Kasige SsJJMD IN DEN VINGER KL00STERBALSEH TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Gemeenteraad van Texelr Narcisvlieg. Zaterdag 19 Juni 1937 BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KL00STERBALSEM geneest de wond in 24 uur „Geen goud zoo goed" LUCHTVAART. i 13 Zitting van Donderdag 17 Juni 1937, aanvangende om 3.10 uur. Voorz.de heer Mr. A. F. Kamp, bur gemeester. Secretaris: de heer C. Jonker, gem.-secr. Alle leden zijn present; ter publieke tri bune één belangstellende. 1. Notulen. Na lezing volgt 2. Ingekomen stukken. Mededcelingen. Het Jaarverslag van de T.E.M. wordt ter onderzoek in handen gesteld van de heeren Keijzer, Van der Vis en Dogger., Verder deelt de voorz. mee, dat blij kens circulaire van de Inspecteur van de: Rijkswerkverschaffing de steunregeling van 5 Juli—28 Aug. stop staat behalve, ten behoeve van 50 arbeiders, werkzaam; bij de inlaagdijk. Voorz. voegt hieraan toe, dat Ben'W sinds 31 Mei de steunrege ling al stopgezet hebben. Dhr Parle- vliet zou gaarne zien, dat ook 's winters een tijdje de steunregeling niet werkt. De arbeiders verdienen in de werkverschaf fing wat meer. Voorz. antwoordt, dat ook BenW boven steun de voorkeur aant werk geven en alles doen wat mogelijk is om buiten de steun te blijven. 2b. BENOEMING VROEDVROUW. Dit punt wordt aan de agenda toege voegd. Mej. Jannetje Henkes wordt weer voor drie jaar herbenoem'd en wel met alg. stemmen. 3. Aankoop grond in Eierland. Hierover schreven we reeds. Het gaat om 3.01.20 H.A., gelegen t.o. het vlieg veld, eigendom van de heeren R. P. Keij- ser Cz. en L. C. Keijser Sz., aan te koo- pen voor f2700 met het doel te bevorde ren, dat vliegtuigen ter plaatse vrij kun nen mzweven. Dhr A. v. Beek wil voorj f800 een H.A. van de gemeente over nemen, maar mag er dan geen gebouwen of hoog geboomte op hebben. Dhr Dogger vraagt of er aan uitgaven ten behoeve van het vliegveld nu eens; een einde komt. 't Is de laatste, ant woordt de voorzitter. Aankoop van dit land echter is ons door Rijksluchtvaart- dienst en K.L.M. dringend aanbevolen. We zouden hier wel een bouwverbod kunnen uitvaardigen, maar dan kwam het ons op evenveel geld, zoo niet op meer. Dhr. Bruin: Zijn de vliegvelden elders zooveel grooter? Voorz. bevestigt. Dhr. Bruin: Voor rioleering is geen geld be schikbaar. Neem eens de nieuwe Schil- derweg, waar de Eendracht, door zijn afvalproducten, en de puffabriek een ver schrikkelijke stank veroorzaken. Het be gint al bij de Haven. Je ziet de menschen met'n zakdoek voor de neus langs gaan. Er is geen geld, om hier voor rioleering te zorgen. De eigenaren van de puffabriek en de Eendracht zullen de gemeente wel tegemoet willen komen, wanneer hier een oplossing wordt gevonden. Er moest een loozing in de haven komen. Het wordt er een onhoudbare toestand. Voorz.: U dwaalt af, maar ik kan u wel antwoor den, dat bij een onderhoud met het Be stuur van de Eendracht de oplossing niet zoo heel eenvoudig bleek. De kosten zouden niet meevallen. Er zou een gemetselde rioleering moeten komen, t Is praat achteraf .maar die puffabriek had er nooit moeten staan. Die had el ders moeten komen. Dhr BruinDe aankoop van het nieuwe terrein wordt bestreden uit opbrengst bouwterrein. Van welk? Voorz.: Van aan de Koog ver kocht terrein. Er is over. Dhr Brum Moet dat niet aan De Koog besteed wor den? Voorz.: Daarop wordt n'et ge let. Dhr Parlevliet: Ik ben u dankbaar] voor de toezegging, dat we nu, wat de. uitgaven voor het vliegveld betreft, aan het eind zijn. De grond, welke nu ge kocht wordt, is toch niet duur? Voorz.: De beide deskundige wethouders zijn van, meen.ng, dat de grond niet te duur is.. Dhr Epe: Met de grondaankoop kan ik mij vereenigen. De prijs vind ik billijk. Het voorstel is me niet vreemd. Toen ik destijds met de heer Lap tegen aanleg' van het vliegveld in Eiierland was (ge tracht werd zoo'n veld dichter bij Dc Koog te krijgen), hebben we alles beke- lllilIC VAN ZON EN MAAN. «|||j;| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 20 