Naar de Dwergsterntjes OP ONRUST EN HORS door K. HULSBOS. Op de afgekalfde rand van de zeereep gez.eten rustten we even uit van de ver moeiende tocht vanuit Den Hoorn dwars door de nollen naar het strand. We geno ten van het heerlijke uitzicht. Voor ons» bruischtc de branding een kalm lied en deed de golven af- en aanglij|den over het blanke zand. Vischdiefjes en dwerg-' sterntjes vischten er boven; wat schol eksters, groote sterns, jonge zilver- erf. mantelmeeuwen stonden te soezen aan de waterlijn; dicht onder de kust gingen eenige Heldersche visschersvaartuigen voorbij ter vangst. Vredig was het al. Maar dat het er ook anders, niet zoo vredig kan zijn, dat het er spoken kan, daarvan getuigt wel de door zee en wind afgeslepen duinenrij, die zich daar In Noordelijke richting uitstrekt zoover men zien kan. Langzaam maar zeker vreet de zee hier verder en moeten de duinen stuk na stuk worden prijsgegeven aan één der elementen, welke hen deden ont staan. Zuidwaarts ligt de tegenstelling de vlakte van de Hors en Onrust. Een kale zandvlakte, door de zee gevormd^ die zich vanwaar wij zaten uitstrekt tot waar op een kilometer of vier de Heis deur de scheiding vormt tusschen Texel» en het vaste land. Alleen aan de duin kant onderbreken slechts hier en daar enkele lage, met helm begroeide uitloo- pers de vlakke, desolate zandoneindigheid. Een bar en troosteloos oord naar het schijnt. Maar in de maanden Mei en Juni als de zon zendert en blikkert op, het blanke zand, de contouren van Den1 llllllllllll Mededeelingen llllllllllll llllllllllll van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll DE WITTE ENGEL. De levensgeschiedenis van Flo rence Nightingale, stichteres van het Roode Kruis. Omstreeks het midden der vorige eeuw was het met de hygiëne en de moraliteits begrippen binnen de muren van de Lon- densche hospitalen treurig gesteld. Men zag er slordige en meestal niet zindelijk gekleede verpleegsters, die een volsla- en onverschilligheid voor het welzijn arer patiënten aan de dag legden, ter wijl de onzedelijkheid er hoogtij vierde. Een onderzoek naar deze toestanden werd dan ook vanwege de autoriteiten onder; leiding van de rijke Nightingale gelast. Eén van Nightingale's dochters,Flo rence (Kay Francis), die er steeds naar hunkerde menschlievend werk te verrich-, ten, meende thans een levensdoel gevon den te hebben, waaraan zij zich met hart en ziel kon wijden. Daarom wilde ze ver pleegster worden. Doch haar vader gat haar daarvoor geen toestemming en het protest werd door haar moeder en haar llllllllllll VAN OVER DE GRENS. ENGELAND HEEFT GEEN KANS. Het Engelsche bemiddelingsvoorstel in zake de strijd om Sjanghai dreigt op niets uit te loopen, zelfs bestaat er kans, dat het door de gebeurtenissen zal worden, achterhaald. Van de aanvang af had het trouwens weinig levensvatbaarheid ferii maakte het meer de indruk de wereld te zijn ingezonden, omdat men toch iets moest doen. Frankrijk was eigenlijk het eenige land, dat het onmiddellijk ononii wonden steunde, Amerika hield en houdt zich nog afzijdig, terwijl de beide er het meest bij betroBcen partijen op hun ant woord lieten wachten. Thans heeft China het eindelijk in principe aanvaard endaar- mede de verantwoordelijkheid voor de definitieve afwijzing, die wel zoo goed als zeker is, aan Japan overgelaten. Ja pan zal deze verantwoordelijkheid wel aandurven, want het heeft intusschen zijn positie in Sjanghai zoodanig versterkt, dat het er zich wel zal kunnen handha ven. En dat niet alleen, doch in Japan- sche kringen is men er van overtuigd, dat