TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT SPORT IN ZAKEN. m Texelsche Berichten Lagere Landbouwschool. Zaterdag 21 Augustus 1937 88 SS Activiteit is veel minder een OB ffi karaktertrek dan een gewoonte, RB ffl die inen kan aankweekenSi ES EB 8ESii£B5ffi33ffiffiffiffi II ffiffiESfflfflffiffiffiffiSi TER OVERDENKING. We weten niet, wat er de volgende maand Öf maanden daarop zal gebeuren. Misschien zijn we vroolijk door stijgende prijs, Waar een ander juist om zit te treuren. Misschien valt de omzet ons wel weer wat mee Doch misschien ook de onkosten tegen. We zouden wel willen, dat wij dat pre cies Alles vooruit eens af konden wegen. Dat kunnen we niet, ook al streven w'er naar, Er blijft veel onzekerheid open. Doch dat's juist de sport in de zaak'lijke strijd, Dat w'altijd een risico loopen Bedenk eens hoe taai en vervelend 't zou zijn, Als w'alles vooruit konden weten, Wanneer we niet na een geslaagde partij Soms eens feestelijk konden gaan eten. Wanneer er niet somtijds een tegenslag was, Die ons AANZETTE tot EXTRA pogen. Wat zouden we GAUW tot een geest- looze troep Van mumm'lende mummies verdrogen. SUCCES. - llllll OM VOORUIT TE KOMEN AANPAKKEN maar ook: VOLBRENGEN. Duizenden jonge mannen beginnen iets met geestdrift, maar brengen niets tot een goed einde. Zoodra het nieuwtje van hun werk af is, verliezen ze hun belang stelling; ze zakken af en houden er mee op. Ze drijven van het eene baantje naar; het andere. De eerste maand toonen zo veel "belangstelling, maar al gauw be ginnen ze hun vrienden te vertellen, dat ze er genoeg van hebben en dan krijgen ze of nemen ze ontslag. Hoeveel jongelui hebben een lievelings bezigheid, waar wat in zit en waarin ze het tot iets brengen Maar heel weinig. Sommigen hebben er wel een half dozijn gehad en in geen enkele wat gepresteerd. Als 'iemand nooit iets afmaakt, waar hij eenmaai aan begonnen is, dan zal hij zijn leven lang tot de middelmatigen blijven behooren. Een goed werk volbrengen geeft heer lijke voldoening. De kracht om een werk tot een goed einde te brengen is een bewijs van ka rakter en moed. Het bewijst, dat de man. die daar werkt het Kan ook een vrouw zijn natuurljjk geen kinderach tige beunhaas is; het bewijst, dat hij' lust heeft om vooruit te komen. Men moet meester zijn van zichzelf. Men moet zelfbeheersching hebben. Wanneer men een taak op zich heeft genomen, moet men volhouden tot ze at is. AARTSHERTOG ALBRECHT. Hij maakt aanspraak op de Hongaar- sche troon. Ill LANDBOUW VEETEELT Pruiinenprijzen dalen zeer in Maas en Waal. Mais heeft veel kali noodig, zegt de Ned. Heide-Mij. En die weet net. Andijvie kunt u nu nog wat plan ten, maar het is niet zeker, dat het nog flinke struiken worden. Het is laat. Pootuien kunt u nu ter overwinte ring in de volle grond zaaien, liefst op' een plekje, dat beschut is voor N. en (X winden. Het zaad moet flink diep worden ondergewerkt. Ritnaalden. J. M. schrijft in Cul tuur en Handel: Dit is een radicaal mid del tegen ritnaalden: Een maand voor het zaaien of planten moet het perceel waarin de larven voorkomen, omgespit ot omgeploegd worden. Daarna een goe de hoeveelheid kalkstikstof uitstrooien en inct de eg inwerken. De meststof doodt - radicaal is dit middel de ritnaalden. 1015 K.G. per A. geeft goede uitkom sten Zoo noodig om de 34 jaar her halen. Den Haag. De regeering besloot de crisisheffing op rund- en kalfsvleesch van tien op vijf pet. te brengen. Het Han delsblad herinnert er aan, dat de crisis- rundvleesch-accijns op het oogenblik voor een middelmatige koe van 300 Kg. ge slacht gewicht een bedrag uitmaakt van f 22, waarbij nog komt eenzelfde bedrag voor accijns op het geslacht, benevens f 11 omzetbelasting en f9 keur- en slacht loon, in totaal f64.Dit bedrag zal thans worden verlaagd tot f 53. Zulk een koe levert 230 Kg. verkoopbaar vleesch, zoodat de prijs hiervan daalt met 2.4 cent per pond. Gezien de groote nood toestand in het slagersbedrijf, aldus het Handelsblad, moet dus geen, althans geen noemenswaardige daling van de consumentenprijs worden verwacht. Ver geleken bij einde 1935 zijn de veeprijzen met '28 ct. en vergeleken bij vorig jaar Augustus met 16 ct. per kilo geslacht gewicht gestegen. Automatisch