De Oosterender zweefvliegclub. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Afscheid „Moeder Dros" Texelsche Bloembollenteelt. Zaterdag 4 September 1937 Woensdagavond heeft moeder Dros in alle stilte van het Weeshuis afscheid ge nomen en haar taak overgedragen aan de nieuwe vader en moeder, het echtpaar* Melissen, uit Schiedam. Op verzoek van moeder Dros droeg het afscheid een in tiem karakter; slechts eenige léden van het bestuur waren aanwezig. Zeventien jaar heeft moeder Dros de weeskinderen verzorgd, hen geholpen bij' hun moeilijkheden, medegeleefd in hun vreugden, deelgenomen in hun leed. Na de dood van haar man, Nov. 1935, heeft zij deze zorgen geheel alleen moeten dragen. Die taak was niet licht, maar, voor moeder Dros was niets te veel, als het haar weeskinderen betrof. Met talrijke herinneringen is zij thans heengegaan ais moeder van'het Weeshuis, maar zij blijft in Den Burg wonen. Wij vertrouwen, dat het contact tusschen het Weeshuis en haar zal blijven voortbe staan. Vele kinderen heeft moeder Dros groot gebracht en opgevoed. Op het oogenblik bevinden zich twaalf kinderen in het Huis,i maar er zijn jaren geweest, dat er wél 'twintig waren. Ziekten, ook^ernstige ziek-, ten, zooals typhus, hebben Tiet Weeshuis bezocht .doch gelukkig konden de pa tiënten steeds deze ziekten doorstaan, Gedurende al die jaren is slechts een van de kinderen gestorven, en wel een 21-ja rige jongen, die toen al in Alkmaar op de Vakschool Voor Kleermakers ging. Thans is voor moeder Dros de rusttijd aangebroken. Zij heeft die rijk verdiend. Moge nog lange jaren gezondheid haar deel zijn. Vader en Moeder Melissen hebben Woensdag hun taak aanvaard. Zij zullen zich beijveren het voorbeeld van vader en moeder Dros te volgen. De belangrijkste weken voor de verkoop van bloembollen zijn thans voorbij en wij hebben daarom hier en daar eens ge ïnformeerd, hoe dit seizoen is verloopen. Het bleek ons, dat men over het alge meen zeer tevreden is. Het gewas was minder dan vorig jaar, maar daardoor waren de prijzen aan de hooge kant. Voor al voor de groote bollen werden uitste kende prijzen gemaakt. „Beter dan vorig jaar", zeiden ons de Gebr. Kalis, de oudsten der Texelsche bloembollenkweekers. De prijzen waren goed, ongeveer 25 a 30 pet. beter dan' het vorige jaar. En alles ging grif weg. De oorzaak hiervan is, dat het gewas slecht was. De prijzen voor le kwaliteit waren zeer goed, even hoog als in de goede dagen van ae Texelsche bollenteelt. Toch is het bloembollenkweeken volgens gebr.; Kalis geen loonend bestaan meer. De prijzen voor de mindere soorten zijn h.i. te slecht. De heer S. J. Flens, voorz. van het H.B.G., afd. Texel, verklaarde eveneens, dat de prijzen dit jaar hooger waren. In het begin van het seizoen zelfs 50 pet. beter. De eerste dagen van Augustus zijn zeer slap geweest, maar later is het weer beter gegaan. Bollen van zift 10 en op hebben prijzen van f50.per mud gemaakt. Die van zift 9 f 25 per mud., De bollen onder de 9 maakten slecnts, prijzen van f9.per mud. Zeer goed was de prijs van de Dubb. v. Sion en de Golden Spur. Maar ook voor de vroege tulpen werden hooge prijzen gemaakt. Oorzaak hiervan is, dat er tengevolge van het slechte gewas minder kisten zijn verkocht. De meeste bollen zijn op de beurs ver handeld, aan de exporteurs in de bollen-» streek. Dezen, die waarschijnlijk vermoed den, dat de prijzen zeer zouden