door de aangevoerde versterkingen de Japansche troepen er binnenkort m zul len slagen, de Chineezen uit Sjanghai te verdrijven, waardoor zich het gevechts terrein zou verplaatsen en het geheele bemiddelingsvoorstel overbodig wordt. JAPAN GAAT ZIJN GANG. Natuurlijk is dit een verwachting, zoo als er zoovele van het begin der vijan delijkheden af door beide partijen zijn uitgesproken. Maar het is wel opmerke lijk, dat er van al de voorspellingen die van Chineesche zijde zijn gedaan, zoo goed als niet een, daarentegen van de Japansche al zeer vele zijn uitgekomen. Zoo is nu ook weer de aangekondigd^ landingspoging van Japansche versterkin gen in weerwil van het krachtige verzet der Chineesche keurtroepen, gestald, zij DAAR LIGT ONRUST Helder vaag en trillend aan de horizon staan en de wind zich schuilhoudt, is het' er voor de vogelaar een dorado. Dfe1 wandelaar, die de waterlijn volgt en niet bekend is met de vogelrijkdom van deze uithoek van Texel, zal er dan ook niet veel van bemerken. Maar wie over het Strand, dat daar zeshonderd, duizend meter en meer breed is, afdwaalt naar de duinrand, zal spoedig bemerken, dat daar een dichtbevolkte vogelbroedplaats ligt. Waar de stormvloeden een barricade van aanspoelsel hebben opgeworpen, kan zuster Parrthenope ondersteund. Floren ce wist tenslotte toch de toestemming van haar vader te verkrijgen en hiermede nam de geschiedenis van Florence Nigh tingale een aanvang. Zij wendde zich tot Dr. West, die aan het hoofd stond van de Londensche ziekenhuizen. Hij dacht er echter niet aan, wijzigingen in de be staande toestanden te brengen, omdat hij van meening was, dat er niets te ver beteren viel. Ook ontmoette Florence te genstand voor haar ideeën bij Charles Cooper, die verliefd op haar was. Hij wilde haar trouwen en trachtte haar dui delijk te maken, dat werken moest wor den overgelaten aan menschen, die geen ander uitzicht hadden op geluk. Florence was echter niet verliefd op Cooper en vertrok naar een beroemde school in Duitschland om een cursus te volgen in ziekenverplegen. Toen haar. studie nauwelijks was voltooid, kreeg ze bezoek van de heer en mevrouw Herbert^ oude vrienden van haar familie. Herbert bekleedde een belangrijke positie bij het ministerie en hij had juist een schrijven ontvangen uit Londen, waarin werd mee gedeeld, dat daar de cholera was uitge broken. Florence vertrok naar Londen en stelde zich in dienst van de barmhartig-i heid. Ze wist zich door haar werk ver dienstelijk te maken, waardoor de aan- DE CHINEESCHE MUUR, aan welks voet thans weer zoo bloe dig gestreden wordt en wie weet hoe lang nog. het met waarschijnlijk grootere verliezen dan Japan wil erkennen. Ook in het Noor den hebben de Japansche operaties succes gehad. De Nankaupas, het strategisch bui tengewoon belangrijke punt aan de spoor lijn Peiping-Kalgan, werd ondanks de hardnekkige tegenstand der Chineezen, die er zeker van meenden te zijn de pas te zullen behouden, door Japan veroverd. Ook Kalgan, de 60.000 inwoners tellende hoofdstad van de provincie Tsjahar, voor de Japanners van biezondere strategische beteekenis als uitgangspunt voor verdere operaties in het Noorden, werd door de Japansche troepen ingenomen. (Foto Tex. Crt.) men in de voor ons oog weinig aantrek kelijke entourage van ledige flesschen, conservenblikken en stukken hout, de legsels van de scholekster vinden. Daar waai- het strand langzaam overgaat tot duin vindt men in het blanke zand de nes ten der vischdiefjes bij tientallen en opi het vlakke strand liggen te midden der schelpen de mooie eitjes