Spit ''n4nrg Jlfscfieió. De Groote Kerk te Den Burg. onmiddellijk verdwijnen de pijnen mef AKKERs KL00STÏR8ALSEM VAN OVER DE GRENS. DE ROL VAN RUSLAND. door C. S. PONGER. In het archief van de gemeente Texel bevindt zich een handschrift uit 1579, ge schreven door Frans Arianlsoen, waarin staan de privilegies door Koning Philip- pus 22 Juni 1556 gegeven aan de „stedel ende eylande van Texel". Door de eeu wen heen heeft men ingezien, dat dit in, zekere zin een belangrijk stuk was, dat} lang bewaard zou blijven. Daardoor zijn er, ook in latere jaren, op de nog onbe schreven bladzijden andere belangrijke mededeelingen in aangeteckend. Zoo staat midden op het titelblad geschreven, wel licht door een gelukkige jonge vader, dat 8 Maart 1604 Jan Radjemacker geboren- werd. Op de keerzijde van het titelblad staan enkele opmerkingen over de geschiedenis! van de Kerk te Den Burg en van Den Burg en Texel in het algemeen. Dit is door een andere hand geschreven dan de rest van het geschrift en houdt er ook| geen verband mee. Toch is dit, naar het schrift te oordeelen, ongeveer in dezelfdo tijd geschreven. In deze toevoegsels zijn weer twee handen te onderscheiden. Die het eerst zijn mededeelingen schreef, liet tusschen iedere vermelding een groote tusschenK ruimte open en onderstreepte alle woor-i den. In die tusschenruimte heeft een an der verschillende opmerkingen toegevoegd. Alleen de vermeldingen, die betrekking hebben op de kerk, worden hier aange haald in de oorspronkelijke spelling en volgorde In het jaer ons Heren 1481 doe worde de Hogeborch geslacht tot een kerkhoft, ende worde daerop de capel gemaeckt. 1482 doe worde die eerste misse daerinne, gedaen die dage voor Alder Heyligen avont. Int jaer ons Heeren 1470 doe worde onse Burchkerck het koer gemaeckt ende in 't jaer 1481 doe was 't volent. V Dit is de eenige berichtgeving, die er bestaat over de bouw van deze kerk. Wij moeten ons bij de waardeering hiervan voor oogen houden, dat dit geschreven werd, ruim honderd jaar nadat volgens degenen, die de toevoegsels schreven, de kerk ge"bouwd werd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat in vroeger eeuwen men het vaak niet zoo precies nam met dateeringen, ais er geen zekere jaren bekend waren. Toch lijkt er mij geen enkele reden toe, dit ook voor dit geval aan te nemen. Deze kortfe opmerkingen lijken, geheel on-officieel, Onvarwaohti overvallen U de venijnige Heken. Wrijf dadelijk mei Klooi- lerbaliem, welke tol diep in de weefsel» door dringl. omdat de sloffen die de pijnen ver oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 cl. Pollen 62'/, ct. en f. 1.04 JAARBEURS. Voor twee gulden van Den Helder naar Utrecht en terug. Wie Woensdag a.s. b.v. de Jaarbeurs wil bezoeken, kan zoo voordeelig reizen per reiswagen van Gebr. Van Konings-- bruggen, (zie adv.) KERKNIEUWS. Tot leden der commissie, die met de kerkeraad het reglement der Doopsgez. Gemeente zullen herzien, zijn gekozen: i Voor Den Burg de heeren G. J. Keijzer en H. J. Kraai, voor De Waal: mw. A. Dros-Rab; voor Oosterend: de heer S. Wuis Az. DE REGEN IN AUGUSTUS. Augustus was aan de natte kant, ai spande van de laatste vier jaar Augustus 1934 de kroon. De neerslag bedroeg dit jaar 41.8 mM. De grootste hoeveelheid,' in één etmaal gevallen, bedroeg 14.4 mM. In 22 etmalen viel geen regen. t Ter vergelijking diene: Aug. 1934 62.6 mM. Aug. 1935 32.7 mM. Aug. 1936 28.2 mM. Aug. 1937 41.8 mM. UW RADIO. Elke toestelbezitter, is, krachtens de