ém wat een pijn! JÜ AKKERTJES TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Zwemvereeniging Texel. Diploma-zwemmen. Wat wil de Nederlandsche Blindenbond Woensdag 8 September 1937 m is ffi ffl a a m ie m AKKER-CACHETS -S 41 ffiffiffiiSffiSESffifflffi UIT DE TEXELSCHE COU- ffi RANT No. 1, 15 SEPTEMBER ffl 1S87. ffl —o- ffi Teneinde bij iedereen vrije toe- ES gang te verkrijgen, zal onze Cou- ES rant zich houden buiten alle partij- ES schappen en zich bepalen tot het meedeelen van hetgeen in onze tS omgeving voorvalt en der vermei- ES ding waardig is. Ons blaadje ES vinde in iedere woning op Texel ES een plaats en worde een middel ES van gemeenschap tusschen ver- ES schillende personen en voor allen ES een bron om bekend te worden ES met hetgeen op ons eiland, plaats ES vindt, in één woord: het worde ES de vraagbaak voor allen, die niet ES onverschillig zijn voor hetgeen EB op Texels bodem voorvalt. SS Het was voor velen Zondag j.l. zeker een dag van biezondere beteekenis. Het heele badseizoen hadden ze geoefend. On der leiding van de eminente badmeester werd getraind en geteld. Met eindeloos geduld werd door de heer Van Beek de hengel weer ter hand genomen en ge tracht de leerlingen de edele en zoo ge-i zonde zwemsport bij te brengen. Er wa ren er onder, die spoedig met een ver genoegd gezicht eenige slagen los kon den laten zien ,doch ook weer anderen,, wie het maar niet wilde lukken. Dan weer moest de beenslag, dan weer de armslag! veranderd en verbeterd worden. Maar vorderingen werden gemaakt en zelfs zoo, dat besloten kon worden, 5 September, voor een diploma van zwem- vaardigheid te laten zwemmen. Ook an deren, die hier geen les kregen, werd ge legenheid gegeven, dat diploma te beha len. Reeds om 9 uur 's morgens werd begonnen. Het water was tamelijk woelig, doordat de wind op de dijk stond. Dit gaf voor enkelen nog zooveel moeite, dat de 40 M. rugslag niet tot een goed einde gebracht kon worden. Doch ook waren er, die volhielden (en soms met taaie vol harding, want ook de stroom was tegen), verheugd bij de eindstreep de steenen op klauterden en dan door ouders en vrien den met gejuich werden begroet en ver volgens gefeliciteerd. We zagen zelfs een jonge dame, die met de gewone verplich ting (00 M. schoolslag, 40 M. rugslag) niet tevreden scheen en even later afzwom om gekleed ook nog de 50 M. te zwem men, wat haar danook zonder moeite ge lukte. Goed gedaan hoor, Jopie. De belangstelling van de zijde van het publiek was, ondanks het vroege uur, zeer groot. De heele dijk langs sloegen kijkers de strijd gade. Het weer werkte ook bie- zonder mee. 't Heerlijke zonnetje deed weldadig aan en verhoogde de prettige stemming. We laten hier de namen van de ge slaagden volgen. Neeltje Tiesen, Wiekje van Zoelen, Ne- lie en Thea Room, Nelie Boon, Nellie Logman, Jopie Logman (ook 50 M. ge kleed) uit Den Burg; Corrie Koopman, P. H.Polder; Nellie Boekei, Oudeschild; Arie Lap, Bert Koorn en Henk Dob, Den Burg Piet Boom, Cor Gomes en S. J. Weijdt, Oudeschild. Een woord van dank aan badmeester Van Beek, namens leerlingen en andere zwemmers, is hier zeker op zijn plaats.1 Voor ieder had hij een bemoedigend en vriendelijk woord, en als er eens iets was, dat niet al te vlot liep, dan wist hij wel te schipperen. Voor velen zullen de uren, aan „De Schans" doorgebracht, zeker in aangename herinnering blijven. Hopen we, dat ook volgend jaar, ook indien het 't bestuur niet mag gelukken, het binnen bad voor elkaar te brengen, velen lid blijven en nog menigeen als lid toetreden, Laat ieder meewerken, om de vereeniging. in stand te doen blijven. De laatste tweej jaar is toch wel voldoende gebleken, dat er behoefte en belangstelling bestaat voor een dergelijke inrichting. L. Goed en goedkoop materiaal voor winkel, school en kantoor BOEKHANDEL PARKSTRAAT. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 27 Juli: 145 Kg. garnalen 15 et. 29 Juli: 100 Kg. garnalen 15 ct. 30 Juli: 80 Kg. garnalen 15 ct. 2 Aug.: 100 Kg. garnalen 15 ct. 3 Aug.: 50 Kg. garnalen 15 ct. 9 Aug.: 40 Kg. garnalen 15 ct 10 Aug.: 50 Kg. garnalen 15 ct 16 Aug.: 40 Kg. garnalen 15 ct. 17 Aug.