5ÜK TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 'n Barstende Hoofdpijn AKKERTJES Texeische Berichten Eerste ervaringen van een luchtpassagier op de lijn Amsterdam-Texel v.v. Jubileum J. Tiessen Pz. Zaterdag 10 Juli 1937 'AKKER.CACHETS iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii GEMEENTE TEXEL WEGEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ten verzoeke van Gedeputeerde Staten dezer provincie ter openbare kennis ,dat door laatstgenoemd! college, behoudens rechten van derden ontheffing is verleend van de verbodsbe paling van art. 26, sub a, van het Wegen reglement Noordholland voor het aanleg gen van een weg (zijweg van den Koo- gerweg) over de perceelen, kad. bekend gemeente Texel, sectie A, 110. 606, 607 en' 1811 en goedkeuring is gehecht aan het, besluit van Hoofdingelanden van de Def tig Gemeenschappelijke Polders oin be doelden weg tot openbaren weg te be stemmen. De beschikking van Gedeputeerde Sta ten ligt van heden af gedurtende derfigi dagen voor belanghebbenden op de secre tarie der gemeente ter inzage. Texel, 9 Juli 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. WOLPR1JS. Er wordt f 1.05 per Kg. geboden, maar voor deze prijs nog niet verkocht. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Oudeschild fl. Rectificatie Ziekenauto Wijkverpleging en Witte Kruis, ieder f3.50 van 1. M. (opgegeven, was .1 N.) FOKKER VII B GELAND. Dinsdagmiddag is op het vliegveld een militair vliegtuig geland, een 3-motorige Fokker 7 B., bemand met eenige hooge, militaire autoriteiten, o.w. Generaal Rae- makers. Het toestel, bestuurd door Luit. Palm kwam van Soesterberg, naar welk kamp het na een kort oponthoud ook weer is vertrokken. TEGEN DE ALCOHOL. Woensdagavond a.s. wordt in het Park vanwege de Ned. Vereen, tot Afschaffing; van Alcoholhoudende dranken een bios coopvoorstelling gegeven, aanvangende om negen uur. Het programma vermeldt o.a. de propa gandafilm Taxi. De toegang is vrij; wel zal ter bestrijcfing van de onkosten een, collectie worden gehouden. Mede zal in, het Park de gelegenheid worden gegeven tot het bezichtigen van het reizend drank- weermuseum. SCHAPEN PER K.L.M. Donderdag hebben twee rain-lammeren een luchtreisje van Texel naar Eindhoven' gemaakt; „Amsterdam overstappen". Het waren twee pracht-exemplaren, welke de heer H. Keesom van de heer R. W. Stoep- ker kocht; ze waren bestemd voor de heer J. van Laarhoven, pachter van het' vliegveld Eindhoven. (Twee jaren terug heett de heer Keesom voor dat vliegveld) een paar honderd schapen geleverd.) De beide rammen, samen 125 Kg., wer den, in een kist, in het bagageruim van de blauwe Fokker geplaatst; ze gingen om 4.40 uur de lucht in; bereikten 5.20 uur Schiphol; vertrokken vandaar om half negen en kwamen na 45 mnt. op vlieg veld Eindhoven aan. De reis Texel-Eindhoven werd hierdoor van twee dagen te water tot vier en een halt uur teruggebracht. VRAGENBUS C. T. te B. Wie per vliegtuig hier arriveert, vindt op het terrein een taxi. Reiskosten naar De Koog, De Cocks- dorp ot Oosterend f 1.2 pers. af0.60; 3 pers. a f0.50. Naar Den Burg resp. f 1.25 f0.75 f0.60. Vijf en meer pers. f0.50. Voor dit tarief wordt ook gehaald. Illlll# VAN ZON EN MAAN. #111111 MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 11 Juli 9,15 22,32 4.50 21,20 M 12 10.3C 22,51 4,51 21,19 D. 13 11,43 2309 4,52 21,18 W 14 12.54 23,28 4.53 21,17 D. 15 14,03 23.49 4,55 21.16 V. 16 15.10 24,14 4,56 21,15 Z 17 16,15 24,44 4,58 21,14 Donderdag 15 Juli Eerste kwartier. DE EERSTE BOEKING. De chef van het passagebureau der K. L.M. op Texel zuchtte zwaar en diep Wat een dag! die 26e Juni 1937! Ik weet niet of hij chef was alleen over zichzelf; en dus al dit werk van het bureau alleen» moest opknappen, maar hij had het in derdaad ontstellend druk. Met de hand streek hij langs het gladde en charmante voorhoofd want alles bij de K.L.M. is charmant en met een gebaar van: ,,'t Is om dol te worden" streek hij nogmaals over het gladde hoofd, dat even zorgvul-; dig was verzorgd als de grasmat van het* vliegveld want alles bij de K.L.M. is „verzorgd". In de schittering der dauwdroppels, welke op dat charmante voorhoofd van de chef der K.L.M. ieder op hun beurt een zomersche weelde weerspiegelden, leek 't me toe of twee feestelijke oogeifl zich een oogenblik terugtrokken in de, stilte der ingetogenheid, doch vaststaat, dat uit die oogenblikkelijke geslotenheid zich een diepe en zware zucht losmaakte.. En ook die zucht was charmant want alles bij de K.L.M. is charmant. 