wet, verplicht aangifte te doen van zijn radiotoestel bij P.T.T. i Het is een zuiver administratieve maat regel, waaraan voor de luisteraars geen financieele verplichtingen vastzitten. Niet-aangifte kan echter onaangename gevolgen hebben. Wij geven de raad, wanneer zij in ge breke gebleven zijn, alsnog opgave aan het plaatselijk postkantoor te doen. - uit liefhebberij, neergeschreven. Bovendien zullen er zeker in die tijd nog kerkboeken bestaan hebben, waaruit veel over de bouwgeschiedenis van de kerk. kon geput worden. -Op grond van het handschrift kan dus, samenvattend gezegd worden,, dat men in 1470 begon met de bouw van het koor van de kerk; dat is dus het achi terste, meest oostelijke deel. Van 1470—1481 werkte men isteeds meer naar het Westen toe, zoodat in 1481 de, burcht, die dus ongeveer op de plaats van de toren stond, gesloopt moest worden.' Uit het feit alleen al, dat de burcht ge sloopt werd, blijkt, dat deze vervallen was, althans niet meer in gebruik. In 1482 kon de eerste mis in de geheel, voltooide kerk gelezen worden. Voordiep zal alleen het koor voor de dienst gei bruikt zijn. Ik rangschikte de gegevens met opzet zoo, omdat dit vaak van de normale gang' zaken was bij de bouw van een kerk ip de middelleeuwen: men begon bij het koor i n het oosten en bouwde langzaam; naar het westen toe. Tot zoover het handschrift. Gelukkig is het mogelijk, de jaartallen, die het handschrift opgeeft, te controlee ren, door het gebouw zelf wat nader ta bezien. Allereerst volgt hier een korte beschrijving van het gebouw. in het Verre Oosten. Het conflict in het Verre Oosten heett dezer dagen een verrassing gebracht: China sloot een niet-aanvalsyerdrag met de Sovjet-Unie. Van Chineesche zijde heeft men daarbij verklaard, dat 't zich bij het huidige conflict met Japan door deze overeenkomst met Rusland in de rug heeft willen dekken. Deze verklaring doet wat eigenaardig aan, wijl er in geheel China wel "niemand zal zijn, die gelooft, dat Rusland geineene zaak met Japan zou willen maken. Veel waarschijnlijker is dan ook de verklaring, dat China tot dit ver drag heeft besloten, om de vele com munisten in het Hemelsche Rijk tot een algeheele samenwerking met Nanking in de strijd tegen de Japanneezen te bewe gen. Maar van welke zijde men dit ver drag ook bekijkt, steeds weer komt mep tot de conclusie, dat de voordeelen daar aan verbonden meer aan Russische dan aan Chineesche kant zijn. Want zeker is, dat de nationalistische Chineesche be weging een deel van de sympathie, welke hij tenslotte ook nog in Duitschland en Italië bezat, verloren heeft. DE WERELD BUITEN CHINA-JAPAN. Van het conflict in het Verre Oosten Iaat zich intusschen meer in het algemeen '-eggen, dat nog wel "nimmer een ge beurtenis van dergelijke afmetingen een zoo „onverschillige" wereld gezien heeft. En hoe kan het ook anders. Alles is hier even duidelijk. In de eerste plaats is er geen schuldvraag, die de gemoede deren zou kunnen verhitten. Of er er gens ter wereld iemand leeft, die zou willen bestrijden, dat Japan de aanvaller is, mag betwijfeld worden. Verder is 't even duidelijk, dat het een tot China beperkte strijd zal blijven, d.w.z. dat geen vreemde mogendheid zich in het conflict zal mengen. Incidenten ter zee en in de internationale concessies, zooals b.v. de beschieting van het Amerikaan- sche schip de „Hoover" en de verwon ding van de Engelsche ambassadeur Hu- gessen, zijn, wanneer de kanonnen schie ten en vliegtuigen bommen werpen, na