Vacantie. cHooiBroei. AKKERTJES Wèg die Migraine! Texelsohe Berichten Beveiliging van gebouwen tegen bliksemslag. VOORWAARDEN VOOR KAMPEERDERS OP TEXEL. Texels Nieuwe Kampeerverordening. AKKER.CACHETS GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. C. K., Oudeschild f2. EXAMENS. Aan de Vakschool voor Meisjes te Den Helder werd het diploma van de 2-jarige voorbereidende cursus uitgereikt aan: Pietje Duinker, den Hoorn; Annie Kees, Oudeschild; Trude Keijser, Schilderweg; Nel Smidt, Den Burg; Ina Vlas, Oudeschild; Lies van Zeijlen, den Burg. Aan de opleiding tot hulp in de huis houding ging van de le naar de 2e klas: Marie Eelman, Oosterend. Aan de opleiding tot huisnaaister gin gen van de le naar de 2e klas:' Marie Bakker, Oudeschild; 'Fien Dekker, 'Oudeschild. Bevorderd van de le naar de 2e klasse; van de voorbereidende cursus: Tiny Dros Cd., Eierland; Alie Griek, Oosterend; Gretha Uitgeest, Den Burg. BIJ KAMPEER- EN FIETSROCHTEN zal Purol zonnebrand en een doorgezeten of stukgeloopen huid snel verzachten of genezen ZOMERZEGELS. Tot en met Zaterdag 31 Juli kunt u nog zomerpostzegels koopen. DOE HET NU, voor het te laat is. Wat U er meeri dan de frankeerwaarde voor betaalt, komt, zooals bekend, aan een nobel doel tem goede. DEN HOORN. UITBETALING SCHAPENMELK. De gemiddelde prijs per 100 L. melk, aan De Onderneming geleverd in de pe riode 15 Mei6 Juni, was f7.57. In de periode 6 Juni—4 Juli zal dit f7.87 zijn.. Deze prijzen zijn netto, af boerderij. (Slot.) Het is waarschijnlijk, dat boomen, op eenige afstand, 'n vermindering van ge vaar opleveren, omdat zij een deel van de trefkans op zich nemen. 'Anders is het; echter gesteld met de boomen, die zóó dicht bij het huis staan, dat er takken op. het dak rusten. Het is in zulk geval maar al te vaak gebeurd, dat de bliksem na een boom ge troffen te hebben op het huis oversprong,, en aldaar belangrijke schade veroorzaakte. Teneinde zien hiertegen te wapenen, brenge men langs dit deel van het ge^ bouw een geleider aan, die in het aflei dersstelsel wordt opgenomen en bij voor keur een rechtstreeksche grondverbinding; ontvangt, om de bliksem, mocht hij de boom treffen, langs de kortste weg te geleiden. Bij de beveiliging van boerderijen met rieten of strooien daken, moet zorg ge dragen worden, de geleiders op tamelijk' groote afstand, 50 cM. van het lichtont vlambare dak verwijderd te houden. De kans op smelten moet zoo gering moge-< lijk worden gemaakt, door voor de vorst, leiding metaalband of kabel van 8 mMj doorsnede te nemen. We herhalen nog eens, dat een bliksem afleider pas doelmatig is, wanneer hij1 door een deskundige geplaatst en regel- matig gecontroleerd wordt. OOSTEREND. VLEKZIEKTE. Hoewei het weer de laatste dagen verre van warm kan worden genoemd, hooren we toch van vlekziekte onder varkens hier en daar. Op een hoeve in het Noorden' doet zich die ziekte bij vier varkens voor. Wordt het warmer, dan neemt de kans op uitbreiding toe. Inenten wordt aan. bevolen. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder Vólgens recept van Apotheker Dumont Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater DE CHARGE DER LICHTE BRIGADE. Een film, die het doet. Die het best doet. Net zooals we verwachtten. De bekende criticus L. J. Jordaan schreef over dit filmwerk in de Haagsche Post o.a.: Niet de lichte brigade valt aan, doch de film zelf in een heldhaf tige stormloop op conventie en wan begrip een charge, die wij in ademlooze beklemming volgen tot de overwinning is bevochten. Vanavond en morgenavond draait de film nog. Zult u ook onder de toeschou wers zijn? Bij afgifte of toezending van een kanipeervergunning vanwege het gemeentebestuur van Texel wordt deze geacht te zijn verstrekt voor den daarop vernielden termijn onder de navolgende voorwaarden 1. Kampeerders zijn verplicht zich op zoodanige wijze te gedragen, dat hun gedrag aan niemand aanstoot kan geven. Het is hun verboden zich gekleed in badcostuum in het open|- baar elders te bevinden dan in de zee of op het zeestrand of op terrein in de onmiddellijke nabijheid daarvan. 