ZIJN Slim MEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM TEXEL VLIEGT. LEERZAME EXCURSIE. DOOR KL00SIERBALSËM Een stijve nek behoeft Ge dus niet langer te hebben „Geen goud zoo goed" Zoo is dan de langverbeide Officieele groote dag Voor ons eiland aangebroken, Die „historisch" heeten mag. Wat een jaar of vijf geleden Nog een droombeeld werd geacht, Is op deze dag bewaarheid, Werd door energie volbracht. ledereen zal van dit feest toch Wel getuige willen zijn En vol vreugde medevieren Texels eerste vliegfestijn. Over-opa, die als jongen Nog een houten fiets bereed. Mag het wonder thans aanschouwen, Dat comfort en snelheid heet. Wat voor nut het strakjes afwerpt, Gissen we nog niet zoo gauw, Maar een volk is groot te noemen, Dat ook aan zijn toekomst bouwt. Texel heeft thans willen toonen, Dat het moed en wilskracht heeft Om de toekomst te trotseeren, Dat het ook voor „morgen" leeft. Zeker mogen we verwachten, Dat het K.L.M.-verkeer Voor ons eiland van veel nut is, Dat een elk nu profiteer'. Waar de K.L.M. ter wereld Zoo goed aangeschreven staat En voor vlug en veilig reizen Als de beste vóór steeds gaat, Daar kan men gerust vertrouwen, Dat de Yankee, Brit of Noor, Die op Schiphol neergezet wordt: Zegt: Ik vlieg naar Texel door. Naar de Parel van de Wadden ls 't voor hen geen afstand meer En ze nemen naar ons eiland: „Overstapje - Buurtverkeer". - Moge zoo ons vliegveld bloeien, Dat deez' dag wordt ingewijd En voor ons geroemde eiland Banc zich een nieuwe tijd. Laat deez' dag ons een symbool zijn, Nu de eerste vogel gaaf, 'Dat op goudgerande vleuge'ls Komt EEN NIEUWE DAGERAAD. HUIB DE RIJMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) WILDE ZWANEN. Als een biezonderheid deelt men ons mee dat Donderdagmorgen boven de Slufter vijf wilde zwanen werden waar genomen. De vogels vlogen in de richting; van De Cocksdorp. VAN DER SCHUYT-TR1P. Met Van der Schuyt reisden Zondag 20 personen naar Texel, Dinsdag 27, Don derdag 52. Dinsdag kreeg ons eiland bovendien be zoek van een gezelschap van 25 personen uit IJmuiden. BEZOEK PROEFVELD. Dinsdag 1.1. werd het proefveld van de Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting, gelegen bij de Ruitersplaats, door 25 personen be zocht. Ze werden door de heer E. v.d.Ban rondgeleid en voorgelicht. A.s. Dinsdag zal om S uur weer geleide aanwezig zijn. Landbouwers bevelen we een Bezoek gaarne aan. LUCHT VAART-ENCYCLOPAEDIE. Wie de som van f 3.65 besteden kan, schaffe zich de Geïll. Luchtvaart-Ency- clopaedie aan, getiteld Tusschen Gras mat en Stratosfeer. Daarin vindt leek en technicus het A.B.C. van de Luchtvaart., Medewerker is o.a. A. Viruly, de be kende K.L.M.-piloot. Het boek, dat meer dan 500 kolommen druks telt en veel foto's en teekeningen, in en buiten de tekst, behandelt o.a. het luchtverkeer, ds vliegtuigbouw, opleiding, vliegsport, vlieg velden, zweefvliegen, enz. Prijs voor het in prachtband verschenen boek: f3.65. Voorhanden in de Boekhandel. ALLE TEXELAARS LEZEN HET. Niet alleen heel Texel maar de meeste Texelaars in den vreemde lezen het, als; het staat in de Texelsche Courant. Ónze krant gaat naar Oost- en West-lndië, naar Canada en Z.-Afrika, naar België, Duitschland, Engeland, enz. Waar ter we reld een Texelsch hart kloptdaar komt de Texelsche Courant. Laat daarom niets, wat maar eenigszins de moeite van ver melding waard is voor plaatsgenoo- ten en vroegere piaatsgenooten-abonné's onvermeld blijven. Wat zocht u ver geefs in dit nummer? Een briefkaartje, 'n briefje met „echt-Texelsch"-nieuws is al tijd welkom. i STUIFBRAND-BERICHT. Bij de keuring van het graan, welke nu in volle gang is, komt duidelijk aan 't licht, dat de resultaten van de warmwater ontsmetting van zaaizaad, toegepast door de kokerij in Waalenburg, volkomen aan de verwachting beantwoorden. Waar ont smet zaad is gezaaid, komt geen stuif- brand voor. Waar niet-ontsmet zaad is gebruiktis het mis: vrij veel stuif- brand. Een goede les. De heer J.Beumkes schrijft ons: Woensdag j.l. maakte de Vereen, van oud-leerlingen der Lagere Landbouw