DE LATE BOOT, ffl m a d VERVOLGONDERWIJS. Bij voldoende deelname wordt aan de School voor Chr. Volksonderwijs a.s. winter weer vervolgonderwijs gegeven. (Zie adv.) GYMN. VEREEN. TEXEL. Zaterdag wacht de leden van Gymn. vereen. Texel in Eelman's Dancing een. gezellige avond. Het programma, dat door leden zelf zal worden uitgevoerd,, vermeldt voor „elck wat wils". Er zal bovendien volop gelegenheid bestaan tot het maken van een dansje, 't Belooft een vroolijke „boel" te worden. HERWONNEN LEVENSKRACHT. We vestigen de aandacht op de col lecte, welke ten voordeele van de R. K. Vereen, voor T.B.C.-bestrijding, Her wonnen Levenskracht, Zondag a.s. zal worden gehouden. Wie deze instelling goed gezind is, zal zeker niet nalaten» een speldje te koopen. OVERSTE BOSWIJK. De garnizoenscommandant van Am sterdam, overste W. A. Boswijk, die voor korte tijd in Utrecht is geopereerd, is thans vrijwel genezen en vertoeft sinds) kort tot volledig herstel van gezondheid, op Texel. Overste Boswijk logeert bij zijn broer, dokter Boswijk in Den Burg., Op 1 October zal de overste te Am sterdam weer in dienst treden. -DE BAZAR IN EBEN HAEZER. Het gebouw voor Christelijke Belangen, Eben Haëzer, moet dringend herstel en verbouw ondergaan. Daartoe is echter geld noodig. De Hervormde Zusterkrin- gen hebben om dit te verkrijgen in het» gebouw een bazar georganiseerd. Op eenvoudige doch smaakvolle wijze is het zaaltje tot een centrum van gezelligheid) omgetooverd. De naakte muren zijn fleu-, rig versierd, een feeënrijke verlichting met elcctrische lampjes is aangebracht. Er is sfeer gekomen in het zaaltje, sfeer, die bij een bazar niet gemist kan worden. Dadelijk als we binnenkomen, vinden we rechts de „kruidenierswinkel", waar de verkoopsartikelen op aantrekkelijke wijze zijn uitgestald. Een ieder zal hier wat van zijn gading kunnen vinden. Aan dc andere zijde staat de galanteriënwinkel,' waar men allerhande luxe voorwerpen kan koopen. Ook de meubelwinkel ont breekt niet. In het midden zijn op smaakvolle wijze de handwerkjes uitgestald, door de dames, welwillend vervaardigd en afgestaan. Maar ook de winkelwaren zijn vrijwel alle door belangstellenden geschonken De overvloed van schenkingen maakt, dat de verwachtingen van de opbrengst van de bazar hoog gespannen zijn. In de achterzijde van de zaal, waar anders het kleuterklasje wordt gehouden, is thans een theetuin ingericht, ook gezel lig; hij sluit zich geheel bij de bazar aan. Ook voor talrijke attracties is gezorgd, schiettent verheugt zich in de eerste plaats in de belangstelling der bezoekers. Ver der is er het postkantoortje, waar mien aan het eene loket betaalt en aan het an dere een postpakketje in ontvangst kan nemen. Het rad van avontuur draait lustig rond, in de grabbelton kunnen heel watt handen worden gestoken en ook aan het raden naar de naam van een pop kan een ieder meedoen. Voor heden, Woensdagmiddag, van 3 tot 6 uur, staat er een speciaal kinder- matinc op het programma, waarvoor extra spelletjes zijn uitgedacht, die met extra prijsjes beloond worden. De opbrengst van de bazar dient, als gezegd, tot herstel en verbouw van het in 1910 gestichte gebouw. Eben Haëzer. De toiletgelegenheid behoeft in de eerste, plaats verbetering. Daarnaast moet het lokaal van het kleuterklasje worden uit gebreid. Ook ligt het in de bedoeling de ingang naar de zijkant