stegen daardoor de gezamenlijke lasten, fiscale accijns, crisisheffing en omzetbelasting, met resp. 7 en 4 ct. Voor de slager be droeg de prijsstijging dus resp. 35 en 20 ct. per kilo, hetgeen overeenkomt met gemiddeld 45 en 26 ct. per kilo verkocht vleesch. De consumentenprijzen zijn echter, vergeleken bij einde 1935, resp. Augustus 1936, niet gestegen met 45, resp. 26 ct. per kilo (dus 22Va resp. 13 ct. per pond.) In hun strijd tegen de- bietvermindering in door hun onder linge concurrentie hebben de slagers de prijsstijging van hun grondstof in het algemeen niet ten volle kunnen verhalen op hun afnemers. Zij zijn dus „op achter". INGEZONDEN HET ONDERWIJS AAN ZOONS VAN LANDBOUWERS EN VEEHOUDERS. De moeilijke tijden, die de boer achter de rug heeft en waarin we nóg gedeelte lijk leven, hebben wel duidelijk gemaakt, dat er naast een practische ook een the-i oretische ontwikkeling van de jonge boer noodig is. Het vak-onderwijs van de boerenstand wordt o.a. gegeven aan Rijkslandbouw- winterscholen, voor Noord-Holland te Schagen aan de Landbouwstraat. De leerlingen, die voor toelating 16 jaar behooren te zijn of te worden in 1937, ontvangen twee winters onderwijs in scheikunde, natuurkunde, plant- en dierkunde, veeteelt, veevoeding, planten teelt, zuivelbereiding, economie en land bouwboekhouding. Het onderwijs wordt gerangschikt on der het middelbaar onderwijs, het school geld bedraagt f 15 per winterhalfjaar. Toegelaten worden canditaten, die met goed gevolg een toelatingsexamen op 15 Sept. zullen afleggen. Aan de school is een voorbereidende klas van één winter (alleen 's Maandags) verbonden, toegankelijk voor leerlingen, van 15 jaar, die bij voldoende resultaten zonder toelatingsexamen op de eerste klas der R.LW.S. kunnen geplaatst woj- den. Dit onderwijs is kosteloos. Zoowel voor toelating tot de voorbe reidende klas als voor die tot de eerste klas kunnen bij de Directeur der R.L. W.S. te Schagen formulieren worden aan gevraagd, evenals programma's van het onderwijs. Zie adv. in dit nummer. Voorts geeft gaarne alle inlichtingen, zoowei mondeling als schriftelijk, DE DIRECTEUR der R.L.W.S. te Schagen. (Spreekuur Donderdags 1112 uur in café „De Beurs", Schagen.) In September zullen de lessen aan de Lagere Landbouwschool weer beginnen. Jongens, die in 't boerenvak gaan of al zijn, kunnen hier heel wat leeren van wat een boer, die een goed vakman wil) zijn, noodig heeft te weten, 't Valt te genwoordig niet mee voor de boer, die „bij" wil blijven. Er is zooveel nieuws bekend op het gebied van bodemziekten, bemesting, veevoeding, plantenziekten, enz., dat liet heusch wel noodig is voor een jongen, die in 't vak wil, om daarover extra op de school te leeren en 't spreekt' vanzelf, dat hij daarvoor gaat naar onze, eigen Texelsche Landbouwschool, behalve wanneer hij er nog meer van wil weten dan daar behandeld kan worden; dan moet hij „verder op". De leerwijze op zoo'n lagere landbouw school is wel aardig. In de laagste klasse, dus voor hen, die pas van de lagere school komen, wordt twee dagen per week vooral doorgegaan met wat op de lagere school is geleerd in rekenen en taal, maar verder wordt speciaal begonnen met on derwijs in zaken, rechtstreeks de onder deden van het fhoderne boerenbedrijf ra kend. In de 2e, 3e en 4e klas wordt maar één dag per week les gegeven, en steeds dieper gaat men in op de theoretische zaken in verband met bemesting, vee voeding, enz. Alles wordt zooveel moge lijk aan de practijk getoetst, en onder leiding van de leeraar worden nu en dan uitstapjes gemaakt, om met diverse be drijven kennis te maken. Veel tijd met schoolgaan verliezen de jongens niet en toch komen ze aardig op de hoogte. In de drukke zomermaanden is er geen school; dan is er ander werk genoeg. Dit zit zoo wel goed in elkaar en geen boerenjongen laat danook zijn kans loo pen; hij gaat naar de Lagere Landbouw school en kan zich daar een kapitaaltje verschaffen, dat zeker in de toekomst rente geven zal. En 't kost niet extra veel om 't bij elkaar te krijgen. Want het schoolgeld is zoo laag, dat het voor nie mand een beletsel zijn kan. Wie zijn jon gen nog niet opgegeven heeft, doe dat spoedig! GEMEENTE TEXEL INRlCHTINuEN velke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Eelman te Den Burg, om vergunning, tot het oprichten van een timmerwerk-/ plaats waarin als drijfkracht voor ver schillende machines gebezigd zullen wor-| den een electro-motor van 5 P.K. en een electro-motor van V-, 'P.K. op het perceel: gelegen te De Koog, kadastraal bekend, in sectie H., no. 31. Op Vrijdag, den 3 September 1937, des middags ten 12 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór liet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 20 Augustus 1937. Burgem. en Weth. voornoemd, KAMP. De Secretaris, W. N. KELDER, lo.