Agentschap K.L.M. Inlichtingen en plaatsbewijzen Bureau Texelsche Courant GRAFISCHE KUNST. VOGELBESCHERMING. De man aan de lijn. Negentig minuten oponthoud. m Den Burg Parkstraat, bij het Postkantoor. Dat het levenspeil gedurende de laatste tientallen jaren op een belangrijk hogen niveau gekomen is, blijkt niet in de laat-' ste plaats uit de toenemende zorg, die) aan de woninginrichting besteed wordt., De pessimisten, die menen, dat er geen: opgaande lijn in de historie van de ont wikkeling der mensheid zou zijn, zullen niet kunnen ontkennen, dat de hieruit sprekende algemene verfijning van de smaak wijst op toenemende volksbescha ving. Het bevreemdt evenwel, dat deze ont wikkeling in een meer kunstzinnige rich ting, zien nog steeds niet heeft kunnen uitstrekken tot het gebied der wandver siering. ,,Het volk, en vooral het Neder landse, is niet kunstzinnig", mag een dooddoener zonder betekenis genoemd worden. Meer steek houdt de opmerking, dat werkelijke Kunst voor smalle beurzen onbereikbaar is. Deze feiten vast te stel len, zou dan ook weinig zin hebben, in dien niet tevens de weg gewezen werd om voor weinig geld zijn wanden werkelijk te versieren. Doordat etsen, houtsneden en litho's in zekere zin „drukwerk" zijn, kunnen ze, ondanks de moeilijke cn tijdrovende tech niek, goedkoper zijn dan schilderijen met een even hoge kunstwaarde; de grafische' kunsten zijn danook van nature demo cratisch. Het is de grote verdienste van „De Fakkel", N.V. Mij. tot Verspreiding van Grafische Kunstwerken, te 's Gravenhage, dat zij dit democratisch karakter begre-i pen heeft, dat zij daarin de mogelijkheid' heeft gezien van een royale verspreiding» van goede kunstvoortbrengselen en dat zij er in geslaagd is, deze mogelijkheid' te verwezenlijken op een zodanige wijze, dat zij een cultuurfactor van nationale be tekenis geacht mag worden. Het is haar streven, in overleg en samenwerking met! de beste Nederlandse grafici, hun aller beste producten, tegen de laagst mogelijke prijzen, direct aan net publiek te brengen» (Op verzoek: schooispelling) S. ||||||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||l llllllllllllllllll RECENSIES. Illlllllllllllllll miminminimum IN WEER EN WIND. HET MEI-NUMMER. „Er is niets storends in; het is alles even voornaam en gaaf. Mijn hulde aan alle hierbij betrokkenen". Aldus luidde onlangs het oordeel van een bekend natuur-historicus over de tot dusver verschenen nummers van „In Weer en Wind, dat uitgegeven wordt door W. L. en J. Brusse te Rotterdam en geredi geerd wordt door Rinke Tolman en Ds. J. I. van Schaick. Ongetwijfeld is bovenstaande uitspraak evenzeer van toejaassing op het .pas ver schenen Mei-nummer, dat opent met een artikel van B. J. J. R. Walrecht, die een speurtocht heeft ondernomen naar het in vroeger eeuwen door de zee verzwolgen Zeeuwsche plaatsje Nieuwlande. De me teorologische medewerker Chr. A. C. Nell, in zijn beschouwing over het weer weidt o.a. uit over het eigenaardige ver schijnsel der ijsheiligenkoude, terwijl S.J. van der Molen belangstelling vraagt voor het boerenhuis in Saksisch Nederland, dat veelal is gebouwd met een onvergelijke lijke i ntuïtie voor zuivere verhoudingen. De geoloog P. v.d. Lijn, aan de hand van instructieve foto's, gewaagt van de voortdurende onrust in onze aardkorst die o.a. tot uiting komt in de golvingen! en plooien der gesteentelagen, A. J. de Boer weet