te verplaatsen. De tegenwoordige ingang geeft zeer veel on gemak. En als er eventueel nog vol doende geld over is, zal dit besteed wor-. den aan al die verbeteringen, die maken, dat het gebouw een frisscher aanblik] krijgt. Allen, die hiertoe willen meewerken, worden gaarne verwacht: Heden van 36 en 712. Morgen van 3—6 en 712. DE OPENING Gisteravond werd de bazar in tegen woordigheid van vele belangstellenden, onder wie eenige predikanten, door Dis. Visser geopend. Ds. heette de aanwe zigen hartelijk welkom. Hij wees er op, dat de bazar veertien dagen vroeger dan. oorspronkelijk vastgesteld, moest wor» den gehouden, waardoor in versneld tem po moest worden gewerkt. Spr. dankte voor de groote toevloed van artikelen en hoopte, dat de aanwezigen er toe zou den meewerken, dat ze later in een her boren gebouw elkaar zouden kunnen ont moeten. Met de wensch, dat de bazar een succes zou worden, verklaarde Dis., Visser deze geopend. De aanwezigen vermaakten zich reeds dadelijk met de talrijke attracties en leg den groote kooplust aan de dag. Dat kan goed worden. NEDERLANDSCHE BLINDENBOND. Texels Bioscoopzaal was behoorlijk be zet, toen vanwede de Ned. Blindenbond daar Maandagavond de eerste propagan-. da-avond op ons eiland werd gegeven. Wegens ongesteldheid van Dr. Vis werd de avond geopend door Mr. Kamp, onze Burgemeester, voorz. van de Commissie van 'Aanbeveling. (Oorspronkelijk zou Mr. Kamp deze avond buiten de gemeente vertoeven, waarom Dr. Vis was ver zocht de avond met een enkel woord in te leiden.) Mr. Kamp heette allen welkom, in het hjezonder de heeren Joh. van den Berg, propagandist van de Ned. Blindenbond, Arie Krijgsman, musicus en de heer Jan sen, filmoperateur, tevens geleider van de heeren Van den Berg en Krijgsman, die beiden blind zijn. De Kunst- en film-avond werd geopend door pianomuziek, ten gehoore gebracht, door de heer Krijgsman. Hij speelde twee nummers, een Mozart-fantasie en een wals van Chopin. Het muzikaal geheugen en de technische vaardigheid van de blinde musicus dwongen ieders bewondering af. Vervolgens betuigde de heer Van den Berg namens de Bond zijn dank voor het voorbereidend werk, door het plaatselijk' comité verricht. Tevens sprak hij de wensch uit, dat deze avond aan zijn doel zou beantwoorden. Voordat hij met zijn propaganda-rede begon, declameerde de heer Van den Berg enkele verzen van Adama van Scheltema (Moed, De Ster ren, Dc Keuterboer en De Dijk). Daarmee oogstte hij welverdiend applaus. De heer Van den Berg is al elf jaar propagandist van de Ned. Blindenbond. Hij houdt ieder jaar 100 a 110 avonden als deze. Deze avond op ons eiland was de eerste van het nieuwe seizoen. En dit niet alleen, want Texel viel de eer te beurt, de eerste gemeente te zijn, waar. de groote en nieuwe propaganda film, Lichtende Verten zou worden vertoond. De blinde, aldus spr., verkeert in moei lijke omstandigheden, blij mist veel, maar wil toch niet afhankelijk zijn. Hij wil beschouwd worden als een gelijkwaardig medemensch en vraagt de plaats, welke hem toekomt aan de maatschappelijke disch. Wij, blinden, zijn geen stakkers, met wie ge medelijden moet hebben. Wij kennen ons lot en beschouwen het als een ladder oin op te klimmen tot dê hoogste toppen van het leven. Deze avond prediken wij hier sociale recht vaardigheid. Wij, misdeelden, vragen in het volle leven te