oploopen,, boden hoog op. Later bleek op de veilin-» gen, dat daar de prijzen nog hooger hepen. De heer Flens was van meening, dat wij niet ontevreden mogen zijn. Als de wereldtoestanden niet veranderen, staan de Texelsche bollenkweekers er z.i. ook voor het volgend jaar goed voor. VAN ZON EN MAAN. Datum: ZAKENNIEUWS. Ter gelegenheid van de opening van zijn zaak in de Weverstraat, gaf de heer J. Agter een ieder gelegenheid te raden naar de tijd, waarop een horloge zou blijven stilstaan. Deze tijd, 3 uur, 47 min. en 47 sec., werd door niemand geraden. Het meest nabij kwamen de dames Keij- ser, Weverstraat, met 3 uur 45 min. Haar viel een stofzuiger ten deel. No. 2 Mwy Kok, Laagte, 3 u. 40 m. 55 sec., electr. schemerlamp; no. 3 de heer C. Bakker, Schildereind, 3 u. 38 m. 20 sec., een elee-, trisch strijkijzer. KERKNIEUWS. De Noorderpost-corr. schrijft: Aanbiddingsfeest. Zondag werd in onze parochie het aanbiddingsfeest op waarlijk luisterrijke wijze gevierd. 'In de vroegmis naderden alle parochianen tot de H. Tafel. Des middags werd een luide aanbidding gehouden door pastoor Brinkman. De geheele dag door was de kerk gevuld met geloovigen. Te 8 uur 's avonds is een plechtig lof gecelebreerd door deken G. Kuys van* behagen. De feestpredicatie werd gehou< den door pastoor Th. Boonekamp, te De Cocksdorp. Wederom was het kerkge bouw tot in de uiterste hoeken gevuld, Toen het H. Sacrament in plechtige pro cessie, waaraan afgevaardigden van de kerkelijke vereenigingen deelnamen, de kerk werd rondgedragen, was dit het hoogtepunt van deze schoone dag. 1 HORNTJE VAN EEN TORPEDO. Donderdagmiddag 2 uur heeft de heer J. Beumkes, woonachtig aan het Horntje,, daar een vischtorpedo bemachtigd, welk projectiel blijkbaar bij het houden van", oefeningen tusschen Texel en Den Helder! uit de koers was geraakt. Hij zou de tor pedo met zijn motorsloep naar Den Hel der brengen, maar onderweg reeds kon hij die aan een marinevaartuig overgeven., De heer Beumkes maakt aanspraak op de flinke belooning, welke op het vinden en terugbezorgen van zoo'n projectiel ge steld is. DE KOOG „Op Texel een zweefvliegclub?" zultu zich afvragen, „nog nooit van gehoord". Ja, lezer, dat begrijpen we, want de eerste Texelsche Zweefvliegclub werd op 12 Juli 1.1. „met stille trom" opgericht.... en, na die datum heeft zij nog niets van. zich doen hooren. Haar officieele naam luidt: „Oosterender Zweefvliegclub". Wie het dan wel zijn, die het initiatief tot de oprichting namen? Een zestal Oosterenders, flinke jongens, wier leef tijd varieert tusschen de 16 en 18 jaar* Dat was een heele stap. Hun wilskracht' en enthousiasme zijn evenwel zoo groot,, dat wij er van verzekerd zijn, dat hun werk met goede uitslag zal worden be kroond. Hier volgen ae namen van 'de Texelsche pioniers: C. Drijver Jbz., S. Keijser Cz., R. v.d. Vis, A. Trap Dz., G. Timmer Cz., en A. v.d. Brink. ZIJ BOUWEN EEN ZWEEF VLIEGTUIG. Zooals gemeld, werd 12 Juli 1.1. de club opgericht, maar toen kon nog niet' gevlogen wordenZij was n.l. niet in het bezit van een toestel, waarmee de eerste vluchten konden worden gemaakt. Maar de club heeft leden, die pioniers zijn in de ware zin des woords. Er werd' kloek besloten, een eigen vliegtuig te gaan bouwen. Een tweetal leerboekjes werdj aangeschaft en na grondige bestudeering werd „de eerste spade in de grond ge stoken". AI spoedig was er een prachtgelegen- heid gevonden, waar