Juist voor Vrouwen! AKKERTJES De Blinde Blindengeleidster Texelsche Berichten „Akelig doorworstelde uren op het Eiland Texel". AKKER.CACHETS DE COCKSDORP. OUDERAVOND. L SCHEEPSONGEVALLEN 6 NOVEMBER 1921. Het schip van P. v.d. Vis, waarmee groenten van Broekerhaven naar Oude- voerd zouden worden, wordt bij Medenu blik door storm overvallen. Een zware golf slaat over en neemt het kompas mee. Men raakt uit de koers en het schip slaat op de steenen bij Andijk aan stuk ken. De twee opvarenden redden zich. Dezelfde dag slaat de schuit van J. v.d. Vis, de vader van P. v.d. Vis, bij Wierin- gen stuk. J. v.d. Vis, de eenige opva rende, redt zich. Daar de schuiten niet verzekerd konden worden, is hun geheele bezit verloren. De Texelsche Courant zet een steun- actie op touw. De visschersvereen. "D.E.T.V., Oude- schild schenkt f 75.—. Er worden tooneel- uitvoeringen gegeven, lijsten circuleeren, enz. Er wordt bijna f 1200 bijeengebracht. Dat overtrof de verwachtingen. 7 JANUARI 1922. Het Engelsche s.s. QUITO, met ijzer erts van Huelva op weg naar Hamburg, strandt bij storm in de Eierlandsche gron den. Zes sleepbooten van de firma's Wijs muller, Dros en Co. en Doeksen brengen het schip vlot. 72 Iedereen kent wel de naam van 11 e 1 e n Keiler, de doofstomme en blinde Ame- rikaansche, die, hoewel alle deuren naar dc wereld voor haar gesloten waren,1 contact kreeg met haar mcdemenschen en hen leerde begrijpen en verstaan. Dit heeft Helen Keiler te danken aan de on-i vermoeide arbeid en het bijna bovenineu- schelijke geduld van haar leerares en vriendin Anne Sullivan Macy, die ha ad niet slechts leerde lezen, schrijven, „hoo- rcn" en spreken, maar die eveneens haar belangstelling wist op te wekken voor ge-1 schiedenis, muziek en litteratuur. Helen/ Keiler bezocht zelfs een school en deed verschillende examens. Overal volgde Am ne Sullivan Macy haar. Zij vergezelde haar zelfs op haar wereldreizen. Zij of ferde zich in de meest letterlijke betee- kenis van het woord voor haar bescher melinge op en bleef haar zware taak, die ze op nauwelijks twintigjarige leeftijd vrijwillig op zich had genomen, haar le ven lang trouw. Toen Helen Keller en Anne Sullivan Macy eenige jaren geleden voor de laat ste keer door Europa reisden, was mie vrouw Macy zeer oud geworden. Haar handen trilden en 'haar gezichtsvermogen was erg verzwakt. Maar ze bleef haar be lofte trouw, die ze Helen Keiler eens had gedaan: „Helen, ik zal je nooit verlaten". Haar oogen werden inmiddels steeds slech ter. Weldra kon ze bijna geen voorwerp meer herkennen, en toen ze onlangs op' een goede morgen wakker werd, riep ze Helen Keiler bij zich. Zij legde haar han den op Helen's voorhoofd en sprak: „Ik zie niets meer, Helen nu is de nacht; ook bij mij gekomen". Helen voelde diepi medelijden met haar vriendin en leerares,, die haar tranen had gedroogd, toen ze nog een klein meisje was en aan wie ze alles te danken had, wat deze weneldi haar had geboden. Ontroerd omhelsde de nu zes-en-vijftig-jarige haar geleidster, leerares en beste vriendin, en fluisterde in haar gebrekkige spraak: „Nu zal ik je mijn schuld terug betalen, Anne. In de we reld van de nacht ben ik beter thuis dan jij. Nu zal ik jouw geleidster zijn." i Zwijgend wandelen de beide vrouwen nu dagelijks door het park van het rus tige huis te Illinois. Meestal speelt er1 zelfs geen wind in de bladeren van des boomen. Zwijgen en rust heerschen alom,, ook in de natuur. Helen Keiler en de; twintig jaar oudere Anne .Sullivan Macy hebben besloten, voortaan geen reizen meer te ondernemen, maar hier stil met en voor elkaar verder te leven. HOE LAAT STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. DE LUCHTLIJN OP AMSTERDAM. Zondags tot en met Vrijdags van Texel: 8.25 en 16.40. Van Amsterdam: 9.20 en 17.35. Zaterdag van Texel: 8.25 en 13.35. Zaterdag van Amsterdam: 9.20en 14.45. REISBILJETTEN en inlichtingen: aan het K.L.M.