GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. B., Oudeschild f0,75 Kwartjesgiften f 2,50 OPGEPAST. Woensdag had de heer J.J.R. alhier zijn fiets met bclastingplaatje, zooals hij wel' meer doet, in de Kantoorstraat elven te gen de muur gezet. Toen hij even later bij z'n rijwiel kwam bleek het plaatje verdwenen. In een, zoo als te begrijpen, weinig zonnig humeurj stapte hij op zijn karretje en reed hij weg om even latei' leen gemeenteveld wachter tegen te komen, die R. een bon netje uitreikte. Zijn argument, dat hem 't plaatje jiy^t ontstolen was, hielp hem: niet. Ook van het rijwiel van de heer C.H., Weverstraat, werd het plaatje gekaapt- Dus: opgepast. NED. BLINDENBOND. De reeds in een voorloopig bericht aan gekondigde propaganda-avond van de Ne< derlandsche Blindenbond is voor Den Burg bepaald op Maandag 27 Sept. in Pen's zaal. De avond wordt geopend door Dr. A. Vis. De blinde musicus A. Krijgs man zal op piano enkele nummers ten gehoore brengen. De heer Joh. van den Berg zal declameeren en een propagan distisch woord spreken. Mede zullen twee films worden ver toond, o.a. van het geleide-hondenwerk. Ds. Visser zal de avond sluiten. In het Comité van Aanbeveling hebben zitting de heeren D.E.W.C.Boswijk, pa stoor J.P.A.Brinkman, O.Joh.Duinker, A. ten Hooi, J.C.Kager, C.Keijser Hz., W. H.Lap, G.J.B.Mulder, S.R.Vellenga, Dr. A. Vis, Ds. F. Visser, I.Vlessing, S. Wouda. Uitvoeriger bericht volgt Voor Oudeschild is de avond bepaald op 28 Sept, yoor Cocksdorp 20 Sept., Oosterend 30 Sept., Den Hoorn 1 Oct. SPORT OP TEXEL Zondag krijgt Texel 2 bezoek van Held Boys 1, waarvan we ten slotte verwachten, dat onze reserves nog een goede beurt kunnen maken voor de comp, aanvangt. We rekenen er op, dat ons elftal 'ditmaal de heele wedstrijd flink zal werken om deze lang niet makkelijke tegenpartij te toonen, dat ons elftal met - de beste voornemens bezield is. Texel 3 gaat op bezoek bij S.V.C. De Cocksdorp. Van deze ontmoeting ho_ pen we, dat het een sportieve zal zijn;.. Alleen het oefenen voor de eompetitiel mag als doel worden aangenomen. De wedstrijd vangt aan om half drie. Vertrek van Sportterrein kwart voor 2. Op tijd present. De laatste tijd bleven enkele spe lers zonder afbericht weg. Dat gaat niet. Voor bovengenoemde wedstrijden moet bij ernstige verhindering voor vanavond acht uur bericht ingezonden zijn bij de secretaris. Ook voor de N.H.V.B. vangt de competitie 19 Sept aan. Ons 2e en 3e elftal starten reeds op de eerste Zondag' Voor 2e kl. G. luidt het programma: Cocksdorp 1 B.K.B. 2, Helder4 Helder 5, Texel 2J.V.C. 1, Watervo gels 2 Tex. Boysl. In 4e kl. E wordt gespeeld: Texel 3 Oosterend 1, H.R.C. S Held. Boys 2, /Watervogels 3—HRC 9. Deze week vernamen we, dat JO DUKERS weer terug gaat naar Den Hel der Hij vond daar weer werk in het kruideniersvak. We hopen, dat hij voot\ onze vereen, behouden zal blijven en dat hij in zijn nieuwe werkkring succes mag hebben. We brengen nog in herinnering, dat Vrijdag 17 Sept. onze ledenvergade ring wordt gehouden. We raden alle leden aan, deze avond vrij te houden, 't Wordt uiterst belangrijk Op deze verga dering behoort alles wat onze vereen, betreft besproken te worden. Training. In onze laatste Bestuurs vergadering werd ook het