AKKERTJES Kunt Ge niet slapen? Ervaringen van een luchtpassagier Gymnastiekdemonstratie. Schapenfokdag 1937. Directeur P.T.T.-Kantoor. EEL TEXEL WEET HET AKKER.CACHETS VERVOLG VAN le PAGINA. aan onze voeten? We kunnen 't niet zeg gen. Ja, wat we nu zien moet ongeveeij de Zaanstreek zijn. Wat 'n water. En daartusschen liggen stukjes land, stukjesi bosch en eenige roode daken, 't Is als. een reusachtige soepterrien a la Julien ne. De stukjes land enz. lijken wel te „drijven" in het element, waaruit voor1 't grootste gedeelte deze gerenommeerde' soep is samengesteld. In Zaandam zijn vele houthavens en óók nog straten. Als een kleine attentie aan de Fokker fabrieken maakt onze F VII een koste* lijke duik, wat een gedempt gilletje doet, ontsnappen. Amsterdam is in 't zicht. Duidelijk is reeds het „nest" waarneem baar De hangars staan als groote luci-y fersdoozen op een conferentietafel. In sierlijke cirkel-glijvlucht weet onze pi loot de haven te bereiken. Bom. We heb ben land. De wielen van het vliegtuig springen op en neer en draaien. We taxiën nog een paar minuten over de hobbelige grasmat en dan staan we vlak. voor het terras van Schiphol. Circa 9 uur drink ik in de keurige wachtkamer een kopje koffie en luister ik naar de namen der stations: Milaan,. Rome, Budapest, Londen, Parijs, Mal- mö enTexel, waarvoor nieuwe reizi gers gereed staan. Nog een oogenblik blijf ik napeinzen over onze eerste dienstreis, over de ser vice van de K.L.M., over de blauwe' Texelaar en stap dan op met de stille,, oprechte opmerking: „Tóch was het fijn! Als ik weer op reis ga, dan ga ik vliegen!!" LUCHTPASSAGIER. <11 FT EN VOOR HET WITTE KRUL®. J. Z., Oudeschild f 1. (BLOEMENCORSO. OPTOCHT. MUZIEK EN ZANG. Men schrijft ons: Het ligt in de bedoeling om op Woens dag 28 Juli a.s. een groot bloemencorso en allegorische optocht te doen houden,, waaraan, als de voorteekenen niet bedriet gen, velen zullen medewerken. Des avonds wordt de optocht herhaald, waar na om plm. 9 uur in het Park een zang* en muziekuitvoering zal worden gegeven. Medewerkenden zijn het Ned. Hervormd Kerkkoor, het R.K. gemengd koor „Con Amore" en Texels Fanfarecorps. De entreeprijzen hiervoor zijn uiterst billijk gesteld. In verband met de te ver wachten groote toeloop, zullen kaarten in voorverkoop verkrijgbaar worden gesteld.i IMUZIEK EN ZANG. Het was heel ciruk in het Park, toen het Amsterdamsch Mannenkoor (dir. C. Abbenes) en Texels Fanfare (dir. Joh. Dol), daar Zaterdagavond concerteerden het weer was alleszins gunstig, terwijli een mannenkoor hier maar zelden beluis-i terd kan worden. Een met zorg samenge-' steld programma werd ten gehoore ge bracht, zeer tot genpegen van het talrijke' publiek ,dat door hartelijk applaudisseeren daarvan blijk gaf. Het Mannenkoor be schikt over uitnemende krachten en staal) onder leiding van een bekwame dirigent- Het was een zanguitvoering, welke op hoog peil stond. In „Tempelzang" van, Budelman, zong de heer G. Scheffer del baritonsolo op zeer verdienstelijke wijze; het duurde echter maar kort; gaarne had den wij hem nog eens gehoord. Texels Fanfare had mede een belang rijk aandeel in het welslagen van dit Parkconcert. De muzikanten zetten hun beste beentje voor. De talrijke vreemde lingen, die aanwezig waren, zullen met| voldoening geconstateerd hebben, dat ons. muziekcorps er wezen mag en onder de dilettantgezelschappen een