-AG ENTSCHAP: Bureau Texelsche Courant, Den Burg VAN 1887 HEDEN. 10 JANUARI 1922. Dc bemanning van de Cocksdorper red dingboot, die zich zoo kranig weerde bij de stranding van de Liesbeth op 23 Oct. 1921, wordt Koninklijk onderscheiden. Z.K.H. Prins -Hendrik arriveert hier in gezelschap van zijn adjudant, Jhr. von Munlen, burgemeester Buy sing Damsté, de heeren Tegelberg en De Booij, resp. voorz. en secr. der N. Z. R. M., Fock, Schout bij Nacht te Wdlemsoord. Z.K.H. voert in hotel De Hoop te De Cocksdorp het woord, waarbij hij de redders huldigt en onderscheidingen ter hand stelt: voor de schipper een gouden, voor de roeiers een zilveren medaille. Schipper M. Boon Mz. spreekt woor den van dank. 11 Febr. 1922 worden de onderscheidin gen der N.Z.R.M. uitgereikt. Burgemees ter Buysing Damsté en de heer D.C.Dros voeren het woord. JANUARI 1922. De tjalk met zeegras van gebr. Asjes van Wieringen raakt in Het Diep bij Oost in het ijs vast Door meer dan honderd personen wordt van het schip tot de stei ger van Oost een geul' gehakt als het schip in een gevaarlijke positie komt. Zonder averij komt het onder de wal. 73 GEMEENTE TEXEL INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder l unnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de fa. Gebrs. Blom, te Oudeschild om de viscluliiogterij aan» den Schilderweg nabij Oudeschild, op heli perceel kadastraal bekend in sectie D„, no. 3464, te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 27 September 1937. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris. De Buigemeester, C. JONKER. KAMP. zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, bovendien ook bij klachten op gezette tijden 4) Volgens recept van Apotheker Dumont MODERNE VOEDING. „Rauwkost", een woord van deze tijd; haast een modewoord. Ieder heeft er wel eens van gehoord. Van „Vitaminen" ook! Ook zoo'n modewoord. Maar buiten de kring van meer ontwik kelden, en van, bij de'voeding geïnteres seerden uit principieele of commercieele; oorzaak ,weet men van de z.g. „Modern© voeding" niet veel meer af, dan dat het daarbij gaat om het eten van veel wor tels, rauwe groenten, vruchten en zoo,; maar van het „hoe" en het „waarom" i9 de groote meerderheid onkundig. En toch gaat het hier om zeer belang rijke dingen. De woorden „rauwkost", „vitaminen" zijn richtinggevend voor het antwoord op de vraag, welke de beste menschelijkct voeding is, in verband met de wetenschap pelijke onderzoekingen 'der laatste jaren, en waardoor een geneel ander licht is ge worpen op de voedingsleer. En het is merkwaardig te constateeren, welke verrassende resultaten de toepas-» sing van nieuwe inzichten brengt. Niet alleen onder de „eters" in het al gemeen, naast minderverstandige, „alles rauw-eters" zich ook verstandige toepas sers bevinden, hoort men van ingeno menheid ermee gewagen: van verbeterde gezondheid, van verhoogde levenskracht., Ook in de geneeskundige praktijk, waai de arts de poging der natuur, om, doop de ziekte heen, tot gezondheid te komen/ tracht te ondersteunen, blijkt de „moderne voeding" een krachtig therapeutisch hulp middel te zijn. Verspreiding van kennis daaromtrent vormt een bijdrage tot verhooging der volksgezondheid en volkskracht. Wie er wat meer van wil weten, zij verwezen naar de adv. aangaande een le zing welke de heer Verhoeff uit Utrecht over Moderne Voeding zal houden. K.L.M.-DIRECTEUR PLESMAN OP ONS VLIEGVELD. Maandagmiddag heeft de heer A.Ples- man, directeur van de K.L.M., een kort bezoek aan ons vliegveld gebracht. Hij was vergezeld van een aantal jour nalisten, vertegenwoordigers van diverse froote binnen- en buitenlandsche bladen, ij kwamen hierheen met twee Douglas- machines, de Pelikaan en de Uil (DC3) De heer Plesman had op het vliegveld een onderhoud met onze Burgemeester en toonde zich over de inrichting van het stationsgebouw en over ons vliegveld biezonder tevreden. (Doorkijk Stationsgebouw K.L.M.) DE KOOG DE REDDINGBOOT GAAT UIT. Hedenmiddag wordt hier aanvan gende om drie uur een oefening met de reddingboot gehouden. Over handenarbeid, hoofdelijk en klassikaal onderwijs en open- luchtscholen. 