't Was ook geen wonder. Een milieu om bij te zuchten. O, die verantwoorde lijkheid. Buiten in het warme, trillende licht stonden een drietal vliegtuigmotoren te ronken en te daveien, zooals zulke' motoren alleen kunnen daveren, terwijl vlak onder het raam van het passage-* bureau een 25-tal muzikanten-in-gala hun uiterste best deden om de saxofoons en klarinetten in harmonisch evenwicht te houden tegen de knetterende explosie den uitlaatpijpen. Alleen de man aan de groote trom met zijn stoïcijnsch strak gezicht kon 't er tegen uithouden, onge acht de dirigent, die geen geluid gaf. Binnen in 't passagebureau was 't een gepraat en roezemoes van heen en weer, loopende menschen, die steeds weer ver* telden, wat ze al minstens tienmaal ver teld hadden, en aan het loket waarachter de charmant-zuchtende chef troonde,, kwam geen einde aan de verzoeken om ingelicht te worden over dit en over dat.. Midden op de tafel stond eenzaam de te lefoon te rinkelen als een kwinkeleeren- de leeuwerik op een graszoodje in de open wei. Piloten en ambtenaren-.in-zwart stonden druk te gebaren tegen dat ge duldige apparaat, temidden van al dat feestelijk gedruisch: de inhoud bleef toch voor iedereen verborgen, zelfs voor de chef. 't Was nu intusschen 2 uur in de mid dag geworden: het hoogtepunt van warm te en feestelijkheid. Ieder had op die Zaterdagmiddag op zijn manier de lunch verslagen, mèt of zonder champagne. Er was nogal speling in de aangekon digde aanvang der Iuchtdemonstraties. En zoo maakte ik van die pauze gebruik om aan het loket mijn passagebiljet in ont vangst te nemen, 't Was de avond te voren in de zaal van Pen tijdens een flauwte-verwekkende ouverture van de nieuwe vliegdienst reeds besteld. Op mijn weg naar het bureau ontmoette ik min ot meer gewichtige controleurs en orde bewaarders, die voor niet-autoriteiten de weg versperden, maar op het toover- woord: passage! weken ze uiteen alsmus- schen en keken mij na met blikken van vereerende ontroering en ontroerende wel willendheid. Bescheiden klopte ik aan de deur van het bureau. De chet kwam zeivers veur: „U wenscht?" „Zoo mogelijk wilde ik even laten boe ken en betalen". De chef zuchtte nauwelijks hoorbaar en tóch charmant. „Donderdagmorgen naar Amsterdam". Toen kwam uit een Iade het boek te voorschijn, waarin later honderden en duizenden namen van Texelaars zouden worden ingeschreven en dat voor het na geslacht het onvergankelijk monument zal worden van de moed, de durt en de doodsverachting van vliegend Texel. Met bevende hand en ongeëvenaarde accura tesse werd de punt van 't nieuwe potlood, op het papier gezet. Naam, datum, prijs en tijd van vertrek werden met het ge wicht van een notarieele akte bijna ge schilderd, en toen dit geschied was, zucht te wederom de chef, prikte mij een K.L.M. speldje op de jas, drukte me de hand en riep tot mijn groote verrassing triorrï» fantelijk uit: „U is de éérste!!" LUCHTPASSAGIER. OUDESCHILD VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 4 Juni: SO Kg. garnalen 15 ct. 8 Juni: 40 Kg. garnalen 15 ct. 10 Juni: 50 Kg. garnalen 15 ct. 14 Juni: 40 Kg. garnalen 15 ct. 21 Juni: 40 Kg. garnalen 15 ct. 23 Juni: 120 Kg. garnalen 15 ct. 24 Juni: 120 Kg. garnalen 15 ct. 25 Juni: 120 Kg. garnalen 15 ct. 26 Juni: 120 Kg. garnalen 15 ct. 28 Juni: 40 Kg. garnalen 15 ct. 5 Juli: 100 Kg. garnalen 15 ct. 6 Juli: 190 Kg. garnalen 15 ct. Zaterdag 17 Juli a.s. zal liet 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Tiessen, di