vooraanstaan de plaats inneemt. Zondagmiddag heeft het Mannenkoor aan het strand tegenover het Koogerslag' eenige nummers ten gehoore gebracht Hun zang mengde zich met het ruischen van de zee. Wanneer men echter met de windrichting rekening hield, kon men ook hier van hun zingen genieten. En dat de-' den er velen. Aan Den Hoorn verleende Fanfare D. E.K. haar medewerking. Ook daar was de belangstelling groot, terwijl ook i bij 't Eigen Gebouw te Oudeschild de zan gers een goede ontvangst ten deel viel., In een kort onderhoud, dat we hadden met Mr. Baelde, de leider van het Ge meenschapshuis te Amsterdam, gaf deze zijn voldoening te kennen over de spon tane en hartelijke medewerking, welke hier algemeen werd ondervonden. Met genoegen brengen we hier aller dank over aan hen, die het verblijf van de leden van het Mannenkoor op ons eiland zoo aan genaam hebben doen zijn. In een vorig nummer schreef Mr. Bael de oter het Gemeenschapshuis en ovei het ontstaan van het Mannenkoor. Het moet voor velen een voldoening zijn ge weest de werkloozen, die van dat koor deel uitmaken, hier een goed onthaal te' hebben mogen bereiden. I MOTORSCHIP MARIA. In de laatstgehouden vergadering van het H.B.G. werd gesproken over het uit sluiten van het motorschip Maria van het bloembollenvervoer. Naar men ons thans meedeelt berustte dat uitsluiten op een misverstand, zoodat ook het m.s. Maria gerechtigd is bloem* bollen te vervoren. Neem dan voor '1 naar bed gaan eens zoo'n "AKKERTJE en slaap heerlijk rustig en fijn door Volgens recept van Apotheker Dumont Op Zaterdagavond a.s., aanvang hall negen precies, wordt op het land van de heer Jac. Roeper aan de Koogerstraat door alle afdeelingen van G.V. I exel en de dainesafd. van S.V.C. De Cocksdorp, samen 120 gymnasten, een gymnastiekde monstratie gegeven. Er gaat een rond gang door Den Burg met Texels Fanfare aan vooraf. Afmarsch om 8 uur van de, Groeneplaats. Route- Binnenburg, Hoogerstraat, Gra venstraat, Warmoesstraat, Weverstraat, Koogerstraat. Tegen betaling van 10 ct. wordt toe gang verleend tot het terrein, dat met schijnwerpers, welwillend afgestaan door de T.E.M., rijkelijk zal worden verlicht; ingang terrein: bij Garage Vonk. De begeleidende muziek zal door de in stallatie van de heeren Vonk verzorgd worden. Omstreeks tien uur zal de de monstratie afgeloopen zijn. Het wordt beslist weer een succes. Ook vorig jaar trok hier zoo'n avond-gymnh- stiekuitvoering heel veel publiek en te recht. De Schapenfokdag wordt dit jaar, zoo als gemeld, gehouden op Maandag 6 September. Er zijn weer diverse prijzen beschik baar. In de eerste plaats de zilveren wisselbeker van T.E.S.O., uitgeloofd voor; de beste eenjarige geregistreerde op Texei geboren ram. De beker wordt eigendom van degene, die na 1935 in de rubriek; „eenjarige geregistreerde rammen" het- eerst tweemaal achtereen of totaal dria maal de eerste prijs behaalt. Door de winnaar van dit jaar moet de beker het volgend jaar op de dag der keuring weei' ter beschikking van de Tentoonstellings commissie worden gesteld en zoo ver volgens ieder jaar totdat een der fok kers definitief eigenaar is geworden. In 1936 is de beker gewonnen door de heer M. Witte Jz., Eierland. Verder worden drie premiën van f 25 uitgeloofd door de Texelsche Organisa ties voor de 3 beste geregistreerde rain- lammeren. Deze premiën worden in Sep tember 1938 uitgereikt, mits