Een bezoek aan Vliegkamp De Mok. GRONDONDERZOEK. U weet natuurlijk, waar de Mok ligt, ons vliegkamp, de belangrijkste haven voor watervliegtuigen in ons land. Van Den Hoorn uit komt men er langs een pad, dat echter deze naam nauwelijks verdient. Soms leek het ons, toen we ons naar het kamp begaven, dat het pad| hier en daar geheel ontbrak. Maar - de paddenstoelen van de A.N.W.B. hiel pen ons uit deze dwaling. Deze waren het, die duidelijk de richting De Mok aangaven en daar de A.N.W.B. nooit iemand dwars door de duinen zal sturen, moesten wij dus wel aannemen, dat die smalle strook mul zand, die daar tus- schen de begroeide duinen door kron kelde „de weg naar De Mok" was. Er» waarlijk na een moeizame tocht bleek,, dat we werkelijk op „de goede weg" waren. We kwamen uit voor het hek van de vlieghaven, waar een bordje met het opschritt „Militair terrein. Verboden toegang" iedere adspirant-bezoeker wel, de schrik op het lijf moest jagen. Maar het lijkt afschrikwekkender dan het is, want hebben de afgeloopen zomer niet negen duizend menschen dit opschrift genegeerd en een bezoek aan dit kampl gebracht We lieten ons dus evenmin" bang maken en met een gezicht van „Wie doet ons wat" zijn we maar verder ge gaan. De schipper van De Mok ontving ons zeer voorkomend en stelde ons met een voor aan de ziekenoppasser Dirksen, „de man van de rondleiding". Met hen» hebben wc op de vrij stormachtige mor gen van Woensdag gedurende twee uur op De Mok vertoefd en daar alles in oogenschouw genomen. EEN DORP OP ZICHZELF. De Mok is eigenlijk een dorp op zich zelf, een dorp dan, dat door louter man nen wordt bewoond. Maar het werk, dat zij verrichten, het schoonhouden van de gebouwen, het etenkoken, enz., doet voor hetgeen elders vrouwen op dat gebied presteeren, niet onder. IDEAAL VLIEGWEER Toen we onze excursie begonnen waren er tal van toestellen in de lucht en dat is de heele morgen zoo gebleven. Het is ideaal vliegweer, verzeker de onze begeleider: Een stevig briesje is juist zeer geschikt, daar de opstijging door eenige deining wordt vergemakkei lijkt. Het is een genot te kijken naar de verrichtingen van vliegtuigen, naar het dalen en weer opstijgen, naar de bewe gingen in de lucht. Je kunt er je oogen haast niet van losmaken. Maar wij kwa men toch ook om het kamp zelf te bekijken en we moesten dus verder. Vereen, voor Bedrijfsvoorlichting voor de Landbouw op Texel. 400 monsters onderzocht. Dit voorjaar schreven we in de T.C. enkele korte stukjes over het grond onderzoek op Texel en wat dat ons kan, Ieeren. We stellen ons voor daar nu mee; door te gaan. Er zijn ruim 400 grond monsters van Texel onderzocht. Gedu rende de zomer stond dat onderzoek stil. Monsteren in te velde staand gewas valt niet altijd mee en bovendien was er veel ander werk. Maar nu de oogst bijna van 't land is, gaan we weer beginnen en 't is vooral daarom nu een goede tijd, omdat men dan met zijn bemesting, met de uitslag van 't onderzoek rekening kan houden. Wie dus grond onderzocht wil hebben doet goed, dit spoedig te melden bij de heer E. v. d. Ban, die dan wel zorgt, datl de monsternemer bij hem komt. Die zal dan wel met u bespreken, welk onder zoek 't meest gewenscht is, wat het kost enz. Stuur dus spoedig bericht aan v. d. Ban en u hoort er nader van. De monsternemer bezoekt de (opgegeven adressen in volgorde van aangifte, zoo veel mogelijk. HET GAF VOORDEEL. Dat men voordeel van dit grondonder zoek kan hebben, is in sommige gevallet» al dit seizoen gebleken. Daar waar het, gebruik van Mangaansulfaat aangeraden werd, gat dit al meermalen een duidelijk) merkbaar betere oogst. Ook waar kalk- aamvending werd geadviseerd en nog. tijdig kon worden uitgevoerd, was ver" betering* te bespeuren. In verscheidene gevallen kreeg men de raad zuiniger te, zijn met kali- en fosformeststoffen, om dat van deze elementen opneembare voor raad genoeg in