'Donderdagavond werd in de o.l. school alhier een ouderavond gehouden. Groot was de opkomst der ouders niet. Vooral veel „vaders" schitterden door afwezig-I heid. Nu kon de oorzaak hiervan zjjn, dat vader en moeder moeilijk tegelijk van huis kunnen doch er hadden toch wel wat meer ouders blijk van belangstelling kun nen geven. De bijeenkomst werd door het hoofd der school, de heer Zondervan, geopend, waarna ae secretaresse van de oudercont-. missie de notulen van de vorige ouder avond voorlas. De heer Z. besprak hierna punt drie van de agenda, n.l. de z.g. „werkweek" op school, die hij sinds eeni ge maanden had ingevoerd. Hierbij wordt door verschillende groepen jongens en meisjes, kleinere en grootere door el kaar, handenarbeid verricht, als het wer-t ken in de schooltuin, het schoonhouden; van de melkbekers, de schoolborden en banken, enz. Het was de heer Z. gebleken, dat som mige ouders hieromtrent een verkeerde voorstelling hadden. Enkelen meenden zelfs, dat het hier een zuinigheidsmaatre gel van de gemeente betrof Dit toch was allerminst het geval. Deze handenarbeid» was door de heer Z. ingesteld uit zuiver paedagogische overwegingen. Behalve het practische nut, toonde spr. de belangrijke opvoedkundige waarde aan, die deze handenarbeid inhoudt. De onder wijzer leert hierdoor beter de karakter eigenschappen van een kind kennen en waardeeren. Een leerling b.v., die bij het theoretisch onderwijs in de klas niet tot de vlugste behoorde, legde dikwijls bij de handenarbeid groote vaardigheid en 'ijver aan dc dag, terwijl met anderen weer het omgekeerde het geval was. Ook kwam dikwijls de geschiktheid tot het geven van leiding aan anderen tot uiting. Hierna sprak de heer Z. nog over klas sikaal onderwijs, het onderwijs, dat te genwoordig in de lagere scholen algemeen wordt toegepast. Hij toonde de gebrekkig heid van deze methode aan, doch kwam' tevens tot de conclusie, dat het geven» van hoofdelijk onderwijs bij het huidige groote leerlingenaantal in een klasse niet door te voeren was. Ook het nut van het geven van onder wijs in de open lucht kwam ter sprake en in verband hiermee de heilzame werking; van de z.g. Openluchtscholen in sommig© groote steden, waardoor groofè groepen kinderen met vrucht onderwijs kunnen ontvangen, die om gezondheidsredenen op de gewone scholen daarvan uitgeslo-' ten zouden zijn. In de pauze werden de aanwezigen door de goede zorgen van mevr. Zondervan onthaald op 'n kop chocolade met koekjes. Tot besluit las de heer Z. nog eenige hoofdstukken uit een boek voor, waarna hij de bijeenkomst te ruim 11 uur sloot. Het was weer een leerzame en gezel lige avond en we spreken de wensch uit, dat bij de volgende ouderavond de be langstelling grooter moge zijn. (We herhalen, dat we toezending van verslagen van ouderavonden steeds zeeC op prijs stellen. Helaas is dit instituut „Ouderavonden" op Texel vrijwel inge dut. Moge daarin verbetering komen. Zul ke avonden zijn toch zoo nuttig. - Red.). Onder deze sensationeele titel verscheen in het begin van de vorige eeuw een boekje, geschre ven door H. Altman. Het bevat het relaas van een spannend avontuur op het Buitenveld in den jare 1823. We nemen het verhaal in zijn geheel in ons blad op en danken de heer Joh. Roe per Nz„ die ons daartoe in de gelegenheid stelt. Dat gedeelte van het eiland Texel, het welk vroeger het Buitenveld werd ge noemd, doch nu de naam van Cocksdorp' draagt ,was voormaals een eenzame vlak te, waar men geen woningen zag, dan al leen drie pachthoeven, de Kwelder, het) Zanddijkshuis en het Eijerland, welke pachthoeven nagenoeg een uur