de bouwers aan het werk konden gaan. n.l. in de garage van de heer Jb. Drijver, die zoo vriendelijk was belangeloos een flinke ruimte daar-i voor af te staan. De „voorman" van de bouwers ver telde ons, dat de leden „vogels van di-, verse pluimage" zijn. We bedoelen, dat ze niet allen bij de bouwvakken betrokken zijn. Hij, als timmerman, zorgt vnl. vooh het „fijne" werk. En.... als we hem zoo, enthousiast over „hun" vliegtuig hoo ren, dan hebben we al dadelijk „door",, dat hij aardig kijk op de zaak heeft. De romp behoeft daarentegen slechts 3.5 eM. breed te zijn, daar de bestuurder vau het toestel vlak voor de vleugels plaats neemt. De totale hoogte bedraagt '2.15 M. Hierbij is ook de 65 cM. hoogt' stang berekend, waaraan de zes draag- kabels worden bevestigd. Onderaan ko men zes z.g. liftkabels. Al deze kabels worden bevestigd aan de vleugels, opdat deze i n de goede stand zullen blijven. Met een stalen plaat, voorzien van schar nieren, worden de vleugels aan de rompi gezet. Dan kunnen deze met het oog op het vervoer in minder dan geen tijcl van de romp verwijderd worden. Het zoo juist beschreven geraamte wordt met linnen of katoen bekleed, waarschijnlijk in de Texelsche kleuien. Het toestel zal over de grond op een z.g. schaats moeten, voortglijden. Aan de „neus" wordt een haak bevestigd. Bij de start wordt laan deze haak een rubberkabel vastgemaakt. Deze kabel wordt dan uitgetrokken en het toestel wordt vastgehouden tot de ka bel een flinke spanning krijgt. Vervol gens laat men eerst het vliegtuig en on middellijk daarop de kabel los. En dan.... gaat-ie, floep de lucht in DE LUCHT IN. Het strand is de meest geschikte plaats om te vliegen. De zeewind botst hier n.l. tegen de duinen en zoekt het daarna hoogerop. Gedragen door de krachtige windstrooming zal het toestel boven het strand een mooie vlucht kunnen maken. Natuurlijk kunnen nagenoeg over ons heele eiland vluchten worden gemaakt, maar dan moet men in het sturen wel zeer bedreven zijn, om niet ongewild met moeder Aarde in aanraking te komen. Men hoopt het toestel omstreeks het voorjaar startklaar te hebben. De snel heid zal gemiddeld 45 K.M. per uur be dragen. Bij storm zal deze natuurlijk; veel grooter zijn, maar dan zal men zich» wel niet in de lucht wagen. MaaraN vorens met het toestel te mogen opstij gen, moet het door een instructeur aan een strenge keuring onderworpen worden., WAT KOST HET? De financieele zijde van de bouwerij is vaak een belangrijke factor. Voor onze) zweefclub is deze gelukkig geen struikel blok. Het materiaal, waarvan het vlieg tuig wordt vervaardigd, zal n.l. ongeveer, f 40 kosten. Door ae wekelijksche con tributie van 10 ct. hoopt 'men dit bedrag na verloop van tijd bijeen te hebben. Ziedaar, wat er over Texels Eerste Zweefvliegclub te vertellen is. Onze „Eerste". Moge de vliegsport ook in onze gemeente spoedig veel beoefenaars krijgen, zoodat de „eerste" door meer dere gevolgd wordt. J. de W. Van de stoelendans de dames: LTiny v.d. Slikke. 2. Zuidewindv. Bovene. 3. T. DekkerDekker. 4. H. Krijnen-Blom. Bovendien werd nog een strijd om de man gehouden, maar zonder prijzen, daar de uitslag wegens de duisternis niet te controleeren was. De stoelendans en de strijd om de man brachten de lach spieren zeer in beweging, doch het was voor de deelnemers leuker dan voor de omstanders, die op 't laatst de gang van zaken niet geheel meer konden volgen. Dit deed aan de stemming echter geen afbreuk. Het was een zeer geslaagdi feest. DE STEM DES VOLKS. l Zondag j.l. heeft Zangvereen. De Stem des Volks een uitstapje gemaakt, dat reusachtig geslaagd is. 