TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT EEL TEXEL WEET HET Bij het Zilveren Jubileum van de heer J. Tiessen, Directeur Gemeentewerken. Gymnastiek-Oemonstratie. Woensdag 28 Juli 1937 ffi UIT DE TEXELSCHE COU- 83 RANT No. 1, 15 SEPTEMBER 83 1887. 83 o 33 Teneinde bij iedereen vrije toe- 83 gang te verkrijgen, zal onze Cou- 83 rant zich houden buiten alle partij- 83 schappen en zich bepalen tot het 83 meedeelen van hetgeen in onze ffi omgeving voorvalt en der vermel- 83 ding waardig is. Ons blaadje 83 vinde in iedere woning op Texel 83 een plaats en worde een middel van gemeenschap tusschen ver- Si schillende personen en voor allen ffl een bron om bekend te worden a met hetgeen op ons eiland, plaats a vindt, in één woord: het worde a de vraagbaak voor allen, dieniet a onverschillig zijn voor hetgeen a op Texels bodem voorvalt. a a a a aaaaaaaaaa u aaaaaaaaaa GEMEENTE TEXEL De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Woensdag 28 Juli en zoo noodig op Donderdag 2d Juli a.s. zal worL den opgeblazen het voetstuk van een vuurmond, waarmede onlangs alhieij schietproeven zijn gehouden. Het voetstuk is gelegen in het duinterrein ten westen van De Mok nabij strandkilometerpaal no. 8. Op die dagen zal te land onveilig zijn het gebied waarvan de Noordelijke en Oostelijke grens door roode vlaggen zal zijn aangegeven. Deze grens loopt onge veer van plm. 500 meter ten Noorden van de strandkilometerpaal no. 12 door „Bol- lekamer" naar de Witten weg bij de Naai en de Kuil tot en met de Hors. In zee is onveilig een sector gelegen tusschen de peilingen N.W. en Z.W. van uit de lichtopötand ten N. van de Mok; tot op een afstand van 7.5 K.M. uit de' kust. Texel, 26 Juli 1937. De Burgemeester voornoemd, K. VLAMING, Loco-B. RECENSIES. „BUITENLEVEN" is een altijd frisch en lezenswaardig, altijd in de punt jes verzorgd Maandblad voor wie zelf tuinieren en houden van de levende na tuur. Zie die fraaie foto's, die rubrieken, verzorgd door deskundigen van de bo venste plank en u zult toegeven: t 2.50 voor 12 van die nummers, fr. p.p., is niet teveel. Het Juni-nummer schrijft o.a. over: het grasveld en zijn omlijsting, over nieuwe freesia's, cactussen, gloxinia's, over groententeelt, over het verzorgen van kamerplanten, over het houden van; konijnen. Van groot gemak en nut is ook de vragenbus. Er wordt danook een druk gebruik van gemaakt. Uitg.A. J. Herwig, Bussum. DE WACHTER, door J. Visser— Roosendaal. Bij de uitgever Schuyt, te Velsen, verscheen een roman, getiteld De Wachter, 260 blz. Gebonden in keu rige band, zwart met goud, f2.90. Ing. f 2.25. De Wachter is de naam van een molen, waarin en waaromheen zich het leven der' hoofdpersonen afspeelt. De oude mole naar in zijn strijd tegen de nieuwe tijd; zijn buurman, de trotsche boer van de Ridderplaats, en zijn luchthartige kinde ren; de stille trouwe molenaarsknecht. De hoofdpersoon is Eva, die, zooals de uit gever het zoo treffend heeft uitgedrukt, „in strijd en nood de moeilijke weg naa^ de Gouden Poort der Liefde vindt". Eenl goed boek is het, naar het leven getee- kend, sober, niet opgesmukt, en daarom) zoo sympathiek. De uitgever zorgde vooij een keurig uiterlijk. In een voorloopig bericht hebben we in het kort melding gemaakt van het jubi leum van de heer J. Tiessen, die 1 Aug. a.s. 25 jaar in dienst der Gemeente zal; zijn. Een gelukkige omstandigheid, welke aanleiding heeft gegeven tot de voorberei ding van een feestelijke huldiging, waar van de datum bepaald is op Zaterdag 31 Juli a.s. Het spijt Mr. Kamp zeer, weten) we, dat hij om gezondheidsredenen el ders verblijvende bij die huldiging niet aanwezig kan zijn. In gedachten zal hij echter tegen-woordig zijn, waar het een, ambtenaar betreft, die aan een groote* vakkennis een nauwgezette plichtsbetrach ting paart. We hebben u verteld, hoe de heer Ties sen hier Gemeente-opzichter en nadien) Directeur van Gemeentewerken werd en hebben duidelijk gemaakt hoe zijn taak steeds omvangrijker is geworden. Laat ons nu meer in b ie zonder heden nagaan, wat er in onze gemeente met medewer king van de heer Tiessen in de kwart eeuw, welke achter ons ligt, tot stand kwam. L>e aanleg van een steiger bij Oost was het eerste werk .dat zijn aandacht vroeg. Een karwei, dat veel zorg eischte. Uitbrei ding van het P.T.T.