de bodem was. Zij, die; dit advies kregen, zullen voordeeligen kunnen bemesten. Zoo zien we na ditj eerste jaar regionaal grondonderzoek al tastbare resultaten. Dit kan voor velen, die moeilijkheden hebben op bepaalde perceelen, een aansporing zijn nu ook mee te doen. De Bedrijf svereen. zorgt voor een goede afwikkeling, als u even be richt stuurt. Een volgende maal hopen; we verder te gaan met de bespreking der analyserapporten. E. v. d. B. VAN OVER DE GRENS. DE CONFERENTIE VAN NYON C>e conferentie van Nyon, bijeengeroe pen door Engeland om maatregelen te beramen, welke een einde kunnen makeh aan de zeerooverij, gaat door, desnoods, ook zonder deelname van Rome en Ber lijn. Zoo heeft Engeland het beslist en vele andere landen zijn het over de juist heid van deze beslissing roerend eens. Wat men in Londen wenscht, is vóór alles: een einde te maken aan het hand werk der piraten, die de scheepvaart in de Middellandsche Zee bedreigen, on afhankelijk van de vraag, tegen wie deze barbaarsche actie gericht is. En men: is vast van plan, dit keer zijn wil wet> te doen worden. Moskou heeft het daarbij aan Enge land niet makkelijk gemaakt. Toen men» in Londen reeds vrij zeker was van def deelname van Italië aan de conferentie, richtte de Russische ambalssadeur te Ro me in opdracht van zijn regeering een protestnota aan Italië, waarin geprotes teerd werd tegen het torpedeeren van twee Russische schepen door een Ita- liaansche duikboot. Daarop volgde groo- te verontwaardiging in Rome, dat hef tig ontkende, dat men hier met een Ita- liaansche duikboot te doen zou hebben, en verklaarde, dat de schuldigen in Va lencia zouden zitten. Dit werd in Rome en Berlijn overigens ook bij de aanval op de Havock en het Britsche tankschip beweerd, maar buiten Duitschland en Ita lië kan men toch moeilijk aannemen, dat de Spaansche regeering zeerooverij tegen zichzelf pleegt. Vast staat in ieder geval,, dat de actie van de geheimzinnige duik boot of duikbooten in de laatste weken steeds tegen de regeering van Valen cia gericht was. In dit feit moet men ook wel de verklaring van het Russische pro test in Rome zoeken. Het is niet aan te nemen, dat men zich in Moskou over het algemeen al te druk maakt over een schending van het internationale recht, maar in dit geval wil men aan de over tredingen een eind ïnaken, om de regee-" ring van Valencia behulpzaam te zijn. In Moskou vreest men nu, dat Italië de te nemen maatregelen in de Middelland sche Zee zoo ondoeltreffend mogelijk zou willen maken, maar door zijn pro- DE GROOTSTE. Eerst naar de loodsen, waar water vliegtuigen van allerlei type waren on dergebracht. Dadelijk werd onze aan- j dacht gevraagd voor de grootste bom menwerper der Ned. Marine, een Fokker T4, met twee motoren van elk 820 pk, Het loslaten van de bommen gaat elec- trisch, waardoor dit in een onderdeel van een seconde kan gebeuren. In ai-t vliegtuig kunnen twee bestuur ders plaatsnemen; een waarnemer, die vóór, in een glazen koepel zit en vart daar uit een mitrailleur bedient; een man,| die de bommen laat vallen en een vijfde persoon, die voor de bediening van de mitrailleurs achter in het toestel zorg draagt. Zeer goed kan dit vliegtuig ge bruikt worden voor het vervoer van ge wonden. Zijn er geen bommen ingeladen, dan kunnen er in totaal twintig perso nen mee vervoerd worden. Ja, die bommen. Verderop liggen er een paar. Slechts met eenige schroom durven wij nader te treden. Gelukkig echter zijn deze ongevaarlijk. Maar die echte projectielenwat hebben die al niet een ongeluk in de weneld gebracht. Gevuld met springstoffen of met doo- dende of althans zeer schadelijke gassen Iaat men ze vallen, onheil verspreidend, waar ze neerkomen Onwillekeurig schieten ons deze gedachten te binnen, als wij daar zoo gewoontjes, in een vreedzame omgeving, deze voorwerpen zien liggen. ANDERE VLIEGTUIGEN We wandelen en kijken