2. Mannelijke kampeerders mogen zich zonder noodzaak niet be vinden op kampeerplaatsen, enkel voor vrouwelijke personen bestemd. Vrouwelijke kampeerders mogen zich niet zonder noodzaak be vinden op kampeerplaatsen, enkel voor mannelijke personen bestemd. In bijzondere gevallen kan door Burgemeester en Wethouders worden toegestaan, dat ongehuwden van verschillend geslacht ge meenschappelijk maaltijden gebruiken op terrein, bestemd voor kampeerende gezinnen of op een speciaal daarvoor aangewezen terrein. 3. leder kampeerder houdt zijn tent en de ruimte daaromheen zindelijk en zorgt voor een diepen kuil, waarin alle afval wordt ge worpen. Deze kuil mag niet op het terrein zelf worden gegraven, doch aan den rand daarvan. Bij groote kampen kan alleen de kamp- meester een of meer groote afvalkuilen doen graven. 4. Men mag geen brandende lucifers wegwerpen en zij zeer voor zichtig met het rooken van tabak, sigaren en sigaretten, opdat geen brand ontsta. Aangestoken kookstellen, lampions en onbeschermde lichten mogen niet onbewaakt gelaten worden. Het aanleggen van vuren is verboden, tenzij hiervoor een af zonderlijke vergunning is verleend. Bij de tent moet tenminste één met water gevulde emmer en een schop bij de hand zijn. 5. Honden moeten worden vastgehouden. 6. Na des namiddags 11 uur en voor des voorm. 6 uur mag geen muziek of eenigerlei geraas of lawaai worden gemaakt. 7. Iedere kampeerder(ster) of bezoeker(ster) is persoonlijk aan sprakelijk voor het reinhouden der W.C.'s. 8. Propaganda maken in woord en geschrift voor eenige politieke partij of godsdienstige gezindheid, alsmede het maken van reclame voor producten is verboden. 9. Kampeerders(sters) en eventueele bezoekers(sters) moeten zich houden aan de door de daartoe aangewezen ambtenaren in het belang der orde, veiligheid of zedelijkheid te geven bevelen. 10. Alle levensmiddelen en andere verbruiksartikelen, voor de kam peerders benoodigd, moeten bij inwoners van Texel worden gekocht. 11. Bij niet-nakoming van de aan de vergunning verbonden voor waarden kunnen Burgemeester en Wethouders van Texel de vergun ning intrekken en bepalen, dat de gestorte waarborgsom geheel of gedeeltelijk aan de gemeente vervalt. Tegen inlevering van de kampeerkaart wordt de gestorte waar borgsom voor zoover niet vervallen bij vertrek terugbetaald. Nu Texels nieuwe Kampeerverordening eenige weken van kracht is, kunnen we zeggen dat ze gunstig werkt. Nu is wetten en verordeningen maken een groote kunst; men stelt zich hierbij op het standpunt, dat het algemeene belang moet worden' gediend en nu weten we maar al te goed, dat over dat algemeene belang de mee ningen verdeeld zijn. Wat de een eer* voorrecht vindt, noemt de ander een straf; wat de een redelijk vindt, noemt de ander inperking van persoonlijke vrijheid; wat de een onfatsoenlijk wenscht te noemen, meent de ander als „zoo erg niet" te mo gen betitelen. En zoo voort. Het was te voorzien, dat Texels nieuwe kampeerverordening al beoogt zij dart het-dienen van het algemeen belang niet door elkeen met open armen zou worden ontvangen. Ware het wèl zoo we leefden in een paradijs en hadden: feen verordening van noode. Ze is juist edoeld tegen hen, die niet weten, hoe, men zich fatsoenlijk gedraagt. Zulke kam peerders kunnen we op Texel missen al^ slecht weer. De geopperde bezwaren gaan meest te gen art. 2 van de Voorwaarden, welk ar tikel inhoudt, dat jongens en meisjes (niet- gehuwden dus van beiderlei geslacht) niet op dezelfde plaats mogen kampeeren voor jongens en meisjes is een apart