TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT •®&Ü'NTje Onze Eendenkooien. Woensdag 29 September 1937 sfflffiüBESisiiaa sffiassEfiffifflffiffis m ffi m UIT DE TEXELSCHE COU- BB ffi RANT No. 1, 15 SEPTEMBER ffl m 1887. m 33 o83 llllllllllll SPORT OP TEXEL Hlllfllllll 33 Teneinde bij iedereen vrije toe- E8 80 gang te verkrijgen, zal onze Cou- 93 93 rant zich houden buiten alle partij- 93 93 schappen en zich bepalen tot het 83 Eg meedeelen van hetgeen in onze tg fg omgeving voorvalt en der vermei- 83 Eg ding waardig is. Ons blaadje 83 [g vinde in iedere woning op Texel Eg [g een plaats en worde een middel [g Eg van gemeenschap tusschen ver- Eg fg schillende personen en voor allen ES ES een bron om bekend te worden Eg Eg met hetgeen op ons eiland, plaats ES Eg vindt, in één woord: het worde ES Eg de vraagbaak voor allen, dieniet Eg [g onverschillig zijn voor hetgeen ES Eg op Texels bodem voorvalt. ES ES 9 ffi9999999:?9 U 99999999S9 VROEGER EN NU. Het vangen van eenden in eendenkooien is reeds een zeer oud bedrijf. Hoe langi het al op Texel uitgeoefend wordt, valt moeilijk te zeggen. Wel weten we, uit de veelbesproken brieven van Pieter van Cuvk, uitgegeven in het jaar 1789, dat er toen hij het eiland bezocht, hier vijf eendenkooien waren. Drie van deze door Van Cuyck ge noemde eendenkooien bestaan nog en zijn dus tenminste 150 jaar oud, zoo niet ouder. Pieter van Cuyck vertelt, dat twee eendenkooien in liet Noorden waren ge legen en drie in het Zuidelijk deel van het eiland. In het Noorden lagen de NOORDER- KOOI en de OOST EREN DERKOOI. Hiervan is de Noorderkooi, die in polder Waalenburg lag, thans verdwenen. Alleen de naam „Kooistuk" herinnert ons er nog aan, dat in lang vervlogen tijden, deze een eendenkooi is geweest. De OosFerenderkooi, gelegen tusschen Oosterend en Dijkmanshuizen, ^(eigenaar: C. Koning), bestaat thans nog, evenals' twee van de drie door Van Cuyck ge-t noemde kooien in het zuidelijk deel van' ons eiland. De HEMMERKOOI is reeds lang verdwenen, waarschijnlijk kort na 1825, toen door een geweldige storm de naburige dijk doorbrak en de helft van' Texel onder water kwam te staan. Door het zoute water zijn toen vele boomen ge storven en is ook het boschje van de Hemnierkooi ten gronde gericht, wat het einde van de kooi beteekende. De twee thans nog bestaande kooien zijn die aan de HAFFELERWEG (eig. Wed. C. Hin) en de WESTERGEEST (eig.: C. Dijt). Sedert de tijd van Van Cuyck zijn er op, Texel twee nieuwe eendenkooien bijgeko men, waarvan er echter een al weer bun ten dienst is gesteld, n.i. de kooi op HARKEBUURT (eig.: Joh. A. Eelman). De andere, in het zuidwestelijk deel van de Eierlandsche polder gelegen (eig.: D. Korver) is nog in bedrijf; het is de bloeiendste van de vier eendenkooien, welke ons eiland op het oogenblik rijk is., 600 SMIENTEN OP EEN DAG. Ruim zijn de vangsten, vergeleken met vroeger, niet te noemen. Van Cuyck schrijft, dat hij de eendenkooi aan de Haffelerweg bezocht en op één dag zes of zeven honderd smienten zag vangen.' Dit was echter vóór de inpoldering van de Kattenpolder een deel van de tegen woordige P. H. Polder. Na de indijking heeft de kooi zeker zeven achtsten van,' haar waarde verloren, doordat ze verdeit van zee kwam te liggen, waardoor de vo-» gels niet meer zoo overvloedig in de vijver in de kooi neerstreken. Toen de kooi nog in haar goede dagen was, heeft Van Cuyck, naar hij schrijft, meer dan eens gezien, dat er zooveel eendvogels' naar de „kaag" gebracht werden, on* naar Amsterdam te worden vervoerd, dat wagens, met twee paarden, die door nog een kar gevolgd werden, er mee werfden, bevracht. De vangst van smienten is sedert de dagen van Van Cuvck verminderd. Toen komt de smient een broertje van de wilde eend in groot aantal op onze Waddeneilanden overwinteren. Als broed- vogel is hij echter zeer zeldzaam. Ook de vangst van taling een andere en klei-1 nere vertegenwoordiger van de eenden familie