DERDE BLAD. TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten IVOROL HELPT U MEE Zaterdag 3 Juli 1937 DF COCKSDORP. PAARDENKEURING. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., Oosterend f5. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over 61 zuigelingen adviezen verstrekt. VAN EEN KOUDE KERMIS Donderdag is E. R., die op het kermis terrein met gebrande pinda's ventte, op last van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, aangehouden en op transport gesteld naar Alkmaar, waar hij wegens het opgeven van een valsche naam, voon een ventvergunning, tot acht dagen ge- vangenisstrat veroordeeld werd. NAAR TEXEL. Vrijdag 9 Juli krijgt ons eiland bezoek van meer dan honderd leden van de Ver een. van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland, gevestigd te Amsterdam, welke op 7, 8 en 9 Juli te Bergfcn haar Algem. Zomervergadering houdt. Het gezelschap arriveert omstreeks elf uur per EXTRA boot. De tocht gaat van Oudeschild per bus naar Den Burg, van hier over Den. Hoorn door de Westen en de Dennen naar De Koog, waar in het Badhotel de lunch gebruikt wordt. Via Waalenburg, De Waal, Oosterend en Den Burg zal Oudeschild weer worden bereikt. We ontvingen het programma-boekje van de Algem. Vergadering. Het ziet er keurig uit en bevat o.a. eenige toto's van, ons eiland, n.l. van de haven van Oude schild, van de Dokter Wagemaker en van Thijs Smit, als type van een Texelsche schapenboer, alie afgestaan door de Tex. Crt. - W. FINANCIËN S.V. TEXEL. Over het jaar Mei 1936Mei 1937 be liepen de ontvangsten f2520.41. De uit gaven waren precies zoo groot. Ontvan gen werd: contributie leden f252.;con- trib. adspiranten f23(3.99; donateurs f283.25; comp. wedstrijden f531.65; be ker- en vriendsch. wedstrijden f320.70; terreinverpachting, buffet f 133.08; an dere sport f34.90; geleend f 408.97reis kosten 190.52; Alg. ontv. f37.60; tribune 1 188.75. De uitgaven waren: huur en onderhoud terrein f416.58, onkosten wedstr. f76.82; secretariaat, enz. f32.45; drukwerk, enz, f46.32;" electr. licht f45.32; reiskosten^ 1612.53verzekering f 11.79; contributie K.N.V.B, f 118.99; contrib. N. H. V. B. f 181.67; spelmateriaal f73.10; leeningen f 100.Alg. onkosten f471.79; verma- kel. belasting 118.40; tribune (restant) f314.65. Aan de balans per 1 Mei 1937 ontlee- nen we, dat ze met f 1597.73 sluit. Ter creditzijde is vermeld: verlichting f200, kleedkamers f 380, tribune f 500, omhei ning f400, materiaal f40, Boerenleen bank f30.70, kas f22.03. Ter debetzijde: leening f408.97, landhuur f31.67, kapi taal f 1157.09. DE MOK. (BEZOEK PRINS BERNHARD. Z.K.H. Prins Bernhard brengt Vrijdag en Zaterdag a.s. een niet-officieel bezoek, aan Den Helder. Aankomst aan de Bui-, tenhaven Vrijdagmorgen halt elf en wei per auto met de Prins zelf aan het stuur., Zaterdagmorgen tusschen elf en een uur wordt L>e Mok bezocht. