Ontsierende zomersproeten Hoofdpijn, Kiespijn. Aj,0^u Rondvluchten over Texel. Opening vliegveld. Dertig Jaar TES0 verdwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Texei maken bekend, dat in den loop van de vol gende week aan de huizen der ingezete nen zal worden gehouden de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het fonds! tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenaen dienst in de Nederlan den. Zij achten het niet ondienstig, den in gezetenen te herinneren, dat dit fonds niet is opgericht en werd aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone beloo ningen uit te reiken aan hen, die bij ver schillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Texel, 18 Juni 1937. Burgem en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. TEXEL EN DE RADIO. Donderdag 24 Juni houdt de heer J. Collet van 7.307.45 voor de Avro-micro- foon een causerie over fietstochten opj Texel, Vlieland en Terschelling. VERTROKKEN PERSONEN. F. M. Posthuma, N.H., P. Posthuma- Spijker, Doopsgez., Sj. E.Posthuma, N.H., Parkstraat 11, naar Heemstede, Dr. Cuyperslaan 32. Simon Kooger, Oosterend 73, Geref., naar Nieuwpoortstr. 11511, Amsterdam W. Hendr. v. Houwen, De Mok, N.H., naar Amsterdam, Leidsche Bosehje. INGEKOMEN PERSONEN. Anna C. Maas, Weverstraat, van Al phen a.d. Rijn, Stcekterweg 65a. Geertrui Dijkhuis, De Koog. 38, Herv., van Laren, Engweg 17. J. B. Rosenbaum, Parkstr. 36, L.d.H., van N. Amstel, Amsterd. weg 285. Joh. M. Vroom, De Koog 65, van Brurn- men, A 454. H. v. Zeijlen, Schildereind 95, van Bar- neveld, Bar. v. Nagelstr. 3. Jac. van Hulst, Gravenstr. 20, van Maarn. Veronica Brouwer, Weverstr. 28, R.K., van Wormerveer 3e Kruisstr. 5. Joh. Kooger, Oosterend, Hoekstr. 20, Herv., van Vlaardingen, Schiedamsche weg 114. Geesje Bijlsma, Parkstraat 36, L.d.H., van Middelburg, Gravenstr. 8S. Anna Bruin-Over, Weverstr. 35, Herv., van Bergen N.H., Russenweg 20. Gatze Goslinga, Den Hoorn 102, van Harlingen, Ooievaarssteeg 29. UITSLAG AANBESTEDING. Onderhands werd aanbesteed de vei bou wlvan het door de heer J. Agter ge kocht perceel van mw. de wed. Roeloffs, tot een woon- en winkelhuis met toon- kamer op sanitair- en electr. gebied. Aan nemer: Jb. Drijver. Architect; de heer N. Schermer. IBEZOEK PROEFVELD. Aan hen, die het proefveld der Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting aan de Ruiters- plaats, Waalderweg, willen bezichtigen, wordt meegedeeld, dat we er Dinsdag avond 22 Juni, 8 uur zullen zijn voor toe lichting. Ook op andere tijden is bezoek altijd welkom ,maar 't is niet zeker, dat er dan iemand is voor geleide. EXCURSIE. Vereen, v. oud-leerlingen Land bouwschool. Woensdag 23 Juni gaan we met de eerste boot (5.50) van Oudeschild. Wie gaan eerst naar het proefweidebedrijf te Sint-Pancras. Daarna worden een paar bedrijven met betonsilo's bezocht, en ten slotte, in de middag, de Wieringermeer» polder. Ook niet-Ieden der Vereen, kun nen mee, want de bus is dog niet vol., Men moet zich voor Maandagavond opge ven bij E v.d. Ban. E.v.d.B. NAAR TEXELS MUSEUM. We hebben u in vorig nummer van de nieuwste aanwinst van ons museum ver» teld,'van de robbenplaat, 'n prachtig stuk werk van de praeparateur Van der Horst, dat aller groote belangstelling waard is. Om ieder in de gelegenheid te stellen, daarvan te genieten, zal het museunY morgenavond, Zondagavond, van vijf tot acht uur geopend zijn. Er wordt dan, in plaats van 15 ct. slechts 10 ct. entree