-kantoor te Den Burg met een bestellerskamer volgde in 1913; de bouw van een Zeevaartschool kreeg in 1915 zijn beslag. Eerst werd les ge geven in het Glazen Paleis, dat hiertoe verbouwd werd. De nieuwe L.O.-wet stel de aan de schoolinrichting nieuwe eischen: gangen, ramen, deuren, sam taire inrichting. Dat bracht werk aan de. winkel in onze uitgestrekte gemeente met haar vele scholen. De scholen te Oost en De Cocksdorp waren er zoo slecht aan toe, dat ze voor een nieuwe plaats moesten maken. Dat gebeurde in 1918. Omstreeks dezelfde tijd werd het Raad huis vergroot; de gemeente-opzichter, die, aanvankelijk thuis Kantoor hield, kon nu op het gemeentehuis een eigen apartement betrekken. Toen in de na-oorlogsche ja ren het particulier initiatief tekort schoot, zorgde de Nutsbouwstichting voor de bouw van eenjge woningen, eerst vijl, later nog zes (19191920). Van 1930 dateert ook de stichting van het gebouw voor de Vischafslag te Oudeschild; van omstreeks dezelfde tijd de bouw van een ambtswoning voor rijksveldwachter Jelle- ma aan De Koog. De steiger bij Oosè werd zoo druk gebruikt, dat uitbreiding noodig werd geacht; hieraan werd in 1924 gevolg gegeven. In hetzelfde jaar werd de weg door Oost aangelegd en is overgegaan tot aanschaffing van een 10- tons-motorwegenvvals en van een teer- machine. In 1922 was de aanleg van de Wilhel- minalaan gereed gekomen; in 1923 volgde; het rijwielpad naar De Mok, waarna in 1926 een aanvang werd gemaakt met de aanleg van de Achterweg met rioleering te Oudeschild. In 1927 kwam de bouw van een nieuwe biezondere school te Oosterend en vail de gemeentelijke noodslachtplaats met magazijn te Den Burg gereed. In 1928 werd de voormalige bewaar school in de Nieuwstraat tot lagere land bouwschool ingericht, de o.l. school te Den Burg belangrijk gerestaureerd, de gemeentetoren te Den Burg inwendig ge restaureerd, de Koogerweg verbreed. In 1929 werden aan de Koogerstraat twee ambtswoningen gesticht, thans be woond door de heeren Jouwersma en Van den Ban; van hetzelfde jaar dateert de aanleg van een fietspad naar hef Westerslag, de stichting van een norton- put met motorpomp op de Groeneplaats,, de verbreeding van de Hoornderweg, be- harding van de weg naar het Horntje, aanleg van de Emmalaan, verbreeding van de Schilderweg bij Den Burg, aankoop van een steenbreker. In hetzelfde jaar werd de heer J. Veld- stra tot gemeente-opzichter in vaste dienst, de heer J. Tiessen tot Dir. van Gemeente werken benoemd. 1930 bracht de aanleg van een fietspad langs de Koogerweg, uitbreiding van de Alg. Begraafplaats te Den Burg, de bouw van een nieuwe r.k. school en de inrich ting van de voormalige r.k. school tot gymnastieklokaal. Van 1931 vermeldt de kroniek de aanleg van een terrein voor lichamelijke oefening aan Den Hoorn, verbetering van de Schilderweg, aanleg van het fietspad Ruit gedijkMienterglop, uitbreiding van de T.E.M.-centrale voor het bijplaatsen van twee Dieselmotoren, bouw van directiewo ning en twee personeelswoningen bij de electr. centrale, verbreeding van de weg' bij de r.k. kerk te Oosterend, restauratie van het Gesticht te Den Burg, aanschaf fing van een kleine wals, aanleg van het rijwielpad Jan Ayeweg—Den Hoorn en het omspitten van 5 H.A. in het N'atte Vlak. Dit laatste werk werd aangenomen van Staatsboschbeheer ter werkverrui ming. De werkloosheid begon grooter af metingen aan te nemen. Aanvankelijk heeft de gemeente het zonder rijkssteun met de daaraan verbonden lusten en las ten kunnen stellen. Maar op de duur zou dat te