SyiPIElRBIE Garage Sneltax Tarweoogst 1937. N.S.F. en ERRES-Radiotoestellen Zendt uw oude kippen Tandheelk. Inrichting GEBR. GOYARTS s. s. Texelstroom naar Alkmaar en Purmerend. U vermindert SCHOUW. Herfst en winterRadiotijd. A. DE WILT, Radio, Weverstraat Lees- en tafellampen, schemerlampjes en wandlichten. naar de veiling te Purmerend P. KEIJSER. Warmoesstr. 70, Den Burg gebruikte ploegen, 7centimeters in omvang door het dragen van een Prijzen vanaf f.4% N.V. Ph. Vlessing, den Burg Stoomwasscherij „Texel" Zaterdag 2 October a.s. Appelen. luxe auto's volledig verzekerd het risico van de huurder gedekt. de Sneltax. Auto-onderlinge en wij zorgen voor de schooning, bemonstering en aflevering aan de G. T. 0., Wij zijn hiervoor ingericht. Firma A. LANGEVELD Pz. Adverteert in de Texelsche Courant. Pieker Zondags niet U zoekt een gebruikt rijwiel ENTSTOF voor kippen de meeting bij te wonen BÜUWBOEREN. Bewaar uw chevaliergerst SIEM DE WAAL. viool-, mandoline-, banjo- en guitaarlessen. nieuwe goedkoope afwasch- bare en onbreekbare ornamenten. (ORSETBAND Ir .l!" - -J* O Kisten steeds verkrijgbaar bij lederen Woensdag van 11 tot 4 uur Lage vaste tarieven. Ook voor ziekenfondsleden VAART MAANDAG A.S. MPTs Hz. Weverstraat 106 Telefoon 74 Wij hebben nog eenige 2 schaar stoppelploeg, z.g.a.n. bakwagen, spotprijs. G. DE WIT, smederij, den Hoorn, Tel. 1. V. OCTROOI 17201 \l muur De Stoomwasscherij „Texel" aan de Schilderweg, die thans ruim twee jaar bestaat, mag zich in een steeds toene mende belangstelling van de Texelsche bevolking verheugen. In het begin stond de Texelaar wat sceptisch tegenover de machinale wasscherij. Dit behoeft geen verwondering te wekken. Er zijn wassche- rijen, die weinig zorg aan de wasch be-' steden, met als gevolg: niet helder en groote slijtage. Allengs bleek echter, dat Texels eigen stoomwasscherij in dit opzicht niet teleurstelt, zoodat de klan dizie zich weldra in snel stijgende lijn bewoog. Eenige dagen geleden hebben wij het bedrijf eens bezocht en ons precies laten uitleggen, wat er met de wasch zooali gebeurt in de tijd, die ligt tusschen het! verzenden en het terugontvangen. De heer Vlas, die hier met de heer Spronk de leiding heeft ,was zoo vrien delijk ons in te lichten. Reeds da delijk viel ons de biezondere zorg op, waarmee de heer Vlas zich verzekert van de goede gang van zaken in zijn bedrijf. Persoonlijk houdt hij toezicht op de waschmachines; zeer nauwkeurig Iet hij er op, dat het sop diet te warm wordt; dat iedere soort waschgoed de behande ling ondergaat, welke daarvoor voorge schreven is, enz. HET SORTEEREN Als de wasch binnenkomt, wordt ze eerst gesorteerd. De witte wasch, de bon te wasch kleur bij kleur en de fijne wasch. Deze fijne wasch bestaat meest uit wollen en zijden kleedingstukken, die niet met de machine mogen worden ge- wasschen. Deze stoffen zouden dan imv "rs kans loopen beschadigd te worden. Daarom moet het wasschen daarvan mét de hand geschieden. Het coll. van Dagel. Bestuur van polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van de ingelanden, dat de schouw over de slooten in den polder zal plaats hel?ben op en noodigt de ingelanden uit te zorgen dat op gemelden datum alle voorschriften als bij de keur omschreven, stipt zijn nageleefd. Texel, 7 September 1937. Het Bestuur voornoemd, R. P. KEIJSER Johz., voorz L. v. HOORN, secretaris. Fijne zachtzure herfst handappelen lü ct per pond Handperen 10 Moesappelen 5 J. ROEPER, Hallerweg. Oudeschild Tel. 4 verhuurt met en zonder chauffeur voor 4 en 6 personen tegen billijk tarief. De passagiers zijn bij ons en bij losse