't Zonnetje scheen al heerlijk op de vroege morgen. We gingen met de boot van 10 min. voor 8. De bussen stonden in Den Helder al op ons te wachten. Eerst reden we 'n stuk! door de Wieringermeer en toen naar Vo- lendam. Daar aangekomen ging net de kerk uit, dus dat trof aI heel best, want dan kun je ze In hun kleedïj zien. "We hebben daar ongeveer een TiaTf uur rond gewandeld. Vervolgens gingen we 'naar Amsterdam. "We moesten eerst* met* de pont over het IJ. Toen hebben we eerst ons brood opgegeten in een café. Daarna zijn we naar Artis gegaan; daar hebben' we ons alle leuk geamuseerd. Vooral bij de apen. Ook het aquarium was mooi. Natuurlijk hebben we ook het diorama van de Mui gezien. Dat trok aller aan dacht. 't Was ongeveer vijf uur gewor den, dat we weer in de bussen zaten. De terugreis ging over Haarlem. Ook zijn we nog naar het Kopje van Bloemen- daal geweest. Daar had je een reusachtig uitzicht. Ook deden we nog even T3er<v gen aan. Daar hebben we ons nog een uurtje vermaakt in de speeltuin en een kop koffie gedronken. Precies om 10 min. over 8 stonden we 'savonds op de boot. Te Oudeschild aangekomen werden nog eenige liederen gezongen, wat wel de aandacht trok. We mogen op zoo'n heerlijke dag met genoegen terugzien. Een ieder ging voldaan huiswaarts. De leiding berustte bij de heer Plomp. NANNA VAN DER SLIKKE. CAND. C. DE RU. Cand. C. de Ru, gedurende de zomer maanden hulpprediker in de N.H. Ge meente alhier, zal 10 Oct. zijn intrede doen als predikant in de N.H. Gemeente te Biggekerke, nadat hij door Ds. G. dei Ru, van Ritthem, zal zijn bevestigd. JAARVERGADERING THEZA. Zondagmiddag 28 Aug. j.l. is in De Koog de jaarvergadering gehouden van de Texelsche Hervormde Zendingsactie, de Theza, waarop in totaal 20 vertegen woordigers uit Texelsche dorpen aan wezig waren. De heer A. J. de Neef, zen- ding-leeraar uit Nieuw-Guinea, was hier bij als adviseur tegenwoordig. Aan de orde was de verkiezing van het hoofdbestuur. Tot voorzitter werd ge kozen ds. F. Visser, Den Burg, tot se cretaris ds. G. Moen, Den Hoorn en tot penningmeester ds. A. J. van 't Hooft, Die Waal. In de verschillende dorpen werden plaatselijke penningmeesters gekozen, die er voor zullen moeten zorgdragen, dat de zendingsgelden voor het zendingster rein worden besteed. Besloten sverd als zendingsterrein te kiezen het landschaps ziekenhuis op Groot Sangir. De namen van deze penningmeesters zullen in het kerkelijk blad van 1 October worden be kend gemaakt. De lieer De Neef hield vervolgens een causerie over zijn belevingen in Papoea- land. De vergadering werd met een ge meenschappelijke maaltijd besloten. NED. JONG. VERBOND. Zondag 29 Augustus is in de duinen nabij De Koog een drukbezochte open luchtbijeenkomst gehouden van het Ne- derlandsch Jongelingsverbond. Ruim drie honderd personen waren aanwezig. De heer A.J. de Neef, zendeling-leeraar uit Nieuw-Guinea, heeft er een inlei ding gehouden over: „Het kruis in de' branding in Nieuw-Guinea". De heer De; Neef besprak de ontmoeting van de Wes- tersche cultuur met de primitieve be schaving van Nieuw-Guinea, alsmede het- feen in verband hiermede de zending an doen. Spr. gaf middelen aan om di© zending