de rammen het eigendom blijven van inwoners onzer gemeente, gebruikt worden op ons eiland en op de keuring in 193S te Den Burg, verschijnen. De uitbetaling zal dan ge schieden aan degenen, op wiens naam de rammen voor de in 1938 te houden keu ring zijn ingeschreven. Door het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland wordt uitgeloofd: A. Per rubriek geregistreerde schapen f5.f4.en f3.mits de inzendersi lid zijn van het Schapenstamboek. Verder, kunnen per rubriek hooglstens 4 eervolle) vermeldingen worden toegekend. B. Hoogstens 40 premiën a f 10. - voor geregistreerde ramlammeren Om voor primeering in aanmerking te komen moeten de halfjarige rammen op de keuring te Den Burg beliooren tot een groep die met een prijs of een eervolle vermelding is bekroond. Vervolgens worden de dieren individu eel, zoowel wat hun exterieur als hun afstamming betreft, beoordeeld. Bij de beoordeeling of een ramlam al of niet voor een premie in aanmerking! komt, is de kwaliteit van het lam qua; type en exterieur primair. Daarbij zal, zoo mogelijk rekening worden gehouden met de kwaliteit van de vader en de moeder, terwijl tevens de lammeren- en wolpro-, ductie naar genoegen van de Jury moeten: zijn. De premie wordt verleend op de vol gende voorwaarden: De ram moet najaar 1937 worden in geschreven en door een lid van het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Hol- land gebruikt worden voor de dekkingi van minstens 8 in het fokregister of hulp- register B ingeschreven ooien. De uitbetaling der premie zal geschie den na ontvangst van het dekbewijs aan, degene, die dan eigenaar van de ram is, mits lid zijnde van het Stamboek. De onder B te houden keuring zal plaats hebben door de voorz. van het Tex. Schapenstamboek in N.H., de Rijks- veeteeltconsulent en de Secr. Insp. van het Tex. Schapenstamboek in N.H. Nu de heer G. Keijser, onze nieuwe Postdirecteur, eenige dagen in functie en de grootste drukte, aan de overname van de dienst verbonden, voorbij is, zijn we; eens een praatje met hem gaan maken. We hebben bij die gelegenheid enkele biezonderheden vernomen, welke wij u wel mogen meedeelen. We hebben reeds gemeld, dat de vader van de heer Keijser, de heer R. Keijser, te Den Burg op Texel geboren werd. Op ongeveer twaalfjarige leeftijd verliet deze echter het eiland; zijiJ ouders vestigden zich in Groningen, waai de heer R. Keijser zeevaartkundig onder wijs ontving. Als kapitein heeft hij de wereldzeeën bevaren; gezondheidsredenen noopten hem echter dat beroep vaarwel te zeggen. Toen werd hij eigenaar van een groote veenderij te Valtermond. De heer G. Keijser Rz. werd in 1881 te Wildervank geboren. Hem lokte het P. T.T.-bedrijt aan. Achtereenvolgens was hij daarbij werkzaam te Amsterdam, Kol- lum, Doetinchem, Stadskanaal, Veendain - waar de heer Keijser in het huwelijk trad Musselkanaal, weer te Veendam. Toen naar Holwerd, de eerste directeurs standplaats van de heer Keijser; na een kleine vijf jaar werd hij te Rhenen be noemd, waar hij twee en een half jaar werkzaam was; sinds 8 Juli is de heer Keijser directeur van het P.T.T.