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Volgende week weer trainen op de reeds vastgestelde en bekende avonden.. Langzamerhand wordt het tijd om de elftallen voor de a.s. competitie te gaan, samenstellen. Dat de elftalcommissie in de eerste plaats de spelers op de trai- ningsavonden zal uitzoeken, is vanzelf sprekend. Wie meent, dat prestaties, in het vorige seizoen geleverd, ook nu recht geven op diezelfde plaats, is verkeerd in gelicht. Dit geschiedt alleen als die spelen zich behoorlijk voorbereidt door te oefe nen en bewijst die plaats waard te zijn» Dat ook bij eventueel vriendschappelijk te spelen wedstrijden de jongens, die gei regeld trainen, de voorkeur genieten, is duidelijk. Komt zoo vaak mogelijk. We moeten sterk probeeren de kracht van onze lagere elftallen evenredig te makerv aan die van het eerste. Adspiranten oefenen als gewoonlijk. Wellicht, dat we hier binnenkort een an dere regeling kunnen treffen, zoodat ook 's avonds geoefend kan worden. We verwachten binnenkort de com petitie-indeeling van Texel I. - D.D. DE GEZONDSTE TANDEN indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct DIRECTEUR P.T.T.-KANTOOR. De heer Keijser, van Rhenen, die tot directeur van het P.T.T.-kantoor alhier werd benoemd, zal 8 Juli de dienst hien overnemen. U heeft er op de le pagina van het tweede blad van gelezen: Woensdag is de woning van de familie O. Koimleur aan de Westerweg, door brand geheel in ascli gelegd; het huis was verzekerd;, inboedel niet, zoodat de fam. Komdeuc die reeds in behoeftige omstandigheden verkeerde, nu wel zwaar getroffen is. In 1929 heeft de man zich uit Gronin gen hier gevestigd. De zeedijken werden verhoogd. Daarbij vond hij werk. Maar zijn inkomen was schraal voor een gezin* met toen 4 kinderen. Het ging hem niet voor de wind. Hij is nu al eenige jaren werkloos; als steuntrekker ontvangt hij f 11.75, in de werkverschaffing f 13. Hiervan moest f2.— huishuur en f0.69 ct. contributie voor de Vakbond betaald: worden. Gedurende zijn ziekte hij moest een operatie aan de kaak onder gaan werd hem f 10.80 per week uit gekeerd. Wat er dan voor het meest noodzakelijk levensonderhoud overblijft, is heel weinig. Vorig jaar wist de man een stukje bouwland te bekomen, 14 roe groot. Daarop teelt hij wat aardappelen en groenten, hoewel ook dit met uitgaven* gepaard gaat. Ook de vrouw ging vorig jaar met haar man wel de boer op, om te zichten, bieten te dunnen of aardap pelen te rooien, maar een gezin met vijt nog jeugdige kinderen vraagt zooveel zorg, dat daarmee niet kon worden voort gegaan. Nu het huisje aan de Westerweg ver brand is, heeft de familie tijdelijk haar intrek kunnen nemen in een kleine wo ning aan de Molenstraat, eigendom van mej. G. Keijser. Vanwege het Alg. Arm bestuur en het Gesticht van Weldadigheid is voor wat beddegoed en wat huisraad' gezorgd; ook de N.V. Ph. Vlessing heeft bereidwillig geholpen, aan wat het meest noodzakelijk was. Maar er is nog be hoefte aan veel. We hebben Donderdag avond in het huisje aan de Molenstraat1 even een kijkje genomen en inlichtingen gevraagd. Op de kale vloer een tafel en een paar stoelen; in een hoek wat bed< degoed; in een kast een 'paar borden, kop jes, lepels en vorken; een petroleumstel en nog wat huishoudelijk gerei; voor het raam een stukje vitrage en dan is del lijst zoowat compleet. Wie helpt hier aan wat huisraad? Het gezin telt vijf kinderen, twee meisjes, van 3 en 11 jaar, en drie jongens 7 9 en 14 jaar. Geen van hen was thuis toen Woensdagmorgen brand uitbrak. De jongste is op de bewaarschool, de oud-/ ste leerling in de Kapperszaak van Eel- inan; de anderen zijn op de o.l. school. Aan kleeren is dringend behoefte. Moeder Komdeur kon aardig met de naaimachine overweg, wat haar goed te pas kwam. wanneer ze van deze of gene eens een1 lapje kreeg. Maar ook de