Juni 18,26 2,11 4.37 21,25 M 21 19,26 2,43 4,37 21,25 D. 22 20,18 3 23 4 37 21,25 W 23 21,04 4.11 4 38 21.26 D. 24 21.41 5,08 4.38 21,26 V. 25 22 12 6,11 4.38 21,26 Z. 26 22 37 7,19 4,39 21.26 Woensdag 23 Juni Volle maan. ken. Op de toen ondervonden bejegening! ga ik maar niet in. Gelukkig gaan er nu andere stemmen op. Het zal bij 'deze uitgaven m.i. niet blijven, maar ik spreek daar nu niet over. De voorspelling, des tijds door de heer Lap en mij gedaan, blijkt juist. En wat zijn we toch uitgekre ten, uitgeblaft, ja, uitgevloekt. Nu moet men er de vruchten maar van plukken. Voorz.: Laten we daarop maar niet door gaan. We hebben allemaal wel eens goed en niet goed gedaan. Dhr Leber: Ook wanneer we het vliegveld op een andere plaats gekregen hadden, zouden we op kosten gekomen zijn. Dhr Epe: Abso luut niet. Voorz.: Absoluut heeft dit alles met punt 3 van de agenda niets te rftaken. Dhr Epe: ik neem van wat ik zei geen woord terug. Het voorstel om tot aankoop over te gaan wordt hierna z.h.st. aangenomen. Dan gaat de raad in comité, de deur 'dicht ,de pers en de eenige tribune-klant naar de wachtkamer. Na een kwartiertje krijgen we de boodschap, dat de zitting met gesloten deuren nog wel wat durer» zal. We konden dus wel naar huis gaan en zouden wel een telefoontje krijgen, wanneer de besprekingen in het openbaar zouden worden hervat; we gingen naar huis, dankbaar voor die vriendelijke wenk, daar we anders nog anderhalf uur (4. 5.30) van onze zoo kostbare tijd met niets dan wachten zouden hebben moeten verdoen. Na heropening komt eerst aan de orde 4. Ingebruikstelling en benaming lucht vaartterrein in Eierland. De raad verklaart zonder een woord discussie het terrein op Vlijt tot lucht vaartterrein en geeft daaraan de naairu Luchtvaartterrein Texel. Een formaliteit, meer niet. 5. Aanstelling havenmeester c.s. van het luchtvaartterrein. Dan komt het kardinale punt. Ook hier over wordt, nu de deuren geopend zijn, geen woord gewisseld. Er wordt gestemd en met alle 13 stemmen komt uit de bus: dhr KL van der Kooi Gz. (de zoon van de gemeente-veldwachter G. v.d. Kooi, te De Cocksdorp,) die tijdelijk wordt aange steld, van 26 Juni '37-28 Febr. '38. Van de voorwaarden, aan zijn benoeming verbonden. noemen wil in het kort: vrij wonen in de op het ter-/ rein staande woning, gebruik van het niet tot het landingsterrein behoorend land: en van de garage en de rijwielbergplaats,, voor zoover niet door anderen in gebruikt Hij zal provisie genieten van de benzine verkoop en wel van de Maatschappijen, hij zal doen moeten, wat een goed haven meester betaamt, de havenrechten moeten innen, het café-restaurant exploiteeren volgens aanwijzingen van Ben'W., het schaapvee tijdig in veiligheid moeten bren gen, wanneer een vliegtuig wil dalen of, vertrekken. BenVC- worden gemachtigd, bij ontslag van de havenmeester 1 Maart 1938 de caté-restaurant-inventaris, mits in goede staat, voor 90 pet. over te nemen. 6. Verpachting grasgewas van het luchtvaartterrein. Zonder een woord discussie wordt als pachter van het grasgewas aangewezen de heer C. de Wit, Eierland, die vooi' f1725 ,het recht krijgt voor het tijdvak 1 Juli 1937—28 Febr. 1939 het landings terrein, groot 35.55.50 H.A., met schapen te beweiden; ook en dan van 1 Maart 1938—28 Febr. 1939 het perjceel wei land, groot 2.01.20 H.A., zoo juist aan gekocht. Er mogen alleen schapen geweid worden en wel regelmatig en met een door B. en W. te bepalen aantal. 7. Financieele regelingen. Een kwestie van af- en overschrijvingen. Goedgekeurd z.h.st. 8. Rondvraag. Rioleering te Oudeschild. Gisteren kregen we bericht, aldus de voorz., dat de som van f4500, uitgetrok ken voor het rioleeringswerk te Oude schild met f2250.