trainen be sproken. In de volgende vergadering zul len eenige veranderingen worden voor gesteld. Deze week nog als gewoonlijk op Maandag- en Donderdagavond. Adsp. Woensdagavond HALF ZEVEN Texel 2: B.Beumkes J.Kiljan H.Neijens J.Helsloot D.J.BIoin A.Verseput J.D.Blom J.Bruin Wz. J.Bruin O.S. F.Kaczor P.Hemlrijk Res.: H. v. Dijk. Texel 3: W.Geus G.Wilner A.Dros Dz. H.Boon J.Dros H. Kuiter C.Bakker D.Kiewiet N.Tuinder D.Geense Res. C.Zutphen J.Rab. - D.D. m Eg Een driftig gemoed maakt licht fig EB een scherpe tong. £8 m i' DEN HOORN. JUBILEUM FANFARE D.E.K. Onze Muziekvereen. Door Eendracht Krachtig gaat jubileeren. Immers op 15 Sept. a.s. zal zij twaalf-en-een-half jaar1 bestaan. En dit heuglijk feit zal op 21 Sept. op feestelijke wijze door haar wer kende leden met hun dames in Loods manswelvaren worden herdacht. Voor de ze feestavond is wel anderhalf jaar ge< spaard. En door de goede voorbereiding en door de uitstekende geest, die er in de Vereen, heerscht, belooft het een „reu- ze"-festein te worden. Op de officieele jubileumdag, Woens dag a.s. dus, zal het corps, dat 23 wer kende leden telt, waarschijnlijk een rond gang door het dorp maken. EEN BROKJE HISTORIE Bij de vóór 1925 gehouden feesten wer den leden van Texels Fanfare gehuurd maar dat kostte nogal en daar ook in die tijd feestcommissies het meestal met de financiën te kwaad hadden, werd moeite gedaan om zelf aan een muziek corps te komen. Besloten werd met een lijst rond te gaan om gelden bijeen ta krijgen voor de aankoop van instrument ten voor een op te richten muziekvereenj Op 22 Nov. 1924 werd in Loodsmans welvaren onder leiding van de heer P.B. Riteco, hoofd o.l. school, voorz. der feest commissie, een vergadering belegdj tier, voorbereiding van de stichting eener mu ziekvereen. Er gaven zich 18 personen als lid op. Op 16 Dec. 1924 werd wederom ver gaderd Het leek toen, of Mie vereen, er toch niet komen zou, want slechts tien personen gaven van hun belangstelling' blijk. Maar er werd meegedeeld, dat er op 'de lijst wel voor driehonderd gld. geteekend was. Dit gaf moed. Ter vergadering van 5 Jan. 1925 was de belangstelling zoo groot, dat de heei A.Commandeur zich bereid verklaarde 275 gld voor te schieten opdat de noo< dige instrumenten zouden kunnen worden aangeschaft. Deze kostten n.I. 575 gld. Eenige personen traden als borg op. Fr werd vervolgens een z.g. hoofdbestuur gevormd, bestaande uit de heeren P. Drijver, voorz.; P.W.Lap, penn., A.Com mandeur, J.Brans en H.Zijm als leden. Zij vervullen deze functies nog steeds, Na ontvangst der instrumenten werd 15 Maart 1925 onder leiding van dirigent S.Smit, van Den Burg, in een loods, be langeloos door de heer J^.Troost afge staan, met de oefeningen* een aanvan" gemaakt. De leden wisten „van toeten noch blazen" en het kostte de dirigent' danook menige zweetdruppel om zijn man netjes letterwijs (notenwijs) te maken. NIEUWS. Woensdag vertrokken er per K.L.M 12 pass., Donderdag 15, Vrijdag 6. Naar Texel kwamen er resp. 658. TOTAAL thans door de K.L.M. op dc Texel-lijn vervoerd RUIM DRIE DUIZEND PASSAGIERS. De 3000e passagier vertrok Donderdag na de middag van Texel. DE K.L.M. VLIEGT DE HEELE WINTER DOOR OP TEXEL. Wat velen Noopten, is werkelijkheid geworden. Officieel