gevraagd, terwijl u een deskundige toe lichting op de koop toe krijgt. Er worden honderden belangstellenden verwacht. Een gunstig perspectief opent zich voor de Museum-kas, welke door steeds maar nieuwe aankoopen (gelukkig) keer op keer de bodem Iaat zien. Komt allen eens kijken. Ge ziet er wat biezon- ders en leert er wat bij, terwijl ge boven-i dien weet, door uw bijdragen een alge meen Texelsch belang te dienen. heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ctdoos 45 ct. Bij uw Drogist De K.L.M. deelt mee, dat op de dag van de opening van ons Vliegveld gele genheid wordt geboden tot het maken van rondvluchten a f 2.50 per persoon. Men kan kiezen uit deze drie routes: 1. Van vliegveld over De Koog en Den Burg naar het vliegveld terug. 2. Van het vliegveld over De Cocks dorp en De Slufter naar het vliegveld terug. 3. Van het vliegveld over Oudeschild en De Waal naar het vliegveld terug. Bij voldoende belangstelling worden ook vluchten over grooter afstand over liet grootste deel van het eiland gemaakt en wel tegen vier gulden per persoon. Elke vlucht kan plaats yinden bij deel name van acht personen. K.L.M.-ETALAGE. Een groote attractie blijkt de etalage, welke Bockhandel Parkstraat met mede werking van de K.L.M. heeft kunnen in richten. Het meest trekt de aandacht de maquette van het eiland, aangebracht op een gegolfde, als zilverklinkende acuter grond. Bij avond vooral geeft dat in de rijk verlichte uitstalkast een opvallend mooi effect. Maar er is meer. Een kun stig uitgezaagde kaart van Nederland geeft in één oogopslag een beeld van het binnenlandsch luchtverkeer van de K.L.M., Aller oog wordt op Texel gericht. Ter andere zijde die bekende plaat met een> Douglas vliegtuig en De Vliegende Hol lander, het befaamde zeilschip, waar de sage van spreekt. Thans vliegt de Hol lander inderdaad. Vroeger sage, nu wer kelijkheid. De luchtfoto van Den Burg is wel in het biezonder het bekijken waard, als mede de overige foto's in de etalage, waarop we gaarne uw aandacht vestigen., HALLO! HALLO! Hallo! Luchtvaartterrein Texel! Gisteren is de telefonische verbinding met ons vliegveld tot stand gekomen. Her eerste gesprek, dat gevoerd werd, was dat van Burgemeester Kamp met de heer Coster, van de K.L.M., te Den Haag. Het ging o.m. over de rondvluchten, waarvan we hierboven melding maken. Andere bladen wordt verzocht, dit over te nemen. De officieele in gebruikneming vindt plaats Zaterdag 26 Juni a.s. des morgeus, om half twaalf. De opening zal geschie den door Z.Exc. de Minister van Water staat, terwijl, behoudens verhindering, te vens de Minister van Soc. Zaken aanwe zig hoopt te zijn Een groot aantal auto riteiten zal de plechtigheid met hun te genwoordigheid opluisteren, onder wie de Commandant van de luchtvaartafd. Soe- sterberg, de Directeur-Generaal van de Werkverschaffing, benevens vele autori teiten uit luchtvaartkringen. Om ongeveer elf uur zullen de officieele gasten arriveeren met de Douglas D.C. II; deze enorme en prachtige machine zal echter terstond na aankomst weer opstij gen om des middags eerst weer terug te keeren teneinde de gasten weer af te ha len. Als andere attractie voor deze Texel- sche luchtvaartdag werd de medewerking verkregen van een eskadrilie bommenwer pers van H.M.'s vliegveld De Kooij, ter wijl ook een Koolhoven-vliegtuig zal de- monstreeren. Tevens zal de bekende con-1 structeur Slot met zijn aardig vliegtuig je De Scheldemusch vele stunts maken, terwijl de heer Slot voor de microfoon de vertooningen van anderen in de lucht, - waar noodig - zal toelichten. Het is zoo goed als zeker, dat ook de instructeur van de Nederlandsche Luchtvaartschool te Ypcnburg, de bekende res.