school alhier, met de leerlingen van dei hoogste klas dier school een excursie naar de proefboerij Achtergeest te St. Pancras en naar de Wieringermeerpolder. Bij de boot van achten waren we met 33 personen, met de heer E. v.d. Ban até geleide. Door het mooie weer waren eenigen niet opgekomen .doch de overigen kwam dit goed van pas. Goed gestemd werd de reis aanvaard. Aan Den Helder reeds wachtte ons de eerste verrassing- daar stond assistent Lap, die met de eerste boot was meegegaan, wat ook de bedoeling was. We werden in twee groe pen gesplitst, 29 in de bus en vier in een auto. Nadat onze bestuurder een waarschuwing omtrent het snelle optrek ken van de wagen in ontvangst had geno men, startten we naar Schagen, waar IR. LIENESCH ons in de school opwachtte. Hier kregen we een korte technische uit eenzetting van het bedrijf van de heer Blom, een proefweidebedrijf, dat op de moderne manier beweid wordt; kleine stukken en veel omweiden. De koeien wor den daar per zomerperiode 40 maal T>m- geweid en komen dan gemidd. driemaal op hetzelfde stuk. Ook liet Ir. Lienescb ons nog wat lichtbeelden zien van ver schillende silo's voor kuilgras. Nadat we een en ander aangehoord en gezien had den, zijn we op St. Pancras aangetrokken, waar we na veei omzwervingen omstreeks 11.30 uur aankwamen. Na even gevraagd te neoben, vonden we tenslotte een weg' plm. 2 M. breed, welke de toegang tot de boerderij bleek te zijn. Daar hebbeni we allereerst een SILO bekeken, 'n rondci silo met wanden van betonplaten, welke met een ijzeren band bij elkaar gehouden worden. Deze platen zijn 1.50 a 1.75 M. hoog en staan gedeeltelijk in de grond. Op deze betonnen ring komt dan nog een houten opzetstuk, dat niet zoo hoog is. Dit heele zaakje wordt dan vol gras ge reden en dan de grond er op. Het zakt dan ongeveer de helft, zoodat het houten bovenstuk er weer af kan. Dit kan dan weer voor een andere silo gebruikt wor den. De silo, die wij zagen, had een mid dellijn van 5 M. Hierin gaat 40.000 Kg. oftewel de opbrengst van plm. 2 H.A'j Door deze hoeveelheid gaat 600 Kg. sui ker aangevuld met wei. De silo wordt van onderen met buizen gedraineerd om het perswater at te voeren. Om zoo weinig mogelijk water in de kuil te krijgen, dekt men ze wel eens af met dakpannen. Dit zagen we ook bij Burgerbrug; dat leek ons ook een goed ding. De Kostten vanl DE KOMENDE KERMIS. Van de zijde van de Schouwburg-Direc tie Kinsbergen schrijft men ons nog hel; volgende: Uitbundige vroolijkheid, ernstige kunst, sterk tooneelspel, prima variété's, er is van alles wat, en van alles het beste. NU ons land zich ontworstelt aan de greepi van de jarenlange crisis, opleving overal; merkbaar is, is er alleszins reden dit op een gepaste wijze te vieren, en waar kan dat beter dan bij een uitstekende voorstel-; ling, gebracht door de beste artisten van ons land, en die nog lang in uw geheu gen blijven zal? De entreeprijzen zijn bin nen ieders bereik gesteld. Afwisselend wordt de Schouwburg be speeld door de beide gezelschappen van het Centraal Theater te Amsterdam; Ataandag, Dinsdag en Woensdag de Ko medianten, (die dan weer vanat 1 Juli in het Centraal Theater staan), Donderf dag en Vrijdag het Centraal Tooneel (die in genoemd theater tot einde Juli stonden). Dus niet als voorheen, een speciaal rei zend troepje voor de kermissen of een ambulant gezelschap, maar eerste klas, gerenomeerde Ensembles, samengesteld uit de beste artisten, in de voltallige bezetting. De volledige monteering de cors, enz. wordt medegebracht, zoodat de voorstellingen volkomen geTijk zullen zijn aan die in de groote steden. De directie heeft kosten noch moeite geschuwd, onv bij deze eerste kennismaking een onver getelijke indruk te vestigen. L'itgaande van het standpunt „de eerste klap is een, daalder waard", wordt de serie voorstel gen geopend met de grootste Lachschla- ger van de tegenwoordige tijd: 'N HUIS VOL HERRIE, met in de hoofdrollen de Koningen van de Lach: JOH AN KAART, en LOUIS DE BREE, met een keurtroep artisten als Gusta Chrispijn, Annie van Duyn, Elly van