kunnen wij thans meedeelen, dat de K.L.M. ook gedurende de winteiV maanden de vliegdienst op Texel zal on derhouden. Deze winterclienst duurt van 4 Oct. tot 26 Maart. Tweemaal daags' zal va'n en naar Texel worden gevlogen Zondags niet. 1633 17 SEPTEMBER, 1933 Men schrijft ons: Aanstaande. Vrijdag zal het 30 jaar geleden zijn, dat de vertalers van de Bij« bel de vrucht van hun werk overhandig den aan de vergadering der Staten-Gene- raai De afd. Texel van het Ned. Bijbel genootschap heeft gemeend, die daturpl niet onopgemerkt voorbij te moeten laten gaan en organiseert op die dag een herdenkingsavond in de Ned. Herv. kerk te Den Burg, waar spreken zullen: Ds. Visser over „17 Sept. 1633", Ds. Van 't Hooft over „De Bijbel als bron voor ons geloof", Ds. Scholte over „De Biju bel als norm voor ons leven" en Candy Wouda over „De nieuwe vertaling van het Ned. Bijbelgenootschap, een monu ment ter eere der Statenvertalers". Aan het muziekcorps Excelsior is om medewerking gevraagd. De toegang tot deze Ipjeenkomst is vrij. Het blazen in de loods viel op de duur niet mee, waarom het gemeentebestuur verzocht werd een schoollokaal voor de repetities te willen afstaan. Dit verzoek werd ingewilligd. Kort daarop werd de heer P.B.Riteco tot opvolger van diri gent S.Smit benoemd. Er werden goede vorderingen gemaakt, zoodat men 13 Fe bruari 1926 de eerste openbare uitvoering kon geven. Die werd een klinkend succes. Oct. 1928 werd in de vergadering aan gedrongen op het aanschaffen van uni formpetten, maar tot op heden is daarvan niets gekomen. Het zit er niet aan Vorig jaar werd het corps met fakkels' verrijkt; tevoren behielp men zich mei fietslantaarns. Soms werden de fakkels' van Texels Fanfare gehuurd. Maart 1937 braken er voor het corps moeilijke dagen aan. Het was toen, dat Directeur Riteco zich genoopt zag te bedanken. Gelukkig vond men een op volger in de heer U. Bouwsma, die zijn taak met enthousiasme opnam en een onverzettelijke wil om het corps op hooi ger plan te brengen, aan de dag legt. HET HEDEN. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren J.Kiljan, voorz.; R.Bremer, secr. I.Bruin, penn. Financiën. De Vereen, zit, evenals haar zusterorganisaties, slecht in de „slappe was". Er moeten hoog noodig nieuwe in strumenten bijkomen, maar met 30 gld^ in kas doe je niet veel. De Vereen, heeft trouwens ook nog schuld op benige in strumenten Donateurs heeft het corps in en buiten het dorp eii nu verwacht men, dat, n» zoo goede vorderingen worden gemaakt, dat nog meerderen geldelijke steun wil len verleenen. Wat de oefeningen betreft: In de o I. school Wordt iedere Maandagavond ge oefend. Als er uitvoeringen op komst zijn, wordt er vaker per week gerepeteerd De openbare uitvoeringen geven steeds een batig saldo. FANCY FAIR. Ter versteviging van dc kas wil men in de a.s. winter een fancy fair houden. De datum is nog niet be paald, maar gehouden zal ze Vast wor den. De kas vraagt er om met klem. De heer Rotgans zal er zijn zaal gratis voor, afstaan CONCOURS De Vereen, nam nog nim mer deel. Maar de laatste tijd wordt er, zoo stevig gestudeerd, dat het corps zich zeker met succes aan zoo' n „vuurproef" zal kunnen onderwerpen. Wij willen de vereeniging D.E.K. geluk wenschen met haar jubileum,' e/ti