-luit. Asjes met een vliegtuig zal komen en demon-1 straties zal geven. Met dit programma worden dezelfde attracties gebracht als die, welke de laat ste jaren vertoond zijn op de binnenland- sche vliegfeesten. Nog niet genoemd werden de twee K.L.M.-vliegtuigen van het type F V1IA waarmee rondvluchten zullen wor den gedaan. Deze kunnen gekozen wor den door degenen, die een rondvlucht willen maken over hun eigen woonplaats hetgeen altijd een bijzondere aantrekke lijkheid bezit. Na de opening van het vliegveld om half twaalf zullen terstond een aantal demonstraties en rondvluchten plaats vin den tot circa één uur. Om ongeveer kwart) over twee zullen wederom demonstraties worden gegeven, terwijl om half vier de komst van de Douglas D.C. II weder kan worden verwacht. Een aantal genoodigden zal inët het gemeentebestuur de lunch in het Badho tel te De Koog gebruiken. Het spreekt vanzelf, dat voor deze ge beurtenis op Texel groote belangstelling bestaat, doch ook van daarbuiten heeft men van groote interesse doen blijken. De AVRO zal met de reportagewagen aan wezig zijn, terwijl eveneens POLYGOON de gebeurtenissen voor de geluidsfilm zal vastleggen. Vele sportvliegers de den reeds weten, dat zij bij gunstig weer stellig naar Texel zullen komen, terwijl het niet uitgesloten is te achten, dat ook een zweeftoestel naar Texel zal zwe ven. Er zal op het vliegveld gelegenheid zijn een eenvoudige koffiemaaltijd te nuttigen. Medewerking werd verkregen van Texels Fanfarecorps, dat, waar noodig, door grammofoonmuziek zal worden afgewis seld. Liet spreekt vanzelf, dat een vliegfeest, waar zooveel geboden wordt, enorme kos ten met zich brengt. Van de vliegtuigen, die op die dag zullen demonstreeren, zijn er, die meer dan f30,per uur aan benzine en andere onkosten verslinden. Een kleine bijdrage (een kwartje voor het gereserveerde terrein en een dubbeltje voor liet vrije gedeelte) zal van de bezoe kers worden gevraagd als bijdrage gel dig voor de heele dag in deze onkos ten. Door aangebracht zeildoek zal meni dan windvrij kunnen genieten van een waarlijk eenig schouwspel voor Texel, dat de eerste jaren wel niet zoo gauw we der zal kunnen worden genoten. De schoolkinderen worden in de gele genheid gesteld, de opening gratis bij te wonen, mits onder geleide. Zoo zal ook de jeugd in staat zijn, het historische oogfenblik bij te wonen, waarop Texei een nieuwe verbinding met de vaste wat verkrijgt. M OP VRIJDAGAVOND zal in Pen's Bi oscoopzaal op uitnoodiging van het Ge meentebestuur een aantal genoodigden 'n causerie bijwonen van de bekende vlieger schrijver A.Viruly, die spreekt over Vlie gen, schrijven en vertellen. Voorts zal die avond de K.L.M.-film worden ver toond, terwijl de heer A. van der Paauw, chef van de afd. vervoer der K.L.M. zal spreken over: Texel vliegt! Een klein or kest zal zijn welwillende medewerking voor de muzikale illustratie vcrleenen. - Met het oog op de beperkte ruimte is het niet mogelijk deze avond vrij toegankelijk te stellen. Zooveel mogelijk is getracht, te verkrijgen, dat alle belangrijke Texel- sche autoriteiten, corporaties, instellinge» en vereenigingen zijn vertegenwoordigd, Texel gaat belangrijke dagen tegemoet Nimmer zijn de Texelaars achtergebleven, waar