W0L. Doe het nu nog. Federatie Moderne Landarbeidersbond. Bezoekt allen de meeting Bezoekt de Propaganda-feestavond Eelman's Jan Pleziers rijden Donderdag een gratis dagtocht Dansinstituut R. J. BOOM. Privé lessen, Kinderlessen, Lessen aan Ouderen. Dansinstituut R. J. BOOM Danscursus Dpi. Hr. Ms. De Mok een net dagmeisje Een versch afgekalfde driejarige koe Wasch nu uw schapen LEMKES en TUINS. Gratis Breipatronen. groot Breiboek met 40 patronen gratis. FRANS ZEGEL Kz. Texels Vogelstand. op Zondag 19 Sept. te den Burg op het land van den heer Roeper aan de Kooger straat. Medewerking van het Helders Fanfare en opvoering van het leekenspel „Met vacantie" door de jeugdgroep van afd. de Cocksdorp-Eierland. SprekerEen Hoofdbestuurder. Aanvang 2 uur. Entree 10 cent. van de Federatie van Arb. Esperantisten Zaterdag 11 September in't Eigen Gebouw te Oudeschild. Medewerking van de Stem des Volks, de accordeonvirtuoos Dick de Leeuw, tooneel van de groep den Helder en de groep Scha- gen. Zang bij de gitaar. Spr. de heer van der Starre districts-voorz. van de Fed. v. Arb. Esp. Entree 10 et. Aanvang 8 uur. voor alle pensionhouders, personeel en badgasten. Vertrek halt 10 van de Koog. Lunch medenemen. Danscursus beginnenden (t.m. 18 jaar) gevorderden (boven 18 jaar) beginnenden (R.K.) Aangifte tot en met de eerste les bij R. J. BOOM, Gedipl. leeraar Moderne Dansen Beh. goedk. door de Burgemeester. Dames kunnen zicli hiervoor opgeven bij R. J. BOOM. Behoudens goedk. door de Burgemeester. WORDT GEVRAAGD: te Den Burg. Brieven onder no. 554 aan het bureau van dit blad. T. B. C. vrij. met het beroemde waschmiddel van DE MAGNEET. Wij hebben een groote sorteering in de nieuwste soorten en kleuren fantasiewol. Ondanks stijgende wolprijzen nog zeer voordeelig. Groote knot fantasiewol 44 c Fijne koordwol in rose en alle modetinten 50 Pracht fantasiewol met zijde ook in mais- en roesttinten 64 Bij aankoop van f 2,50 fantasiewol Telefoon 28. NET DRUKWERK. llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllll GOED MATERIAAL is voor net drukwerk een eerste vereischte. Onze drukken] is danook modern ingericht en waarborgt U keurige uitvoering en BILLIJKE prijs. BINNENLAND Huissen. Te Gend is een 25-j. lakker uit Huissen aangehouden, die valsche gul dens had vervaardigd en in omloop ge bracht. De jongeman heeft bekend. Overschie. Een 18-j. expeditieknecht uit Rotterdam is bij het voetballen op 'n langs het voetbelveld gespannen draad gevallen. De jongen bleef doorspelen, doch overleed eenige uren later tenge volge van een gescheurde milt. "Leerdam. Op de Rietvéldsche dijk is, een 9-j. jongetje door een auto overreden en gedood. Giethoorn. Een visscher ving in het Beulacher wij de aan een aaldobber een edelkarper van 17 pond. Beekbergen. Bij proefgravingen op het landgoed Spelderholt heeft men een aantal urnen aangetroffen, die de veron derstelling wettigen, dat daar een voor historische begraafplaats te vinden zou! #rijn. Te Rotterdam raakte de 21-j. P. Mooijen bij zijn werk bekneld tusschen het draaibaar en het vaste gedeelte varf de brug over de Nieuwe Binniemhaven.1 Hij brak een nekwervel en overleed aan, de gevolgen. Bergen aan Zee. werd dit jaar be zocht door 21.035 gasten, d.i. 4000 meer dan vorig jaar. Ook het aantal baden is na vele jaren eindelijk weer vooruitge-> gaan. Rotterdam. Een Spaansche scheeps kapitein, die met zijn geheele bemanning ontslag had gekregen, is er met zijn schip1 zonder scheepspapieren vandoor gegaan.) De rivierpolitie kon er niet in slagen het) schip tegen te houden. Drie Nederlan ders, die zich nog op het schip bevonden, zijn buiten de driemijlszöne van boord gezet en aan de loodsboot overgegeven.. - Rotterdam. Een 3-jarig meisje is op de Nesserdijk gedood. Te Oostzaan is een 3-j. jongetje in de sloot bij de ouderlijke woning ver dronken. BUITENLAND Duitschland. Flet bezoek van Musso lini aan Hitier heeft de tweede helft! van Sept. plaats. De Duitsche en ItaL bladen noemen dit bezoek van belangrijke internationale beteekenis. Duitschland. Voor het eerst sinds de oorlog zullen de herfstinanoeuvres in samenwerking van leger, vloot en luchtmacht worden gehouden. Tsj.