daarbij/ de hoop uitspreien, dat zij nog veel jaren op de been mag blijven niet alleen, maan dat zij in groei en bloei mag toenemen onder haar bekwame directeur bovendien. DE KOOG VERTIER PER JAN PLEZIER Donderdagmorgen vertrokken van De Koog om tien uur v.m. een vijftal jan Pleziers, vier van de ondernemers Kikkert en Wiitte en een van Eelman, voor het maken van een gratis tocht voor) hotel- en pensionhouders en hun perso neel. In totaal hadden zich 95 deelnemers opgegeven, die allen zeer van deze toent genoten hebben. Het weer heeft zich vrij behoorlijk ge houden. De stemming was zeer goed. 1 In Den Hoorn werd het gezelschap door een tnalsch regenbuitje verrast, maar in café Loodsmanswelvaren vond mep een gastvrij onderdak. Hier werd ook koffie gedronken. Na bezichtiging van het kerkje van Den Hoorn werd djd toch Vervolgd naar het vliegkamp De Mok, waar de deelnemers in twee groe pen werden rondgeleid. Via P.H. polder en Hoogeberg werd naar Den Burg gereden en vervolgens naar De Koog, waar men om half zes in een opgewekte stemming arriveerde. INGEZONDEN. EEN VRAAG. „Een buitenstaander" schrijft ons als „Ingezonden", dat hij Siet moeilijk begrij pen kan, dat op Koninginnedag, toen er overal in het land op gepaste wijze feest gevierd werd en gedanst werd, op Texel geen dansvergunning kon worden beko men. De hotel- en caféhouders en de eigenaars van fruit- en vischstalletjes,' zoo schrijft hij, hadden die dag graag wat extra's verdiend, terwijl ook de dans- lustigen, toch al niet rijk bedeeld, ook wel eens wilden genieten. Maar dat is dan in de laatste plaats. Moest men, zooi vraagt hij, geen rekening houden op zoo'n dag met genoemde neringdoenden ij aas®®®®®®® m bb EB Ook onder de puinhoopen van ES EB een luchtkasteel is reeds menig- EB EB een begraven. ES ffl ES EB Verlaat uw eigen veld niet om ES BB bij een ander onkruid te gaan ES ffl wieden. tg ffl EBfflEBSEffiiSESEB;? U RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Aug. 1937 Ingelegd f 17410.32 Terugbetaald 13465,88 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 3944,44 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 LANDBOUW VEETEELT Kaas. De uitvoer van kaas naar Ned. Indië, geen broodvorm, bedroeg in Augustus 74000 K.G. Waarde 34381 'gld. Tarwe De Zweedsche tarwebouw heeft de laatste veertig jaren een merk waardige ontwikkeling doorgemaakt. De oppervlakte, met tarwe bebouwd, in 1901 groot 70.000 H.A., bedroeg in 1936 niet miijder dan 300.000 H.A., terwijl de oogst ten gevolge van de intensieve veredeling, de technische hulpmiddelen en betere zorg steeg van 138000 tot 772000 ton in het recordjaar 1934. Dit is de grootste tarweoogst, die Zweden ooit beleefde. Terwijl de oppervlakte zich vervier voudigde, werd de opbrengst bijna zes- maai zoo groot. In 1900 moest ongeveer 225000 ton worden ingevoerd, vorig jaar was er een uitvoeroverschot van '40.000 ton. Deze cijfers zijn daaróm zoo interes sant, omdat Zweden met de onvrucht baarheid van de grond en een ongunst'g, klimaat te kampen heeft. De groofc vlucht is gekomen toen de staat om streeks 1930 ingreep en het maalgebod invoerde, terwijl hij tegelijkertijd met een nauwkeurige controle op de kwaliteit van het product begon. Dit was een goede