tuurlijk steeds mogelijk en onvermijdelijk. Maar geen mogendheid zal daarin meer De kerk is geheel gebouwd van bak steen. Slechts enkele rood zandsteenen lijsten zijn aan de zuidzijde aangebracht., Er is een zeer stemmige versiering, ont staan uit de tegenstelling van roode en gele baksteen. De bouwtrant is de go- thische stijl. De eigenschappen, waardoor een gebouw als gothisch bestempeld kan worden, zijn niet alleen van formeele, maar vooral ook van structureele aard, Door de ligging, ver van alle groote centra, vervallen hier echter grootendeels de structureele factoren. Voor deze kerk komt de gothiek neer op de spitsboog- ramen, portalen en arcade, de profielen en de tamelijk lichte ruimte omvatting. Zooals bij alles uit het verleden van Texel, sluit ook hier weer de bouwstijl geheel aan bij Friesland. Vooral de bak- steenbouw en de drie typische rosetach- tige nissen boven de westdeur getuigen daarvan. Trouwens, het is bekend, dat in de vroege middeleeuwen de kerken van Texel een bezit waren van de Augustijner abdij te Ludingakerke in Friesland, nabij Franeker. De iets uit de voorgevel springende toren is in de kerk tendeele ingebouwd. Binnenin rust de toren op twee zware zuilen. Het West-portaal, onder in de toren aangebracht, is buitengewoon mooi van kleur door de afwisseling van gele en roode baksteen. Vooral de gele bakstee- nen zijn van een buitengewoon groot formaat, zelfs zoo, dat. men er de zuil-< tjes van de blinde arcade in de toren,, van heeft kunnen maken. Boven dit por taal zijn drie roset-nissen, waarvan de verwantschap met de Friesche kerken a* werd opgemerkt. Dan volgt een lijst, waarboven de toren iets smaller wordt. Hier versleren twee groote spitsboognissen, die ieder weer onderverdeeld zijn, het oppervlak. Een' spitsbooglijst vormt de afsluiting van de tweede verdieping. Weer inspringend isj de derde verdieping, waarvan alleen heti onderste deel de arcaden tusschen twee hoékfialen aansTuit bij de af ge noemde twee verdiepingen. De deelen hierboven, versierd met iets gebroken, rondboognissen, spitsboog galmgaten, open balustrade en steenen spits, missen de gele steen en zijn geheel in roode, baksteen. Alle ramen in de kerk, waarvan er en kele dichtgemetseld zijn, worden door spitse bogen afgedekt. (Slot volgt.) y SfflfflfflfflfflfflfflfflSl ffl m ffl Wie gal in de mond heeft, zal ff! ffl geen honingzoete taal spreken. fü ffl ffl $1 fflfflfflglfflffifflfflfflffl willen zien dan slechts een incident. Dat blijkt wel uit de zeer gematigde nota, welke Engeland in verband met de aan val op Hugessen aan Japan heeft doen toekomen. Nog minder zal de Volken bond, die reeds in 1931 weinig voor; China kon doen, ingrijpen. En al even weinig waarschijnlijk is het, dat Sovjet- Rusland in dit conflict openlijk aan de zijde van de zwakste partij, hoewel deze; volkomen in haar recht is, zal gaan strijden. WIE WINT HET IN CHINA? Zoo blijft slechts de vraag over: welke wapenen zullen overwinnen? Zal de aan valler succes behalen, of zal de verdediger weten stand te houden? Misschien is net wat voorbarig: maar voorloopig schijnt de openbare meening het ook over dit punt reeds eens te zijn. Men moet ver, zeer ver in de boeken van de geschiedenis terugbladeren, voordat men een oorlog- vindt, waarin het edele philosofen-volk der Chineezen niet verslagen werd. En het is niet waarschijnlijk, dat slechts eenige jaren van gebrekkige hervorming de militaire kracht van het land sterk hebben opgevoerd. Zoo schijnt