DE MOEDER Texelsohe Berichten Bloemencorso - Allegorische optocht - Muziek en zang. Op Moeders Verjaardag: W. L. BOLDINGH-GOEMANS ;het plan van de PROZA EN POEZIE VERZAMELD DOOR Wie een cadeau zoekt voor zijn Moeder of zijn Vrouw, laat hij dan dit uitstekend beoordeelde, met platen versierde boek ge ven. Het zal buitengewoon ge waardeerd worden. Prijs f 2.90 in prachtband Uitg. J. PLOEGSMA, Zeist In den boekhandel voorhanden Naar plaatsen waar geen boek handel is gevestigd wordt ge leverd na ontvangst van net be drag op giro 19599. TER OVERDFNKiNG. IN HET KAMP. Vier en twintig meisjes tezamen in het kamp en om de andere dag regen. Doch zij hielden de moed er in. In de middag klaarde het op en het werd eert mooie avond. „Nu er op uit", zei de di rectrice: over 'n half uur klaar en op pad. Onze stadsmeisjes zijn geen wandelaar- sters. Het ligt niet aan de meisjes, doch aan de schoenen. De schoenen deugen niet. Zij pijnigen de voet. Na een half uur gingen zij, een lange stoet, pratende en lachende. Het is raadselachtig, waarover die meisjes altijd kunnen praten en lachen. Doch het plezier en het goede humeur zitten haar in 't bloed. De jongste is 15,i de oudste 20 jaren. Zij loopen door de heide: de heide bloeit. Enkele kijken naar de paarse bloemen en zwijgen. Al nraar verder, door dennen en doorns de dui nen op. Na drie kwartier zijn ze bo ven. Zij verstommen. Wat is dat? Dat hebben zij nooit gezien. De geheele hemel is in het Westen als vloeibaar goud. Groote wolkeu met schitterende randen liggen aan de horizon. Als uit duizend bazuinen klinkt een lied van onuitspreke- kelijke schoonheid. De stadskinderen ken nen niet de zonsondergang. Want het zijn de hooge huizen, die het schouwspel voor hun oogen verbergen. Plotseling zijn ze allen stil geworden. Sommige beven van aandoening, want die groote schreeuwers1 zijn, als Tiet er op aankomt, gevoelige zie len en zij hebben een teer hart. Enkelen zeggen stil een gebéclje, omdat dit het meest overeenstemt met hun gevoelens eri ontspanning geeft. En lange Jo knijpt de arm van de direc trice en fluistert: lk doe zoo mijn best om nog eens een goede dochter te worden voor mijn eenzaam moedertje. Zou u denken, dat het lukt? VAN OVER DE GRENS. BELGISCHE KONING, l Het voorstel van Koning Leopold van (België tot instelling van een soort inter nationaal instituut ter bestudeering van de groote economische vraagstukken heeft in de wereld nog niet die weerklank ge vonden, welke men wel wenschen zou. Het meest ingenomen met het voorne men van de Belgische koning toonen zich nog de Amerikaansche bladen, maar voor al de Engielsche pers geeft blijken van weinig geestdrift. Men blijft in Engeland gekant tegen de gedachte van een we reldconferentie, zoolang niet uit zeer ver gevorderde onderhandelingen gebleken is, dat deze redelijke kans op succes biedt. Moet men nu veronderstellen, dat voor- loopig weinig van de verwezenlijking van het plan van koning Leopold terecht zal komen, hoewel het toch minstens geno men zeker de bestudeering waard is. Het is wel eigenaardig, dat in een tijd, waarj- in de geheele wereld snakt naar een her vorming van het economisch leven, een desbetreffend plan geen kans van slagen heeft. De oorzaken van deze tegenstrijdigheid moeten gezocht worden in politieke om standigheden. Zoolang er op politiek ge bied nog alom wantrouwen heerscht en in eenige belangrijke gebieden van de we reld de kanonnen nog bulderen, zal ervan een gemeenschappelijke bestudeering der economische aangelegenheden weinig kun nen komen. Het