-s. fflfflEEffiEfifEtEEBEBlE II ffiffifflffiEBfflEBEBfflffl m EB tE Doe onaangename dingen het SE SI eerst af, raadt HENRY FORD. Sj SI ffl EBSESESESESESES'SESE II lEfflEBiEEHEEffiEBffiEB ZAKENNIEUWS. De heer A. de Wilt noodigde ons uit eens te komen zien naar zijn etalage,/ waarin het afwaschbaar zijn van Rodo- latnpekappen wordt gedemonstreerd. Voortdurend stroomt er water over zoo'n kap, zonder dat deze er eenige scha van, ondervindt. De kappen zijn vervaardigd van speciaal geprepareerde zijde en kun nen tegen een stootje. Dat de reiniging, zoo eenvoudig kan geschieden is van groot belang. De heer De Wilt ontving een groote en nieuwe collectie Rodo-lam- pen en -garnituren, zooals uit adv. in dit, en volgende nrs. blijkt. DE COCKSDORP. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagmorgen, zoo schrijft onze cor respondent, waren eenige arbeiders in dienst van de polder Eierland bezig graaf werk te verrichten bij de heul in de Hol- landsche weg. Plotseling stortte het blootgelegde met selwerk van de oude heul in. Een tweetal arbeiders, n.l. A. v. Hoorn en C. Kalis geraakten met de beenen onder de val lende steenbrokken bekneld. Na het on geluk, dat omstreeks kwart voor acht plaats had, kwam van alle kanten hulp toesnellen. Vele personen waadden tot de knieën in de modder om de slachtoffer» uit hun benarde positie te bevrijden. Ook; burgemeester Kamp, die spöedig aanwe zig was, hielp hieraan persoonlijk mee. Na anderhalf uur moeizame arbeid, waarbij een pomp'installatie van de heer H. Daalder goede diensten bewees, wist men de ongelukkig-en te bevrijden. Na het oncerzoek, dat Dokter Westerhuis in stelde, bleek, dat A. v. Hoorn beide bee nen had gebroken en C. Kalis een der beenen. Nadat de gebroken ledematen waren gespalkt, werden de slachtoffers per ziekenauto met de bloot van 11.20 naar Den Helder vervoerd. We kunnen nog meedeelen, dat aan het karwei werkzaam waren, behalve de 50-j. C. Kalis en de 22-j. Adr. v. Hoorn een zoon van de opzichter van polder Eier land de arbeiders W.v.d.Hoek, Jan Biersteker, Jb. de Graaf en KI. Kos. De omstandigheden in aanmerking ge nomen, mag van een zeer gelukkige af loop worden gesproken. Het was een geluk, zoo verzekerde Adr. v. Hoorn, dat we op het laatste moment in de gaten kregen, wat er ging gebeuren. KeeS Kalis en ik namen een sfprong naar de andere kant, met het gevolg, dat we niet) heelemaal onder de neerstortende steenen bedolven werden. We zouden er dan ze ker slechter aan toe zijn geweest dan nuj Het heeft heel wat moeite gekost, eer de beide slachtoffers konden worden be vrijd. Ze leden ondraaglijke pijn, maar hielden zich flink. Adr. van Hoorn zelt heeft tot de redding veel bijgedragen door de raad te geven een zan'dspuit te halen. Pas toen men hiermede aan het werk ging, en zand en modder onder de twee mannen was weggenomen, konden zij uit hun le vensgevaarlijke positie worden bevrijd. Ze werden in een schuur van Rio Grande gebracht, waar Dokter Westerhuis die zich juist gereed maakte om per vliegtuig Texel voor eenige uren te verlaten de eerste hulp verleende. De beide mannen maken het thans re delijk wel. De beenbreuken zijn niet ge- ctgnpliceerd, zoodat verwacht mag wor den, dat zij binnen korte tijd hersteld het Ziekenhuis weer kunnen verlaten. IIUIII;i!lllllll!ll!l!:llll>!!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillll|||||| ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiinii|||||| ||||||i:iii;ii:::iiii:iiii!iiii!iilllliiiiiiiiii!iiiiliiiiiiiiiiiiiliiti!iiiiiiiiniiiiiiiitii|||||| TURELUUR TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5