mogen worden opge nomen. Onze Bond vraagt: leerplicht voor het blinde kind, uitgebreid vakonder- richt, nazorg, steun voor oude, niet werk- krachtige blinden. Wij vragen arbeid. Moge de Regeering haar groote plicht eens verstaan. Voor 4000 blinden in ons land wordt niets gedaan. Duizenden gld. geeft de Bond ieder jaar uit: voor zie-, kenkas, blindenkampen, Braillepers, voor de 600 blinden, vereenigd in onze sindsi 42 jaar hestaande bond. Treedt toe als! donateur, minimum contributie f 2.per jaar. Hartelijk applaus bewees, hoezeer mep met deze woorden instemde. Veertien per sonen gaven zich spontaan als donateun op- Na de pauze werd eerst vertoond dd film Wakende Oogen. Daarin werd ons een beeld gegeven van het mooie werk, van ide Opleidingsschool voor geleide honden te Amsterdam, een stichting van, de Ned; Blindenbond. Door zóó'n geleide hond is een blinde niet steeds athanke- kelijk van menschen, die met hem willen of kunnen meegaan. De school heeft, er reeds S0 afgericht. De hoofdfilm was getiteld Lichtende Verte, een Visie-film, wélke de afgeloo- pen zomer gereed kwam en zelfs in Am sterdam nog niet vertoond werd. Ze geeft een Juist beeld van He posjtie van de 61inde, van "hetgeen er vroeger voor liemi gedaan werd en van wat de Ned. Blinden bond thans voor hem doet. Het onder wijs aan blinden, het vakonderricht, het vervaardigen van drukwerk in blinden- schriftalles, wat gedaan wordt omi verbetering te brengen in de toestand van de blinden, kregen we op het witte doek te zien. En dat die arbeid vruchten draagt, hebben we tot onze vreugde mede moge constatëeren. Aan het slot van de avond dankte de heer Van den Berg voor de aandacht,, waarmee men het gesproken woord en de film had gevolgd, waarna Ds. Visser' namens de aanwezigen aan de heeren, Van den Berg en Krijgsman zijn erkente lijkheid betuigde voor de moeite, welke» zij zich voor deze avond hadden ge troost. Mede bracht spr. de Bond dank; voor zijn grootsche menschlievende ar beid. Met een beroep op aller medewer king, om die arbeid te helpen voortzet ten en uitbreiden sloot Ds. Visser deze zoo leerzame bijeenkomst. De netto-opbrengst van deze avond be droeg vijf en veertig gulden. Heden: Blindenavond in o.l.school 'De Cocksdorp, morgen te Oosterend bij IJ.Koppen; Vrijdag in Loodstnans Wel varen te Den Hoorn. HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Men verzoekt ons de leden van de afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw attent te maken op de voor hen be stemde adv. in dit nummer. K.L.M.-VERVOER. Zaterdag vertrokken er van hier ze ven passag., Zondag negen, Maandag vijf, Dinsdag één. Naar hier kwamen er resp 8643. TEEKENONDERWIJS. De heer J. Tiessen, directeur van ge meentewerken, stelt ook gedurende de a.s. winter de gelegenheid weer open. om een teekencursus te volgen. Aan ambachtslieden en aan wie zich daartoe willen bekwamen, zij deze cursus, welke steeds zulke goede resultaten heeft, aan bevolen. UIL EN PELIKAAN. Maandag kreeg ons vliegveld, zooals i.n het eerste blad vermeld, bezoek vafl. de Uil en de Pelikaan, twee van de nieuwste K.L.M.-machines, n.l. van het type DC 3. Bestuurders waren de hee-' ren Brugman en Brinkhuis. Doel van de vlucht was, de journalisten, veertig in getal, te doen kennismaken met de voor treffelijke vliegeigenschappen van het tv-' pe DC3. ffl Beleefd verzoèk aan adverteer- gg •g ders: Zend uw adv.