Onze Schapenfokdag. TESO-vervoer in Augustus 1937. INSTALLATIE EERW. ZUSTERS Illllllllllllllivilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll Mededeelingen llllllllllll IIIIHIIIIII van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll ||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>IUIIIIIIIIIIIIIII>lllllllllllllll>llllllll»ll|lllll SHIP AHOY. De nieuwe Shirley Temple-film voert ons naar een wereldje, waarin ,,'s werelds troetelkind" nog niet had rondgedarteld,i naar de kust, naar de zeelieden, naar dei menschen van de havenkant, naar de een voudige bewoners van een visschersdorpje naar vuurtorenwachters en dergelijke lie den, die eenvoudig en rondborstig zijn, hartelijk en gul. Daar is de kleine Star (zooals Shirley's naam luidt in deze film), het zonnetje van allen, een zeenimfje, een kleine branie met een matrozenpakje, waarin zij parmantig ronidstapt. De zeelui leeren haar hun matrozendansen en zij kan tegen de bes ten hunner op, zij is net zoo kwiek en glunder als zij en zij beteekent het le vensgeluk van de oude kapitein en vuur1-, torenwachter Janaury. Als schipbreukelinge wordt ze door de oude zeerob in „huis" genomen, maar er komt een tijd, dat de leerplichtwet hem noopt, afstand van haar te doen, voor geruime tijd. Welk een ramp voor de oude vuurtorenwachter, die boven dien zijn betrekking kwijt raakt, doordat de toren voortaan automatisch zal wor den bediend Het is deze film, met een schat van aangrijpende en ontroerende tafereelen, welke we met vertrouwen in uw belang stelling aanbevelen. CHARLIE CHAN IN SHANGHAI. Een avonturenfilm vol afwisseling, vol spelende momenten, zich afspelende in en, om Shanghai, de wereldstad, welke juist nu zoo zeer in het centrum van onze, belangstelling staat. In de hoofdrol: Wer-i ner Oland. ||||||llllll!lllllllllllll!llllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN|||||| llllllllllll SPORT OP TEXEL ||||||iiiiiii:i>iiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| S. V. „TEXEL" We kwamen in het bezit van het comp. programma: Op 19 Sept. begint de le ronde met Purmersteijn—Helder, Alkm. Boys- Zaandijk, Assendelft Hollandia, De Vole- wijekers -Texel, APGS- Succes. Dit wordt voor ons een buitengewoon zware vuurproef, daar de Volewijckers tot de allersterksten der 3e klassers gerekend kunnen worden. We hopen dat we niet te veel in het gedrang zullen komen. Veel hangt af van de opvatting van onze spelers. Als de ware clubgeest aanwezig is, kan er heel wat gebeuren. 26 Sept. Texel—Assendelft, 3 October Alkm. Boys—Texel, 10 Oct. TexelPur mersteijn, 17 Oct. ZaandijkTexel, 24 Oct. Hollandia—Texel, 7 Nov. Texel—Helder, 21 Nov. Texel-Succes, 5 Dec. APGS-Texel. Voor Zondag is er nog een goede gelegenheid tot oefenen, daar Stormvogels 2 op bezoek komt. Dit elftal speelt Res. le klas. terwijl de naam Stormvogels hier geen onbekende is. Vroeger werd meermalen tegen elftallen van deze vereen, gespeeld. De herinnering zal bij velen een aange name klank hebben behouden. Ook nu hopen we, dat onze spelers uit deze oefen partij voordeel zullen weten te trekken en bewijzen willen, dat, nu de competitie voor de deur staat, het meenens gaat worden. Door Uw beter spel krijgt ge meer ver trouwen en maakt ge de belangstelling grooter. - Zondag om 12 uur speelt een Texel comb, tegen Oosterend. We hopen, dat ons elftal ditmaal compleet kan beginnen en een goede oefenpartij gaat spelen. Zaterdagavond 7 uurAdspiranten comp.