment-Blum reeds lang verloren en dit heeft tengevolge, dat de staat zoo' goed als geen crediet meer heeft en zulks juist op een oogenblik, dat deze daaraan groote behoefte heeft. Want de verschil lende sociale maatregelen en de grootere uitgaven voor het leger hebben aardige sommetjes verslonden en daarbij komt II. Een algeheel overzicht van de ooien vachten geeft het volgende staatje: Dj- 2-j. oudere Uitmuntend. Boven 400 punten 9 2 Best 371-400 21 2 5 Zeer goed 341—370 14 3 15 Goed 311—340 23 12 24 Voldoende 281—310 11 8 24 Onvoldoende 251280 7 4 15 Slecht beneden 251 2 8 Onvold. identiteit 4 Totaal 85 31 97 Derhalve bleken er van de 1-jarige 8 pet., van de 2-jarige 20 pet. en van de' "oudere 25 pet. onvoldoende producenten te zijn. Laat dit voor de leden een aan wijzing zijn dat zij het beste doen, de le knipvacht reeds terstond ter keuring aan te bieden. Van de 1-jarige vachten konden 13 groepen van vier vachten van kinderen van 1 vaderdier geformeerd worden, waar van er een onvoldoende was. Zeven deu groepen werden bekroningswaardig be vonden met gemiddeld minstens 350 pun ten. Hoewef 'het aantal bekroonde gehjk is, is de maatstaf ongelijk. Voor 1936 was onze eisch ruim 20 punten zwaarder. In deze 7 bekroonde groepen was Jb. Lap Kz. zoo gelukkig, driemaal de zijne te herkennen. Zijn ram 1024 leverde, evenals het vorig jaar, de eerste groep, terwijl, zijn ram 1412 met na. 2 feu 5 voor de dag' kwam. 965, van S. j. Keijser, welke het vorig jaar groep 4 leverde, was thans no. 3. P. Lap Kz. legde op ide groepen no. 4 en 6 beslag met de kinderen van 2 ver schillende vaderdieren, resp. no. 1410 en 1125, terwijl H. J. Keijser met de kinderen van de van elders teruggeroepen ram Saneering. Voorlezing geschiedt van 't prae-advies van het Hoofdbestuur. Dit is niet in zijn geheel van dezelfde mee-« ning. De vergad. kieze zelf de weg, welke' in het belang van het vak moet worden geacht. Er wordt nu gestemd over de vraag: Acht het vak het gewenscht, dat ook voor 19371938 bedrijfsmaatregelen voor het vak worden gehandhaafd? Resultaat is, dat van de 27 leden er zich 18 tegen verklaren; acht voor, een'blanco., De voorz. hoopt, dat deze beslissing goed zal blijken te zijn. Nu bestaat de mogelijkheid, dat de alg. vergadering niet alle bedrijfsmaatregelen over boord wil zetten. De heer Joh. Parlevliet stelt de vraag, in welke geest de afgevaardigden dan moeten spreken. Hierover ontspint zich BUJF m! PROBE CRT O MAAR I Tegen hoofdp^n, griep, rheumatiek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen VOO» NEDERLAND DUT1M OEOSTGEEST SU AFOTNEIEN EN DiOOISTEN I WrOEDE»-. CACHET-EN TABIETVOAH nog, dat de regeering Blum zooals de minister van financiën Vincent Auriol te recht opmerkt bij haar ambtsaanvaar ding nu ook niet bepaald de vetpotten van Egypte over te nemen kreeg. Vanzelfspre kend trachten de speculanten met de hui dige toestand hun voordeel te doen. De regeering heeft nu niet beter weten te doen, dan machtiging te vragen om alle maatregelen te nemen, welke het crediet van de Fransche staat kunnen herstellen,, de fondsen van de kleine spaarder te be-, schermen en de speculanten in hun snoode voornemens te belemmeren. Zal dit inder daad lukken? KAN FRANKRIJK OP RUSLAND BOUWEN? Frankrijk heeft overigens ook nog an dere moeilijkheden, maar daar kan men de regeering onmogelijk verantwoordelijk voor stellen. Frankrijk's veiligheidssy steem is voor een goed deel gegrondvest op de overeenkomst met Rusland, dat wil zeggen op de kracht van het Roode Leger. Maar nu zijn de hoogste leiders van dit leger, over wier kundigheden men een jaar geleden in Moskou zelf nog de mond vol had, de een na de ander als spionnfen en agenten van buitenlandsche mogendhe den ter dood veroordeeld en ook inder daad terechtgesteld. Zal iets dergelijks de kracht van het Roode Leger niet ver- 852 zich op de 7e plaats zette. De 2-jarige waren slecht vertegenwoor digd met