verhuur is eveneens Kiest daarom een wagen van Beleefd aanbevelend. P. KAAN. Verzekert u bij de te Groningen. De eenige en grootste speciaal autoverzekeringmij. in heel Nederland. Laat Uw tarwe brengen in ons pakhuis aan de Wilhelminalaan eventueel voor opslag. Desgewenscht maken wij Uw tarwe klaar voor de zaai. Andere granen, erwten en boonen kun nen wij ook voor U reinigen. NU AAN HET WASSCHEN Is een deel van de wasch, voor machi nale behandeling bestemd, gesorteerd, dan gaat het goed naar de waschmachines. Er staan er twee: een groote, voor de witte wasch, en een kleine, hoofdzakelijk voor het bonte goed. Van buiten gezien, is zoo'n waschmachine net een ijzeren,' cylindervormige ketel. Binnenin zit een, tweede ketel Deze is van rood koper en heeft openingen in de wand waardoor hij in verbinding met de buitenste ketel staat. Van roestvlekken op de wasch kan dus geen sprake zijn. over de Maandag, de wekelijksche wasch- dag. Wij doen het voor u helder wit, tegen lage prijzen. De Texelsche Wasscherij. Is het goed nu in de koperen ketel gedaan, dan worden de beide ketels ge sloten en kan het waschproces beginnen. Eerst laat men warm water in de ketel loopen. De wasch wordt 10 minuten lang gespoeld. De koperen ketel gaat draaien, vijf toeren naar links, vijf toeren naar rechts, zoo gaat het om en om. Na 10 min. is de wasch gespoeld; het eerste vuil is er dan van verwijderd. Nu krijgt de wasch een voorsop; het proces herhaalt zich en duurt eveneens 10 min. Vervol gens komt het gewone sop. Een flinke hoeveelheid zeeppoeder wordt aan het water toegevoegd en door het toevoeren van stoom wordt de (temperatuur tegen de 100 graden gebracht. Nauwkeurig wordt opgepast, dat het sop niet kookt, daar dit op de duur schadelijk voor de wasch kan zijn. Slechts indien het goed zeer vuil is, wordt het water aan de kook gebracht. Maar meestal' is dit niet noodig. Wij ontvingen de nieuwste O' ♦v m Hilversum 43 A, f 98.50 Hilversum 18 A, f 188. Hilversum 17 A, f 142.50 Ook met het toestel van f 98.50 kunt u op de korte golf luisteren. Ook dat toestel is zeer selectief. Gaarne komen we demonstreeren. Ooft bij u thuis Het verplicht u tot niets. Wilt u een radiotoestel aanschaffen Het is in uw eigen belang, ven bij ons te komen luisteren naar deze toestellen met hun wondermooi geluid. Wij leveren ook op gemakkelijke con dities en ruilen uw oude toestel in. Wij hebben staan Dames-, Heeren-, Meisjes-en Jongens rijwielen o.a. Simplex, James, Burgers, Adek, enz. f 1,25 per 100. P. KEIJSER. Het afdelingsbestuur van de Moderne Landarbeidersbond noodigt de leden van de afdeeling de Koog uit om Zondag aan den Burg. Bij genoegzame deelname rijdt een auto. Opgave tot Zaterdagavond bij het afdeelingsbestuur. Door mij verleende Exportvergunning van brouwgerst en granen kom ik zoo mogelijk al uw graan, eventueel erwten, karwij-, mosterd-, blauwntaanzaad enz. in commissie koopen met buitenlandsche kooplieden le klas. GELD BIJ DE SCHUIT en direct laden onverschillig welk soort. Ze kiemt pas met November, de brouwers hebben dus geen haast. U zult meer geld ontvangen, 't Con tact komt gereed. Wij vragen voor direct nog controleschapen, onverschillig hoeveel, liefst best en gaaf. Controle-ooilammeren, 10 wilde, beste ramlammeren (ger. en onger.) enz. (geen oude rammen s.v p.) 10 beste oude onger. schapen Eenig land voor wolvee gevraagd. SIJBR. C. EELMAN. Telegr.adres „Stroovlas". Tel. 122 dag en nacht. Zien is koopen. WAT ER VERDER GEBEURT. Nadat het goed gewasschen is, wordt het viermaal 'uitgespoeld, tweemaal met heet, eenmaal inet lauw en eenmaal met koud