-Slowakije. De Japansche gezant heeft geprotesteerd tegen de levering van. wapens aan China. Zonder resultaat. Zweden. Aan de regeering is een bouwprogram voorgelegd tot uitbreiding der vloot. Kosten 180 mill, kronen. Oostenrijk. De rechtbank in Weenen heeft een vrouw echtscheiding toegestaan op grond van de groote liefde voon dieren van haar man. Deze hield n.l. in zijn woning een geheele menagerie: hon-i den, katten, slangen, verschillende vo gels, konijnen en muizen, die natuurlijk dikwijls onderling ruzie hadden. De rechter constateerde, dat het leven voor de vrouw in dergelijke omstandigheden; een geestelijke marteling was en stond echtscheiding toe. Joego-Slavië. Twee Albaneezen, die heimelijk de Joego-Slavische grens tracht ten te passeeren, om in een naburig dorp bloedwraak te nemen, weiden door de grenssoldaat gesnapt. Bij het vuurge vecht, dat ontstond, werden een Joego- Slavische grenswachter en de beide Al baneezen gedood. In Egypte lijden bijna 60.000 per sonen aan een ongeneeslijke blindheid; 90 procent van de onderzochte schools kinderen lijdt aan trachoom, hoewel in lichte graad. Trachoom is de meest ver spreide oogziekte in het land. Het warrriej klimaat heeft daar schuld aan. In 1935 werden 300.000 personen aan de oogen) geopereerd. Hllllllllll SCHEEPVAART. Engeland. Tengevolge van geweldige stijging van de staalprijzen zijn de bouw kosten van de schepen zoo gestiegen, dat een nieuw gebouwd schip zelfs niet ren dabel meer is. En nog kunnen de scheeps- bouwkosten meer stijgen. De arbeider^ willen salarisverhooging, terwijl verdere verhoogingen der staalprijzen te ver - wachten zijn. Het gezamenlijke goederenverkeer ter zee heeft in de eerste zes maanden van het loopende jaar in de vier groote' havens van de Noordzee 48 mill, ton be dragen. Hiermede is het goederenverkeei sinds vorig jaar met 20.3 pet. gestegen erf tegenover 1933 zelfs met 57 pet. Voon de eerste maal is hiermede de tot dusver? hoogste stand van na de oorlog, t.w. van 46.8 millioen ton in 1920, overschreden, en wel met 2.6 pet. Rotterdam staat aan de spits, ook wat het aantal aankomende schepen betreft, Antwerpen volgt op de tweede plaats. Hamburg op de derde en het laatst komt Bremen. Ons Texel is naar buiten beroemd als het „vogeleiland van Nederland". Hier broeden de talrijke vogels in kolonies bij een, in natuurreservaten beschermd. Geeif wonder, dat jaarlijks vele vreemdelingen een bezoek aan deze natuurreservaten' brengen om de vogels van nabij te kunnen aanschouwen. Het is in de broedtijd ech ter niet gemakkelijk, om tot deze gebieden door te dringen. Eerst moet men een kaart aanvragen aan de houtvester in Den Fielder, vervolgens bij de bosch wachter de entreekaarten betalen, waarna, men dan de vogels kan gaan opzoeken..- Wij zijn eens een praatje gaan maken met de vogelwachter van de Westerdui- nen, Hendrik Bakker, en hebben eens ge- informeerd naar de resultaten van het af- geloopen seizoen. Druk geweest, Bakker? Druk? Ach, drukker dan verleden jaar. Vooral met Pinksteren waren er veel bezoekers. Wij willen echter getallen en Bakker geeft ze: In totaal werden de Westerdui- van 1 Mei tot 28 Sept., de „gesloten'1 tijd, door 1800 personen bezocht v. j. 1600). Dit is zeker een niet onbelangrijke vooruitgang. Maar de menschen komen ook niet alleen om de vogels, ook om de rijke plantengroei van dit gebied, dat een oppervlakte van 150 H.A. beslaat en waar/ ongeveer 3000 meeuwenparen hun broed plaats vonden. Wij vroegen, of de meeuwen in de broedtijd geen hinder van de bezoekers ondervonden. Neen, was het antwoord, daar kun nen ze best