m WAT TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT m Hulp aan de kleine boer. Hoe word ik Koopvaardij-Officier. moet mijn kind worden 40 Artikelen over Beroepskeuze Beroepskansen Texelsche Berichten LICHTPUNTJES Zaterdag 28 Augustus 1937 ffi Hem, die veel begeert, ontbreekt nog veel meer. ffl BB ffi ilffiBEffiffiilffiffiSSffl <1 Steun wordt als regel in bedrijfs middelen verschaft. "Regeling treedt, zoo eenigszins mogelijk, dit najaar in werking. In verband met de moeilijke toestand, waarin het kleine boerenbedrijf nog ver-i keert, heeft de regeering gemeend een biezondere steunregeling voor de nood lijdende bedrijven in het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunpejn alleen gebruik maken zij, die op een be paalde datum als grondgebruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk/ individueele, voorlichting de rationalisatie! van dit soort bedrijven zooveel ntoge- lijk te bevorderen. Het is gebleken, dat hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen dezei rationalisatie als regel achterwege bleef, wijl de gelden ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling om voor zooveel noodig met overheidshulp deze kleine boeren in het biezonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen zijn, op dat ze het voor de verbetering van hun) bedrijf noodige geld kunnen verdienen.i Als basis voor de steun zal dienen de, bestaande steunregeling en wel in die zin, dat aan de kleine boer voor zijn ar beid op het bedrijf zelf een bedrag zal1 worden uitgekeerd, waarbij rekening wordt gehouden met hetgeen een werkt looze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens bepaalde normen uit zijn bedrijf ontvangt. Het uit te keeren bedrag zal als regel niet in geld, doch in bedrijfs middelen worden verschaft, teneinde de zekerheid te verhoogen, dat dit bedragi ook inderdaad 't bedrijf ten goede komt.1 De uitvoering van deze regeling komt in samenwerking met het Departement van Sociale Zaken, in handen van de dienst voor de kleine boerenbedrijven. He1j ligt in de bedoeling, dat plaatselijk locale commissies worden ingesteld, die met do ambtenaren van de landbouwvoorlich- tingsdienst en van de rijkswerkverschat-i fingsdienst samenwerken. Zoo eenigszinS mogelijk zal nog dit najaar deze rege ling in werking treden. EEN LACH EN EEN TRAAN door J. ODERWALD, oud-kapitein Mij. Nederland. Het verhaal is bekend, hoe een oude Engelsche dame, toen zij de najaars storm hoorde loeien en de hagel tegen de ruiten zag striemen, zuchtend uitriep: „Och, och, wat zal mijn arme jongen het weer hard hebben op zee!" Maar ze ver giste zich, want zeer waarschijnlijk fla neerde op dat moment de bedoelde zee man in een licht shantung pakje langs een der zonnige boulevards van Rio ot Buenos-Ayres, of misschien lag hij in de een of andere tropische haven zich met een waaier koelte toe te wuiven in een dekstoel. Men kan het beeld dan ook omdraaien en de oude dame zich het zee mansleven als heerlijk doen voorstellen, terwijl ze zit te soezen in de rozengeur van haar tuin. Het is dan lang niet on mogelijk, dat zoonlief op hetzelfde oogen- blik in een orkaanachtige wind moeite heeft zich staande te houden en hij dik onder de pekel zit vanwege de honderden tonnen Atlantische Oceaan, die zijn schip' gedurende de wacht heeft overgenomen. Weshalve hij zich genoopt voelt zijn mee ning over het zeeleven te uiten in be woordingen, die hij niet op de Zondags- schooi heeft geleerd. en zooals die verschenen in de HAAGSCHE POST 60 cent. Te bestellen in BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Wat is het zeemansleven eigenlijk? Die vraag is in dit korte overzicht niet zocv makkelijk te beantwoorden. In de laatste jaren geven de jeugdreizen met onze groote stoomschepen eenige gelegenheid tot kennismaking, maar overigens kiest de' jongeling het beroep blijkbaar, omdat hij; zich aangetrokken voelt tot het onbeken de. Tot op zekere hoogte blijkt daaruit, wei de geschiktheid, maar de proef op de som komt eerst, nadat lvij eenige rei zen heeft gemaakt en de „hardships" als hierboven kort omschreven bleek te kun nen doorstaan, gelijk zoovele Hollandsche jongens vóór hem. ftij is dan een van> die „sailors, who are born, not made" (zeelui, die geboren worden, niet gemaakt). Is dat niet het geval, dan moet hij van richting veranderen, waarbij de opleiding hem met in de weg staat. De toelating tot de zeevaartscholen is gebaseerd op eind-examen Gymnasium B., eindexamen H.B.S. 5-i. c., 3e klas H.B.S. ot Mulo B., terwijl er nog een belangrijke categorie is, die met minder en zelfs zónder M.O.