van de dwerg sterntjes. Reeds verscheidene malen hadden wij genoten van dit vogeloord. Nu waren wij er op uitgetrokken om de dwergsterntjes dacht der autoriteiten op haar persoon' gevestigd werd. Toen brak de Krim-oor- log uit, en Engeland, Frankrijk en Tur kije voerden strijd tegen Rusland. Flo rence werd met een staf verpleegsters naar het front gezonden. In de oorlog waren vrouwelijke verpleegsters aan het front nog ongewoon en het werk van Florence en haar staf werd in alle op zichten bemoeilijkt. Ze kon ternauwernood credieten, verbandmiddelen, kortom alles wat ze noodig had, bemachtigen. Slechts een jonge oorlogscorrespondent, Fuller, had sympathie voor haar werk en hij ondersteunde haar dan ook zooveel hij: kon. Naarmate het succes van Florence tast baarder werd, groeide de oppositie van de gezondheidsdienst van het leger. Een poging werd ondernomen 0111 haar te ver wijderen, doch het moment, dat deze poging werkelijkheid dreigde te worden, werd Florence aan het hot van -de ko ning ontboden en werd zij met de hoog ste onderscheiding voor haar werk be giftigd. Warner Bros houden met dit werk de menschheid een beeld voor van inen- schenliefde en hulpvaardigheid. Van zulk een film gaat een edele en grootsehe invloed uit. JAPANS LUCHTMACHT. Te land heeft Japan ontegenzeggelijk reeds groote vorderingen gemaakt. Aan de successen bij de oorlog in de lucht, waarvan zoo hoog werd opgegeven, schijnt echter wel eenige twijfel te be staan. Duidelijk zijn de berichten hier-, over geenszins, want terwijl eenerzijds. van onmiskenbaar overwicht der Japan sche luchtmacht wordt gesproken waar bij niet gedoeld werd op de, wat aantal betreft, uiteraard sterke Japansche lucht vloot doch op het resultaat der opera ties en van vernieling van zoo goed als alle belangrijke Chineesche luchtvaart- bases, maken andere, latere berichten weer melding van groote verliezen aan beide zijden en van zeer geringe schade, door de Japansche aanvallen aan de Chi neesche vliegvelden toegebracht. Toch schijnt ook Japan, al heeft het dan ook tot nog toe zijn plannen vrijwfcl ten uitvoer kunnen brengen, op een lange duur van de oorlog in China te rekenen. Dit blijkt uit de krachtige financieele en economische maatregelen, die te Tokio worden ingesteld, waardoor het geheele land zich aan de toestand van oorlog moet aanpassen en speciaal de industrie op verhoogde capaciteit wordt gebracht. IN SPANJE. Op het Spaansche oorlogsterrein zet generaal Franco zijn opmarsch naar San-t tander in snel tempo voort. Hij bereikter Torrelavega, dat zonder strijd werd be zet. De toestand voor de republikeinen int Santander gaat er thans steeds hache lijker uitzien. Er is nog slechts één uit-' weg van de stad vrij en wel die naa* het Noorden. Indien Santander valt, het geen naar alle waarschijnlijkheid wel'ge- beuren zal, want er heerscht thans reeds een nijpend voedselgebrek, zoodat de re publikeinen wel niet heel lang stand zul len kunnen houden, zal Franco daarmedq zijn positie aanmerkelijk hebben versterkt, niet zoozeer in strategisch als wel in eco nomisch en moreel opzicht. Santander im mers is een belangrijke ertshaven en 't be- die wij reeds eerder tijdens het broeden geobserveerd hadden, bij het voeden hun ner jongen gade te slaan. De scholeksters waren de eersten die zich kwamen melden en onder hevig alarmgeschreeuw schijnaanvallen onderna men om ons te verdrijven, daarna kwa men de vischdiefjes en dwergstemtjes op het appèl. Bontbek- en strandpleviertjes renden voor ons uit en hun heldere fluittoontjes vormden een melodieuze noot