water. Hierna wordt het goed met bleekwater gebleekt, nogmaals driemaal met koud water uitgespoeld en tenslotte geblauwd. Dan is liet eigenlijke wasch proces afgeloopen. Het goed kan dan in de centrifuge worden gestopt, een kope ren ketel, die met een snelheid van 1000 toeren per minuut rondwentelt. De wand van deze ketel is eveneens geperforeerd. Door de middelpuntvliedende kracht wordt het water door de openingen naar buiten geslingerd. Het komt dan in een tweede cylinder, welke om de eerste is geplaatst en wordt afgevoerd. Deze cen trifuge heeft dus dezelfde functie als de wringer, die veel bij het wasschen aan huis wordt gebruikt, maar de kans op beschadiging is bij gebruik van de cen; trifuge nagenoeg uitgesloten. Nu kan hef weder langs twee verschillende wegen gaan. Is het z.g. platgoed, dan gaat het door een door stoom verwarmde mangiel; is het ander goed, dan wordt het in de z.g. droogbakken opgehangen. Deze bak ken zijn door stoom verwarmd. Op rekken wordt het goed uitgehangen en dan blijft het eenige tijd in de warme ruimte, tot het geheel gedroogd is. De mangel is geen gewone mangel, zoo als er een bij moeder op zolder stond. Deze mangel bestaat in hoofdzaak uit een lange cylinder, bekleed met vilt. Van on- ueren drukt er echter een cylindervormige uitgeholde bak tegen aan, die met stoom' is verwarmd. Het vilt neemt het water op. Dit water komt door eenige openin gen in het midden van de cylinder en wordt afgevoerd. De verwarming zorgt, verder voor het drogen van het goed Droog en gestreken komt het er aan de andere kant weer uit. Dan nog opvou wen en het platgoed is klaar voor de verzending. Het andere goed gaat, naar gelang de AANGEBODEN: Billijke condities. Bij voldoend aantal leerlingen zal een muziekclubje worden gevormd. A. W. GOEDHART, Wilhelminalaan. Wij ontvingen een prachtige serie Wij verwachten een uitgebreide serie U slaagt bij ons het best A. DE WILT, Weverstraat. wensch van de klant, óf dadelijk terug, óf naai- de pers, óf het wordt gestrekeni De boorden ondergaan een aparte be handeling. Op een speciale boordenpers worden zij glad gestreken. Nadat de iniddenzoom met de z.g. zoombevochtiger, waaruit door een smalle spleet stoom komt, warm en vochtig is gemaakt kan de boord worden omgeslagen. Met be hulp van het strijkijzer wordt de boord vervolgens omgebogen; dan gaat hij in de „boordenpot", een cylindrische koker, waarin de boord zijn rónde vorm houdt. En dan is alles gereed voor de ver zending. De heer Vlas toonde ons nog even de stoomketel met de stoommachine, die de noodige stoom en drijfkracht voor het bedrijf leveren. BEST WASCHWATER. Het water voor de wasscherij wordt uit de grond opgepompt van een dieptu van 26 M. Daar zit n.I. in deze omge ving het water, dat volgens chemisch onderzoek het beste waschwater is. Ot de wasscherij een druk seizoen ach ter de rug heeft? We hebben het overstelpend druk gehad, verzekerde de heer Vlas Drukker dan vorig jaar? Veel en veel drukker, ook wat vaste en ongeregelde klanten op Texel betreft. Wij leiden hieruit af, dat men vertrouwen in ons stelt. En niet alleen de witte wasch, alle wasch krijgen we zoo lang zamerhand. We hoorden van de heer Vlas, dat hij op aanbeveling van Texelaars zelfs klan ten in Den Helder heeft gekregen. En toen namen we afscheid van de heer yias, die zich, evenaFs zijn compagnon Spronk, met zooveel zorg wijdt aan de zaak, die in een paar jaar tijds zoo mooi is opgebouwd. Dat het bedrijf nog belangrijk in groei en bloei mag toenemen, wenschen wij d^ ondernemers gaarne toe. H.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 10