-vóórstudie kan worden opgeleid en, zij het met groote moeite en volharding, de vereischte examens aflegt en de vloot met eere dient. Alle zeevaartscholen geven uitvoerige in lichtingen hieromtrent, terwijl het college Zeemanshoop te Amsterdam voor geringe prijs een goede gids uitgeeft: „De op leiding voor de Handelsvloot", door P. van Huizen. Opgemerkt moet worden, dat bij de begrooting der kosten niet ver geten mag worden, hetgeen later noodig is voor het verkrijgen der stuurmans- diploma's. De promotie geschiedt in het algemeen volgens leeftijd en(of) diensttijd, met 't eindresultaat: gezagvoerder. Gedurende de Iaa'tste jaren zijn velen in de bevordering! teleurgesteld. Laat ons hopen, dat de ver beterde toestand in de scheepvaart blijft aanhouden, zoodat een geregelde bevor-i dering weder mogelijk wordt. De salaris sen (gages) loopen uiteen. Zij zijn in onderling overleg geregeld. Het is be kend, dat het gezinsleven voor een groot deel wordt gemist, maar dit wordt het minst gevoeld bij die maatschappijen, waar men geregeld in de thuishaven te rugkeert en daar waar een goede regeling is voor de verloftijd. OM VOORUIT TE KOMEN CORNEL1S VANDERBILT Amerikaansch zakenman, million- nair, eigenaar van tal van spoor- en scheepvaartlijnen. Leefde van 17941S77. Op school leerde hij lezen, schrijven en wat rekenen. Zijn illusie was een ei gen vrachtboot, maar hij had geen geld. Om hem af te brengen van zijn voor nemen om naar zee te gaan, beloofde zijn moeder hem het benoódigde geld te leenen, indien hij vóór de 27ste van dei maand tien morgens woest, steenachtig' en moeilijk te bewerken land, het slechtste van de slechte boerderij van zijn vader, wilde beploegen, eggen en met koren bezaaien. De 23ste was het werk gedaan1 en goed gedaan. Op zijn zeventiende verjaardag kocht Cornelius de vurig begeerde boot. Toen' hij er mee op weg naar huis was, stoottei zijn schip op een onder water liggend) wrak en zonk, juist toen hij in ondiep water kwam. Maar Cornelius Vanderbilt was er de jongen niet naar om een zaak op te ge ven. Onmiddellijk ging hij weer aan het werk. In de tijd van drie jaar spaarde hij drieduizend dollar. Dikwijls werkte hij 's nachts en hij kreeg meer vrachten, dan eenig schipper in de haven. (Er was' geen Bevrachtingscommissie. Red.) Gedurende de oorlog van 1812 droeg het gouvernement hem op de militaire stations bij de hoofdstad van levens middelen te voorzien. Dit deed hij 's nachts, om overdag zijn vderboot tusschen New-York en Brooklyn te kunnen laten varen. Deze ferme iongen, die al wat hij over dag en de helft van hetgeen hij 's nachts verdiende, aan zijn ouders gaf, bezat 30.000 dollar, toen hij vijf en dertig jaar was. Toen hij op hooge leeftijd stierf, liet hij zijn dertien kinderen het grootste fortuin van Amerika na. SUCCES. JACQUES DORIOT. De leider van de fascistisch ge tinte socialistische partij in Frankrijk. DAT IS KRAS Een oude lammeren-rekening. De Universiteit van Pennsylvanië bezit een slagers - „rekening", in de vorm van een klein stukje gebakken klei. De re kening is voor drie lammeren, geleverd, aan de stad Ur, voorgangster van het oude Babylon en is circa 2350 jaarvóóil Christus „gepresenteerd". i Leer van zeevisch-vel. Samen met het Instituut voor Leeronderzoek zijn twee Hamburgers er in geslaagd, de vellen van zeevisschen tot leder te bewer ken. Dit leder zou aan alle eischen vol doen en sterker zijn dan schapen- en geitenleer. Bij voorkeur zouden kabeljauw en zalm voor deze fabricage geschikt zijn. Het vischleer blijkt geschikt voor schoe nen, damestasschen, handschoenen; voorts voor industrieleer. Het zou in alle kleuren kunnen worden geverfd. NAAR