TEXELSCHE COURANT DERDE BLAD. texelsche Berichten TEXELSQHE MOLENS. ZUIOERZEELAND. Zaterdag 9 October 1937 iiijji llllllllllllllllll HOE LAAT Illlllllllllllllll fen worden. ||||||!IIIIIIIIIIIIIIIIillllll!ll!lllll!lllllllllllllll!lllll!lllllllllllllllllllllllltlllllll|||||| llllllllllll Mededeelingen llllllllllll liliiilliill van Texels Bioscoop-Theater llllllllllll LUNAPARK. Met: EDDIE CANTOR. Eddie Pink, een kleine, verlegen kleer maker, met een diepe vereering voor Joyce Lennox, een bekende zangeres, wil een „persoonlijkheid" worden en bestelt een boek: „Man of muis, wat zijt gij!" Tusschen het broek-persen door beoefent hij de kunst om een overheerschende per soonlijkheid te worden. Mevrouw Carson, de moeder van Eddie's vriend, Butch, verzoekt haar zoon het beheer op zich te nemen van „Droomland", een lunapark, dat zij bezit. Iedere manager, die zij tot nu toe gehad heeft, is het leven onmoge lijk gemaakt, door een troep bandieten, die er op uit is overal vervalschte auto maten te plaatsen. Aangezien Butch echter beloofd heeft, met een vriend een reis: om de wereld te maken, komt Eddie in zijn plaats. Onmiddellijk verschijnt de oplichtersbende bij Eddie om hem te dwingen de automaten in „Droomland" te plaatsen. Maar Eddie overbluft tie gangsters volkomen, zij het dan ook mfet behulp van een „magnetische vinger", 'n, „magnetische houding" en een „super- magnetisch oog", alles geleerd in het „man-en-muis"-boek. Mevrouw Carson en Claribel Higgs, een meisje .dat als Eddie's secretaresse, veel werk verzet, huren een lijfwacht voor de energieke manager, een Griek,, genaamd Parkeerjekarkas, die nooit te vinden is wanneer men hem noodig heeft. Vance, de leider van de oplich- ters-bencle, ontdekt, dat Eddie 'n zwak voor Joyce Lennox heeft en ensceneert; een moord, waarbij Joyce als moorde nares fungeert. Eddie tracht zijn aan gebedene te redden, doch dit gelukt hem' alleen maar door een contract te teekenen voor de plaatsing van een aantal auto maten in Droomland. Later bemerkt onze held echter, dat de vermoorde nog leeft; en dat hij zich ten huize van Joyce op houdt. Op zeer origineele wijze weet Eddie dan de bende te ontmaskeren, zij het dan na sensationeele achtervolgingen en wonderbaarlijke avonturen. HERWONNEN LEVENSKRACHT. De opbrengst van de collecte ten bate van het R.K. Sanatorium voor T.b.c.-lij- ders Herwonnen Levenskracht bedroeg ditmaal f62.19 (vorig jaar f91.07). Te Den Burg was de opbrengst f41.89 Te Oudeschild t 8.22 Te Den Hoorn f 6.20 Te De Cocksdorp f 5.88 Aan de dames, die zich met de verkooj der speldjes hebben willen belasten, wordt uit naam van het comité vriendelijk dank gebracht. ii. In ons vorig nummer vertelden wij een en ander uit de geschiedenis van de mo lens op ons eiland en van de eenige ko renmolen, die er nog overgebleven is. Het is betrekkelijk nog maar kort gele den, dat er op Texel meer molens ston den. Slechts enkele jaren terug vielen er nog twee in handen van de slooper., Daarover is nog veel te vertellen. WAT DE MOLENMAKER KLAAS KUIPER ER NOG VAN WEET. De reeds bejaarde molenmaker Klaas Kuiper, aan den Hoorn, Texels eenige en zeker oudste molenmaker, leek ons de aangewezen man om ons wat mee te deelen over het wel en wee der molens! op ons eiland. Wij er dus heen en ja, dadelijk al bleek dat we aan het goede adres waren. De molens liggen Klaas Kuiper nog zeer na aan het hart en het kostte ons geen moeite hem daarover aan de praat te krijgien. Kuiper is geen Texe laar van geboorte; hij komt uit de Zaan-, streek, maar is toch sedert 1896 molen maker op ons eiland. Hoeveel molens heeft u gekend, hier op Texel? vroegen wij, weetgierig als altijd. Laat eris kijken. De watermolen in de Prins Hendrikpolder, waar nu nog al-\ leen de romp van over is, en die, in het Hoornder-Nieuwland, de molen van het