-Oosterend A. ElftalP. Keijser H. Broekman Jac. Kikkert B. Koningsveld Joop Westdorp K. Boswijk H. Bruin, Joop Kikkert. J. v.d. Pijl, Hans Boswijk, P. List Res.A. Zegel, Ant. Broekman. Afberichten Schildereind 63 voor heden avond 8 uur, alleen om geldige redenen. Niemand blijve zonder kennisgeving weg. Trainen Maandag en Donderdagavond. Adsp. Woensdag. D. D. Texel 1J.Dukers D.Zuidewind J.Ran H.Neijens N.deGraaf A.Huizinga H.Ran A.v.Anraat P.Kikkert P.Neijens - P. Hemelrijk Res.: W.Vlas en F. Kaczor. Texel 3: jW.Geus G.Wilner A.DrosDz. D.Geense H.v.Dijk H.Kuiter C.Bakker B.Kiewiet N.Tuinder J.D.Blom Res.: J.Rab. S.Langeveld. TEX. BOYS. Het eerste elftal heeft 'n groote promotie gemaakt; het zal de vol gende competitie in de 2e klas uitko men. Onze felicitatie, jongens. Maar nu ook trainen, want jullie moeten een be-< hoorlijk figuur slaan. Donderdag a.s. zul len we weer beginnen. Om halt acht zorgen alle adspiranten present te zijn en de grooten komen allemaal om half 9,- Geen uitvluchten, hoor. Er moet ernstig worden aangepakt. Er wordt op jullie ge rekend. B. Gisteravond heeft in de R.K. Kerk alhier de installatie plaats gehad van de Eerw. Zusters van de Orde van de Al lerheiligste Verlosser, Uit de Elsas, die thans nier werkzaam zullen zijn en die zooals gemeld hun intrek zullen nemen in de voor haar ingerichte woning, naast de R.K. Pastorie. Maandag treedt de Eerw. Z)D. Stella Maris in functie als hoofd van de R. K. Kleuterschool. HULDIGING E. D. VAN DISSEL. Maandag 6 Sept. zal de heer E. D. van Dissel, bij zijn afscheid als directeur, van het Staatsboschbeheer gehuldigd wor den. Woensdag hebben de ambtenaren van het Staatsboschbeheer reeds van hun directeur afscheid genomen, waarbij zij hem een schilderij hebben aangeboden, voorstellende een der natuurreservaten op Texel. De heer Van Dissel zal opgevolgd wor den door dr. J. A. van Steyn, waarn. dir. Staatsboschbeheer, oud-houtvester in de Houtvesterij De Eilanden. We hebben over de Schapenfokdag al heel wat gepubliceerd: de rubrieken, het groot aantal deelnemers, de juryleden, de prijzen. Het staat er met die dag Maandag 6 September best voor. Dat is mede toe te schrijven aan de belangrijke toename van het aantal leden van het Tex. Schapenstamboek: thans op Texel 65. Vorig jaar 29. In totaal heeft het Stamboek er nu 262, vorig jaar 156. Een gunstig teeken. Men verzocht ons nog de aandacht te vestigen op de mededeelingen omtrent de aanvoer van wolvee en het parkee ren van voertuigen, elders in dit nr. IR. DAMME BEZOCHT TEXEL. Donderdag heeft Ir. Damme, directeur- generaal van de P.T.T., vergezeld van de heer Lijklema, Inspecteur P.T.T. in de In spectie Haarlem een bezoek aan Texel gebracht. Ir. Damme arriveerde des morgens per K.L.M. en is dezelfde dag met het laatste vliegtuig weer vertrokken. De directeur- generaal heeft alle kantoren van de P.T. T. op het eiland bezocht. Mede bracht hij een bezoek aan de N.O.-kust van Texel, waar de duinen 's winters zooveel van de zee te lijden hebben en al eens een te lefoonkabel blootgespoeld werd. Het bezoek van Ir. Damme, die een zeer innemende persoonlijkheid is, heeftf algemeen een zeer prettige indruk achter gelaten. We vertrouwen, dat ook voor Ir. Damme de kennismaking met ons ei land van aangename aard is geweest. Directeur Van der Vlies deelt ons wel willend deze vervoercijfers over de afge- loopen maand mee: Aug. '36 Aug. '37 Rijwielen 14203 13153 Auto's 811 S90 le kajuit 7975 7781 2e kajuit 25602 125816 Passagiers totaal 33577 33597 Ondanks de K.L.M.