TEXEL. Aan het Van der Schuyt-uitstapje naar Texel namen Donderdag 95 personen deel. MAIS. Het gaat ook op Texel met de mais- teelt de goede kant uit. Het proefveld van de Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting in de Westen blijkt zeer goede resultaten te zullen opleveren. De collecte voor Valkenheide, dit jaar in onze gemeente gehouden, heeft f 120.70 opgebracht. Vorig jaar f 135.45. Hartelijk wordt namens het comité dank gebracht aan allen, die tot dat resultaat hebben willen bijdragen. Heeft u al een Zonnestraal-lot ge kocht? Het biedt u kans op het winnen van een landhuis ter waarde van f4000, te bouwen waar u wilt; een auto, een motorrijwiel, een schrijfmachine, een haard, een koelkast of een der vele an dere kostbare prijzen. Ge steunt er bo vendien een hoogstaand doel mee: liet Sanatorium voor t.b.c.-lijders Zonne straal. Zoo'n lot kost maar 25 ct. Bij wie te bekomen Bij Alb. Backer, Oudeschild en R. Schaap, Eierland. In de week van 1621 Augustus nog maar 24 werkloozen, die ge middeld in die week slechts drie dagen in de werkverschaffing werkten. Wij schreven onlangs over de inlaag- dijk aan Texels Noordoostkust, waarmee men door „gebrek" aan werkloozen minder vlug opschiet, dan waarop gere kend was. Evenzoo is het gesteld met de ver breeding van de weg naar de Dennen; ook dit werk ondervindt door het ont breken van de noodige werkkrachten ver traging. Er is weer vraag naar personeel. Er wordt in de meeste bedrijven gelukkig weer wat meer verdiend. De advertenties onder „Gevraagd" spreken daarvan. Er is weer werk aan de winkel, weer leven in de brouwerij. De bouwvakken deelen nog niet algemeen in die opleving, met het gevolg, dat zelfs vaklieden bij de boer in bedrijf zijn gegaan. Daar is nu werk in overvloed; daar vonden sommigen het noodzakelijk vreemde arbeidskrachten in dienst te nemen. In de week van 16—21 Aug. bedroeg het aantal werkloozen 24 (vorig jaar 22). Eigenlijk moeten we spreken en schrijven van gedeeltelijk werkloozen, want die 24 hebben niet een heelc week in de werkver schaffing gewerkt. Zij verdienden met elkaar met 24 inaal zes (144) maar slechts 7ü dagloonen, zoodat het met de werk loosheid op Texel nog gunstiger gesteld is, dan dat getal 24 reeds doet ver moeden. Hier volgt een ons welwillend ver strekt overzicht van het aantal („gedeel telijk") werkloozen in de achtereenvol gende weken van p'lm. 31 Mei tot en met plm. 10 Juli: 1936: 231 189 192 193 177 1937: 81 55 55 55 47 In de achtereenvolgende weken van 12 Juli tot en met 28 Augustus: Vergelijking met de getallen van vorig jaar doet zien, dat de werkloosheid tri onze gemeente gelijk reeds eerden gemeld werd in zeer belangrijke mate verminderd is. Dienovereenkomstig zijn de bedragen, daarvoor uitgekeerd, veel lager. Tot op heden werd dit jaar plm. f35000 (vijf en dertig duizend gld.) minder uit betaald dan over dezelfde periode van het vorige jaar. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat vorig jaar 1 Mei de steun regeling inging. Dit jaar was ze van 1 Januari tot 31 Mei van kracht. De steunbedragen liggen tien pet. beneden die, welke in de werkversciiaffing wor den uitbetaald. In hoofdzaak echter moet die vermin- dering met f35000, zooals ook voor, de hand ligt, aan de aanmerkelijk vermin derde werkloosheid worden toegeschre ven. Als dat geen lichtpuntje is waar zullen we ze dan moeten vinden 0 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIII 1111119 VAN ZON EN lllllliiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiiiiiiiiiiiiiiiinii MAAN. iiiiiiiniiiiiüiiinii iiiiilllll •llllll imllllll MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder: Z. 29 Aug 23,32 15,27 6.05 19,56 M 30 24,37 16,25 6,07 19,54 D. 31 1,- 17,10 6,08 19,51 W 1 Sept 1.50 17,46 6,10 19,49 D 2 3,09 18.15 6,12 19.47 V: 3 4 27 18,40 6,13 19,45 Z 4 5,45 18,59 6,15 19,43 Zondag 4 Sept. Nieuwe maan. DE OUDE DAME EN DE ZEEMAN. GEBOREN VOOR HET ZILTE NAT. DE OPLEIDING. RESULTAAT. OPBRENGST COLLECTE. ZONNESTRAAL-LOTEN. Jaar: Jaar: 1936: 152 140 98 76 65 38 22 1937 42 33 36 33 29 26 24

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5