Stekelenburg, Mies Ver- steeg, Lizzy Valesco, Pierre Myin, Sam de Vries, Dick Swidde, e.v.a. Wie kent in Nederland niet Johan Kaart en Louis de Bree, de beroemde onweerstaanbare ko mieken van de film en het tooneel, met hun ongelooflijke humor? Maandag en Woensdagavond 'N HUIS VOL HERRIE, Dinsdagavond het oer-geestige blijspel 'N LEK BANDJE, met dezelfde bezet ting. Wie zich bij deze voorstelling niet amuseeren kan, heeft het lachen ver leerd. „Een huis vol herrie" (Crazy Family) is het groote succes van New-York, waar dit stuk wel bijna drie jaar onafgebroken zoo'n silo zullen nog wel plm. f 100 be- loopen, maar voor boeren, die nogal eens kuilen, zou dit toch zoo'n bezwaar- niet zijn. Ze moeten maar eens zieny welk mooi werk men met zoo'n silo krijgt en voor 100 pet., kans op een goede/ kuil. Maar het gaat meestal zoo: onbe» kend maakt onbemind. Daarna hebben we het verdere deel van het bedrijf bekeken. De grasbodem viel ons niet mee, maar dit kwam wel, doordat we ze hier op Texel gemiddeld beter ge wend zijn door de schapenbeweiding, wat daar alleen des zomers geschiedt. Per H.A. strooit men gemidd. 4 balen stikstof; dat wordt gedaan om met zooveel mogelijk ruwvoeder en zoo weinig mogelijk kracht voeder de melkproductie op te voeren. Na de stal nog bekeken te hebben, gingen we weer verder. Maar eerst wachtte ons de 2e verras sing, n.I. had een van de banden een „steenpuist" gekregen, maarevert goed verder. We kunnen hier toch niet van de weg af, zei De Graaf, met al diej boomen, als hij 't begeeft. Maar de ove rigen gaven de voorkeur aan het water, als we toch kiezen moesten. Doch 't ging/ goed. We hadden ons wat verlaat, zoodat we onze geleider opgebeld hebben om MAMMAM had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren aan mfjn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij- aen met Kloosterbalsem. 's Morgens was ik verrast te bemerken, dat er aan mfjn stijve nek niets meer te be- apeuren was. De Kloosterbalsem had mij In een enkelen nacht, of in 8 uur aan m'n hevige stijve nek af ge'io'pen. S. Sch. te den H. AKKED'S ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijlitmlilcl by Rheumutiek, spit en pünlijko spieren Schroefdeos 35 ct Potten: 62H ct. en f 1.01 in twee theaters tegelijk op het repertoire, stond en doorloopend voor volle zalen werd opgevoerd. In Londen werd het reeds meer dan 500 maal aaneen opge voerd en te Amsterdam reeds 150 maal.; Van de voorstellingen te Amsterdam schreef het Alg. Handelsblad o.a.: het publiek lag in 'katzwijm, de zaal lag letterlijk op apegapen en nog; steeds volgde de eene krankzinnige com plicatie op de andere, nog meer ingewik kelde verwarring. Af en toe stegen nogi flauwe kreten opJohan Kaart als de kwakzalvende marskramer is een creatie uit duizenden. Louis de Bree gaf de voor** stelling een duizelingwekkend tempo en Gusta Chrispyn is een boosaardige schoonmoeder, die iedere vrijgezel voor eens en voor altijd van zijn huwelijks voornemens zal doen terugschrikken. Wie, om deze voorstelling niet lachen kan, is een ongeneeslijke Nurks of heeft een or ganisch gebrek De daverende klucht, „Een lek bandje" doet voor het succes van het vorige stul) niet onder. Ook hierin vertolken de ge'-, noemde artisten zonder uitzondering rol len, die stuk voor stuk het succes waar borgen. Kaart als een Belgische kladschil der, De Bree, als de boemelende choco- fa'de papa, bezorgen het publiek uren van ongelooflijke vroolijkheid. Donderdag: de Amerikaansche sensatie Staatsvijand no. T; Vrijdag: cfe Tijger., een sterk speelstuk, dat zich in het troz piscli oerwoud afspeelt; Zaterdag en Zon dag VariétéFaveur. (Biezonderheden hierover volgen.) DE JONGS BIOSCOOP. Ze is er weer. In het Park is het The ater weer opgebouwd en een keurpro- gramma zal het zijn, dat het bioscoop- lievend publiek wordt aangeboden. Be gonnen wordt met de buitengewone film San Francisco als hoofdnummer, drie da gen lang. Zelden veroorzaakte een film zoo'n storm van sensatie als deze. Op natuurgetrouwe wijze is de beruchte aard beving, welke in 1906 San Francisco