Noorden, en de korenmolens de Vrede, tusschen De Waal en Den Burg, De Drie Gebroeders, aan de Molenstraat in Den Burg en de molen bij De Cocksdorp, de Oudeschilder molen en de molen van de ouwe Jaap Siemensz. Verberne. De mo len van Jaap Siemensz. stond aan het Sui kerwegje, maar die was al heelemaal ver- Met toestemming van de schrij ver, onze Burgemeester, ontlee- nen we het volgende aan zijn boek „Zuiderzeeland", dat Prof. Mr. D. van Blom iu ons num mer van Zaterdag 1.1. bespraken aanbeval als een „kostelijk volks boek over ons groote nationale werk". We herinneren ons nog een hittige zo merdag uit 1932, toen een Zwitsersch journalist met Amerikaansche praktijken de Wieringermeer in ons gezelschap „deed". Ondanks een tropische warmtd hadden wij ons al bevonden op den toren van Medemblik's Groote kerk en er levensgevaarlijke fotografieën gemaakt, we hadden gezweefd boven bruggen in aan bouw, we wisten humeurige vrouwen in Zeeuwsche dracht te froisseeren door ze op't onverwachtst te kieken, de fotograaf journalist had al ruzie gehad met zijn vrouw over een geel-filter en met zijn begeleiders over alles. Deze gast kreegi namelijk een gids mee voor landbouwkun* dige biezonderheden en schrijver dezes voor het corrigeeren van algemeenc on waarheden in grooter verband. EERSTGEBORENEN. Men moet erkennen, dat deze journalist zijn werk grondig deed. Zoo vroeg hij ons onder andere hem te brengen bij de eerste baby. Wij verzwegen eenparig, dat Kornwerdfna inmiddels bijna huwbaar was, terwijl wij hem trachtten duidelijk te maken, dat er verschillende soorten. „eerstgeboren Wieringermeerdcrs" zijn, b.v. de jonge dochter, die zich reeds als baby, en dan als eerste van dit genus in: den polder vestigde, de jongeman, die het gelukkig gevolg was van de eerste in de Meer plaats gehad hebbende geboorte; het ineiske, geboren uit het eerste men- schenpaar, dat besloot in de Wieringer meer hun trouwplannen te verwezenlijken, enz. Wij brachten de man tot wanhoop, door hem onder het oog te brengen, dat er: welbeschouwd nog heelemaal geen Wie- ringermeerders geboren zijn dogma tisch burgerlij ke-stanklrechtelijk be zien dan omdat de Wieringermeer nog geen zelfstandige gemeente is en de nieuwe wereldburgers dus öf als Medcm- blikkers öf als Wieringers het levenslicht, aanschouwden. De Minister van Waterstaat heeft met de autoriteit, waarover hij „qualitate qua" beschikt, deze strijdvraag beslist door in zijn rede, gehouden op 21 Aug. 1935, bij; de viering van het eerste bestaanslustrum van de Meer, te zeggen: „Ik wil hier niet onvermeld laten een ge beurtenis, die op zichzelf niet ongewoon is en wel, dat op 7 Februari 1932 were! geboren Martinus Sluyter in een woon schuit, liggende in hef kanaal bij Sloot- dorp, de eerstgeborene op Wieringer- meer-bodem. Moge hij nimmer behoefte gevoelen, zijn eerstgeboorterecht te verkoopen voor een schotel linzen". Deze Martinus Sluyter bezochten wij met de journalist, die kennelijk teleurge steld was, een flinke jongen te treffen, waar hij gedacht had, een eeuwige baby vallen en ik heb hem nooit zien draaier* Met elkaar zijn dit dus acht molens. Ja, vertelt Kuiper, vender, in Den Hoorn moet ook nog een molen gestaan hebben, vlak bij de pfaats, waar nu de kaasfabriek' de Onderneming staat. De Hoornders spreken nog van het Molenerf. Kuiper heeft deze molen, zooals we schreven, echter niet meer gekend. W'el herinnerf hij zich nog, dat er op het mo lenerf molensteenen lagen. Lange tijd ge tuigden deze nog van de vergane glorie van de trotsche Hoornder molen. Een gezellig prater is Kuiper en vooral waar het de molens betreft, weet hij op een genoeglijke manier aan een stuk door te vertellen. Hij weet nog zeer goed, dat ongeveer 18 jaar geleden de Oudesclnlder molen door een storm zeer ernstig be schadigd werd. Een wiek brak er af