-lijn, waarvan som migen zoo groote concurrentie voor onze bootdienst vreesden, toch nog eenige pas-i sagiers meer dan in de recordmaand Aug. 1936. Heel leerzaam is deze getallenreeks, be trekking hebbende op het personenver voer in de Augustusmaanden der laatste jaren: Aug. 1930 16831 Aug. 1931 21082 Aug. 1932 21409 Aug. 1933 27794 Aug. 1934 30297 Aug. 1935 32015 Aug. 1936 33577 Aug. 1937 33597 In de loop van zeven jaar is het ver voer in Augustus vrijwel verdubbeld. Het spreekt vanzelf, dat zonder K.L.M. dienst T.E.S.O. nog grooter aantal pas sagiers zou hebben vervoerd, maar dat de K.L.M. de financieel zoo sterke positie van T.E.S.O. in gevaar zou brengen, zal toch geen mensch willen beweren. Het aantal K.L.M.-passagiers gaat naar de drie duizend over ruim twee maanden. Wat beduidt zoo'n geval op de ruim 33 duizend, welke T.E.S.O. er in één maand vervoerde Juli '36 vervoerde TESO 20220 pass., Juli 1937 22489, dus 2269 meer. Aug. 1937 gaf een minder groot ver schil, maar toch ook een stijging te zien. We kunnen hieruit concludeeren, dat TESO weer een goed seizoen achter de rug heeft. Veel werd in de maanden, die achter' ons liggen, van directeur en personeel ge- eischt om de diensten een regelmatig en vlot verloop te doen hebben. Het auto vervoer gaf nogal eens moeilijkheden. Dat neemt de laatste tijd belangrijk toe en daarop is zelfs de Dokter Wagemaker. bij een maximaal aantal diensten op één dag niet berekend. CONSULTATIEBUREAU. Gisteren werden over niet minder dan 75 zuigelingen adviezen uitgebracht. BOUWVERGUNNINGEN. Sinds onzie vorige opgaaf verleenden B. en W. deze bouwvergunningen: Uitbreiding boerderij, L.Roeper, 't Noorden. INGEKOMEN PERSONEN. Schildereind, Thomas Kalk, N.H., van Luxemburg, Wilz H 131, H.Pitlo, N. H. van N. O. I. H 49, Abr. dei Langen, R.K., van N.O.I. Schildereind, Corn. A.Dros, N.H., van R'dam.Coolsin- gel 117 H 82a, Gerritje Klaver, N.H., van A'dam, Haarl. Houtt., 2a 3h. Schil dereind, C.W. van Ingen Schenau, met echtgenoote en twee kinderen, van Den Haag, Loosd. kade 514 Hoekstr.,0'end Maria Legerstee en Dirk Grootjen, van R'dam, Atjehstraat 39a. VERTROKKEN PERSONEN. Van Weverstraat, Simon Dros, Ge- ref., naar Amstelveen, A'damscheweg 285 Van De Koog, D.J. van Maanen, Herv. naar Den Helder, Parallelweg 48. Van Den Hoorn: Gatze Goslmga, naar Harlingen, Ooievaarssteeg 29 Van De Cocksdorp, Aafje Baas, Herv. naar Den Helder, Kanaahveg 174; Van Oude- schild Bouke Duizenfdstra met echtge noote en twee kinderen, naar Amsterdam, a.b. schip, postadres: H.P. van Balen, Zaanstr. 68 111. Van Wittekruislaan Gerard Gieles, naar Batavia Van De Koog cand. C. de Ru, N.H. naar Sche- veningen, Haringkade 145 Van De. Koog, Geertr. Dijkhuis, naar Wassenaar, Van Zuijlen van Nijeveltstraat 182. K.L.M.-NIEUWS. Woensdag werden van Texel vervoerd 15 pass., Donderdag 12, Vrijdag 13; naar Texel resp. 9128. Het Weekblad Het Vliegveld steekt de loftrompet over de K,L.M.