blijft een wet van Meden en Perzen, dat aan een economische op- lossing een politieke overeenstemming moet vooraf gaan. En juist op het oogen- blijk zijn er geen aanwijzingen aanwezig,, welke ons ten aanzien van een politieke overeenstemming optimistisch kunnen stemmen. /DE SPAANSCHE KWESTIE. De Spaansche kwestie wordt nog steeds sleepende gehouden. De Engelsche regee- Afgezien van wat regen, die de pret dreigde te bederven, zijn de feestelijk-! heden van Woensdag naar wensch ge slaagd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat slecht weer spelbreker zou zijn. Te gen de middag echter klaarde het op en kwam zoowaar de zon, na een zwaar ge vecht met grauwe wolkgevaarten, te voorschijn. De deelname aan het corso en aan de allegorische optocht was groot. Ook het aantal bezoekers aan het zangers- en mu feest in het Park, dat op 1500 geschat mag worden. De taak van de jury, met het toeken nen van prijzen aan optochtdeelnemers belast, was niet te benijden. Mevr. Ub- bens, mevr. Van der Moer en mej. Cije- mers allen als badgasten hier verblijf houdende waren daartoe aangezocht^ en gaven daaraan met ernst en ijver ge-i volg. Eerst werd met tamboers voorop een rondgang door het dorp gemaakt. De be langstelling was algemeen verheugend groot; de badgasten waren mede in grooten getale tegenwoordig. Er waren ook verscheidene dames en heeren, jon gens en meisjes, op oorspronkelijke, niet zelden zeer verzorgde wijze uitgedost; men had er werk van gemaakt, van costumn en (of) van de versiering, aani gebracht aan wagen, autoped of fiets. DE UITSLAG. Hier volgt de uitslag van de beoordee ling: DR. WANG-TSOENG-HOEI. China's Minister v. Buitenl. Zaken. ring heeft, nadat men in de sub-commis sie bij de bespreking van het Engelsche voorstel oni tot een overeenkomst te ko men reeds onmiddellijk op het doode punt was geraakt, aan de overige belangheb bende regeeringen een vragenlijstje over handigd. Volgens de Times bevat het lijstje zeven vraagpunten, waardoor de resp. regeeringen wordt verzocht op dui delijke wijze uiteen te zetten, of zij aait de voornaamste deelen van het Britsche» voorstel hun instemming kunnen betui gen. Het denkbeeld van de vragenlijst! is niet onaardig. Maar het blijft de vraag, ot men na de beantwoording minder twij felachtig ten aanzien van de algemeene toestand zal behoeven te zijn. DE STRIJD DUURT VOORT. Ondertusschen wordt er in Spanje, vooral in de sector van Madrid, hevig ge vochten. Franco's troepen hebben daar 't plaatsje Brunette heroverd, en liggen thans voor Villanueva de la Canada. Veel zal Franco aan de plaatselijke successen, die hem dit keer nog min ot meer door 1. Maarten Bruin Pz., die een kabouter voorstelde en een wagentje bloemen trok. 2a. Cootje Bruin Jd., met, in versierde trekwagen, Dirk Bruin Jz. 2b. Souwie Buijs, Nelie Buijs en Annie Rieswijk, met versierde wagentjes in de kleuren rood-wit-blauw. 2c. Piet Kooiman met een versierde boot, „Piet Hein". 2d. Trijntje, Klaas en Jopie Prins met versierd wagentje. 2e. Annie Bakker Jbd., kaboutertje in bloemenwagen met Sientje en Doortje Witte Pd., Dina Zijm en Rika Bakker als elfjes. 3a. Nettie Boon met versierd schip. 3b. Jb. Dekker met versierde autoped. 3c. Jannie en Nellie Eelman Nd., met versierde poppenwagen. 3d. Wiin Kager, met versierde autoped met Leve V.V.V. 3e. André Keijzer, met kruiwagen, met bloemen gevuld. 