zich dus alles in een weinig verrassende richting te moeten ontwikkelen. SPANJE. Van het andere oorlogsterrein, n. 1. dat in Spanje, valt na de val van San tander weinig nieuws te vermelden. Aan het Baskische front zetten de troepen van Franco hun opmarsch rustig voort,, terwijl aan het front van Aragon het ini tiatief aan de zijde van de regeeringstroe- pen lis. In de kringen van Franco be strijdt men intusschen, dat dit offen sief de stad Sagarlossa in gevaar zou kunnen brengen. Overigens geeft men ook te Madrid na de val van Santander nog geen blij ken van moedeloosheid. Men schijnt in de Spaansche hoofdstad, die zich nu reeds zoolang met succes tegen de aanvallen' van Franco verdedigt, de val van San tander niet van groote beteekenis te be schouwen. fflffifflffifflfflfflffifflffl II fflffifflfflfflfflfflfflfflffl 88 88 BE In kwade tijden j£ ffl leert men het meest. ffl ffl ffl y Het is voorbij de vrije dagen Zijn voor een jaar weer van de baan. We duiken weer in onze kragen, En schieten ons deinietje aan. We hebben onze zomerpakken Opnieuw gevrijwaard tegen mot, We liggen aan geen strand te bakken, Maar bakken nog slechts schar en bot. Het bruin, dat ons de zon deed braden, Verkleurt tot geel en dan tot wit, De wind, die blaast weer door de naden Wanneer je in je serre zit. We voelen ons wat lamme-nadig, Als bij het afscheid van een vriend, Al was de zon niet overdadig, Ze heeft haar pluim toch wèl verdiend. Het badseizoen is afgeloopen, De Badhuisdeuren gaan weer dicht, De deuren van de haard gaan open, En al om acht uur brandt het licht! We kijken nog wat zomerkiekjes, De boomen zeker zijn nog groen, Maar't zijn toch ook de laatste kliekjes, Het nagerecht van 't hoog-seizoen. O ja, September kan ook mooi zijn Met dagen vol van gouden zon, De herfst kan prachtig in haar tooi zijn, Eén warmgetinte kleurenbron! Maar tóch, we zijn voorwaar geen droomers, We hebben zin voor werk'lijkheid, En ook al dóen we nog wat zomersch, Voorbij is de vacantietijd. Kantoren, scholen, zijn begonnen, Nog wat onwennig in 't begin, En 't uurtje daglicht, ééns gewonnen, Dat schiet er strakjes weer bij in. We hadden waarlijk niet te klagen, We zijn tevreden, is 't niet waar? Welaan: adieu dan zomerdagen! Tot ziens maar weer, het volgend jaar! DE KLEINE ENTENTE. Terwijl het in het diplomatieke spel' ronldom Spanje nog steeds rustig is i de vacantietijd behoort immers nog niet tot het verleden verandert de perma-' nente raad van de Kleine Entente te Sinaia in Roemenië. De Kleine Entente bestaat op het oogenblik zestien jaar,; en hoewel ze vooral in de laatste tijdf eenige gevoelige klappen gekregen heeft, kan men toch niet zeggen, dat het ver bond van Tsjecho-Slowakije, Roemen iëi en Zuid-Slavië in de loop van de jaren al te veel verzwakt is. De individueele le den van de Kleine Entente mogen af en toe eens genoegen vinden in een vrien delijke omgang met deze of gene groote mogendheid, ten aanzien van pnncipi- eele vraagstukken heerscht er tusschen1 hen toch eensgezindheid. Zoo heeft men dit keer b.v. weer besloten te Genève steun te verleenen aan het Tsjechische standpunt ten aanzien van het incident van dat land met Portugal en bovendien bij de verkiezingen voor de niet-perma- nente zetel van de Volkenbondsraad so lidair op te treden. GENERAAL WEYGAND. De chef van de Fransche Generale Sta| 'onderhoudt zich met de leiders van de padvindersbeweging in de Fransche re publiek.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2