den lezer ervan te doordrin gen, dat natuurgenietingen ook het deel kunnen zijn van hen, die slechts een stadstuintje bezitten en Dr. A. Reclaire neemt ons mee naar de jeneverbessen, die die o. a. bewoond worden door uiterst boeiende wantsen, die geen „vieze dieren" zijn, maar insecten van een verrassende kleuren- en vormenschoonheid. W. H. Dingeldein zingt den lof der gracieuse vogelkersen, dr. W. M. Kruse- man, hierbij de vermaarde proeven van Kohier vermeldend, wijst op de psy chische en athletische prestaties der apen terwijl Mr. F. Haverschmidt vertelt over vliegenvangers, die onderburen bjj' ooie vaars waren, d.w.z. de vogeltjes nadden hun eieren gedeponeerd in een nestpaal van onze koninklijke eibers. Tenslotte ver melden we nog een artikel van H. Jon. dan Jr. over de genoegens van hen, die nadejr tot de natuur trachten te komen door kampeeren en van H. Kleijn over de maretakken, de zoo interessante mistletoe waaromheen allerlei sagen ziin geweven. De bekende dichter dr". Felix Rutten ten slotte wijdt een aantal verzen aan de hoo rnen. De schilder Jan Zondag heeft dit poëem geïllustreerd. Zoodoende wordt het Mei-nummer van In weer en Wind gekenmerkt door een groote verscheidenheid, zoowel wat de tekst betreft, als de merkwaardige en fraaie illustraties, die aan nagenoeg elke pagina luister bijzetten. De uitgever schrijft voorts onder de lezers van hetj maandschrift een foto-wedstrijd uit, die betrekking heeft op twee onderwerpen: heide- en zandverstuiving. Naar aanleiding van een 2-tal artikelen in uw blad van 22 Mei en 12 Juni 1.1., be treffende vogelbescherming, enz., enz. van de heer F. Blom, te Vlieland, waarin schrijver tegen alles wat vogelbescher ming en Staatsboschbeheer betreft, te keer gaat, meen ik goed te doen om do, lezers van de Texelsche Courant ernstig* tegen een dergelijke overdrijving te waar schuwen. Om de inhoud van het geschrijf van de heer Blom te begrijpen, moeten wij geloo- ven, zoo schrijft hij, in een volmaakte, schepping, waarin niet alleen de dieren onderling, maar waarin ook de menschen, behooren te leven en te werken naar hun natuurlijk instinct. Geachte lezers, dit is alleen mogelijk in een oerstaat, waar ook de mensch zijn, natuurlijke vijanden heeft, als natuur- mensch leeft en sterft en niet meer dieren doodt dan om in zijn eigen behoefte te voorzien. We gelooven graag in een volmaakte schepping, maar aangezien ons landje kri oelt van de menschen, is het niet mfeen mogelijk dat ieder mensch leeft en werkt naar zijn natuurlijk instinct. Dit is kort weg een waanidee. Bedoeld tijdperk ligt reeds honderden jaren achter ons, zoodat het al te mal zou zijn, indien de vogelwettenmakers en hun; slechte adviseurs, zooals de heer B. deze betitelt, thans met die tijd rekening zou den moeten -nouden. Ook ik mocht vroeger, evenals de heer B., gaarne naar eieren zoeken. Doch vol mondig moet ik erkennen, dat het een chaos zou worden, indien er geen vogel- wetten waren. Het evenwicht in de natuur kan hier door tenminste in goede banen worden geleid en zouden er fouten worden gc« maakt, dan twijfel ik geen oogenblik, of de Vereeniging tot bescherming van Vo gels zal deze inzien en zoo spoedig moi gelijk deze op de juiste manier trachten' te herstellen. Laat alle menschen los in de natuur en hun natuurlijk instinct volgen, waarde lezers, en de chaos zou volmaakt zijn. Wat de meeuwen betreft, het is niet