het gold getuige te zijn van een historisch oogenblik. Ook thans mag bijt gunstig weer, dat nu eenmaal noodig is om een dergelijk vliegfeest te doen slagen, op groote belangstelling worden gerekend. Velen zullen Texel uit de lucht/ willen zien, waarvoor de exceptioneele prijs van f2,50, die alleen voor de ope ningsdag geldt en voor de daaropvolgen de Zondag, doet blijken, dat de K.L.M zoo veel als in haar vermogen ligt te gemoet is gekomen aan de wensch, deze; rondvluchten voor zooveel mogelijk men- schen bereikbaar te maken. Zeker, fiet-i sen is goedkooper dan vliegen, maar vlie gen op 26 en 27 Juni a.s. op Texel is goedkooper dan op eenig ander vlieg veld in Nederland. Op die dagen zal men kunnen zeggen TEXEL VLIEGT. Gistermiddag werd in hotel Texel van 4.15 tot half zes gelegenheid geboden omj aan de Raad van Commissarissen en Di recteur van de N.V. T.B.S.O. gelukwen- schen aan te bieden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van dé vennootschap. De ieaen van net nestuur waren arien met hun dames present, met uitzondering van de heer H. W. Keesom en van de heer F. Zegel die zich door biezondere omstandigheden door z'n zoon Jac. Jan deed vertegenwoordigen. De receptie werd druk bezocht. We merkten op de leden van het Gemeente-1 bestuur en Raadsleden, leden en ook oud leden van de T.E.S.O.-bemanning en van het personeel, bestuursleden van V.V.V, Mooi Texei (de heer H. Kraai vertegen woordigde de Museum comm.), van S.V. Texel en van andere corporaties (de heer J. G. Ph. Pisart vertegenwoordigde het comité voor de Ziekenauto, dat aan T.E. S.O. zoo groote verplichtingen heeft), enz enz. Verder waren er zeer veel particu lieren, die door eenige familierelatie meO bestuursleden of door zakelijke betrekkin- ling met T.E.S.O. van hun belangstelling kwamen getuigen. We merkten verscheidene bloemstukken op, terwijl ook een aantal telegrammen van dan"k en hulde sprak. Een biezondere dag was Tiet voor cle heeren P. Dros, F. Zegel en H. W. Bak ker. Reeds 30 jaren schenken de heeren) Dros en Zegel aan T.E.S.O. hun beste krachten, terwijl de heer Bakker een lange reeks van jaren - 27 - als techn. comm. de N.V. met zijn altoos betrouwbare en zake lijke adviezen van dienst was. De heer Lap, pres.-comm., gaf zijn blijdschap te kennen over de groote be langstelling, gewaagde van de prettige samenwerking met het gemeentebestuur en gaf een samenvatting van de geschie denis van T.E.S.O. in de laatste vijf jaar. Woorden van oprechte waardeering wijdde spr. aan de nagedachtenis van de heer A.Wagemaker. Verder memoreer de spr. het in gebruiknemen van de Dok ter Wagemaker en van het nieuwe ge bouw, het gratis vervoer van schoolkin deren (60 per dag) en van ziekenbezoe kers (sters)de toezegging aan polder besturen van f250,per K.M., wanneer tot het teren van door T.E.S.O. aan te wijzen wegen wordt overgegaan, de steun aan V.V.V. en Museum, aan sportvereen., aan muziek- en strandfeesten, enz. De huidige financ. positie van T.E.S.O. is bevredigend. Er is een flink banksaldo eni het doel is, dit steeds meer op te voe ren, om te kunnen blijven voldoen aan steeds hooger gestelde eischen. De Marsdiep kan daaraan niet meer voldoen, maar over een nieuwe boot valt nog niet te denken. Met voldoening en dank baarheid, aldus spr., mogen we ook op de laatste vijf 'jaar terugzien. We vragert van iedere Texelaar de :steun, welke we niet kunnen ontberen. Als een blijde verrassing deelde spr. mee, dat in het