3t. Drietal kinderen van de heer N. Kortenhoeven met versierde trekwagen. Van de allegorische optocht was de uitslag 1. C. Keijser Cz. met A. v.d. Slikke. Zij stelden een bejaard echtpaar voor; de man bereed een fiets, de vrouw had in de zijspan plaats genomen. Boven hun. hoofden een kolossale parapluie en op, de „cabine" een bord met „Zoek de zonl op", een wenk, welke de laatste dagen helaas niet ter harte kon worden geno men. 2a. Hannie Duinker, als 5-jarige de jongste deelneemster aan de allegorische! optocht, gekleed in verzorgd origineel Zeeuwsch costuum; met juk en emmertjes. 2b. Kees Sehrama en Kees Barhorst; zij stelden Alkmaarsche kaasdragers voor en waren precies zoo gekleed en uitgedost ook; zelfs de witte kousen ontbraken niet. Op de burrie torsten zij een partj. Edammers. 3a. Gezelschap Kampeerders op wagen met aan de eene kant de niet-gehuwde, jongens en aan de andere kant, door een stuk zeildoek gescheiden, de niet-ge- huwde jongedames. Een voorstelling in verband met Texels nieuwe kampeerver- ordening. 3b. Vliegveld Texel, een aardige na bootsing op groote platte wagen, be dekt met zoden en daarop voor het stationsgebouw kleine vliegtuigen van het; Fokker- en Douglas-type. Ook de windzak en de terreinafbakening ontbraken niet. Een origineel idee. De wagen, van K.L. M.-propaganda-cartons voorzien, werd begeleid door Henk Boon en Nico Kuij- per als piloten, door Wim Geus en Dick; Lemstra als mecano's. Des avonds werd de optocht met Texels Fanfare voorop, herhaald. Wat was er toen een volk op de been. Op de Groene- plaats werd de stoet tegen negen uurf ontbonden. Bij monde van de heer S. Prins, werden de prijswinners bekendge maakt. De prijzen waren geldprijzen. Har telijk werd dank gebracht aan de jury leden alsmede aan alle deelnemers(sters), de regeeringstroepen zijn opgedrongen/ niet hebben. De activiteit aan het MadnU leensche front verhindert hem, sterke strijdkrachten aan het Baskische front sa men te trekken. En dat is juist de bedoe ling van Madrid. PE OORLOG IN CHINA. Ook in het Verre Oosten, in N.-China, heerscht, zooal niet in naam, dan toch in feite, de oorlog. Hoewel het nog aan het einde der vorige week scheen, alsof een regeling wel bereikt zou kunnen worden, is de toestand thans helaas weer aller- bedenkelijkst. De nieuwe week is begon nen met gevechten, die heviger waren dan de schermutselingen van de vorige week. De bedoeling der Japanners is duidelijk. Zij wenschen in het bezit van de uit krijgskundig oogpunt belangrijke punten te geraken. Het Maandag door Japan in gediende ultimatum (eischen, zonder in williging van welke oorlog wordt ver klaard) is een nieuwe poging om dit doel door een terugtrekking der Chineesche troepen te bereiken. Generaal Soeng Tsje-joean, voorzitter van de politieke raad van Hopei en Tsja- har, zou dit ultimatum volgens de Japan ners aangenomen, maar zelf geeft hij te kennen, dat hij het heeft verworpen. Wel schijnt hij door de regeering van Nan king belast te zijn met de taak, de nete lige zaak zelf te regelen. Kennelijk wil de Chineesche centrale regeering daarmede te kennen geven, dat zij de moeilijkheden zooveel mogelijk wenscht te beperken. Anderszijds hebben de Japansche garni zoenen van Tokio uit de vrijheid gekre gen, zelfstandig alle mogelijke maatrege len te nemen, ter bescherming van leven en eigendom van de Japansche bevolking in Peiping en in het gebied van Tientsin en het nakomen der verdragen af te dwim gen. Dit lijkt zeer veel op een oorlogsver klaring. IDUITSCHLANDS BROODGRAAN. Een eigenaardig bericht is deze week uit Duitschland gekomen. Voortaan moe die tot het welslagen van deze optocht hadden bijgedragen. Het toekennen van prijzen was een uiterst