GROOTE KAART VAN TEXEL OFFIE JTSENDYK CEEL HERK DIE MEN BU lJ- HEEL LEKKER VINDT \\Jf} Zonnebrand Nog iets over Grafische Kunst. met vermelding van alle fietspaden en natuurmonumenten. Prijs 30 ct. Franco per post 35 ct. Verkrijgbaar in BOEKHANDEL PARKSTRAAT en bij de WEDERVERKOOPERS. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan hét postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Juli 1937 Ingelegd f 13245.58 Terugbetaald 14146,06 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 900,48 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 10 A TOT Z-MODEVAKSCHOOL. Men schrijft ons: Volgende maand begint ook op Texel een knipcursus van de A tot Z-Modevak- schoo! ,die door het geheele land reeds zoo goed bekend is. Voor jongeren en ouderen is dit een uitmuntende gelegen heid om de kunst van knippen en pa-' troonteekenen machtig te worden. Er wordt hier door bekwame leeraressen op prettige, eenvoudige manier alles ge leerd, wat iedereen voor de nuishouding no«dig heeft. De directie der A tot Z Modevakschool vertrouwt, ook op Texel veel succes te hebben. (Zie ook adv. iu dit nummer.) VAN OVER DE GRENS. TWIST TUSSCHEN LONDEN EN BERLIJN. Tusschen Londen en Berlijn heerscht een onprettig ruzietje. Aanleiding daartoe was de uitwijzing van drie Duitsche jour nalisten uit Engeland. Deze uitzetting had niets te maken met de journalistieke; arbeid van genoemde heeren. Engeland is een vrij land en duldt dientengevolge zelfs de meest onvriendelijke critiek op zijn. binnen- en buitenlandsche aangelegenjie-, den. De drie heeren moesten het land verlaten, wijl zij een overgroote belang stelling aan de dag legden, niet slechts voor gedragingen en opvattingen van vooraanstaande Engelschen, die geacht kunnen worden het bewind in Duitschland niet vriendelijk gezind te zijn, maar voor al ook voor de iu Engeland verblijvende Duitschers. Het nagaan van Duitsche vluchtelingen, het hen hinderen met spi- onnage, het streven hen in moeilijkheden te brengen, is geen journalistieke arbeid, merkt de Daily Herald op. En al is het dan ook geen bepaalde spionnage, het is. toch volgens de Engelschen een activiteit, die geen beschaafde regeering binnen zijn grenzen kan dulden. Nu is het in dergelijke gevallen gebrui kelijk, dat de regeering van het land, waartoe de uitgewezenen behooren, zich eenvoudig bij de uitzetting neerlegt en zoo noodig verontschuldigingen aanbiedt. Maar wat zagen we gebeuren? De Times, een der grootste Engelsche bladen,, heeft nu uit Berlijn de mededeeling ontvangen, dat men inpiaats van de heer Ebbut, die onder zijn collega's en in diplomatieke kringen de meeste hoogachting geniet, maar een nieuwe correspondent moet stu ren, „die minder aandacht aan onbenullig heden en meer aandacht aan de construes tieve elementen en voorvallen in het Der de Rijk zou wijden". Onder „onbenullighe den" verstaat men in Duitschland dan de kerkstrijd, waarover de heer Ebbut meest al buitengewoon goed ingelicht is. Na tuurlijk denkt de Times er niet over, een nieuwe correspondent te sturen. En zoo ruzie't men maar voort. Is er in de laat ste dagen misschien weer te veel over toenadering gesproken ROND DE SPAANSCHE OORLOG. Ten aanzien van de Britsch-ltaliaansche toenadering blijft men overigens in Lon den nogal optimistisch. Zelfs de laatste incidenten in de Spaansche kwestie, n. 1. de bombardeering van een aantal buiten landsche schepen door vliegtuigen van Franco (in Duitschland en Italië zegt men, ondanks de verklaringen van de En gelsche consul te Algiers en de Neder- landsche waarnemer luitenant E>e Bruyn: de bolsjewistische vliegtuigen van Valen- LUCHTVAART. r Aan deelnemers aan een der con gressen, welke gedurende de Wereldten toonstelling te Parijs gehouden worden, verleent de K.L.M. tien pet. korting op haar tarieven. De Nederl. zweefvlieger Hoekstra maakte een zweefvlucht van Teuge naar Eelde. De eerste Nederlan'dsche DOEL- zweefvliegtocht. In Engeland zullen wel 43 nieuwe militaire vliegvelden worden aangelegd: Engeland. De vliegboot Cambria heeft van oost naar west de Atl. Oceaan in