Ziekenautofonds f250, zou worden gestort. Hierna richt spr. zich tot de heer H.W. BAKKER, die T.E.S.O., aldus spr. 27 jaar op onverbeterlijke wijze diende. De heer Bakker werd 67 jaar en meende daar om te moeten aftreden, een besluit, dat het Bestuur betreurt, doch meent te moe ten eerbiedigen. Als blijk van erkentelijk heid biedt spr. namens T.E.S.O. een ra diotoestel voor het jacht van de heer Bakker aan en mevr. Bakker een fraaie mand met bloemen. De heer Bakker dankt, mede namens zijn vrouw, voor deze buitengewone ver rassing en verzekert, dat zij beiden aan hun Texelsche jaren met vreugde terug denken. Dan richt de voorz. zich tot de heer P.DROS, van de aanvang af secr. van T.E.S.O. Spr. noemt hem de pionier en de gangmaker der Onderneming; de man, die immer tijd en lust vond om T.E.S.O.'s belangen te dienen. Hem biedt spr. een fraai schilderstuk aan (Schelpenvisscher),, aan mevr. Dros een keurige mand met bloemen. De heer Dros, dankt, mede namens z'n vrouw, voor de toegekende lof en voor de geschenken, maar noemt de groèi van T.E.S.O. voor zijn arbeid de mooiste be looning. Dat T.E.S.O. zich gezond en krachtig heeft ontwikkeld, doet spr. dui delijk uitkomen. Hij verwijst daarbij o.a. naar ons vorig nummer. Tenslotte spreekt de heer Lap metgrooj te waardeering over de heer F.ZEGELKz. eveneens 30 jaar T.E.S.O.-commissaris, helaas niet aanwezig, daar hij zich op dergelijke „fuifjes" minder thuisgevoelt dan in zijn gewone zaken, die hem zoo zeer in beslag nemen. Uw vader, zoo. richt spr. zich tot zijn zoon Jac. Jan,, is voor de zaak van T.E.S.O. als ge knipt. Zijn goede en bondige adviezen zijn ons immer tot steun. Moge hij nogf jaren deel uitmaken van ons Bestuur. Hij moge van ons dit schilderstuk en uw moeder deze bloemenmand aanvaarden. - De brillendoos, zoo besloot spr., die we weten, dat hij graag had, krijgt hij evengoed. De heer Pisart dankt voor de gift voor de zoo berooide kas van de Ziekenauto en hoopt, dat het voorbeeld navolging moge vinden. Als laatste spreker voert burgemee ster Kamp het woord. Spr. wijst op do persoonlijke verhouding, waarin de Texe laars tot T.E.S.O. staan en op de groote voordeelen, welke het eiland, dank zij T.E.S.O., deelachtig worden om dan te be sluiten met de wensch, dat het Bestuur- nog vele jaren de kracht mag vinden oin door T.E.S.O. tot heil van heel het eiland werkzaam te zijn. Het was toen 6.25 uur geworden. De heer Lap verklaarde het officieele gedeelte van het T.E.S.O.-feest voor geëindigd. Des avonds volgde nog in de Linde boom voor een kleine kring van genoo digden een genoeglijk festijn, een passend besluit van de dag, gewijd aan T.E.S.O,. en de mannen, die haar groot hebben gemaakt en dagelijk nog pogen, om de Texels EIGEN Stoombootonderneming op nóg hooger plan te brengen. ONGEVAL. Toen de heer W.S., van den Burg, Vrij dagavond (vorige week) omstreeks kwart voor twaalf met zijn motorrijwiel over de Koogerweg reed met mw. S. op de duo, holden tegenover Flora twee kalveren van de heer P.B. door het openstaande hek de weg op. Een botsing was onvermijde lijk. Mw. S. maakte een leelijke tuimeling, waarbij zij aan de knie zoodanig werd verwond, dat zij niet meer kon loopen. De heer S. kwam er zonder letsel af. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd. De kalveren maakten zich uit de voeten. Per vrachtauto, welke juist passeerde, vervolgde het echtpaar zijn tocht naar De Koog.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6