ter rein aangewezen. Is dat onredelijk? Do jongelui kunnen eikaars gezelschap zoe ken, zooveel zij wenschen, maar buiten het kampterrein, waar zich hun bivak be vindt. Bovendien kunnen, wanneer San zekere voorwaarden wordt voldaan, de maaltijden gezamenlijk worden gebruikt, Onze verordening is dus niet zoo hard en harteloos als vrijheidslievende bedil lers wei willen beweren. Het Volksblad (Arbeiderspers) heeft de nieuwe verordening onder de loupe ge nomen, en schrijft, na vermelding van dei verplichting tot gescheiden kampeeren:1 „Dit geeft onoverkomelijke bezwaren en is aanleiding tot veel ongenoegen. Velet kampeerders trekken daarom dezelfde dag soms al weer weg naar een plaats, waar het hun minder lastig wordt gemaakt". „Laat trekken" zouden we zeggen. „Nietgehuwde jongens en meisjes niet, in hetzelfde bivak laten kampeeren" is 'n eisch van het fatsoen. Zouden we hier moeten veroorloven wat de jongelui thuis niet vrij staat? Laat naar elders trekken. Velen gaan er naar Vlieland, maar ook daar zal de| kampeerdersinvasie tot het treffen van beperkende bepalingen moeten leiden. Vrijheid? Uitstekend, maar ook deze heeft zijn grenzen en geen redelijk mensch ot hij zal die willen eerbiedigen. „Teleurstellingen" bleven niet uit, om dat men in den lande met Texels nieuwe Kampeerverordening nog niet voldoende of zelfs in het geheel niet bekend is. Wanneer een jongeman met zijn meisje naar Texel komt, met het doel hier zijrf tent op te slaan letterlijk, wel te ver-, staan verbiedt de verordening, die tent samen te betrekken. Is nu geen tweede tent beschikbaar, dan kan er vat» kampeeren niets komen, tenzij hij zijn lot aan dat van een ander kampeerend „paar", dat in dezelfde omstandigheden verkeert, ver Dl nut: dan maken de dames van de eene, de heeren van de andere tent gebruik. Wil men „baas blijven in eigen huis", dan zoekt men b.v. Vlieland; opWanneer echter de nieuwe bepa lingen door pers en reisbureau's alge meen bekendheid hebben verkregen, zul len die gevallen maar weinig meer voor komen. Dan weet men, hoe er op Texel gekampeerd wordt. Dat men het nu nog niet weet, blijkt o.a. uit het Volksdagblad (comm.), dat1 onder een vette kop (Vacantie op Vlie land na een vlucht van het ongastvrije Texel) een protest tegen onze Kampeer verordening laat hooren. „Ongastvrij" omdat wij jongens en meisjes niet bij elkaar laten kampeeren?! Laat ons dat slikken en niet boos worden.) De ervaring heeft geleerd, dat de hier gewenschte „gastvrijheid" misbruikt werd. Dit zou Texel's goede naam in gevaar brengen. En daar passen we voor. Ook het Nationale Dagblad (N.S.B.) is over onze Kampeerverordening niet te, spreken. „Texel op zijn smalst" staat er met groote letters boven een artikel, waarin van „bittere ervaringen" in eert „Texels concentratiekamp" wordt ge-f waagd. „Het gezelschap", zoo lezen we, „mocht er komen kampeeren, doch met! eerbiediging van een voldoende volume) prikkeldraad, van tientallen waarschu wingsbordjes en met opoffering van hef gezelschap van wederzijdsche echtgenooi ten, met wie zelfs de maaltijd een vei1-1 boden vrucht was" Nu vragen we: Wanneer dit geen grove leugen heet, hoe moeten we zulke schrij verij dan noemen? Prikkeldraad tien tallen bordjes met waarschuwingen ver boden kampeeren, zelfs verboden maal tijden gebruiken met je echtgenoote kan het dwazer bedacht worden Pure- fantasie is het, waaraan, hopen we, geen lezer geloof zal willen hechten. Texel is met zijn kampeerverordening, welke niet meer verlangt, dan redelijk kan worden geacht, op het goede pad., Dat ze zal bijdragen tot het scheppen en handhaven van een gezonde en frisschei toestand, waar in onze gemeente ook gekampeerd wordt, is zeker te verwachten. Het woord vacantie houdt verband met vacuum ot te wel leegte. Ja, wij verlangen in deze tijd allen naar