tusschen het gekrijsch der sterns en het geschetter van de scholeksters. Naar boven ziende was het één wriemelende wolk van vogels. Los en lenig vlogen de vischdiefjes rond en als witte kruisjes tee kenden de dwergsterntjes zich af tegen de helder blauwe lucht, waar geagiteerd de scholeksters tusschen doorvlogen. Een zilvermeeuw kwam eens zien wat die drukte te beduiden had, maar werd direct als gemeenschappelijke vijand, althans niet te vertrouwen bezoeker, gemeen schappelijk aangevallen, zoodat hij niet wist waar zich te bergen en met schorre angstkreten maar weer zoo spoedig mo gelijk aan de snelle aanvallen trachtte te ontkomen. Wij waren juist op tijd, want hoewel de meeste nesten der dwergsterntjes nog eieren bevatten, was in het nest dat wij op het oog hadden, juist het tweede jong uitgekomen. Een schuilhut is daar, waar de vogels leven te midden van aanspoelsels en waar. zij vormen door water en wind herhaal delijk zien veranderen, geen ding dat hen beangst. Voor dat mijn vrienden, na het opzetten der hidding, vijftig meter ver wijderd waren, zat de vogel al op het nest en terwijl ik nog bezig was met het opstellen der camera, werd hij reeds af gelost. Dat hield een belofte in voor een goede dag, en dat werd het. (Wordtvervolgd.) DE WANDELAAR. DE JAPANSCHE GARBO. De filmster Sachico Chiba, die de Ja pansche Garbo wordt genoemd en in Hollywood dan ook meer en meer op de voorgrond treedt. zit daarvan zal de rechtschen zeker van voordeel zijn, vooral ook in hun betrek kingen tot het buitenland, met name tot Engeland, dat jaarlijks duizenden tonnen ijzererts uit Spanje betrekt. DE VERDEELING VAN PALESTINA. Aan de Palestijnsche kwestie wordt nog steeds moeizaam gewerkt om tot een eenigszins draaglijke oplossing te komen. Verschenen is een uittreksel uit het rap port van de mandaatcommissie, waarin weer een nieuw voorstel aan de hand wordt gedaan. Hieruit blijkt, dat de man daatcommissie in beginsel voor verdeeling van Palestina is, doch zij acht een ruime overgangsperiode noodig, waarin zoowteli Arabieren als Joden een politieke scholing moeten ondergaan, opdat voldoende waar borg wordt verkregen, dat beide volken ook inderdaad in staat zijn, zelfstandig te regeeren. Het buitenlandsch mandaat wordt daartoe gedurende deze periode nog onmisbaar geacht, doch wat hetbin- nenlandsch bestuur betreft, zouden beide deelen reeds een groote mate van zelf bestuur kunnen genieten. In Zionistische kringen is deze oplossing vrij gunstig ontvangen. WOELING IN POLEN. In Polen is het in de laatste tijd woe lig toegegaan. De tegenstelling tusschen uiterst rechts als uiterst links, zoöwel onder de bevolking als in de regeering, heeft zich beduidend verscherpt. Daarbij komt nog de staking van de boeren, die geen levensmiddelen meer aan de steden willen leveren als protest tegen het hui dige regeeringsbeleid, niet alleen ten aan zien van de binnenlandsche, doch ook van de buitenlandsche politiek. Herhaaldelijk is het tot schermutselingen tusschen „werkwillige" en stakende boeren geko men, waarbij verscheidene dooden en ge wonden zijn gevallen. De partij der in verzet gekomen boeren, de Boerenvolks partij, eischt aftreden der regeering en ontbinding van het parlement en tevens terugkeer van haar politieke leider Witos, door de regeering uit het land gezet. lllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllH ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| ||||||:iiiiiiiiliiiiiiiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii!in|||||| i

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2