zooveel mogelijk nut te laten afwerpen voor de inboorling. Het heeft groote voordeden gehad, dat de zending, er was vóór de exploitatie van het land. Ook kan men hierdoor de zending niet beschuldigen van materialistische bijbe doelingen. Tenslotte gaf spr. een zeer interessante en levendige beschrijving van het land en het volk. Candiüaat C. öe Ru, die gedurende de zomermaanden hulpprediker in De, Koog is geweest, besloot de bijeenkomst, met een korte avondwijding. Tusschentijds heeft het gemengd koor van Den Hoorn eenige liederen gezongen. Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. HOE HET TOESTEL WORDT. Het toestel wordt er een van het Zög- ling-type. De totale vleugellengte zal wel 10 M. bedragen. Dat wordt dus geen klein „beestje". Maar, om het toestel in het voorjaar klaar te krijgen, wordt er danook bijna elke avond druk gewerkt. De vleugels zullen tegen een windstootje moeten Kunnen. Daarom worden in iedere vleugel wel vijftien z.g. ribben aange bracht. De breedte van de vleugels zal 1.6 M. bedragen. Het toestel wordt 5.5 M. lang. Het richtingsroer, dat evenals eenige ribben voor de vleugels, al ge reed is, heeft een lengte van 1.10 M. Het hoogteroer wordt wel 2.50 M. lang. OUDESCHILD. ORANJEFEEST. Het Oranjefeest is hier opgewekt ge vierd. 's Morgens trokken de kinderen van de Bewaarschool en O.L School in optocht naar het terrein op de dijk nabij de R.K. kerk, waar diverse kinderspelen plaats vonden. De uitslag was als volgt: Meisjes, 6—7 jaar, vlag planten: 1. Jannie Dalmeijer. 2. Jopie Gersonius. 3. Ali Kikkert. Bal op bord: 1. Annie de Bloois, 2. Tini Bakker. 3. Rika Bruin, idem, meisjes 8—10 jaar: 1. Anneke de Boer. 2. Truus Vermeer. 3. Jannie Blom en 1. Catrien de Boer. 2. Maartje Slaman. 3. Jannie Blom. Meisjes 11—13 jaar, tonnetjesroHen: 1. Douwie Blom. 2. Tine, van Maldegem. 3. Annie Bruin. 'Wasch ophangen: 1. Tine v. Maldegem. 2. Dou wie Blom. 3. N. Weijdt. Jongens 67 jaar, vlag loopen: 1. Si mon Hemelrijk. 2. Anne Duizendstra. 3. Jan Bruin; Turfrapen: 1. Simon Hemel rijk. 2. Anne Duizemdstra. 3. W. Ger sonius. Jongens 810 jaar, Vlag loo pen: 1. Jo v. Sikkeleras. 2. Gerard Vlas. 3. D. Krijnen. Turfrapen: 1. ArieHin. 2. Piet Pool. 3. Jan v.d. Sterr**. Jor gens, 11—13 jaar, zakloopen: 1. C.Blom. 2. J. Schagen. 3. H. Schagen. Wedloop met hindernissen: 1. J.v.d.Meer. 2. C. Blom. 3. C. Gomes. De kinderen werden onthaald op limo nade en koekjes, wat zeer in de smaak' viel. 's Middags was er een optocht met ver sierde fietsen, autopeds en poppenwa gens. "Er was veel werk van gemaakt en het geheel gaf een fleurige indruk. Prijswinnaars waren: Versierde fietsen: 1. Neeltje Kaczor. 2. Gerrit Slaman. Autopeds: 1. Aagje v.d. Sterre. 2. Albert Vlas. 3. Willy Hoogerheide. Poppen wagens: 1. Bertha de Wijn. 2. Tieni Bak ker. 3. Nettie v. Maldegem. 4. Meta Zoer. Hiermee zou 't feest afgeloopen zijn, doch op veelvuldig verzoek werd ook voor de ouderen nog een wedstrijd ge organiseerd. Van de kinderwagenrace werden winnaressen de dames 1. T.Blom Bruin. 2. G. HoogerheideBakker. 3. T. BroersmaHoogerheide. MAAN ZON Op: Onder: Op: Onder Z. 5 Sept 7,- 19,19 6.16 19,40 M 6 8,14 19,38 6,18 19,38 D. 7 9,26 19,58 6,19 19,35 W 8 10.36 20,21 6,21 19,33 D. 9 11,45 20.47 6,23 19.31 V. 10 12.50 21,18 6,25 19,28 Z. 11 13,50 21,57 6,26 19,26 Zondag 12 Sept. Eerste kwartier.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5