tegen. Ze vliegen wel eens? luid schreeuwend op, maar als de mem schen weg zijn, broeden zij weer verder. Een enkele maal vallen ze wel eens bezoe kers aan, d.w.z. vliegen rakelings langs hun hoofden. Dan voeren zij schijnaanval- len uit. Er zijn de laatste tijd, de laatste jaren eigenlijk, veel klachten over deze meeu wen geuit. Er komen er te veel, zoodat menschen en dieren daarvan last onderv vinden. Zijn deze klachten echter gfe- grond Zeker, gaf Bakker toe, de bescher ming maakt, dat er een teveel aan meeu wen komt. Sommige menschen krijgen daarom vergunning eieren te rapen. Dit jaar werden zoo in totaal 10.000 eieren aan de broed onttrokken. Als dit niet werd gedaan, zou weldra het aantal zil vermeeuwen, doordat ze geen natuurlijks vijanden hebben., zich zoo uitbreiden, dat zij op 't laatst door de geheele duinen/ hun broedplaats moesten kiezen. De kleinere vogels zouden dan gevaar Ioopen, te worden verdrongen. Nu broeden er in de Westerduinen wel hoofdzakelijk zilver meeuwen, maar er zijn toch ook nog kieviten tureluurs, wulpen en grutto's. Wat er met de geraapte eieren gedaan wordt? De helft hiervan is meestal al bebroed en dus volkomen waardeloos. De rest wordt naar de veiling gebracht, die ze meest naar Engeland verkoopt. Dfe rapers krijgen ongeveer 1 ct. per ei. GEEN MEEUWENPLAAO? Alles wat echter over de zilvermeeuwen wordt gezegd en geschreven acht Bakker erg overdreven. De zilvermeeuwen leven hoofdzakelijk van visch krabben, mosselen en van alle soorten afval. Dat wel eens een kippeneitje wordt verschalkt, wil hij niet ontkennen, maar slechts een hoogst enkele keer heeft hij een dergelijk ei in een meeuwennest gevonden. Aan diefstallen van kuikens kan hij onmogelijk gelooven. Neen, de diefstallen van kuikens en kip peneieren worden hoofdzakelijk door een ander dier bedreven, dat zeker lang niet onschadelijk is, nl. door verwilderde katten. Verwilderde katten? Ja het klinkt haast ongelooflijk, maar het is een feit en maar weinig menschen beseffen, hoe omvangrijk dit kwaad is. Ook de vogelwachter van de Mui, F. Stark, die wij eveneens opzochten klaagde daarover. Hun aantal moet schrik barend zijn. Stark heeft er de afgeloopen wintei wel 25 gevangen en eenige winters terug zelfs 27. Het moeten geweldige kna pen zijn, deze katten, die er zelfs niet van terugschrikken een konijn te vangen. Maar hoe zijn die katten daar dan ge komen wilde wij weten. Gedeeltelijk zijn het katten die van de boerderijen zijn weggeloopen. Maar het komt ook dikwijls voor, dat boeren, die jonge katten hebben, deze niet willen af maken en ze dan naar het duin brengen en daar loslaten. Wij moeten vooral het kwaad, dat deze beesten berokkenen, niet onderschatten. (Wordt vervolgd.) LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift vooj- de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! ONVERZORGDE OUDEN VAN DAGEN. Hoe komt het, vragen velen zich at, dat in een tijd als deze, waar toch alles op losse schroeven staat, nieuwe leuzen' oude vervangen, de leus van het staats pensioen, d.w.z. een betere en meer af doende verzorging van de ouderdom, zich) niet alleen handhaaft, maar met onver zwakte kracht zich op de voorgrond blijft) dringen? In de eerste plaats het groeiend besef van de zedelijke en moreele noodzaak, van afdoende maatregelen van onze ouden van dagen. Mr. J. Domela Nieuwenhuis schreef in het Chr. Hist, verkiezingsnummer—1937 o.a.: „De bevolking is in Denemarken beter ontwikkeld, dank zij Gruntvig, een or thodox Luthersche bisschop, die 100 jaait geleden zich ten doel stelde, de bevolking, beschaving en niet alleen kennis bij tef brengen, iets waaraan in Nederland nog bijna geen aandacht wordt geschonken." Wij laten deze uitspraak voor rekening van de schrijver, maar wijzen in dit ver band op het merkwaardige feit, dat De nemarken reeds tientallen jaren geleden het staatspensioen heeft ingevoerd en zelfs van plan is om binnenkort de pen sioengerechtigde leeftijd van 65 jaar te verlagen tot 60 jaar. En nu is er inderdaad een héél oud gezegde, dat het beschavingspeil eeneri samenleving kan worden afgemeten naar de mate waarin en de wijze waarop, de ouden van dagen worden verzorgd. 