- 81 Kg. garnalen 15 ct. 23 Aug.: 102 Kg. garnalen 15 ct. 24 Aug.: 160 Kg. garnalen 15 ct. 25 Aug.: 118 Kg. garnalen 15 ct. 26 Aug.: 32 Kg. garnalen 15 ct 27 Aug.: 150 Kg. garnalen 15 ct. 28 Aug.: 200 Kg. garnalen 15 ct. 30 Aug.: 120 Kg. garnalen 15 ct. 31 Aug.: 295 Kg. garnalen 15 ct. 1 Sept.: 140 Kg. garnalen 15 ct. 2 Sept.71 Kg. garnalen 15 ct. 3 Sept.: 273 Kg. garnalen 15 ct. 6 Sept.: 300 Kg. garnalen 15 ct. WAAL-EN-BURG. DAT LIEP GOED AF. Zaterdag sloeg in Everstekoog 'n paard van de heer K. L., voor een wagen ge spannen en bestuurd door de heer R. W., op hol, met het gevolg, dat paard en wagen bij de kruisweg van Waalenburg in de sloot belandden. W. kwam onder de wagen te liggen, maar bekwam als door een wonder geen letsel. Met be hulp van de heer K. L. en zijn personeel werden het voertuig en het paard weer op het goede pad gebracht. ESffllBfflESESESffiffl® 4* ESEBES!S®ïBffiEBlSffl SB ES Steunt de menschlievende ar- ES [g beid van de Ned Blindenbond. - 91 fti ESEBESESEBtBÏBESlSSl 41 ffiSESffiSifflffifflffiffl SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. We besloten Zondag ons oefenprogramma met de wedstrijd T.l Stormvogels (IJmuiden). De belangstel ling was minder groot dan we verwacht* hadden. De wegblijvers hebben toch iets gemist, daar het vertoonde spel op een. behoorlijk peil stond. Ook nu weer moest een der reserves meedoen, daar Herman door dienst ver hinderd was. Wim Vlas bewees echter, zijn plaats waard te zijn. Zijn spel houdt een groote belofte in; Hij vormde met Nic de Graaf en A.Huizinga een solide middellinie. Ook onze verdediging kan op een goede verdediging terugzien. Vooral Dirk Z. deed ons weer aan de promotie wedstrijden terugdenken. Jo Dukers was weer i n prima vorm, zoodat verdedigend onze ploeg behoorlijk zal kunnen meetel len. De voorhoede heeft nog niet de juiste speelwijze kunnen vinden. Jammer, dat de bal nog zoo vaak eerst moet worden goedgelegd. Wel werd er meer over beide vleugels gespeeld. Vooral H. Ran speelde weer een vlotte partij; dat zijn voorzétten niet benut werden, was jammer. A. v. Anra;at was snef en Scwe- gelijk. Hij kon het met Henk R. wel vin den. P.Kikkert speelt goed, ma,ar dateene' moment kwam hij nog wel eens wat snel heid tekort. P.Neijens wisselde nogal eens, soms weet hij flink door te zetten' da,n weer wacht hij wat veel af. Gevaar-' lijk blijft hij en met schieten was hij niet erg gelukkig. P.Hemelrijk had het te moeilijk. Wel deed hij zoo nu en dan aardig werk, maar hij kon toch niet aan' zijn vorm van vorige week toekomen. Ala geheel heeft ons elftal goed voldaan, al moeten sommige spelers zich nog wel op uithoudingsvermogen toeleggen. Om 2.15 uur laat scheidsrechter Gouds waard, die ook nu weer uitstekend leidde, aanvangen. Aanvankelijk is S. sterker en moet onze achterhoede direct actief op treden. Ze weet via de halflinie, die er1 stevig opzit, de voorhoede aan het werk; te zetten. T-achterhoede dringt flink mee| op, waardoor de gasten nogal eens bui tenspel staan. Een felle T-aanval wordt afgeslagen en meteen volgt een snelle S- doorbraak, welke tot corner wordt «ej werkt, welke, goed genomen, door Du- kers, aan de andere kant corner gaat.; Met lange passen naar beide vleugels weet S. haar aanvallen op te bouwen;', deze zijn gevaarlijker dan die van T. Maar dnze halflinie weet telkens een aanval! te onderbreken en met achter- of voor hoede gaat het dan weer ten aanval. Eep goede pass van P.K. naar A.v.A. gaat door te wachten, verloren. Meteen is de S-rechtervleugel weg. De voorzet wordt door Dukers onderbroken, terwijl een, volgende voorzet wordt naast gekopti Hoewel het spel in T's binnentrio te peu terig wordt gehouden, weet Piet N. prach tig naar Henk te openen, deze mooi vood het doel. Met moeite wordt gered. Uit een corner op ons doel geeft A. H. door naar- Henk, deze naar P.N., die hard inschiet, maar de keeper redt. Piet H. is wat te langzaam. Plotseling krijgt P.N. een prachtkans, welke hij precies naast schiet., Uit een zeer gevaarlijk boogschot van de S-linksbuiten, vangt Joop Dukers fraai, als hij hinderlijk besprongen wordt. De S-midvoor breekt door, maar S. loopt in ||||||[iiniiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiii>iiini!iiiiiiiiiii»iinii||||ll LUCHTVAART. Illlll ijijj|ii!iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiuiiiuuiiiiiii||llll De bekende Duitsche sportvlieger Karl Schwabe is bij een oefenvlucht als res.