des TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Het ontstaan der duinen. SCHAPENFOK IN NEDERLAND. Zaterdag 11 September 1937 S3 83 Uiterlijke opschik is vaak liet ffi SR beste bewijs voor innerlijke leegte. S3 NATUURBESCHERMING Er zijn twee soorten natuurbescher ming, schrijft G. J. de G. Jr. in de N. R.C.: de positieve en de negatieve. De negatieve vorm plaatst hekken rond in teressante natuurgebieden en borden mét' verboden toegang op pïaaïsfen, waar ve len graag zouden komen. De positieve) vorm tracht door het kweeken van be langstelling liefde te wekken voor waf groeit en bloeit en voor datgene, dat voor het in stand houden van die groei en bloei heilzaam is. Niet het verbod om bloemen te plukken zal op de duur iu staat zijn, om zeedistels en wat dies meer zij, voor ondergang te behoeden. - Wél echter een zoo algemeen mogelijke voorlichting omtrent de herkomst en de beteekenis van landschapsvormen in Ne derland. DE DUINFLORA. Bepaalde gebieden komen voor een af gesloten bespreking in deze zin meer in aanmerking dan andere en zoo ligt het voor de hand qm het duingebied tot het onderwerp van een dergelijke landschaps bespreking te maken, leder duinwandelaar zal ontdekt hebben, dat bovenop de dui-f nen andere planten groeien dan in de valleien; dat er verschil is in de begroei ing aan de zeezijde en aan de landzijde, dat sommige planten in het Zuiden niet in het Noorden wel voorkomen en om gekeerd. Zoo zijn er tal van verschijn selen, die er toe leiden, dat men zich eens gaat afvragen: Hoe zijn de duinen ontstaan HOE ONTSTONDEN DE DUINEN Dat is een vraag, die niet met een „door de wind" of „door de Noordzee" te beantwoorden is. Het duinzand, uit de aard der zaak- het meest typische bestanddeel der dui nen, heeft reeds vele onderzoekers ver leid tot het doen van een uitspraak om trent de herkomst van dit zand. i Waar in het diluvium de toestand van Nederland en omgeving, o.a. door het voorhanden zijn van een ijskap, geheel anders was dan tegenwoordig, is het zonider meer duidelijk, dat de vorming der duinen na het diluvium moet zijn begonnen. Aangezien de ijskap groote hoeveelheden zand hierheen heeft ge bracht, is het te begrijpen, dat oudere onderzoekers meenden, dat de duinen uit het ijstijdzand zouden zijn opge bouwd. Hiernaast stel ik de uitspraak van de geoloog Tesch (1920), die vaststelt, dal de duinen zijn opgewaaid uit zand van het zandbekken der Noordzee. Tot de voeding van dit zandreservoir dragen bij a. Diluviale gronden, die binnen het be reik der zee-erosie op de Noordzeebodem, liggen b. de zandmassa's, door de rivieren in zee gebracht; c. afspoelingsproducten van voormali ge en tegenwoordige kusten; d. materiaal, van de Engelsche en de Transche kanaalkusten afkomstig en door het Nauw van Calais in de Noordzee ge voerd. Daarvan zijn a. en b. van nagenoeg geen belang. LAGE PREMIE. SPOEDIGE OVERNAME. DIRECTE AFWIKKELING. Een prachtig getuigschrift voor de Onderl. Rundveeverz. „Texel" en voor de Onderlinge Paarden verzekering D.E.L. H.H. Veehouders! wordt allen lid! IH® VAN ZON EN MAAN. üllll De Redactie van het Nederlandsch - Landbouwweekblad wijst in haar laatste nummer op het feit, dat de enorme uit breiding van de schapenhouderij in de landen van het zuidelijk halfrond heeft geleid tot sterk verlaagde wolprijzen. Do ontginningen in ons land hebben liet aantal heideschapen zeer sterk doen ver minderen. De ontwikkeling kenmerkte zich door een geleidelijke overgang van het wolschaap naar het vleeschschaap, waarbij de Engelschen de richting en vooral ook het tempo aangaven. HET ONTSTAAN Het Texelsche schaap, ontstaan door een kruising van het oude Texelsche rasi met verschillende Engelsche rassen kreeg in ons land de voorrang. In 1909 kwam de verecniging tot ver betering van de schapenfokkerij in N.