1 Nederland kent wel een ouderdomsver zorging, maar ontoereikend en vol prac- tisclie mislukking. Zou het aan die meer dere beschaving van Denemarken ook te danken zijn ,dat dit land reeds jaren lang afdoende zorg voor zijn ouden van dagen heeft, ofis het gevolg van onze mindere beschaving, dat Nederland nog niet het afdoende en rechtvaardige) middel van de ouderdomsverzorging, het staatspensioen, heeft? Er is nood in tal van gezinnen van dui zenden oude werkers, maar niet minden in de gezinnen van de duizenden kleine werkers in het z.g. vrije bedrijf, die on danks harde arbeid, in omstandigheden verkeereu, die ons begrip ver te bovert gaan. Er is een groep in onze samenle ving, die in zulk een sterke mate gebukt) gaat onder de nood der tijden, als de groote groep van kleine zelfstandigen, in de stad en op het platteland. Het kleine boertje, de pachter, de tuin der, het schoenmakertje, en de hardwer-' kende kleermakers en onze oude moeders, de groep, die niet kon plakken en zich verzekeren vanwege de financieele kosten,, die er aan waren verbonden. Zij zullen straks en ze zijn er nu reeds tot een, getal, dat in de vele tienduizenden loopt,, onverzorgd zijn, uitgesloten van iedere sociale ouderdomsmaatregel. Op zich zelf is het reeds een ellendig verschijnsel, arm te zijn, wanneer men ondanks harde arbeid maar steeds in kommervolle omstandigheden leeft. Maar duizend maal erger is het, wanneer de haren grijzen, de spieren verslappen. Om-/ dat dan de gedachten aan het oud wor den, het niet meer kunnen werken èn het armbestuur, synoniemen worden, een spookbeeld gelijk. Het zijn deze en andere omstandighe den, die de eisch van het staatspensioeif op de voorgrond doen blijven en daaromj zeggen wij, omdat wij practisch en met beide voeten op de begane grond willen blijven, NIET: wij schaffen de gedeelte lijk mislukte verzekering af en voeren; staatspensioen onmiddellijk in. Dat on mogelijke wenscht niemand onzer. Er zijn ook andere zijden aan het sociale verzeke ringssysteem welke wij niet zouden wil len en kunnen missen, maar wel is de noodzaak groot, om thans, aan de voor avond van het opmaken der troonrede, te gewagen van het verlangen om tegemoet te komen aan de nood der tienduizenden uitgeslotenen. I Een maatregel, die méér dan dringend gewenscht is en die geen uitstel kan velen. Th. lllllllillll UIT DE NATUUR. Zweedsch vogelreservaat. Stora Karl- sö, een eiland nabij Gotland, is 20 jaar geleden natuurreservaat geworden. Sinds is het een waar vogelparadijs geworden. Toen men er nog schapen liet weiden,' vernielden deze de natuurlijke vegetaties teheel en was de vogelstand er onbetee- enend. Het beschermde gebied wordt o.a. bezocht door meeuwen van velerlei soort, zwarte eenden, eidereenden, valken,, en zelfs arenden, die er echter nooit een nest schijnen te bouwen. TE KOOP P. BAKKER Bz., 't Noorden. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ||||||l]l!llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll]|||lllllllillllllllllllllll|||||| Hllllllllll GEMENGD NIEUWS ||||||!l!lllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| Illllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll ||||||lllllll!lllllll!lllllllllllllllllllllllll!lllll!!!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll||jj|| VERWILDERDE KATTEN. ||||||IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII|||||| INGEZONDEN. lllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ||||||:illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|i|||||||iniliillllil||||||

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 8