is niet meer wat hij geweest is. Eigenlijk is de vangst van wiïde eenden nog het beste te noemen, doch fabelach tige getallen als Van Cuyck ons geeft,, behooren tot een ver verleden. HET KOOIRECHT. Elke eendenkooi heeft het z.g. kooi recht. Dit moet ieder jaar opnieuw wor-t den aangevraagd. Gebeurt dit niet, dan wordt het recht als vervallen verklaard. Deze kooirechten zijn reeds van oude da tum. Tegenwoordig wordt geen nieuv/ kooirecht meer toegekend. Binnen het gej bied van het kooirecht is elke vorm van- jacht verboden, behalve dan het kooikers- bedrijf. Het gebied van het kooirecht bestrijkt een cirkel met als middelpunt de k'ooi en 900 a 1500 M. straal. De oppervlakte van dit gebied is voor elke kooi ver schillend. Niet alleen, dat op het gebied van het kooirecht elke vorm van jacht is verbo den, maar de kooiker kan er ook bezwa ren tegen maken, dat op dit gebied leven wordt gemaakt, dat de eenden verstoort. Zoo is onlangs bij uitspraak van de kan tonrechter te Dordrecht iemand, die in het gebied van de kooi een buis liet bouwen» veroordeeld tot kosten van het geding en een boete voor elke overtreding, in dp toekomst. Het kooirecht is dus niet ge-i ring op te vatten. Dat elke jacht binnen het kooirecht is verboden, weten de eenden terdege. Zoo-i dra de jacht opengiaat, zoeken ze over dag dadelijk naar het gebied, waar ze voor de kogels veilig zijn. De gevaren voor de kooi bestaan er voor hen dan wel, doch die leeren ze spoedig kennen en ontwi«* ken. Maar dat gebeurt niet, voordat er eenige slachtoffers zijn gevallen. Tegen de avond verlaten de eenden het bescherm de gebied om voedsel op te halen. Dit weten de jagers heel goed en zij maken er danook druk gebruik van. Vele eendjes worden de dupe van deze nachtelijke uitjes. Maar ook andere dieren weten van het voorrecht te profiteeren, zooals de hazen, en de konijnen. Gedurende de jacht verj huizen ze naar de beschermde gebieden., waar ze voor de jagers veilig ziin. Echte* niet voor de stroopers! Hoeveel haasje# in een donkere, mistige nacht gestroopt, worden, is nauwelijks te schatten. Maar het zijn er vele! DE VANGST. De eendenkooien zijn voor de trekkende eenden ware moordkuilen en ook menigó inlandsche eend laat er het leven. Al-t dus schrijft de heer J. Drijver in zijn, boek over Texel. Zeker is dat zoo. En toch moeten we: de eendenkooien niet alleen als slacht plaatsen zien. Voor een groot deel zijn het eendenfokstations. Ze zijn met hoen-| derparken te vergelijken. In een hoender-- park echter zijn de hoenders binnen de omheining opgesloten en gemakkelijk' met de ha no'te vangen. In een eendenkooi gaat dit zoo gemakkelijk niet. Gelijk in de hoenderparken, leeft ook in de eendenkooien een aantal vogels,, waarvan elk jaar een aantal wordt ge slacht. In de hoenderparken worden éch ter ook nog eieren verzameld, doch dit is in de kooien niet het geval, om de een voudige reden, dat de eenden niet broe den binnen de kooi. De eenden, die binnen de kooi leven, zijn van de gevaren terdege op de hoogte., Als de kooiker voer strooit in de pijpen, dat zijn de slooten, die van de vijver naar de eigenlijke kooien leiden, dan eten deze eenden, zoowel als de 'trekeenden het voer op, doch zij laten zich niet licht naar de, pijp lokken om aan'het einde onherroepe lijk in de kooi te worden opgesloten. Na tuurlijk zal er wel eens een jonge eend in geraken, die van het gevaar niet op' de hoogte is, maar dat is niet erg. De' eenden, die in de vijver leven, krijgen toch ieder jaar jongen en als er eenige» gedood worden, zal niettemin de stand op peil blijven. Zoo heeft elke kooiker een vaste kern eenden, waarvan hij er ieder jaar kan dooden. Het lokken van de eenden geschiedt ook wel met een hondje, dat langs de pijpen dribbelt. De eenden, die nogal nieuws gierig van aard zijn, willen er het hunne' van weten; ze zwemmen de pijp in en: worden ten slotte gevangen. De gevangen eenden worden afgemaakt en aan de poliers in