- Holland tot stand. Deze stelde zich ten doel het verkrijgen van een goed ont wikkeld en vroegrijp schaap, geschikt voor de vleeschproductie en met wol van goede kwaliteit. i In de oorlogsjaren was de invoer van Lincolns en Wensleydales onmogelijk en ook bleek bij de wolopvorderingen de wol van de Texelsche schapen van de beste kwaliteit te zijn, terwijl de hoe veelheid voldoende was. VERBETERING. Sedert zijn door de stamboekhouding en het werken van de in 1919 opgerichte Wolfederatie de kwaliteiten van het Tex. schaap nog zeer verbeterd, terwijl de algemeene verbreiding over geheel ons land thans een voldongen feit is. In Noord-Holland nam de bovenge noemde Vereeniging in 1926 de naam aan van het Texelsche Schapenstamboek in Noord-Holland, waarbij volgens het jaar verslag over 1936 thans zijn aangesloten 262 fokkers, terwijl inmiddels stamboek- vereenigingen gevestigd zijn in Gelder land, Drente, Zuid-Holland, Zeeland, N. Brabant, Limburg, terwijl in de noorde lijke provincies de landbouworganisaties zich belasten met de aan de bevordering der schapenfokkerij verbonden stamboek werkzaamheden. Onze schapenfokkerij drijft mede op de mogelijkheid tot exporteeren van Texel sche fokschapen, die tot op "heden nietj groot was en van slachtschapen en van. schapenvleesch naar België en Frank' rijk. Daarnaast wordt het schapenvleesch ook in ons land zeer gewaardeerd en well in de zuidelijke provincies, terwijl het vooroordeel, dat velen in de overige pro vincies daartegen hebben, in omvang ver mindert. Het is overigens een kwestie van smaak, waarover moeilijk valt te twisten. CONSUMPTIE Het schapenvleesch is buitengewoon licht verteerbaar en voedzaam. Het wordt in vele landen zeer veel gegeten, terwijl» men het in Limburg, evenals in België, als een lekkernij beschouwt. Een hamels bout is wel zoowat het fijnste, dat men zijn gasten kan voorzetten. Zelfs hebben we meer dan eens ervaren, dat „Hol landers" het heerlijk vonden, als ze maar niet wisten, dat het schapenvleesch! was. In het belang van onze schapenfokkerij; zou het zijn, wanneer men in de kazer nes alle soldaten het schapenvleesch leerde waardeeren. Men moet ongemoti veerde vooroordeelen tegen producten van eigen bodem zoo lang bestrijden tot ze zijn uitgeroeid. De enorme consumptie van schapen vleesch in Engeland, België en Frank rijk bewijst, dat, wanneer men het een maal heeft leeren waardeeren, het spoe dig een vaste plaats op het menu krijgt. Men heeft zich sedert 1919 moeite ge geven, om de wolkwaliteit van het Texel sche schaap te verbeteren en voor de wol door coöperatieve verkoop en het aan dringen op het gebruiken in de eigen in dustrie een loonende afzet te verkrijgen. De hiermee verkregen resultaten zijn be vredigend, al heeft men daarbij natuur- lijk te maken met de wereldmarktprijzen, welke in de crisisjaren verre van bevre digend waren. Intusschen is het een verheugend feit, dat men in handelskringen dc wol van het Texelsche schaap meer en meer be gint te waardeeren. Tot besluit memoreeren we nog, dat zeer velen in de jaren, datt de wol zoo goedkoop was, het eigen product lieten verwerken tot dekens, e.d., waarbij geble ken is, dat uit inlandsche wol smaakvolle stoffen voor heerenkleeding vervaardigd kunnen worden, die uitmunten door duur zaamheid y Wie niet schertsen kan, 83 Hij is een arm man. 83 83 Maar armer nog is hij, 83 83 Die niets dan schertsen kan. S affifflfssssssïs y fflaïsafflfflffifflfflSB Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. Wol uit Z. Afrika. Dc L'nie sloot 'n overeenkomst met Duitschland, dat voor! 3.25 millioen p.st. wol zal koopen. Voor eenzelfde bedrag zal de Unie van Duitsch land goederen koopen. De roggeoogst in Duitschland, be langrijk dit jaar, vroeger mensch en dier. tot voedsel dienend, wordt