— verhoogd werd. We mogen de Rijkswaterstaat wel dankbaar zijn, nu hij er f6750 in steekt. Helaas kan er nu nog met begonnen worden. Het wachten is nog op nadere goedkeuring. Maar we zijn weer een stap nader geko men. Soc. Zaken moet thans zijn defini tieve goedkeuring geven, terwijl ook de de Comm. v. Werkverruiming nog, wat dc financ. zijde betreft, in de zaak moet worden gekend. Tenslotte zal een regeling te Oudeschild moeten worden getroffen, met de bewoners, doch dat zal wel goed komen. Het werk moet met werkloozen worden uitgevoerd en die zijn er nu i gelukkig niet te veel. Rijwielpaden. Op een vraag van dhr S. de Waard ant woordt de voorz., dat aan de rijwielpaden druk gewerkt wordt. Dat naar het Mien- terglop is klaan Het pad langs de Koo- gerweg wordt flink onder handen geno men. Hoe het precies opgeknapt wordt, is nog niet bekend. In De Cocksdorp. Dhr Parlevliet vraagt herstel van het wegje naast perceel Van der Kooij. Werklooze visschers. Dhr Henkes klaagt over de slechte toe stand in de visscherij. Er is geen droog brood mee te verdienen. Spr. vraagt, ook aan de werklooze visschers te willen den ken, wanneer men in werkverschaffing laat werken. Voorz. zegt dit toe. Het bovengenoemde getal 50 kan, onder goed keuring van de Inspecteur, desnoods ver hoogd worden. Hierop volgt omstreeks 6 uur schorsing der vergadering, waarop de sluiting is gevolgd om kwart voor 8. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onze vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Stichting Iandbouwschuur in Waalen burg, M. C. Keijser. Verbouw smederij te Oosterend, Jac. Kuiter. Verbouw woonhuis, Schildereind 66, W. A. Geus. ,Als moeder van een groot gezin, had tk het ongeluk m{] bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Ken van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Na een doekje met dezen geneeskrach- tigen balsem op mijn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing in 24 uur geheel geheeld en totaal genezenB D te 0p> Alf K FD'C ORIOINEBL TGR INZAQi Onovertroffen bij brand-en snij'vonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel b(J Hheumatiek, apit en pijnlijke spieren Schroefdeos 35 ct. Potten: 62)4 et. en f 1.04 TEXELSCHE ZWEMVEREEN1GING. Er is de laatste dagen van ons zwem bad een druk gebruik gemaakt. Ook de zwemlessen, waarvoor een niet geringe belangstelling bestaat, vingen vorige week aan en we zagen al enkele leerlingen zelfs vorderingen maken. Bij het zwem bad. is weer druk gewerkt. Zaterdag 1.1. werd een plankier gelegd, van de trap opi de dijk tot aan de kleedlokalen, wat ze ker een groote verbetering mag heeten. Het „vlot" werd weer in zee gebracht en meer drijfkracht gegeven door er een acht tal breels onder te bevestigen. Weer een aardige attractie. In de Donderdag gehou den bestuursvergadering werd besloten, er binnenkort een kleiner vlot bij te ma ken en dit dan dichter bij de dijk te doen leggen. Meerdere attracties zullen nog volgen. Met de bouw van de steiger wordt Maandag een aanvang gemaakt. Ook zal aan de noordzijde van het groene kleed lokaal een gelegenheid tot het plaatsen van fietsen worden gemaakt. Vorige en deze week zijn de ledenkaar- ten aangeboden. Men is dus verplicht van HEDEN af deze kaart op aanvraag aan de badmeester of een der bestuursleden te toonen. Aangeraden wordt deze kaar ten steeds mede te brengen. Over het hou den van etfn zwemdemonstratie, te geven eioor een club van elders, worden bespre kingen gevoerd. We hopen er binnenkort iets naders over te kunnen melden. L. GYMNASTIEKVEREEN. TEXEL. Men schrijft ons: Zondag 4 Juli a.s. gaat onze vereen, naar Wieringerwaard om deel te nemen aa nde daar te houden, door de Turnkring Holl. Noorderkwartier georganiseerde, gymnastiekdenionstratie en -wedstrijden. Ruim 50 gymnasten van Texel zullen hier aan deelnemen. Hieruit blijkt, reeds, dat wanneer we in aanmerking nemen, dai een en ander juist valt op de laatste ker misdag, er onder onze gymnasten animo bestaat voor deze, ongetwijfeld voor onze turnsters en 'turners mooie dag. 's Mor gens acht uur vertrekken we van Texel. Van Den Helder gaan we per autobus naar W.