en'de, omloop kwam gedeeltelijk naar beneden. Dat was me een groote ruïne. Kuiper heeft deze inolen in 1902 zelt uit de Zaan gehaald en hier weer op gebouwd. De molen had aan de Zaan al heet wat jaren gednaaïd en heette daaf „Traanroer". Vreemde naam. Het plan bestond, om de molen, in Oudeschild op gebouwd, de naam Nijverheid te geven. Het bord met deze naam is er echter nooit op aangebracht. Na de genoemdo storm heeft Kuiper de molen weer ge heel hersteld. Allerlei aardige herinneringen haalt' Kuiper dan op, speciaal van de vroegere molens in de Zaanstreek, die hij alle nog bij hun naam weet te noemen. In zijn hart blijkt hij nog een echte Zaankanter te zijn, voor wie het wel zeer spijtig is, dat thans de meeste molens verdwenen; zijn. Vijf duizend hebben er wel gestaan., vertelt hij. Er staan nóg molens aan de; Zaan. Ja zeker, maar van de roemruchte vijfduizend zijn er toch nog maar enkele' overgebleven. De machines hebben de windkracht verdrongen. De molen heeft geen reden van bestaan meer. Maar ook over zijn werk op Texel weet Kuiper te vertellen, zooals b.v. op die koude winterdag, toen hij met zijn zoon een molenwiek van Den Hoorn naar De, Cocksdorp bracht voor de molen, die daag toen nog stond. Een afstand van twintig kilometer, die te voet moest worden afge legd. Het sneeuwde. Langzaam vorderden zij, maar ze kwamen dan toch aan De' Cocksdorp, zij het dan half bevroren. Neen, dat was zeker geen pretje; Kuiper rilt nog, als hij denkt aan die zware tocht: door de sneeuw. (Wordt vervolgd.) H. te vinden. Het was onder dergelijke vermoeiende conversatie, dat wij ons door de Wierin germeer spoedden, toen de krantenschrij ver de beide toen nog niet verwijderde, wrakken bij de Houkes in het oog kreeg. Met een schok stonden we stil, we stap ten uit met fototoestel en geel-filter en, juist wilden mijn metglezel en ik ons in afwachting van de te nemen kiek in het gras neervlijen, toen de vrouw, van den journalist op haar typische en door ons langzamerhand gevreesde wijze energiek in de handen klapte en riep: „Que c'est ravissant! II ne nous manque que des enfants et un cheval." I loc je d'r op komt! Mijn metgezel was niet zoo goed ot hij ving een bruine, vrij slanke merrie en ik begaf niij op het voormalige eiland: Wieringen om enkele kinderen tot figura tie te bewegen. Het treurige effect mijner verschijning op het vasteland was, dat alle moeders op Wieringen haar ge zamenlijke kinderen naar binnen sleurden. Tot twee vergeten knaapjes, verlokt door enkele reepen chocolade, waarschijnlijk geheel tegen de instructies van „thuis" in, met den vreemden meneer meegingen. Uiteraard verdroegen zich toen de jon getjes en het paard niet, scheurde er een broekje aan het prikkeldraad open genoeg, het was slechts mijn bedoeling fe betoogen en voor zoover mogdlijk te bewijzen, dat de thans opgeruimde wrak ken nog hun poëtische taak in deze zake lijke wereld en (in een vooralsnog wat kale landstreek prima vervulden. „Wat 's dat verrukkelijk. Er ont breken ons alleen nog maar kinderen en een paard". ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiin|||||| ll||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin:ii|||||| STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v Op werkdagen Van Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35; 5.35 Van Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Van Den Helder: 9,00; 12.20; 6.30. LUCHTLIJN TEXEL-AMSTERDAM. Alle werkdagen behalve Zaterdags: Van Texel: 9.40 en 16.50. Van Amsterdam: 8.50 en 16.00. Zaterdags Van Texel: 9.40 en 15.50. Van Amsterdam: 8.50 en 15.00. Zondags geen dienst. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- O stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Q Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof-

Texelsche Courant | 1937 | | pagina 9