-officier van de Duitsche luchtmacht, nabij Stralsund in zee gestort en omge komen. Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tol Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumaliek, Rheumatische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. NedertandschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product 'j poeder. Ge proeft daardoor niets. Ze glijden naar binnen. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje20eb' 1v TV Volgens recept i/on Apotheker Dumont de buitenspelval. Hoewel de halflinie on vermoeid blijft stuwen en ook de T-aam val blijft volhouden, blijven doelpunten uit. Bij een goede opzet van S. komt de linksbuiten van S. vrij. Zijn harde ko gel gaat naast. We bespeuren een kleine inzinking bij T. Dan tracht S. de leiding te nemen, maar eneigiek verdedigen van T. laat dit niet toe. S. brengt J.Ran in 't nauiv, maar Dukers werpt zich op de bal en ontneemt S. de kans, terwijl Dirk een mislukt samenspel tusschen Niek-Arie on schadelijk maakt. Tot de rust wordt niet gescoord. Ook de 2e helft geeft ons een beeld van twee gelijke ploegen, met om beurten aan vallen. Wel trachten de gasten door snel doorbreken een kans te wagen, maar door goed afhouden kan Dukers meestal weg werken. Aan beide kanten zien we zulk spel, dat de uitslag onzeker blijft. De ver dedigingen blijken te sterk. Jammer, dat P. H. eenmaal de bal tegen een hand kreeg, waardoor een goede kans verloren ging. Eenmaal wordt ons doel bedreigd als de rechtsbuiten der gasten de bal in buiten spel positie krijgt toegespeeld, dit ontging de scheidsrechter toen hij een „speler" van x I's jaar het veld uit moest zetten. Na een half uur zien we enkele spelers v r- moeid worden, waardoor het T doel meer bezoek krijgt. S weet een terugspringende bal hard in te kogelen en neemt de leiding. Even later redt Joop uitloopend, hij stompt een hard schot het veld in. T zet alles op een tegenpunt en is eenige tijd meester van het veld. Bij een kort samenspel op de rechtervleugel loopt A H plotseling door, hij geeft een hooge voorzet, waaruit Niek de Graaf, eveneens naar voren gekomen, met een goede kopbal gelijk maakt Een geweldige knal van S wordt door Joop vallend gekeerd. Dirk zorgt voor de rest. Aan de andere kant is Henk zijn voorhoede aan het opstuwen Tweemaal ontsnapt het S doel aan een doorboring als op het laatste moment een speler op de doellijn opduikt. Nog enkele minuten. Nog steeds is de strijd open. Een plotseling schot uit de S-halfline treft de lat, waarna Dirk wegwerkt. Een afwachten van A. Huizinga kost ons bijna een doelpunt, inaar hij weet nog juist corner te werken waarna het einde wordt aan gekondigd. Een compliment aan onze spelers is op zijn plaats. Het publiek ging voldaan huis waarts. Texel Comb.-Oosterend eindigde met 4—0 overwinning voor ons. Dat training nog wel noodig is, hebben we gezien. Onze verdediging gaf weinig kans terwijl de aanvalslinie der OVVers, te weinig pro ductief is. Zaterdag speelde Texel Adsp. Comb.