van elkan der verwijderd lagen. Daar, waar nu tnen- schelijk bedrijf en werkzaamheid heer schen en de woeste grond meerendeels in bebouwde akkers herschapen is, hoordei men vroeger niet anders dan hef geblaat; der menigte schapen, het eigendom der pachters en de verwarde geluiden der vele soorten van water- en andere vogels,, welke zich in ontelbare menigte op een veld ophielden, waar zij zelden door dê mensch verontrust werden. Nu en dan werd dit eentonig geluid afgewisseld door fier geblaf van 3e herdershond, ot ae stem van de scnaapneraer. in aé win ter voorat, zag alt vela er dooascn en creung nit. Wanneer ae sneeuw net vera bedekte en het vee in de stallen was- opgesloten, dan ontwaarde men, waar heen het oog zich ook wendde, nergens eenig leven; tenzij een enkele roofvogel" in wijde kringen over de vlakte zweefde en met een somber geschreeuw angstig zijn prooi zocht. Het gezicht reikte niet ver genoeg, om haar geheel te overzien, vooral, wanneer het ijs der reede zich met het veld scheen te vereenigen. Nu zijn beide door een sterke dijk van elkander gescheiden, en het oog vindt meer dan één rustpunt, waarop het met welgevallen verwijlt. Het was in de namiddag van een droe vige winterdag van het jaar 1823, dat N. B. de pachthoeve, het Zanddijkshuis verliet .gelegen op het midden des velds tegen de hooge keten van 'duinen, welke het tegen de Noordzee beschermen. Hij woonde daar met zijn broer en deelde met deze het toezicht over diens uitge breide boerderij. Zijn voornemen was om een bezoek af te leggen bij een vriend, die in een gehucht aan de oostelijke punt van het Eiland woonde. Tusschen de pachthoeve en de woning van die vriend lag een gedeelte van het zooeven beschreven veld en een uitge-, strekte watervlakte, welke door het oos-» telijk gedeelte van het eiland als dooij een landtong omvat wer3. Alleen in de winter, wanneer deze waterkom sterk ge noeg was om deze te betreden, kon men de overtocht doen, waarvoor men dart niet meer dan een klein uur noodig had; terwijl men anders, om van 'de eene plaats; naar de andere te komen, langs een om weg van bijkans drie uren moest gaan. B., die van jongsaf het veld in alle richtingen dikwijls had doorkruist, zoowel bij nacht als bij dag, en die gedurende de 'lange en strenge winter reeds meermalen, nu dit zoo gemakkelijk was, het vrienden bezoek tegen de avond had afgelegd, dacht niet aan de mogelijkheid, dat hij op het veld ,waar hij om zoo te zeggen, was opgevoed, zou kunnen dwalen, Zon der derhalve op de streek van de 'wind te letten of eenig ander merkteéken te ne men, begaf hij zich vroölijk op weg. Het was ongeveer vier uur, foen hij de woning van zijn broeder verliet, en, Tioe- wel flauw, zag hij toch in het verschiet de plaats zijner bestemming voor zich. Doch nauwelijks een kwartier gegaan heb bende, onttrok een snel opkomende nevel alle voorwerpen aan zijn gezicht; zulks, bekommerde hem echter niet en hij dacht er nog geheel niet aan, dat hij het pad zou kunnen missen. Gerust zette hij zijn tocht, nu reeds op het ijs, voort,, het veld achter zich latende. Spoedig begon het hem echter te be vreemden, dat hij, bijna de gewone tijd onder weg geweest zijnde, nog immer de ijsvlakte voor zich zag; doch hij schreef zulks nog aan de zich meer en meer ver dikkende nevel toe, die, zoo hij meende, hem de wal niet zou doen ontwaren, al vorens hij er voor stond. De flauwe schemering van de dag had hem intusschen geheel verlaten en plaats gemaakt voor een bijkans volslagen duis ternis. Van oogenbliktotoogenblik hoopte hij het doel van zijn tocht, de voet van de dijk, te bereiken, doch zag zich in deze verwachting teleurgesteld. Toen hij eindelijk zijn horloge betastte om de tijd te weten, ontwaarde hij met schrik, dat hij reeds een uur langer had geloopen, dan de gewone afstand vor derde. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 2