de groote steden ver kocht. Helaas zijn de laatste tijd de prij zen niet hoog. Maar er zit toch al weer eenige verbetering in vergeleken bij 'een. jaar of wat geleden. Wel zijn de voor uitzichten niet zoo rooskleurig, waar- schijnlijk zullen ook dit jaar de prijzen iets stijgen, zoodat de kooikers tenminste» iets kunnen verdienen. Reeds begin Augustus mogen zij be ginnen te vangen. In die tijd van hetjaait is het wild echter sterk aan bederf onder hevig en moet dus snel kunnen worden' verkocht. De vangst is in die tijd ook zeer gering. Het verzenden van een paar een-, den tegelijk loont de moeite niet. De meesten beginnen danook pas tegen October te vingen. In geheel Nederland bedraagt de gemiddelde vangst per kooi, 2000 stuks. De kooiker op Texel is al blij als hij hiervan de helft vangt. Dit is in korte trekken het kooikersbe- drijf, dat op Texel helaas tanende is. Maar 't kan verkeeren. ||||||lllNlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||| lllllliiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinllllll TEXEL—ASSENDELFT 1—3. Ook onze 2e wedstrijd heeft niet de zoo verlangde overwinning gebracht. Alet 31 moesten we de vlag voor Assendelft strijken. Echter hadden we nu niet het gevoel voor een overmacht te zijn bezweken. Het is een spannende strijd geworden, waarbij de ploegen elkaar niets toegaven Beide doelen hebben felle aanvallen te verduren gehad. Dat tenslotte in de laat ste 3 min. 2 maal een bres geschoten werd in onze defensie, is jammer. Dat hadden we na zoo'n eervolle strijd niet verdiend. Er beginnen donkere vooruit zichten op te doemen welke echter nog kunnen worden weggewerkt. Daarvoor heeft deze wedstrijd ons voldoende be wijzen geleverd. We hebben kunnen vast stellen, dat onze spelers gemiddeld aan het 3e klasse spel voldoen. Echter ont breekt nog eenzelfde spelopvatting, een goed bestudeerde speelwijze, waarbij een afgegeven bal verwacht wordt en direct weer volgens diezelfde methode wordt behandeld. Alles moet sluiten en kloppen, terwijl dat stoppen en goedleggen moet worden vervangen door een balbehande ling in volle vaart. Zoo'n eerste seizoen in een hoogere klasse geeft ons veel te leeren. Het feit echter, dat de tegenpartij ons elftal sterk genoeg acht ons nog sterk genoeg acht om nog verschillende wedstrijden tot een overwinning te bren gen, moet ons voldoende steun geven om moedig vol te blijven houden en met ijzeren volharding onze plaats in deze klasse te verdedigen. Het was een uitgezochte dag, er was veel publiek. Van de aftrap af neemt T de bal over. Dan komt A opzetten en zien we, dat hier een vlotte open partij wordt gespeeld, maar door elkaar goed begrijpen in onze achterhoede wordt deze aanval afgeslagen. A komt terug, haar midvoor wil doorbreken, maar Dirk belet dit ten koste van een hoekschop, welke afgeslagen wordt. In onze halflinie heeft Arie een moeilijke taak tegen de snelle rechtsbuiten, maar deze speler schiet te vaak zelf. Dan gaat T ten aanval, Her man geeft door naar Henk, maar de aan val wordt afgeslagen. A is meteen weg, maar strandt op buitenspel. Dan krijgt P. Neijens de bal, deze geeft door naar Maarten maar ook hier wordt buitenspel gefloten. Nadat de linksbuiten van A een goede kans heeft gemist weet T een corner te forceeren, welke, goed geno men, door P. Neijens juist over wordt gekopt. Terwijl Maarten heftig aanvalt belandt de bal bij Henk Ran, wiens schot met moeite wordt gehouden, terwijl een moment later Arie van Anraat een pracht- schot lost dat over de lat corner wordt getikt. Corner wordt afgeslagen waaruit P. Kikkert ineens hard precies over schiet. Direct volgt een zeer snelle A-doorbraak en dan een geweldig schot, dat eveneens corner wordt gewerkt. Dan maakt Maar ten VI. goed vrij, geeft naar Henk, die niet terugplaatst maar tracht te passee- ren, waardoor een opgelegde kans ver»-, Ioren gaat. Nadat een voorzet van P.