-kantoor alhier, een functie, welke zich door een veel meer omvattende arbeid dan die te Rhenen onderscheidt. Onder het Kantoor alhier ressorteeren eenige hulpkantoren eu stations, terwijl de telefoondienst hier niet, zooals in Rhenen, geautomatiseerd is. Dit laatste zal hier nog wel een jaap ot vier duren. i Die meerdere arbeid echter vormt niet het geringste bezwaar voor wie als de heer Keijser zich met hart en ziel aan zijn taak geeft. De eenvoud in persoon,, prettig in de omgang, steeds en gaarne, bereid met inlichtingen van dienst te zijn, komt het ons voor, dat de belangen van P.T.T. en publiek door de nieuwe fuiicti- onnaris op deugdelijke wijze zullen wor den behartigd en dat de heer F. M. Post- huma, thans directeur-in-ruste te Heem-i stede, in de heer G. Keijser een waardig; opvolger verkregen heeft, met wie ook wij stellig weer even nuttig en aangenaam zullen mogen samenwerken. Texel zal mijn laatste standplaats zijn, vertrouwde de heer Keijser ons toe. Moge het zijn, dat de jaren, welke hij hier zal doorbrengen, tot de aangenaam ste van zijn ambtelijke loopbaan behoo- ren. De heer Keijser heeft een dochter, die gehuwtf en te Middenmeer woonachtig is, en een zoon, apotheker van beroep^ die te Groningen woont en dit jaar in het huwelijk zal treden. r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. OUDESCHILD ZANGUITVOERING. Ongeveer 200 personen hebben Zondag in d* tuin van 't Eigen Gebouw ge luisterd naar de zang van het Amster damsch Mannenkoor. De zang kwam in de tuin zeer goed tot zijn recht, de aan wezigen luisterden met aandacht. Eenige) malen werd zang afgewisseld door decla matie; een voordracht in Geldersch dia lect wekte zeer de lachlust op. Het wast een mooie avond. EEN VACANT1E AAN ZEE? Dan Purol meenemen. Dit geneest zonne brand en voorkomt vervellen. Doos 30 ct. WOORD EN DAAD WOENSDAG 14 APRIL 1909. Afwezig: de heer Lap. Vaststelling kohier schoolgeld 2e kw. 1909: t 787. Besloten wordt tot ruil van een per ceel grond van de heer D. J. Bruin ta Den Hoorn om de inrijweg naar polder Hoornder-'Nieuwland te kunnen verbree- den. Besloten tot aankoop van grond voor de bouw van een nieuwe school te Zuid-' Eierland. Eigenaars, Erven Blussé, Den Haag, verkoopen 10 A. voor f200. Besloten wordt een adres van F. v. d. Vis e.a. inzake aanleg van een haven, bij Oost voor kennisgeving aan te nemen. De kosten zouden de gemeente te hoog komen, terwijl het Rijk geen steun zal verleen en. Benoemd tot hoofd van de o.I. school te De Koog de heer K. Dikstaal, Oud- Karspel. Benoemd tot onderwijzeres nuttige handwerken te De Koog mw. Dikstaal Keizer. Eervol ontslag wordt verleend aan mej. .G Koning, onderwijzeres nuttige handwerken te Oosterend. ZATERDAG 1 MEI 1909. Tegenwoordig: alle leden. Buitengewone vergadering, belegd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses 210 LANDBOUW EN VEETEELT. In Engeland is de oppervlakte be bouwd land in het afgeloopen jaar op nieuw verminderd en wel met 30.000 H.A. MELKWOL. Ook te Parijs werd 'n fabriek gesticht voor het fabriceeren van lanital, met een kapitaal van 12 millioen franc. MELKWOL en NATUURWOL. In de onlangs te Leeuwarden gehouden jaar vergadering van de Friesche coop, ver een. voo wolverkoop kwam o.a. de fa- fricage van kunstwol ter sprake. De voorz. deelde mede, dat hierover bij het federatiebestuur geen ongerustheid be-- staat, daar concurrentie niet behoeft te; worden gevreesd met het oog op de hooge productiekosten, terwijl bovendien de Nederlandsche wol voor slechts 25 pet. in de behoefte voorziet. Daling der, prijzen voor natuurwol en verhooging van de melkprijs, zullen echter volgens het oordeel van een der bestuursleden niet kunnen uitblijven. 