recteur van Gemeentewerken, alhier tot gemeente-opzichter werd benoemd. De le Augustus 1912 trad de heer Tiessen als zoodanig in functie, een heuglijk feit, daar immers gebleken is, dat hij in de nu bij kans 25-jarige ambtsperiode zeer veel en goed werk heeft verricht; als een plichts getrouw en bekwaam ambtenaar heeft hij op loffelijke wijze zich van zijn taak ge kweten, reden -waarom dit jubileum niet onopgemerkt zal voorbijgaan. LEVENSLOOP. De heer 'J. Tiessen werd in 1886 te Wieringerwaard geboren. Hij bezocht na het doorloopen van de klassen der lagere! school te Kolhorn (hoofd: de heer Dik- staal) de Ambachtsschool te Alkmaar, waar hij tevens gelegenheid vond het ge leerde in praetijk te brengen. Te Den Hel der ontving de heer Tiessen nog parti-i culiere lessen in wiskunde en bouwkun dig teekenen van de heeren Koolhaas er» Kruys Voorberg. In 1908 werd hij in de Waard-en-Groet- polder tot bouwkundig opzichter in parti culiere dienst benoemd; in 1909 in gelijke! betrekking te Walsoorden. In 1910 vangt de heer Tiessen zijn ambtenaarsloopbaan aan; toen benoemde de raad van Ede, hem tot Gemeente-opzichter in tijdelijke dienst. In hetzelfde jaar deed hij met} gunstig gevolg examen voor bouwkundig opzichter. Toen werd naar diverse be trekkingen gesolliciteerd. Een „vaste baan" immers is verkieselijk voor wie trouwplannen maakt. De heer Tiessen was zoo fortuinlijk in drie gemeenten op de voordracht te komenKrommenie, As sen en Texel. U weet reeds waar de be-, noeming volgde en wanneer. Sept. 1929 werd, na benoeming van de heer J. Veld- stra tot gemeente-opzichter, de heer J. Tiessen tot directeur van gemeentewerken benoemd. WERK AAN DE WINKEL. In de loop der jaren is het arbeids veld van de heer Tiessen belangrijk uit-/ gebreid. Steeds meer bepalingen en voorschriften dienen bij de bouw en verbouw te worden nageleefd. Dat eischt veel toezicht. Aanleg en onderhoud van wegen en fietspaden lang en talrijk: in een uitgestrekte gemeente als de onze vraagt keer op keer de aandacht. Stich ting, uitbreiding, verbouw en onderhoud van openbare gebouwen gaven handen vol arbeid. Uitbreidings- en rioleerings- plannen wat hebben die vaak' hoofdbreken gekost en wat een gecijfer.» 't Ging in onze gemeente nimmer uit een: royale beurs, maar in de malaise-jareni SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Zoo nu en dan wordt ons de vraag gesteld, wanneer er ween eens een wedstrijd door Texel 1 gespeele',1 zal worden. Ook wordt met belangstelling de nieuwe opstelling van T. 1 tegemoet! gezien terwijl ook de indeeling ieders nieuwsgierigheid prikkelt. Wat de laatste twee vragen betreft, kunnen we nog geen antwoord geven, maar over de eerste vraag kunnen we| verklappen, dat waarschijnlijk Zondag 25 Juli op ons terrein gespteeld zal worden, tegen West-Frisia uit Enkhuizen (2e kl. KNVB). Bovendien wordt onderhandeld met zeer goede kans van slagen, me* Leeuwarden (noordelijke le klasser), Stormvogels 2 (res. 2e kl.), terwijl we nog een afspraak hebben met H.R.C. Dat er wat goeds te wachten staat, zaï onze getrouwen wel tevreden stellen. Om een goed figuur te slaan, zal er getraind moeten worden. Doe dit zoo goed moge lijk en streef naar een en dezelfde op vatting. Zoodra het oefen-programma van Texel 1 vastgesteld is kunnen we voor oefenwedstrijden voor Texel 2 en 3 zor-i gen. Op 1 Augustus a.s. komt de Vereen. Castricum, onder leiding van de oud- Texelaar Duinker een bezoek brengen aan ons eiland. Dan zal ook een wedstrijd ge speeld worden tegen een comb, van onze vereen. Ook zal een adsp. elftal tegen 'n Texel Comb, spelen. Zondagavond, aanvang half acht pre cies speelt Tex. Comb, tegen Tex. Boys 1 op ons terrein: Elftal: B.Beumkes G.Wiiner W.Vlas Jac.Helsloot A.Verseput H.Boon N.deGraaf A.v.Anraat Jn.BruinWz. F. Kackzor P.Hemelrijk Res.: C. Bakker. Ieder op tijd present. Afberichten bij secr., ALLEEN BIJ GELDIGE REDE NEN en zoo vroeg mogelijk. Indertijd werden nier eenige loten verkocht door en voor de vereen. D.T.S', De