-opdrachten [5t tH VOOR Vrijdagmorgen 10 uur.- gj ffi Liever nog: Donderdag reeds. gj Zaterdag hebben we per bulletin het heugelijke nieuws reeds gemeld In zijn vergadering van Zaterdag 25 Sept. besloot de Raad van Com missarissen van TESO „de late boot" te handhaven. Het geldt hier een proefneming. Dat besluit kost TESO nl. een aanzienlijk bedrag en uit het gebruik, dat van die late bootdienst zal worden gemaakt, moet blijken, of het verantwoord is. Algemeen echter is van dat besluit met instemming kennis genomen en we hopen dan ook van harte, dat met deze „late" boot ook gedurende de winter maanden een nieuwe periode in de ge schiedenis van T.E.S.O. wordt ingeluid. Wij zijn eilanders en beseffen volko men, dat onze verbinding met de vaste wal aan zekere beperking gebonden is. Dit belette echter niet, dat een gevoel van onbehaaglijkheid ons bekroop, wan neer de winter kwam en daarmee 'dc winterdienst, welke ons belette later dan omstreeks half drie het eiland te ver-», laten. Dat was vijftig jaar geleden, toen T.E.S.O. nog geboren moest worden, ook al zoo. En toen T.E.S.O. werd opge richt, dertig jaar terug, was dat ook zoo. Er is in die tijd heel wat gebeurd, ook! bij T.E.S.O. De winterdienst werd gaan deweg ingekrompen van vijf tot vier en van vier tot drie maanden. De booten werden grooter en gerieflijker, er kwa men meer diensten per dag, maar als de winter kwam, dan vertrok de laat ste boot weer omstreeks half drie. Maar ook hieraan is nu een eind gekomen. De laatste boot zal deze winter een „latd boot" zijn: Van Texel: 5.35; van Den Helder: 6.55. De dienstregeling, welke u op de 2e pagina van dit nummer vindt, geldt ook voor de komende wintermaanden. We danken T.E.S.O. voor haar kloek besluit. KOEN VISSER OVERREDEN Aan de gevolgen overleden. Zondagavond om acht uur is op de rijksstraatweg ArnhemNijmegen bij cate De Klomp te Eist de 22-j. Koen^Visser die daar fietste, aangereden door een auto, welke links hield. De heer Visser werd tegen de grond geworpen en werd ernstig gewond gevonden. De autorijder, die was doorgereden, werd door de po litie van Eist later aangehouden in een café aan dezelfde rijksweg. Hij bleek in Arnhem te wonen. Koen Visser bleek er ernstig aan toe te zijn. Hij werd naar t' gemeente-ziekenhuis te Arnhem overge bracht, waar hij Lort na aankomst over leed. De heer Visser is in 1915 te Hooge- zand geboren. Hij was van beroep schip per en voer op het schip Nooit Volmaakt, dat in Groningen thuishoort en zich tij delijk te Renkum bevond. Als princi pieel dienstweigeraar was hij een paar, jaar op Texel werkzaam; hij werd te werk gesteld bij Staatsboschbeheer en woonde aan Den Burg. Op 1 Sept. heeft hij Texel, waar hij zich veel vrienden maakte, verlaten. ESPERANTO. Gisteravond heeft de afd. Texel van de R.K. Esperanto-Vereen. in het St.- Janshuis een geanimeerde propaganda- vergadering gehouden, waarin broeder Wigb. van Zon als spreker optrad. Z. Eerw. is een der voormannen van de R.K. Esp- Beweging in ons land. Zie ook volgend nr. OEN HOORN. P. DE JAGER. Maandag was het 25 jaar geleden, dat onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. de Jager, thans commies verificateur ter standplaats Alkmaar, als commies der directe belastingen te Lemelerveld (O) in rijksdienst trad. Daarna was hij ach tereenvolgens werkzaam te Borger-Oos- terveen (Dr.), Nieuw-Schoonebeek (Dr.) Amsterdam, Denekamp (O) en Hoek van Holland. OUDESCHILD. KOLENDAMP. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich bij de heer C. Blom Jz. in de Havenstraat een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, waarschijn lijk door het niet goed functionneeren van de schoorsteen. Zondagmorgen bleek de familie eerst niet in staat op te staan, doch na veel inspanning gelukte het ein delijk de heer B., om z'n bed te verla ten en een deur te openen. De zoon, die boven sliep en ook onwel geworden was, viel van de trap, doch dit liep gelukkig/ goed af. De vrouw des huizes was er het ergst aan toe, doch in de loop van de dag knapten ze allen weer op. SPORT OP TEXEL S.V. TEXEL. Training voor Donderdagavond: groep 1, (wit shirt): F. Kaczor, A. Dros Dz., J. Kiljan, N. de Graaf, D.Geense, H.Ran, H. Neijens, P. Neijens, A. Huizinga, M. Vlaming, P. Kikkert. Groep 2: B. Beumkes, D.J.Blom, W. Vlas, j. Helsloot, J. Weijdt, A. Verse- put, A. van Anraat, J.D.Blom, Jn. Bruin, J. Bruin, P. Hemelrijk. Training voor Maandagavond: G. Wil- ner, W. Geus, S. Langeveld, H. Kuiter, H. Boon, F. Durieux, K. Kikkert Pz., B. Kiewiet, N. Tuinder, KL Kikkert Jz., J. Rab, H.v.Dijk, C. Bakker, ,L. Goënga, H. Hillen, H. Dop, J. Komdeur, W.v. Zeijlen, C. Keijser Lz., A. Keijser, D. Huizinga, C. Zutphen, S. Keijser. De training vangt aan 7.45 uur. TEX. BOYS—HELDER IV. Onze Boys wonnen met 61 in een van "beide kanten vlot gespeelde wedstrijd. Rust ging in met 30. Het spel stond op hoog peil. Scheidsrechter Dekker leidde goed Tex. Boys A won van Texel adsp. A met 41. Zondag a.s. spelen Tex. Boys 1 te gen SVC 1. B. OOSTEREND. O. V.V.-NIEUWS. OVV A—Texel A: 0—5. Texel wint de toss. Als scheidsrechter José beginnen fluit, komt OVV A tegen een veel sterker Texel A te staan. O. trapt af en direct neemt T. over. Het on derneemt een aanval, die met een doel punt bekroond wordt: 1—0. T. is veel sterker. Toch weet O. door te breken: een hard schot van Klaas, net tegen de lat. T. is steeds in de aanval, doch strandt op de achterhoede van O. Er is geen doorkomen aan voor T. Alles is terug getrokken voor het doel van O. en zoo verstrijkt de eerste helft. Rust 10 voor, T. Direct van de aftrap is het 20. Na 10 min. is het 30. Door een corner wrdt het 40. Nog 5 min. te spelen en Huizinga brengt de stand op 50 voor Texel A. O.V.V. 1—H.R.C. 8: 4—2. HRC trapt af maar O. neemt direct over en onderneemt een snelle aanval. Corner. Deze wordt door Jaap hoog voor het doel geplaatst en door Arie inge kopt: 10. O. is zeer sterk in de aanval. Wim krijgt de bal, een hard schot volgt, de keeper vangt de bal doch heeft hem- niet klemvast en de bal valt voor de voeten van Kees: 2—0. Tien min. later doet zich een ongeval voor, dat gelukkig goed afloopt: een corner komt hoog voor het doel "van H., de back springt hoog- op, om te koppen, doch de midvoor van O. doet dat ook. Ze stooten hard mfet de hoofden tegen elkaar, de back van H. krijgt een blessuur aan het voorhoofdi Hij moet uitvallen en zich te Den Burg door een arts laten behandelen. Met een reserve gaat het spel 5 min. later weer door. H. weet de stand op 21 te bren gen. O. komt weer meer in de aanval maar weet voor de rust niet meer te scoren. Rust gaat in met 2—1 voorsprong

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 6