-lijn op Texel; het prijst het initiatief van de xK.L.M. en de voortvarendheid van onze bevolking, maar het is van meening, dat op deze Texel-dienst grooter vliegtui gen gebruikt moeten worden, met meer plaats (Lockheeds voor 11 pers. b.v.) en meer snelheid (plm. 350 K.M.) Daags na de Flamingo-ramp vervoerde de KLM. op haar binnenlandsche lijnen 354 pass., een record waarvan op de Texel-lijn wel 130. Getallen, die spreken, niet het minst voor de luchtverbinding van Texel met de hoofdstad van ons land. PRINS HENDRIK-POLDER. LIEP GOED AF Toen de heer A.Slegh Dinsdagavond bij „Amalia" melk geladen had, was liet 7-j. dochtertje van de heer J.Bakker zoo onvoorzichtig aan de auto te gaan han gen. Slegh, die daarvan niets gemerkt had, reed me't een 'flinke vaart in de richting Den Burg. Een reiziger van. elders, die het kind, luid schreeuwend, aan de auto zag hangen, trachtte hij reed auto Slegh 'daarop attent te maken. Toen de vrachtauto de brug in de Hoornderweg naderde en vaart min derde, liet het meisje zich vallen. Ze be kwam daarbij vrij ernstig letsel aan han den, hoofd en beenen. De behulpzame reiziger, in het bezit van diploma Eerste Hulp, bracht het meisje naar de ouder lijke woning, waar hij haar verbond. OUDESCHILD. PROPAGANDA-FEEST AVOND. Daar het leerseizoen spoedig aanbreekt heeft de Fed. v. Arb. Esperantisten gemeend, de belangstelling voor Esperanto weer te moeten opwekken en aanwakkeren door het houden van een weekend, dat door le den van de Federatie uit de kop van Noord Holland zal worden bezocht en waar tevens een propagandaavond aan verbonden zou zijn met eenigszins feestelijk karakter. Reeds gaven zich vele deelnemers op zij zullen waarschijnlijk in tenten onder gebracht worden. Het programma voor Zaterdag 11 Sept. vermeldt o. a. mede werking van de Stem des Volks en de Harmonica-virtuoos Dick de Leeuw. De tooneelgioep van Den Helder voert op „Door Esperanto tot wereldvredede", de groep Schagen-St. Maarten „Een F.speranto- les". Verder is er nog zang bij de gitaar, terwijl de heer Van der Starre, districts voorzitter, zal spreken. Een zeer aantrek kelijk programma. De entree is zeer laag gehouden. Bovendien is er nog gelegenheid een kleine tentoonstelling op' Esperanto- gebied te bezichtigen. Zondag maken bij goed weer de deel nemers een wandeling naar de dennen en via Westerslag naar de Koog. Vertrek van de Koog per autobus. Het zal zeer op prijs worden gesteld als de Texelsche Esperan tisten zoowel Zaterdag als Zondag van hun belangstelling blijk geven. Verder wordt gehoopt, dat zich een voldoend aantal leer lingen opgeeft voor een cursus, die door de heer M. J. Oele zal worden geleid. Op gave kan nu reeds geschieden bij A. Backer Oudeschild 310. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Morgen speelt S.V.C, I tegen Zeemacht I in deze opstelling, half drie; W.Verseput M. Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer H.Stolk C. v. Boven B.Stolk P.Boon Jz., J.Reuvers A.Boon Jac.Eelman DEN HOORN. FEEST OP 31 AUG Ook hier is het feest, mede dank zij Harmonie en D.E.K., naar wensch ge slaagd. Er was veel volk op de been. Opj land van de heer C.Veeger werden volks spelen gehouden. De uitslag van de Strijd om de man was: mej. Fr.Duinker. 2.mW| D.Pool.3.mw D.Bremer. Van de Strijd om de vrouw: 1. I.Boon. 2.R.Bremer, 3. Joh. Bremer. OOSTEREND. KONINGINNEDAG 1937. 