te ontkennen, dat deze inderdaad zeer vraat zuchtig zijn, doch dit waren zij voor da bescherming even zeer. Thans is in het/ algemeen beperking noodzakelijk geble ken. Dit kan men niet bereiken met het PLAATSELIJK rapen van eieren. In enkele duincomplexen doet men dit at verschillende jaren achtereen en het helpt geen zier, waarbij'nog komt, dat de vo gels al vraatzuchtiger worden en een ware plaag voor hun omgeving beteekenen. De heer B. haalt voor wat het uitscha kelen van een bepaalde categorie betreft,, de zeehonden aan. Voor hem een goed; voorbeeld, want hierover valt niets te be wijzen. Of wil hij beweren, dat de zee hond uitgeroeid is? Er zijn talrijke beter controleerbare voorbeelden, waarbij, om bij de vogel» stand te blijven, het ingrijpen van de mensch merkbare en gunstige resultaten' tot gevolg heeft gehad. Ik denk hierbij, b.v. aan de beperking in sommige streken/ van het aantal eekhoorns en katten in onze bosschen. Verder de bestrijding van de rattenplaag op Terschelling (zie hier toe de artikelen van houtvester Boodf in het Nederlandsch Boschbouw Tijd schrift en de Texelsche Courant.) Kortom, de mensch moet "bij iedere ca tegorie, die haar natuurlijke vijanden mist, tijdelijk op de een of andere manier in grijpen. Verder wil ik graag van de heer B. aannemen, dat er op Vlieland minder tu reluurs, kemphanen (voor de bescherming; zaten er gemiddeld 10 tot ten hoogste 20 paren), leeuwerikken en graspiepers zijn overigens een geheel natuurlijk ver schijnsel tijdens de droge jaren in het duingebied voor deze weidevogels maar denk nu niet, lezers ,dat deze vogels uit geroeid ót dat het vaststaat, dat zij in; aantal verminderd zijn. Nog dit jaar kaï* men practisch overal een 'belangrijke ver betering constateeren. Abonné L. D. (Slot volgt.) Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiuiiiüllll llllllllllllllllll HOE LAAT Illlllüllllllllll ||||||iiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iini:i|||||| STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 6.50; 10.00; 12.20; 6.30. De vroeg-boot op Zondagen vaart tot 1 Sept. Van 1 Juli1 Sept. vaart op Zon- en Feestdagen bovendien een „late-boot": 19.30 van Texel; 21.15 van Den Helder. Geschreven ter gelegenheid van het S.V. Texel-feest. Het voetbalspel wordt niet alleen ge speeld door tweemaal elf voetballers. Neen, wat zou een wedstrijd wezen zon der toeschouwers Maar toch is het niet gemakkelijk, om werkelijk een goed toe schouwer te zijn. Gauw vergeet men zich, kan men zich niet meer beheerschen en heeft men alleen maar oog voor eigen partij. Op een overtreding door een te genstander van de regels van het spel, volgen soms de grofste verwijten, terwijl een overtreding door een clubgenoot, vaak een handigheidje wordt genoemd. Ver knoeit een speler een kans, dan gebeurt* dit toch niet opzettelijk? Wij, langs de lijn, mogen dan niet de bewuste speler, terechtwijzen of uitjouwen. 'Neen, we moe'ten hem op de meest juiste manier aanmoedigen, zoodat hij vertrouwen krijgt en voelt, dat wij langs de lijn met hem! meevechten voor een overwinning. Wij mogen niet veroordeelen. De spe lers spelen heelemaal voor liefhebberij. Het gaat om de eer en om het spel en verder om het versterken en het fithou- den van hun lichaam en wij langs de lijn hebben het biezondere genot, om naar hun werken te mogen kijken en van hun spel te genieten. Waarom gaan wij naar een wedstrijd kijken Wij willen de strijd zien, welke ontstaat, wanneer twee partijen eikaars krachten meten; de strijd van 22 spor tieve menschen tegen elkaar, wat ons zooveel aantrekkelijks geeft. Men geeft zich heelemaal over aan het spel, men DE AVRO OP TEXEL. Voor haar uitzendingen-reeks .