-Waard. Ook voor niet-gymnasten bestaat gelegenheid de reis mede te ma maken. Echter gelieven zij zich uiterlijk 26 Juni hiervoor op te geven bij de h.h. Kiljan, Moerbeek of Jac. Roeper, opdat voor voldoende ruimte in de bussen kan worden gezorgd. De kosten van het ver voer per autobus Den HelderW. Waard, en terug bedragen 50 ct. p.p. Met de boot van 6.30 uur gaan we weer uit Den Hel der terug. Wat betreft onze adsp.-oefeningen valt nog te vermelden, dat voorloopig voor de meisjes-afdeelingen en de jongste jongens- afd. geen nieuwe leden meer kunnen wor den aangenomen. Op de oudere jongens- afd., 1216 jaar, kunnen nog eenige wor den aangenomen. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANO. ffi ff O Handelsinformatie- en Incas- C sobureati voor de Midden- C stand, opgericht 1864, biedt 9 in deze tijd groote voordee- len. RB BB Een volledig prospectus, C waaruit zulks duidelijk blijkt C met een ex. van de 14-daag- C selie zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- C> vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. BB BB Voor Middenst. Fed. en Bonden O kan een speciale overeenk. getrof- O fen worden. □oanoooDaD b EEN GROOTE BROER SPREEKT In het Texel-nummer van het Dagblad De Nederlander lezen we: Heel Texel weet het, wanneer het staat in de Texelsche Courant. Met recht kan dit gezegd worden. Op ve lerlei gebied heeft dit blad zich in ze kere zin onmisbaar gemaakt. Heel Texel leest het, ja, Velen er buiten zelfs. Het houdt voor de oud-Texe laars, die op het vaste land wonen, de band met het eiland vast. We danken onze „groote broer" voor zijn vriendelijk oordeel. Is het niet merkwaardig, dat bij gele genheid van ballonwedstrijden we be doelen die wedstrijijden met kleine, meest al reclame-ballonnetjes buiten de gren-1 zen van ons land gehouden, Texel zoc* vaak een aantrekkingspunt blijkt te zijn?, 't Is alsof de luchtstnoomingen uit Zuid' en West elkaar boven ons grondgebied vinden, met het gevolg, dat nu hier, dani daar, een ballon op Texel belandt. Vo- jaar vond mej. E. van Heerwaarden, Gra venstraat, een ballonnetje in Tienhoven. Ze zond het toe aan de afzender, W. R. Dent, Pull Woods, Ambleside, Engeland, van wie ze deze week het genoegen had 5 shilling te ontvangen. De ballon had bij de Aug. 1936 gehouden wedstrijd de lang-i ste weg afgelegd en daarvoor de Ie prijs verdiend. DE PERS OVER TEXEL. In De Telegraaï Het Nieuws van de Dag, schreef Kees Hana over „een zomerwandeling langs Texels zeereep". De schrijver besluit zijn artikel, verlucht met een foto van duinroosjes en een van kalkskeletten van zeeklitten, met „Dat is het Hollandsche duin op zijn allerbest". Hij doelt hier o.m. op de duinhellingen, overdekt met de roomig witte bloemen van het duinroosje, „een kostelijke rozen- Weide". CC c De Arnhemsche Courant van 12 dezer geeft een kort artikel over Texel meUeen foto, boerderij H. Keesom, den Burg. De R.K. Illustratie wijdt een pagina aan de Wadden-eilanden. Ook Texel komt met een foto van het laantje van Braken-i stein met schapen weer goed voor de dag. Het zijn de fijnproevers, zoo staat er in het bijbehootiend artikeltje t die al het mooie van de Noordzee-eilan-i den waardeeren en daarvan genieten. Het zijn de paradijzen van Holland en Fries land. DEN HOORN. SERENADE. Onder leiding van de heer Bouwsma, directeur, bracht D.E.K. Donderdagavond aan het op die dag in het huwelijk getre den echtpaar C. Dekker en mej. A. Dek ker—Drijver, een serenade. De heer Jb. Kiljan, voorz., feliciteerde het jonge paar en familie, ook namens directeur en leden.; De heer 'Dekker, lid van 'D.E.K., dankte voor deze huldiging. Ook de heer Dek ker Sr. betuigde directeur en leden harte lijk dank voor deze serenade, mede uitf naam van de wederzijdsche familie. Hij sprak de wensch uit, dat D.E.K. steeds in bloei zal toenemen, opdat het eenmaal de trots van het dorp zou worden. Er was voor deze serenade, de eerste onder lei ding van de nieuwe diuecteur, veel be langstelling. Illlll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll O, dat is zoo groote plaag Maak ze dood 1 Bestrijd ze Kweekers zonder .vlieggevaar" Volg ze na. Benijd ze.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5