groote offers hebben geëischt. Met hulp van Rijk en Provincie kwamen toen diverse groote werken tot stand, wegen en rijwielpaden, waarvan de aanleg tot leniging van de werkloosheid, tot ver hooging van het aanzien der gemeente, tot een veilig verkeer en tot bevordering van) het vreemdelingenverkeer in niet geringe mate heeft bijgedragen. In dat alles had de heer Tiessen, krachtdadig bijge staan door de heer Veldstra en verdev personeel een werkzaam aandeel. In 1932 kwam de bouw van de nieuwe o.l. school te Oudeschild gereed, alsmede* de aanleg van de weg over het land van Dros en Co., slootdemping en de bouw van zes Nutswoningen aldaar. Te Deit Burg werd de gemeentetoren uitwendig gerestaureerd. 1933 bracht ons het uitbreidingsplan voor De Koog en een plan voor verbree- ding van de Dorpsstraat te Oudeschild; dit laatste heeft nog geen vaste vorm1 aangenomen, maar zal nu toch niet lang meer op uitvoering behoeven te wachten. Van 4 Maart 1933 dagteekent het raads besluit tot aankoop van grond voor de aanleg van een vliegveld. De verschijning van ons vliegveld-nr. maakt uitwijding over de betekenis van dat besluit over bodig. Minder prettige berichten bereik ten Texel dat jaar over de o.l. school te Oost en over onze Z.V.S. Beide werden het kind van de wegens crisis-druk niet sluitende rijksrekening. De Z.V.S. werd voor Ulo bestemd; een gelukwensch voor de Ulo waard. Voor de school te Oost werd tot heden geen bestemming ge vonden. In 1934 nam de raad het besluit een fietspad aan te leggen van de Witte weg bij Den Hoorn naar het strand. Bij dat besluit moest het echter alle moeite ten spijt tot heden blijven. Beter ging het met de aanleg van een fietspad van Koogerveld naar De Cocksdorp en vanj een weg van Koogerweg naar Ministei) Ruysweg aan De Koog. Ingevolge de Landarbeiderswet werd menig plaatsje gesticht naar ontwerp en aanwijzingen van de heer Tiessen. We zullen de namen niet alle noemen. Van 1935 dateert de aanleg van een waterpartij aan De Koog, van 1936 de bouw van nieuwe armenkamers aldaar. De lijst is reeds lang, maar nog lang niet volledig. In bewerking is thans het plan voor de bouw van een nieuwe o.l. school te Oos terend en voor een rioleei'ing te Oude schild en aan De Koog. Verder vraagt liet opmaken van een nieuwe wegenlegger voor het heele eiland veel tija en veel zorg. Daarnaast Is er veel „klein werk", klein maar niet minder belangrijk. Er is werk van vroeg tot laat, maar wanneer men vraagt, wat de prettigste jaren wa ren uit zijn heele ambtsperiode, dan ant woordt de heer Tiessen: „De tijd, toen je het meest te doen had". Inderdaad: dan lééft een mensch pas; dan weet je nuttig te zijn; dan weet je van uur noch tijd; dan is er maar één ding: je taak. Een gelukkig mensch, die zoo te werken weet. Een bevoorrecht mensch, die, als de heer Tiessen, het geluk had steeds gezond tq mogen zijn, steeds ook lichamelijk dus in staat om te doen hetgeen te verrichten viel. Een dankwoord en een gelukwenscht past op deze plaats. Dank voor hetgeen de heer Tiessen in het algemeen belang met zooveel zorg en toewijding tot stand) heeft gebracht waarbij gaarne erkend wordt, dat medewerkers daarbij onont beerlijk waren. Een gelukwensch om het geen de jubilaris in en door zijn arbeid heeft mogen ervaren. Dat de lust tot dei arbeid hem nog tal van jaren moge be< zielen en zijn gezondheid hem sterken mag, iedere dag, is de wensch, waarmee} we dit artikeltje gaarne besluiten. Ook* u, mevr. Tiessen, die met uw dochter! deelgenoote zijt in de eer, welke uw echt genoot te beurt valt, bieden we onze har telijke gelukwensch aan. SCHOOLNIEUWS Onze plaatsgenoote, mej. Corrie Maat Nd., werd Maandag benoemd tot direc trice van de Chr. Bewaarschool, Juliana- straat alhier (vacature-mej. B. van 't Hooft.) EXAMENS. Aan de H.B.S. te Den Helder werd Jan Rab JCz. bevorderd van de 3e naar de 4e klas; Piet Bremer Joliz., Ben en Wim Mulder van de 4e naar