slechts 2 groepen, waarvan nog 1 onvoldoende. De groep van 1024, van Jb. Lap Kz., werd de eenige prijs gegeven en, bij gebrek aan eenige concurrentie, de 2e prijs. In de groepen oudere ooien, waarvan 6 stuks gevraagd werden, waren van de 8 geformeerde zestallen er slechts 6 voldoende, aan elk van welke een prijs; werd toegekend. Wederom waren het de heeren Lap, die de beste plaatsen inna men, n.l. Jb. Lap Kz. no. 1 en 2, IJ. Lap fio. 3 en P. Lap no. 4. om met C. de Wit, Eierland en Joh. Roeper, Oosterend, te besluiten. De beste wolproducenten waren: als eenjarige 3537 van Jb. Lap Kz., den Hoorn, met 7.1 matige prima. 3525 van dezelfde, met 6.7 goede prima en 3542 van dezelfde met 6.6 goede prima als tweejarige 13432 van Jb. Lap Kz., den Hoorn, met' 5.4 prima. 13455 van IJ. Lap, den Hoorn, met 5.1 prima. en 13451 van dezelfde met 4.9 prima. als oudere Wederom 3 ooien van Jb. Lap Kz., n.l.: 11357 met 5.7 zeer goede eerste. 11774 met 5.2 goede prima. 11767 met 5.5 goede eerste. Het lijkt mij plicht, er even op te wij zen, dat het oude spreekwoord: „Teer en verf is wolbederf" nog steeds bewaarheid is en om deze re den heeft de jury op de door verf- of teerstippen beschadigde wol belangrijke korting toegepast. Ook de bewaring heeft belangrijke invloed. Het best voTdeed ons het kleedje, dat op vier hoéken was saam gebonden, terwijl ook een groote zak (pulpzak b.v.) goede diensten bewijzen kan. G. een breedvoerige discussie. Het kan zijn, dat de vergadering alle bedrijfs maatregelen ingetrokken wil zien, behalve de teeltbeperking. De heeren Parlevliet, W.H. Lap en S. J. Flens zouden in die geest een beslissing genomen willen zien.. Indien ook de teeltregeling van de baan gaat, verwacht de heer Flens een onge breidelde uitbreiding; ook door Iandbou-. wers, die zich dan op de bollenteelt wil len gaan toeleggen. In stemming wordt gebracht het voorstel-Joh. Parlevliet „al les weg, behalve de teeltregeling". Dit wordt aangenomen met 15 tegen zeven stemmen; twee blanco. Nu weet de af gevaardigde dus, waaraan hij zich te hou den heeft, ingeval dit punt in de alg., vergadering ter sprake komt. Hierna volst sluiting. zwakken Dat is een vraag, welke men zich op het oogenblik in Frankrijk in alle ernst moet stellen. Uit de Fransche pers blijkt, dat men in Parijs al even weinig aan het verraad van Toechatchewski c.s. gelooft, als in de andere hoofdsteden van Europa. Men ziet ook daar in de dood vonnissen slechts een uiting van de strij'di tusschen twee of meer stroomingen ondee de Sovjets, waarbij Stalin voor geen mid del terugdeinst, om zijn richting te doen zegevieren. Maar overigens raakt dat de Franschen niet zoozeer. Voor hen gaat 't er slechts om, of het Roode Leger niet onverzwakt uit deze strijd zal komen. Nu, tot groote geruststelling van de Fransche militaire kringen is gebleken, dat de ver schillende terechtstellingen met onver schilligheid door de Russische soldaten en het volk zijn opgenomen en dat er van de „enorme opwinding", waarover in de Duitsche, Italiaansche en ook een gedeelte van de Engelsche pers te lezen viel, geen sprake is. Ook de sterk anti-communis tische Poolsche Express Poranny moet dit toegeven en verklaart dit met de be wering, dat „het Russische volk 'n volk) van slaven is". In Parijs troost men zich nu maar met berichten, die duidelijk ma ken, dat in technisch opzicht het Sovjet- leger meer en meer tot een geduchte macht wordt. Tegenover al dat angstaan jagend gedoe in het land der Sovjets voori de overige wereld slechts een schrale troost. DE CONTROLE Tusschen de vier groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Italië en Duitschland vlot het de laatste tijd wat beter. In Berlijn en Rome zwaait men Londen zelfs lof toe over de wijze, waarop het 't in cident met de Duitschland heeft weten te regelen. En dat, terwijl Duitschland en Italië niet eens ten volle hebben gekregen; wat zij voor hun terugkeer in de