moeilijke taak. Ook onder wie daarvoor niet m aanmer king kwamen, merkten we aardige vond sten en leuke aankleeding op. We noemen hier nog de overige deel nemers (willekeurige volgorde) Tine Rab JCd., met versierde fiets; Dick Bakker Johz., met autoped, ver sierd met margrieten, opschrift St. Mar griet; Lienie Eelman Nd. met versierde fiets; Cootje Kranenburg, uit Rotterdam, en Rita van der Moer, uit Amsterdam, beide met versierde fiets; Jan Bruin Pz., met autoped-schip; echtpaar Groenedaal,, uit Valkenburg, met kampeerhuis (zie' hierover afzonderlijk bericht; het paar reisde er al zeven landen mee door); dames M. Visser, uit Bergen, en P. de Vries, uit Hilversum, als jockeys, met race-kar, met paard bespannen; dame^f Loos, uit Rotterdam, met f iets-vliegtuig dames Loos eveneens uit Rotterdam, kem rig als bakkers gekleed, met versierde fiets, rijdende bakkerswinkel E>e Hoopi - brood uit voorraad leverbaar; Alb. Keijser en Wim Langeveld op versierde dogcar. Te ruim negen uur werd in het Park met het concert een aanvang gemaakt. Zelden zager, we daar zooveel menschen hijeen. Naar de heer S Prins, voorzv van de Oranjevereen. die in de organi satie als steeds een groot aandeel had/ ons meedeelde, kan het aantal be talende bezoekers zeker op 1500 worden geschat. Zooals we reeds voorspelden, bleek het programma, dat wel twintig zang- en 5 muzieknummers vermeldde, voor een uit voering als deze veel te lang. Er werd een keus gedaan en wel een zeer gelukkige, want de zang zoowel als de muziek vol deden uitnemend. We hadden reeds eer der gelegenheid om lof toe te kennen aan de dirigenten, aan de heer H.C.A. Kie-:* vits, van R.K. Gemengd Koor; aan mevr. Visser-Dewald, van het Herv. Koor; aan de heer Joh. Dol, van Tex. Fanfare. Zijl omvatten hun taak volkomen en weten de zang, resp. de muziek, op te voeren tot een peil, waarop van kunst beoefenen en kunst genieten sprake is. Het steinmenma- teriaal, waarover het R.K. Koor beschikt, was van die aard, dat iedere partij be hoorlijk bezet was. Daar valt wat mee t<j bereiken. Ook het Herv. Koor trekt door, zijn uitnemende prestaties meer en meer de aandacht. En Tex. Fanfare? Het isj bekend, dat ook hier ernstige studie onder, bekwame leiding rijpe vruchten heeft af geworpen. Deze avond gaf daarvan weer eens het bewijs. Het was een waardigi slot van deze feestdag, die bij Texelaar enl en vreemdeling ongetwijfeld in goede aarde gevallen is. (Zie verdere biezonderheden en foto's in het 2e blad.) ten de Duitsche boeren hun heele oogst aan rogge en tarwe voor de broodverzort ging afstaan. Uitzonderingen worden al leen gemaakt voor de hoeveelheden, welke' voor de eigen broodverzorging en zaai goed voor de teler zelf en de ontvangsten van loon in graan bestemd zijn. Vooral in boerenkringen heeft deze maatregel heel wat opschudding veroor zaakt. Zooals de D.A.Z. schrijft, betee- kent de nieuwe verordening een omwente ling in het boerenbedrijf. Jarenlang heeft men de boeren aangeraden rogge aan het vee te verstrekken. Üe vraag is thans, wat men het vee in de toekomst zal moeten geven. Waarschijnlijk bicten en aardappe len. In bevoegde Duitsche kringen schijnt men zich overigens op het standpunt te stellen, dat men hier geenszins met een noodmaatregel te doen heeft. Duitschland zou niet langer willen afhangen van de>' wisselvalligheden van de oogst, maar ook] niet van cle graanspeculaties op de we reldmarkt. GENERAAL KATSOEKI, opperbevelheb ber over de Japansche troepen in N.-Chinai

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2