trekking heeft plaats gehad. De lijst ligt ter inzage bij onze secretaris. Trainen: Maandag en Donderdag le den. Komt nu niet allemaal (op Donderdag alleen. Laat ook de Maandag goed bezet zijn. Adspiranten: Woensdagavond 7 uur, half negen de grootere klasse, en dus niet meer Zaterdagmiddag. D.D. EEN SLECHTE GELAATSKLEUR? Purol geeft een gezonde huid vooral was er veel overleg noodig, om' met de beschikbare gelden zooveel moge lijk tot stand te kunnen brengen. Aanleg! „in werkverschaffing"daaraan viel niet te ontkomen, al werd in de eerste moeilijke jaren alles in het werk gesteld om onze boontjes zelf (te doppen.... Op de duur ging dat echter niet. Het kostte téveel. De landarbeiderswet had tot gevolg, dat op Texel ettelijke plaatsjes werdei» gesticht. Tal van woningen werden dooi de gemeente in eigen beheer gebouwd. De kerktorens te Den Burg en De Koog werden belangrijk gerestaureerd. Texel kreeg een loswal bij Oost, een vliegveld in Eierland we noemen maar en kele werken, welke maandenlang werden voorbereid en met zorg ten uitvoer ge bracht. Het is de resultaten in aan merking genomen voldoende om u ecnig denkbeeld te geven van het inzicht, de werkkracht en de volharding van del jubilaris, die zonder zich ooit op Idq voorgrond te dringen getoond heeft de juiste man op de juiste plaats te zijn* (We komen op hetgeen tot stand werd gebracht, nog terug.) die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze te pao komen bij Hoofdpijn. Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn oi gevatte koul NederlandschSmaakloos ouwel-omhulsel ora Product 't poeder. Ge proell daardoor ----- niets. Ze glijden naar binnen., Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct) |iaB Volgens recept van Apotheker Dumont Mcdedcclingen vau Texcls Bioscoop-Theater (BURGTHEATER. We maken kennis met Friedr. Mitterer (Werner Krauss), tooneelspeler van naam, een slaaf van zijn beroep. Buitert het tooneel bestaat er voor hem niets. Ir* gezelschapskringen ziet men hem nooit. Hij komt, repeteert, speelt en gaat weer, altijd alleen. Zoo volledig heeft zijnwerki bezit van hem genomen, dat hij, om aan de hulde, die men hem iedere avond na, afloop van de voorstelling brengt, te ont komen, zijn souffleur in zijn rijtuig naar. huis laat rijden. Op het hoogtepunt van zijn roem. komt in het leven van deze man, die zoo hon-* derden malen op het tooneel de liefde, in al haar nuances uitbeeldde, de echte* 'liefde. Zij komt tot hem, als 'in een too- neelscène. In een kerk ziet hij 'n meisjei in devote aandacht geknield voor een hei ligenbeeld. Hij, de groote Faust-vertolker, is n|u werkelijk de jonge Faust, als hij staande bij een pilaar, Gretchen ziet. Mu ziek schijnt het groote kerkgebouw geheel te vullen. Mitterer wordt tot de werke lijkheid teruggeroepen, maar zoo sterk) heeft dit alles op hem ingewerkt, dat hijj onwillekeurig de woorden van Faust tot de zijne maakt en het meisje na,-oogend> uitroept: „Een kind als dit, zoo schoon als geen, Zoo braaf en zedig heb ik, neen.... Nog van mijn leven niet gezien." Hij zoekt dit eenvoudige volkskind, Le- ni, te naderen, en het lukt hem ook, maar als'hij tegenover haar staat, kan hij geen woorden vinden. De groote tooneelspeler voelt, dat hij zoo éen geworden is met zijn beroep, dat hij zijn liefde nooit an-> ders zal kunnen uiten dan in tooneelzin- nen, en hij vreest, dat hij ook alleen maan zal ^kunnen liefhebben als op het too neel. Wanneer hij later opnieuw met haar in contact komt, vallen deze bedenkingen weg en hij besluit zijn beroep vaarwel te zeggen en voortaan slechts te leven voor haar en met haar. Een moeilijke tijd breekt voor de eens gevierde acteur aan. Laster brengt hem tot wanhoop. Wanneer hem de toegang, tot het Burgtheater ontzegd wordt, ver-- liest het leven voor hem zijn beteekenis. Zal Leni zijn liefde nimmer beantwoor den? Deze film, zoo rijk aan boeiende, aangrijpende tafereelen, zal daarop het antwoord geven.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5