naaimachine is ze nu kwijt. Toen een kind haar, die bij, de buren was, kwam roepen, „omdat het zoo rookte", bleek al, dat er niets te redden viel. Rondom sloegen de vlam men uit. Een fiets alleen, die bij het huisje stond, kon in veiligheid worden ge bracht. Dat was alles. Wij openen de inschrijving met een bedrag van f 10.en vertrouwen, dat veel ingezetenen, met het lot van deze/ menschen begaan, mede willen helpen, om hier wat licht te brengen. Ook klee ding, schoeisel en huisraad zijn hartelijk welkom. Gelieve bijdragen te bezorgen aan het bureau van dit blad of te storten op postgiro no. 652. Goederen s.v.p. af te geven aan het Gesticht van Weldadigheid. Het geld zal in overleg met de Plaat selijke Commissie ter voorziening in bie- zondere nooden worden aangewend. Van alle ontvangsten wordt in ons blad verantwoording gedaan. Er wordt niet met een lijst rondge gaan. We ontvingen door bemiddeling van genoemde Commissie een lijst van de be zittingen der familie Komdeur, door de brand verloren gegaan. Wanneer we, nagaan, wat reeds ontvangen werd, ont breken van de dagelijksche benoodigd- heden nog: een stel beddegoed, een ijze ren matras en ledikant, een kinderledi kant met beddegoed, twee stoelen, eert hanglamp, een spiegel, een naaimachine met tafel, een heerenfiets, twee pakken, twee mantels, twee meisjesmantels en -jurken, broekjes en truitjes voor dejonj gens van 7 en 9 jaar; voor 't heele gezin, schoenen, ook een paar werkschoenen van de man, een werkbroek, een stel gori dijnen, een bakoven, twee kachels en nog wat klein huisraad en keukenbenoodigd- heden. •BEZOEK PROEFVELD. Aan hen, die het Proefveld van de Bedrijfsvereen. bij de Ruitersplaats wil len bezoeken, wordt meegedeeld, dat Dinsdagavond 8 uur geleide aanwezig is. Toegang hek bij de Ruitersplaats. 83, RONDVLUCHTEN: Morgen Eg S3 van 25 u. op het vliegveld. Eg Hl Gezellig zitje in het Stationsge- ES Eg bouw en op het terras. S3 ffi GOEDE CONSUMPTIE S3 91 BILLIJK TARIEF. TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. Mogen wij de leden er nog eens na drukkelijk op wijzen, dat het verplichtend is steeds zijn ledenkaart mede te bren gen. Bij niet meebrengen hiervan zal bij gebruik van de kleedkamers f0.10 betaald moeten worden. L VERTROKKEN PERSONEN. Helena van Zeijlen, Schildereind, naar Katwijk aan Zee, Zëehospitum. Petrus B. Koster, de Cocksdorp, met vrouw en kind, naar Haarlem, Deli- straat 82. Pastoor Theod. G. van Haaster, R.K., van Oudeschild, naar Ursem. KERMIS-KRABBELS. DE JONG'S BIOSCOOP. Er wacht nog een serie met zorg ge kozen films: Zaterdagavond: De Robin Hood van El Dorado. Deze film speelt in de tijd, kort na de Amerikaansch-Mcxicaansche oorlog; Californie moest aan de Vereen./ Staten worden afgestaan. Met het eind, van de oorlog is uc vrede echter niet ge komen. Daarvan geeft de film een relaas in spannende en vaak ontroerende tafe rcelen. Er wordt tusschen Amerikanen en Mexicanen vaak nog fel gekampt. Bloed wraak plundertochten goldrush. Aan sensatie ontbreekt het niet. Tweede hoofdnummer vanavond: Men schen jacht. Weer een film, welke de toe schouwer boeit. De historie van een jon-, geman, die door een toeval met een roo- versbende in aanraking komt en van het) eenc avontuur in het andere wordt ge sleept Een hond, Rin-Tin-Tin Jr., speelt in deze film'een biczondere rol. Zaterdag- en Zondagmiddag 4 uur