minder dan twaalf uur overgestoken. Een wereldrecord. Qemidd. snelheid 158 mijl per uur. Frankrijk De Air France ging een overeenkomst aan met de Deutsche Luft- Hansa ten aanzien van het luchtverkeer over de Zuidelijke Oceaan. In 1938 zul Ien ook passagiers worden meegenomen. cia), hebben in deze stemming geen ver andering kunnen brengen. De Engelsche bladen blijven gelooven, dat in de laatste weken van September Eden een bezoek aan Mussolini zal brengen en dat dit be zoek zal worden voorafgegaan door een ontmoeting tusschen Chamberlain en de Italiaansche ambassadeur Grandi te Lon den. Het zou de taak zijn van Sir Eric Drummond, de Britsche ambassadeur te Rome, die thans zes weken met „vacan- tie" in Londen doorbrengt, om deze di plomatieke besprekingen voor te bereiden. Men behoeft dit alles intusschen nog niet te gelooven. Toenaderingspogingen worden in de lie dendaagsche geschiedenis maar al te dik» wijls en al te plotseling weer afgewisseld door hevig diplomatiek gekijf. DE SPANNING IN NOORD-CHINA. In Noord-China neemt de Chineesch- Japanschc spanning nog steeds toe en waarschijnlijk zal binnenkort het kook punt bereikt worden. Japansche en Chi- neesche legers staan bij Soei Joean in strïjdpositie tegenover elkaar en gevech ten van groote omvang zijn eerstdaags te verwachten. Dat een oorlog nog door onderhande len tusschen Nanking en de vertegen woordigers van Tokio zal kunnen worden voorkomen, schijnt nu minder waarschijn lijk dan ooit. Een nieuw incident heeft intusschen de tegenstellingen ook nog vergroot. In Sjanghai zijn twee Japansche militairen overvallen en gedood, volgens de Chineesche lezing, welke echter door; de Japanners bestreden wordt, wijl zij zelt op ae Chineesche wacht geschoten had den. Japan zegt het incident zeer ernstig te achten en zich alle maatregelen voor te behouden. De Japansche marine zal in ieder geval beginnen met eens een „gron dig" onderzoek in Sjanghai in te stellen. Zou de ooflog niet tot Noord-China be perkt blijven Wet moet de Japanners, voordat zij tot verdere stappen overgaan, toch wel tot nadenken stemmen, dat juist in de laatste dagen de Vereen. Staten en Rusland el kaar steeds nadrukkelijker hun vriend schap betuigen. Dit begon eigenlijk al met de sympathieke woorden, welke in Ame rika werden besproken, toen met een korte tusschenpooze twee sovjetvliegtui gen van Moskou uit over de Noordpool een bezoek aan de Vereen. Staten kwa men brengen. Roosevelt ontving de Rus sische vliegers toen persoonlijk op het Capitool. Kort daarop bracht een Amerikaansch vlooteskader een bezoek aan Wladiwo- stok en ook daarbij werd over en weer veel vriendelijks gezegd, terwijl er op ge wezen werd ,dat de Oroote Oceaan de beide staten niet scheidde, maar verbond. Dat moet de Japanners al weinig aange naam in de ooren hebben geklonken. Dezer dagen is er nu bovendien een handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Rusland gesloten, waarbij aan de Sovjet-Unie zonder eenige beperking de positie van nieest-begunstiging is inge ruimd. Het meest zegt intusschen het bericht, dat Moskou thans een goede kans heeft, in Amerika de bestelling van drie slag schepen van 85.000 ton en met een be wapening van zestienduims kanonnen te kunnen plaatsen. Dergelijke slagschepen zouden voor Japan een gevaarlijke bedrei ging vormen. Dat de zonen van Nippon, de Japanners, nu wat voorzichtiger zullen worden, kan echter helaas nog niet wor den bespeurd. IV. Voor het drukken wordt de etsplaat goed met vette „inkt" ingewreven, dit ge schiedt met behulp van een z.g. tampon ot drukbal. Met lappen (strainin en tar latan) wordt de overtollige verf verwijd derd, waarbij de etsdrukker er voor moei zorgen, dat de verf in de verdiepte te kening blijft zitten. Met de met krijt bepoederde handpalm kunnen in de druH lichte partijen gemaakt worden. In de ets- pers wordt de etsplaat met het vooraf) vochtig gemaakte papier en daapop en kele vilten doeken onder grote druk tuss sen twee metalen rollen door gedraaid. Deze arbeid moet voor iedere nieuwe afdruk herhaald worden. De goed ge slaagde