de 5e klas. NAAR TEXEL. Aan de Van der Sehuvt-trip namen (.1. Zondag 39 persionen deel, Dinsdag 42. Van de reizigers, die Zondag van de gocdkoope trein naar Den Helder ge bruik maakten, kwamen er 70 naar ons eiland. Zes-en-twintig van hen maakten een rondtocht per autobus. Hoe groot is Texel Hoeveel inwo ners? Waar liggen de natuurmonumen ten Hoe groot is de afstand Den Burg De Cocksdorp Wat is er in het Museum te zien? Hoe is de Gemeenteraad samen gesteld? Welke kerken heeft men op het eiland? Welke artsen en waar? Op deze en nog wel honderd vragen geeft onze Vraagbaak voor Vreemdelin gen antwoord. Ze kost 15 ct. Franco p.p. 20 cent. Ruim duizend toeschouwers bevonden zich Zaterdagavond op het land van dd heer Jac. Roeper achter Garage Vonk, toen Gymn. Vereen. Texel daar in samen werking met de damesafd. van SVC, De Cocksdorp, een demonstratie van haar kennen en kunnen gaf. Ruim duizend! Die belangstelling was alleszins verdiend, maar zou veel grooter zijn geweest als ook het weer had meegewerkt. Het was er herfstig-kil bij de vrij straffe wind, zoodat verscheidene be zoekers de demonstratie niet tot het eind hebben kunnen bijwonen. Begonnen werd met een rondgang door Den Burg met Texels Fanfare voorop. Onder de tonen van stevige marschmuziek werd ferm gemarcheerd. lange rij gym nasten, de dames in het blauw, de hee ren in het wit, leverde zoo een keurige aanblik op. De leiding van de damesafd. van G.V. Texel berustte bij de heer Joh. Moerbeek, van de damesadsp. bij mej. M. Koorn, van de heeren en jongens bij de heer C. Mets; van de damesafd. van De Cocksdorp bij, de heer B. T. Zondervan. We zullen de nummers van het pro gramma niet afzonderlijk bespreken. Het geen geboden werd, was zeer gevarieerp en viel algemeen zeer in de smaak. We hebben de vrije oefeningen van jong en oud bewonderd; de rhythmische oefening,, waarmee de dames veel succes oogstten; de keurige knots- en staafoefening; het kranig werken aan de ringen, op de brug) en het paard, aan ringen en rek. Het gaat met de gymnastiekbeoefening op Texel in de goede richting; er worden zeen goede resultaten bereikt en het verheugde ons weer „nieuwe gezichten" in de Gym.- gelederen op te merken. Wat verstaat men onder „gymnastiek"? Stelselmatige lichaamsoefening ter be vordering van de spierkracht, de gezond heid en de schoonheid van het mensche- lijk lichaam. En de grootste verdienste van een de monstratie als deze is nu, dat ze belang stelling wekt voor deze stelselmatige, niet-eenzijdige lichaamsoefening. Mogen de gelederen van G.V. Texel en S.V.C. er weer door versterkt worden! Omstreeks 10.15 uur was de demonstra tie ten einde. Bij het invallen van do duisternis waren electr. schijnwerpers ont stoken wat het effect niet weinig ven< hoogde. De begeleidende muziek van Tex. Fanfare en Vonk's Grammofoonin stallatie voldeden naar wensch. Een kampeerder deed aangifte van het bederven van zijn maaltijd aoor een on bekende, die tijdens zijn afwezigheid daai< petroleum aan toegevoegd had Onbekenden verschaften zich toegang tot een houten tent aan het strand, wel ke tijdelijk bij een politieman en zijn ge zin, van elders, in gebruik was. Er wof- den enkele voorwerpen vermist. Van een der Jan Plezier-exploitanten werd een aankondigingsbord vernield. Een onderzoek is door de politie in gesteld. [BOM AANGESPOELD. Bij paal 23 spoelde een vreemd voor werp aan, vermoedelijk een vliegtuigbom, voor oefeningen bestemd. Het voorwerp was blijkens het opschrift met wa ter gevuld. Explosiegevaar is niet uitge sloten en daarom raden we de badgasten die het voorwerp bij wijze van souvenir, (wel wat groot, vindt u niet meena men naar hun pension, het bij de politie te willen afgeven. 83 WAARSCHUWING. r. IAIs het staat in de Texelsche Courant. lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllll ONZE VRAAGBAAK. DE KOOG. BALDADIGHEID.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5