teis terde, verfilmd. Een sensatie, zonder weerga, een modern epos, een meester werk, waarop de filmindustrie terecht trotscli is. De Maasbode sprak met veel lof over deze film en noemde de uitbeelding van de geestelijke, gespeeld door Spencer Tracy, een pracht-creatie. De Tele graaf schreef: De aangrijpendste en vree- selijkste momenten ziet ge in deze aan spanning zoo rijke film. Alg. Handels ons nog even te excuseeren. We moesten toch eerst wat eten. Nadat dit in Midden- meer was gebeurd, gingen we naar Wie- ringerwerf, de toekomstige hoofdstad. Daar kregen we onze gifleider. Op de terp, waar we een mooi overzicht over de polder hadden .kregen we de eerste uitlegging omtrent ae grootte e.d. Daarna bezochten we een landbouwschuur. Er zijn in de polder nogal verschillende mo dellen, waarvan de practische waarde nog al uiteenloopt. Toen zijn we een kijkje gaan nemen bij het ploegen. Als je dan hoort dat ze per uur ongfeveer 0.5 H.A. doen, 15 a 20 cM. diep, dan geloof je meteen, dat ze daar op tijd klaar zijn. Op de Oude Zeug vonden we de grootste hangar, 120 bij 27 M. In een andere schuur zagen we de greppelploeg, welke een greppel maakt van 1.90 M. diep. Dc tractor, die hier voor stond, was er een van 100 p.k. Deze knaap was eens in een kanaal geraakt. Het ophijschen was een grapje, dat plm. f'2000 kostte. Hierna bezochten we een zuiver weide- bedrijf. Vooral de stalinrichting was hier prachtig. Tot slot gingen we nog naar. een bouwbedrijf, dat ook weer keurig in prde was. Over de stand van de gewas sen kan ik kort zijn; die was in één woord af. Nu zouden we naar Slootdorp, maar eerst wachtte ons de 3e verrassing: een lekke band; de oude band er weer om,, wat lucht er uit laten loopen en we reden weer. In Slootdorp staken we nog eens, op en namen we afscheid van onze gelei der. Toen maar weer op Den Helder af. Wat hadden de bus-menschen een schik, toen we even verkeerd reden, maar wc, kwamen toch Op tijd bij de boot. Het was een prachtige tocht en we hadden goedi geboerd ook, want de jongens van de school kregen nog geld terug, wel een bewijs, dat de leiding bij de heer Van den Ban weer in goede handen was. GEMEENTE-SECRETARIE. Vandaag zal de Gemeente-secretarie al leen van 9—10 uur geopend zijn. SPORT OP TEXEL TEX. BOYS. Voor Zondag a.s. is het volgende programma vastgesteld: 12 uur: Boys Adsp. A tegen Bovs Adsp. B. 8 uur Tex. Boys 1 in het blauw tegen Tex. Boys 2 (wit.) Opstelling der beide elftallen kunt u vinden in het Boyskastje Zwaanstraat. De wedstrijden worden beschouwd als oefenwedstrijden; laat dus ieder zorgen op tijd aanwezig te zijn. 'Bl blad: Een meesterstuk van film-regie. D«- manier, waarop de aardbeving is verwe zenlijkt, overtreft alles op dit gebied. Het Volk: Wat hier gebracht wordt, grenst aan het ongelooflijke. Het is van huiveringwekkende grootheid. N. Rot- terd. Crt.Een rijke en zeer belangwek kende film, soms verbluffend in al haar veelzijdigheid. Jordaan in de Haagséhe Post: We staan voor een vizioen, een aangrijpend stuk verbeelding. Sterk en overtuigend, bewijs van de macht van de film. U bemerkt: er is hier sprake van een mijlpaal der filmkunst, en een triomf der techniek. CLARK GABLE (in „San Francisco.") STEREOFILM. Iets nieuws brengen de heeren De Jong ditmaal tevens in hun Stereofilm. U kent het effect, dat ste- reoscoopplaten, door een stereoscoop be keken, opleveren. 'Datzelfde, maar nu in levende beelden, wordt ons nu in de bi oscoop vertoond. Aan de bezoekers wordti hiertoe een soort bril verstrekt. Wan neer men door die bril de stereofilm be kijkt, doet zich een wonder open: het is of de personen de zaal instappen, of een bal, in onze richting geworpen, ons) inderdaad zal bereiken; of een straal wa ter lip ons gericht, ons een stortbad; bezorgen zal. Een wel zeer merkwaardige sensatie, welke velen zullen willen bele ven. Uit het bovenstaande blijkt intusschen, dat ook De Jongs Bioscoop met haar tijd meegaat en niets nalaat, om het beste) en het nieuwste te brengen. (Zie ook 3e blad.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6