een kinder- en familie-voorstelling met de be kende vroolijke snaken, de Dikke en de. Dunne. We zien ze eerst als winkeliers,, dan als matrozen op een spookschip en' tenslotte als politie-agenten. Er komt aan de malle gevallen bijna geen einde. Een film, die lachen leert. Zondag: twee hoofdnummers: 1. Rose Marie en 2. De begraven buit. Van Rose Marie schreef De Telegraaf: Oog en oor genieten seconde voor seconde van deze film. Het Volk: De decors zijn, nu eens geen studiowanden en bord papieren paleizen. De film speelt in de geweldige Canadeesche bergen en op de Canadeesche meren. De Nieuwe Dag: Een bekende operette, met pracht en praal verfilmd. Betooverende melodieën. Handelsblad: Jeanette MacDonakl werd nooit gelukkiger gefilmd. Ongetwijfeld zal de film een goed onthaal vinden. Haagschc Post: Een schat van vondsten, die een andere wereld voor ons opent. Ook Maandag twee hoofdnummers: 1. In de schaduw van de guillotine en 2. Susan Lenox. De eerste film is bewerkt naar een boek vol actie en sensatie, A Tale ot two cities van Ch. Dickens. De tweede film ontleent zijn beteekenis aan de sterren Greta Garbo en Clark Gable, namen die voor zichzelf spreken., Ook de tweede helft van de kermis is stug begonnen. De menschen hebben hun centjes vervlogen, beweerde een kermisman en hij doelde op de rondvluchten van de K.L.M. Niks hoor, beweerde een ander, de lammetjes hebben van 't jaar goed gelq opgebracht, 't is met de werkloosheid ge daan. 't Zit 'm in 't weer. De laatste dagen zal het wel beter zijn Het weer heeft inderdaad een spaak in het wiel gestoken. Het was Woensdag en Donderdag guur met nu en dan wat regen. Dat dooft de kermisstemming en weerhoudt velen elders van een tochtje naar Den Burg. Men komt hier op een „koude kermis". Maar 't kan verkee ren, zong Breero reeds. De autobaan doet weer beste zaken. Schouwburg en Bioscoop hebben van het minder gun stige weer niet zoo te lijden; integendeel. Broeiwarm Juliweer kunnen zij niet ge bruiken. Ook voor de dansgelegenheden is het minder warme weer een gunstige' omstandigheid. SCHOUWBURG. Vanavond en morgen zal het bekende Variété-Faveur hier weer optreden en dan weet ieder, die variété-vriend is, dat een programma van groote verscheidenheid uitgevoerd door eerste klas artisten, ge boden wordt. De recenlsies in de groot^r pers spreken er met lof over en het staat danook vast, dat Favour's Variété's ook thans ieders waardeering verdient en zalt UW SI AAP is weer rustig en u "LHHr uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten genieten Het Groninger Dagblad schrijft van 'Faveur o.a. het volgende: De tiei^ variéte-urs. mogen er stuk voor stuk zijn. Het programma is met zorg saineiN gesteld. Prachtige costuums. Stijlvolle en kleurige decors. Prima musici. Zonder onderbreking wordt het programma uit gevoerd, de heele avond door, onver moeid, vol enthousiasme. Heintje Da vids is nog steeds de temperamentvol!