nu geheel voor de mensch bestemd, schrijft het Handelsblad. Rogge. Nederland heeft nog maar weinig rogge naar Denemarken kunnen uitvoeren, daar Denemarken aan het be tere Russische graan de voorkeur geeft. Duitschland neemt nog niet af, daar het de prijs te hoog vindt. Voor gerst isi nog wel eens een goede prijs te ma ken, vooral bij de Belgische brouwerijen^ RECHTSZAKEN. Verduistering. Den Haag. Wegens verduistering van een bedrag van f 50(i ten nadeele van een Haagsch kantoorbe diende werd een 46-jarige man tot 2Vj jaar gevangenisstraf veroordeeld. Doodslag. Te Maastricht werden twee broers uit Kerkerade tot twee enj een halt jaar gevangenis veroordeeld, wegens doodslag op hun vader, die vaak dronken was en dan groote ruzie in het gezin veroorzaakte. De daders hadden' imn dronken vader met een stoel neer geslagen en zijn met slaan doorgegaan, tot de stoel vernield was. De man was teen dood. Gevaarlijk individu. Alphen a.d. Rijn. Een slager, die terecht had gestaan we gens het in huis hebben van bedorven gehakt en bedorven vet, is veroordeeld tot twee geldboeten elk van f 100, subs. 25 dagen hechtenis en tweemaal 8 dagen hechtenis met een proeftijd van 2 jaar, Diefstal. Zutfen. Twee inwoners van van Deventer zijn tot 3 mnd. gevangenis straf veroordeeld, omdat zij de telefoon'1 draden langs de spoorlijn hadden doorge sneden om het koperdraad te stelen. Hierdoor ontstond stagnatie in het trein verkeer, daar de veiligheidssignalen niet. meer in werking konden worden gesteld. Er zijn nu eenmaal menschen, die alles probeeren te stelen.... ft üiiffliiffiaifflaKiffi 83 „Eind goed, al goed". Maar ffi 83 het eind zal wel niet goed wor- 83 83 den, als het begin en het midden ft] 83 slecht waren. 83 RONDVLUCHTEN: dagelijks 83 83 op't vliegveld (minstens 8 pers.) 83 83 Gezellig zitje in het Stationsge- 83 83 bouw en op het terras. 83 BB S3 ffl GOEDE CONSUMPTIE - ffi ffi BILLIJK TARIEF. ffl GEMENGD NIEUWS BINNENLAND. Bij Maastricht is het dochtertje van een schipper in de Maas verdronken. Te Limmen, Limburg, vloog de 31 jarige J.Koster uit Heerlen met zijn mo tor uit de bocht. Hij sloeg tegen 'een; hoop steenen en was op slag dood. D& duorijder werd licht gewond. i Te Beekbergen ging een boerderij met veel 'hooi door onbekende oorzaak1 in vlammen op. Verzekering dekt de scha de. Den Haag. Een 76-j. hulpbehoe vende vrouw heeft in de keuken van haar woning een petroleumstel omgestooten. De keuken raakte in brand, de vrouw kwam in de vlammen om. Utrecht. Een 45-j. dame, haar doch ter en de verloofde van dit meisje aten tijdens een uitstapje bij Hilversum ver giftige paddenstoelen. De moeder en de a.s. schoonzoon zijn overleden. De toe stand van het meisje is ernstig. Amsterdam. Mevr. Esther de Boer -van Rijk is in haar woning aan het Oosteinde op 84-jarige leeftijd, na een ziekbed van enkele weken overleden D|e groote kunstenares heeft ruim zestig jaar het tooneel gediend. De rol van „Knier tje" in Heijermans' Op Hoop van Zegen was haar grootste succes. BUITENLAND Duitschland. Herbert Krebs is we gens landverraad ter dood gebracht. China. Een uit Shanghai komende trein werd bij Soengkiang door Japan-; sche vliegtuigen gebombardeerd. 300 pas sagiers werden gedood In de Vereenigde Staten zijn in de week van 2128 Aug. 620 gevallen van kinderverlamming geconstateerd, het grootste aantal, dit jaar in één week voor gekomen. v-j ,4-0 AC .130N PECHVOGEL. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 12 Sept 14,44 22,42 6.28 18,23 M 13 15,30 23,37 6,30 19,21 D. 14 16,09 24,38 6 31 19,19 W 15 16.42 1,- 6.33 19,16 D. 16 17,09 1.45 6,35 19.14 V. 17 17.33 2,56 6,36 19,11 Z. 18 17,54 4,09 6,38 19,09 Zondag 12 Sept. Eerste kwartier. v-q l>d Copyright P. B. Bo* 6 Copenhogei

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5