't Was al in de vroege morgen, dat Dinsdag niet alleen van de toren, maar, ook van vele particuliere woningen de driekleur wapperde. De heerlijke zon wag hiervan getuige en bracht er temeer een* feestelijke stemming in. Het was de dag* waarop H.M. de Koningin haar 57e ver jaardag vierde en met deze dagen vam herdenken leeft Oosterend steeds van harte mee. Verliep de dag rustig, 's avonds bleef er zeker niet éen binnen, 't Was aldra een gezellige drukte in het dorp. Toen Excelsior en V.I.O.S. tegen acht uur een rondgang maakten, was er veel publiek op de been. In optocht ging het naar het feestterrein aan het eind van de Peperstraat. Een flinke tent was hier ingericht, welke door haar feestelijks versiering de gezelligheid verhoogde. Het eerste gedeelte van het programma bestond uit enkele nummers muziek van Excelsior en VIOS en zang van De Lof- stem. Zoowel muziek als zang werd op verdienstelijke wijze ten gehoore ge bracht en had de aandacht van het tal rijke publiek. Jammer, dat enkele rust verstoorders niet mee wilden werken eiv tot vervelens toe bezig waren met knaU vuurwerk. Herhaald verzoek om dit te la ten mocht niet baten. De heer A. Timmer; vroeg vervolgens aller aandacht voor een, spel, dat vele momenten uit de historie; van ons Koninklijk Huis weergaf. Schit terend werd de historie vertolkt. Hel) publiek werd zichtbaar geboeid, toen de, groote gebeurtenissen van de laatste tijd in herinnering werden gebracht. We noe men de geboorte van onze Prinses, het overlijden van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik, de verloving van de Prin ses met Prins Bernhard. Het slot, waarbij* men het volk in al zijn geledingen om de troon van Oranje ziet geschaard, is niet het minst indrukwekkend. (Een volledig verslag over dit spel gaven we reeds< eerder.) Het herhaald applaus bewees de instemming. Het einde was hiermee gekomen. Het was reeds over elf. De voorz. der feest commissie, weth. Vlaming, spreekt nog een hartelijk woord van dank tot- alle medewerkers van deze avond. Weth. Vla ming had op de vraag van het gemeente bestuur te kennen gegeven, dat men het op deze avond in Oosterend wel buiten de politie kon redden. Dit bleek echter niet het geval. Groot was de ordeverstoring., Hiervan afgezien mag Oosterend ech ter met genoegen aan deze avond terug-j denken. D. COKkhSPONDENTlE. „Buitenstaander" Wilt u ons uw naam even opgeven. Red. llllllllllll GEMENGD NIEUWS BINNENLAND Amsterdam. De postbeambte, die er van verdacht werd, de aangeteekende brief met f17.000 uit Zutphen te hebben ver duisterd, is na verhoor op vrij voeten ge steld. Staphorst. Doordat kinderen mét lucifers speelden is brand uitgebroken in de boerderij Brakke. Door de hevige wind werden nog zes hofsteden in asch gelegd., Eenige paarden, kalveren en varkens kwa men om, de oogst verbrandde. Inboedels en oogst waren niet verzekerd. Zandvoort. Vele belangstellenden woonden het vertrek bij van de jeugdigé kanovaarders P. van Deurzen en G. van 't Hof, die met hun kano een tochli naar Engeland wilden maken. Ze dach ten 48 uur op het water te blijven. Spoe dig werd het echter stormachtig weer en tien uur na hun vertrek zijn de jongens doornat door een Duitsch schip op viei* mijl uit de kust van IJmuiden opgepikt. De jongens zijn van plan in de loop van de maand een tweede poging te wagen. Levensmoe, jongens? Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam heeft bezwaar gemaakt te gen de opvoering van het tooneelstuk „Dag des oordeels", van de Amerilc. schrijver Ehner Rice. Ook de burgemeés- etrs van Den Haag en Rotterdam hadden deze opvoering reeds verboden op grond; van het feit, dat in dit stuk een toespeling zou zijn gemaakt op de brand in hef* Rijksdaggebouw.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6