® actrice; 't is een en al humor wat zc| brengt; zelfs een pierement ontbreekt niet. Gymnastiek brengt Faveur ook. Het meest sensationeele op dit gebied brengen de Seven Great Faludy's. 1 loogtepunt is de sprong van een geblinddoekt jong- menseh van een veerplank af boven op drie op elkaar staande personenTwee andere heeren en een dame paren kracht! aan schoonheid; zij verrichten moeilijke acrobatische toeren in langzaam tempo Door twee dames en twee heeren op rol schaatsen wordt de sensatie ten top ge voerd. Wat zij op een zeer klein vlak verrichten, is halsbrekende acrobatiek Op schitterende wijze wordt gedanst, ou- derwetsch en modern, waarbij het Ballet uitmunt door biezonder verzorgde cos tumesDe vier Broadway Serenaders brengen afwisselend harmonica-muziek, zang en dans. Wat de jongleurs Waro en Asti met hoeden, sigaren, billartstok- ken, boterhambordjes, uitvoeren, verdient aller aandachtZoo gaat het door, del heele avond. Een programma was het zoo besloot het Groninger Dagblad dat ten zeerste door het publiek werid gewaardeerd Faveur is een der grootste) attracties van de kermis. K.L.M. NIEUWS. Burgemeester;! Kamp maakte giste ren een retourvlucht Texel Amsterdam, aangeboden door de K.L.M. Ons vliegveld wordt vanwege de K.L.M. uitgerust met een klein radio- zend- en ontvangstation. Gistermiddag 12 uur streek hier een vliegtuig van De Kooij neer; nadat het vertrokken was, keerde het gistermiddag terug, daar De Kooij dicht zat. Het toe stel heeft hier overnacht. Gistermiddag landde op het vlieg veld de bekende zweef- en sportvlieger Hoekstra (houder Nederl. duurrecord zweefvliegen, April 1937; zeven u. 13 lm.) Hij kwam met een passagier van Ypen- burg, in een Gipsy Moth, bleet hier 20 mnt., waarna hij weer naar Ypenburg is vertrokken. De eerste dag (Donderdag) vlogen 's morgens acht passagiers (en een kleu ter) v. Texel; 's n.m. 7; gisteren van het eiland resp. acht en zeven; er naar toe resp. acht en zeven. Hedenmiddag ko men hier twee extra toestellen van Am sterdam. Ook voor andere dagen zijn ex tra diensten ingesteld. Dat gaat goecl.i Een Eierlander, die van de K.L.M. gebruik maakte, verzekerde ons: Ik moest anders om vier uur op. Nu kon ik op, gewone tijd de koeien melken, de knechts) aan het werk zetten, het land eens over gaan, me scheren, rn'n Zondagsche pak aarttrekken en toen was ik nóg te vroeg op het vliegveld. Vijf mnt. over 9 stond ik al op Schiphol voor 'n paar dubbeltjes meer dan ik anders had moe-f ten betalen. De uitslag van de hier gisteren door de Prov. Regelingscomm. gehouden keu ring luidt als volgt: In het stamboek opgenomen: 1. Julia, eig. J. C. Witte; 2. Nora, eig. J. de Wolf; 3. Wanda, eig. P. Dros Bz„ Premiekeuring (veulens) 1. Meta van Burst, eig. J. C. Witte .flO,2. Ladia, eig. P. de Ridder fl 0; 3. Minka van Burst, eig. J. C. Witt^ f5.4. Bea, eig. P. Dros Bz. f5.—. Eenjarigen: 1. Selma van Eierland, eig. C. J. Geense f 15. Tweejarigen: 1. Zodia, eig. P. Dros Bz. f20; 2. Zita, eig. P. Dros Bz. f 15. Driejarigen: 1. Nora, eig. J. de Wolt f 15.2. Wanda, eig. P. Dros Bz. flOj 3. Julia, eig J. C. Witte f10. Vier- tot zevenjarigen: 1. Cora, eig. P.Dros Bz. f40.— plus medaille; 2. Ca- bella d' Ahea, eig. J. C. Witte f35 plu^ medaille; 3. Rachel, eig. J.C.Witte f30; 4. Kora, eig. J.C.Witte f25.5. Lyda,. eig. J. de Wolt f 10. Illlllllllll LUCHTVAART. De vliegdienst Moskou-Stockholm is Woensdag geopend. Engeland. De groote vliegboot Cale donia start Maandag voor een vlucht van 3600 K.M. over de Oceaan. De Amen»' kaansche S 42 B Clipper vliegt dan in omgekeerde richting van New-Foundland af. Doel is totstandbrenging van een re gelmatige verbinding. Engeland. Lt. Adams bracht het we reld-hoogterecord voor vliegtuigen op 16.450 M.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9