- OVV Adsp. A: 2-2. Hier schitterden een 3tal adsp. waarvan één met afbericht, door afwezigheid. Onze jongens gaven over het algemeen blijk van te weinig oefenen. O heeft enkele veelbelovende spelers en kan in de competitie een goed figuur maken. Trainen: Maandag en Donderdag leden 7,30; Adsp. Woensdagavond 7 uur. Vrijdag 17 September wordt de leden vergadering gehouden. De agenda bevat veel belangrijks. Zondag wordt in Alkmaar de jaar vergadering der NHVB gehouden. Ook onze Vereen, zal een afgevaardigde zenden. Programma voor Zondag: Texel 2 - Held. Boys 1. De Cocksdorp—Texel 3. Aanvang half drie. D. D. RIJMELARIJTJE. i;iiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|||||| LOOS ALARM. Dat de ^nensch kan fantaseeren, Och, dat weten wij reeds lang. Daarom stel je in die „praatjes" Nu direct ook geen belang. Maar, wanneer de mare rondgaat: „D'r is een vliegtuig neergestort".... Nu, dan kunt u wel begrijpen, Dat het even anders wordt, Ondertusschen is gebleken, Dat het maar „een praatje" was. Iets, dat ons heel erg verneugde, Maarzooiets komt niet te pas. Wat onnoodige bezorgdheid En vergeefsche zoekerij, Door 't Ianceeren van zoo'n praatje 't Was maar louter zwammerij. Dikwijls komt men bij de krant ook, Met weet ik wat „nieuwtje" aan, Dat soms uit de derde hand is. Wie durft daar voor in te staan? 't Gaat juist niet altijd met opzet, Dat begrijpen we heel goed. Maar 't bewijst, dat men daar mee toch Heel voorzichtig wezen moet. HU1B DE RIJMELAAR. (Voor nadruk toestemming te vrage>n aan de auteur.) Illlll 'illlllllllllH: <nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| RADIO. De Ned. Indische Radio-omroep Mij. kreeg haar 50.000ste luisteraar. De Zweedsche zender Horby (265.5 M.) is gereed. Hij zal proefuitzendingen met 100 kw beginnen om dan binnenkort regelmatig met die sterkte te werken.' Het station ligt in West-Zweden en zendt de programma's uit van Stockhohn-Mo- tala. Over diverse landen verdeeld is de toe stand als volgt: Per honderd duizend zielen bedraagt het aantal blinden op Cyprus 730; ir^ China 500, Br. Indië 241, Europ. Rus-, land 200, Engeland 73, Frankrijk 71, Ver., Staten 62, Dujtschland 61, NEDERLAND 46, Canada 15, België 44, Denemarken 52, Zwitserland 58, Oostenrijk 72, Zweden 52. Ofschoon deze cijfers met eenige voor zichtigheid gebruikt dienen te worden, kan men hieruit toch afleiden, dat in ons land, dank zij de goede gezondheids-! verzorging eenerzijd^ en dank zij het feit, dat wij buiten de oorlog zijn gebleven, anderzijds, weinig blinden zijn. Ruim 100 jaar geleden werden in ons land de eer ste stappen gedaan om te komen tot ee nige verbetering van de schier onmen- schelijke toestanden, waarin toen nog de blinden verkeerden Over het algemeen; waren zij zwervers en bedelaars en dik-, wijls kwam het voor, dat zij met andere1 invaliden op kermissen en andere open bare vermakelijkheden als voorwerpen van bespotting of als objecten van bruut geld oplevereno medelijden werden vertoond., Langzamerhand gingen zich eenige men- schenvrienden hun lot aantrekken en zoo werd in 180S de grondslag gelegd voor eenig onderwijs door het stichten van het bekende Instituut tot het geven van Onderwijs aan blinden, gevestigd te Am sterdam. Teneinde hen voorts niet lan ger bloot te stellen aan de mensch-ont- eerende openbare bedelarij en tevens om hen eenige afleiding te verschaffen, wer den in de loop der jaren, voornamelijW in de groote steden z.g. werkinrichtingen voor blinden opgericht. Deze zijn nu gevestigd te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Middelburg, Arnhem, te Groningen, Leiden en Haarlem. ||||||iiiuiiiiiiiiinMiiiiiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiii|||||| LANDBOUW VEETEELT Paardenstaart is vergif voor het vee. Let er goed op. Aardbeien nog niet geplant Het is nu meer dan tijd. Kalk is voor alle soorten van kla ver broodnoodig. Stroo, door roest aangetast, niet in de mest verwerken. Dat zou weer roestsporen op het land brengen. „Mais genoeg en geen varkens". Dat is de klacht van menige kleine boer, schrijft Rust Roest. Poederkalk. Niet vergeten poeder- kalk aan gescheurd grasland te geven. Goed door de grond heemverken. Ook door de ondergrond. Het kan door velen moeilijk be grepen worden, dat er nog zooveel grond waardeloos blijft liggen, terwijl nog zoo- velen vergeefs arbeid zoeken, blijft veel grond ongebruikt, die veel volksvoedsel zou kunnen voortbrengen. Rust Roest.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5