„Klan kenschoonheid in Nederlandsche kerken" heeft de Avro gisteren opnamen gemaakt van het orgelspel in de N.H. Kerk te Den Hoorn. Het orgel werd bespeeld door de heer Jan Visser, organist van de VÏJ.H. kerk te Den Burg. Voor haar „Actueele Aetherflitsen" (op Dinsdagavond 10.1510.30) werden vast gelegd: een bezoek aan ons Museum, een praatje bij het schapenscheren op hoeve Buitenheim van de heer P.Bakker Az.; een les over vliegvelden in de school tq Z.-Eicrland, gegeven door de heer J. de1 Vries, h.d.s.en een bezoek aan demee-< wenkolonie in de Westerduinen. |||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiuiiiiiiiiniiiiii!iiniiiiii!iiiiiii!iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiii|||||| llllllllllll Medcdeelingen t||||||||||| 111111111111 van Texels Bioscoop Theater jjiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iiiiitiiiiniiiiiii 90 MINUTEN OPONTHOUD. Een sensationeele film is het altoos, wanneer Harrie Piel daarin optreedt. De eene opwindende gebeurtenis is nog niet voorbij, ot de andere staat al weer voor de deur. Daar hangt het leven van af. Er staat waf groots op het spel. Hoe loopt dat af, wie wint het OngeP"">fIijke prestaties. Adembenemen de tatereclen. Dat pakt en dat boeit van A tot Z. Liefhebbers zullen deze film; niet willen missen. NAGEKOMEN MARKTBERICHT. Alkmaar, 25 Juni Voertarwe 67.25; gerst 9.25; haver 7.75-S; bruine boonen 8-12; kl. groene erwten 8.50; grauwe IS. leeft met de spelers mee. Elk hachelijk moment voelt men zelf aan den lijve, even zoo wanneer een hoopvolle aanval wordt opgebouwd En daarom: de spelers win nen of verliezen een wedstrijd, doch het publiek kan er ook schuld aan hebben, wanneer verloren wordt, evengoed als het publiek aandeel in het succes heeft wanneer door zijn enthousiasme en geestdrift de spelers zich zoo weren, dat een overwinning bevochten wordt. Ik wil hier nog even stilstaan bij S.V. Texel. Beste vrienden, wat jullie ons in de afgeloopen tijd hebt laten zien, van adspirant tot le elftal, is zeker een com pliment waard. Daarom wil ik hierbij een beroep doen op alle S.V.-Texel-vrien- den: aan jullie de taak, mee te helpen! de Vereeniging sterk te maken. Niet al leen met het woord maar ook met de daad. Niet alleen, dat S.V. Texel de voetbalsport beoefent, veel meer is er nog van invloed. Stelt dit allemaal op prijs. Zorgt, dat jullie eiland, dat jullie zeker allen lief is, bekend wordt en dafl er deze roem van uitgaat: Dat zijn daail nog eens sportieve luitjes. Niet alleen geeft het voetballen, de omgang met andere vereenigingen, het zich bewegen tusschen deze menschen, jullie menschenkennis, het kweekt kame raadschap, brengt plezier en geeft jullie de goede propaganda, die van jullie ei land uitgaat. Dat moeten we houden; dat is iets tastbaars, een heerlijk bezit. Daar om, luitjes langs de lijn, zorgt, dat S.V. - Texel sterk blijft. De wil Is er, het re sultaat is er ook. Laten we zoo voort gaan. 25 jaar heeft S.V. Texel bestaan. Dat het honderd jaar moge worden, is de wensch van B. EEN MAN LANGS DE LIJN.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 10