- Neijens hard wordt ingeschoten volgt een snelle A-aanval, welke op buitenspel strandt. A. komt terug en wordt gevaar lijk, maar goed samenspel tusschen Aria H. en Dukers bezweren dit. Dan ontsnapt A. aan een groot gevaar als P. Neijens een voorzet van rechts hard inschiet,, waarbij de keepier met geluk zijn doe$ schoon houdt. Een voorzet van A. wordt) naast gekopt. P.Neijens breekt door. Zijn schot wordt gehouden. Enkele A-aanval- len stranden op buitenspel door tacties' opstellen onzer backs. De middenlinlia geeft nogal eens te hard door en te wei-, nig naar de vleugels. Na een schijnbaa# ongevaarlijk opbrengen der A-rechter- vleugcl volgt een hooge voorzet, echter! iets te scherp belandt deze op doel. Dan grijpt Dukers, door de zon verblind, mis;» Cl)1. T. tracht de achterstand in te loo- pen, maar een schot wordt gekeerd, ter wijl A. een voorzet overkopt. Onze half linie lijkt er even uit, de voorzetten onzen vleugels zijn iets te scherp, terwijl de spil te veel door het midden plaatst. Bij een A-aanval redt Joop D. door uitloo-. pen, hij wordt ongeoorloofd aangevallen, de vrije schop volgt. Dan is het rust. Texel begint de 2e helft met een fel offensief. Énkele goede voorzetten van P. Neijens worden met moeite afgesla gen. A's aanval strandt op buitenspel, doch weet daarna een corner te forcee ren, welke wordt overgekopt. Op onze rechtervleugel wordt de bal te lang vast-i gehouden, terwijl P. Neijens bepaald pech heeft. Eenige zeer mooie kansen worden door hem gegeven, maar ze worden niet door hem ineens benut, waarna dan de hechte A-verdediging weet weg te wer ken. Wel zien we goed samenspel tus^ schen kanthalfs en binnenspelers, maaf t' plaatsen moet nog zuiverder geschieden. A. zet een aanval op, welke met moeite corner wordt gewerkt. De bal wordt overgekopt. A. komt terug, nadert het doel heel dicht, maar dan werpt Ducker* zich met een tijgersprong op de bal. Hij; redt, waarna Herman oplirengt en in schiet. Als ons binnentrio aanvalt, wordt» door een A-speler hands gemaakt, P. Neijens plaatst een vrije schop naar Van Anraat, deze kopt naar P.Kikkert, die gelijk maakt; 1 1. Fel wordt om het winnende punt gestreden. Op 18 M. krijgt A. een vrije schop te nemen, het. geweldig harde schot wordt door Joop meesterlijk gestopt. Volgen eenige aan vallen, waarbij P. N. óf goed inschiet óf voor het doel plaatst, maar doelpunten» blijven uit. We verwachten gelijk spel. Wel komen beide partijen gevaarlijk op zetten, maar gelukken doet het niet. Nog 3 min. zijn te spelen, als de A-midvoor doorbreekt, Dick passeert, en vrijstaande weet hij van dichtbij Dukers te jiassec- ren. Nog komt A. terug, een voorzet van links volgt en weer een doelpunt: 1—3. Texel is ontmoedigd en teleurgesteld. Na zoo'n partij is het ook jammer, dat deze» laatste minuten een dergelijke uitslag brengt. Een gelijk sjiel was de verhouding geweest. De leiding was goed. Texel 2 wist van Helder 5 met 7—0 te winnen; Texel 3 van Held. Boys 2 met! 91. Texel A van Oostenend A met 5 0. Texel B verloor met 4—1 van Tex. Boys A. Ons compliment aan de winnaars. Houdt vol en blijft in conditie, want ook de andere clubs, hier, wisten te winnen. Deze comp. belooft interessant te worden. Uitslagen van Zondag: KNVB 3e kl. A.: Zaandijk—Purmer- steijn 1—3; Flollandia—Alkm. Bovs 2—2; Texel—Assendelft 1—3; Succes De Vo- lcwijckers 1—3; Helder A.P.G.S. 41. NHVB 2e kl. G BKC 2-Watervogels 2: 2—2; Helder 5—Texel 2: 0—7; JVC-Dk» Cocksdorp: 0—2; Tex. Boys—Helder 4: 6—1. 4e kl. E.: Oosterend—HRC 8: 4—2; Held. Boys 2Texel 3: 1—9. Adspiranten: Tex. Boys ATexel B: 41; Oosterend ATexel A: 0—5. Training adspiranten: Woensdag, dus hedenavond, 6 uur op het Sportveld. NederlandFrankrijk op 31 Oct. a.s. Voor aanvrage kaarten richtte men zich tot onze secr. Nic. de Graaf. Gewone prij zen, maar doe het snel, anders bent u te laat. so... ..„.r ""«VOtto, bee Han n r «I Prenten-, Kleur-, Teekenboe- ken. Keus uit groote voorraad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 5