leegte. Onze geest moet geledigd worden laat ons huishoudelijke termen gebrui ken: wij willen een groote schoonmaak van onze geest houden. Man en vrouw. In elk goed Nederlandsch huis worden ééns per jaar alle kamers geleegd en ge reinigd; wat nog deugdelijk is wordt er weer ingebracht wat bouwvallig of ver ouderd is, blijft er uit. Maar de kamen zelf krijgt ook een nieuwe gloed, eert nieuwe frischheid en er worden ook vaak enkele nieuwe voorwerpen inge bracht. Maar de groote schoonmaak van ons huis brengt veel ongerief. de vrouw,i eventueel met haar dienstbode, zwoegt voortdurend, de man wordt van het eene ongewone vertrek naar het andere ge jaagd, langs gordijnen in lakens, opge rolde karpetten en opgestapelde meube len. De groote schoonmaak van onze geest, de vacantie, behoeft echter geen ongerief te brengen; integendeel zooveel rust en pret, dat men zich lang te voren er op verheugt, en lang daarna er aan terugdenkt met haast weemoedig genoe gen. Maar wil men dit drievoudig voor deel behalen, dan moet men verstandige, plannen maken en die verstandig uitvoe ren. Want plannen maken voor een va cantie is een genot, op zich zelf, maar. het genot dringt het verstand wel eens' een beetje op de achtergrond. En een nauwgezette uitvoering van onverstan dige plannen geeft een even groote teleur stelling als onverstandig uitvoeren van wijze plannen. Een voorzichtig mensch neemt behoor lijk tijd om zijn vacantieplannen te over wegen. Houdt rekening met uw beurs maar ook met uw lichaamskrachten en met speciale neigingen. Er is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, want opengeloopen voeten zijn soms duurder dan een plaats in de auto bus en het drinken van limonade of land- wijn is soms veel goedkooper dan het drinken van beekwater van onzuivere oor sprong. Maar er is ook een zuinigheid, uit gezond verstand en goede raad ge boren, die het vacantiegeld besteedt, zoo, dat men er de beste vacantie uithaalt. Die moeten we betrachten. Hooi broeit altijd. Dat is niets biezonders. Maar dit seizoen stijgt in vele gevallen de tempe ratuur dermate, dat brandgevaar ontstaat. Hier volgt hef ant woord van een deskundige op de vraag, waaraan dit is toe te schrijven. De hoofdoorzaak moet ditmaal gezocht worden in het biezonder vroeg maaien, hetgeen mogelijk (en noodzakelijk) was door het groeizame weer in het voorjaar en de vrijwel vor^tlooze winter. Het zoo vroeg gesneden gras is „te jong gte- maaid", en dergelijk hooi droogt niet zoo gemakkelijk. Het komt dus niet volkomen droog in de berg, hetgeen de broei in de hand werkt. Het is wel voorgekomen, dat men pas op de 21e Juni voor de eerstei keer kon maaien en ditmaal was men reeds einde Mei aan het maaien. Ook wordt het machinaal werken op de boerenbedrijven als bevordering van hooibroei genoemd. Dan is er nóg een factor. Eertijds werd de hoog opgeladen wagen tot vóór de| berg gereden en dan maakte men een. begin met het bergen van het hooi in de berg. Telkens nam één der mannen eetn t,Iok" hooi op zijn vork; hij wierp datl hooi in de berg, waar het door anderen: onmiddellijk verspreid werd. Nu doen op vele boerderijen de grijpers hun werk. Met behulp van de grijper toch worden telkens enorme massa's hooi opgeheschen en op de berg geworpen. Die hoeveelhe den zijn zoo groot, dat veelal de noodige tijd ontbreekt, om het hooi voldoende te verspreiden. Als eertijds hooi gelost werd, en men kwam aan een pak toe, dat nqgi niet geheeldroog was, dan werd dat eerst terzijde gelegd, om het „tot in het hart droog" te laten worden. Nu pakt de grijper alles met één slag op en, nat; ot droog, het hooi komt op de berg te recht. E)e plek, waar de grijper het hooi! laat vallen aldus onze deskundige is steeds het meest kritiek voor het ontstaan van hooibroei.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2