verder. De klei nere vliegtuigen, jachtvliegtuigen en de verkenners krijgen we rfu te zien. Man schappen zijn bezig met het uitvoeren van herstellingswerk. Dat zijn allemaal vaklui, vertelt onze begeleider: Wij zoeken onze men schen zorgvuldig uit. Het technisch per soneel bestaat hoofdzakelijk uit vrijwil ligers, die reeds in de burger-maatschap pij een technische opleiding hebben ge had. De jachtvliegtuigen zien er zeer ver vaarlijk uit. Voor de plaats van de piloot zijn mitrailleurs opgesteld, die tusschem de bladen van de propeller door schieten.; EEN ROOKGORDIJN Onder de romp kan een torpedo wor den opgehangen en een apparaat, waar mee een rookgordijn kan worden gevormd In dit apparaat bevindt zich, onder 150 atin. druk, chloorsifon-stof, een praepa- raat van geheime samenstelling, dat on der een druk van vijf atm. naar buiten wordt gespoten en door condensatie in de lucht een rookgordijn vormt. Deze apparaten worden in ons land echter weinig gebruikt, daar door ons klimaat, met zijn wind en regen, een rookgor dijn slecht blijft hangen. DE OPLEIDING Thans komen we aan de lesvliegtui- gen. Verscheidene bevinden er zich in de lucht voortdurend hooren we de mo toren boven ons ronken maar er staai^ er ook nog in de hangars. Er zijn, zoo vernemen we, op het oogenblik 27 leerlingen. Deze hebben hun, eerste opleiding op de Kooij genoten ei» worden nu verder bekwaamd in het vlie gen met watervliegtuigen. Deze jonge mannen zijn hier allen bestemd voor de luchtmacht in Indië. Ze kwijten zich serieus van hun taak. Heel wat vlieguren worden er per dag gemaakt. En ook 's nachts. Er wordt op de Mok heel wat aan nachtvliegen' een kunst op zichzelf gedaan. DE WERKPLAATSEN Alle reparaties aan de vliegtuigen wor den op eigen werkplaatsen verricht. Ge lukkig komen hier zelden ongelukken voor, maar natuurlijk maakt een leer ling wel eens „brokken". En voorts moe ten de vliegtuigen na dertig vlieguren! weer worden nagezien. Er is dus altijd werk aan de winkel. Wij kwamen in de werkplaats, waar het linnen over de stalen geraamten ge-*» spannen wordt. Door het te bedekken* met een oplossing van cellulose in ace- ton komt het linnen daarop strak te zitten. In de timmerwerkplaats, in de smede rij, de autogeen-laschinrichting, de ko perslagerij is het een oorverdoovend lawaai door het ratelen der machines en door hamergeklop. We zien verschillende soorten propel lers staani Dit is geen aluminium, zooals u misschien zoudt denken, merkt onze be geleider op, terwijl hij naar een bepaalde propeller wijst. Die is gemaakt van grenenhout. Het klinkt wat ongeloofwaar dig, maar toch is het zoo. Dat grenen- MITSOEMASA YONAI Vice-Admiraal en Minister van Marine van Japan. test hoopt men nu Italië ter conferen tie in een zoo ongunstig mogelijke posi tie te brengen. Kennelijk willen de Rus sen een overeenkomst op de conferentie van Nyon onmogelijk maken, daar zij meenen, dat de onafhankelijke actie, waad mede Engeland in dat geval dreigt, veel doelmatiger zal zijn en de zeerooverij op grondige wijze de kop zal indrukken ENGELAND ZET DOOR Toch mag men verwachten, dat er een overeenkomst tot stand komt, welke wer kelijk doeltreffend zal zijn. Want Enge land maakt er geen geheim van, dat het ditmaal voet bij stuk zal houden en dat het een meerderheid van stemmen vol doende zal achten, om zijn -voorstellen: uit te voeren. Op -de stemmen van Egyp- te' Iurkii€, Boelgarije, Roemenië, Zuid- Slavië, Griekenland en natuurlijk Frank rijk kan men vast rekenen. Zelfs 'indien ^Italië en Duitschland ter conferentie ver-; 'séhijnen, beschikt Londen dus nog over een meerderTieid. Londen Is danoök vol komen in staat, ditmaaf een diplomatieke; overwinning in het conflict over "'Spanje te behalen. HITLER VERLANGT KOLONIËN De Duitsche leiders moeten over het antwoord op de Engelsche uitnoodiging hout is bekleed met een soort van ge- praepareerd