'DE COLORADOKEVER. Ofschoon vanwege de Plantenziekten- kundige Dienst verleden jaar en ook dit jaar herhaaldelijk gewezen is op deze ke ver, is het toch nuttig hier nog eens voor te waarschuwen. De kevers zijn reeds ge ruime tijd uit de grond en met hun ver nielingswerk begonnen, de aardappelveld del zullen reeds goed bezet zijn met aan gevlogen en uit de grond gekropen ke vers en iedere dag wordt het gevaar groo. ter, dat hij over onze grenzen is geko men. Is 1935 is hij in België opgetreden en zelfs reeds zoover, dat hij nog maar enkele kilometers van onze grens afbleef. - -(Wij moeten nu dubbel waakzaam zijn, Temeer, omdat men de aanwezigheid van enkele kevers nog zeer gemakkelijk over 't hoofd ziet, ook al, omdat men het le vende insect nog niet gezien heeft. Ofschoon men zich in België alle moeite heeft gegeven de gevonden haar den geheel uit te roeien, is men er tot heden nog niet in geslaagd. Groote moei lijkheden blijven te overwinnen met als no. 1 het voortdurende binnendringen van kevers uit het nog steeds erg besmette. Frankrijk. Ook mag niet vergeten wor den, dat kleine keverhaarden wel eens onopgemerkt blijven. De toestand van tins land is ook dit jaar weer veel ern stiger dan in 1936, de kever is weer- korter bij onze grens komen en 't zal- niet lang meer duren of wij hebben hen te gast. De Colorado-kever is een tot de goud haantjes behoorende kever, 10 mM. lang, bruingeel met 11 zwarte vlekjes op het halsschild en 10 overlangsche streepen op de dekschilden. Hij is inheemsch in Colo rado (Noord-Amerika); hij leeft daar op een aan onze aardappel verwante plant. Na invoering van de aardappelplant ging de kever op deze over, en verspreidde hij zich sedert 1859 langzamerhand oost waarts. In 1874 bereikte hij de Atlan tische Oceaan; in 1876 werd hij voor hef eerst in Europa opgemerkt. In 1877 was hij reeds schadelijk aan de Rijn, daarna in Saksen. Door afdoende maatregelen verdween de kever in Europa, om in 1887 weer te verschijnen in Oost-Friesland; (D.) en daarna o.a. in België. Zoowel de kever als de larven voeden zich met de bladen der aardappelplant, die afsterft ot tenminste geen knollen vormt. VAN TEXELS RAAD. Juliana. Voorz. spreekt een heilwensch uit. Besloten wordt een telegrafische ge- lukwensch aan de Koninklijke Familie te zenden en f150 a f200 crediet te verlee-' nen voor het houden van een school feestje. ZATERDAG 26 JUNI 1909. Afwezig: de heer Dikkers. Ingekomen is een schrijven van de heer Dikkers, blijkens hetwelk hij ontslagj neemt als lid van de Raad. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan mej. M. A. Visser, onder wijzeres te De Waal. - B. en W. stellen voor over te gaan tot aanleg van een paardenpad in de: Schildenveg, voor zoover deze aan de gemeente behoort. Zeegrind is h.i. dan zeer goed bruikbaar; zonder paardenpaidi niet. Kosten: geraamd op f3780, Het onderhoud met basaltslag wordt geraamd op tl200 p.j., bij aanleg paar- denpat. en gebruik van zeegrind op f 50? a f 600. Wordt aangenomen met alg. stemmen. Afwijzend wordt beschikt op het voorstel—Mets om aan De Waal een stembureau te vestigen. Ten behoeve van de watervoorzie ning te Oudeschild wordt besloten dö Schildsloot te verbeteren (f75). Hetdorpl betrekt water uit de Weezenputten (con-i tract Alg. Weeshuis voor 25 jaar.) 211

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2