niet-in- mengingscommissie eischten. Het is bijna te mooi om waar te zijn. De regeling,, welke de vorige week tot stand is geko men, is nu aan de beide strijdende par tijen in Spanje gezonden. Gaat men daar, met de voorstellen accoord, dan zullen Duitschland en Italië hun controlewerk in de Spaansche wateren weer hervatten. ebben oorgei ing D. HEEL TEXEL weet het, als het staat in de Texelsche Courant Ook de Texelaars in den vreemde zullen 't weten. RESTAURATIE N.H. KERK. We hebben u al verteld van de pogin gen, door de lidmaten van de N.H. Kerk alhier in het werk gesteld om een Her- o Juni stelfonds te vormen, een fonds, waaruil Huw< de kosten van de zoo noodige restauratie Zomer van het kerkgebouw zouden moeten wor- (p0en i den bestreden. Naar men ons meedeelt )en H is de daartoe gevormde Commissie in dewijl haar opzet geslaagd, d.w.z., er is na een arbeid van enkele dagen reeds een vrij belangrijk bedrag bijeen. Men kan teeke nen voor een bedrag ineens of voor een vaste maandelijksche, driemaandelijkschej enz., bijdrage. leven Er ging een circulaire rond met eenljk, w; foto van het dak, door de fotograaf J.C.jben op Bruin van de trans af genomen. Die at- Den 'beelding geeft eenig idee van de slechta toestand, waarin het dak verkeert, maan de tekst daarbij vertelt, dat er meer is, dat herstel behoeft. Wie meehelpen wil, om restauratie mo gelijk te maken en te bespoedigen, kan een bijdrage storten op postrekening 298565 ten name van Penningm. Herstel fonds N.H. Kerk, Den Burg. Ee Rece GE' lie, n harteli blijken andere Den Hier zijdscl de ve huwel De W Ma: Ide Z\ Allt voor Bn 1 van i BIJ ZOMERKLEED1NG behoort een mooie bruine kleur. Dat staat sportief en charmant. Uw gelaat, hals en armen worden snel, écht bruin, indien u, I deze bij fietstochten en bij verblijf in de zon, inwrijft met AMILDA-zonnebruin-1 crème. Deze beschermt u tevens volko men tegen venellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct VOOR HET EERST SINDS 1918.... Opvallend voor de wat betere betrek kingen tusschen de vier genoemde mo gendheden is overigens ook het bezoek, dat generaal Beek, een vooraanstaand Duitsch officier op het oogenblik aan Parijs brengt. Dit bezoek is het gevolg van een onderhoud, dat Von Blomberg; ter gelegenheid van de Engelsche kro ningsfeesten met generaal Gamelin heeft gehad. De beide officieren hebben daar bij het vraagstuk van de noodzakelijke Duitsch-Fransche toenadering ook eens van de militaire zijde bekeken. Gamelin heeft Von Blomberg daarbij uitgenoodigd in Parijs nog eens wat verder te komen praten, en zoo hij hierin verhinderd mocht zijn, een van zijn deskundigen te sturen. En dit laatste heeft Von Blom berg nu gedaan. Nu mag men aan derge lijke besprekingen tusschen militairen geen al te groote waarde hechten, want een werkelijke regeling van de bestaande problemen moet tenslotte van de zijde der staatslieden komen. Maar toch is het een gunstig verschijnsel, dat voor het eerst sinds de wereldoorlog een 'hoog D|uitsch! officier weer eens een bezoek aan Parijs brengt. 'DE SPAANSCHE HEL. Na vele weken van betrekkelijke stil stand is er in de krijgsverrichtingen in Spanje weer wat teekening gekomen. Dat Franco niet zou rusten, voordat zijn aanval op Bibao met succes be kroond was, stond reeds te voren vast. De nederlaag, die zijn legers bij Madrid leden, hebben zijn prestige geen goed gej daan en een tweede tegenslag had hemt wel eens noodlottig kunnen worden. Geen wonder, dat hij het grootste gedeelte van zijn technische materialen tegen Bilbao gekeerd heeft. Daar konden de veel min der goed uitgeruste Basken het ont brak hun zoo goed als geheel aan vlieg tuigen niet tegen op en ook het „IJzeren Schild" van de havenstad ver mocht de vijand niet tegen te houden. Bil bao bevindt zich nu zoo goed' als geheel in handen van Franco. Ecl met nette Aa Ak As Ac Br Sa Tc SI» artik

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2