afdrukken (dit kunnen er niet meer dan 200 zijn) worden door den kun stenaar gesigneerd. j Een zeldzaam mooie ets is wel GIES- SEN-OUDEKERK door Arend Hendriks. Hoe kunstzinnig is de tegenstelling tus sen licht en donker met een naald ge krast! Hoe weldadig moet de rust van het kleine Zuid-Hollandse dorpje Hen-i driks' fel levende kunstenaarsziel hebben aangedaan, dat hij iets zo moois en vre digs heeft kunnen scheppen; geen lijn tje, geen krasje, geen licht plekje of het is artistiek verantwoord. Formaat 29x43 cM. Geheel anders is de ets VELUWE- behoren tot de nieesf geliefde. Dit kan RAND, eveneens van Arend Hendriks. Hier spreekt vooral de gezelligheid van het kleine, rietgedekte boerenhuisje tot ons. Deze beide uitgaven van „De Fakkel" geen bevreemding wekken, als men hoort, dat ze per stuk, geheel compleet, dus mfet fraaie, artistieke lijst, emballage en ver pakking, voor slechts f 12.- franco door geheel Nederland worden gestuurd. Formaat De bij deze artikeltjes geplaatste illu straties zijn slechts „plaatjes", die al leen een idee kunnen geven van het ge geven. In werkelijkheid zijn de etsen diep bruin en lijken ze veel op pentekeningen; van foto's hebben ze niets. 29x43 cM. Bestellingen kunnen worden gericht aan de Boekhandel Parkstraat, waar be- langistellenden ook kunnen informeren naar de bestaande mogelijkheid om de Fakkelkunstwerken zonder enige ver plichting te bezichtigen. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. De groote manoeuvres zullen van 2023 Sept. in Salland en op de N.O. Veluwe gehouden worden. Er zullen heel wat vliegtuigen aan deelnemen. Te Houtigehage brandde boerderij Tuinstra af, vermoedelijk door het om vallen van een petroleumstel. Bij het redden van eenige niet-verzekerde land-t bouw werktuigen werd de eigenaar ge wond in ernstige mate. Doorzitten, Stuk/oopen GEMENGD NIEUWS Te Ratum, Geld., ging hoeve Kers jes, vermoedelijk door hooibroei, in vlam men op. Twee kalveren kwamen om. Ver zekering dekt de schade. i j Te Amsterdam drong een jongeman met een revolver het huis van zijn zuster aan de Roerstraat binnen. De man, die om een erfeniskwestie inet zijn zuster in onmin leeft, loste op haar een drietal schoten, maar trof geen doel. De vrouw' en haar dochters namen over een schut ting de vlucht. De dader meldde zich in overspannen toestand bij de politie aan. i Te Rotterdam verdronk een 23-j. Noorsche zeeman bij het zwemmen in de Waalhaven. Bij het baden in de Maas, bij Cuvk, verdronk de 15-j. H. Broeren. Te Wijhe de 21-j. G. Edelijn bij het baden in de ljsel. Bij Vreeswijk de 15-j. L. Hugo in de *Lek. Te Heeren veen de 24-j. kanovaarder S. Brouwer uit Wolvega. In de Waal de 22-j. G. Blommers ,die niet kon zwemmen. Hij was kostwinner van zijn 70-j. moeder. Bij Deventer verdronk de 15-j. Van den Sluis in de IJsel. Te Leiden viel de 64-j. hengelaar j.B. uit zijn bootje-; hij ver dronk. Te Beuningen werd de 16-i. wielrijder M.Schiks bij het oversteken door een auto gedood. BUITENLAND België. Te Waereghem is een ka pel ingewijd op het kerkhof, waar 400 Amerikaansche soldaten begraven zijn, die tijdens de wereldoorlog bij de verdedi ging van de Schelde vielen. 'Frankrijk. De tweede spoorweg tunnel in de Vogezen, van het dal van; Saint Dié tot het dal van de Sainte Ma rie aux Mines, is door President Lebrun geopend. Met het graven van de 7 K.M. lange tunnel werd in 1933 begonnen. Spanje. Bij een luchtgevecht bij Santander werden 12 toestellen der Iink- schen neergeschoten. Vrijdag werden 201, bewoners van Madrid bij een bombarde ment gedood en gewond. Sanitaire dien sten der rechtschen hebben acht duizend linkschen, bij Brunette gesneuveld, begra ven. Een Russische commissie onderhan delt met Amerikaansche firma's over de bouw van drie pantserschepen. China. De gesneuvelde Japanners werden bij Peking in groote open vuren verbrand, om epidemieën te voorkomen. ADMIRAAL ERIC RAEDER De Chef van de Duitsche oorlogsvloot. A M r\ m p n m AA Mn irnn A 1 II u1 1 t i - Doos30en60ct. Bij Apoth.en Drogisten

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2