aansporing voor het kweeken van betera sporten. Door het stellen van een garan tieprijs voor de binnenl. granen door de staat, werd men onafhankelijk van de buiten!, markt. Door deze bemoeiïngenl bereikte men, dat er in 1933 een over-i schot van 700000 ton graan ontstond./ Door echter gedeelten van de markt af te voeren en op te slaan, bestemd voor het geval, dat een volgend jaar de oogst zou mislukken, wist men de prijs op peil te houden. Inderdaad was de oogst vorig jaar zoo slecht, dat deze maatre gel niet overbodig is geweest. Het bestuur van Landbouw en Maatschappij heeft de Minister van Econ. Zaken een telegram gezonden, waarin ge- wezeh wordt op de dalende rogge- en haverprijzen, waardoor deze granen slechts tegen afbraakprijzen verkocht kun nen worden. Tevens wordt gewezen op de slechte oogst ook van de aardap pelen, zoodat in menige streek een nood toestand ontstaat. Met klem wordt op, voorziening aangedrongen. Zuivel. Den Haag. In de vergade ring van de Alg. Ned. Zuivelbond zei de voorz., de heer Britzei, dat de Landb.. crisiswet aan de verwachtingen heeft be antwoord. Met deze wet, zei hij, is 1 mogelijk geweest de boeren op de been te houden. Wel heeft de consument luid geprotesteerd, doch dat de boer en met hem liet platteland in de allergrootste moeilijkheden zouden geraken, indien hij nïet meer zou ontvangen dan de wereld marktprijs, heeft een groot deel vanon9 volk zich Jot op de huidige dag helaas, nog niet voldoende gerealiseerd. Wat be treft de verlaging der heffingen op bo ter, margarine, vetten en oliën: de bo- terprijs is lager dan die, welke gemid deld in de jaren 19111914 gold. Het moet in géén geval toelaatbaar worden geacht, dat, vooral tegen de staltijd, met de prijzen van boter en vetten verder naar beneden wordt gegaan, daar hiervan nog verdere verlaging van de melkprijs het gevolg zou zijn. Thans veei verandering brengen in de crisismaatregelen, acht spreker niet raad zaam Het is de vraag, ot de Nederland- sclie boer binnen afzienbare tijd een bescheiden bestaan uit zijn bedrijf kan halen. De vooruitzichten zijn z.i. niet; hoopvol. Er is groote' ktans, dat de Ne-< derlandsche veehouderij en jakker bouw nog ejenige tijd de smartekinderen der overheid zullen zijn. Den Haag. Het Prinselijk Paar zal de opening der Staten Generaal op 21 Sept. a.s. niet bijwonen. China. De cholera te Sjanghai en te Hongkong breidt zich uit. In de at- geloopen week stierven in beide plaat sen daaraan resp. 9 en 126 personen j** Griekenland. Een rooversbende zag kans de Bank van Griekenland te Athene te berooven voor viele millioenen aan 50001 drachmen-biljetten (100 drachmen is f 1.65) Om de daders op te sporen hebben de autoriteiten alle 5000 drach men biljetten uit de circulatie genomen. - Diefstal. Te Arnhem wenti^ tegen een 36-j. arbeider uit Arnhem vier jaar gevorderd wegens drie inbraken met dief stal. Hij had o.a. bij een verzekerings agent in de Rembrandtlaan f900 buit gemaakt. Verdachte had reeds tweemaal drie jaar gezeten. !■- l|||||li:!:i!!:llir'l!!l|llll'lllllllllllllllll||!l||||lll||lll||||l|||||l!|||||||||l||||||||||||| ||||||!IIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiii!!I|||||| GEMENGD NIEUWS

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6