jute, in aluminiumkleur ge verfd, waardoor de schroef oersterk is geworden en het uiterlijk van aluminium kreeg. Een Duitsch patent, dat in ons" land volkomen onbekend is. In ons land moeten de propellers nog uit het veel moeilijker te verkrijgen en veel zwaardere esschenhout vervaardigd! worden. We verlaten de werkplaatsen, kijken even bij de kapper waar juist een. klant onder het mes is en loopen dajy door naar de keuken, waar de koks het middagmaal bereiden. In oude scheeps-- stoomketels wordt het eten gaar ge stoomd. DE VERBLIJVEN. Dan nemen we nog een kijkje in de verblijven. Alles is hier even zindelijk en wél onderhouden. Daar zorgen de miliciens voor en ze doen het keurig. Er valt niets op aan te merken. De cantinei ziet er gezellig uit; er staan twee biljarts, in het midden. In de vrije tijd behoeft niemand zich hier te vervelen. Zoo zijn we aan het eind van onze rondwandeling gekomen. We loopen nog, even langs de vliegtuigen, die in het water liggen. Daar wordt juist een zak onder een toestel bevestigd voor de schiet oefeningen. Door een touw van 200 M. is de zak met de machine verbonden,, zoodat de kans gering is, dat het vliegt tuig bij het schieten geraakt wordt. Daar vertrekt er weer een; het toe stel draait met zijn neus in de wind en is weldra los van het water. Een ander komt weer binnen Zoo gaat het voort, de gansche dag. We nemen afscheid van onze vriende lijke gastheer. Stappen weer op de fiets. Een watervliegtuig ronkt boven ons. Een tweede volgt. En nog meer Dat is De Mok. Is het te verwonde ren, dat wel negenduizend personen zien tot dit vliegkamp met zijn groote be drijvigheid aangetrokken gevoelden tot deelname aan de conferentie zelf be slissen. Daar wordt het negende congres, van de N.S.D.A.P. gehouden, de (Partij- dag van de Arbeid genaamd. De procla-. matie van Hitler, die door de gouwleider Wagner werd voorgelezen, 'bevatte wéi nig sensationeels. Het belangrijkste was dat Hitier weer eens koloniën eischte, daar hij deze noodig acht voor de Duit sche voedselvoorziening. Verder werd er nog op gewezen, dat Duitschland geen echte werkloozen meer heeft. MUSSOLINI NAAR DUITSCHLAND Naar alle waarschijnlijkheid zal de Par tijdag ook verder geen verrassingen bren gen. Een veel grootere sensatie staat voor de deur. het bezoek van Mussolini. Aan' het eind van de maand zal de Duce naar Berlijn komen en men treft reeds alle voorbereidingen voor een ontvangst, die, schitterender zal zijn dan ooit een vorst in de Duitsche hoofdstad ten deel viel.* De Duitsche bladen wijden reeds vele kolommen aan deze ge"beurtenis en bren-. gen roerende levensbeschrijvingen van de Ttaliaansche heerscher, waarbij zij overi-. gens vergeten te melden, dat Mussolini een der mannen was, die er aan meewerk ten, dat Italië ondanks het verdrag met Duitschland in de wereldoorlog de zijde der geallieerden koos. Men moet er de artikelen van de journalist Mussolini uit die tijd maar eens op na lezen. Ook in het buitenland schenkt men dit bezoek veel aandacht. Maar al te ongb- rust maakt men er zich toch niet over.i Men kent zoo langzamerhand de me thoden van de beide dictators wel en. ook na hun ontmoeting zal er in hun houding ten aanzien van de verschillende politieke vraagstukken wel geen veran dering komen. GEEN OVERWICHT VAN JAPAN In het Verre Oosten valt de taaiheid op, waarmee de Chineezen Sjanghai te gen de Japanners verdedigen.. Geen der partijen heeft in dit gebied een succes» van beteekenis kunnen melden. En voon de Japanners beteekent dit eigenlijk niets minder dan een moreele nederlaag. Ove rigens bijten de Chineezen nu ook aan het front van Noord-China wat beter van zich af. Alles wijst er dan-ook op, dat het conflict officieel wordt er geen oorlog gevoerd dit keer niet zoo spo<edig in een voor Japan gunstige, zin zal worden opgelost.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2